S hlavou v oblacích
Marketingová oddělení IT firem dnes používají slovo cloud v každé větě - nastává doba cloudu. Ale jak poznat cloudové služby, které mají opravdu smysl?
RADEK KUBEŠ
RADEK KUBEŠ
Jako pokročilý uživatel mnoha různých zařízení se intenzivně zajímá o možnosti jejich propojení prostřednictvím cloudu.
Mohlo by se zdát, a tvůrci informačních technologií nás o tom dennodenně přesvědčují, že do obecné definice cloudu spadá prakticky jakákoli služba poskytovaná prostřednictvím internetu - typicky firemním zákazníkům. Faktem ovšem zůstává, že existuje řada cloudových služeb, které jsou velmi vhodné i pro běžné uživatele. Představíme si ty nejlepší z nich, které můžete využívat z různých zařízení - počítačů, chytrých mobilních telefonů i tabletů.
Data v internetu
Mezi nejoblíbenější cloudové aplikace patří internetová úložiště dat, konkrétně služba Dropbox (http://www.dropbox.com), dostupná prakticky ze všech běžně používaných zařízení. Po instalaci klientské aplikace do počítače a vytvoření uživatelského účtu se bude Dropbox chovat jako další síťový disk, na který lze ukládat libovolná data.
Soubory uložené v Dropboxu jsou pak dostupné nejen prostřednictvím internetového prohlížeče v libovolném počítači, ale také z mobilních telefonů a tabletů s operačními systémy Android a iOS i z chytrých mobilů BlackBerry. Synchronizace samozřejmě funguje ve všech směrech - tedy například i pro fotky či videa pořízená mobilem a další obsah vytvořený na cestách. Dropbox navíc spolupracuje i s cloudovými operačními systémy.
Maximální velikost souboru nahrávaného do úložiště prostřednictvím internetového prohlížeče je 300 MB, při nahrávání dat pomocí klienta v počítači je jediným limitem celková kapacita vašeho úložiště. Zajímavou funkcí je podpora verzování souborů, díky které se můžete vrátit k předchozím revizím dokumentů.
Základní velikost úložiště Dropbox činí v bezplatné verzi 2 GB. Pomocí systému bonusů, získávaných například za přizvání dalších uživatelů k registraci služby, lze zdarma navyšovat kapacitu Dropboxu o další stovky MB či celé GB. Určitě se vám vyplatí sledovat provozovatele Dropboxu na Twitteru (@Dropbox) nebo Facebooku (http://www.facebook.com/Dropbox), abyste se včas dozvěděli o novinkách a speciálních akcích.
Vlastní službu cloudového úložiště nabízí pod názvem SkyDrive (skydrive.live.com) i Microsoft. Po bezplatné registraci ihned získáte prostor o kapacitě 25 GB pro vaše data, přístupný prostřednictvím internetového prohlížeče a klientských aplikací pro mobilní telefony s operačním systémem Windows Phone a pro iPhony. Pro Android existují neoficiální aplikace jako SkyDrive (bit.ly/HaQe7Q), která k úložišti přistupuje podobně jako internetový prohlížeč, a Browser for SkyDrive (bit.ly/HfX5do), využívající k práci se soubory dva samostatné panely.
Také SkyDrive má svoji aplikaci pro ovládání úložiště v pohodlném prostředí počítače s Windows. Jedná se o nástroj Windows Live Mesh, který je součástí souboru aplikací Windows Live Essentials. Vedle synchronizace obsahu vybraných složek s cloudovým úložištěm a dalšími propojenými počítači a zařízeními nabízí Windows Live Mesh i velmi užitečnou funkci pro vzdálený přístup na pracovní plochu počítačů přihlášených k vašemu Windows Live ID, uživatelskému účtu zpřístupňujícímu online služby Microsoftu. Pro Windows 8 pak Microsoft připravil zcela novou klientskou aplikaci v designu Metro a daleko těsnější provázání cloudového úložiště SkyDrive s operačním systémem, ovšem už bez vzdáleného přístupu k pracovní ploše. Limit pro velikost jednotlivých souborů nahrávaných do úložiště SkyDrive je 2 GB.
SkyDrive má oproti Dropboxu velmi zásadní výhodu v propojení s dalšími internetovými (cloudovými) aplikacemi Microsoftu. Jde o online verze programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote, které nabízejí základní funkce kancelářského balíku Microsoft Office zdarma. Vytvářené a zpracovávané dokumenty se ukládají právě ve SkyDrive.
Z dalších zajímavých cloudových úložišť můžeme jmenovat ještě například službu SugarSync (http://www.sugarsync.com) s bezplatně využitelnou kapacitou 5 GB, aplikacemi pro běžná mobilní zařízení i možností odesílání a synchronizace souborů prostřednictvím e-mailu. Bezplatné cloudové úložiště s kapacitou 5 GB, dostupné z počítače i mobilních zařízení, získáte také u služby Box (http://www.box.com).
V nejbližších týdnech by se do boje o uživatele měl zapojit i Google se svojí novou službou Google Drive, cloudovým úložištěm se zatím neznámými parametry.
Aplikace v cloudu: Photoshop i Office zdarma
Dalším způsobem zajímavého a užitečného využití cloudu jsou online aplikace, které vám nabídnou své služby bez instalace do počítače. Často přitom jde o velmi zdatné a dobře vybavené nástroje, které nahradí i licence drahých programů.
Mezi zajímavé cloudové aplikace patří například zdarma použitelný grafický editor Pixlr (http://www.pixlr.com/editor), s nástroji na kreslení a pokročilé retušování fotografií. Stejně jako v kvalitních bitmapových editorech, určených k instalaci do počítače, nabízí i Pixlr maskování, práci ve vrstvách i bohatou paletu volně nastavitelných grafických efektů a filtrů. Pixlr zaznamenává i historii úprav, které je možné v několika krocích vracet zpět.
Zpracování snímků probíhá v okně běžného internetového prohlížeče, s nástroji rozmístěnými v hlavní nabídce a plovoucích panelech, s popisky plně přeloženými do češtiny. Hotový obrázek či upravenou fotografii lze v různých formátech uložit do počítače nebo vystavit na serverech Picasa, Flickr, Facebook a dalších.
Z dalších cloudových grafických editorů stojí za zmínku ještě například Splashup (http://www.splashup.com), Sumo Paint (www.sumopaint.com) nebo Adobe Photoshop Express (http://www.photoshop.com).
Cloudové aplikace se však dnes již neomezují pouze na zpracování fotografií či obrázků, a tak na stránkách služby FileLab (http://www.filelab.com) najdete i zdarma použitelné nástroje na editaci videa i hudebních souborů. Sice je nutné si do počítače instalovat malou doplňkovou aplikaci, ovšem to ve srovnání s instalací samostatného programu pro střih videa zabere jen několik sekund. S cloudovými aplikacemi FileLab získáte v prostředí internetového prohlížeče funkce pro střih videa i zvuku, aplikaci efektů a export v běžných formátech. Ovládání cloudových aplikací FileLab je podobné jako u jejich předchůdců určených pro instalaci do počítače.
Stránky FileLab nabízejí i zajímavou online aplikaci Windows Cleaner na vyčištění registru operačního systému, odstranění zbytečných souborů či poškozených instalací programů a opravu nefunkčních zástupců. Windows Cleaner před opravou nalezených problémů vytvoří bod obnovy operačního systému, aby bylo možné se v případě problémů vrátit k předchozí, funkční konfiguraci počítače. Pro použití cloudového nástroje Windows Cleaner je třeba se přihlásit pomocí účtu na serveru Facebook, Google či Yahoo. Při našem testování se sice aplikaci Windows Cleaner podařilo najít a odstranit velké množství balastu, ovšem například program CCleaner, oblíbený bezplatný nástroj na vyčištění počítače, ke svým úkolům přistupuje ještě o něco důkladněji - je ale třeba si jej instalovat.
Poměrně často se na stránkách Chipu věnujeme kancelářským aplikacím dostupným v prostředí cloudu, povětšinou však pouze prostřednictvím internetového prohlížeče instalovaného v počítači. Velmi stručně tedy zrekapitulujeme odkazy na nejdůležitějších z nich.
Office Web Apps (office.microsoft.com/cs-cz/web-apps) od Microsoftu jsou zajímavé především přítomností poznámkového bloku OneNote, který má klientskou aplikaci i pro Android (bit.ly/wL2uKd), a integrací s kancelářskou sadou Microsoft Office 2010. Služba Dokumenty Google (docs.google.com) se omezuje na práci s textovými dokumenty, tabulkami a prezentacemi, nabízí však i prohlížení a uchování souborů ve formátu PDF. Bezproblémová je integrace se stejnojmennou aplikací (bit.ly/y2AiCm) pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android. Přímo z Microsoft Office můžete ukládat dokumenty do cloudového prostředí Dokumentů Google pomocí doplňku Google Cloud Connect pro MS Office ve verzích 2003 a vyšších (tools.google.com/dlpage/cloudconnect).
Bohatou nabídku kancelářských aplikací nabízí cloudový projekt Zoho (http://www.zoho.com), v rámci kterého můžete využívat bezplatné i komerční, funkčně lépe vybavené nástroje. Vedle klasických aplikací pro práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi, kalendáře a plánovače úkolů jsou na webu Zoho k dispozici i nástroje na webové konference, sdílení dat v rámci pracovního týmu, řízení projektů či online diskuse. K dispozici jsou i aplikace pro mobilní telefony a tablety. Nevýhodou funkčně velmi dobře vybavených cloudových aplikací Zoho je oproti nástrojům Microsoftu a Googlu chybějící lokalizace do češtiny.
Pokud si namísto kompletní sady kancelářských aplikací vystačíte jen s inteligentním nástrojem na správu poznámek, těžko budete hledat lepší nástroj než Evernote (http://www.evernote.com). Jedná se o cloudovou aplikaci, dostupnou z velmi široké škály různých zařízení, která vám prostřednictvím online úložiště kdekoli zpřístupní všechny vaše poznámky (včetně hlasových), výstřižky webových stránek, fotografie či dokumenty. Všechny základní funkce Evernote jsou k dispozici zdarma, placená verze služby pak například zvyšuje limit pro ukládání dat na 1 GB měsíčně, povoluje ukládání větších poznámek (až 50 MB), nabízí rozpoznávání textu ručně psaných poznámek a také důležitou možnost stažení kompletního obsahu zápisníku do telefonu s Androidem či iOS a jeho dostupnost i bez připojení k internetu.
Zábava z mraků
Cloudové aplikace slouží samozřejmě nejen k práci, ale i k zábavě. Existuje například hned několik cloudových služeb, které z vašeho mobilního telefonu (a samozřejmě i počítače) udělají hudební přehrávač s nepřebernou databází skladeb.
Jednoznačně nejvíc hudební zábavy si užijete s cloudovou službou Grooveshark (http://www.grooveshark.com). Jedná se o obrovskou internetovou databázi hudby nejrůznějších žánrů, kterou (víceméně nelegálně) tvoří sami uživatelé. Kromě možnosti vyhledávání a přehrávání skladeb v internetovém prohlížeči nabízí Grooveshark i aplikaci pro mobilní telefony s Androidem, iOS či Symbianem, které v placeném režimu fungují stejně jako přehrávání hudby v počítači. Bezplatně pak můžete využívat režim rádio, který vám bude do sluchátek servírovat hudbu podle vámi zvoleného žánru. Pro stažení aplikace pro váš telefon si přímo z mobilu otevřete adresu m.grooveshark.com.
Českou alternativou Groovesharku je MusicJet (http://www.musicjet.cz), služba, která vám po registraci rovněž zpřístupní bohatou databázi hudebních skladeb i ve vašem mobilu. Jednoduchá a přehledná mobilní aplikace, dostupná pro operační systémy Android, Symbian a iOS na adrese m.musicjet.cz, předem nahrává skladby do paměti mobilu, aby bylo možné bez přerušení poslouchat i při nestabilním internetovém připojení. Přestože je na stránkách služby MusicJet uváděna možnost přehrávání hudby v mobilech pouze v placeném režimu, nebyl během našeho testování problém spustit službu i bez placení.
Vlastní cloudovou službu pro uchovávání hudby a její přehrávání v počítači i na cestách spustil v nedávné době i Google. Zásadní vadou jinak velmi zajímavé služby Google Play (dříve Google Music, music.google.com), dostupné i prostřednictvím mobilů s Androidem, je omezení přístupu pouze na uživatele z USA. Postup, jak toto omezení obejít a kromě bezplatného přehrávání hudby z rozsáhlé databáze alb získat i prostor pro uložení 20 000 vašich vlastních skladeb, jsme vám popsali v Chipu 12/2011.
Jako cloudové skladiště hudby můžete samozřejmě využít i Dropbox. Pro pohodlné přehrávání skladeb je však třeba dovybavit váš mobilní telefon dalšími aplikacemi. Pro tablety a telefony Apple použijte aplikaci BoxyTunes (bit.ly/mpN48b) s podporou běžných hudebních formátů. Pro Android existuje několik řešení, například v podobě aplikace BlueBird Player for Dropbox (bit.ly/HeUhg6), která vyžaduje, aby byly všechny skladby v Dropboxu uloženy ve složce »apps\bluebird«. Dalším řešením je kombinace aplikace Dropbox Music Provider (bit.ly/HcwYoG), ve které je třeba nastavit složku s hudbou, a přehrávače JustPlayer (bit.ly/HQdV3g), kde jako zdroj hudby zvolíte Dropbox.
Cloudové operační systémy
Až doposud jsme popisovali jednotlivé aplikace, které svým způsobem fungování splňují charakteristiku cloudu. Existují však i kompletní, bohatě vybavené operační systémy, jejichž funkce a nástroje jsou dostupné v prostředí internetového prohlížeče z jakéhokoli počítače připojeného k internetu. Takový typ operačního systému zatím jistě nemá ambice nahradit Windows, Linux či Mac OS X na počítačích a noteboocích, pomůže vám ale právě ve chvílích, kdy vlastní počítač k dispozici nemáte, a přesto potřebujete používat své oblíbené cloudové aplikace a pracovat v nich se svými daty. Existují rovněž cloudové operační systémy určené typicky pro počítače s nižším výkonem (netbooky), které však bohatě postačí pro využívání cloudových služeb.
Typickým zástupcem cloudových operačních systémů obsahujících pracovní plochu s aplikacemi a uživatelská data je Jolicloud (my.jolicloud.com). Po bezplatné registraci nebo přihlášení pomocí účtu na Facebooku se dostanete přímo na pracovní plochu operačního systému, kde najdete ikony základní sady internetových aplikací, jako je Gmail, Facebook, Twitter, Wikipedia a další. Po kliknutí na zelené tlačítko se symbolem »+« v levém horním rohu si můžete přidat další z několika stovek online aplikací, ke kterým pak budete snadno přistupovat prostřednictvím zástupců na pracovní ploše systému Jolicloud. Podporován je přímý přístup k úložištím Dropbox a Dokumenty Google, k jejichž obsahu se dostanete pomocí tlačítka se složkou v horní části pracovní plochy.
Projekt Jolicloud nabízí i cloudový operační systém určený přímo pro instalaci do počítače. Na stránce http://www.jolicloud.com/jolios najdete odkaz na stažení operačního systému Joli OS ve variantě hlavního (jediného) operačního systému počítače nebo instalaci Joli OS společně s Windows na jednom stroji. V případě instalace Joli OS do počítače lze lokálně, tedy bez připojení k internetu, využívat například kancelářské aplikace nebo přehrávače filmů a hudby. Tvůrci cloudového operačního systému Jolicloud aktuálně pracují na nové verzi, jejíž funkce budou dostupné i prostřednictvím mobilních telefonů.
Z dalších projektů cloudových operačních systémů stojí za zmínku například EasyPeasy (http://www.geteasypeasy.com) a Peppermint (http://www.peppermintos.com), dostupné ve formě ISO obrazu pro nastartování počítače, v prohlížeči spouštěné Cloudo (http://www.cloudo.com) nebo Glide (http://www.glidedigital.com) s 30GB úložištěm pro vaše data.
Čistokrevný cloudový operační systém Chromium OS vyvíjí rovněž Google, který jej používal ve svých nepříliš úspěšných noteboocích. Pokud si jej chcete vyzkoušet, najdete vše potřebné na stránkách chromeos.hexxeh.net.
Budoucnost patří cloudu
Více než cokoli jiného pohání rozvoj cloud computingu stále rozšířenější používání chytrých mobilních telefonů a tabletů. Zatímco při používání počítače se bez cloudových služeb poměrně snadno obejdeme, při pohybu mimo domov či kancelář se stávají nepostradatelnými. Lze tedy očekávat, že se stále více soukromých uživatelů i firem zbaví zábran a svěří svá data poskytovatelům cloudových služeb, výměnou za to, že je budou mít kdykoli k dispozici z jakéhokoli používaného zařízení, navíc společně s aplikací, se kterou je budou moci snadno vytvářet a zpracovávat. Významnou roli samozřejmě sehraje i vývoj parametrů nabídky mobilního připojení českých operátorů.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
Cloud PRO FIRMY
Zcela zásadně nabývá cloud na významu ve firemním prostředí, a to hned v dvou rovinách. Tzv. privátní cloudy (dříve bychom jim asi říkali datová centra), provozované samotnými firmami, slouží typicky k bezpečnému uchování a zpřístupnění firemních dat a aplikací zaměstnancům - bez ohledu na to, zda právě pracují v kanceláři, z domova, nebo jsou na cestě k zákazníkovi, vybaveni pouze mobilem či tabletem.
Na firmy je ovšem zacílena i nabídka služeb poskytovatelů komerčních cloudových řešení, zpřístupňujících hardware či software, který by si jinak firmy musely nakoupit s podstatně vyššími náklady. Může jít například o nabídku pronájmu výpočetního výkonu, který mohou firmy využívat při vývoji a testování svých produktů, aniž by investovaly do pořízení vlastního hardwaru, využívaného pouze po omezenou dobu. Další variantou může být i hosting firemních webů či aplikací, který, v souladu s principy cloudu, spolehlivě vykrývá výkonnostní špičky a je účtován podle skutečně spotřebovaného výkonu.
Značný rozmach zaznamenává i nabídka kompletní infrastruktury firemního IT na bázi cloudu. Firmy si v tomto případě pronajímají například e-mailové či portálové řešení a další software, aniž by jej samy provozovaly a kromě licencí hradily i náklady na pořízení a provoz hardwaru, na kterém tyto systémy, nezbytné pro provoz firmy, poběží. Rovněž se nemusejí starat o aktualizace, zabezpečení a další běžné úkony, typické pro správu vlastní IT infrastruktury.
Konkrétním cloudovým řešením pro malé i větší firmy je Office 365 od Microsoftu, zahrnující e-maily, videokonference, kancelářské aplikace i sdílení dokumentů v rámci firemních týmů. Microsoft účtuje služby Office 365 podle počtu uživatelů a prostřednictvím cloudu zpřístupňuje své technologie i menším firmám, které by si jinak nemohly dovolit nákup a provoz licencí a souvisejícího hardwaru.
Nabídku cloudového řešení pro firmy má i Google - v podobě komerční verze Google Apps.
Foto popis | Posbírejte gigabajty: Dropbox je jedním z nejoblíbenějších cloudových úložišť - především díky podpoře všech běžných platforem a systému bonusů rozšiřujících jeho kapacitu.
Foto popis | Obří kapacita zdarma: Microsoft má se SkyDrive velké plány, úložiště s kapacitou 25 GB bude těsně provázáno s operačním systémem Windows 8.
Foto popis | Cloudový Photoshop: Bitmapový editor Pixlr nabízí v okně internetového prohlížeče zdarma funkce, na které jsme zvyklí z drahých grafických nástrojů.
Foto popis | Čistič z cloudu: FileLab Windows Cleaner najde poškozené záznamy v registru Windows i zbytečné soubory na disku a nabídne vám jejich odstranění.
Foto popis | Kancelář na každý den: Cloudová služba Office 365 od Microsoftu zpřístupňuje i menším firmám technologie, které by si jinak mohly jen těžko nakoupit a provozovat.
Foto popis | Poznámky při ruce: Cloudová služba Evernote skvěle propojuje zapsané, namluvené či vyfocené poznámky v počítači, mobilu či tabletu.
Foto popis | Operační systém v prohlížeči: Jolicloud slouží především jako rozcestník k desítkám cloudových služeb, existuje však i ve verzi pro instalaci jako hlavní operační systém.
Foto popis | Hudba z nebes: Příval hudby z online jukeboxů Grooveshark a MusicJet do vašeho mobilu zastaví pouze limit přenosu dat v mobilní síti.