Perfektní multimediální síť
Myslíte-li to vážně s rozvojem své domácí sítě, můžete snadno streamovat filmy i hudbu po celém domě či bytě - a dokonce i na cestách.
CHRISTOPH SCHMIDT, PATRIK KHUDHUR
Využíváte-li svou Wi-Fi jen pro sdílení připojení k internetu, připravujete se o pořádnou porci velmi zajímavých funkcí. Kromě streamování filmů a hudby z počítače do televizoru, smartphonu nebo tabletu můžete ke své sbírce multimédií přistupovat také vzdáleně, když jste v terénu. Krok za krokem vás provedeme ideálním nastavením domácí sítě k tomuto účelu. Navíc vám ukážeme router D-Link DIR-645 ve funkci NAS (tuto funkci však v současnosti podporuje i celá řada dalších přístrojů), povíme vám, jak streamovat živé televizní vysílání do notebooku nebo jak z mobilu udělat dálkové ovládání pro váš televizor. Svět bez otravného kopírování souborů máte na dosah.
Správné nastavení sítě
Bez stabilní LAN nikdy nedosáhnete plynulého streamování multimédií. Proto je potřeba optimálně zapojit dostupná zařízení.
1 UMÍSTĚNÍ SMĚROVAČE Abyste zajistili optimální pokrytí, je vhodné umístit router centrálně. Máte-li samostatný rozbočovač (splitter), umístěte jej poblíž směrovače a propojte s telefonní zásuvkou prostřednictvím vhodného prodlužovacího kabelu. V případě, že máte separátní modem a router, můžete je propojit za pomoci elektrické sítě a adaptérů PowerLAN (u nás k dostání produkty s přijatelným výkonem např. od výrobců Topcom, Wodaplug nebo Devolo za cenu okolo 1 500 Kč). V případě starších routerů s integrovaným modemem doporučujeme přepnout je do režimu modemu a propojit s modernějším směrovačem právě skrz elektrickou síť.
2 POUŽÍVEJTE PLOCHÉ KABELY LAN Změti širokých a špatně skladovatelných UTP kabelů opravdu nevypadají nejlépe. Proto pokládejte raději ploché gigabitové kabely LAN, které mají na výšku jen okolo 1 mm. Kabelová LAN je přitom lepší než bezdrátová Wi-Fi nebo spojení PowerLAN, neboť je stabilnější a dosahuje řádově vyšších rychlostí.
3 ŽÁDOUCÍ JE GIGABIT LAN Chcete-li ke stabilní kabelové lokální síti připojovat více zařízení, nemusí vám počet konektorů směrovače stačit. Síť můžete rozšířit o další konektory pomocí gigabitového switche (například D-Link DGS1005D), který seženete již od nějakých pěti set korun a do nějž připojíte stávající směrovač. Máte-li k dispozici starší 100Mb/s router, můžete svou síť dokonce zrychlit (v teorii až desetinásobně). Zkrátka jen propojte zařízení, mezi nimiž je čilý datový provoz - tedy například počítač, NAS a satelitní přijímač s pevným diskem -, mezi sebou za použití gigabitového přepínače. Zbylá zařízení (např. síťovou tiskárnu nebo starší PC) pak zapojte do routeru.
4 OPTIMALIZACE WI-FI Pro co nejvyšší rychlost, stabilitu a rozsah své Wi-Fi zkontrolujte, zda váš router není rušen dalšími směrovači na stejném nebo sousedním kanálu. Můžete tak učinit například pomocí bezplatného nástroje InSSIDer, který naleznete na našem DVD, nebo prostřednictvím konfiguračního rozhraní směrovače. Vypněte také kompatibilitu se staršími nevyužívanými standardy (např. TKIP šifrování nebo Wi-Fi 802.11b apod.).
5 PŘIPOJENÍ TISKÁRNY K WI-FI Do své bezdrátové sítě můžete zapojit také novější tiskárny. Potom není problém tisknout fotografie z iPhonu a dalších přístrojů. V případě chytrých telefonů je ideální mít tiskárnu vybavenou funkcí Cloud Print (tu nabízejí například nové tiskárny HP, Kodak či Epson) a vypomoci si bezplatnou službou jako Google Cloud Print. Díky této službě můžete tisknout materiály kdykoli a z libovolného zařízení, nebo dokonce nabídnout tiskárnu ke sdílení ostatním.
Streamování filmové sbírky
Z PC můžete filmy a další multimédia dostat na další zařízení snadno prostřednictvím USB. Je zde však ještě lepší způsob.
1 NASTAVENÍ MEDIA SERVERU Pro streamování filmů, hudby a dalších multimédií z počítače do dalších zařízení budete potřebovat DLNA server (jinak také UPnP server) software. Aplikace PS3 Media Server (k dispozici na našem DVD) nabízí nespočet možností a je kompatibilní s celou řadou koncových zařízení. Po dokončení instalace klikněte na záložku Navigation/Share Settings a vyberte adresář/e s multimediálním obsahem, který chcete sdílet v síti.
2 ROUTER JAKO SÍŤOVÉ ÚLOŽIŠTĚ Novější routery podporují streamování obsahu rovnou z disků připojených přes USB. Ideální je sáhnout po 2,5“ externím disku, který nedělá příliš hluku a obejde se bez separátního napájení. Moderní směrovače mnohdy ani nevyžadují speciální nastavení takto připojeného zařízení a implicitně podporují plug and play.
3 ZASÍŤOVÁNÍ TELEVIZORU Pokud možno, připojte jej k domácí síti pomocí kabelu LAN. Mnohé modely sice nabízejí Wi-Fi konektivitu, pak se ale vystavujete riziku nedostatečných přenosových rychlostí pro obsah v HD. Jakmile jej připojíte k routeru, měl by televizor sám vyhledat dostupné media servery a v ideálním případě rovnou nabídnout přehrávání multimediálního obsahu. Pokud vaši TV nelze připojit k síti nebo když nezvládá přehrávání potřebných souborů, můžete využít služeb některého ze síťových přehrávačů médií (např. Asus O!Play Air HDP-R3 za cenu okolo 2 500 Kč) či přehrávačů Blu-ray (např. Philips BDP 7600, který vás vyjde asi na 4 500 Kč).
4 AKTIVACE STREAMOVÁNÍ Pro přehrávání videa z počítače nebo síťového úložiště zvolte v televizoru položku pro přehrávání ze sítě. V televizoru Philips 32PDL7906K jde o položku Search PC, která je k nalezení v hlavním menu. Pokud se vám kýžený soubor vůbec neukazuje v nabídce, není jeho formát podporován televizorem nebo media serverem. Potom můžete zkusit jiný DLNA server software, jako například zkušební verzi komerčního programu TwonkyServer (ke stažení na adrese twonky.com).
5 MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ JAKO PŘEHRÁVAČ MULTIMÉDIÍ Do svého smartphonu či tabletu nainstalujte softwarový přehrávač s podporou streamování přes UPnP/DLNA. Pro operační systém iOS doporučujeme například PlugPlayer (3,99 eura), uživatelé přístroje s Androidem mohou vyzkoušet bezplatný UPnPlay. Obsluha je snadná: zkrátka jen zvolíte požadovaný server a soubor k přehrání. Pokud je přehrávání pomalé s výpadky, problém většinou není v aplikaci, ale spíš ve špatném příjmu signálu Wi-Fi (viz krok 1 Umístění směrovače na str. 109).
Domácí síť se vzdáleným přístupem
Prostřednictvím zabezpečeného tunelu můžete přistupovat ke své domácí síti také během pobytu na cestách.
1 TVORBA ÚČTU DYNDNS U privátních připojení DSL se IP adresa směrovače pro přístup k internetu neustále mění. Proto budete potřebovat službu dynamického DNS, jejímž prostřednictvím routeru přiradíte stabilní DNS jméno, které zastoupí neustále se měnící IP adresu. Bezplatný účet nabízí například služba No-IP.com, kde zvolíte odkaz No-IP Free a následujete pokyny.
2 KONFIGURACE ROUTERU Nyní je třeba zajistit, aby No-IP vždy znalo současnou adresu IP vašeho směrovače na internetu. V nastavení routeru je proto třeba aktivovat volbu pro používání dynamického DNS a kvůli případné blokaci ze strany firewallu nastavit nové připojení VPN (postup naleznete v manuálu od výrobce vašeho zařízení).
Začlenění přijímače TV vysílání do sítě
1 VZDÁLENÉ OVLÁDÁNÍ A NAHRÁVÁNÍ POŘADŮ Pokud do své sítě začleníte satelitní nebo kabelový receiver, je většinou možné nastavit záznam prostřednictvím webového rozhraní. V případě zařízení společnosti Dreambox do adresního řádku naťukejte jeho adresu IP. Obdobně to funguje také s přístroji Technisat nebo Kathrein.
2 STREAMOVÁNÍ ŽIVÉHO TELEVIZNÍHO VYSÍLÁNÍ Webové rozhraní Dreambox nabízí rovněž tuto možnost. Stačí v prohlížeči kliknout na tlačítko Stream. Do počítače jsou následně staženy playlisty, které lze otevřít prostřednictvím Windows Media Playeru. Také další výrobci nabízejí vlastní nástroje pro streamování televizních přenosů.
3 SLEDOVÁNÍ TELEVIZE V IPADU Obsah z receiveru však nemusíte streamovat jen do počítače. Skvěle to funguje také s iPadem nebo iPhonem. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si z App store aplikaci Dreambox Live (5,99 eura) a v jejím rozhraní naťukat adresu IP svého Dreamboxu. Nyní můžete pohodlně sledovat televizní vysílání a využívat služeb elektronického programového průvodce (EPG).
Smartphone v roli dálkového ovladače
1 INSTALACE VHODNÉ APLIKACE Pro novější televize již výrobci často sami nabízejí aplikace pro dálkové ovládání. Ty naleznete na Android marketu i v App store. Vezměme si kupříkladu OS Android: pro televizory Panasonic je zde program Viera remote, Philips nabízí aplikaci MyRemote a Sony má vlastní nástroj Media remote.
2 OVLÁDÁNÍ TELEVIZORU PROSTŘEDNICTVÍM SMARTPHONU Tímto způsobem je možné ovládat televizor odkudkoli a usnadnit si tak například psaní. Některé televizory umí rovněž streamovat živé televizní vysílání do smartphonu, kterým je ovládáte.
3 PŘEHRÁVÁNÍ YOUTUBE NA TELEVIZORU Twonky Beam Browser, který je dostupný jako aplikace pro iOS a Android nebo ve formě plug-inu pro Internet Explorer a Firefox, jde ještě o krok dále. Dokáže totiž zjistit možná výstupní zařízení ve vaší domácí síti - sem spadá celá řada DLNA kompatibilních televizorů - a je optimalizován pro použití multimediálních stránek, jako je YouTube, Vimeo či Flickr. Chcete-li zobrazit video či obrázek na televizoru v obývacím pokoji, stačí jen stisknout tlačítko Beam.
Poslouchejte svou sbírku MP3 odkudkoli
1 HUDBA BEZ HRANIC Streamování je nejlepší pomocí speciálního UPnP serveru, například Twonky (ke stažení z twonky. com). Odtud lze skladby poslouchat prostřednictvím celé řady výstupních zařízení, ideální jsou však internetová (Wi-Fi) rádia. Software Twonky je přitom součástí mj. internetových rádií Terratec Noxon. Po dokončení instalace a snadného počátečního nastavení lze počítač ihned používat jako hudební server.
2 POSLECH HUDBY NA SÍTI Internetová rádia, jako například Logitech Squeezebox nebo Noxon (starší přístroj seženete za méně než 2 000 korun) lze využívat kdekoli, kde je dostatečně silné pokrytí signálem Wi-Fi. Po připojení rádia k síti vyberete požadovaný server UPnP a zvolíte skladbu.
3 STREAMOVÁNÍ MP3 NA CESTÁCH Hudbu z UPnP serveru lze streamovat také přes internet, přímo do vašeho smartphonu. K tomu je potřeba pouze se připojit z telefonu do vaší domácí sítě prostřednictvím VPN připojení.