Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dobré jsou nové ultrabooky

Jak dobré jsou nové ultrabooky

Musí být štíhlé, musí být lehké a měly by být i pohledné. Musí se umět rychle probudit, vydržet dlouho pracovat a měly by být i dostatečně výkonné. Je toho hodně, co od ultrabooků očekáváme, ale jak jsou na tom doopravdy?
Markus Mandau

Klaus Baasch, tester
Během našich testů se řídíme pravidlem: „Rozmontovat a podívat se, co je uvnitř“. Ultrabooky, stejně jako ostatní notebooky, testujeme jak pomocí benchmarků, tak pomocí vlastních přístrojů a snažíme se co nejspravedlivěji ohodnotit všechny jejich funkce a vlastnosti.

Super tenký počítač, který byste mohli přenášet stejně snadno jako tablet, ale který by disponoval stejným výkonem a výbavou jako běžný notebook. To se snadno řekne, ale hůř udělá. Intel se rozhodl, že se vší svou vahou zasadí o vznik přesně takové kategorie mobilních počítačů, které samozřejmě budou využívat jeho procesory. Aby produkty jednotlivých výrobců splnily požadavky pro označení UltrabookTM, musí splňovat řadu kritérií.
Záměr Intelu je jednoduchý. Kromě toho, že chce prodávat co nejvíc procesorů, snaží se najít způsob, jak oživit stagnující zájem o nákup notebooků, způsobený příchodem Applu iPad a tabletů s operačním systémem Android. Zatímco disponuje skvělými mobilními procesory určenými pro notebooky, v kategorii tab letových procesorů zatím opravdu konkurenceschopný produkt nemá, zato disponuje dostatkem peněz, které může věnovat na podporu vývoje ultrabooků. Aby si výrobci mohli do kapsy Intelu sáhnout, musí při vývoji ultrabooků splňovat řadu přísných požadavků. Podrobnější seznam těchto parametrů najdete v tabulce vpravo.
Už v minulém testu prvních ultrabooků jsme zaznamenali velkou podobu ultrabooků s ultra přenosným notebookem MacBook Air, se kterým přišel Apple na trh už před několika lety. Nově uvedené modely už naštěstí nevypadají všechny jako Air a nabízejí řadu funkcí, které první ultrabooky neměly. V nabídce výrobců navíc většinou bývají dvě konfigurace s rozdílně výkonným procesorem a s odlišnou kapacitou (ideálně) SSD disku. Vzhledem k tomu, že dražší varianty vyjdou skoro na stejné peníze jako MacBook Air, bude u movitějších a převážně profesionálních (nebo korporátních) uživatelů záležet hlavně na tom, zda budou chtít pracovat s operačním systémem MacOS, nebo zda dají přednost Windows a ultrabooků m. V tomto srovnávacím testu jsme se rozhodli porovnat všechny v současné době dostupné ultrabooky nejen mezi sebou, ale i s MacBook em Air, jehož výkonnostní výsledky jsme naměřili pod přeinstalovaným systémem Windows.

Výbava: Nároky jsou přísné

Pohledné, tenké, tiché a dostupné - ultrabooky musí splnit řadu nároků. Výsledkem je sice kompromis, ale vynikající.

Hardwarově vzato jsou na tom ultrabooky o poznání lépe než klasické notebooky. Nesmí jim chybět SSD disk, baterie s kapacitou pro provoz minimálně pěti hodin a musí vážit méně než 1,4 kg. Tyto požadavky kromě referenčního MacBooku Air splňuje zatím pět dalších notebooků s 13“ displejem. Kvalitní subnotebooky sice splňují řadu „ultrabookovských“ požadavků, ale bývají dražší. Například Toshiba Portégé R830-10V, která vede naše tabulky notebooků se 13“ displejem, přijde cca na 44 000 Kč. Podle Intelu se má cena nejlevnějších ultrabooků držet pod hranicí 1 000 eur, tedy okolo 20 až 25 000 Kč. Výkonné modely ale přijdou i na 35 000 Kč.

Podobnost s MacBookem Air

Někteří výrobci se při vývoji prvních ultrabooků řídili heslem, že bezpečnější je něco okopírovat než vymyslet, takže první Acery a Asusy silně připomínají Air. Není se vlastně čemu divit, Air je vynikající notebook a hliníkové šasi, hořčíkové prvky a klávesnice s výrazně oddělenými tlačítky jsou v módě. Extrémně důležitou roli při hodnocení prvního dojmu hraje i displej. Všechny testované ultrabooky obsahují displeje s vysokým jasem a kontrastem (viz vpravo), a Asus Zen má dokonce nejlepší displej ze všech testovaných 13“ notebooků.
S tloušťkou v rozmezí 17 až 19 mm jsou ultrabooky ještě štíhlejší než MacBook Air. Do takto tenkého šasi se ale nevejde optická mechanika ani výkonnější grafika. Ultrabooky mají být navíc extrémně tiché a mají dlouho vydržet. Kvůli tomu jsou osazeny tzv. ULV (Ultra-low-voltage) procesory platformy Intel Sandy Bridge s maximální TDP spotřebu na úrovni 17 wattů. Při běžném provozu tak většina ultrabooků tiše přede s hlučností v rozmezí od 0,2 do 0,5 sonu. Výjimku tvoří modely Toshiba Portégé Z830 (0,8 sonu) a Lenovo Ideapad U300S (0,7 sonu). Při vysokém zatížení jsou pak ultrabooky s hodnotami od 1,4 sonu do 2,4 sonu dokonce tišší než MacBook Air (5,8 sonu).

Dlouhá výdrž a málo portů

Ultrabooky musí být tenké a do jejich 17mm šasi se baterie s kapacitou pro až 15hodinový provoz prostě nevejde. Některé subnotebooky, jako například Toshiba Portege R830, takové výdrže dosahují (viz vpravo). Maximální výdrž ultrabooků se při běžné činnosti pohybuje v rozmezí sedmi až devíti hodin. Nejdéle vydrží Asus UX31E, i tak ale dosahuje pouze poloviny pracovní doby tabletů.
Ultrabooky neobsahují stejně jako MacBook Air moc portů, ale ty nejdůležitější mají. Většinou na nich najdeme alespoň jeden USB 3.0 konektor (kromě Aceru Aspire S3) a HDMI port. Výjimkou je MacBook Air, který má místo HDMI konektoru miniDisplayPort bez ThunderBoltu. Vzhledem k omezené tloušťce jsou další konektory (jako LAN či VGA) realizovány pomocí adaptérů, ale například Toshiba Z830 má jak LAN, tak VGA přímo na sobě. Intel požaduje, aby byly ultrabooky vybaveny stejně jako tablety gyroskopem, GPS nebo kompasem, ale žádný z ultrabooků tyto prvky zatím neobsahuje. Uživatelé, kteří vyžadují neustálý přístup k internetu pomocí 3G/UMTS modemů, si musí nechat zajít chuť. Žádný jej zatím neobsahuje.

Požadavky a implementace
Výbava ultrabooků do značné míry závisí na požadavcích, které udává Intel, a výrobci je musí splnit. Jednotliví výrobci sice nesplňují do písmene všechny požadavky Intelu, ale podřídili se při výběru kvalitních displejů a dostatečně kapacitních akumulátorů.

Minimální požadavky na ultrabook
Označení „ultrabook“ je registrovanou obchodní značkou Intelu a mohou jej používat pouze ta zařízení, která splňují řadu minimálních požadavků. Díky tomu chce Intel zajistit ultrabookům dostatečnou konkurenceschopnost. Specifikace Intelu zajistí, že ultrabook bude lehký, malý a vydrží dlouho na baterii.

Specifikace Intelu
Tloušťka šasi     max. 21 mm
Hmotnost     nižší než 1,4 kg
Výdrž baterie     min. 5 až 8 hodin
Přibližná cena     nejlevnější modely okolo 1 000 eur
Optická mechanika     žádná
Pevný disk     SSD
Platforma CPU     Intel Sandy Bridge ULV
Grafika     Intel HD 3000
Probuzení ze stand-by     do 7 sekund
Další výbava     GPS, kompas, gyroskop

Tloušťka: Srovnání se subnotebooky a tablety
Ultrabooky, jako například Asus UX31E 2, jsou s tloušťkou v rozmezí 17 až 19 mm štíhlejší než subnotebooky (Toshiba Portégé R830 1 ), ale tlustší než tablety Apple iPad 2 3 .

Kvalita displeje: Ultrabooky lepší než subnotebooky
Kvalita displejů ultrabooků láme rekordy. Níže uvedené výsledky měření kontrastu porovnávají Samsung 900X3A 1 s Toshibou R830 2 . Rovnoměrně rozložený kruh nalevo dokazuje, že displej Samsungu nabízí dobrý obraz ze všech úhlů pozorování. Oválný spektrogram vpravo ukazuje omezený kontrast obrazu subnotebooku Toshiba při pohledu seshora.

Dlouhá výdrž: Menší baterie s průměrnou kapacitou
Extrémně tenká konstrukce ultrabooků vyžaduje použití tenkých baterií s omezenou kapacitou. Nelze od nich tedy očekávat stejnou výdrž jako od subnotebooků (Toshiba Portégé R830), které mají akumulátory s vyšší kapacitou. Při plném vytížení ultrabooky vykazují kratší výdrž než například levné notebooky s procesory AMD, jako je například HP Pavilion dm1.

Úsporný režim
Zařízení     Kapacita akumulátoru     Výdrž (hodiny)
Toshiba Portégé R830     93,0 Wh     15:24
MacBook Air 13 Zoll     48,9 Wh     9:07
Toshiba Satellite Z830     45,3 Wh     8:24
Plný výkon
Zařízení     Kapacita akumulátoru     Výdrž (hodiny)
HP Pavilion DM1     55,0 Wh     3:13
Asus Zenbook UX31E     35,5 Wh     2:27
Samsung 900X3A     46,0 Wh     2:11

Výkon: Stále s rezervou

Konstrukce ultrabooků nedovoluje použít nejvýkonnější a nejteplejší komponenty. Výkon ale zvyšují moderní technologie.

Výpočetní výkon notebooků by měl odpovídat činnosti, kterou od nich uživatelé požadují. Ultrabooky se v tomto ohledu hodí na veškerou práci s výjimkou náročných 3D her. Kancelářské aplikace, internet nebo práci s multimédii zvládají doslova „levou zadní“. Díky grafickému adaptéru integrovanému do procesorů Intel Sandy Bridge ultrabooky při multimediálním provozu doslova excelují a kupodivu nabízí i velmi dobrý zvuk.

Úspora energie je důležitější než výkon

ULV varianty procesorů Sandy Bridge se nehodí pro úlohy vyžadující ohromné množství výpočetního výkonu, jako je například konvertování videosouborů. Testované ultrabooky jsou vybaveny procesory Core i5 a i7 a frekvencí od 1,6 do 1,8 GHz. V případě potřeby se jejich frekvence může díky technologii TurboBoost krátkodobě zvýšit až na 2,7 až 2,9 GHz. Ve výkonnostních testech zkoumajících hrubou sílu procesoru ultrabooky zaostávají za subnotebooky, protože ty nemusí být tak tenké a lze v nich použít procesory s vyšším TDP. Například Toshiba Portégé R830 je osazena procesorem i7-2620 s TDP 35 W, ale ultrabooky mají jen ULV verze s polovičním TDP 17 W.
Ultrabooky používají procesory se dvěma jádry a dvěma paměťovými kanály, ale většinou mají jen jeden paměťový slot a nedokážou tak plně využít svého potenciálu. Pokud by Apple a Asus osadily své ultrabooky ještě jedním paměťovým modulem, mohla se jejich zařízení v testu vyrovnat nejvýkonnějšímu subnotebooku Toshiba Portégé R830. Většina ultrabooků ale bohužel nenabízí možnost upgradu paměti. Výjimku tvoří Toshiba Z830 a Samsung 900X3A, které jsou osazeny volným paměťovým slotem pro zvýšení kapacity RAM.

Rychlé pevné disky jsou standardem

Kromě Aceru Aspire S3 mají všechny ultrabooky plnohodnotný SSD disk s kapacitou 128 nebo 256 GB. Acer zvolil u levnějšího modelu S3 hybridní řešení kombinující malý SSD disk, který funguje jako cache většího magnetického HDD. Toto řešení zajišťuje rychlý start systému z režimu stand-by, ale celkový výkon tohoto tandemu nestačí na plnohodnotný SSD disk. Magnetický disk je přes vyšší kapacitu vybaven pohyblivými částmi, takže při mobilním používání může hrozit poškození dat. Z testovaných modelů pouze Apple Air a Lenovo Ideapad U300S byly vybaveny SSD diskem s 256GB kapacitou. Vyšší rychlost i výkon systému by přineslo použití SSD disků v kombinaci s řadičem SATA 3 (6 Gb/s). Tímto rozhraním a diskem byl vybaven pouze předprodukční vzorek Asusu, který v HDD sekci testu PC Mark Vantage dosahoval v porovnání s ostatními ultrabooky dvojnásobného výsledku na úrovni 40 000 bodů. Prodejní verze ale bohužel pracuje jen se SATA 2 (3 Gb/s).

Srovnání s notebooky
Kvůli omezeným rozměrovým specifikacím je nutné používat ULV procesory a akumulátory s pouze průměrnou kapacitou, takže ultrabooky se výkonnostně nemohou srovnávat s běžnými notebooky. Z praktické zkušenosti můžeme ale potvrdit, že ultrabooky s drobnými výhradami splňují požadavky na běžné provozní potřeby. V některých ohledech (displej, zvuk, SSD) dokonce běžné notebooky převyšují.

Rychlost: Subnotebooky vítězí nad ultrabooky
Výkon ultrabooků je dán specifikacemi samotného Intelu, který jim přikazuje použití ULV procesorů platformy Sandy Bridge s omezeným kmitočtem. Z testů benchmarkem Cinebench vyplývá, že subnotebook Toshiba Portégé R830 s procesorem i7-2620M dosahuje vyššího výkonu než nejrychlejší ultrabook Asus s ULV procesorem Core i7-2677M.
Toshiba Portégé R830     1 714
Asus zenbook UX31E     1 337
Apple MacBook Air     1 207
Samsung 900X3A     754

Zvuk: Ultrabooky hrají skvěle
Ultrabooky jsou vhodné pro přehrávání multimediálního obsahu. Kromě toho, že jsou osazeny špičkovými displeji, disponují i nadprůměrně kvalitním zvukovým výstupem. Níže uvedený graf testu audiosignálu ultrabooku Samsung 900X3A ukazuje vyrovnanou kvalitu zvuku napříč všemi měřenými frekvencemi.

Výkon: Ultrabooky s jedním a dvěma paměťovými moduly
Grafické čipy ultrabooků by pracovaly rychleji, pokud by byly vybaveny dvěma paměťovými moduly RAM. V porovnání s referenčním subnotebookem Toshiba Portégé R830 dosahují v benchmarku 3DMark06 slušného výsledku, ale pokud by ultrabooky Apple Air nebo Asus UX31E byly vybaveny dvěma moduly, výkonnostně by Toshibu R830 překonaly.
Toshiba Portégé R830     4 904
MacBook Air     4 325
Toshiba Satellite Z830     4 114
As us zenbook UX31E     4 094
Toshiba Portégé R830     3 883
Samsung 900X3A     3 015
Samsung 900X3A     2 499

Pevný disk: Vysoký výkon díky SSD
Všechny ultrabooky jsou vybaveny rychlým SSD diskem, díky němuž dosahují v odpovídající sekci benchmarku PCMark Vantage vysokého skóre. Výjimkou je jen nejlevnější ultrabook Acer Aspire S3, který obsahuje kombinaci malého vyrovnávacího SSD disku a magnetického HDD disku.
Samsung 900X3A     24 900
Lenovo IdeaPad U300s     19 886
MacBook Air     18 655
Acer Aspire S3     3 377


Slušný výkon v kombinaci s dlouhou výdrží
Test každého ultrabooku trval v naší laboratoři pět dní. V rámci testu jsme u každého z nich naměřili přes 1 000 hodnot, které jsme po zpracování rozdělili do pěti kategorií, z nichž je vypočítáno celkové skóre.
35% Mobilita  Kapacita akumulátoru je stejně důležitá jako velikost a hmotnost ultrabooku. Výdrž měříme simulací různých typů provozu, tedy jak při plném výkonu s maximálním využitím CPU, tak v klidovém režimu s aktivovanými prvky úspory elektrické energie.
25% Výbava  Hodnocení výbavy mimo jiné odráží kapacitu RAM a pevného disku. Dále zjišťujeme, jakým typem a počtem rozhraní v oblasti datového přenosu, multimédií a komunikace je notebook vybaven.
15% Výkon  Rychlost ultrabooků testujeme pomocí řady benchmarků, jako je PC Mark Vantage, Cinebench a 3DMark. V rámci těchto testů zkoumáme i výkon paměti a pevného disku.
15% Ergonomie  V této kategorii zkoumáme například hlučnost a spotřebu ultrabooků. Body získávají i za provedení a zpracování šasi, klávesnice a polohovacího zařízení.
10% Displej  Hlavní důraz klademe na jas, kontrast a dobu odezvy použitých displejů. Kromě toho měříme i uniformitu podsvícení, barevnou věrnost, velikost displejů a jejich rozlišení.


Výsledky testu
Moderní životní styl klade důraz na to, aby byl počítač kdykoliv a rychle k dispozici. Ultrabooky tento požadavek splňují téměř stejně dobře jako smartphony a tablety. Jsou skoro stejně mobilní a výkonnější než tablety, ale zároveň jsou i těžší a větší.
Vítěz testu  Apple uvedl v podobě inovovaného modelu Air na trh zařízení, které téměř nemá žádné slabé stránky. Má dokonalý a líbivý design, bezchybné materiály i zpracování a maximální výkon, jakého lze pomocí integrovaných komponent dosáhnout. Technicky vzato se mu toho nedá příliš vytknout. Jeho největší slabinou je možnost pouze nepřímého přístupu k internetu. Stejně jako ostatní ultrabooky není ani Apple Air vybaven 3G modemem, takže pro přístup k internetu vyžaduje Wi-Fi síť.
Konkurence  I pro Windows se konečně objevily notebooky s podobnými vlastnostmi, jaké nabízel do této chvíle pouze Apple MacBook Air. Ultrabooky se svými funkcemi a vlastnostmi Airu přibližují, ale zatím jej stále nedohonily. Některé jsou o něco rychlejší než Air, některé mají dokonce lepší displej než Air, ale stále jim něco z kouzla klasického Airu chybí.
Cena  Cenově jsou ultrabooky s Windows o něco výhodnější než MacBook Air. Vezmeme-li v úvahu materiály a moderní použité komponenty, těžko by se mohla cena ultrabooků srazit výrazněji pod částku 20 000 Kč, a pokud ano, tak jako v případě Acer Aspiru S3 za cenu neúnosného kompromisu v podobě HDD disku.


Ultrabooky, na které se čeká
V rámci testu jsme měli možnost vyzkoušet první generaci ultrabooků většiny nejdůležitějších výrobců. Před uzávěrkou jsme dostali informace o prvním ultrabooku od HP, který ponese název Folio13, a který se má v kombinaci se 128GB SS D diskem prodávat za doporučenou cenu 24 500 Kč. Praktický test přineseme už v příštím čísle Chipu.