Elektronický dohled: V chládku mimo vězení
Domácí vězení? Ano, po celém světě se šíří trend, kdy jsou delikventi sledováni na každém kroku vzdáleně pomocí elektronických náramků.
PATRIK KHUDHUR
17 evropských států již aktivně využívá možností domácího vězení a má nasazený systém pro elektronický dohled nad odsouzenými. Nejaktivnější v tomto ohledu je Velká Británie, kde se v roce 2009 vyskytovalo 103 849 elektronicky monitorovaných vězňů, v roce toto číslo pokleslo jen minimálně na 99950. K ostrému nasazení v národním měřítku došlo o dva roky později. Podle statistik se přitom recidivy dopouští jen zhruba pouhá dvě procenta těchto delikventů, ve většině případů jde navíc „jen“ o dopravní přestupky. A ačkoli je to s podivem, do dnešního dne nebyl zaznamenán jediný případ nepovolené manipulace se sledovacím zařízením. Akční plány k zavedení systémů elektronického sledování již má nebo vypracovává i většina zbylých členských států EU včetně našich slovenských sousedů.
Asi 140 vězňů odpykávajících si v ČR trest domácího vězení stále nehlídají elektronické náramky. Jejich dozorem se místo toho zabývá na 90 pracovníků Probační a mediační služby. Zavedení elektronického hlídání odsouzených bude výhodné a stát jej může zavést, až jich bude alespoň 500 (reálně očekávatelné v horizontu dvou let), prohlásil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. K tomu ministr dodal, že jeho rezort na to v současnosti stejně nemá peníze. Těžko však přehlížet slova chvály a pozitivní zkušenosti s elektronickými systémy za hranicemi: „Výsledky hovoří jednoznačně, většina jedinců vybavených dohledovým zařízením se doposud chovala příkladně,“ shrnuje Helmut Fünfsinn z ministerstva spravedlnosti v Hesensku. A opravdu vypadá, že si nositelé náramků dokážou vážit své částečné svobody. Od zavedení elektronického dohledu v Hesensku v roce 2000 totiž výrazně klesl počet kriminálních přešlapů spáchaných během podmínečného propuštění (viz graf).
100 000 delikventů v USA je každoročně sledováno pomocí elektronických náramků, což je světový rekord. V Hesensku jde v současnosti asi o stovku monitorovaných provinilců ročně. Do budoucna se však samozřejmě počítá s výrazným navýšením tohoto počtu. Právě za tímto účelem bylo v hesenském Bad Vilbelu postaveno nové spolkové centrum pro elektronický dohled, které je v provozu od 1. ledna letošního roku. Neustálý dohled nejen zvyšuje psychický tlak na delikventa, ale také šetří náklady – podle ministerstva spravedlnosti v Hesensku jde zhruba o 60 eur na provinilce za den.
EXPERIMENT S ELEKTRONICKÝMI NÁRAMKY
Zkušenosti z Německa
Již jedenáctým rokem jsou elektronické náramky využívány ve spolkové zemi Hesensko. Zde mají v rámci celého Německa nejvíce zkušeností s kotníkovými dohledovými přístroji. To je důvod, proč bylo nové spolkové centrum pro elektronický dohled, které funguje od počátku letošního roku, postaveno právě v hesenském Bad Vilbelu.
Každoročně je v Hesensku asi stovka delikventů odsouzena k dohledu prostřednictvím elektronického kotníkového náramku. Statistiky ukazují, že devět z deseti těchto osob následkem toho opravdu dodržuje stanovená pravidla. V budoucnu by v Německu měl výrazně narůst počet nebezpečných recidivistů, u nichž bude dohled vykonáván právě tímto způsobem. Podle Soudního dvora Evropské unie je totiž využívaná preventivní vazba nehumánní a vězni jí trpí. Až sedmnáct těžkých delikventů by se tak mohlo procházet ulicemi hesenských měst, což by státu ušetřilo poměrně významné prostředky. Konkrétně v Hesensku stál totiž v roce 2010 každý den pobytu zločince ve vazební věznici 96 eur. V případě nošení kotníkového elektronického náramku na svobodě se tato suma snižuje na mnohem přijatelnějších 35,83 eura.
Domácí vězení v České republice
Domácí vězení je forma trestu pro lehčí delikty, která v českém soudnictví funguje od roku 2010. Do roku 2014 by u nás mělo být už přes pět set lidí odsouzených k domácímu vězení. Bohužel jsme jednou z mála zemí EU, která doposud nemá účinný systém, jež by takto vězněné stoprocentně uhlídal. I přes bedlivý dohled pracovníků Probační a mediační služby se tak v ČR může stát, že se odsouzený místo pobytu doma rozhodne vyrazit na chalupu nebo do hospody. Jako druhý nejtvrdší trest v Česku poměrně neúčinné, přitakávají soudci a zdráhají se trest domácího vězení udělovat. Pokud by však systém elektronického dohledu fungoval, mohl by stát na pěti stech vězněných za rok ušetřit až 170 milionů korun. Při 1500 vězních by se ročně jednalo až o půl miliardy. Denně stát totiž vynaložil na jednu osobu ve výkonu trestu dle statické ročenky vězeňské služby za rok 2010 v průměru 847 korun, tj. 309 255 korun ročně. V současnosti však Ministerstvo spravedlnosti nemá na sledovací systém peníze.
VÍCE DNŮ S NÁRAMKY
Počet dnů, které odsouzení v Hesensku tráví pod dohledem prostřednictvím náramků, výrazně roste, zároveň s tím se však snižuje množství prohřešků takto sledovaných jedinců.
33%
33% všech vězňů v hesensku oprávněných k nošení náramku dá raději přednost vězení.
TAKHLE FUNGUJE ELEKTRONICKÝ DOHLED
Každý krok nositele dohledového zařízení (náramku) je sledován pomocí zabudovaného vysílače. Pokud sledovaná osoba opustí vyhrazenou oblast, je v kontrolním centru spuštěn alarm.
PŘESNÝ ČASOVÝ ROZVRH
Soudy a probační úředníci stanovují časový rozvrh, jehož se delikvent musí držet. V něm je přesně určeno, kdy musí být doma (červená), a kdy v práci (modrá). K určení polohy jsou přitom využívány dvě metody, v závislosti na tom, kde se sledovaná osoba právě nachází.
URČENÍ POLOHY: STACIONÁRNÍ A MOBILNÍ
STACIONÁRNÍ UMÍSTĚNÍ
Signál je přenášen prostřednictvím telefonní sítě.
Výhoda: Přenos signálu je odolný vůči rušení.
Nevýhoda: Sledovaný se musí nacházet na konkrétním místě (doma).
MOBILNÍ UMÍSTĚNÍ
Signál je přenášen prostřednictvím čipu GSM v elektronickém náramku nebo mobilním telefonu.
Výhoda: Určení polohy sledovaného je přesné a není omezeno na jednu lokaci.
Nevýhoda: Přenos signálu může být náchylný na rušení.
E NÁRAMEK
Vysílá signál v pravidelných intervalech.
PŘIJÍMAČ
Do domova sledovaného je umístěna černá skříňka, která přijímá signály vysílané elektronickým náramkem.
MOBILNÍ TELEFON
V případě použití mobilní metody musí telefon sledovaného udržovat neustálé spojení s elektronickým náramkem.
SATELIT
Náramek nebo mobilní telefon sledovaného lze lokalizovat prostřednictvím GPS.
KONTROLNÍ CENTRUM
Porušujeli sledovaný předepsaná pravidla, vyšle se upozornění do centrálního počítače v kontrolním centru. Odtud je vyslán alarm do lokální stanice.
ALKOHOL TESTER
Namátkové testy na alkohol pomocí dechové analýzy (test je přenášen pomocí webové kamery) mohou být další součástí dohledu.
KONTROLNÍ HOVORY
Sledovaná osoba může být kontrolována také pomocí počítačem generovaných náhodných hovorů.
POPLACH!
Poplach je spuštěn, pokud:
- sledovaná osoba opustí vyhrazenou oblast;
- mobilní telefon sledované osoby se octne dále než 10 metrů od náramku;
- sledovaná osoba se pokusí náramek sundat.
POZORUHODNÉ PŘÍPADY
Naivní soudci, skuliny v systému a mazaní zločinci: ani nejmodernější elektronické náramky nemohou vždy zajistit 100% výsledek.
2003
Pachatel znásilnění prchá
Ačkoli byl v roce 2003 Američan Andrew L. podezřelý ze série znásilnění, soudce povolil, aby mu byl náramek během soudního řízení přes den vypínán. L. na nic nečekal a vzal do zaječích. Dopaden byl až v Mexiku nájemným lovcem lidí.
2010
Agresivního násilníka náramek neodradil
Psal se rok 2010 a sedmadvacetiletý delikvent byl podmínečně propuštěn, aby strávil Vánoce doma, v rakouském Dornbirnu. Místo poklidného večera se však postaral o pořádný rozruch, když se opil a surově zbil vlastní ženu. Ta musela utéct a schovat se k sousedovi.
2011
Vrah si svobody příliš neužil
V květnu 2011 se odsouzenému „vrahovi taxikářek od jezera Constance“ podařilo uprchnout z psychiatrické léčebny v německém Wieslochu. Andrej W. se svého náramku zbavil pomocí hřebíku. Devětadvacetiletý násilník byl však dopaden po pouhých 36 hodinách na útěku.
„Birdi“ vs. prasátka
Minihra, ve které hráči střílí ptáky („birdy“) prakem na prasata, se stala nejpopulárnější mobilní hrou všech dob. Počet stažení dosáhl 500 milionů.
Přes 1mld?. $ Odhadovaná cena firmy Rovio, vývojáře hry Angry Birds.
První testeři nevěděli, co mají s ptáky vlastně dělat - než Rovio přidalo prak
275 dnů je doba, po kterou se první hra Angry Birds držela na 1. místě žebříčku bezplatných aplikací pro systém iOS – nový rekord.
Přes 7,5mil. lidí zhlédlo na YouTube video Mika Coopera, na kterém je návod na narozeninový dort ve stylu „Angry Birds“, který udělal svému šestiletému synkovi.
Původní hru vyvinulo 12 lidí za 8 měsíců. Inspirací jim byla kresba naštvaných ptáků bez křídel nebo nohou.
Uživatelé Angry Birds podle platformy: 41% Android, 33%i Pod touch, 32% iPhone, 25%Windows, 15% iPad, 6% Mac, 6%ostatní
200 mil.minut - Tak dlouho se každý den hraje hra Angry Birds. Každá hodina tak odpovídá hrací době 16 let
50 mil. stažení v roce 2010.
300 mil. stažení do září 2011.
500 mil. stažení (Angry Birds a varianty Seasons a Rio) nyní – 25 % stažení bylo placených.
51 Počet her uvedených na trh společností Rovio před vydáním Angry Birds v roce 2009.
Něco málo přes 100 000 € je cena, kterou stál vývoj původní hry.
Přibližně 1mil. $ dostane ročně firma Rovio jen z reklamy u bezplatné verze hry pro Android.
Více než 10 mil. plyšových hraček, tolik prodala firma Rovio s motivem Angry Birds.
Třetí část Angry Birds Rio byla během 10 dní milionkrát stažena
Když ve firmě Rovio hledali nepřátele pro „birdy“, řádila zrovna prasečí chřipka a hodně se o ní mluvilo. Proto se zloději vajec stala prasata.
40 lidí pracuje ve firmě Rovio a vyvíjí každý měsíc 15 nových úrovní – instaluje si je 80 % uživatelů.
11.11.11 byla Čína nejrychleji rostoucím trhem pro Angry Birds.
11.11.11 v 11:11 otevřelo Rovio první „Angry Birds“ obchod v rodném městě Helsinky
Pokračování Angry Birds se možná bude odehrávat z pohledu prasat.
Důvody pro návykovost podle Psychology Today:
1. Snadno se hraje.
2. Ničení věcí nám dělá radost.
3. Model fyziky hry je realistický.
4. Komický základ hry.