Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky na celý rok

Novinky na celý rok

LTE telefony, tablety se čtyřjádrovými procesory, OLED televizory a rozšiřující se nabídka ultrabooků - takové jsou žhavé trendy letošního jara, mnohé z nich prezentované na největším evropském IT veletrhu.
CHRISTOPH  SACKMANN

Ze strany ho skoro neuvidíte. Nejtenčí novinkou jara je první OLED televizor od LG s 55palcovou diagonálou. Jeho hloubka je 0,16“, což jsou jen 4 mm. Tím se společnost LG zařadila k trendu, který jinak opanoval především trh s mobilními přístroji: všechno je stále tenčí. Nejnovější ultrabook Aceru, jeden z prvních s čipem Ivy Bridge, je tlustý jen 15 mm a tím příliš tenký pro integrovanou přípojku pro Thunderbolt - musí být vysunována stiskem tlačítka. Huawei oznámil smartphone, který měří na nejtlustším místě 6,7 mm a v němž přesto vězí nejnovější technika: dvoujádrový procesor a LTE čip pro mobilní surfování při až 100 Mb/s. Přitom jsou přístroje nejen stále tenčí, ale také chytřejší. Lenovo, vlastně výrobce notebooků, vstupuje na televizní trh a svému K91 dopřává dual core CPU, Android 4 a hlasové ovládání - to je ostatně vymoženost, kterou mnozí výrobci nyní lákají na své špičkové Smart-TV. Ty se zase pyšní obřími prototypy. První panel LG s rozlišením 4K je velký 84 palců, 8K televizor od Sharpu dokonce 85 palců, v obrazovce Sony „Crystal LED“ vězí kolem 6 milionů světelných diod.
Přes miliardu tranzistorů zabudoval Intel do svých nových procesorů Ivy Bridge. Čipy v 3D designu mají pohánět silnější ultrabooky a přitom pracovat ještě úsporněji než dosud. Asi 70 typů plochých notebooků by mohlo přijít na trh ještě letos. Chytrý „infotainment“ mezitím zasáhl i do automobilů. Například nový systém mbrace2 výrobce Mercedes-Benz obsahuje v palubní desce stovky aplikací. Přes rychlé mobilní připojení tak řidičům neujde žádná důležitá informace. Také zde už v základních deskách pracují dvoujádrové procesory, jako Tegra 2. Takový výpočetní výkon dosud fotokamery nepotřebují, ale kvalitu fotografií mají drasticky zvýšit nové obrazové senzory. Kompaktní fotoaparáty by se mohly dotáhnout na kvalitativní úroveň digitálních zrcadlovek, alespoň to slibují výrobci jako Fuji a Canon.


MOBILITA
Nejnapínavější inovace v mobilní oblasti charakterizují shodně vždy tři písmena: NFC a LTE budou na dlouhou dobu měnit způsob, jak zacházet s tablety a smartphony. Téměř každý nově představovaný špičkový přístroj bude mít tyto moduly v sobě zabudovány. Čipy pro „near field communication“ dovolují bezdrátovou komunikaci na vzdálenost několika centimetrů. Tak se dají přenášet například trasy nebo herní data mezi mobily. Nejdůležitějším účelem nasazení se ale má stát bezhotovostní placení: také banky se chystají vybavit značnou část svých platebních karet NFC čipy, přes něž bude možné platit menší nákupy. Zatímco NFC se brzy dočkají i čeští uživatelé, na rychlé mobilní internetové připojení LTE (Long Term Evolution) si budeme muset v Česku ještě počkat. Teoreticky se přes něj dá surfovat po síti rychlostí až přes 100 Mb/s - dostatek pro streamování HD videa a graficky náročné hry pro více hráčů. Tomu však musí odpovídat hardware smartphonu nebo tabletu, nové přístroje se proto budou stále více vybavovat čtyřjádrovými čipy Tegra 3 od nVidie a Snapdragon S4 od Qualcommu. Jejich výpočetní výkon dovoluje aplikace s náročnou grafikou, integrované v nových operačních systémech: Android 4 a Windows 8 běží na smartphonech a tabletech rovněž. Nakonec má průlomu na mobilním trhu dopomoci také Microsoft. Totéž platí pro Intel s Atomem Z2460: nový procesor střední třídy podporuje Android přes ARM emulaci. První smartphone s tímto čipem pochází od firmy Lenovo, prodává se v Číně a v Evropě ho nabízí operátor Orange.

SONY XPERIA S 

12Mpx fotografie

Snímky s vysokým rozlišením se napříště dají pořizovat pomocí mobilního telefonu Xperia S. Nový špičkový smartphone od Sony je vybaven 12megapixelovou kamerou, která k tomu snímá i videa v HD rozlišení. Na přední straně je nad 4,3“ dotykovým displejem umístěna další, 1,3migapixelová kamera určená na autoportréty, videochaty a videozáběry v 720p. Vedle obou silných kamer je Xperia S i jinak vybavena moderní technikou: smartphone pohání 1,5GHz dual core CPU, k čipové sadě patří také NFC modul pro bezhotovostní platby. Vzdor silnému hardwaru zůstává cena na poměrně rozumné úrovni: smartphone Sony Xperia S má přijít na trh ještě v prvním čtvrtletí a stát má kolem 500 eur.

ACER ICONIA TAB A700

Full HD tablet

Se svým třetím tabletem zahajuje Acer útok na lídry tohoto trhu. Iconia Tab A700 totiž přichází nejen s procesorem Quad-Core Tegra 3 od nVidie a nejnovější verzí Androidu 4.0.1, ale také s Full HD displejem. 1 920 x 1 080 pixelů dosud ještě žádný konkurent na svůj displej nevměstnal - tedy až do nedávného uvedení nového Apple iPadu. Spolu s čtyřjádrovou CPU může nyní tablet A700 předvádět náročné aplikace nebo herní grafiky stejně jako HD filmy. Aby na to měl dostatek elektřiny, má vestavěný akumulátor, jehož kapacita má podle Aceru vystačit na 10 hodin přehrávání videa. To se ovšem projevuje i na hmotnosti: při 650 gramech patří tablet spíše mezi „těžké váhy“. Uživatelům bude k dispozici v průběhu jara.

Výkonný čip

AMD TRINITY

Odpověď AMD na čip Ivy Bridge od Intelu nese název Trinity. Nová generace procesorů se má v noteboocích postarat o enormní výkon. Při prvním předvádění současně běžel závod Dirt3, videokonverzní program a Full HD video - CPU jádra byla zatížena jen z 80 %. Podobně jako Ivy Bridge bude také Trinity existovat ve dvou variantách. Desktopový model je o 50 % výkonnější než jeho předchůdci, notebookový model má výkonnost současných high-endových procesorů AMD, spotřebuje ale jen 17 W. Tak mají být extrémně tenké notebooky schopné konkurovat intelské třídě ultrabooků, a to za nižší cenu. Nástupní modely mohou stát od 500 eur (12 500 Kč), zatímco za dnešní ultrabook utratíte nejméně 800 eur (20 000 Kč).

Foto popis|  LENOVO IDEATAB S2 Tablet s klávesnicovým dokem Cena: neznámá Dostupnost: neznámá
Foto popis|  NOKIA LUMIA 900 Mobil s LTE, přednostně jen pro USA Cena: neznámá Dostupnost: neznámá
Foto popis|  HUAWEI ASCEND P1 S Nejtenčí mobil na světě Cena: neznámá Dostupnost: 2. čtvrtletí 2012
Foto popis|  ASUS PADFONE Hybrid z tabletu a mobilu Cena: neznámá Dostupnost: 2. čtvrtletí 2012
Foto popis|  FRITZBOX 6842/6810 LTE Nové LTE routery od AVM Cena: neznámá Dostupnost: neznámá



KONZOLE
Čisté herní konzole nemají budoucnost. „Gameboye“ vytlačily smartphony a tablety. Proto Nintendo a Sony sázejí do budoucna na multifunkční přístroje. Model Wii U je použitelný jako stacionární konzole doma, ale také jako tablet. Umožňuje to displej v ovladači, na němž mohou být provozovány hry a vedeny videochaty. PlayStation Vita sází na dotykově citlivou zadní stěnu a od smartphonů známé vychytávky, jako gyroskopický šestiosý senzor, podporu 3G a Wi-Fi. V Japonsku se ale nová ruční konzole od Sony zatím neprodávala tak dobře, jak se čekalo - vzdor nočnímu zahájení prodejů v mnoha obchodech. Společnosti Sony a Microsoft jsou tak hodně zvědavé, jak si Wii U povede v obchodech: PlayStation 4 a Xbox 720 jsou údajně už v prvních fázích vývoje, na trh ale mají přijít nejdříve do dvou let.

WIIU

Konzole s tabletem

Namísto sázky na silný hardware věří Nintendo v inovativní koncept: 6,2 palce velký tabletový ovladač umožňuje napínavější hry a eliminuje hádky o pokojový televizor - hry zahájené na TV se dají přenést na tablet.

PLAYSTATION VITA

Pouliční hry

GPS senzor v PS Vita umožňuje vyzvat na ulici cizí lidi k souboji. Služba „Near“ ukazuje uživatele Vity v blízkosti, kteří vlastní stejné hry - pokud se dají lokalizovat přes 3G nebo Wi-Fi. Prostřednictvím funkce „Party“ lze uskutečňovat také chaty a telefonáty.

Foto popis|  WII U Cena: neznámá Dostupnost: 3. čtvrtletí 2012
Foto popis|  PLAYSTATION VITA Cena: kolem 6 000 Kč Dostupnost: již v prodeji



PC
Prodeje PC sice celosvětově stále klesají, nicméně nejsilnější hardware se stále ještě vyvíjí pro klasické počítačové skříně. nVidia a AMD ohlásily v podobě Kepleru a Radeonu HD 7000 pro rok 2012 nové generace svých grafických karet, Intel s Ivy Bridge a jeho 3D Trigate čipy zvyšuje výkonnost moderních procesorů téměř o polovinu. Solid State disky dosahují dosud netušených velikostí až do jednoho terabajtu -a jejich ceny dokonce klesají. Klasické pevné disky se zvětšují až k 5 terabajtům. Lákavé začínají být kromě toho pevné disky s SSD cache, které by za nepatrně vyšší peníze mohly nastavit nové rychlostní rekordy. Často potřebná data, například operační systém, se přitom ukládají do SSD části a enormně tak zvyšují efektivní rychlost počítače. PC vedle toho profituje také z vývoje displejů. LG zavádí IPS panely s tenkým okrajem, které Korejci původně navrhli pro své notebooky. K tomu stále více monitorů ovládá 3D techniky jak se závěrkovými, tak polarizačními brýlemi - či dokonce bez brýlí. Takové monitory se mezitím dají ve velikostech do 27 palců také pohodlně použít jako malé televizory.

LG DM92

Milimetrový monitor

Pouhý jeden milimetr tenký je okraj nových 3D monitorů od LG. Řada DM92 sází pro 3D na polarizační filtrovací techniku. Aby přitom vyrovnaly poloviční rozlišení, mají IPS panely od LG 2 560 x 1 440 pixelů - cca o 80 % více obrazových bodů než u Full HD. Přesto mají displeje spotřebovávat o 25 % méně energie.

INTEL XEON E5

Procesor pro cloud

Nová řada CPU Xeon E5 - 2600 má podstatně vylepšený nejen výkon, ale především energetickou efektivitu, což je především v datových centrech velmi významný prvek rozhodující o ceně celé infrastruktury. Procesory E5 budou nejen srdcem nových serverů a pracovních stanic, ale budou pohánět i novou generaci úložných a komunikačních systémů. Nový integrovaný I/O modul s PCI Express 3.0 dokáže až trojnásobně zrychlit přesun dat z procesoru a do procesoru, takže bude možné podstatně rychleji zpřístupňovat informace aplikacím, které jsou datově značně náročné.

Foto popis|  INTEL XEON E5 Dostupnost: již dostupný včetně platforem
Foto popis|  LG DM92 Cena: neznámá Dostupnost: duben 2012


TV
Displeje moderních televizorů čeká letos kvalitativní skok. Za prvé firmy Toshiba a LG právě představily první přístroje s rozlišením 4K, tedy více než čtyřnásobkem Full HD. Vysoké rozlišení umožňuje velké obrazové úhlopříčky a bezbrýlový 3D zážitek v HD kvalitě. Za druhé společnost LG představila první OLED televizor s 55“ diagonálou, který se dočká hromadné výroby. Technika nyní používaná v mobilních zařízeních doposud platila za příliš drahou pro vestavbu do velkých televizorů. Přitom jsou její přednosti nesporné: OLED obrazovky nepotřebují podsvětlení, jsou tedy plošší a úspornější než LCD přístroje. Kromě toho mohou zobrazovat větší barevný prostor, poskytují kontrastní poměr až do 100 000:1 a reagují podle LG až tisíckrát rychleji než LCD displeje. Sony má zase v rukávu jiné eso: Crystal LED, 6 milionů barevných světelných diod na jednom 55palcovém displeji. Zatímco displeje se zostřují, technika za nimi je stále chytřejší: Smart-TV dosáhne v roce 2012 nového stupně. Lenovo přináší na trh první televizor s procesorem Dual core a Androidem 4, téměř každý výrobce integruje do svých přístrojů hlasové ovládání. To je už nezbytně nutné, neboť náročné aplikace se klasickým dálkovým ovládáním dají obsluhovat jen obtížně.

LENOVO K91

TV s Androidem

Televizor s procesorem Dual core a Androidem 4 je vstupním krokem Lenova na TV trh. 55 palců velký K91 působí tak trochu jako přerostlý tablet: chytrý televizor poskytuje 8GB flash paměť, hlasové ovládání a 5megapixelovou kameru. To poslední má být využito pro videochaty a posloužit jako rozpoznávání obličejů pro některé dosud neznámé funkce televizoru. Předinstalováno je kolem 100 aplikací, případně přístroj dostane také přístup na oficiální Android Market. Za tím účelem jsou integrovány Wi-Fi a 100Mb LAN. Externí videa se mohou nahrávat také přes čtečku karet a USB. IPS panel je schopen zobrazovat 3D obsah, ovšem k technice se Lenovo ještě nevyjádřilo, ani rozlišení není známé. Totéž platí pro cenu a dostupnost.

GOOGLE TV

TV s klávesnicí

LG letos uvede na trh první přístroje s integrovaným Google TV. Chytré televize vybavené službami Googlu a aplikacemi se přitom ovládají přes dálkové ovládání Magic Motion QWERTY. Za tím se skrývá dálkové ovládání s mikrofonem a plnohodnotnou klávesnicí na zadní straně. Tak se aplikace dají ovládat hlasem a textové vstupy, například URL v browseru, už nebudou napříště zdrojem mrzutostí. Vedle aplikací od Googlu a LG chce LG zabudovat své vlastní rozhraní. Koncem listopadu Logitech jako dosavadní partner Googlu z Google TV vystoupil. Koncept dodávat obsahy chytré TV přes set-top box v USA komerčně ztroskotal. V roce 2012 chce teď vedle LG také Sony uvést na evropský trh televizory podporující Google TV.

DRAGON TV

Hlasové ovládání

Hlasové ovládání je jednou z nejdůležitějších vymožeností aktuálně představovaných televizorů. Tak se dají snáze obsluhovat mnohé nové funkce - browser, aplikace a videotéku není nutno komplikovaně řídit dálkovým ovládáním. Firma Nuance proto rozšířila svou řadu aplikací rozpoznávání textu o Dragon TV. Nuance dosud uveřejnila aplikace jako Dragon Dictation pro smartphony a tablety. Hlasové ovládání pro televizory však přináší velké překážky, neboť divák většinou sedí vzdálen několik metrů od mikrofonu a různé rušivé zvuky z pozadí mohou rozpoznávání slov rušit. Proto musí mikrofony pro rozpoznávání řeči buď filtrovat vedlejší šumy, nebo je možné vestavět mikrofony do dálkového ovládání.

Foto popis|  SONY CRYSTAL LED Prototyp se 6 miliony LED Cena: neznámá Dostupnost: neznámá
Foto popis|  SHARP Prototyp 8K panelu Cena: neznámá Dostupnost: neznámá



ULTRABOOKY
Tenký jako iPad, výkonný jako MacBook Air - tak si Intel ideálně představuje novou třídu ultrabooků. Tenké notebooky se ocitly na trhu loni krátce před Vánoci, ale velká vlna přichází až nyní, na jaře. Intel přitom vytýčil výrobcům přesná zadání: Ultrabooky smějí být tlusté maximálně 20 mm, těžké nejvíce 1,4 kg a jejich akumulátor musí vydržet pět až osm hodin práce. Naopak optické mechaniky jsou zakázány, jsou příliš tlusté. Ale to nejdůležitější: nástupní modely mají stát něco přes 20 000 Kč, tedy o něco méně než MacBook Air. Kromě toho mají mít ultrabooky z tabletů známé vymoženosti, například rychlé probuzení z úsporného režimu a plynulé navazování internetového spojení. V první generaci jsou ultrabooky vybaveny procesory Sandy Bridge, ale od léta plánuje Intel už druhou generaci. Pak budou ultrabooky muset používat procesory Ivy Bridge a novou čipovou sadu, USB 3.0 a PCI Express 3.0. Nový procesor zvyšuje grafický výkon o 30 a výpočetní výkon o 20 %. Kromě toho je v čipových sadách Ivy Bridge zabudována Near Field Communication (NFC). S ní se dají bezhotovostně zaplatit internetové nákupy, pokud také kreditní karta podporuje NFC.

ACER ASPIRE S5

Thunderbolt

Jako druhý výrobce po Applu nasazuje Acer rozhraní Thunderbolt. V novém ultrabooku Aspire S5 se má vedle HDMI a USB 3.0 starat o rychlou výměnu dat. Aspire S5 je však při tloušťce 15 mm příliš tenký pro přípojky. Proto jsou ukryty uvnitř a ven vyjedou po stisku klávesy, přičemž ultrabook vzadu podepřou - Acer tomu říká „Magic Flip“. Ani klasické pevné disky se do plochého notebooku nevejdou. Zatímco předchůdce Aspire S3 ještě existoval v HDD verzi, nyní se budou vestavovat jen SSD s maximální kapacitou 256 GB. Kromě toho je Aspire S5 ultrabook druhé generace a používá intelský čip Ivy Bridge. Proto bude v prodeji teprve tehdy, až budou nové čipy Intelu komerčně uvolněny, k čemuž má dojít až ve druhém kvartálu. Cena dosud není známa.

LENOVO THINKPAD X1 HYBRID

Zdvojený hardware

Hned dva operační systémy využívá nový ultrabook firmy Lenovo. Na Linuxu založený OS je v ultrabooku ThinkPad X1 určen pro práci s médii a surfování na internetu, Windows 7 se nasazují na všechny náročnější úlohy. Přitom oba systémy nepoužívají ani tentýž hardware: pro Windows je k dispozici procesor Ivy Bridge od Intelu, pro Linux CPU ARM Qualcomm. Důvodem pro toto rozdvojení je akumulátor. Pod Win7 by vydržel jen kolem pěti hodin, díky úsporné ARM architektuře linuxového systému se výdrž zdvojnásobuje při jeho používání zhruba na deset hodin. Dva rozdílné procesory a systémy mají však svou cenu: Thinkpad X1 Hybrid bude stát kolem 1 600 eur. Zda je této ceny hoden, to se ukáže letos ve druhém čtvrtletí.

HP ENVY 14 SPECTRE

Skleněné pouzdro

HP doplňuje svou řadu Envy o opticky nápadný přístroj, který zaujme na první pohled. 14“ velký ultrabook je, podobně jako mnohé moderní smartphony, navenek vytvořen ze speciálního materiálu „Gorilla“, které se podobá sklu. Vypadá stejně ušlechtile, ale je přitom mnohem nárazuvzdornější než normální sklo. I vnitřní hodnoty však znějí dobře. Jedná se o ultrabook druhé generace, takže jeho srdcem je CPU Ivy Bridge. K čipové sadě náleží také NFC modul. Společně s kreditní kartou schopnou režimu NFC tak budou moci jeho uživatelé rychle platit nákupy na síti. Data se ukládají na 128 GB velký SSD a lze je přenášet po USB 3.0. Ambice na přístroj z horní třídy se odráží v ceně, neboť Spectre bude stát kolem 1 300 eur.

Foto popis|  DEMONSTRACE SÍLY Ultrabooky zvládají i graficky náročné hry.


AUTO
Automobil má už brzy patřit k mobilně zasíťovanému datovému světu. Palubní počítače s úspornými ARM čipovými sadami budou letos vybaveny Dual Core procesory známými z tabletů. To sice může být momentálně nejaktuálnější hardware, jenomže automobiloví výrobci v tomto bodě trpí svými dlouhými výrobními cykly. Proto je také počítač v palubní desce nového Audi A3 koncipován modulárně. Dodáván je s čipem Tegra 2, který bude později možno nahradit novým modulem - třeba už ohlášenou variantou Tegra 3. Ostatní palubní počítače slouží jen jako dokovací stanice pro smartphone, jehož hardware zobrazuje data na dotykovém displeji. Běží v něm aplikace nahrané přes vysokorychlostní mobilní připojení, které jsou užitečné při jízdě: navigační a kartové programy, hlasové aplikace, radar na čerpací stanice nebo indikace nabití elektroakumulátoru. Pro napevno instalované počítače otevírají výrobci jako Ford API, aby externí vývojáři mohli tvořit lepší aplikace. Problémem palubních počítačů je ovládání. Poněvadž řidič má mít ruce na volantu, existuje do volantu zabudované dálkové ovládání, možné je i hlasové ovládání. Navíc se auta mají mezi sebou zasíťovat: tak se mohou navzájem varovat před nebezpečím.

MERCEDES MBRACE 2

Digitální průvodce

U Mercedesu si dobře vybavené auto budoucnosti představují jako digitálního průvodce svého řidiče. Při tom má pomoci mbrace2. Nejzajímavější aplikací nového systému je „car2gether“ - ta propojuje své uživatele navzájem na způsob sociální sítě. Cílem je „car sharing“. Kdo své auto momentálně nepotřebuje, ten je může přes aplikaci pronajmout jiným. Kdo právě auto potřebuje, může najít příležitost spolujízdy. Aplikace mbrace jsou proto zaváděny do vlastního smartphonu, který je připojen přes dok v autě. Toho času je mbrace2 vybaven jen nový Mercedes SL, ještě letos mají být tímto systémem vybaveny všechny nové vozy prodávané v USA. Kdy zažijí požitek z vlastnoručně vyvinutého systému také Evropané, to není ještě známo.

PARROT ASTEROID NAV

Autotablet

Pětipalcový dotykový displej věnoval francouzský výrobce Parrot svému Asteroid Nav, druhé generaci svých na Androidu založených počítačů. V Navu běží Gingerbread, tedy Android 2.3.5. Ten se přes 3G modul spojuje s mobilním internetem a využívá přitom řadu blíže nespecifikovaných geolokačních aplikací, systémy asistence řidiče a streamování hudby z „oblaku“. Také předinstalovaná navigace se opírá o aktuální data z internetu, například pro dopravní zácpy a další dopravní hlášení. Přes Bluetooth lze připojit mobilní telefon a pak jej řídit jako všechny ostatní aplikace hlasovým ovládáním. Přesto je k dispozici ještě také bezdrátové dálkové ovládání. Parrot ale dosud pro Asteroid Nav neoznámil ani cenu, ani dostupnost.

FORD SYNC APPLINK

Povýšení řeči

Hlasové ovládání pro všechny smartphony: pomocí Ford Sync Applink se dají řídit vybrané aplikace, aniž by bylo nutno zvednout ruce z volantu. Momentálně existuje šest aplikací, které byly aktualizovány pro Sync AppLink: rádiové aplikace iHeartRadio, Slacker Personal Radio a Stitcher Smart Radio, hudební streamovací služba Pandora, personalizované zpravodajství News-App NPR a Oranagatame OpenBeak. Posledně jmenovaná je aplikace Twitteru, která předčítá nové zprávičky přes reproduktor auta a vlastní tweety vytváří a odesílá přes hlasový vstup. Sync AppLink dosud podporuje iOS, Android a BlackberryOS. Poněvadž Ford otevřel svůj API pro externí vývojáře, dá se v blízké budoucnosti počítat s dalšími aplikacemi pro Sync AppLink. Systém je integrován v 90 % všech nových modelů Fordu.

Foto popis|  AUDI A3 3D displej, touchpad v konzoli Cena: neznámá Dostupnost: březen 2012


FOTO
Malý, kompaktní, ale stejně výkonný jako digitální zrcadlovka -tak představují Canon, Fuji a ostatní výrobci fotoaparátů své nové modely. Fujifilm přitom tento rok poprvé vstupuje na trh „systémových“ kamer. Stejně jako u Canonu zde má výsledky, jaké známe dosud jen z plnoformátových senzorů, dodávat nově vyvinutý výkonný obrazový senzor. Inovace senzorů má ale jednu nevýhodu. Nové přístroje nejsou právě levné, a jsou proto určeny spíše profesionálům nebo přinejmenším velmi ambiciózním amatérským fotografům. Pro příležitostné nebo dovolenkové „cvakání“ bude ale letos na jaře také dostatečný výběr, neboť téměř každý výrobce přináší na trh nové, dostupné kompakty. Zde je však namístě obezřetnost, neboť to, co mnoho nestojí, často také mnoho neumí. Přesto je v levnějším segmentu ukryto několik perel: například Olympus SH-21 zaznamenává videa ve Full HD, umí pořizovat 3D fotky a stojí přitom jen kolem 5 500 korun. U nás dobře známý výrobce toho času uvažuje o partnerství se Samsungem, aby tak vyrovnal finanční ztráty v důsledku falšování bilancí minulých let. Někdejší konkurent Kodak požádal o insolvenci - vypadá to, že pestrost mezi výrobci fotoaparátů se pomalu vytrácí.

FUJI FILM X-PRO 1

Premiéra Fuji

V podobě X-PRO1 přináší Fuji na trh svou první zrcadlovku bez zrcátka. Japonci kvůli tomu vyvinuli vlastní obrazový senzor, APS-C X-Trans CMOS. Fuji slibuje věrnost v detailech, jaká je jinak známá jen u zrcadlovek s plnoformátovými senzory. Je jisté, že nový obrazový senzor rozlišuje 16megapixelů a jeho citlivost leží mezi ISO 200 a 6 400. Tři různé objektivy s pevnými ohniskovými vzdálenostmi mají přijít do obchodů současně s fotoaparátem od března, další budou následovat během roku. Co však X-Pro1 chybí, to je interní blesk. Tady musí kupci dohánět vybavení externími řešeními. To ovšem vyšroubuje cenu aparátu do výše, která při odhadu 1 000 eur tak jako tak už nebude moc příznivá.

SONY HDR-TD 20VE

3D camcorder

Dvěma čočkami snímá Sony HDR-TD20VE 3D videa v kvalitě Full HD a ze záběrů dělá stereoskopické 3D filmy. Velkou předností oproti jeho předchůdci je přitom velikost přístroje. Zatímco HDR-TD10E působil ještě dost neohrabaně, jeho následovník se smrskl asi o třetinu. Přitom výklopný displej ale zůstal stejně velký. Kamera ukazuje záběry nadále na 3,5“ displeji s 1,23 milionu obrazových bodů. Displej lze při 3D videích nastavit také tak, že 3D efekt je patrný i bez brýlí. Kromě toho může HDR-TD20VE samozřejmě snímat také 2D obrazy ve Full HD a pořizovat statické obrazy až do 20,4 megapixelu. Nová špičková videokamera od Sony bude na trhu od března a bude stát kolem 1 600 eur.

CANON POWERSHOT G1X

Kompaktní aparát

Namísto „G13“ se nejnovější model z řady Canonu jmenuje PowerShot Serie G1 X. Následovník kompaktního přístroje G12 je přitom více než jednoduchá aktualizace. Nový senzor a zvláště nově vyvinutý obrazový procesor Digic 5 mají dodávat obrazy, které leží na úrovni digitálních zrcadlovek. CMOS senzor je velký 18,7 x 14,0 mm a tím trochu větší, než je u kompaktů obvyklé. Poměr stran obnáší 4:3, čip rozlišuje obrazy se 14,3 megapixelu. Obrazový procesor Digic 5 má lépe potlačovat obrazový šum než dosud. Všechny tyto inovace jsou primárně míněny pro zkušené fotografy a profesionály. Ty by také měla méně odrazovat cena PowerShotu G1 X, neboť přístroj bude stát kolem 18 000 Kč. Už nyní ho najdete v nabídkách obchodů.

Foto popis|  NIKON D4 Profipřístroj s rekordním ISO Cena: kolem 140 000 Kč Dostupnost: únor 2012