Přejít k hlavnímu obsahu

Srovnání: čtečky e-knih

Srovnání: čtečky e-knih

Čtečky elektronických knih už nejsou drahým výstřelkem bibliofilů, ale levnou a běžnou součástí „digitálního života“. V našem testu vám ukážeme rozdíly v nabízených technologiích a poradíme vám, jaký přístroj si vybrat.
DOMINIK HOFERER

DVĚ TÉMATA, DVA EXPERTI

TORSTEN NEUMANN
Kvalifikovaný inženýr pracující pro Chip již od roku 1999. Jako šéf testovací laboratoře mimo jiné vyvinul i testovací procedury pro e-booky a tablety.
PETR KRATOCHVÍL
IT expert pracující pro Chip již více než deset let. Specializuje se mimo jiné na e-knihy a internetovou problematiku.

Většina velkých nakladatelství už pochopila, že pokud chtějí přežít 21. století, musí nabídnout i knihy v elektronickém formátu. Některá z nich dokonce nabízí pro své čtenáře „speciální verzi“ čtečky, která je levnější než na běžném trhu. A aby to zájemci o „moderní čtení“ neměli jednoduché, v prodeji je také celá řada levných LCD čteček, které lákají potenciální kupující například na barevný displej. Stojí za investici? Jaké jsou výhody a nevýhody nabízených technologií? Na co si dát při výběru čtečky pozor a kde najdete širokou nabídku knih v elektronickém formátu? Odpovědi na tyto otázky najdete v rozsáhlém článku, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s naší testovací laboratoří.

Displej: e-ink, nebo LCD?

Pohodové čtení knih, nebo prohlížení barevných časopisů? Každý typ displeje se hodí pro něco jiného…

Pro občasné čtenáře je volba mezi technologií LCD a technologií e-ink jen otázkou vkusu - text lze bez problémů přečíst na obou typech zařízení. Pokud ale spíše čtete text, nebo si prohlížíte i obrázky, měli byste výběru věnovat více času. Čtenáři časopisů by měli svou pozornost zaměřit na LCD, bibliofilové louskající stovky stránek měsíčně ocení elektronický inkoust.
Právě ten je totiž díky použité technologii pro lidské oči vhodnější. Pro vytvoření obrazu používá bílé a černé částice, které jsou pomocí elektrod přitahovány či odpuzovány k horní, viditelné části displeje (viz schéma na další stránce). Elektronický inkoust umožňuje dosahovat ostrosti srovnatelné s knihtiskem. Další výhodou je minimální spotřeba energie a s ní související výdrž přístroje - energie je potřeba pouze pro změnu (překreslení) stránky. Díky tomu se výdrž čteček pohybuje na úrovni několika desítek tisíc „stran“ a průměrnému čtenáři vydrží i měsíc…
Tato technologie má ale i své nevýhody. Otočení stránky (nebo refresh displeje) je příliš pomalé, a i když při čtení nevadí (stále je rychlejší než otočení stránky knihy), pro přehrání videa je nedostatečné. S použitou technologií souvisí i nemožnost podsvícení displeje. Náruživí čtenáři tento problém řeší dokoupením LED lampičky, která se připojí do USB portu čtečky. Výdrž přístroje se sice o něco zkrátí, ale komfort čtení nijak neutrpí.
Černobílý displej také neumožňuje zobrazení barevných ilustrací a technologické maximum v podobě 16 odstínů šedi příliš „krásy nenabídne“. To je tedy cena za výborně čitelný displej, kterému nevadí ani přímé sluneční světlo.
V tomto ohledu zařízení s LCD zaostávají - jejich baterie vydrží jen několik hodin a při použití „venku“ je jejich „lesklý“ displej silně omezující. Jejich uživatelé však za tato omezení dostávají bonus v oblasti multimediálních schopností - tyto přístroje také obvykle přehrají téměř libovolná multimédia, lze na nich surfovat na internetu nebo hrát hry. Čtenáři si na nich mohou přečíst především časopisy, které mohou využít i technologické „schopnosti“ LCD - například součástí Chipu pro iPad jsou i videa a multimediální prvky.
Občasní čtenáři ale ocení i to, že zatímco čtečky e-knih bývají často vázány na jeden obchod (nebo DRM technologii), zařízení s LCD umožňují obvykle přístup k mnohem více zdrojům a jen zřídka jsou omezována zákazy či DRM.

Jaký přístroj zvolit?

Pro náruživé čtenáře, kteří se chtějí v křesle či v posteli ponořit do napínavého románu, je jednoznačně lepší volbou přístroj s e-ink displejem. Čtečky jsou kompaktnější a obvykle i lehčí než průměrná kniha. A to je podstatná výhoda například ve srovnání s „LCD tablety“ jejichž hmotnost se pohybuje od čtvrt až do téměř jednoho kilogramu. Ve prospěch dlouhodobého využití elektronického inkoustu (i při nočním čtení) hovoří i studie lékařského časopisu Journal of Applied z jara roku 2010. Ten ve svých výzkumech zjistil, že LED obrazovky narušují cyklus „spánek - probuzení“, protože jejich modré světlo o vlnové délce 464 nanometrů nám brání usnout. Občasní čtenáři a milovníci multimédií by přesto měli zvolit LCD -vždyť při dobrém filmu by stejně neusnuli…

TECHNOLOGICKÉ SROVNÁNÍ
Než se rozhodnete pro konkrétní zařízení, vysvětlíme vám rozdíly mezi oběma technologiemi: mezi barevným LCD a černobílým e-ink displejem, multimediálním všeumělem nebo specialistou na knihy.

POROVNÁNÍ TECHNOLOGIE ZOBRAZENÍ
Pokud zvětšíme displej s e-inkoustem a LCD, lze vidět jasné rozdíly mezi technologiemi. Kindle 1 nezobrazuje písmena tak jasně jako klasická kniha 2, u iPadu 3 je struktura barev na displeji až příliš patrná.

LCD ČTEČKY JSOU UNIVERZÁLNĚJŠÍ NEŽ ČTEČKY S E-INKOUSTEM
Především u multimediálních formátů je patrná technologická převaha LCD zařízení - čtečky s e-inkoustem zobrazí (či přehrají) jen zlomek formátů. Nabízíme vám stručný přehled podporovaných souborů. Poznámka: Ne každý hardware dokáže všechny zmiňované formáty přehrávat či zobrazit (viz tabulka na straně 66).

VÝHODY A NEVÝHODY ZAŘÍZENÍ
LCD a čtečky s e-inkoustem mají různé silné a slabé stránky. V našem „kompaktním přehledu“ vám ukážeme pozitiva a negativa, která mohou ovlivnit váš výběr vhodného přístroje.

ČTEČKY S E-INKOUSTEM
PRO    
Hmotnost - jsou kompaktní a přenosné   
Dobře čitelné i na přímém slunci    
Bez podsvícení, dobrý kontrast, příjemné pro oči   
Díky používané technologii velmi dlouhá výdrž na baterii
PROTI
Monochromatický displej
Delší doba otočení stránky
Nelze přehrát videa, jen omezené surfování po internetu
Málo dostupných novin a časopisů

LCD ČTEČKY

PRO
Velký displej s výbornými barvami
Přehrají téměř všechny multimediální formáty
Díky dotykovému ovládání obvykle dobrá ergonomie
Funkce a schopnosti mohou být snadno vylepšeny
PROTI
Lesknoucí se displej, špatně čitelný na přímém slunci
Zařízení s velkým displejem jsou těžká a omezeně mobilní
Relativně krátká doba fungování na baterie
Delší čtení textů je únavné

E-ink čtečky: Specialisté na knihy

Kindle získává body za kvalitní displej i rychlost -a to vše za bezkonkurenční cenu.

Stejně jako ve všech našich předchozích testech si i tentokrát vítězství vybojoval Kindle. Tentokrát jsme se zaměřili spíše na techniku čtečky a až na dvě drobné výjimky ve všech disciplínách Kindle dominoval. U vítěze testu jsme ocenili nejen kvalitní displej a příjemné ovládání, ale také rychlost, kterou zobrazoval soubory a vyhledával v textu slova. Pouze v oblasti „mobility“ byl Kindle lehce poražen. Novinka od firmy Kobo nabídla o něco delší výdrž na baterie a překvapivě i kratší čas pro její nabíjení. I tak jsou ale všechny hodnoty na výborné úrovni. Vítězství Kindlu je působivé, především pokud si uvědomíme, že jde jen o drobnou evoluci „původního“ přístroje prodávaného od roku 2010 jako Kinde 3, zatímco testovaná konkurenční zařízení jsou z technologického hlediska novinkami (například Sony PRS T1 byl představen na podzim loňského roku). Když jsme Kindle srovnávali s cenově podobnými modely (například Jinke Hanlin nebo PocketBook Pro), bylo jeho vítězství ještě markantnější.

Vhodné pro dlouhodobé čtení

E-ink čtečky jsou díky svým parametrům skutečně zařízením pro pravidelné čtenáře, především vzhledem k dlouhé životnosti baterie a mobilitě.
Mobilita (50 %):  Protože čtečka e-knih vyžaduje energii pouze při „otočení“ stránky, zaměřili jsme se na maximální počet stran, které dokáže zařízení na jedno nabití zobrazit. Do přístroje jsme nahráli 30 000stránkový dokument ve formátu EPUB a pomocí „elektronického prstu“ (viz snímek nahoře) jsme otáčeli stránky až do úplného vybití baterie. Výsledné hodnoty můžete vidět v tabulce jako maximální počet zobrazených stránek.
Rychlost (30 %):  Pro příjemné čtení textu je důležitá i rychlost otáčení stránky - tedy doba, než dojde k zobrazení nového textu. My jsme tuto dobu změřili pomocí vysokorychlostní kamery. Další součástí výkonnostní zkoušky bylo vyhledávání: měřili jsme čas nutný k vyhledání slova „dech“ v Shakespearově „Snu noci svatojánském“. Také jsme změřili čas nutný k otevření dokumentu ve formátu EPUB, který byl uzavřen po přečtení 75 % textu.
Displej (20 %):  Kromě nabízeného kontrastu displeje jsme změřili i dostupnou „barevnou“ škálu (stupně šedé).

LCD: Experti versus univerzálové

iPad vítězí díky výbornému displeji a i přes velkou obrazovku relativně slušnou mobilitou. Za to však ve srovnání s e-booky zaplatíte podstatně vyšší cenou.

Nabídka hardwaru s LCD je neuvěřitelně široká - najdete zde univerzální, ale neuvěřitelně drahý hardware v podobě tabletů i velmi levné „barevné čtečky“. Aby vynikly výhody technologie LCD, zařadili jsme do testu dva „referenční produkty“, které tvoří výkladní skříň současných technologií - tablet Apple iPad 2 a smartphone Samsung Galaxy Note, druhý dokonce s AMOLED displejem. Pro srovnání a ukázku „obyčejných“ LCD jsme zvolili produkt Trekstor Ebook Reader, který za mimořádně nízkou cenu nabídne „barevné čtení“ e-knih. Pokud vás tento typ produktu zaujal, můžete si jako alternativu zvolit Prestigio Libretto PER3072B, které zhruba za tři tisíce nabídne o něco větší kapacitu baterie (a delší výdrž). IPad2 zvítězil díky velmi kvalitnímu a jasnému displeji. Zajímavý je také znatelný odstup druhého Samsungu, který i přes použití displeje stejného typu za iPadem zaostal. Zcela z jiného světa je (z hlediska kvality displeje) přístroj od firmy Trekstor - ve většině parametrů se iPadu ani neblíží. Uvědomíte-li si ale, že stojí zhruba desetinu toho, co vítěz testu, budete se na výsledky jeho testu dívat mnohem tolerantněji…
Pravda také je, že dobrý displej Applu nezaručuje pohodlné dlouhé čtení - pro vaše oči jde z dlouhodobého hlediska spíše o „menší zlo“. Podle našeho názoru tak v podstatě levné LCD čtečky postrádají význam. Zájemcům o „pohodlné čtení“ toho nenabídnou o tolik víc, aby to vykoupilo podstatně horší displej.

Kvalita něco stojí: Vyhněte se levným zařízením

Od čteček využívajících technologii LCD jsme očekávali větší rychlost, ale dostali jsme především nižší mobilitu - kvůli vyšší hmotnosti a nižší výdrži na baterie. Nezanedbatelnou nevýhodou je také podstatně vyšší cena. Jasnou převahu nad čtečkami s elektronickým inkoustem mají naopak tyto přístroje v oblasti multimediálních schopností.
Mobilita (50 %):  Tyto přístroje to v této kategorii mají obtížné kvůli své hmotnosti a velkému displeji. Pokud baterie vydrží pouze několik hodin, není čtení příliš „zábavné“. Testovali jsme výdrž baterie se zapnutou i vypnutou Wi-Fi, případně 3G - za předpokladu, že zařízení tímto typem připojení disponovalo.
Rychlost (30 %):  Při tomto testu byly úkoly podobné jako pro čtečky s e-inkoustem. Díky principům technologie LCD můžeme pouze ignorovat měření času pro „obracení stránky“. Nezanedbatelná ale byla menší rychlost nabíjení akumulátoru.
Displej (20 %):  Pro odrážející se LCD jsou pro nás důležité údaje o maximálním jasu, barevné škále nebo index úhlu odrazu světla. Všechna měření probíhala v osvětlené místnosti, která měla konstantní jas 3 000 luxů. Index ukazuje, jak silný byl odraz displeje na stěně. Čím vyšší hodnota, tím silnější je odrazivost.


Foto popis| Jak funguje elektronický inkoust
Foto popis| TrekStor: LCD čtečka sice umí i zobrazit fotografie, delší čtení textu vaše oči rozhodně nepotěší…