Fotografie hodné obdivu
Geniální fotonástroje změní vaši fotografii tak, že bude vypadat lépe a zajímavěji než snímek z nejlepší zrcadlovky.
MARKUS HERMANNSDORFER, PAVEL TROUSIL
PAVEL TROUSIL
Redaktor Chipu se řadu let zajímá o digitální fotoaparáty, digitální fotografii, i o programy pro jejich správu a úpravu.
Světově uznávaný fotograf Jack Hollingsworth pořídil řadu svých nejúspěšnějších snímků pomocí smartphonu iPhone 4. Jak je to ale možné? Chytré telefony a kompaktní fotoaparáty většinou neumožňují ruční nastavení některých parametrů (např. expozičního času). Stejně tak nelze u těchto zařízení měnit objektiv nebo přidat filtr. U zrcadlovky je tomu jinak - například v případě, že chcete fotografovat sportovce v pohybu, snadno změníte expozici. A pokud se třeba chcete vyhnout přeexponování snímku nebo změnit barevné podání, nasadíte na objektiv neutrální filtr.
Kompaktní fotoaparáty a aplikace pro smartphony někdy sportovní režim, který pohyb „zmrazí“, také nabízejí. Chcete-li ale pořídit snímek, který se bude kvalitou blížit snímku ze zrcadlovky, budete muset sáhnout hluboko do své kapsy s nápady a triky na zpracování fotografií.
Freeware místo profifotoaparátu
Pro zvýraznění pohybu, například u sportovců, můžete později aplikovat paprskovitý rozostřovací filtr. Zvládne to například bezplatný nástroj Hornil StylePix, který vám představíme na str. 118.
Kromě tohoto nástroje najdete na našem Chip DVD i řadu dalších, včetně Magix Foto Designeru, PhotoFiltru a Funpix Makeru, a především plnou verzi skvělého programu Ashampoo Photo Commander 9.4. V našich workshopech vám ukážeme, jak pomocí těchto nástrojů uděláte i z ne zcela povedené fotografie zajímavé dílko.
ZBAVTE SE nechtěných
Někdy se stane, že na jinak dobré fotografii překáží osoba nebo předmět. Když už jste se jí nedokázali zbavit při focení, můžete se o to pokusit později na počítači.
1 Otevřete obrázek: Nechtěné osoby nebo objektu se celkem snadno zbavíte pomocí nástroje InPaint 3.1 (plná verze na Chip DVD). Začněte tím, že tento program nainstalujete, spustíte a otevřete v něm fotografii.
2 Označte objekt: InPaint má jedinou funkci - mazat. Označte „popisovačem“ (myší) místo, které chcete ze snímku odstranit. Velikost popisovače můžete přizpůsobit.
3 Zbavte se ho: Poté, co jste označili osobu nebo objekt, klikněte na ikonu Inpaint, která vypadá jako guma. Program začne počítat a výsledkem by měl být snímek s vymazaným objektem. Objekt se inteligentně nahradí pozadím. Postup můžete opakovat.
ZMĚŇTE POČASÍ podle potřeby
Pomocí nástroje PhotoFiltre ponoříte londýnský most Tower Bridge do typické mlhy a navíc nasimulujete vzhled starých filmů.
1 Slunečno: S Anglií si jen velmi málo lidí spojuje slunečné počasí. Typičtější je „londýnská mlha“, déšť a pochmurno.
2 Černobíle Program PhotoFiltre snadno zvládne převést fotografii na černobílou. Stačí použít filtr (»Filter - Color - Grayscale«). Londýnská fotografie se neobejde bez mraků. Vyberte celý obrázek »Selection - Select All« a zkopírujte ho do schránky »Edit - Copy«. Pomocí příkazu »Edit - Paste« ho přidejte jako novou vrstvu a v nabídce vpravo zadejte »Blend Mode - Multiply«.
3 Mlha a déšť: Nyní obě vrstvy sloučíte do jedné: »Layer - Merge all layers«. Pak bude potřeba přidat déšť pomocí filtru »Filter - Texture - Fissured«. Pomocí »Edit - Fade Fissured - Opacity« však nastavte průhlednost filtru pouze na 40 %. Mlhu zase získáte pomocí filtru: »Filter - Visual effect - Fog - White«.
PŘIDEJTE snímku pohyb
Správné „rozmazání“ dodá jinak fádnímu snímku potřebnou dynamiku.
1 Živější barvy: Dojem dynamiky a rozmazání dodáte snímku pomocí nástroje Hornil StylePix Pro (na Chip DVD). Protože je váš obrázek trochu vybledlý, je potřeba ho optimalizovat pomocí nástroje »Filter - Color«. Nejprve přidejte jas a kontrast (Brightness/Contrast) a potom přidejte barvy. Získáte tak ostřejší barvy a více detailů.
2 A teď akce! Akční rozmazání dodáte snímku pomocí filtru »Filter - Blur - Radial Blur«. Můžete třeba záměrně vybrat jednoho člověka z davu - použijte na to „Zoom Blur“. Zaměřte se třeba na běžícího sportovce nebo osobu na koncertě. Nejprve nastavte u filtru malou hodnotu a pomalu ji zvyšujte tak dlouho, než bude výsledek vypadat dobře. Pamatujte, že méně je často více!
3 Výsledek uložte Poté, co jste přidali snímku dynamický pohyb, výsledek si uložte. StylePix totiž bez předběžného varování zruší vliv předchozí funkce, pokud použijete další. Je to chyba, nebo vlastnost?
PORTRÉT jako karikatura
Pohrajte si se snímky a přidejte svým rodinným příslušníkům orlí nos nebo „veselý“ úsměv.
1 Méně je více: Když budete vytvářet karikatury, je potřeba najít správnou míru. Vložte portrét člena rodiny do programu Magix FunPix Makeru (na Chip DVD) a nejprve si pohrajte s nabízenými nástroji a jejich efekty, se štětci a podobně, abyste získali cit pro tyto nástroje.
2 Zdůrazněte nedostatky Má vaše „oběť“ nějaké charakteristické rysy? Mohou to být větší uši, dlouhý nos nebo narůstající podbradek. Soustřeďte se právě na tyto body, které trochu zdeformujte, a snadněji tak dosáhnete karikatury.
3 Přehánějte obratně Portrétovaná a karikovaná osoba by nemusela být z vašich výtvorů příliš nadšena, pokud byste to s karikováním přehnali. Někdy je tedy lepší použít pouze jinou barvu vlasů, jiný účes a podobně, aby se vám vtip nevymstil.
ZKOMBINUJTE více snímků
Pomocí programu Magix Foto Designer můžete vytvořit zcela novou živou bytost. Co si třeba zkusit tygrokrokodýla?
1 Vymaskujte danou oblast: V našem příkladu jsme nejprve otevřeli snímek krokodýla v programu Magix Foto Designer (na Chip DVD). Potom vystřihněte jeho spodní čelist pomocí magnetického lasa (najdete ho vpravo pod ikonou přerušovaného čtverce).
2 Zkombinujte obrázky: Pokud máte šikovně vybranou spodní čelist, zkopírujte ji do schránky. Potom otevřete obrázek tygra a zadejte příkaz pro vložení »Edit - Paste - As Object«. Nová čelist určitě tygrovi přesně nesedne, takže ji budete muset trochu upravit (změnit velikost, otočit apod.). Pak bude ještě potřeba sladit barvy obou původních obrázků. Tím se dosáhne fotorealistického efektu a snímek bude vypadat přirozeně.
3 Vyberte detaily: Většího zdůraznění a dramatičnosti dosáhnete, když obrázek oříznete. Spodní čelist pak bude ještě viditelnější.
ZROZENÍ chiméry
Vytvářet můžete nové fascinující živé bytosti pomocí fotomorphingu. Zkuste třeba křížence člověka a zvířete.
1 Vyberte obrázky: Pro nový efektní snímek budete potřebovat dva portréty - jeden člověka a jeden zvířete - a kromě toho nástroj FotoMorph (na Chip DVD). Po jeho spuštění vytvořte nový projekt (»New Project- Morph Sequence«). Poté vyberte záložku „Images“. Zde máte možnost nahrát oba portréty (Start Image a End Image) přes ikonu „Open“. Mimochodem, velikost obličejů nehraje takovou roli.
2 Morphing: Oba portréty by neměly přesahovat okno pro zarovnání. Potom je potřeba pomocí myši nastavit „morphovací body“ - oblasti, které odpovídají druhému obrázku.
3 Další editace: Pokud už výsledek vypadá dobře, přejděte na záložku „Animation“. Zde máte možnost morphing zastavit v bodě, kdy je chiméra nejlepší. Jednotlivé snímky animace si můžete uložit (klikněte na „Save Frame“).
ÚPRAVY SNÍMKU v mobilu
Displej smartphonu je sice trochu stísněný pro editaci fotografií, ale jednodušší úpravy, jako je třeba aplikace barevného filtru, na něm můžete provést velice snadno. Uživatelé iPhonu mohou použít například program Instagram, který poskytuje velmi dobré výsledky, a dobrou alternativou pro smartphony s Androidem je aplikace picplz. Obě aplikace získáte v příslušných obchodech navíc zdarma.
TILT-SHIFT NEBO RETROSTYL
Aplikace Instagram dokáže změnit původní snímek opravdu výrazně. Například tak, že lidé nebo auta pak vypadají jako hračky. Tento efekt se jmenuje tilt-shift a funguje velmi dobře, když například vyfotografujete zaplněnou pěší zónu. Aplikace picplz se spíše specializuje na jiné efekty - například na sépiový -, snímky pak vypadají jako stará fotografie. Vhodným objektem pro tento program jsou například veteráni nebo staré vily. Obě aplikace umožňují uložení výsledků na Facebook, Twitter, Foursquare nebo Flickr. Instagram nabízí pro snímky i vlastní fotoblog.
Foto popis | TILT-SHIFT EFEKT Klepněte na ikonu kapky a vyberte mezi lineárním a radiálním efektem tilt-shift, nebo tuto funkci zrušte.
Foto popis | OKAMŽITÝ EFEKT Pokud jste danou funkci zvolili, Instagram změnu okamžitě zobrazí. Jesltiže se vám výsledek nelíbí, můžete se kdykoli vrátit zpět.
Foto popis | VYBERTE FILTR Různé filtry zajistí různé odstíny a barevné tóny snímku. Například Earlybird simuluje osvětlení za časného ranního slunce.
TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ MOBILEM:
Jděte nejblíže, jak jen to jde
Majitelé zrcadlovek to mají snadné. Pokud je fotografovaný objekt příliš daleko, mohou si ho přiblížit zoomem. V případě smartphonu nebo tabletu ale tuto možnost nemáte a často chybí i u kompaktních fotoaparátů.
Proto je u těchto zařízení lepší soustředit se na konkrétní objekt, jako je například květina nebo sklenička. Pak se smartphonem jděte tak blízko, až objekt vyplní celý jeho displej. Poté popojděte jen o něco dál od objektu, aby se do záběru dostalo i trochu výrazného pozadí.
Chcete-li si pořídit portrét svého známého, nejprve ho požádejte o svolení. Každému není zrovna příjemné, když mu někdo mává smartphonem padesát centimetrů od obličeje. Přesto se musíte dostat poměrně blízko, pokud chcete mít hezký portrétní snímek.
U smartphonů se často stává, že pořizují příliš světlé snímky, u kterých se ztrácí detaily -snímky jsou tedy přeexponované. Abyste tomu zabránili, pokud to aplikace pro fotografování umožňuje, snímek mírně podexponujte a jen v případě potřeby ho později zesvětlete.
DOBRÉ SVĚTLO
Profesionální fotografové nejraději pracují hodinu po východu slunce a hodinu před jeho západem. V této době, označované jako „zlatá hodina“, jsou totiž dobré světelné podmínky - převažuje teplé a měkké světlo. Pokud fotografujete v jiném časovém rozpětí, musíte být kreativnější a hledat světlo sami. Například v lese sledujte paprsky slunce spadající přes koruny stromů, zajímavé odlesky může poskytnout i mozaikové sklo kostelního okna.
PRAVIDLO TŘETIN
Také při fotografování smartphonem byste měli dodržovat tzv. pravidlo třetin, známé také jako „zlatý řez“. Obraz v hledáčku je koncepčně rozdělen to devíti oblastí - cílem je umístit objekty zájmu do blízkosti jedné z linií tak, aby byl obraz rozdělen na stejné části. Dalším cílem je umístit objekty do průsečíků třetinových linií - to učiní fotografii mnohem zajímavější, než když je objekt uprostřed.
Kompaktní fotoaparáty často nabízí možnost mřížku na displeji zobrazit. Pak pravidlo třetin mnohem snadněji dodržíte. Pokud chcete například zdůraznit oblohu, jednoduše umístíte na obzor dolní vodorovnou čáru. Je li pro vás důležitější krajina, posunete horizont na dolní čáru. Horizont přesně uprostřed je fotografická nuda.
Nejdůležitější objekty obrazu umístěte na jednu z vertikálních linií. Hlavy nebo stromy v centru snímku působí amatérsky.
Dobrý fotograf vede diváka svým snímkem. Pokud chce například zavést jeho pozornost na konkrétní strom, musí už při fotografování najít linie, které k němu vedou. Takovou linií může být ulice, mostní zábradlí, v případě stromu jsou pak vhodné třeba řádky v poli. A pokud linie běží úhlopříčně, docílíte navíc trojrozměrného dojmu. Linie by však v žádném případě neměly běžet mimo snímek - oči diváka by pak automaticky sledovaly tyto linie a dostaly by se mimo fotografii…
Pokud zrovna nevidíte žádnou zřetelnou linii, hledejte opakující se vzory. Dlaždice staré římské silnice, lavičky umístěné za sebou nebo alej stromů jednoho druhu, které se nachází na ulici, jsou pro fotografii také užitečné. Při fotovýletech používejte dobré turistické boty, protože při fotografování smartphonem toho budete muset nafotit a nachodit víc, například abyste se dostali blíž objektu.
Další, co můžete vyzkoušet, je objekt „zarámovat“. Využijte okno, cimbuří hradu a podobně. Pokud tuto metodu použijete, sledujte pozorně ostrost obrazu v hledáčku nebo na displeji smartphonu. Rám a objekt by měly být co nejvíce ostré, jinak efekt zarámování ztratí svoje kouzlo. V případě potřeby můžete doostřit snímek až později na počítači pomocí grafického programu.