Dotyková Windows 8 v testu
V oblasti tabletů patří Windows prozatím mezi cizince. Verzí označenou číslem 8 však chce Microsoft konkurovat Applu. Bude mít v oblasti dotykových displejů šanci soutěžit s lídrem této kategorie?
MANUEL SCHREIBER
Systém Windows 8 je při používání na tabletu zábavný do té doby, dokud není nutné opustit uživatelské rozhraní Metro. Systém skrývající se pod ním je poněkud problematický a pro prsty uživatele nepříliš přívětivý.
Nikoho určitě nepřekvapí, že prsty se nikdy nedokážou pohybovat tak rychle a tak „citlivě“ jako myš. Rozhraní operačního systému proto musí být pro dotykové ovládání vhodně upraveno. Důležitý je především intuitivní a přehledný design: tlačítka, menu a ikony musí být dostatečně velké a snadno přístupné i na malém, desetipalcovém displeji.
Microsoft po více než patnácti letech zahájil radikální změnu návrhu rozhraní operačního systému, tak aby mohl oslovit nejen uživatele stolních počítačů a notebooků, ale i stále větší počet uživatelů tabletů. Pokud vše půjde podle plánu, neměl by to být pro Microsoft problém: pomocí ikon rozhraní inspirovaných systémem Windows Phone by měla být Windows 8 stejně snadno ovladatelná jak přes dotykový displej, tak i pomocí klasické myši. Abychom zjistili, zda a jak dobře se vývojářům z Redmondu skutečně podařilo tento cíl splnit, otestovali jsme v Chipu poslední dostupné verze Developer Preview. Je ale nutné podotknout, že v dalších připravovaných verzích (například v Customer Preview) může vše vypadat jinak. Také se mohou lišit verze pro platformu x86 a Windows On Arm (WOA). Náš článek tedy berte jako první pohled na „dotyková Windows“.
Na Chip DVD jsme pro vás připravili nástroj VirtualBox, umožňující vytvoření virtuálního stroje, takže si Windows 8 můžete bez obav vyzkoušet i vy. Na straně 88 si také můžete přečíst, jak lze otestovat vaše dotykové zařízení pomocí „tablet simulátoru“.
Systém: Nástroje od Microsoftu
Nové rozhraní a jeho ikony byly vyvinuty přímo pro dotykové ovládání. Zvládli programátoři svou práci opravdu na jedničku?
Pokud chceme zjistit, zda Microsoft skutečně nabídne dobré ovládání systému, musíme nejprve otestovat, jak jsou na tom z hlediska uživatelské přívětivosti jeho vlastní aplikace. Při našich testech jsme si nejprve vzali na mušku surfování po internetu, správu souborů a optimalizaci systému.
Ideální: Internet Explorer
Ikona aplikace Internet Explorer je „k dispozici“ ihned po spuštění systému. Na první pohled zde Microsoft odvedl skutečně dobrou práci: adresní řádek v dolní části obrazovky nijak neruší a design prohlížeče vypadá elegantně a čistě. Kromě úvodní obrazovky v něm najdete tlačítka pro návrat na předchozí stránku, obnovení stránky a nastavení záložek. Pomocí vyhledávací funkce může uživatel také přejít na určitá slova na internetových stránkách. Pokud chcete zadat webovou adresu, objeví se virtuální klávesnice, kterou lze snadno ovládat pomocí „více prstů“ i na desetipalcovém tabletu. Mimořádně povedená je i práce s více „okny“ prohlížeče. Aby se ušetřilo místo, jsou viditelné pouze malé náhledy v horní části obrazovky, na které se přepínáte dotykem vybraného okna. Pokud chce uživatel otevřít nové okno, jednoduše se dotkne znaménka „+“, pokud chce vybrané okno zavřít, dotkne se tlačítka „X“ - snadné a intuitivní.
Smíšené dojmy: Ovládací panely
Správa souborů pomocí Průzkumníka Windows je poněkud nepovedená. Díky rozhraní s pásem karet je přístup k celé řadě funkcí rychlejší a pohodlnější než u Windows 7 (často používané funkce, jako je kopírování či přesouvání, mají svá vlastní velká tlačítka). Ovšem jakmile musíte „zabrousit“ do kontextových nabídek (a podnabídek), veškerá legrace končí a nastupuje frustrace. Takhle si dotykové ovládání nepředstavujeme.
V nových Ovládacích panelech najde uživatel důležitá nastavení (jako „Přizpůsobit“, „Uživatelé“ nebo „Soukromí“), rozdělená do dvanácti kategorií. Navíc je už jen jedno tlačítko pro „Windows Update“ a jedno pro „Další nastavení“. Zde prsty fungují tak, jak mají - Windows 8 neobsahují rozbalovací lišty nebo členité „podnabídky“. Místo toho nabízejí okno rozdělené na dvě části - příkaz na levé straně a možnosti nastavení na straně pravé. Díky tomu lze zvolenou funkci stiskem tlačítka snadno povolit nebo zakázat. Nicméně toto „ideální rozhraní“ se týká především „Metro“ aplikací. Pokud chcete změnit konkrétní funkce přímo v systému Windows nebo odinstalovat některé programy, můžete skončit ve starých známých Ovládacích panelech. A to je konec snadných změn, protože tato část není optimalizována pro dotykové ovládání a práce v ní je minimálně nešikovná.
KONFIGURACE WINDOWS
Rozhraní Metro je novým kontrolním centrem systému, ve kterém Microsoft vsadil na kompletní dotykové ovládání. Některé jeho sekce bohužel nejsou zcela intuitivní. My jsme otestovali, jak jsou nástroje pro Windows snadno ovladatelné.
DOTYK VERSUS MYŠ: POUŽITÍ INTERNET EXPLORERU
I když použití pro prohlížeč upravené virtuální klávesnice není tak rychlé (ve srovnání s klasickou klávesnicí), přesto ji lze používat bez problémů.
DOTYK 14,2
MYŠ 10,2
DOTYK VERSUS MYŠ: PŘESUN SOUBORŮ
Chcete-li pracovat se soubory, musíte použít Windows Explorer. Díky použití pásu karet není práce s ním příliš obtížná, nicméně například kopírovaní souborů pomocí dotykové obrazovky nepatří mezi nejsnadnější úkoly.
DOTYK 11,2 sekund
MYŠ 5,8 sekund
OVLÁDACÍ PANEL A PERSONALIZACE
Mnoho nastavení v „dotykových“ Ovládacích panelech se týká především aplikací. Ti, kdo chtějí změnit určité nastavení systému, by naopak měli spíše využít klasické menu.
Aplikace: Metro proti ploše
Jak dobře bude možné Windows 8 ovládat, to nezávisí jen na Microsoftu. Sledováni budou i vývojáři softwaru…
Při testování jsme se kromě samotného systému zaměřili také na nové aplikace, které jsou na „domovské obrazovce“ uspořádány zleva doprava. Vzhledem k tomu, že přístup k Windows Store je stále zablokován, můžeme otestovat pouze integrované aplikace. I ty však vypadají slibně.
Přátelské k vašim prstům
Je úplně jedno, jestli se zaměříte na čtečku zpráv, spustíte si aplikaci s předpovědí počasí nebo jen sledujete ceny akcií - všechny tyto aplikace jsou elegantní a dokonale přizpůsobené pro dotykové rozhraní.
Uživatelé Windows si však budou muset na práci s nimi zvyknout, protože se od „klasických programů“ nezanedbatelně liší. Například miniaplikace nemají tlačítko „Zavřít“. Pokud se chcete vrátit na úvodní obrazovku, musíte využít postranní panel a prstem se posunout doprostřed z pravé části obrazovky. Na některých tabletech by to ale mohlo jít ještě rychleji: v emulátoru nabízeném Microsoftem (viz vpravo dole) je integrováno „hardwarové“ tlačítko pro návrat na úvodní obrazovku.
Bez ohledu na to, který způsob si k „ukončení“ práce s aplikací vyberete, je však výsledek vždy stejný: rychlý pohled do Správce úloh vám ukáže, že aplikace není vypnuta, ale je jen v jakémsi režimu hibernace (pozastavena). To je obrovská výhoda, protože spouštění často používaných aplikací (tedy spíše přepínání mezi nimi) je velmi rychlé, a pokud jiná aplikace vyžaduje více přidělené hlavní paměti, stará aplikace je „přesunuta“.
Nelíbí se nám ale správa aplikací. Chcete-li přejít z jedné aplikace do druhé, musíte pro jejich zobrazení posunout prst do levé části obrazovky, kde se mezi nimi „posouváte“ podobně jako při změně okna prohlížeče, ovšem s tím rozdílem, že v tomto případě netušíte, v jakém pořadí se zobrazují spuštěné aplikace. Zde by se nám líbila podobná koncepce jako u WebOS, který zobrazuje všechny otevřené aplikace i s náhledy.
Hůře ovladatelné: Nástroje na ploše
Systém využívá pro programy ikony, ovšem s velmi nepříjemným omezením - ve zkušební verzi nebylo možné je řadit podle potřeb. Nicméně po kritice od uživatelů Microsoft přislíbil zlepšení a v příští verzi už budou mít uživatelé možnost seskupit si ikony libovolným způsobem. Spuštění programu tedy problémem nebude, pro další práci s ním to ale platit nemusí. Některé aplikace totiž pro dotykové ovládání očividně optimalizovány nejsou, protože jejich ovládací prvky jsou pro prsty příliš titěrné a neohrabané. Například když jsme se ve VLC media playeru snažili o nastavení posuvníku u audioekvalizéru, šlo téměř o nemožný úkol. Bude tedy zajímavé sledovat, zda vývojáři najdou rovnováhu mezi rozhraním pro dotykové ovládání a tím pro použití myši.
DOTYKOVÉ OVLÁDÁNÍ
V oblasti aplikací se spolu střetávají dva zcela rozdílné a nekompatibilní světy. Nové aplikace pro rozhraní Metro jsou excelentně navržené pro ovládání prsty, není ale jednoduché s nimi pracovat pomocí myši. Naopak u mnoha desktopových nástrojů můžete dostat při práci do prstů křeč, protože ovládací prvky jsou příliš malé.
DOTYK VERSUS MYŠ: POUŽITÍ „METRO“ APLIKACÍ
Aplikace News reader nabízí pohodlné ovládání s velkými tlačítky a ikonami, design je velmi neformální - optimální pro dotykové ovládání. Práce pomocí myši je v tomto případě jednoznačně pomalejší a při cestování také méně pohodlná.
DOTYK 16,9 sekund
MYŠ 22,2 sekund
USPÁVÁNÍ APLIKACÍ
O správu aplikací se stará výhradně systém. Například miniaplikace se neukončují, ale pouze se přepínají do jakéhosi režimu spánku (práce aplikace je pozastavena). Systém Windows program ukončí pouze v případě, že přidělená hlavní paměť je vyžadována jinými nástroji.
SIMULACE „DOTYKŮ“ NA PC
64bitová verze Windows 8 Developer Preview má integrovaný emulátor tabletu, který můžete použít pro simulaci ovládaní pomocí prstů. Chcete-li vyzkoušet dotykové funkce, nejprve klikněte na ploše na tlačítko Start a spusťte Průzkumníka Windows. Poté přejděte do složky »Program Files (x86) - Common Files - Microsoft Shared - Windows Simulator« a nástroj spusťte kliknutím na soubor „Microsoft Windows. Simulator.exe“. Poté se v pravé části obrazovky otevře okno se simulátorem tabletu, kde si můžete vyzkoušet dotykové ovládání.