Windows 8 Consumer Preview
29. února představil Microsoft na Mobile World Congress novou verzi systému Windows 8. Pojďme se podívat, zda přinesla evoluci, nebo revoluci.
PETR KRATOCHVÍL
Hned v úvodu je nutné zdůraznit, že ačkoliv jde o „vývojově pokročilou“ verzi systému, Microsoft se nijak nebrání její další úpravě - právě naopak. Na tiskové konferenci, kde byla nová Windows představena, bylo několikrát zdůrazněno, že vývojáři budou pečlivě naslouchat požadavkům uživatelů a finální systém upraví podle jejich potřeb. Pokud tedy budete mít k systému nějaké výtky, klidně je směrujte na adresu Microsoftu. Bohužel musíme konstatovat, že novinek je v představené verzi tolik, že ani nemohou být v rámci jednoho článku všechny popsány. Tentokrát se proto zaměříme spíše na „desktopovou verzi“ systému a novinku v podobě rozhraní Metro důkladně prozkoumáme v některém z příštích Chipů.
Revoluce bez Startu
Po spuštění Windows vás přivítá obrázek s aktuálním datem a časem. Stačí jej ale posunout nahoru (jak jsou zvyklí majitelé smartphonů) nebo stisknout libovolnou klávesu, a objeví se přihlašovací obrazovka. Spoustu uživatelů určitě otráví, že pro přihlášení bude nutné použít Windows Live ID, ale vzhledem k využití (a integraci) celé řady cloud služeb dává tato taktika smysl.
Ačkoliv vizuálních i systémových novinek najdete ve Windows 8 desítky, první a největší změnou je absence tlačítka Start. K programům lze přistupovat jiným způsobem, který znají například majitelé telefonů s OS Windows. Pravda ale je, že vzhledem k bouři „Vraťte nám tlačítko Start“, která se rozpoutala na internetových diskusních fórech (a podobné ohlasy zazněly i na samotné tiskové konferenci), je možné, že Microsoft toto rozhodnutí přehodnotí a „Start“ do systému vrátí. V praxi by to nemusel být žádný problém, protože uživatel může ve Windows 8 používat buď rozhraní Metro, nebo klasický „Desktop“. A zatímco v Metru (na tabletech) nikdo Start postrádat nebude, v desktopové verzi by ho uživatelé ocenili.
Jak tedy získat přístup k funkcím a aplikacím? Když najedete myší do levého dolního rohu a kliknete pravým tlačítkem, objeví se nabídka „suplující“ tlačítko Start. Další překvapení na vás čeká v pravém dolním rohu. Pokud sem najedete myší a chvíli počkáte, objeví se lišta (zpočátku průhledná), která nabídne přístup k „Nastavení“ či „Vyhledávání“ a umožní také přepnutí do rozhraní Metro.
Zcela jiným způsobem se zde přistupuje k přepínání mezi okny (aplikacemi). Nejprve je nutné najet myší do levého horního rohu, kde se objeví seznam spuštěných aplikací: přepnete se kliknutím na některou z nich. Zde je však nutné zdůraznit, že ve Windows 8 nedochází k „vypínání“ aplikací tak, jak to známe z předchozích systémů. Nově spuštěná aplikace tu předešlou pouze odsune do pozadí, kde ta původní vyčkává, zda nebude znovu potřeba. Tímto způsobem je možné mít „aktivních“ několik programů, které jsou „ukončeny“ (v pravém smyslu slova) teprve ve chvíli, kdy se objeví nedostatek systémových zdrojů.
Celkově lze říci, že základní práce v rozhraní „Desktop“ se sice na první pohled od Windows 7 liší, a tento dojem podporuje i chybějící tlačítko Start, ve finále ale nejde o žádnou revoluci. Na nový systém ovládání si zvyknete během chvíle…
Evoluční aplikace
Většina aplikací, které v nových Windows najdete, byla přepracována - u některých jde jen o kosmetické drobnosti (například u standardních her), u jiných se podstatným způsobem změnila i funkcionalita (například Task Manager). Vlastnosti každé aplikace lze změnit již zmiňovaným najetím myší vpravo a volbou nastavení (Setting).
Typickou ukázkou evoluce může být Průzkumník. Od svého předchůdce se příliš neliší, největší změnou je „pás karet“ známý například z kancelářského balíku Office. Jeho odpůrce ale určitě potěší, že ho lze snadno vypnout.
Podle našeho názoru je to však zbytečné - pás karet nabízí rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím a práci se soubory skutečně zrychlí. Další zajímavou novinkou, kterou Windows 8 nabízí, je virtuální klávesnice - kromě té klasické, kterou znáte z předchozích Windows, zde najdete i „speciální“ pro tablety, která se objeví, pokud tablet otočíte na výšku. U ní se klávesy zobrazí „u okraje“ a tak umožní pohodlnější psaní například za chůze. Dalším alternativním řešením pro zadávání dat či textu může být plocha umožňující rozpoznávání psaného textu.
Aplikace (prozatím) zdarma
Zajímavou novinkou pro uživatele Windows je internetový obchod s aplikacemi (Store) a ve verzi Consumer Preview si už můžete vyzkoušet zdarma celou řadu z nich. V budoucnu se tady ale setkáte i s placeným softwarem, podle vyjádření Microsoftu se počítá i s prodejem „informačních zdrojů“. Připravovaný platební model totiž umožňuje jak jednorázové platby, tak i pravidelné „odečty“ - to umožní například prodej novin či časopisů, stejně jako předplatné alternativních informačních zdrojů (například webzinů). Cenové rozpětí je prozatím nastaveno od zhruba jednoho dolaru až po baťovských 999. Je logické, že Microsoft bude chtít v budoucnu vydělat i na prodeji aplikací - přibližně 500 milionů uživatelů platformy Windows je opravdu zajímavá „cílová skupina“. Je ale důležité zdůraznit, že Store bude fungovat i pro klasické desktopové programy, ovšem pouze jako „reklamní portál“, samotný prodej a instalace už budou probíhat „klasickým“ způsobem.
Pokud bychom měli shrnout náš dojem z nových Windows, pak by nejlépe odpovídal slogan: „Desktop - evoluce, Metro -revoluce“. V každém případě ale platí, že nová Windows rozhodně stojí za vyzkoušení. A důležité je, že i vy můžete ovlivnit podobu nástupce svého systému.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
Instalace Windows 8
KROK ZA KROKEM
1 Před startem Windows 8 Consumer Preview je už velmi pokročilá vývojová verze nového systému, přesto doporučujeme neinstalovat ji jako hlavní systém. Ideálním způsobem, jak si bez rizika novinku od Microsoftu vyzkoušet, je nainstalovat si ji do virtuálního počítače. Budete tedy potřebovat instalační disk Windows a nástroj VirtualBox (na DVD). Při instalaci si dávejte pozor, kterou verzi systému budete instalovat - 32bitovou verzi najdete na Chip DVD, pokud máte zájem o 64bitovou verzi, musíte si ji stáhnout z webu Microsoftu.
2 Windows 8 Poté, co si zvolíte (stáhnete) vhodnou verzi systému, doporučujeme image Windows vypálit na DVD. Ve Windows 7 klikněte na uložený iso soubor pravým tlačítkem myši a zvolte »Otevřít v programu - Nástroj systému Windows pro vypalování bitových kopií disků«.
3 VirtualBox Nyní je čas pro instalaci programu VirtualBox. Na první pohled vypadá složitě, ale stačí se nechat vést průvodcem a klikat na tlačítko »Next«. Po nainstalování se program automaticky spustí a příjemně vás překvapí rozhraním v českém jazyce. Dalším krokem je vytvoření virtuálního počítače. V programu proto klikněte na velké tlačítko »Nový« a nechte se vést průvodcem.
4 Virtuální počítač Ve druhém kroku je však nutné zadat libovolný název virtuálního počítače (například Win8 Virtual) a v sekci Verze zvolit zvolený ISO image (v našem případě to bylo „Windows 8 (64bit)“.
5 V následujícím kroku je důležité přiřadit virtuálnímu počítači přiměřené množství operační paměti: doporučujeme nastavit minimálně 1 GB (2 GB pro 64bitovou verzi). Posuvník byste ale neměli posunout příliš vpravo (do červené oblasti), aby zbyl dostatek paměti i pro fyzický počítač.
6 Další dva kroky průvodce (volba bootovacího pevného disku a VDI) ponechte beze změn. V dalším okně se musíte rozhodnout, zda přidělíte virtuálnímu počítači pevnou velikost disku, nebo mu umožníte dynamickou změnu velikosti. Doporučujeme nastavit právě dynamickou variantu, ale poté při práci na „fyzickém“ počítači nesmíte disk příliš zaplnit, aby bylo možné disk pro virtuální počítač zvětšovat.
7 Následující okno umožňuje nastavit velikost disku: Microsoft doporučuje 16 GB (pro 32bitový systém) nebo 20 GB (pro 64bitový systém). V ideálním případě nechte přednastavené hodnoty, více zvolte jen v případě dlouhodobého experimentování.
8 Poslední dvě okna už vám pouze nabídnou shrnutí informací o vytvářeném virtuálním disku a celém virtuálním počítači. V obou si zkontrolujte, zda zvolené údaje odpovídají vašim potřebám, a klikněte na »Vytvořit«.
9 Nyní je nutné k virtuálnímu počítači „připojit“ instalační disk s Windows 8 Consumer Preview. Nejprve vložte do mechaniky instalační médium, poté ve VirtualBoxu klikněte na tlačítko »Nastavení« a v následujícím okně v jeho levé části na »Úložiště«. U položky „IDE řadič“ klikněte na »Žádný« a v pravé části okna nastavte svou CD/DVD mechaniku (obvykle bývá označena jako „Hostitelská jednotka D:“).
10 Kliknutím na tlačítko »Spustit« odstartujete instalaci samotných Windows 8 a po několika „odklikaných“ dialozích se objeví logo v podobě rybky. Další instalační dialog vám umožní nastavit časové pásmo a klávesnici na „českou verzi“, samotná Windows jsou prozatím k dispozici pouze v anglickém jazyce. Nakonec ještě budete nuceni zadat licenční klíč DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J a po krátké instalaci a několika „odklikaných“ klasických instalačních oknech jsou vám Windows 8 plně k dispozici.
VYZKOUŠEJTE SI NOVÁ WINDOWS BEZPEČNĚ I VY!
Stejně jako my si můžete nová Windows otestovat i vy. Na webu Microsoftu jsou k dispozici dvě verze (32- a 64bitová), které si může kdokoliv vyzkoušet na svém počítači. Obě verze jsou k dispozici ve dvou variantách - buďjako spustitelný soubor, který vás provede instalačním procesem, nebo přímo ISO image instalačního disku. My doporučujeme druhou variantu, která nabídne větší kontrolu nad procesem instalace. Pokud máte pomalejší internetové připojení, můžete využít 32bitovou verzi ISO image, kterou najdete na Chip DVD.
Dříve než se ale pustíte do instalace, je nutné přidat dvě upozornění:
1/ Teoreticky je možné nainstalovat do 64bitového systému i 32bitová Windows 8, my ale doporučujeme „držet se“ příslušných verzí - do 32bitového systému i 32bitová Windows 8 a do 64bitového systému i 64bitová Windows 8.
2/ I když jde o pokročilou verzi systému, je to stále „zkušební“ verze, která ještě není zcela doladěná. Rozhodně nedoporučujeme používat ji jako hlavní pracovní systém. Také lze doporučit před započetím instalace zazálohování důležitých souborů.
Metod, jak nainstalovat Windows 8 do vašeho počítače, je celá řada, nejbezpečnější je ale využití virtuálního počítače. Díky němu si můžete bez obav vyzkoušet nová Windows na téměř jakémkoliv dostatečně výkonném počítači. Praktický návod krok za krokem najdete na str. 116.
TIPY PRO NOVÁ WINDOWS
Pro použití nového systému v praxi je praktické znát jeho minimální požadavky nebo některé nové klávesové zkratky.
Minimální požadavky na hardware
/ Procesor o taktu 1 GHz
/ 1 GB RAM pro 32bitovou verzi, 2 GB pro 64bitovou
/ 16 GB na disku pro 32bitovou verzi, 20 GB pro 64bitovou
/ Grafická karta podporující DirectX 9
Klávesové zkratky
Ctrl + Esc - návrat na úvodní obrazovku
Alt + F4 - na klasickém desktopu umožní odhlášení/restart/ vypnutí Windows
Windows - spustí rozhraní Metro
Win + D - z rozhraní Metro přepne na „klasický“ Desktop
Win + Q - nabídne rychlý přístup k aplikacím anebo jejich vyhledání
Win + F - otevře klasické vyhledávání souborů
Win + W - nabídne rychlý přístup k nastavením
Foto popis| Nabídka Start sice chybí, příkazové nabídky se ale od starších Windows příliš neliší…
Foto popis| Správce úloh nabídne mnohem více informací v přehlednějším balení.
Foto popis| Ve srovnání s předchozími Windows je kopírování rychlejší a kopírovací proces přehlednější…