Tvrdá zkouška populárních tuningových nástrojů
Srovnávací test za pomoci benchmarku dokáže vyzdvihnout silné stránky tuningových nástrojů, stejně tak však odhalí ty slabé a sliby vývojářů nechá rozplynout jako páru nad hrncem.
MARKUS HERMANNSDORFER
Autor je zapáleným milovníkem operačních systémů, které s radostí testuje. Má rád hraní s registrem, ladění jádra i prostou krásu příkazové řádky.
Benchmarkové programy ohledy neberou. Grafiku v našich testovacích počítačích s Windows 7 Ultimate označí bez skrupulí za příšernou, celkový výkon systému pak - snad z milosti - oznámkují jen jako podprůměrný. Komerční sady tuningových nástrojů by zase rády počítače zrychlily a předešly případným problémům i pádům. Kontroverzním králem v této kategorii je již poměrně dlouho populární sada TuneUp Utilities. Podle výrobce ji celosvětově využívá celých 25 milionů lidí, a my to nehodláme nikterak zpochybňovat. Další známé vývojářské týmy jako Magix či Data Becker i celá řada menších sharewarových společností se snaží narušit tuto hegemonii a dosadit na trůn své vlastní dílo.
Ladění, které potěší i přírodu
Takřka všechny tuningové sady se dokázaly přizpůsobit trendu tzv. zeleného IT a chlubí se svou šetrností k životnímu prostředí. Klasický slovník ve stylu „vůbec nejrychlejší turbo mód pro Windows“ tak nahradila spojení jako „úsporný režim“ nebo „unikátní funkce pro minimalizaci spotřeby“. Proto programy podrobujeme také zkoušce pomocí našeho laboratorního wattmetru.
Výkon: Zrychlení bylo jen subjektivní
Žádný z nástrojů se neukázal jako zázračný všelék. Ani jeden systém příliš nezrychlil, nevyčistil vše, a dokonce ani nesnížil spotřebu elektrické energie.
Vysoký výkon je přímo žádoucí jen v případech, kdy je třeba provádět složité výpočty. To se beze zbytku týká například 3D her, v nichž je třeba stále pohybovat předměty tvořenými tisícovkami polygonů. Vše musí být navíc hezký plynulé, jinak hra připomíná spíše slideshow z dovolené. Bohužel je však toto jedna z oblastí, ve které tuningové nástroje pořádně zklamaly.
Rychlejší hry? Na to zapomeňte
Abychom účastníkům testu vytvořili optimální základní podmínky, aktivovali jsme „turbo“, respektive „herní“ režim (alespoň v nástrojích, které to umožňují). Až poté jsme provedli kontrolní měření za použití populárního benchmarku 3DMark. Změna však byla minimální. Zatímco u netknutého systému ukázal 3DMark hodnotu 1 841 bodů, nejvyšší hodnota po „odladění“ byla 1 845 (Ashampoo WinOptimizer). Celkový výkon netknutého systému byl podle benchmarku PCMark07 hoden 1 473 bodů. Největší změnu, na celkově 1 498 bodů, pak přinesla optimalizace se sadou TuneUp Utilities. A ačkoli se nám chod PC zdál po tuningu o něco svižnější, podle naměřených hodnot šlo spíše o subjektivní pocit.
Na několik míst se při čistce zapomnělo
Všechny sady slibují úplné vyčištění celého disku od dočasných souborů a dalších zbytečností, většinou se však omezují jen na prohledání několika známých adresářů typu „Windows\ Temp“. Žádná z utilit do čistky překvapivě nezahrnula adresář „Users\Uživatelské jméno\Stažené soubory“ . Překvapivě proto, že právě sem prohlížeč ukládá stažené soubory a velikost tohoto adresáře se po několika měsících může vyšplhat na pěkných pár GB. Dalším stěžejním adresářem je v tomto ohledu „Users\Uživatelské jméno\AppData\Roaming“. Téměř všechny nainstalované programy sem totiž ukládají svá data. V drtivé většině je zde však ponechají i po odinstalování ze systému. Jediný Ashampoo WinOptimizer našel soubor s koncovkou . BAK, který si sem odložil prohlížeč Firefox.
Velký zelený podvod
Výrobci tuningové sady TuneUp Utilities ve svých materiálech udávají, že aktivací jejich úsporného režimu dosáhnete výrazného snížení spotřeby elektrické energie. Jejich vlastní měření byla přitom prováděna údajně v programu PCMark07. Chtěli jsme si to ověřit, takže jsme nejprve sáhli po nástroji Microsoft Joulemetera a poté jsme použili také náš laboratorní wattmetr. Rozdíl? Žádný! V obou případech se průměrná spotřeba pohybovala okolo 115 wattů - před i po tuningu.
CHYBY V SYSTÉMU
Jak to, že sady tuningových nástrojů propadají v oblastech své specializace? Naše detailní zkoumání různých funkcí ukazuje, co je špatně.
DEFRAGMENTACE: PĚT NÁSTROJŮ, PĚT NÁZORŮ
Otázka míry fragmentace vašeho disku výrazně závisí na použitém nástroji. Zjištěné hodnoty se totiž, jak vidíte, mohou lišit velmi výrazně. Žádný z programů se přitom zcela neshoduje s defragmentačním nástrojem systému Windows (Defrag.exe).
TWIN 7 2.0 16,84 %
WINOPTIMIZER 8 16 %
TUNEUP UTILITIES 2012 9,4 %
PC CHECK & TUNING 2012 9 %
DEFRAG. EXE 8 %
TUNING & SECURITY SUITE 2011 NENABÍZÍ DEFRAGMENTAČNÍ NÁSTROJ
PÁD SYSTÉMU: AKTUALIZACE PARALYZUJE WINDOWS
Německá tuningová sada Twin 7 nabízí vlastní defragmentační program, který podle všeho přistupuje ke stejným knihovnám tříd jako Defrag.exe ve Windows. Po instalaci aktualizace začal lítý souboj o tyto knihovny, při němž Twin 7 spustil celých 127 nových procesů a zvýšil využití CPU na 100 procent. Problém byl natolik závažný, že jsme museli sáhnout k obnově Windows ze zálohy. Pokud bychom však neměli po ruce backup, byla by pravděpodobně nutná reinstalace celého systému.
OPTIMALIZACE PŘIPOJENÍ: VÍCE UŽITKU PŘINESE ZMĚNA PROHLÍŽEČE
Tuningové nástroje ve snaze zrychlit přístup k internetu a prohlížeči mění celou řadu hodnot v registru systému Windows. Jak však ukazují výsledky testů v benchmarku Futuremark Peacekeeper, nejsou tyto zásahy příliš produktivní. Přechod z Internet Exploreru na rychlejší prohlížeč jako Google Chrome je z tohoto hlediska mnohem efektivnější metodou.
WINDOWS BEZ TUNINGU S GOOGLE CHROME 15 2 669 BODŮ
WINDOWS BEZ TUNINGU S INTERNET EXPLOREREM 8 188 BODŮ
TUNING & SECURITY SUITE 2011 188 BODŮ
WINOPTIMIZER 8 187 BODŮ
TUNEUP UTILITIES 2012 186 BODŮ
PC CHECK & TUNING 2012 186 BODŮ
TWIN 7 2.0 186 BODŮ
Foto popis| Zelené světlo v programu Magix PC Check &Tuning 2012 značí dokončenou optimalizaci prohlížeče a síťového připojení. Změny lze vrátit jediným kliknutím.
Komfort: Funkční provozní koncepce
Nabízejí odbornou pomoc - s optimalizací vašeho PC rádi poradí ostatní uživatelé. V tomto bodě tuningové nástroje přinášejí opravdový užitek.
Ačkoli vlastně neplní účel prvotního určení, jsou prvotřídní doplňkové služby a dobře promyšlené provozní koncepce dostatečnými důvody pro jejich existenci. Začátečníci i profesionálové se díky nim v mžiku dostanou k důležitým nastavením Windows, kde jsou jednotlivé položky navíc velmi dobře zdokumentované. Pochopitelným vysvětlením bývají navíc doplněna i případná chybová hlášení.
Úprava užitečných funkcí ve Windows
Opravdoví nadšenci, kteří si systém Windows optimalizují ručně pomocí programu Regedit, by si měli zapisovat každý upravený klíč a všechny změněné hodnoty. V editoru TuneUp Utilities však každý snadno zařadí libovolné klíče do záložek mezi oblíbené, což významně usnadňuje jejich správu. Magix PC Check & Tuning zase v porovnání s automatickými aktualizacemi ve Windows update výrazně zkracuje dobu potřebnou ke stažení a instalaci nejnovějších ovladačů zařízení. Tuningové nástroje rovněž poskytují kompetentní a jasnou odpověď na otázku, které programy a služby můžeme při bootování bezpečně deaktivovat, aby byl start Windows o něco svižnější. Ve dvou případech tuningových nástrojů mohou uživatelé využít také poznatků a zkušeností uživatelské komunity. Šikovná je i možnost provést veškeré pravidelné úlohy údržby automaticky v předem určený čas nebo jediným kliknutím tlačítka myši. Pro esteticky založené uživatele může být lákavá i možnost změny úvodní obrazovky při startu Windows, jednoduché přenastavení tapety či nahrávání vlastních motivů.
Pár tuningových triků zdarma
Opravdu si hlídat - dohlédnout na to, aby nebyla změněna automaticky bez vašeho vědomí - musíte v podstatě jen několik nastavení. To platí mimo jiné o deaktivaci režimu hibernace, což vám doporučí většina tuningových nástrojů. Samozřejmě tím získáte více volného místa na disku, to je však vykoupeno výrazně vyšší spotřebou. A cožpak nás výrobci testovaných sad nelákali právě na svůj zelený tuning? Docela nás pobavila funkce pro vyhledávání největších souborů. Ta nás upozornila na uložené zálohy a soubory RAW systému Microsoft Office. Vcelku bezpředmětná informace, vezmeme-li v potaz, že je stejně nesmíme odstranit. Opravdového veterána mezi tuningovými nástroji nabízí např. sada Twin 7. Ten zajišťuje pročištění operační paměti. Navíc nabízí možnost vyčistit pouze její části, v RAM tak mohou zůstat načtené systémové soubory Windows. Operační systém tak zůstane rychlý a zpomalí se pouze aplikace, které budou potřebovat opětovné načtení svých komponent do paměti.
RYCHLEJŠÍ ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
Pomáhají tuningové nástroje s řešením typických problémů ve Windows, nebo nás v nich nechají pěkně vykoupat? Podívali jsme se na nejčastější nesnáze operačního systému od Microsoftu a přizvali jsme si na pomoc sady tuningových nástrojů. Které pomohly nejrychleji, a které vůbec?
ODPADKOVÝ KOŠ ZMIZEL: OBNOVA IKONY
Chcete-li tento problém vyřešit sami pomocí nástrojů dostupných ve Windows 7, klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte Přizpůsobit - Změnit ikony plochy. Zaškrtněte položku Koš a potvrďte změnu tlačítkem OK. Takhle to zvládnete pěti kliknutími myší. Některé tuningové nástroje to zvládnou rychleji, jiné vůbec.
TUNEUP UTILITIES 2012 4 KLIKNUTÍ
PC CHECK & TUNING 2012 NEUMÍ VYŘEŠIT PROBLÉM
TWIN 7 2.0 4 KLIKNUTÍ
TUNING & SECURITY SUITE 2011 NEUMÍ VYŘEŠIT PROBLÉM
WINOPTIMIZER 8 4 KLIKNUTÍ
BEZ INTERNETU: OPRAVA PŘIPOJENÍ
Síťové problémy jsou řešeny snadno a efektivně pomocí integrovaného řešení problémů ve Windows 7. Pouhá čtyři kliknutí myší stačí k tomu, aby průvodce obnovil výpadek připojení. Na druhou stranu tuningové nástroje v této oblasti téměř zcela selhávají. Jediným programem, který dokáže odhalit problém, je německý Twin 7, jenž nabízí poněkud delší řešení oklikou přes Centrum síťových připojení a sdílení ve Windows 7. To vyžaduje celkem šest kliknutí myší.
HLAVNÍ PANEL CHYBÍ: POMŮŽE ÚPRAVA REGISTRU
Viry a špatně naprogramované aplikace mohou zapříčinit zmizení hlavního panelu. Ve Windows 7 lze tento problém vyřešit smazáním klíče StuckRects2, který naleznete pod HKEY_ CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. K nápravě tohoto problému ve Windows potřebujete celých deset kliknutí myší, s nástrojem Twin 7 na tom budete stejně. Pomocí TuneUp Utilities však dosáhnete nápravy během čtyř kliknutí.
Foto popis| TuneUp Utilities 2012 zobrazují typické uživatelské problémy pod záložkou Fix problems. Spadá sem také chybějící ikona odpadkového koše.
Marketingové sliby tváří v tvář realitě
Opravdu testované nástroje dokáží „zvýšit výkon“ či „spolehlivě zabránit pádům systému“? Nabízejí funkce navíc? A jak komplikovaná je s nimi optimalizace? Vzhledem ke slibům vývojářů a snižování spotřeby elektrické energie jsme do hodnocení zahrnuli i tento bod. Nakonec je důležitá i možnost vrátit zpět provedené změny či moci bezpečně a beze stop odstranit smazaná data.
30% Výkon: Abychom všem kandidátům umožnili předvést se naplno, nechali jsme tuning dojet vždy až do konce (100 %). Poté jsme provedli kontrolní měření pomocí benchmarků Futuremark.
30% Bezpečnost: Protože tuningové nástroje zasahují do kritických nastavení OS, neměly by chybět funkce pro vrácení provedených změn a vytvoření zálohy pro případné obnovení původního stavu.
30% Komfort: Rychlejší přístup ke všem dostupným funkcím, komplexní vysvětlení každého kroku a dobře promyšlená operační koncepce, to vše má pozitivní vliv na hodnocení této kategorie.
10% Spotřeba: Za pomoci wattmetru a Microsoft Joulemeter jsme ověřovali, zda tuningové nástroje opravdu snižují spotřebu.
VÝSLEDKY TESTU
Na prvním místě se umístily programy Ashampoo Win Optimizer 8 a Magix PC Check & Tuning 2012. Prvně jmenovaný dokázal například významně zrychlit bootování systému Windows (v příštím čísle, na DVD Chipu 4/2012, navíc naleznete Ashampoo nový WinOptimizer 2012. Druhý jmenovaný zase nabídl povedené bezpečnostní funkce a pohodlné ovládání.
Minimální zrychlení, nulová úspora energie Všichni účastníci zrychlili celkový výkon PC spíše okrajově. To samé platí o grafickém výkonu. A i když jsme prováděli „eco-tuning“ přesně dle instrukcí, nevykázal testovací systém ani miliwatt energetických úspor.
Zlepšení? Naopak! V několika ohledech některé tuningové nástroje dokonce zhoršily vstupní hodnoty. Tak se nám například stalo, že vypnutí Windows trvalo po dokončení optimalizačního procesu ještě mnohem déle.
Co se tuningovým nástrojům daří? Znamená to, že jsou tuningové nástroje bezcenné? Vůbec ne! Zjednodušují totiž přístup ke skrytým nastavením systému Windows a dokážou automatizovat nudné rutinní záležitosti typu defragmentace či pravidelné promazávání obsahu koše. Díky tomu jsou stále užitečnými pomocníky.