Přejít k hlavnímu obsahu

Velký průvodce světem aplikací

Velký průvodce světem aplikací

Nejlepší z nejlepších: Sestavili jsme pro vás přehled těch nejpraktičtějších aplikací pro Android, Windows Phone a iOS.
JÖRG GEIGER

Všichni využíváme výkonné miniaturní počítače, ať už jde o kapesní smartphony, nebo o přenosné tablety. Někomu slouží k práci, někomu jako komunikační centrum, jinému zase jako kamera, přehrávač multimédií nebo herní konzole, a někdo s chytrým telefonem zkrátka jen volá. Všichni si však pokládají stejnou otázku: Které aplikace jsou pro mě nejlepší? Výběr je ohromný a zorientovat se není snadné: více než půl milionu aplikací v Apple App Store, více než 450 000 v Google Play (dříve Android Marketu) a okolo 50 000 ve Windows Phone Marketplace (programy začaly přibývat poté, co se na trhu objevily špičkové přístroje běžící na OS Windows Phone 7.5).
Problém je, že ne vždy jsou ty nejstahovanější aplikace zároveň těmi nejlepšími. V nabídce lze však s trochou snahy (a našich tipů) nalézt opravdové perly. Připravili jsme pro vás přehled nejužitečnějších programů pro trojici hlavních operačních systémů (Android, Windows Phone a iOS), abychom vám tak ušetřili časově náročné procházení a zkoušení.


FOTOGRAFIE
Snapseed (100 Kč)    CHIP DOPORUČUJE
Kouzlení s obrázky    
Snapseed je povinností pro všechny uživatele iOS, kteří chtějí upravovat obrázky. Aplikace nabízí dostatek funkcí k přeměně fotografií k nepoznání. Rychle, za pomoci jednoduchých gest, můžete upravovat kontrast, jas, sytost barev a další parametry. Výsledek snažení hned vidíte v živém náhledu. Bonus: Program dokáže aplikovat změny také na jednotlivé sekce, části fotografie tak lze upravovat separátně.

Photoshop Express (zdarma)
Profesionální úprava fotografií ve vaší kapse
S touto bezplatnou aplikací můžete fotografie otáčet, dát vyniknout jednotlivým detailům nebo upravit barvy. K dispozici jsou i základní filtry, například ten pro rozostření. Stejně jako v případě plnohodnotného Photoshopu i zde můžete promptně zvrátit nechtěné změny. Aplikace běhá svižně a je přehledně strukturovaná, chybí však úrovně, makra a plug-iny.

TiltShift (27 Kč)
Z fotografií povedené miniatury
TiltShift dokáže zmenšit zachycené scény a udělat z nich fascinující miniatury. Zkrátka jen zvolíte část obrázku a změníte sytost barev, ostrost a kontrast. A pozor, nejlépe to funguje s fotografiemi zachycenými z ptačí perspektivy.

DALŠÍ APLIKACE
Photosynth (zdarma)
Software od Microsoftu vytváří úžasná panoramata chytrou kombinací jednotlivých fotografií. Obsluha je jednoduchá, výsledky skvostné.
Picasa Metro (27 Kč)
S touto aplikací můžete z mobilu s Windows přistupovat ke svým snímkům ze služby Google Picasa. Kromě zajímavých efektů přiblížení nabízí Picasa Metro také jednoduché editační nástroje.
Camera Zoom FX (89 Kč)
Tento program umožňuje naplno využít integrovaného fotoaparátu. Kromě možnosti obohatit snímky o řadu efektů nechybí ani volba zachycení až deseti snímků za sekundu nebo ovládání spouště hlasem.

Foto popis|  Shazam rozpozná neznámou hudbu, například tu, co hrají v rádiu.
Foto popis|  TuneIn je bránou k přibližně 50 000 rádiových stanic.


HUDBA
Shazam (zdarma)    CHIP DOPORUČUJE
Inteligentní hudební expert
Nevíte, jaká písnička právě hraje? Stačí přidržet smartphone u rádia nebo reproduktorů, a Shazam vám to poví! Dozvíte se název skladby i jméno umělce. Kromě toho aplikace dokáže nabídnout hudební videa a úryvky z koncertů rozpoznaných interpretů, a rovnou vám poskytne odkaz do iTunes Store (to kdyby vás skladba zaujala natolik, že si ji budete chtít koupit). V žebříčcích pak zjistíte, o které písničky se uživatelé zajímají nejvíce.

TuneIn Radio (zdarma)
Celý svět na dosah
Nejlepší aplikace pro internetová rádia na tabletech a smartphonech. Prostřednictvím rychlého vyhledávání můžete procházet obsah asi 50 000 rádiových stanic dostupných dotykem prstu. Navíc je tu skvělá funkce: zatřeste přístrojem, a aplikace přeladí na jinou stanici - stále však v rámci vašich hudebních preferencí. A pro notorické spáče zde nechybí ani alternativa probuzení poslechem jejich oblíbeného rádia.

djay (403 Kč)
Dotykové „gramce“
Pro všechny příznivce „dýdžejingu“ je tento program (mimochodem „Aplikace roku 2011“) skvělou hračkou díky realistickým gramofonům, které samozřejmě reagují na dotyk. Program umožňuje mixovat písničky z hudební knihovny za použití různých přechodů a nabízí celou řadu různých efektů. Můžete skrečovat, zpomalovat, zrychlovat, zkrátka co vás napadne. Jen ta cena mohla být o něco nižší…

DALŠÍ APLIKACE
Piano 7 (zdarma)
S rozsahem dvou oktáv (C4 až C6), podporou hraní dvěma rukama či přizpůsobitelnou velikostí kláves jde o nejlepší virtuální piano pro Windows Phone. Nechybí ani metronom a několik skladeb pro začátečníky.
GarageBand (100 Kč)
Nahrávací studio pro iOS se skvělým zvukem (piano, kytara, bubny) a cca 250 beaty na pozadí. Prostřednictvím mikrofonu můžete nahrát track, který lze následně dále upravit.
Winamp (zdarma)
Klasika pro PC ožívá také ve verzi pro Android. A stejně jako u verze pro PC i zde můžete hudbu poslouchat, spravovat či ji přenášet z místa na místo. Synchronizace s počítačem probíhá přes USB nebo Wi-Fi.

Foto popis|  Snapseed dokáže obohatit obrázky o spoustu krásných efektů.
Foto popis|  TiltShift vytvoří miniaturu z výřezu fotografie.


VIDEO
MX Video Player (zdarma)    CHIP DOPORUČUJE
Přehrávač pro všechny formáty
S tímto přehrávačem multimédií získávají uživatelé Androidů zkrátka více. Nejen že dokáže přehrát prakticky všechny formáty, ale také optimálně využívá několika jader v procesorech tabletů a chytrých telefonů. Skvěle řešena je rovněž obsluha, a například úprava hlasitosti, rychlé přetáčení či přiblížení pomocí gest fungují naprosto plynule i během přehrávání filmu. Navíc program není moc vybíravý ani v případě titulků a podporuje většinu zásadních formátů.

VLC Direct Pro (67 Kč)
Specialista na streamování
Kapacita úložiště v mobilních zařízeních není neomezená, a tak je vhodným řešením streamování obsahu přes domácí síť. Právě to funguje nejpohodlněji s VLC Direct Pro. Pokud se nechcete zdržovat zdlouhavým nastavováním, využijte zkrátka automatický setup. K dispozici je bezplatná verze, která však nepodporuje titulky a omezuje streamování jen na několik minut.

Air Video (60 Kč)
Přehrávač videí pro iPhone a iPad
AVI, DivX nebo MKV patří mezi rozšířené standardy pro filmy na PC. Na iPadu nebo iPhonu však nejsou kvůli nekompatibilitě k ničemu. Díky Air Video však nemusíte věšet hlavu! Na PC nainstalujete serverový software, spustíte aplikaci na svém iPadu, zvolíte tento server a rázem můžete sledovat vše, co si tímto způsobem na PC nasdílíte. A pozor, streamování není podmínkou, videa si lze stejně dobře tímto způsobem zkonvertovat a podívat se na ně později.

easyTube (21 Kč)
Lepší než YouTube
Popularita YouTube je ohromná a je jedno, jestli váš smartphone běží na Androidu, nebo Windows Phone. Problém je, že ke sledování YouTube potřebujete připojení k internetu. Nebo není? S easyTube máte možnost stáhnout si videa z YouTube k pozdějšímu zhlédnutí a využívat další užitečné funkce, například tu, která vám umožní přehrávat si na pozadí oblíbené skladby přímo z YouTube.

AVPlayerHD (60 Kč)
Přehrávač, který má skoro všechno
iPad je velmi vybíravý, co se týče podporovaných videoformátů. Ti, kteří nemají rádi konvertování nebo streamování, tak jistě uvítají užitečný software AVPlayerHD. Ten rozšiřuje podporu formátů na iPadu, takže přehrajete i videa v Xvid, AVI, MKV, VOB, MP4, MOV či M4V. Stačí jen přenést videa s titulky přes iTunes (prostřednictvím USB) nebo WiFi, a můžete začít sledovat. Přehrávač zvládá s přehledem formáty 16:9 i 4:3 a prostřednictvím jednoduchého menu umožňuje vykonávat základní funkce (rychlé přetáčení apod.).

DALŠÍ APLIKACE
IMDb Movies & TV (zdarma)
Internet Movie Database (IMDb) je jakási obdoba Wikipedie, jen se soustřeďuje výhradně na svět filmu. V rozsáhlé databázi se tak dopátráte všech možných informací o kasovních trhácích i celebritách. Nechybí recenze, ukázky, žebříčky a další zajímavosti. Pro fanoušky stříbrného plátna povinnost!
Showyou (zdarma)
Tento software shromáždí videa sdílená vašimi přáteli na Facebooku a odběrateli na Twitteru na jedno místo. Ty pak můžete snadno sdílet dál. Kromě toho lze sledovat doporučený obsah dalších uživatelů Showyou.
Flash Video Browser (19 Kč)
Umožňuje přehrát všechna flashová videa, včetně těch, která jsou jinak na Androidech blokována. To se týká například serverů pro sdílení videí YouTube či Vimeo.
iMovie (100 Kč)
Tato aplikace, ač nedosahuje úrovně střižen na PC, umožňuje tvorbu vlastních videí, která můžete opepřit rozličnými efekty a zvuky. Vše se ovládá snadno pomocí dotyků, jednoduchých a vícedotykových gest.
Remote (zdarma)
S touto bezplatnou aplikací pro iTunes můžete snadno brouzdat svou sbírkou multimédií, měnit právě poslouchanou skladbu a vytvářet si vlastní seznamy skladeb (playlisty).

Foto popis|  MX Video Player přehraje libovolný formát na přístrojích s OS Android.
Foto popis|  easyTube dokáže stáhnout videa z YouTube pro pozdější zhlédnutí.
Foto popis|  AVplayerHD je jeden z nejlepších přehrávačů multimédií pro iPad.
Foto popis|  Air Video umí streamovat video do zařízení Apple (iPhone, iPad, iPod Touch).


KANCELÁŘ
Pages (201 Kč)    CHIP DOPORUČUJE
Ideální textový editor pro iPad
V současnosti nejlepší aplikace pro zpracování textu na iOS sice nenabízí vše, co pokročilý Word na PC, základní nástroje pro strukturování a formátování textu však nechybí. Kromě toho můžete snadno vkládat obrázky, grafy a jednoduché tabulky, nebo využívat některou z mnoha podařených a upravitelných šablon. Vyjma vlastního formátu umí program přečíst také dokumenty s koncovkou DOC a TXT. Navíc nemusíte myslet na ukládání, to probíhá automaticky na pozadí.

Lync 2010 (zdarma)
Komunikační centrum
Aplikace se integruje do platformy pro sjednocenou komunikaci Microsoft Lync, kterou lze najít na celé řadě pracovišť. Proto také pro správné fungování potřebujete mít přístup ke spuštěnému serveru Lync. Je-li vše správně nastaveno, okamžitě na smartphonu vidíte, zda jsou kolegové k dispozici pro chat, či je momentálně vhodnější jim zavolat nebo napsat e-mail. Navíc lze prostřednictvím aplikace také pořádat telekonference.

Evernote (zdarma)
Komplexní sběratel nápadů
Jistě to znáte - na cestách máte čas přemýšlet, a tak se vám v hlavě často rodí zajímavé nápady. Ty si můžete zaznamenat pomocí aplikace Evernote a automaticky je synchronizovat s obsahem ve svém PC. Aplikace se integruje do stejnojmenné on-line služby, která synchronizuje poznámky na různých platformách. Poznámky přitom mohou mít formu textu, fotografií, odkazů i souborů. V programu můžete vytvořit několik poznámkových bloků, abyste tak mohli odlišit např. pracovní a soukromé poznámky. Pohodlný systém klíčových slov potom pomáhá s tříděním mnoha záznamů a usnadňuje vyhledávání relevantních záznamů.

Quickoffice Pro (280 Kč/302 Kč)
Kancelářská sada se vším všudy
O kompletní kancelářské sadě za cenu okolo 300 korun si uživatelé PC mohou nechat zdát, pro majitele smartphonů je to krásná realita. Velkou výhodou je, že s Quickoffice Pro snadno otevřete existující soubory Microsoft Office, ať už jde o textové dokumenty, tabulky, nebo prezentace. Funkcionalita je samozřejmě adekvátně přizpůsobena potřebám mobilních zařízení, přesto nechybí většina důležitých funkcí. Třešinkou na dortu je možnost editace souborů PDF nebo jednoduchá datová výměna se službami typu Google Docs nebo Dropbox.

GoodReader (100 Kč)
Odborník na PDF
V rámci kancelářské agendy se mnohdy setkáme s potřebou otevřít dokument PDF. K tomuto účelu se na přístrojích Apple hodí právě GoodReader. Kromě rychlosti a pohodlného ovládání nabízí také jednoduché možnosti vkládání komentářů a další důležité funkce. Ke svým souborům v PDF se tak dostanete bez problémů například prostřednictvím iTunes či sdílením na síti. Program umožňuje také pružné úpravy možností zobrazení, prohledávání dokumentů pro klíčová slova či jejich odesílání elektronickou poštou. GoodReader umí, kromě dalších formátů, přečíst také soubory DOC, XLS, PPT či HTML.

DALŠÍ APLIKACE
Adobe Reader (zdarma)
Nástroj Adobe funguje rychle a bezchybně. Bohužel však slouží jen k zobrazení obsahu dokumentu; vkládání vlastních poznámek není možné.
miCal (60 Kč)
Jasně a přehledně uspořádaný kalendář pro iPhone se zajímavými dodatečnými funkcemi. Kromě výtečného uživatelského prostředí tak například zobrazuje aktuální počasí a umožňuje import databáze svátků různých zemí. A pozor: vše je dostupné v české lokalizaci.
ES File Explorer (zdarma)
Tato aplikace nabízí plnohodnotného správce souborů, který dokáže otevřít celou řadu formátů. Kromě toho však umí také celou řadu dalších funkcí, např. instalovat a odebírat aplikace nebo fungovat v roli FTP klienta.
Dropbox (zdarma)
V bezplatné verzi nabízí Dropbox až 2 GB prostoru na on-line úložišti. Aplikace umí rovněž skvěle synchronizovat vaše data ze smartphonu nebo tabletu s dalšími zařízeními nebo přímo cloudem.
Numbers (201 Kč)
Ideální, pokud potřebujete dále upravovat dokumenty z Excelu na mobilním zařízení. Umí práci se šablonami, plné formátování, práci s formuláři nebo vkládání grafů a multimediálního obsahu (fotografie, videa).

Foto popis|  Díky Pages je psaní na iPadu konečně produktivní.
Foto popis|  Quickoffice nabízí vše potřebné pro uživatele na cestách.
Foto popis|  Lync dokáže usnadnit komunikaci s kolegy v kanceláři.
Foto popis|  GoodReader je nejlepší dostupnou čtečkou PDF pro iOS.


HRY
FIFA 12 (od 126 Kč)    CHIP DOPORUČUJE
Zelená je tráva
Předělávky konzolových a počítačových hitů pro smartphony a tablety nedopadají vždy podle představ. To se však netýká hry FIFA 12, která vypadá naprosto skvostně a realisticky také na mobilních přístrojích. Díky novému enginu hráči reagují přirozeněji než dříve a vy sami máte více možností, jak prokázat svůj fotbalový um (například při povedeném zahrávání přímých kopů). Samozřejmostí je přestupový trh a sledování mladých nadějných hráčů. Právě tyto a další stovky detailů činí z FIFA 12 dlouho trvající zábavu.

Paper Toss (zdarma)
Kancelářská střelba na koš
Házení papírových koulí do koše zní poměrně jednoduše (a vlastně to zpočátku jednoduché opravdu je), jde však o zábavu, která čas od času pomůže zkrátit dlouhou chvíli. Tvůrci totiž přišli s řadou vychytávek, takže se můžete těšit na líbivá pozadí či líté souboje s kancelářským průvanem (papír pak zanáší). Stát se opravdovým mistrem tak bude vyžadovat hodně cviku. A když si pak budete chtít šplhnout u kamarádů, můžete jednoduše sdílet výsledky na Facebooku nebo na Twitteru.

Gears (30 Kč)
Trenažér mozkových závitů
Tenhle kousek není pro lidi, kteří chtějí jen zabít pár minut času a hry berou pouze jako zábavu, u které odmítají přemýšlet. Naopak, fandové logických her nechť zbystří, neboť Gears nabízí více než 100 úrovní, v nichž je třeba sestavovat funkční stroje ze série ozubených kol. Zpočátku vše vypadá snad až dětsky jednoduše a kola do sebe zapadají na požádání. Po překlenutí první patnáctky však nastávají těžkosti a pak si teprve naplno ověříte, jak na tom vlastně doopravdy jste.

Milionář Free (zdarma)
Znalostní prověrka pro každého
Asi každý zná televizní soutěž „Chcete být milionářem?“. Tato variace funguje na stejném principu. Vyzkoušejte svoje znalosti prostřednictvím více než 1 000 otázek z okruhů jako věda, technika, literatura, historie, zeměpis, vesmír, fyzika, chemie či současné dění. Na zodpovězení každé otázky máte 30 sekund - a samozřejmě nechybí ani nápovědy. S aktualizacemi budou postupně přibývat také další otázky.

Real Racing 2 HD (138 Kč)
Realistické závody pro iPad
Tento simulátor závodů naplno ukazuje možnosti procesoru iPadu. Spousta detailů, ostré zatáčky, šestnáct závodníků na trati a působivé předjížděcí manévry jinak známe jen z PC a konzolí. K dispozici je přes třicet licencovaných vozů, které musíte dostat do cíle jako první na patnácti různých tratích. A věřte nám, že zpočátku to vůbec nebude jednoduché. Hra se ovládá natáčením iPadu, který zkrátka funguje tak trochu jako volant. Jakmile si na to zvyknete, nebudete chtít jinak.

DALŠÍ APLIKACE
Angry Birds (0/20 Kč/62 Kč)

Žádná novinka, ale stále velký hit pro mobilní zařízení. Díky skvěle navrženým úrovním patří šílení ptáci již teď mezi klasické herní hity a nabízejí spousty originální zábavy.
Flight Control (56 Kč/20 Kč/62 Kč)
Vaším úkolem je koordinace vzdušných letových drah a prevence jakýchkoli leteckých katastrof. Několik přistávacích drah a desítka různých strojů zajistí, aby vás tento kousek bavil dostatečně dlouho.
Doodle Jump (19 Kč/20 Kč/62 Kč)
V této hře budete skákat (a to hodně) z plošinky na plošinku a v měnícím se prostředí máte za úkol vyskákat co nejvýše. V cestě vám budou stát nejen nastražené pasti, ale také nepřející nepřátelé.
Fruit Ninja (od 0 Kč/20 Kč/62 Kč)
Sekání ovoce v ninja stylu vyžaduje promyšlenou strategii a pořádnou porci zručnosti. A pozor: skryté bomby mohou v mžiku ukončit vaše působivé představení.
Jenga (56 Kč/20 Kč)
Připravte si pevné nervy. Vaším cílem je opatrně vytahovat části ze spodních pater věže a umísťovat je na její vrchol. Hra končí v okamžiku, kdy se vaše věž odporoučí k zemi. Nás ohromila především precizní simulace statiky věží.

Foto popis|  FIFA 12 nabízí věrné ztvárnění fotbalové akce pro tablety.
Foto popis|  Real Racing 2 HD je nejlepší a nejhezčí závodní hrou pro iPad.



SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Facebook (zdarma)
Originální je jen jeden
Hlavní výhodou této originální aplikace oproti alternativním nástrojům je to, že pokud Facebook cokoli změní, je to zde podporováno takřka okamžitě. Na nové funkce tak nemusíte čekat. Aplikace je velmi přehledně uspořádaná a vhodně adaptuje prvky facebookové stránky tak, aby byly co nejpřehlednější také na smartphonech a tabletech.

Feed Reader Free (zdarma)
Zpravodajské centrum do kapsy
Výkonná čtečka RSS feedů, která se sama synchronizuje s Google Reader. Tento bezplatný nástroj tak činí velmi svižně a nabízí také další finesy, mj. například kompletní integraci s Twitterem. Navíc si můžete nahrát všechny tweedy do telefonu k pozdějšímu přečtení off-line.

WhatsApp Messenger (20 Kč/Zdarma)
Bezplatné zprávy místo SMS
Krátké textové zprávy neboli SMS jsou dnes stále velmi populární. Jejich problémem je, že čím víc jich pošlete, tím víc to stojí. WhatsApp vyžaduje jediné: připojení k internetu. Za to přitom platíme většinou paušálně nebo se připojujeme bezplatně přes Wi-Fi. Aplikace vám pak v podstatě zdarma umožňuje zasílání zpráv, fotografií, videí a dalšího všem známým, kteří ji rovněž využívají.

DALŠÍ APLIKACE
Skype (zdarma)
Populární služba VoIP, která umožňuje volat a pořádat videohovory, je k dostání také v mobilní verzi. Tak můžete být zdarma ve spojení s ostatními uživateli Skypu i během pobytu na cestách.
Flipboard (zdarma)
Tento nástroj pro vás vytvoří personalizovaný digitální časopis, jehož obsahem budou materiály z vašich účtů služeb Facebook, Twitter a Google Reader.
Twitter (zdarma)
Fanouškům krátkých zpráv (tweetů) vřele CHIP DOPORUČUJEme tuto originální aplikaci, která funguje skvěle ve smartphonu i na tabletu.

Foto popis|  Aplikace Facebook je konečně k dispozici také pro tablety.
Foto popis|  Feed Reader přehledně seřadí aktuální zprávy také na smartphonu.


SPORT A ZDRAVÍ
Instant heart rate (zdarma/20 Kč)
Opravdový srdcař
Zpočátku nám to přišlo nepravděpodobné, ale tahle aplikace opravdu měří pulz. A nutno dodat, že tak činí docela přesně. Pomocí kamery totiž sleduje frekvenci změn barvy vašeho prstu (ta se mění podle množství protékající krve) a odhaduje podle toho tepovou frekvenci. Důležité je zajistit opravdu dobré osvětlení, takže je vhodné, má-li váš smartphone osvětlovací diodu přímo vedle fotoaparátu, nebo si na prst můžete zkrátka posvítit baterkou z druhé strany. Nám vše fungovalo na Sony Xperia neo naprosto bez problémů.

Endomondo Sports Tracker Pro (72 Kč/75 Kč)
Celý svět na dosah
Tohle je takový váš osobní kapesní trenér. Podporuje záznam základních dat u většiny nejpopulárnějších sportovních aktivit a k motivaci využívá přirozené lidské soutěživosti. Proto si můžete stanovovat různé cíle, snažit se překonat sami sebe nebo předběhnout své kamarády. Program nabízí celou řadu doprovodných funkcí, včetně GPS, kde lze v reálném čase sledovat čas, vzdálenost rychlost či spálené kalorie. Máte-li sluchátka, slyšíte rovněž upozornění po každém uběhnutém kilometru. Samozřejmostí je sdílení výsledků na Facebooku a uchovávání historických dat.

DALŠÍ APLIKACE
Kalorické tabulky (zdarma)

Chcete hubnout zdravě a rozumně? Zdarma a velmi účinně vám pomůže aplikace Kalorické tabulky. Jejím základem je největší databáze nutričních hodnot potravin dostupných v ČR.
Promile.info (zdarma)
Víte, kolik byste nadýchali při měření alkoholu? Tato aplikace vám dá určitou představu. Kromě detailního přehledu konzumace v čase máte k dispozici i rychlokalkulačku, která vám rámcově ukáže dobu, kterou lidský organismus potřebuje na odbourání zadaného množství alkoholu.
SmartCHYTEJ (zdarma)
Tato aplikace potěší každého rybáře. Nabízí seznam všech revírů v České republice s dvěma mapovými podklady, možnost vyhledávání, filtrování a získání informací o revíru, o místních podmínkách či zaměření vlastní polohy pomocí GPS. Velmi užitečnou funkcí je i kompletní atlas ryb a rybářský řád.


FINANCE
ČSOB SmartBanking (zdarma)    CHIP DOPORUČUJE
Mobilní bankovnictví v praxi
Aplikace slouží k obsluze bankovních účtů v ČSOB, stačí se přihlásit stejně jako do internetového bankovnictví. Pohyb v aplikaci je intuitivní, pohodlně zadáte příkaz, zjistíte zůstatek účtu, vyhledáte nejbližší bankomat či pobočku nebo si vytvoříte vlastní design platební karty přímo z fotoaparátu zařízení. Funkce jsou pak zpoplatněny stejně jako v internetovém bankovnictví ČSOB. Obdobné aplikace pro své klienty nabízí například také Česká spořitelna (Servis 24 - Mobilní banka), Citibank (Citi CZ), GE Money (GE Money CZ), Fio banka (Fio banka Smartbanking), UniCredit bank (Smart Banking), Poštovní spořitelna (Era Smartbanking) nebo Equa bank (Equa bank).

Finanční kalkulačka (zdarma)
Čísla nelžou
V dnešní době života na úvěr se hodí vědět, jak na tom vlastně jsme. Pomocí této kalkulačky si snadno spočítáte například spoření, leasing, hypotéku či úročení vkladu. To vše v korunách, eurech, dolarech nebo librách. Dále můžete využít třeba on-line kurzovní lístek, finanční rady či slovník pojmů a výrazů.

DALŠÍ APLIKACE
Personal Budget (52 Kč)
Zaznamenávejte si příjmy a výdaje v různých oblastech a kontrolujte rodinný nebo firemní rozpočet. Sledujte přehledné statistiky a zjistěte, kde vás nejvíc tlačí bota - možná budete překvapeni.
PayPal (zdarma)
S touto aplikací můžete převádět finance, kontrolovat svůj zůstatek nebo si projít již provedené transakce. To vše na cestách, z mobilu nebo tabletu.
Moje auto (zdarma)
Aplikace umožňuje rychle a jednoduše spravovat náklady na provoz vašich automobilů. Provoz automobilu lze filtrovat na základě mnoha kritérií. Můžete tedy rychle zjistit, jakou spotřebu má váš automobil na zimních pneumatikách a podobně.

Foto popis|  Smartbanking pro obsluhu účtu v ČSOB funguje podobně jako klasický e-banking.
Foto popis|  Finanční kalkulačka nabízí pestrou škálu praktických výpočtů.


SYSTÉM
Advanced Task Killer (zdarma)
Krátký proces s aplikacemi
Ve Windows na PC je to snadné - k ukončování nekorektně fungujících a nereagujících aplikací slouží Správce úloh. Stejnou úlohu na Androidu plní právě Advanced Task Killer. Dokáže vyčistit paměť a ulehčit procesoru. Jeho provoz přitom ani nemůže být jednodušší. Po spuštění zkrátka ze seznamu vyberete aplikaci „na odstřel“, a je hotovo.

Skyfire Browser (zdarma/od 60 Kč)
Jednodušší surfování
Webový prohlížeč Safari od Applu má v porovnání s prohlížeči pro PC (Firefox, IE, Chrome…) několik nevýhod. Například chybí podpora Flashe, kvůli čemuž si nevychutnáte obsah řady stránek pro sdílení videa. A právě to je největším tahákem prohlížeče Skyfire Browser, který přehrávání flashových videí umí. Navíc však nabízí také integraci Facebooku, Twitteru a Google Readeru a uživatelům nabízí všechny standardní prvky známé z prohlížečů na PC.

Go Launcher Ex (zdarma)
Celý svět na dosah vašeho dotyku
Líbivé efekty a příchuť 3D na smartphonech a tabletech, takový je Go Launcher Ex. S tímto alternativním uživatelským prostředím můžete vybírat z řady povedených motivů, rychle přepínat mezi obrazovkami a využívat dalších užitečných funkcí. Jednoznačně jeden z nejlepších launcherů pro Android.

DALŠÍ APLIKACE
System Information (zdarma)

S tímhle softwarem snadno zjistíte přesné atributy svého přístroje. Dozvíte se tak například něco o jeho hardwaru, jaká je vaše adresa IP, stav paměti nebo aktuální verze firmwaru.
Cool Tools (zdarma)
I drobné nástroje mohou být tím, co promění smartphone z hezkého pozlátka v užitečného pomocníka. Cool Tools je souborem takových nástrojů a poskytne vám například kapesní svítilnu, stopky, pravítko nebo převaděč jednotek soustavy SI.
Admin Tools Free (zdarma)
Také iPhone může pomoci s řešením vašich problémů na PC. S Admin Tools můžete například měřit odezvu serveru (za pomoci příkazu ping) nebo si prohlédnout informace o DNS. Kromě toho je k dispozici také generátor hesel.

Foto popis|  Kromě toho, že Go Laucher Ex dobře vypadá, je také vcelku praktickým pomocníkem.


NAVI
Navigon Europe (1 489 Kč/2 266 Kč/1 300 Kč)    CHIP DOPORUČUJE
Profesionální navigace
Pokud se o prázdninách chystáte autem po Evropě, jistě vám přijde vhod navigace. A jestli zrovna nemáte na nový přístroj, můžete zkusit právě Navigon pro smartphony a tablety. Mapy jsou zobrazovány ve 2D nebo 3D dle preferencí, funguje i hlasová navigace, která nejen že oznamuje názvy ulic, ale také vás varuje při překročení povolené rychlosti. Aplikace vám rovněž dokáže doporučit zajímavé pamětihodnosti v okolí, ale hlavně vás opravdu dostane tam, kam potřebujete.

GPS Navigation 2 - Skobbler (zdarma)
Průvodce na cesty za hubičku
Pokud chcete navigaci (skoro) zadarmo, nemůžete volbou této aplikace sáhnout vedle. Mapy jako takové nejsou implicitně nahrávány do vašeho přístroje (iPhone/iPad) a kalkulace trasy probíhá prostřednictvím internetu - proto počítejte s poplatky za připojení (to je však opravdu to jediné, za co platíte). Mapové podklady jsou brány ze spolehlivých OpenStreetMap.

Jízdní řády (zdarma)
Cestování po ČR hromadnou dopravou
Mnozí z vás se již jistě setkali s předchůdcem těchto jízdních řádů, aplikací Pubtran. Její autor František Hejl ji rozšířil o nové funkce (například zastávkové jízdní řády) a bude ji dále rozvíjet pod tímto názvem. Program nabízí kompletní vlakové, autobusové a městské spojení po celé ČR. Detail trasy se zobrazí přímo na mapě. Najdete zde i zastávkové jízdní řády a nechybí možnost lokalizace pomocí GPS.

DALŠÍ APLIKACE
FlightTrack (93 Kč/100 Kč/104 Kč)

Tento program nabízí možnost on-line sledovat kterýkoliv let na komerčních linkách. Můžete tak zjistit očekávané zpoždění či odhadovaný čas přistání, případně rovnou sledovat polohu letadla na mapě. Ve verzi Pro (stojí asi dvojnásobek) je navíc možnost automatické tvorby itineráře.
Geocaching (186 Kč/201 Kč/207 Kč)
Povedená aplikace s navigačními funkcemi pro usnadnění geocachingu. Umožňuje vyhledávání keší (nejbližší, podle waypointu, podle klíčového slova) a stahování všech potřebných informací o nich (listing, nápověda, přídavné waypointy...).
OffMaps 2 (20 Kč)
Tato aplikace umožňuje stáhnout si a uložit vybrané mapy tak, aby navigace byla k dispozici i bez připojení k internetu - tedy tak napůl: pro vybraná města jsou dostupní průvodci (Guides), kteří potřebu připojení opravdu eliminují, u zbytku je internet potřeba, ale dat se stahuje opravdu minimum. Ovládání připomíná Google Maps, mapové podklady jsou však z OpenStreetMaps.org (plně dostačující) a v ceně je stažení dvou map. Za další si musíte připlatit zvlášť (balíček tří stojí 20 korun).

Foto popis|  Navigon Europe dokáže nahradit mnohem dražší dedikované automobilové navigace.
Foto popis|  Jízdní řády jsou výtečným pomocníkem při cestování v ČR.


VRÁCENÍ NECHTĚNÉHO SOFTWARU
Apple: Spusťte iTunes a klikněte na iTunes Store vlevo. Přihlaste se svým Apple ID a z Quick links napravo vyberte položku Account. U Purchase history klikněte na See All, najděte problémovou aplikaci a stiskněte Report problem (dole na stránce). Ve zkratce popište, proč nejste spokojeni, a Apple posoudí, zda je stížnost oprávněná. Aplikace poté zmizí z vašeho výpisu a peníze se vám připíší zpět na účet.
Google: V případě Google Play jde opravdu o čas. Koupi lze totiž přímo zrušit jen do 15 minut od nákupu aplikace. To učiníte tak, že kliknete na položku Moje knihovna, kde vyberete daný program a stisknete tlačítko pro deinstalaci a vrácení peněz.
Microsoft: Gigant z Redmondu je v tomto ohledu velkorysejší a nabízí 24hodinové reklamační okénko. Takto však smíte požadovat vrácení peněz jen za jednu aplikaci měsíčně. Postup je přitom podobný jako u Applu (přes položku předchozích nákupů).


ZÁSOBÁRNY SOFTWARU
Jak se liší nabídky obchodů s mobilními aplikacemi?
Obchody s aplikacemi jsou centrálními místy, kde si můžete stáhnout nový software pro své mobilní zařízení. 0 změnu v tomto ohledu usiluje pouze Android, jehož aplikace nabízí kromě Google Play také Amazon App Store, zatím však pouze zákazníkům ze Spojených států. V praxi jsou proto uživatelé vázáni (pomineme-li další a ne vždy zcela legální možnosti opatření aplikací) vždy k jedinému obchodu. V množství nabízených programů přitom stále vede Apple, na záda mu však významně dýchá Android. Důvody jsou dva: za prvé je to dáno tržním podílem (Android vs iOS), za druhé Apple na rozdíl od konkurenta kontroluje každou vydávanou aplikaci. S tím souvisí další novodobý fenomén, a totiž potenciálně škodlivé aplikace, kterých se v poslední době především na Google Play objevuje stále více. Windows Marketplace je z pozice počtu nabízených programů v pozadí, neboť zařízení s Windows Phone neopanují trh tak suverénním způsobem jako dvojice předních konkurentů - díky tomu tato platforma zkrátka pro vývojáře stále není dostatečně atraktivní.