Vyzkoušejte si budoucnost
Vážení čtenáři,
svět počítačů už není, co býval. Úplně se vytratila příkazová řádka, ztrácíme kontrolu nad tím, co máme v operační paměti, kolik aplikací nám běží v pozadí a kde vlastně máme svá data. Pro velkou část uživatelů už ani není důležité, jaký procesor nebo kolik paměti mají ve svém stroji, protože naprostá většina aktuálně prodávaných konfigurací už s přehledem zvládá všechny běžné kancelářské a komunikační úkoly.
To jsou slova, nad kterými by ještě před několika lety každý pořádný uživatel kroutil hlavou. Dnes je ale fakt, že téměř každý z nás nosí v kapse zařízení, které toho umí víc než ještě nedávno špičkový pracovní počítač. A prý to jsou teď především samotní koncoví uživatelé, kteří přinášejí na pracoviště nové technologie a nutí firmy, aby jim umožnily je využívat i v práci. Podle analytiků také díky moderním IT dochází více a více k propojování osobního a pracovního života. Co myslíte, je to dobře?
Letošní IT událost roku - ostrý start Windows 8 - v každém případě posune vývoj zase o kus dál. Microsoft chce pomocí jednoho univerzálního operačního systému sjednotit svět mobilů, tabletů a stolních nebo přenosných PC. Není to nic zcela nového nebo objevného, o něco podobného se už chvíli pokouší jeho konkurenti Apple i Google. Je ale fakt, že podle mnoha hledisek stále ještě největší světová IT firma je v této snaze nejdál. Díky rozumné vývojářské politice Microsoftu máme nyní další možnost si (po verzi Developer Preview) vyzkoušet už téměř hotový systém v podobě Windows 8 Consumer Preview. Jeho instalaci si může každý stáhnout z webu Microsoftu nebo ji najdete přímo na našem DVD. Spolu s ní vám přinášíme i podrobný návod, jak si nový systém pomocí nástroje VirtualBox bez jakéhokoliv rizika vyzkoušet.
A myslím, že vyzkoušení stojí za to. Minimálně si uděláme obrázek, kam nás překotný vývoj přenosných zařízení a mobilního připojení posledních let jako uživatele dostal a co nás vlastně čeká. Bleskový start systémů, stejné prostředí na přenosných i stolních zařízeních, svobodná volba mezi ovládáním dotykem nebo pomocí myši a klávesnice, případně jedno univerzální zařízení s různými rozšiřujícími periferiemi. A k tomu určitá ztráta kontroly, na kterou mnozí z nás byli zvyklí. Myslím, že teď opravdu hodně záleží na tom, jak podařené nové systémy budou, zda jejich spolehlivost a možnosti přesvědčí i skeptiky, že už nemá smysl sledovat výkon nebo zatížení procesoru, přesné místo ukládání dat nebo běžící aplikace v pozadí. Že se nejedná o omezení uživatelských práv a nepatřičnou bezstarostnost, ale naopak o větší svobodu a nové možnosti.
Osobně to novým zařízením a systémům přeji, i když si myslím, že tento vývoj ještě nebude tak rychlý a přímočarý, jak to z nadšených prezentací výrobců vypadá.
Užijte si v klidu a pohodě dubnový Chip.
Josef Mika
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
- Evropa začíná zaostávat ve 4G: Není tomu tak dávno, co se Evropa v oblasti mobilního internetu chlubila jasnou technologickou převahou nad Spojenými státy. Nyní se role prohodily. Zatímco američtí operátoři, jako např. Sprint a AT&T, již ve velkých městech (Chicago, Dallas) nasadili technologie 4G, Evropou se teprve žene vlna aukcí, která v jednotlivých státech rozhodne o přidělení potřebných frekvencí.
- Trh s digitálními fotoaparáty možná prořídne: Americký výrobce Eastman Kodak je v insolvenci a podle vlastního vyjádření se zcela stahuje z trhu s fotoaparáty. Smutné a překvapující u firmy, která sama jako první začala nabízet první komerční digitální fotoaparát (1988). Zatím neověřené zprávy se objevují také okolo známé značky Olympus. Japonská firma je díky dlouhodobým problémům s falšováním svého účetnictví v nesnázích a prý zvažuje těsné partnerství se Samsungem.
+ Nokia má telefon s integrovaným fotoaparátem, který má rozlišení 41 megapixelů. Objekt si tak můžete „přitáhnout“ a obejdete se bez optického zoomu. Zvědavi jsme ale na kvalitu snímků. Snad nejsou počty megapixelů jen marketingový nástroj.
- (Ne)spolehlivé heslo: Zpráva „Trustwave 2012 Global Security Report“ (trustwave.com) uvádí, že nejpoužívanějším heslem je stále „heslo“, konkrétně slovo „Password1“, které splňuje definici složitého hesla pro Microsoft Active Directory. Má nejméně osm znaků, obsahuje kombinaci velkých a malých písmen a obsahuje číslo.
+ Začínají se prosazovat levnější tablety s Androidem. Vyplývá to z čísel agentury Strategy Analytics. Celkem se za poslední tři měsíce uplynulého roku prodalo 26,8 milionu tabletů, podíl Androidů stoupl už na 40 %. Apple pomalu, ale jistě ztrácí tržní podíl, počty prodaných iPadů mu ale stále rostou. Změní situaci nový iPad?