Přejít k hlavnímu obsahu

Laser versus inkoust: Porovnání technologií

Laser versus inkoust: Porovnání technologií

Ceny klesají, kvalita se zvyšuje - a volba mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou je stále těžší. Naše srovnání vám prozradí výhody a nevýhody každé z těchto dvou technologií.
MICHAL BAREŠ, FRANK BECKER

MICHAL BAREŠ
Odborný redaktor, který se problematikou tisku a kopírování zabývá déle než patnáct let a ví, jak má vypadat ideální multifunkční zařízení.

Laserové tiskárny jsou rychlejší a tisknou s nižšími náklady na stránku. Inkoustové tiskárny mají zase nižší spotřebu a nabízejí vyšší kvalitu tisku. Alespoň tak zní dlouhá léta zažitý názor většiny uživatelů. Platí to ale stále? V testovací laboratoři jsme podrobili obě tiskové technologie stejným testům kvality a zkoumali jsme i nákladovou stránku jejich provozu. Pro určení relativních předností inkoustu a laseru jsme zvolili dvě zbrusu nová multifunkční zařízení od HP. Jako představitele barevných laserových multifunkčních zařízení jsme vybrali LaserJet Pro 100 Color MFP M175nw, zástupcem inkoustového tisku se stala nová multifunkční tiskárna Officejet Pro 8600 Plus e-All-in-One. Hodnotili jsme rychlost, kvalitu tisku, funkční výbavu a tiskové náklady.
Oba modely stojí v internetových obchodech necelých 7 000 Kč a z hlediska tiskových funkcí i další výbavy nabízejí podobné služby. V některých detailech se však přece jen liší. Například multifunkční zařízení Officejet Pro 8600 Plus obsahuje kromě tiskové a skenovací části i fax a jeho ovládání je realizováno prostřednictvím dotykového displeje s 4,3“ úhlopříčkou, díky kterému mohou uživatelé snadno a přehledně přistupovat k tiskovým i jiným možnostem nastavení. Dotykový displej pak představuje výhodu i v případě, kdy chtějí uživatelé tisknout obrázky přímo z paměťové karty nebo USB disku. V porovnání s tímto displejem je ovládání tisku, kopírování a skenování v případě laserového multifunkčního zařízení poměrně strohé a hodí se spíše pro jednodušší kancelářské účely. Stojí tedy vůbec za to o pořízení laserového přístroje uvažovat?

Kvalita tisku: Výhody inkoustu

Inkoustové tiskárny nabízejí v porovnání s laserovými mnohem více možností nastavení parametrů ovlivňujících rychlost a kvalitu tisku.

Tisk složitějších dokumentů, obsahujících fotografie nebo grafiku, zpracují laserová zařízení rychleji. Laserové tiskárny totiž zpracovávají a tisknou obsah celé strany najednou, takže je jim v podstatě jedno, zda tisknou text, nebo fotografie. Samozřejmě i zde hraje roli rychlost procesoru a velikost paměti tiskárny či připojeného PC, ale u běžných krátkých tiskových úloh jsou tyto rozdíly zanedbatelné. Rychlost inkoustového tisku je vždy dána tím, jak velkou plochu stránky musí tiskárna popsat a na jakém místě stránky se tištěná oblast nachází. Hlava inkoustové tiskárny s inkoustovými tryskami se pohybuje od strany ke straně, takže pokud musí zajet až k jejímu okraji, bude tisk trvat déle. Zásadní vliv na rychlost inkoustového tisku pak má nastavení kvality výstupu v ovladači tiskárny. Většinou je k dispozici rychlý a nejméně kvalitní režim „draft“, při kterém nejsou tištěny všechny body, takže tiskárna pracuje rychleji a spotřebuje méně inkoustu, ale vytištěný výsledek se hodí spíše jen k náhledu, a ne pro veřejnou prezentaci.
V praktickém testu prokázal inkoustový Officejet celkově vyšší rychlost a téměř všechny úlohy vytiskl rychleji než tiskárna laserová. LaserJet Pro 100 Color totiž tiskne barevné úlohy pouze rychlostí čtyř stran za minutu, a většina našich testových dokumentů je barevná. Uvnitř tiskárny se nacházejí čtyři tonery, které postupně nanášejí jednotlivé barvy na tiskový válec a až po čtyřech otáčkách válce je výsledný obraz nanesen a zapečen na papír. Při tisku jednobarevného dokumentu pak multifunkční zařízení nanáší barvu pouze z jednoho toneru, válec se otočí jen jednou, proto dokáže zařízení vytisknout 16 stran za minutu. Inkoustové tiskárny tisknou barevné dokumenty stejně rychle jako dokumenty monochromatické.

Kvalitní tisk potřebuje speciální papír

Inkoustové tiskárny produkují mnohem lepší fotografie než zařízení laserová, a to hlavně pokud tisknou na speciální fotopapír. To je dáno tím, že inkoust se při nanášení na papír dokáže rozpíjet a míchá se s ostatními barvami, čímž vytváří jemnější odstíny než toner laserových tiskáren, jehož částečky mají pevné skupenství a spíše se skládají přes a vedle sebe, než aby se propojovaly. Zásadní roli samozřejmě hraje papír, na který fotografie tisknete. Pomocí kvalitního papíru můžete vytisknout fotografie ve stejné kvalitě, jako dostanete z fotolabu. Napravo můžete vidět rozdíl v kvalitě tisku na různé fotopapíry.
Silnou stránkou laserových tiskáren je však kvalita tištěného textu, který je i na obyčejném papíru lepší než u inkoustovek s kvalitním papírem. Výhodou laserového tisku je také delší výdrž a skladovatelnost, menší náchylnost k vyblednutí a k poškození vodou.

VÝSLEDKY TESTU
Inkoust poráží laser i z hlediska kvality tisku. Vítězství však multifunkční zařízení Officejet dosáhlo pouze díky použití drahého speciálního papíru. Kvalita laserového tisku je ale dobrá, i když použijete obyčejný kancelářský papír.

TISK TEXTU INKOUST/LASER
Zvětšenina výtisku textového dokumentu hovoří za vše: inkoustové tiskárny dokážou při tisku na speciální papír vytisknout poměrně ostrý text, který se však na okrajích trochu rozpíjí 1 . Text vytištěný laserovou tiskárnou na obyčejný papír je ostřejší a lepší 2 .

TISK FOTOGRAFIÍ INKOUST/LASER
Při použití obyčejného papíru vykazuje fotografie vytištěná inkoustovým Officejetem Pro poněkud přetaženou reprodukci barev 1, na které jsou jasně patrné jednotlivé pixely. Na fotografickém papíru ale výtisk vypadá mnohem jemněji a barevné podání je přirozenější 2 . Fotografie z laserové tiskárny 3 je celkově hrubší a barvy nejsou tak jasné.

RYCHLOST ČERNOBÍLÉHO TISKU
Pětistránkový dokument v tomto testu vytiskl LaserJet za 29,8 sekundy. Shodný černobílý dokument zvládla inkoustová tiskárna zpracovat za 27,2 sekundy. Rychlost tisku Officejet Pro 8600 Plus je úctyhodná a překonává i laserového konkurenta.

RYCHLOST BAREVNÉHO TISKU
Pět stran obchodní korespondence s barevným logem vytiskne čtyřprůchodová laserová multifunkční tiskárna za 83,8 sekundy, zatímco inkoustovému Officejetu Pro 8600 Plus zabere stejná úloha jen 27,5 sekundy. Tisk pěti fotografií formátu A4 ale trvá inkoustovému zařízení o 20 sekund déle než laserovému.

PRŮBĚŽNÉ SKÓRE: KVALITA TISKU
INKOUST - LASER    1 : 1

Náklady: Provozní náklady jsou důležité

Inkoust či toner nepředstavují jediné dodatečné náklady. V úvahu musíme vzít i papír a elektrickou energii.

Pokud tisknete hodně, neměli byste z dlouhodobého hlediska zanedbávat náklady na tisk, protože při delším užívání dokonce několikanásobně překonají pořizovací cenu tiskárny nebo multifunkčního zařízení. Na základě cen spotřebního materiálu jsme vypočítali tiskové náklady laserové i inkoustové multifunkční tiskárny. Do tiskových nákladů nepočítáme cenu potiskovaného papíru. Údaje o výdrži jednotlivých tiskových a tonerových náplní přebíráme od výrobce, který je uvádí podle standardní testovací procedury ISO. Z hlediska tiskových nákladů nás příjemně překvapilo inkoustové multifunkční zařízení Officejet Pro 8600 Plus, které se může pochlubit mnohem nižšími tiskovými náklady než laserové zařízení.
Obě zařízení jsou určena pro provoz v malých kancelářích. Pokud bychom počítali s dvouletou životností a měsíčním tiskem 500 stran, vyjdou celkové náklady na barevnou stránku pořízenou prostřednictvím inkoustového Officejetu Pro 8600 Plus na pouhých 2,10 Kč, zatímco u laserového LaserJetu Pro 100 Color nás stejná stránka bude stát cca 5,20 Kč, tedy více než dvakrát tolik. Nižší je rovněž frekvence servisních zásahů (prováděných uživatelem) v podobě výměny inkoustových či tonerových zásobníků. Zatímco u inkoustového Officejetu Pro 8600 Plus budou uživatelé muset při výše uvedeném tiskovém objemu za dva roky měnit kartridž 29krát, u LaserJetu Pro 100 Color budou muset toner měnit celkem 47krát.

Různé náklady na energii

Test měření příkonu a spotřeby potvrdil, že inkoustová multifunkční zařízení jsou řádově energeticky úspornější než zařízení laserová. Vysoká spotřeba energie u laserové tiskárny vychází z principu laserového tisku, při kterém je toner elektromechanicky nanášen na papír a poté tepelně fixován. Zapékací pícka potřebuje přirozeně více energie než tryska inkoustové tiskové hlavy. Při inkoustovém tisku se tiskové médium na papír nefixuje, ale zasychá při nízké teplotě, a tudíž inkoustová tiskárna nespotřebuje tolik energie.
Kvalita tisku inkoustových zařízení hodně závisí na použitém papíru. V případě, že tisknete na inkoustovém zařízení materiály určené pro prezentaci vaší firmy, doporučuje se použít speciální papír s vyšší gramáží a extra bílým povrchem. Balení 200 listů luxusního papíru HP Professional Inkjet Paper A4 přijde na 750 Kč, takže jeden list vyjde na 3,75 Kč. Laserové tiskárny si vystačí s obyčejnějším papírem HP Colour Laser Paper, který v 500listovém balení přijde na 150 až 200 Kč.
U inkoustových tiskáren musíte tedy počítat nejen s náklady na inkoust, ale i s cenou papíru. K tiskovým nákladům na veřejně prezentovatelnou stránku A4 bychom tedy měli u inkoustové multifunkční tiskárny připočítat od 2 do 4 Kč za lepší papír. Kvalitní fotografický papír HP Advanced Glossy Photo Paper velikosti A4 přijde cca na 9 Kč a obdobný fotopapír formátu 10 x 15 cm stojí cca 3 Kč za kus. Tyto ceny se týkají pouze nákladů na fotopapír, bez započteného inkoustu.
U laserových multifunkčních zařízení jsou náklady na papír o poznání nižší. Kvalitní papír určený pro laserové tiskárny přijde cca na 20 haléřů za list A4, ale pro vlastní potřebu můžete použít i nejlevnější kancelářský papír, který stojí přibližně 12 haléřů za list A4. Rozdíl v kvalitě vytištěného dokumentu je u těchto papírů minimální a je patrný hlavně pod lupou (viz vložený článek na straně 79).
AUTOR@CHIP.CZ

POROVNÁNÍ NÁKLADŮ
Tiskové náklady i spotřeba elektrické energie inkoustové multifunkční tiskárny Officejet Pro 8600 Plus jsou nižší než náklady na tisk pomocí laserové tiskárny LaserJet Pro 100 Color.

INKOUST TISKNE LEVNĚJI NEŽ LASER
Rozdíl tiskových nákladů se nejlépe projeví z dlouhodobého hlediska. Officejet Pro 8600 Plus nás překvapil nízkými náklady. Počítáme-li s tiskem 500 stran za měsíc, náklady na provoz inkoustové multifunkce jsou dvakrát nižší.

SPOTŘEBA A RYCHLOST
Před každým výtiskem zvyšuje laserová tiskárna výrazně svůj příkon. Elektrickou energii potřebuje pro pohyb mechanických částí, ale hlavně pro nažhavení zapékací pícky, která fixuje toner na papír. Má to vliv i na nižší rychlost laserové tiskárny. Zatímco LaserJet stále zpracovává druhou stránku, Officejet již dokončil tisk šesté stránky.

ROČNÍ NÁKLADY NA ELEKTŘINU
Pokud tisknete 500 stran měsíčně, spotřebuje LaserJet za rok 67,2 kWh. Při průměrné ceně elektrické energie 4,70 Kč za kWh tedy jen za elektřinu spotřebovanou touto laserovou tiskárnou zaplatíte za rok 316 Kč. Inkoustová multifunkční tiskárna vás bude stát na elektřině jen 15,50 Kč.

PRŮBĚŽNÉ SKÓRE: RYCHLOST
INKOUST - LASER    1 : 0
PRŮBĚŽNÉ SKÓRE: TISKOVÉ NÁKLADY
INKOUST - LASER    1 : 0


SHRNUTÍ TESTU
V přímém srovnání poráží inkoustový Officejet Pro 8600 Plus téměř ve všech kategoriích laserové multifunkční zařízení LaserJet Pro 100 Color MFP M175nw. Kromě lepší funkční výbavy mají jeho inkoustové zásobníky vyšší kapacitu než tonerové kartridže laserového modelu a lze k němu připojit i přídavný podavač papíru. Inkoustové zařízení vítězí i v porovnání tiskových nákladů a energetické náročnosti. Pokud ale budete chtít z inkoustové tiskárny dostávat nejlepší výtisky, musíte počítat s dalšími náklady na pořízení kvalitnějšího papíru, a to jak pro tisk dokumentů, tak fotografií. Pro běžné použití jsou výtisky dostačující, laserová tiskárna je však pro tisk dokumentů na obyčejný papír vhodnější. Co se rychlosti tisku týče, inkoust překonává laser téměř ve všech ohledech.

CELKOVÉ SKÓRE
INKOUST - LASER     3 : 1


Foto popis |  Speciální vybavení naší testovací laboratoře dokáže přesně změřit kvalitu barevného tisku laserových i inkoustových tiskáren.
Foto popis |  Nová vlajková loď řady multifunkčních inkoustových zařízení HP: Officejet Pro 8600 Plus.
Foto popis |  Univerzální a cenově dostupná laserová tiskárna: HP LaserJet Pro 100 Color.