Chytré telefony za rozumné ceny
High-endové prístroje typu iPhone 4S jsou u nás k dostání za více než 15 000 korun, což není zrovna málo. Proto jsme se rozhodli podívat se na zoubek mobilním telefonům za méně než 8 000 Kc.
FREDERIK NIEMEYER
„Éra pevných linek je u konce. K hovorům již využívám výhradně svůj smartphone. Krátké textové zprávy pak posílám bezplatně prostřednictvím aplikace.“
Procesory taktované na vysokých frekvencích, dvě jádra a úhlopříčky nad pet palců - tak nějak vypadá nejnovější trend u high-endových mobilních telefonu. Hezkým vedlejším efektem překotného vývoje je navíc skutečnost, že pokud se obejdete bez toho nejlepšího, co je na trhu momentálně k dostání, můžete si pořídit velmi kvalitní smartphone s internetovou konektivitou za cenu pod 8 000 korun. Nemusíte přitom činit ústupky, co se týče operačního systému a aplikací. Mnohá zarízení disponují nejnovější verzí OS Android, což vám přímo zaručuje dostupnost ohromného množství softwaru. Nepočítáme-li operátory brandované low-endy, nabízí se cenově velmi výhodné chytré telefony se základní výbavou, jako je Huawei Ideos X3 nebo Samsung Galaxy mini. Pro náročnější připadá v úvahu například HTC Wildfire S, Sony Ericsson Xperia neo nebo Nokia E6. Otestovali jsme dvacet pet mimořádně výhodných nabídek smartphonu a zjistili jsme pro vás, na čem tvůrci pri výrobě nejvíce škudlili.
VÝBAVA: Vysoká rychlost
Když je řeč o levných mobilních telefonech, nejsou gigahertzové procesory až takovou vzácností. Problém většiny těchto prístroju tkví často především v oblasti pořizování fotografií a videa.
Pocit z ovládání každého smartphonu kazí pomalé uživatelské rozhraní a webové stránky, které se pri skrolování trhají. Android 2, Symbian a Bada, operační systémy využívané v testovaných zařízeních, vykreslují grafiku prostřednictvím procesoru bez pomoci GPU, a proto potřebují výkonné CPU. Všechna zarízení jsou vybavena jednojádrovými procesory starší generace Cortex A8, některé přitom běží na frekvenci pouhých 600 MHz. To bylo v testu patrné v podobě zdlouhavého načítání aplikací a pomalého otevírání webových stránek. Jakmile však byly aplikace načteny v operační paměti RAM, běžely jako po másle.
Částečně vynikající displeje
Rychlost není jediným důležitým hodnoticím kritériem pri výběru mobilního telefonu. Displej musí být dostatečně velký a schopný správného zobrazení veškerých barev, detailu i kontrastu. Z tohoto hlediska jsou ideální volbou displeje s technologií AMOLED, které nabízí věrnější podání barev a skvělý kontrast. To proto, že světlo samy generují a umí vypínat jednotlivé diody. Výhodou oproti panelům s tekutými krystaly (LCD) je rovnež nižší spotřeba. LCD jsou však levnější z hlediska výroby, což je důvod, proc vládnou v kategorii levnějších chytrých telefonu. Ani s úhlopříčkami zde není bůhvíjaké povyražení: brouzdat na internetu na displeji s úhlopříčkou menší než 3,5“ není příliš zábavné, ani když má velmi nízkou odrazivost svetla, což je případ přístroje LG Optimus Chic. Čím nižší odrazivost svetla, tím lepší citelnost. Mnohé z testovaných prístroju v tomto ohledu obstály na výbornou.
Podprůměrná kvalita fotografií a videa
Několik prístroju má velké problémy s vyvážením bílé a vytváří snímky s rušivým nádechem červené. To se týká především snímku interiéru, kde je využíváno umělé osvětlení. Nejlépe z testovaných fotily Sony Ericsson Xperia Neo a Samsung Wave S8500 Bada. Věrnost barev a úroveň detailu fotografií zachycených těmito smartphony byla působivá, oba presto mely problém s focením za nejasného svetla.
Mezi přístroji jsou rovnež patrné výrazné rozdíly, co se týče životnosti jejich baterií. Levnější (a často poměrně malé) chytré mobilní telefony využívají drobných baterií, jejichž doba hovoru dosahuje v průměru okolo pěti hodin. To je asi o hodinu méně než u high-endových zarízení. Doba, po kterou můžete surfovat na internetu, je však u obou kategorií zhruba stejná. Šampionem se stal smartphone Sony Xperia mini pro, který pro brouzdání na síti nabízí extrémní výdrž okolo jedenácti hodin!
SMARTPHONY V TESTLABU
Kvalitu fotografií jsme zkoumali za různých světelných podmínek, přičemž jsme měřili hodnoty displeje, jako je barevný prostor, vyvážení bílé, kontrast ci odrazivost svetla. Testovali jsme také životnost baterií. K měření výkonu byla použita vysokorychlostní kamera.
HORŠÍ KVALITA FOTOGRAFIÍ
Mnohé levné mobilní telefony pořizují špatné fotografie hlavně pri umělém osvětlení. Například Samsung Galaxy W 1 generuje rušivý červený nádech, který je patrný i na snímcích zachycených za denního svetla. Výtečný integrovaný fotoaparát prístroje iPhone S4 2 nabízí jednoznačně lepší reprodukci barev a více detailu.
DISPLEJ: VÝRAZNÉ ROZDÍLY V KVALITĚ ZOBRAZENÍ
Panely AMOLED nabízejí nízkou spotřebu a vysoký kontrast. Dokážou pokrýt vetší barevný prostor 1 než LCD. Bez ohledu na to mají jednotlivé obrazovky různou odrazivost svetla: čím jasnější je odrážený vzorec na vypnutém displeji, tím otravnější bude zrcadlení za provozu. Pro představu nabízíme porovnání příšerné odrazivosti prístroje Base Lutea 2 2 (prodává se pouze u našich německých sousedu) a Samsungu Galaxy mini 3, který využijete i za slunečného dne.
ZKOUŠKA BATERIÍ A VÝKONNOSTNÍ SROVNÁVACÍ TEST
Z našich provozních zkoušek vyplývá, že doba hovoru nabízená levnějšími chytrými telefony je v průměru asi o hodinu kratší než u high-endových smartphonu typu Samsung Galaxy S2. Špickové prístroje mají převahu rovnež v oblasti výkonu a načítání aplikací.
BATERIE: DOBA HOVORU (V HODINÁCH)
SAMSUNG WAVE S8500 7:47
NOKIA C6 01 3:22
PRUMER KATEGORIE 4:52
SAMSUNG GALAXY S2 5:57
BATERIE: DOBA ON LINE (V HODINÁCH)
SONY ERICSSON XPERIA MINI PRO 11:23
NOKIA C7 3:30
PRUMER KATEGORIE 6:53
SAMSUNG GALAXY S2 7:00
VÝKON: SPUŠTĚNÍ WEBOVÉHO PROHLÍŽEČE (V SEKUNDÁCH)
GOOGLE NEXUS S 0,89
NOKIA C6-01 8,44
PRUMER KATEGORIE 2,01
SAMSUNG GALAXY S2 0,81
OBSLUHA: Android je v čele
V našem cenovém rozpětí stojí operační systém společnosti Google proti OS Symbian a Bada. Android je z této trojice nejlepší a nabízí nejširší základnu dostupných aplikací.
Operační systém chytrého telefonu je často důležitější než jeho hardwarová vybavenost. Několik přístrojů běží na Androidu. Některé na starší verzi 2.2, jiné na novějších verzích 2.3 (Gingerbread). Další přístroje nabízejí Symbian společnosti Nokia a Bada společnosti Samsung. Operační systémy iOS (Apple) a Windows Phone 7 (Microsoft) jsou k nalezení pouze v přístrojích vyšší cenové kategorie.
Android = skvělé uživatelské rozhraní
Pokud jde o jednoduchost ovládání a funkcionalitu, má Android nad svými konkurenty (Symbian a Bada) jasnou převahu. Kombinuje totiž moderní a uživatelsky přívětivé rozhraní s ohromnou základnou dostupných aplikací. Většina telefonů na Androidu nabízí speciální uživatelská rozhraní přímo od jednotlivých výrobců, která mají zlepšit vzhled widgetů a jednoduchost obsluhy. Nejznámějším z nich je nejspíš HTC Sense, který vypadá opravdu pěkně a zahrnuje celou řadu widgetů přímo od HTC. Díky tomu může Android kupříkladu využívat interaktivních oken pro zobrazení kontaktů, zpráv a událostí ze sociálních sítí přímo na ploše telefonu. Software pro správu HTC Sync lze, jak napovídá samotný název, využít k synchronizaci vašeho mobilu HTC s PC.
Nejnovější uživatelské rozhraní pro Android od Samsungu nese název TouchWiz 4 a je rovněž velmi povedené. Galaxy W je však prozatím jediným smartphonem Samsung střední cenové kategorie, který jej využívá. V mnoha ohledech připomíná Sense, nabízí však trošku odlišné widgety a umožňuje upravovat jejich velikost. Disponuje předinstalovanou klávesnicí Swype pro jednodušší psaní, pro správu a synchronizaci pak využívá programu Kies.
Třetí významné rozhraní pro Android pochází z dílny Sony Ericsson. Oproti dvěma předchozím působí poněkud stroze a nabízí méně widgetů. Grafické uživatelské rozhraní Sony Ericsson se však vyloženě hodí pro malé displeje přístrojů Xperia mini. Moc se nám líbí také nápad s využitím čtyř rohů pro umístění ikon nejdůležitějších aplikací.
Symbian a Bada v závodě s Androidem zkrátka ztrácejí dech, z velké části také vzhledem k mnohem menšímu počtu podporovaných aplikací. OS Bada sice nabízí přístupné a hezky ovladatelné uživatelské rozhraní, dolů jej však táhne právě chabá softwarová podpora. Nokia má zase Ovi Store, který Symbian zásobuje spoustou aplikací. Poslední verze Symbianu (Anna) však nepracuje úplně podle představ a pro začátečníky může být těžko ovladatelná. To by se mělo zlepšit s příchodem ohlášené příští verze (Belle).
VZHLED A OVLÁDÁNÍ
Abyste si svůj smartphone opravdu užili, musí operační systém nabízet celou řadu moderních funkcí. Intuitivnost rozhraní a snadná obsluha jsou rovněž důležité. Vedle OS Android běží na řadě levnějších mobilních telefonů také operační systémy Samsung Bada a Nokia Symbian.
KLÍČOVÝ ROZDÍL TKVÍ V UŽIVATELSKÉM ROZHRANÍ
Nejznámějším uživatelským rozhraním pro Android je HTC Sense 1 . Vypadá skvěle a nabízí celou řadu užitečných widgetů. Mobilní telefony Sony Ericsson 2 vypadají v tomto ohledu poněkud chladně a stroze, nabízejí však chytré nápady, jako např. rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím rozmístěným v rozích na ploše. Odpověď Samsungu na Android - Bada 3 - využívá GUI TouchWiz 3, které je pěkné a čisté, ale nabízí méně možností než TouchWiz 4 právě pro Android. V porovnání s konkurencí je Symbian „Anna“ 4 nepohodlný a těžkopádný - má však přístup k více aplikacím než Bada.
OBSLUHA: ANDROID A BADA - DOBRÁ, SYMBIAN - POMALEJŠÍ
Obsluhovat OS Bada je stejně svižné a snadné jako Android. Symbian společnosti Nokia táhne dolů především pomalý prohlížeč a komplikované uživatelské rozhraní.
Jak Chip testuje smartphony
Operační systém a rozhraní (25 %) Vedle jednoduchosti ovládání hodnotíme také funkcionalitu daného přístroje. Sem spadají například možnosti přizpůsobení či počet dostupných aplikací.
Výkon (15 %) V tomto hodnocení se odráží rychlost uživatelského rozhraní při skrolování a doba načtení standardních aplikací, jmenovitě zpráv, kontaktů a prohlížeče. K měřením používáme vysokorychlostní kameru.
Displej (15 %) Obrazovka mobilního telefonu by měla být velká, dostatečně světlá, nabízet dobrý kontrast a mnoho barev. Také by neměla trpět přílišnou odrazivostí světla, aby ji bylo možné využívat také během dne.
Baterie (15 %) Úroveň baterie je odvozena od doby hovoru, doby on-line a času potřebného k jejímu dobití. Rychlé dobíjení a dlouhá životnost poukazuje na vysokou úroveň baterie.
Akustika telefonu při hovoru (10 %) Akustika mobilního přístroje je stejně důležitá jako kvalita jeho mikrofonu. Zvuk by měl být čistý a srozumitelný na obou stranách konverzace, hovor by měl být prostý statického šumu.
První dojem a provedení (10 %) Body jsou udělovány za kvalitní a štíhlé provedení, funkční materiály vysoké jakosti i vzhled. Internet (5 %) Kromě nominálních parametrů, jako jsou přenosové rychlosti UMTS a Wi-Fi, hodnotíme také dobu načtení testovací stránky Chipu, vzhled stránek v prohlížeči a skrolovací rychlost.
Fotoaparát (5 %) Zkoumáme kvalitu snímků za různých světelných podmínek - za denního světla, umělého osvětlení či za tmy.
VÝSLEDKY TESTU
Pokud se obejdete bez vysoce kvalitních fotografií a graficky náročných her, nabízí se vám celá řada smartphonů s cenou do 8 000 korun, které lze pohodlně využít pro práci i brouzdání na internetu.
Vítězem testu se stal chytrý telefon Sony Ericsson Xperia neo, který nabízí vyváženou a vysokou kvalitu po všech stránkách. Přístroj běží na operačním systému Android ve spojení s elegantním uživatelským rozhraním SE. Působivých je i devět hodin, které s tímto přístrojem můžete strávit on-line na jedno nabití baterie. Tomu nemohou konkurovat ani těžké váhy, jako je Samsung Galaxy S2 nebo Apple iPhone 4S. Oba přístroje vypoví při brouzdání službu asi o 2-2,5 hodiny dříve než Xperia neo. Potěšil nás také velmi dobrý 8Mpx fotoaparát, který však v porovnání s iPhonem 4S přece jen bledne. Jedinou nevýhodou přístroje Xperia neo je vyšší odrazivost světla. Pokud překousnete občasné akustické nedostatky při telefonování a horší kvalitu snímků integrovaného fotoaparátu, můžete sáhnout po Galaxy W i8150 společnosti Samsung. Jeho největší předností je nádherné uživatelské rozhraní. K tomu připočtěme rychlou dobu odezvy a plynulý provoz i po spuštění náročnějších widgetů.
Nejlepší poměr cena/výkon nabízí smartphone Sony Ericsson Xperia mini. Žádný další přístroj v ceně okolo 4 000 korun není tak cenově efektivní. Za zmínku stojí rovněž o něco dražší Xperia mini pro, jejíž kvalitní a dobře navržená klávesnice přijde vhod hlavně notorickým psavcům. A pokud by vám snad displeje přístrojů Xperia mini přišly malé, možná vás osloví Samsung Galaxy Ace S5830. Využívá sice starší rozhraní TouchWiz 3, to však svou funkci plní s bravurou.
Foto popis| Zvetšení snímku pořízeného v maximálním rozlišení Vlevo: 5 Mpx Vpravo: 8 Mpx
Foto popis| 1 HTC Sense je jedním z nejhezčích uživatelských rozhraní pro OS Android.
Foto popis| 2 Grafické uživatelské rozhraní telefonů Sony Ericsson boduje neotřelým rozmístěním ikonek nejpoužívanějších aplikací do rohů displeje.
Foto popis| 3 Bada je ve spojení s rozhraním TouchWiz 3 plynulá a snadno použitelná.
Foto popis| 4 Symbian „Anna“ společnosti Nokia je poněkud těžkopádný a nepřehledný.
Foto popis| V testlabu měříme jas, barevný prostor, kontrast, vyváženost bílé či odrazivost světla displeje.
Foto popis| Měřicí zařízení (OP TE-E-MA LMK 98-3)
Foto popis| Testované zařízení
Foto popis| V laboratoři za pomoci radiostanice zjišťujeme životnost baterií mobilních telefonů, ať už jde o dobu hovoru, nebo o dobu, po kterou lze brouzdat na internetu.
Foto popis| Levnou vstupenkou do světa Androidu je například Huawei Ideos X3.
Foto popis| Sony Ericsson Xperia mini pro boduje s výsuvnou klávesnicí.
Foto popis| Sony Ericssons Xperia neo nabízí velmi kvalitní fotoaparát.
Foto popis| Samsung Galaxy W i8150 disponuje velmi pěkným uživatelským rozhraním.