Chytré ovládání vašeho domova
Automatizace není jen doménou průmyslového odvětví. Vhod přijde i pro domácí použití. Důvody jsou nasnadě: úspora peněz a pohodlnější život.
CHRISTOPH SCHMIDT, PATRIK KHUDHUR
Automobily dnes často nabízejí více komfortu než domácnosti: odemkneme si na dálku, optimální teplota se reguluje automaticky a veškeré ovládací prvky má řidič doslova na dosah. Díky systémům pro automatizaci domácnosti a dalším technologiím pro chytré bydlení však můžeme podobné (a ještě lepší) vymoženosti využívat také v pohodlí našich domovů. Komfort však není jedinou výhodou instalace podobného řešení. To totiž umožňuje i optimální využívání energií - v každý okamžik například zajišťuje ideální nastavení topení i osvětlení vzhledem k aktuálním podmínkám. Ty zjišťuje pomocí senzorů, ať už jde o termostaty, detektory pohybu, světelná čidla, nebo okenní kontakty, které vás upozorní, pokud zapomenete zavřít některé z oken. Data z těchto senzorů jsou zasílána do centrální jednotky (v závislosti na konkrétním použitém řešení může jít například o domácí server) a dávají vám komplexní přehled o situaci. Většina moderních řešení pak umožňuje vzdálené ovládání např. prostřednictvím smartphonu nebo tabletu, a tak můžete své království řídit přes internet v podstatě odkudkoli (jsou i varianty řízení prostřednictvím příkazů zaslaných SMS). Na následující dvoustránce si ukážeme některé z možností a povíme si o dostupných alternativách, které začínají u jednoduchého ovládání jednotlivostí (například světel či topení) a končí u komplexních modulárních systémů schopných zajistit naprosto vše.
Systémy pro automatizaci domova
MAX! Toužíte-li po „prosté“ regulaci vytápění, můžete sáhnout po produktové řadě MAX! společnosti eQ-3. Jádrem je centrální jednotka, kterou připojíte k síťovému routeru a skrze něj k dalším komponentám (digitální termostatické hlavice, okenní kontakty, nástěnné termostaty či tlačítko Eco pro okamžité zapnutí úsporného režimu) i portálu pro vzdálené ovládání prostřednictvím PC, tabletu či smartphonu. Zde vidíte celkový stav systému a můžete měnit nastavení pro každou místnost zvlášť (např. v obývacím pokoji budete nejspíš toužit po teplejším prostředí než ve sklepě).
Tellstick USB modul umožňuje bezdrátově ovládat speciální zásuvky (např. modely Intertechno a Elro, které jsou dostání v Bauhausu). Vzdáleně tak můžete ovládat elektrické spotřebiče prostřednictvím SMS (máte-li router Dovado), mobilní aplikace či webového rozhraní, což přijde vhod, například pokud zapomenete zapnutý elektrický sporák, chcete vypnout žhavý přímotop nebo potřebujete restartovat domácí server. Pro obousměrnou komunikaci (i vstupy ze senzorů) je možno použít USB modul Tellstick DUO, případně Tellstick NET, který je vybaven také ethernetovým rozhraním.
Modulární systémy Nejkomplexnější a vysoce škálovatelnou variantou jsou systémy pro řízení a ovládání celých budov a jejich t echnologií. Lídry v této oblasti jsou mj. společnosti jako AMX, Crestron, Control4, Loxone, Eaton či eQ-3, jejichž řešení dokážou uspokojit drtivou většinu uživatelů. Přesto je na místě doporučit alespoň prvotní konzultaci s profesionálním integrátorem a nejlépe také architektem. Naopak velmi zdatní kutilové a elektrikáři mohou ušetřit využitím open-source systému, jako je kupříkladu Freedomotic (www.freedomotic.com) či LinuxMCE (http://www.linuxmce.com), a systém si postavit na vlastní pěst.
REGULACE TEPLOTY s eQ-3 max!
1 INSTALACE TERMOSTATŮ V rámci již zmiňovaného systému eQ-3 MAX! (startovací sestava stojí asi 7 000 Kč) je třeba instalovat na topení termostatické hlavice. Odšroubujte tedy starý termostat a na stávající ventil našroubujte novou termostatickou hlavici. U termostatu MAX! vložte baterie před přišroubováním a vyčkejte, až se na displeji objeví INS (režim instalace).
2 INSTALACE OKENNÍCH KONTAKTŮ Okenní kontakt MAX! sestává ze dvou prvků - magnetu a elektronického vysílače. Vysílač připevněte na okenní rám pomocí šroubů nebo oboustranné lepicí pásky, magnet pak umístěte na samotné okno (viz obrázek) tak, aby se oba prvky při zavřeném okně nacházely ve vzdálenosti max. 8 mm od sebe.
3 CENTRÁLNÍ ŘÍDICÍ JEDNOTKA Spojení kostky a termostatů/ okenních kontaktů dosáhnete tak, že nejprve stisknete tlačítko na řídící jednotce a poté na komponentě. Cube připojíte prostřednictvím kabelu LAN do směrovače a můžete ovládat topení přes internet i lokálně, z PC i z mobilního zařízení.
Co lze ovládat
1 OSVĚTLENÍ A ZÁSUVKY Ovládání a tlumení světel lokálně i na dálku, jejich programování a kontrola nad spotřebiči v domácnosti není jen pohodlná, přináší také nezanedbatelné úspory.
2 VYTÁPĚNÍ Peníze šetří také správně nastavené topení. Inteligentní systémy dokážou samy udržovat optimální teplotu a díky senzorům zajistit nejefektivnější provoz.
3 MULTIMEDIÁLNÍ SYSTÉMY Hudba, která vás doprovází po domě, televize či plátno ukryté ve zdi, přístup k vaší sbírce filmů odkudkoli nebo třeba projektor, který na požádání vyjede ze stropu. To jsou jen některé z velkolepých možností.
4 BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉMY A KONTROLA PŘÍSTUPU Zabezpečení domu můžete mít stále pod dohledem - ať už jde o vzdálený přístup k přenosům všech bezpečnostních kamer nebo například zámku od garážových vrat.
5 ZAVLAŽOVÁNÍ A DALŠÍ Automatizovat a ovládat můžete také různé aspekty zavlažovacího systému, centrálního vysavače, žaluzií, satelitu, bazénu a dalších součástí svého domova.
Cesta k chytré domácnosti
Co je inteligentní domácnost, to již víme, kde však vůbec začít, chceme-li si takovou pořídit? Nejprve si určitě promyslete, co vlastně očekáváte. Chcete ovládat pouze světla a vytápění, nebo byste raději zhmotnili dům budoucnosti se vším všudy? Tak či onak, zjistěte si, jaké jsou vaše možnosti, a oslovte více firem. Požadujte praktickou ukázku jejich řešení, chtějte reference již provedených zakázek a ptejte se na budoucí rozšiřitelnost systému. Volte však jedině společnost, která distribuuje řešení postavené na oborových standardech a zaručuje, že si s případným přeprogramováním či servisem poradí i ostatní. Proprietární řešení od jediné firmy, kterému rozumí právě jen její technici, je velkým hazardem - zkrachuje-li, stane se váš domov takovou nepoužitelnou Pandořinou skříňkou a můžete investovat do nového systému.
Velmi záleží na výchozí situaci. Pokud teprve budete stavět dům či byt, v němž hodláte využívat chytrých systémů, rozhodně zainvestujte do inteligentních silnoproudých a slaboproudých rozvodů, které splní požadavky na budoucí systém (ad hoc instalace vyjde několikanásobně dráž). Nikdo po vás nechce, abyste hned koupili všechny doplňky k ovládání domu od A do Z, je však dobré mít rozšiřitelný modulární systém než jednostranně zaměřený a uzavřený. A jak jsme již zmínili, je nejlepší vše od počátku konzultovat s vybranou integrační či montážní firmou, která vás ušetří budoucích nepříjemných překvapení. Solidní firmy vám po přetlumočení vašich přání nabídnou několik možností včetně cenové kalkulace a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Například pokud vám příliš nesejde na výši investice, můžete mít ovládací panel v každé místnosti, v opačném případě lze ovládání zrealizovat za zlomek ceny třeba prostřednictvím iPadu. Ideální je zvolit si k realizaci instalace jedinou firmu. Nikdo vám samozřejmě nebrání brát od několika dodavatelů a využívat separátní montážní firmu, potom ovšem pozor na nervy. Další možností je nechat projekt vypracovat specializovaného architekta a ten pak zrealizovat prostřednictvím integrátora - to však většinou vyjde o něco dráž, neboť služby takových architektů nepatří k nejlevnějším. Pokud jste si při stavbě domu či bytu zvolili některé z komplexních řešení, nemusíte se většinou o nic starat a přicházíte k hotovému. Pak zbývá jen fáze odladění, kdy s firmou konzultujete případné nedostatky a upravíte detaily k naprosté spokojenosti.
Co když už dům mám?
Ani v takovém případě nemusíte zoufat a připravovat se na bourání zdí a montování dodatečné elektroinstalace. Jste však odkázáni na dražší a potenciálně méně spolehlivé bezdrátové technologie. Samotný postup se přitom od varianty se stavbou příliš neliší. I zde vše začíná u vaší představy a toho, co všechno byste rádi zautomatizovali a dostali pod kontrolu. Mnohdy přitom k instalaci úzce zaměřeného systému žádnou pomoc ani nepotřebujete a vše zvládnete hravě svépomocí (viz Regulace teploty s eQ-3 MAX!). Ke komplexnějším systémům však raději přizvěte profesionály. Princip bývá takový, že jádrem celého systému je centrální jednotka, která přijímá signály od zbylých komponent a ovládá je. Napájení je přitom řešeno přes zásuvky nebo prostřednictvím baterií. Takto lze ideálně zkrotit například osvětlení, vytápění či okenní žaluzie.
Ohromnou výhodou je právě neinvazivní povaha těchto instalací, neboť není třeba zavádět elektrorozvody a řídicí prvky stačí umístit například na ventily na topení (termohlavice) či do rozváděče (centrální jednotka). Celý systém lze navíc zprovoznit v relativně krátkém časovém úseku - např. výše zmiňovaný eQ-3 MAX! stihnete zavést během několika desítek minut.
Foto popis | Příplatek za „inteligentní“ rozvody se oproti standardním pohybuje v rozmezí 10-20 %, proto není od věci je zavést, i když aktuálně další investice do chytrých systémů neplánujete.
Foto popis | Díky tabletům jako je iPad lze dnes zajistit ovládání inteligentních systémů doslova za pár tisíc.