Snadná omlazovací kúra starého notebooku
Určitě potřebujete nový notebook? Místo nákupu nového můžete omladit ten starý. Je to snadné, ukážeme vám, jak na to...
CHRISTOPH SCHMIDT, MICHAL BAREŠ
CHRISTOPH SCHMIDT
Rok či dva starý notebook se ještě nevyplatí vyhazovat. Ukážeme vám, jak lze starší model výrazně zrychlit...
Upgrade notebooku není vůbec tak složitý, jak se vám může zdát. Krok za krokem vám ukážeme, jak lze dva roky starý notebook snadno omladit tak, že bude rychlejší než aktuální nové modely, a přitom vás bude upgrade stát mnohem méně peněz než nákup celého nového notebooku. Výměna některých komponent je u notebooků totiž skoro stejně snadná jako u stolních počítačů, jen s tím rozdílem, že v notebooku je méně místa. Nejvyšší výkonnostní nárůst dá staršímu notebooku osazení SSD diskem a větší kapacitou operační paměti. SSD disk s flashovými paměťovými buňkami je totiž výrazně rychlejší a spolehlivější než starý magnetický disk a díky zvýšené kapacitě operační paměti bude notebook reagovat mnohem svižněji než dříve.
Dalším problémem, který často trápí starší notebooky, je trhané přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Dva roky starý notebook ale bude již pravděpodobně obsahovat interní mini-PCI slot, který lze osadit hardwarovým dekodérem HD videa. Tímto způsobem lze snadno přetvořit starší pomalý notebook v moderní multimediální mašinu. Upgradovat dále můžete i optickou mechaniku. Místo starší DVD vypalovačky lze instalovat nový Blu-ray modul, díky němuž budete moci přehrávat filmy ve vysokém rozlišení nejen na displeji notebooku, ale i na moderní velkoplošné televizi. A když už je řeč o displeji, pokud se vám přestal líbit vysoce lesklý povrch displeje, který sice vypadá lépe při sledování filmů, ale prakticky se na něm nedá pracovat, poradíme vám, jak pomocí speciální fólie udělat z lesklého displeje matný.
Vhodné notebooky můžete pomocí několika jednoduchých kroků osadit GPS přijímačem nebo UMTS/3G modemem pro rychlý mobilní přístup k internetu. Novější notebooky budou po našem upgradu schopny bezdrátově přehrávat video a fotografie na domácím televizoru. U všech notebooků starších dvou let pak doporučujeme pečlivou čisticí kúru vnitřních prostor šasi, po které se zlepší odvod tepla, sníží se hlučnost systému a díky nižší teplotě uvnitř skříně se rovněž prodlouží životnost notebooku.
Rozšíření kapacity operační paměti
1 VÝBĚR SPRÁVNÉ RAM Operační paměť doporučujeme zvýšit, pokud používáte notebook s OS Windows 7/Vista a 2 GB RAM nebo pokud máte notebook s Windows XP a 1 GB RAM. U 64bitových operačních systémů doporučujeme instalovat 4 GB RAM nebo více. Správný typ paměti určíte například prostřednictvím aplikace na stránce crucial.com/systemscanner. RAM je u většiny notebooků umístěna pod plastovými dvířky s ikonou paměťového modulu. U některých notebooků je přístup k paměti složitější a vyžaduje odmontování celého spodního krytu šasi nebo klávesnice.
2 VYSUNUTÍ STARÝCH MODULŮ Paměťové moduly drží z obou stran úchytky, které je třeba odklonit a uvolnit. Poté modul nakloňte o 45 % a vysuňte. Disponuje-li notebook jedním volným paměťovým slotem, zaplňte jej druhým modulem o stejné kapacitě a rychlosti, jakou má původní modul. Jsou-li zaplněny oba sloty, vyjměte oba staré moduly a nahraďte je dvěma novými s vyšší kapacitou. Oba nové moduly RAM by měly mít opět stejnou kapacitu.
3 VLOŽENÍ NOVÉHO MODULU Nový modul vložte do slotu tak, aby zářez na jeho spodní (kontaktní) straně zapadl do výstupku v paměťovém slotu. Modul opatrně zamáčkněte směrem k základní desce notebooku až do zacvaknutí bočních úchytek. Po startu Windows můžete kombinací kláves [Windows]+[Pause] zkontrolovat novou kapacitu instalované paměti.
Výměna pevného ssd disku
1 ZÁLOHA SYSTÉMU Před instalací SSD disku je nutné provést zálohu systémového oddílu vašeho starého disku na externí USB disk. Můžete tak učinit prostřednictvím klonovacích programů třetích stran, nebo v prostředí Windows 7/Vista z nabídky Systém a zabezpečení / Zálohování a obnovení / Vytvořit bitovou kopii systému. Z nabídky vyberte možnost, na který připojený externí disk budete zálohovat, a vyberte také svou systémovou partici. Ze stejného okna vypalte i recovery CD nebo DVD, které poslouží k obnově systému.
2 VYJMUTÍ PEVNÉHO DISKU Pevný disk se u většiny notebooků nachází stejně jako paměťové moduly pod dvířky na spodní straně notebooku. Pevný disk se většinou nachází v rámečku s gumovými antivibračními vložkami. Celý rámeček je většinou potřeba odpojit od datového a napájecího SATA konektoru a vyndat z počítače.
3 MONTÁŽ SSD DISKU Z vyjmutého rámečku vymontujte starý HDD, vložte do něj nový SSD disk a rámeček zamontujte do notebooku. Notebook nabootujte z vypáleného recovery CD/ DVD média a po dokončení instalace Windows proveďte z externího USB disku obnovu systémové partice.
Instalace HD dekodéru
1 VYHLEDÁNÍ MINI-PCIE SLOTU Pokud je váš notebook osazen druhým mini-PCI Express slotem (první je osazen Wi-Fi adaptérem), můžete do něj vložit kartu Broadcom Crystal HD, která umožní lepší zpracování HD videa. Na našem notebooku se přístup k tomuto slotu ukrývá pod klávesnicí. Nejprve je třeba odšroubovat ze spodní strany notebooku klávesnici, poté uvolnit její aretační zarážky a klávesnici opatrně nadzdvihnout tak, abyste nepoškodili konektory spojující klávesnici a touchpad s deskou.
2 INSTALACE KARTY Mini-PCIe slot, do kterého budeme HD dekodér instalovat, je vlastně určen pro osazení UMTS/3G modemem, není tedy divu, že se tento slot nachází pod konektory 3G antény. Vložte a upevněte modul Broadcom do slotu. Tento modul můžete koupit na eBay nebo na Amazonu cca za 40 eur.
3 SPUŠTĚNÍ HARDWAROVÉ AKCELERACE Ze stránek broadcom.com stáhněte ovladač Crystal HD dekodéru a nainstalujte jej. Pod Windows 7 začne Windows Media Player tento dekodér používat automaticky, což platí i pro nejnovější verzi Adobe Flash Playeru. Díky instalaci tohoto dekodéru nyní budou moci i starší a slabší notebooky přehrávat HD video bez trhání a navíc se sníží zátěž CPU, hlučnost jeho chlazení i spotřeba notebooku.
Upgrade DVD na Blu-ray
1 VÝMĚNA DVD VYPALOVAČKY Způsob upevnění optické mechaniky se liší notebook od notebooku. Některé modely umožňují její demontáž bez nutnosti brát do ruky šroubovák, jiné vyžadují uvolnění určitých šroubků, které jsou vždy popsány na spodní straně notebooku. V případě notebooku Asus, který jsme použili jako příklad, se ale nachází pod klávesnicí, kterou je nutné nejprve uvolnit.
2 ÚPRAVA KRYCÍHO PANELU Nejtěžší je najít optickou mechaniku se stejným panelem, jako má ta, kterou chceme měnit. Ideální je podívat se po slim Blu-ray mechanice od stejného výrobce, který vyrobil i DVD mechaniku staršího notebooku. Vysuňte vozík starší mechaniky, uvolněte držáky panelu, odmontujte jej a nasaďte na novou Blu-ray mechaniku.
3 MONTÁŽ MECHANIKY Při montáži nové mechaniky do rámečku je nutné vyměnit nejen přední panel, ale i zadní. Odmontujte jej ze staré mechaniky a připevněte k nové. Nyní už stačí zasunout novou mechaniku do notebooku a upevnit ji šroubky.
Antireflexní úprava lesklého displeje
1 OČIŠTĚNÍ DISPLEJE Před aplikací antireflexní fólie musíme pečlivě očistit displej notebooku. Je nutné použít některý ze speciálních sprejů pro čištění LCD displejů, protože látky určené k čištění skleněných oken mohou displej poškodit. Sprej nastříkáme na displej a vyčistíme jej hadříkem z mikrovláken.
2 NASAZENÍ FÓLIE Rozměry antireflexní fólie musí přesně odpovídat rozměrům displeje, na který jej budeme aplikovat. Na stránkách 3mcesko.cz najdete praktického průvodce pro výběr fólie podle typu vašeho notebooku. Otevřený notebook položte na stůl tak, aby se displej nacházel ve vodorovné poloze. Krycí vrstvu samolepící fólie odlepte pouze z jedné strany, přiložte ji ke straně displeje a pečlivě ji zarovnejte. Tip: bubliny, které se objeví během aplikace fólie mezi displejem a fólií, snadno odstraníte pomocí platební karty obalené do papírového kapesníku.
3 POROVNEJTE VÝSLEDNÝ EFEKT Displej s původně velmi lesklým povrchem (nalevo) lépe reprodukuje tmavé odstíny černé barvy, ale při praktickém provozu uživatele ruší jeho přílišná odrazivost, která je extrémně nepříjemná nejen na přímém slunečním světle, ale i pod umělým osvětlením. S antireflexní ochrannou vrstvou je displej vhodnější pro dlouhodobou práci.
Instalace 3G modemu a GPS přijímače
1 ZAPOJENÍ ANTÉN Pro instalaci 3G modemu musí notebook splňovat několik předpokladů, konkrétně musí obsahovat volný mini-PCIe slot, antény a slot pro vložení SIM karty. V případě našeho Lenova, stejně jako u notebooků HP, lze použít pouze 3G modem od výrobce notebooku. Anténu je k modemu vhodnější připojit před zasunutím modulu do mini-PCIe slotu.
2 INSTALACE 3G MODEMU Chcete-li notebook osadit 3G modemem, musíte mít k dispozici jeden volný mini-PCIe slot. Před zasunutím modulu se ujistěte, že jste správně připojili konektory antény a ty tak nebudou překážet upevnění spodního krytu šasi notebooku.
3 POUŽITÍ 3G MODEMU A GPS Po instalaci ovladačů a zasunutí SIM karty je modem připraven k práci a umožní přístup k internetu na místech, která jsou pokryta 3G signálem. Kromě 3G připojení k internetu umožňuje tento modul i příjem signálu z GPS satelitů. Nainstalujete-li tedy do notebooku navigační software a patřičné mapové podklady, budete jej moci použít i pro určení polohy.
Důkladná očista vnitřností notebooku
Notebook s čistými ventilátory a čerstvou pastou na procesoru poběží stejně tiše a spolehlivě, jako když byl nový. Během čištění vnitřností notebooku máte možnost vyměnit i procesor.
1 PŘÍSTUP K VENTILÁTORŮM Po dvou, třech letech provozu notebooku doporučujeme pečlivě vyčistit vnitřní prostor šasi a hlavně ucpané žebroví chladicího bloku a ventilátorů. Prvním krokem je otevření notebooku a zajištění přístupu k chladicímu bloku. Otevření šasi se opět liší model od modelu, a pokud si nejste jisti, často můžete najít radu na YouTube, kde je řada videoklipů popisujících otevírání různých notebooků. My jsme pro tento příklad vybrali notebook Lenovo, u nějž je nejprve nutné uvolnit šrouby držící klávesnici a vrchní kryt šasi.
2 ČIŠTĚNÍ ŽEBROVÍ VENTILÁTORU Po odkrytí chladicího bloku s ventilátorem doporučujeme nejprve mechanicky odstranit největší nečistoty nashromážděné během let. Poté přidržte lopatky ventilátoru pinzetou a pomocí vysavače nastaveného na nízký výkon odsajte zbytek nečistot. Hlava či trubice vysavače musí být plastová, nepoužívejte vodivou kovovou násadku, a pokud možno se vysavačem notebooku nedotýkejte. Pokud i po vysátí zůstanou okolo chladicího bloku nějaké mechanické nečistoty, můžete je uvolnit pomocí spreje se stlačeným vzduchem a poté vysát.
3 DEMONTÁŽ CHLADICÍHO BLOKU U řady notebooků je procesor propojen s chladičem pomocí chladicího bloku, který odvádí teplo z procesoru ven z notebooku. Mezi chladicím blokem a procesorem je umístěna teplovodivá pasta, kterou je dobré čas od času vyměnit. Nejprve uvolněte všechny šrouby, které drží chladicí blok CPU a GPU.
4 VÝMĚNA PROCESORU Před vyjmutím chladicího bloku z notebooku jej jemně odlepte od CPU a GPU, ke kterým přiléhá právě za pomoci teplovodivé pasty. Pomocí papírového kapesníku odstraňte zbytky pasty jak z chladicího bloku, tak z povrchových ploch CPU a GPU. V tomto stadiu můžete rovněž vyměnit procesor notebooku, tedy pokud je k dispozici nějaký rychlejší model, který váš notebook podporuje. Seznam podporovaných CPU najdete na internetu výrobce nebo v manuálu. Před vyjmutím procesoru je třeba drobným šroubovákem uvolnit otočnou pojistku patice CPU.
5 NANESENÍ TEPLOVODIVÉ PASTY Na vyčištěný povrch krytu CPU a GPU naneste tenkou vrstvu teplovodivé pasty, ale jen takové množství, které je třeba k překrytí plochy procesoru. Pasta nesmí přetékat mimo styčnou plochu procesoru. Po nanesení pasty na CPU a GPU opatrně přiložte očištěný chladicí blok, přitlačte jej a drobným pohybem rozetřete pastu rovnoměrně po ploše procesoru. Nyní můžete upevnit zpět chladič a smontovat notebook.
Přenos videa z notebooku na TV
Některé notebooky jsou vybaveny vším potřebným k přímému bezdrátovému přenosu obrazu a zvuku do televizoru.
1 ZKONTROLUJTE HARDWARE Technologie Intel Wi-Di slouží k bezdrátovému přenosu obrazu a zvuku z notebooku na televizor nebo projektor. Aby notebook splňoval požadavky této technologie, musí obsahovat několik komponent: procesor Intel Sandy Bridge, bezdrátový Wi-Fi adaptér Intel řady 1000, 1030, 6200, 6205, 6230, 6150, 6250 nebo 6350 a Wi-Di přenos musí dále probíhat prostřednictvím grafického adaptéru Intel HD Graphics. Intel Wi-Di nepodporuje grafické čipy ATI nebo nVidia. Dále budete potřebovat televizní adaptér, podporující technologii Wi-Di, například Netgear Push2TV PTV1000 cca za 1 900 Kč. Nejste-li si jisti, že váš notebook splňuje výše uvedené specifikace, můžete si ověřit jeho kompatibilitu ve Správci zařízení. Potřebné údaje najdete pod položkami Síťové adaptéry a Grafické adaptéry.
2 AKTUALIZACE OVLADAČE Pro zajištění bezproblémového bezdrátového přenosu zvuku a obrazu je nutné ze stránek intel. com aktualizovat ovladače grafické karty i bezdrátového adaptéru na nejnovější verzi. Intel sice nabízí utilitu pro automatickou aktualizaci, ta ale ne vždy funguje správně, takže doporučujeme aktualizaci provést manuálně.
3 PŘIPOJENÍ WI-DI PŘIJÍMAČE Wi-Di přijímač se k televizoru připojuje pomocí HDMI kabelu, který přenáší jak obraz, tak zvuk. Přenos signálu z notebooku do Wi-Di přijímače probíhá pomocí Wi-Fi, a to prostřednictvím routeru. I během přenosu videa a zvuku může být notebook stále připojen k internetu, oba přenosy se ale dělí o propustnost routeru, proto není vhodné bezdrátově přenášet video a obraz pomocí Wi-Di z jiného zařízení (například NAS serveru) připojeného v domácí síti.
4 OVLÁDÁNÍ TELEVIZORU Ze stránek intel.com/widi stáhněte nejnovější verzi programu pro bezdrátový přenos Wi-Di a nainstalujte jej do notebooku. Po navázání spojení dokáže notebook pracovat s televizorem jako s druhým monitorem. Všechny Wi-Di notebooky a adaptéry dokážou přenášet video v rozlišení 1 280 x 720 bodů. Pokud byste chtěli přenášet video v plném HD rozlišení, musíte mít notebook osazen minimálně druhou generací procesoru Intel Core a budete také potřebovat Wi-Di přijímač podporující Full HD rozlišení, jako je například Netgear Push2TV HD PTV2000 cca za 2 400 Kč.
5 PŘENOS VIDEA Pomocí kombinace kláves [Windows] + [p] můžete pod Windows 7 a Vista přepínat mezi různými režimy zobrazení na druhém monitoru. Chcete-li na televizoru sledovat pouze video, zvolte možnost „Pouze projektor“. Pomocí volby „Rozšířit“ můžete přesunout aplikaci přehrávače na televizor a maximalizovat jej pouze na ploše televizoru, takže zobrazovací plochu notebooku budete moci používat k práci.