Bezpečí zdarma z internetu
Nevíte, jak zkontrolovat, zda nemáte v počítači malware? Internetové antivirové skenery jsou výkonné, praktické a především jsou k dispozici zdarma. Prozradíme vám, který použít.
PETR KRATOCHVÍL
PETR KRATOCHVÍL
Kontrolu pomocí on-line antiviru by měl každý opatrný uživatel provést alespoň jednou za týden. Díky stále aktuálním databázím totiž mohou odhalit i nejnovější hrozby.
Nejlepším bezpečnostním řešením je vždy kvalitní antivir, nebo ještě lépe výkonný bezpečnostní balík. Ne vždy je ale možné takovéto řešení použít - ať už z důvodů zpomalení nepříliš výkonného počítače, nebo poněkud vyšší ceny. V takovém případě vám doporučujeme pravidelně kontrolovat počítač pomocí on-line antiviru.
Praktický pomocník
Internetové antiviry však nemusí být jen nástroji spořivých lenochů. V praxi je lze úspěšně použít v celé řadě situací. Zpomalil se vám náhle počítač, nebo se systém chová divně? Použijte internetový antivir a jeho rychlý skener - ten během několika minut prověří „citlivé“ části systému a odhalí, zda za nestandardním chováním počítače není malware. Přinesl vám kamarád data na flash disku či DVD a vy mu tak docela „nevěříte“? Použijte on-line skener vybrané sekce počítače či média, a během několika sekund budete vědět, zda médium neobsahuje i nechtěné škůdce. Internetový antivir se může hodit i v případě, že si nainstalujete program či hru z „alternativních zdrojů“ a chcete rychle prověřit, zda neobsahuje trojského koně, vir či backdoor. Možností využití těchto bezplatných nástrojů je tedy celá řada, otázkou jen zůstává, který z široké nabídky zvolit.
A máte to zadarmo!
Správně podezřívaví jedinci už „na startu“ zpozorní: za klasické antiviry si výrobci nechávají draze platit, a přitom na internetu nabízí virovou kontrolu zdarma. Není v tom nějaký háček? Samozřejmě je. Zatímco klasické antiviry chrání váš počítač neustále v reálném čase, zde jde pouze o jednorázovou kontrolu s celou řadou omezení.
U většiny skenerů se například budete muset smířit s poněkud nižší rychlostí, častokrát jsou omezeny i možnosti kontroly nebo export výsledků. Bezplatné internetové antiviry dříve tvořily „výkladní skříň“ výrobců a často ukazovaly, jakého technologického pokroku jejich produkty dosáhly. V současnosti už tato fráze neplatí a autoři bezpečnostních řešení volí jinou formu „prezentace“. V některých případech ale tyto firmy nechávají na internetu svůj starší nástroj i nadále zdarma k dispozici, což může paradoxně zájemce o jejich produkt odradit - pomalé a špatně ovladatelné nástroje skutečně nejsou dobrou reklamou. Na rozdíl od našich předchozích testů byly tentokrát výsledky poněkud překvapivé, většina z těchto překvapení však byla (pro uživatele) bohužel nepříjemná.
Ergonomie a funkce
Cílová skupina internetových antivirů by měla být velmi široká: tyto nástroje by měly sloužit jak začátečníkům hledajícím pomoc, tak i zkušeným profesionálům. Na jedné straně by tedy skener neměl méně zkušené uživatele zatěžovat zbytečnými otázkami, na straně druhé by zkušenějším měl nabídnout i pokročilejší možnosti konfigurace. Pouze první část úlohy splnil nástroj od BitDefenderu - systém (jeho nejrizikovější sekce) zkontroloval po jediném kliknutí, čímž však jeho práce skončila. K dispozici zde nejsou žádné další volby či funkce. Zájemci o pokročilejší možnosti si musí stáhnout nástroj BitDefender Internet Security 2012.
Na jedničku splnil zadání skener od Esetu. V základním nastavení stačí jen kliknout, a nástroj zkontroluje celý počítač -tedy nic, co by nezvládl i naprostý začátečník. Naopak pokročilejší verze uspokojí i zkušeného profesionála: kromě volby hrozeb, které má nástroj detekovat, zde nechybí ani možnost volby cílů kontroly, nebo dokonce nastavení proxy.
Ještě přehlednější ovládání nabízí skener od firmy F-Secure. Nejen že nabídne všechny tři typy kontroly, ale také umožní kontrolu pouze vybraných složek či souborů. Neznámý malware je pak také možné odhalit pomocí heuristické analýzy. Poněkud šokováni jsme byli nástrojem od Zoneru. Jeho vzhled by působil zastarale i v minulém století -například výběr disku na skenování nebyl daleko od příkazové řádky...
Zcela jiná „káva“ je nástroj od společnosti Panda Security - kromě rychlého a úplného skenu nabízí přímou kontrolu e-mailu, složky s dokumenty nebo jiné zvolené složky.
Výkon a rychlost
Jako částečně použitelný se ukázal nástroj od BitDefenderu -nástroj jen zkontroluje, zda je systém infikován, ale už nikoliv, zda je něco „podezřelého“ na vašem disku. První sken proběhl přibližně za 15 minut, další už za méně než minutu. Omezená použitelnost navíc zabránila kontrole složky s viry. Nenapadá nás tedy jediný důvod, proč tento nástroj použít. Ještě zoufalejší výkon předvedl antivirus od Zoneru. Nejprve měl při skenu systému největší počet falešných poplachů, poté při kontrole „virové složky“ zcela zklamal. Po přibližně padesáti zkontrolovaných souborech se začala kontrola zpomalovat a prodlužovat čas předpokládaného ukončení kontroly. O deset souborů později už byl předpokládaný čas více než 26 tisíc hodin (asi tři roky). My jsme ale vydrželi čekat pouhé čtyři hodiny a poté jsme sken přerušili.
Zpočátku nadějně vypadala situace pro F-Secure. Skener zkontroloval počítač v přijatelném čase, zbytečně upozornil jen na několik cookies a i vzhledem k nabídce jeho funkcí se zdálo, že je vítěz testu jasný. Pak ale přišla na řadu praktická zkouška na našem „balíku virů“, a zde nástroj zcela zklamal: nerozpoznal ani jednoho škůdce. Zajímavé je, že pokud jsme libovolný soubor z virové složky odeslali na kontrolu file scanneru (například Jotti.org), zde používaný skener od F-Secure vir rozpoznal…
Svými výsledky příjemně překvapil i nástroj od Esetu: přijatelně rychlá kontrola počítače a velmi dobré výsledky při kontrole balíku virů. Výsledné vysvědčení našeho vítěze testu tak kazí jen čtyři podivné falešné poplachy. Největší rozpaky v redakci budil skener od Pandy. Na jedné straně předvedl vynikající výkony při hledání virů i s minimem falešných poplachů, na straně druhé nás otrávil dlouhým čekáním. Ano, pokud chcete používat Panda Active Scan, měli byste mít trpělivost buddhistického mnicha. I aktualizace a spuštění nástroje trvá přibližně dvakrát tak dlouho než u konkurence, samotný sken počítače byl o více než dvě hodiny delší, než jakého dosáhl jeho nejpomalejší soupeř.
Co nás zaujalo?
Letošní test internetových antivirů přinesl celou řadu příjemných překvapení, ale také zklamání. Nepříjemné především bylo, že ani jeden z testovaných nástrojů nenabídl možnost pozastavení testu. V praxi to znamená, že u méně výkonných počítačů si musíte vyhradit čas přímo na sken - pokud byste potřebovali alespoň na chvíli větší výpočetní výkon, musíte test zastavit a později ho spustit znovu.
Zajímavé také bylo sledovat, jak si nástroje dokážou poradit s nalezenými „problémy“. Za nejlepší v této oblasti považujeme přístup nástroje od Esetu, který nalezený malware přesune do karantény, kde ho můžete buď smazat, nebo obnovit.
Za naprosto fantastický lze označit přehled výsledků skenování u nástroje od Pandy. Nejen že nabídne seznam infikovaných souborů s informací o úrovni nebezpečí, ale přidá i informace o tom, v jaké stavu je škůdce (aktivní či pasivní), a „přizná“ se i k tomu, se kterým z nich si dokáže poradit či nikoliv.
Nepříjemnou zkušeností je, že jediný Eset nabídne po dokončení skenu odinstalaci svého skeneru. U ostatních musíte nástroj odinstalovat sami - tedy pokud nechcete na disku zbytečně skladovat několik desítek až stovek megabajtů „antivirových informací“.
ZONER ANTIVIRUS ONLINE
Zastaralý vzhled, ovládání jako ze století páry, ubohé schopnosti a odfláknuté programování - za ty roky, co testujeme bezpečnostní software, jsme nenarazili na podobně nepovedený produkt. Vrtalo nám hlavou, jak je možné, že něco takového v oblasti bezpečnosti (kde je konkurence mimořádně velká) vůbec existuje, ale na nic jsme nepřišli. Oči nám otevřela až věta nacházející se v dolní části webové stránky: Výzkum a vývoj Zoner Antiviru je finančně podporován Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci programu IMPULS. Ano, Zoner Software obdržel dotaci (FI-IM4/196) na projekt „Výzkum a vývoj, ověření a nasazení nového antivirového programu s pokročilou heuristickou analýzou“. Jak se zdá, výsledek podobných „státem podporovaných aktivit“ je častokrát podobný, ať už jde o zvlněnou dálnici, nepovedené mosty, nebo bizarně fungující antiviry…
ZKLAMÁNÍ JMÉNEM ZONER ANTIVIRUS ONLINE
Nástroj zkontroloval 61 souborů, na výsledky testů těch zbývajících si ale budeme muset počkat přibližně tři roky.
Jak Chip testuje On-line antiviry
Abychom nástroje co nejlépe otestovali především z hlediska cílové skupiny zájemců o bezplatný antivirový sken, použili jsme starší počítač (CPU 2 GHz, 1 GB RAM) s Windows XP SP2, jehož 100GB disk byl zaplněn ze 40 %. Testování probíhalo na Internet Exploreru 8, který pracoval bez jakéhokoliv rušení ze strany ostatních aplikací.
Každý test byl spuštěn s maximálním počtem parametrů (včetně heuristiky či kontroly archivů), dosažený čas je průměrem ze tří po sobě jdoucích skenů. Další praktický test byl proveden na balíčku 5 923 virů, který obsahoval jak starší viry, tak i novější systémové hrozby.
U jednotlivých skenerů jsme hodnotili jejich uživatelskou přívětivost, množství nabízených funkcí a především detekční schopnosti. Body jsme odebírali za falešné poplachy nebo za nedostatečnou rychlosti skenu. Zjištěný malware a podezřelé soubory jsme kontrolovali pomocí několika desítek konkurenčních antivirů prostřednictvím služeb Virustotal (http://www.virustotal.com) a Jotti.org (http://virusscan.jotti.org/cs).
VÝSLEDKY TESTU
Vítězem testu se stal nástroj od Esetu, který předvedl nejvyrovnanější výsledky - kvalitní detekci, přijatelnou rychlost a širokou nabídku funkcí. O něco lepší byl nástroj Panda Active Scan, který ale na druhé místo odsunul příliš dlouhý čas skenu. Pokud ale nespěcháte a potřebujte důkladně prověřit systém, je to rozhodně dobrá volba. Poněkud nám uniká smysl použití nástroje od BitDefenderu, který nenabízí téměř žádné funkce a i výsledky jeho skenu jsou poněkud kontroverzní. Koupili byste si na základě toho jeho bezpečnostní balík Internet Security? Za totální propadák, kterému je lepší se vyhnout, musíme bohužel označit Zoner Antivirus Online Scanner, který zklamal ve všech oblastech testování. V prehistorickém hávu s otřesným rozhraním nás zbytečně vyděsil jedenácti falešnými poplachy a při pokusu o detekci nebezpečných virů zkolaboval. Jde o jednoznačně nejhorší nástroj v celé historii našeho testování.
Foto popis | Panda Active Scan 2.0: Nejpomalejší, ale i nejdůkladnější kontrola je zakončena výborným shrnutím výsledků.
Foto popis | Eset Online Scanner: Čtyři falešné poplachy nás nepříjemně překvapily, soubory jsme ale nakonec obnovili…
Foto popis | F-Secure: Při skenování složky s viry nenašel „Online Scanner“ nic, kontrola souborů přes službu Jotti.org však prozradila, že testované viry u F-Secure znají…
Foto popis | I vy jste přispěli: K prehistorickému výběru skenované složky jste přispěli i vy!
Foto popis | Zoner Antivirus: Jedenáct falešných poplachů a výstup do souboru kdesi v hloubi systému.