Přejít k hlavnímu obsahu

Smartphony ještě chytřejší

Smartphony ještě chytřejší

LTE, NFC, hlasové ovládání, čtyřjádrové procesory: jarní kolekce mobilních telefonů slibuje nové, vzrušující technologie a možnosti použití.
PATRIK KHUDHUR 

Prodeje smartphonů rok od roku rostou a přístroje jsou čím dál tím hezčí, rychlejší a lepší. Firmy jako LG, Samsung či HTC brzy představí jarní modelové řady. Jen Apple na sebe nechá čekat a uvede iPhone 5 nejdříve v létě. Jeho vzhled a funkce jsou zatím předmětem divokých spekulací, do nichž nemá cenu se pouštět. To však neplatí o plánech konkurence, u které již nyní víme, na co se můžeme těšit: na první mobilní telefony s adaptéry LTE podporujícími rychlosti až 100 Mb/s, čipy NFC umožňující provádět bezhotovostní platby a rychlou datovou výměnu či novou generaci procesorů, které umožní zobrazovat HD grafiku v kvalitě, jakou známe třeba z her na PC. A zmínili už jsme lepší fotoaparáty nebo podporu hlasového ovládání? Chip vám přináší detailní přehled očekávaných funkcí.

Procesory: Je rychlejší lepší?

Společnost nVidia vyrábí vícejádrové mobilní CPU Tegra 3, které jsou také prvními již využívanými mobilními quad-core procesory. Naleznete je například v tabletech, jako je Asus Transformer Prime (viz test tabletů - str. 60). Zde může nVidia na velkém displeji naplno předvést svou sílu v oblasti grafiky. Otázkou však zůstává, zda je takový výpočetní výkon ve smartphonu vůbec v současnosti prakticky využitelný. Pro zpracovávání nenáročných úloh typu synchronizace, elektronické pošty či přehrávání hudby má Tegra 3 speciální, páté jádro, tzv. Companion. To běží na taktovací frekvenci 500 MHz, zatímco ostatní, plnohodnotná jádra jsou taktována až na 1,5 GHz.
Vysoký výpočetní výkon má však také své stinné stránky. „Quad-core procesory v mobilních telefonech jsou dobré tak akorát pro zahřátí rukou,“ vtipkuje CEO společnosti Nokia Steven Elop. Více jader totiž vyzařuje spoustu tepla a snižuje životnost baterie. Qualcomm přesto zůstává věrný konceptu s několika jádry: Snapdragon S4 využívá dvou jader a podle prvotních benchmarků je rychlejší než Tegra 3. To je dáno také jeho maximální taktovací frekvencí 2,5 GHz na jádro. Na trhu však doposud není žádný smartphone vybavený tímto CPU. Oproti tomu Intel se vrací k modelu s jedním jádrem. Atom Z2460 Medfield se přesto vyrovná svým konkurentům. Jeho výsledky ukazují, že je výkonnější než dual-core ARM procesor firmy Texas Instruments, který pohání Samsung Galaxy Nexus. Zařízení postavené na procesoru Medfield se chystá uvést například Motorola.

LTE: Ještě si počkáme…

V lednu představila Nokia svůj první LTE mobilní telefon Lumia 900, určený však zatím pouze pro Spojené státy. Se svými LTE mobily postupně vyrukují snad všichni výrobci, jak se ale zdá, vzhledem k pomalejšímu rozvoji sítí LTE ve střední Evropě není příliš kam spěchat. To se netýká jen České republiky, kde s napětím očekáváme aukci kmitočtů použitelných pro rychlé sítě LTE, ale například i Německa, kde je LTE v současnosti nabízeno jen jako stacionární náhrada sítí DSL. Stejně jako u nás tam přitom operátoři mají závazek nejprve pokrýt oblasti bez přístupu k širokopásmovému připojení k internetu a až poté mohou naplno vstoupit také do komerčně mnohem lukrativnějších měst.

NFC: Mobil jako klíč i peněženka

Bezdrátová komunikační technologie NFC slouží ke komunikaci na krátkou vzdálenost a používá se například k bezhotovostním platbám. Lze ji ovšem využít i pro další účely. V některých japonských hotelových řetězcích jsou tak mobilní telefony využívány namísto klíčů od pokojů. Něco podobného testují také v hostelu pro studenty na Arizona State University (viz Arizona State University: Mobil místo klíče). Další možnosti použití NFC se týkají vzájemné komunikace mobilních telefonů. Lze si tak vyměňovat vizitky, informace o účtech PayPal i soubory (spojení je iniciováno NFC, přenos uskutečněn přes Bluetooth). Technologie by u nás měla zažít boom ještě letos, pilotní testovací provoz bezkontaktních plateb (prostřednictvím aplikace O2 Wallet) již uskutečnila například Telefónica O2 ve spolupráci s Komerční bankou, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe. NFC však testují i další subjekty, namátkou třeba T-Mobile. Důležitý je dostatek zařízení s čipem NFC. Letos se tak dočkáme například ultrabooků s NFC postavených na procesorech Ivy Bridge. Bezhotovostní NFC platby je pak možno provádět prostřednictvím aplikace Google Wallet, která je součástí OS Android 4 Ice Cream Sandwich - zde však zatím nejsou platby v České republice oficiálně podporovány.

Fotoaparát: Nový senzor, hezčí obrázky

Smartphony již do velké míry nahradily klasické digitální kompaktní fotoaparáty, a tak není divu, že se výrobci předhánějí, čí přístroj nabídne nejhezčí fotografie. Společnost Sony vyvinula snímač Exmor R, určený pro kompakty a právě pro mobilní fotoaparáty. Ten nabízí vyšší rozlišení a umožňuje pořízení líbivějších snímků. Sony Xperia S má 12Mpx fotoaparát, který již využívá snímač Exmor R. Díky němu a lépe řešené optice tak dokáže zachytit hezké snímky i v tmavším prostředí. Právě to bylo doposud Achillovou patou většiny přístrojů. HTC jde ještě o krok dál, když oznámilo HTC Titan II s 16Mpx fotoaparátem. Vylepšení senzoru se pozitivně projeví také na videu. Záznamy v rozlišení 1 080p se letos stanou standardem. Firma Sony již ohlásila nástupce snímače Exmor R, jehož se dočkáme nyní v létě. Ten disponuje čtvrtým senzorem pro bílé světlo, který by měl zlepšovat jas. Kromě toho umožní pořizování HDR videí, které umožňují zachytit větší dynamický rozsah.

Hlasové ovládání: Siri - a co dál?

Kdybychom měli věřit marketingovým řečem výrobců, došli bychom k závěru, že hlasové ovládání máme k dispozici již léta. Integrací Siri do iPhonu 4S však Apple ukázal, kolik toho v této oblasti doposud chybělo. Praktický hlasový asistent vám ženským hlasem odrecituje výsledky vyhledávání v Googlu, doporučí restauraci, a dokonce vtipně zareaguje i na žádost o ruku. Podle lingvistky Karin Harbuschové je právě zábavnost nedílnou součástí celkové hodnoty této aplikace. Podle našich informací se o podobný hlasový systém již léta snaží také Microsoft a Google. Projekt Google nese název Majel (stejně jako hlasový systém na lodi Enterprise v populárním seriálu Star Trek) a ví se jen to, že na něm pracuje Google X-Team a že se s ním počítá pro použití v budoucích projektech (např. automaticky řízených automobilech). Ani Microsoft není v tomto ohledu o mnoho sdílnější. Podle šéfa tamního výzkumu Craiga Mundieho těží Siri jen z podařeného marketingu. Přesto dokáže, na rozdíl od integrovaného hlasového ovládání ve Windows Phone 7, kromě plnění příkazů také komunikovat.


PRODEJE SMARTPHONŮ PRUDCE ROSTOU
Dalšího mezníku dosáhl trh s chytrými telefony v roce 2011, kdy bylo prodáno více smartphonů než PC (včetně notebooků a tabletů). Podle analytiků lze očekávat pokračování tohoto trendu.
2005     57,0
2006     80,0
2007     122,3
2008     139,3
2009     174,2
2010     302,6
2011     488,0

POČET PRODANÝCH ZAŘÍZENÍ V MILIONECH


PROCESOR
NVIDIA TEGRA 3
Doposud byly čtyřjádrové procesory používány pouze v tabletech. To by se však mělo změnit s nástupem nové Tegry. Výkon pak přijde vhod především u graficky náročných her pro smartphony, jako je Glowball.
QUALCOMM SNAPDRAGON S4
S4 je dual-core procesor s grafickým čipem Adreno. Tyto procesory by měly být téměř o 50 % rychlejší než předchozí generace. Modemový subsystém by měl pokrýt všechny důležité světové sítě.
INTEL ATOM Z2460
Nejrychlejší procesor Atom pro smartphony má jen jedno jádro, přesto v benchmarcích překonává dvoujádrový procesor přístroje Samsung Galaxy Nexus.
ATOM Z2460     116 425
SAMSUNG GALAXY NEXUS     97 381
APPLE IPHONE 4S     87 841
MOTOROLA DROID RAZR     82 016
SAMSUNG GALAXY SII     55 144
MOTOROLA DROID X2     49 977


LTE
DŮVĚRA V NOVOU TECHNOLOGII
Globální dodávky LTE mobilních telefonů vzrostou desetinásobně z 6,8 milionu přístrojů v roce 2011 na 67 milionů v roce 2012. Vyplývá to ze studie zveřejněné společností Strategy Analytics. Nejvíce smartphonů dodají společnosti, jako je Apple, Samsung HTC, LG, Nokia, Motorola, Pantech, Fujitsu a další. Největšími odběrateli mobilních LTE zařízení budou Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea.
MOBILY S LTE NA VZESTUPU
Segment s LTE smartphony zažívá ohromný růst, přesto lze očekávat počáteční problémy. Mnohá zařízení a poplatky za připojení budou příliš drahé, což znamená, že operátoři budou muset technologii zpočátku před masovým rozšířením částečné dotovat, aby ji učinili dostupnější. Zákazníci budou mít také obavy o faktory, jako je kratší životnost baterie, příliš těžké přístroje nebo ceny za stažená data.


KAMERA
NOVÝ SENZOR: JASNĚJŠÍ A DETAILNĚJŠÍ
Jeden pohled stačí, abychom viděli, že snímač Exmor R je o úroveň výš než dosavadní snímače. Níže vidíme srovnání fotografií zachycených mobilním telefonem Samsung Galaxy S2 (napravo) a kompaktním fotoaparátem Sony Cyber-shot DSC-TX100, který disponuje právě snímačem Exmor R.


NFC APLIKACE
XING BEAM: VÝMĚNA VIZITEK ON-LINE
S příchodem smartphonu Galaxy Nexus představil Samsung ve spolupráci s provozovatelem socální sítě Xing digitální výměnu vizitek prostřednictvím NFC. Ta doposud fungovala jen přenosem přes Wi-Fi. Postup je následující: dvojice uživatelů sociální sítě Xing zároveň najede na svůj profil na smartphonu s OS Android vybaveným čipem NFC, podrží přístroje u sebe a přenesou svá profilová data. Funguje to i s externími profily, například když někdo hledá potenciálního obchodního partnera. Pro výměnu údajů potřebujete zařízení s OS Android 4 (Ice Cream Sandwich) a aplikaci Xing.
O2 WALLET: PLAŤTE SMARTPHONEM
V létě minulého roku spustily O2, Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe společně pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb NFC. Platební funkci klasické platební karty tak převzala SIM karta mobilního telefonu. Do ověřovacího provozu se zapojilo několik stovek klientů společností Telefónica O2, Komerční banky a Citibank. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem byly vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Elektronická peněženka O2 Wallet tak možná bude brzy použitelná pro všechny.
ARIZONA STATE UNIVERSITY: MOBIL MÍSTO KLÍČE
Smartphone v roli digitálního klíče v současnosti testují na Arizona State University. Studentský hostel zde byl vybaven speciálním elektronickým „zámkem“ pro ověření těchto klíčů. Asi 90 % studentů disponuje zařízením s NFC, a tudíž mohou nechat fyzické klíče klidně na pokoji.


ROZHOVOR
AŤ JE TMA, ZIMA, NEBO POTŘEBUJEME VOLNÉ RUCE - ZACHRÁNÍ NÁS OVLÁDÁNÍ HLASEM
KARIN HARBUSCHOVÁ
profesorka počítačové lingvistiky, Koblenz-Landau University
*  Když se v souvislosti se smartphony začne hovořit o ovládání hlasem, většinu lidí napadne Siri. Proč je Apple lepší než konkurence?
Siri lidi baví, to je rozhodující faktor. Kdykoli odpoví, stojí to za to. Kromě toho byl tento systém do iPhonu dokonale zabudován. Používat jej je zábavné, a to je pro uživatele stěžejní.
*  Zábava je tedy důležitá pro rozpoznávání hlasu?
Smartphone je takovou „kuřpauzou“ naší doby - když se lidi nudí, sáhne 80 % z nás po mobilním telefonu, ať už kvůli hraní her, připojení k internetu či oslovení Siri.
*  Jaké jsou slabiny dnešních systémů?
„Domluv mi schůzku jedině v případě, že bude slunečno a pokud jsem splnil předchozí úkoly.“ Takto komplexní věty zkrátka nerozpoznají, a to ani v laboratorním prostředí. Těžko rozpoznatelná jsou také slova, která znějí podobně. Na druhou stranu, s tím mají občas v reálu problém i sami lidé.
*  Jak tedy bude vypadat příští generace hlasových systémů?
Dalším krokem bude osobní asistent. Rozpoznávání hlasu zde nebude hrát až takovou roli. Půjde o systém, který mě například upozorní, když si zapomenu udělat poznámku o pravidelné schůzce. K dnešnímu dni smartphony dělaly pouze to, co jsme po nich chtěli. Krom toho nechci mluvit jen se smartphonem. Ten by měl zvládnout zastoupit mě také v nepříjemných konverzacích, například odbýt rozhovor s matkou, když na ni nemám náladu.
*  Takže hlasové systémy budou i ve smartphonech budoucnosti?
Jazyk je na místě, když chcete provést příkaz v řádu několika málo sekund. Máte volné ruce, nemusíte se dívat na displej, může být tma, můžete být v davu i ve vánici - hlas je z tohoto hlediska praktický.


Foto popis |  HLAS Siri je prvním prakticky použitelným hlasovým asistentem pro mobilní telefony. Konkurence zatím spí…
Foto popis |  NFC Vstupní karta, peněženka: NFC obohacuje smartphone o další funkce a činí z něj ještě nepostradatelnějšího pomocníka.
Foto popis |  PROCESOR Ať už jde o čtyřjádrové, dvoujádrové, nebo jednojádrové čipy, dnešní smartphony nabízejí velmi solidní výpočetní výkon.
Foto popis |  FOTOAPARÁT Nové přístroje mají fotoaparáty schopné zprostředkovat vysoké rozlišení a jasné obrázky.
Foto popis |  LTE Mobilní síť umožňující rychlosti vyšší než 100 Mb/s zažívá celosvětový boom. Letos bychom se jí mohli dočkat také v rámci České republiky.
Foto popis |  Americký operátor AT&T dodává na trh brandované telefony opatřené LTE čipem, které jsou určeny pro jeho vlastní vysokorychlostní síť.
Foto popis |  Jednou z prvních firem, která uvedla mobily s LTE konektivitou, je tchajwanská HTC.
Foto popis |  KARIN HARBUSCHOVÁ profesorka počítačové lingvistiky, Koblenz-Landau University