Windows 8 na cestě do finále
Windows 8 by se měla stát na poli tabletů rovnocenným soupeřem operačních systémů iOS a Android, stejně jako kombinací toho nejlepšího z Windows 7 a nových technologií na poli desktopových systémů.
Jörg Geiger, Petr Kratochvíl
Microsoft má práce „nad hlavu“ – pomocí Windows 7 se mu sice podařilo nahradit deset let stará Windows XP (která však stále patří mezi nejrozšířenější operační systémy), ale pohled do budoucna není nijak optimistický. Na vině je především neuvěřitelný rozmach mobilních zařízení (především tabletů a smartphonů), ve kterých Microsoft nehraje hlavní roli. Dokonce ani výborná Windows 7 nemohou v této oblasti konkurovat propracovanějším alternativám v podobě systémů iOS nebo Android. Tuto situaci by mohla změnit nová Windows 8, která by se ve všech oblastech měla konkurenci vyrovnat – chybět by jim například nemělo dotykové rozhraní, obchod s aplikacemi a široká nabídka softwaru. O tom, že se na Windows 8 intenzivně pracuje, svědčí i celá řada indicií.
Microsoft ještě nikdy nezveřejnil funkční verzi pro uživatele tak brzo, jako tomu bylo v případě Windows 8. Dokonce i u očekávaných Windows 7 byla „prebeta-verze“ vyhrazena pouze pro vývojáře. V Redmontu se nyní snaží skloubit dohromady všechny poznatky s cílem vytvořit úspěšnou aktualizaci. Další velký krok by měl být učiněn na počátku letošního roku, a to už s beta-verzí Windows 8.
V případě Windows 8 Microsoft hovoří o zcela novém přístupu, nicméně při vývoji se používá stejný vývojový cyklus jako v případě Windows 7 a osobou zodpovědnou za vývoj systému je opět Steven Sinofsky, prezident divize Windows.
„iPad nám ukázal několik věcí, které Windows chybí.“
Steven Sinofsky, prezident divize Windows v Microsoftu
Po neúspěchu systému Windows Vista ale opravdu došlo ve vývojovém procesu k celé řadě změn. Jedno z „nových hesel“ zní: Nedávej žádné sliby ohledně nových produktů, pokud je nemůžeš dodržet. To je narážka na dřívější kolegy, kteří slíbili pro Windows Vista nový souborový systém (WinFS – Windows Future Storage), který ale kvůli zpoždění ve vývoji nebyl do systému integrován.
Sinofsky po svém nástupu zavedl pro vývoj Windows speciální postup, tzv. princip „n + n + n/2“. Pod tímto názvem se skrývají malé, jednoduché funkční týmy, které individuálně pracují jen na jednom konkrétním úkolu. Ve Windows 8 si pod tím můžete například představit přibližně 25 prioritních funkcí, mezi které patří Windows Store, Desktop (plocha), Kernel (jádro), Viewfinder nebo User Experience (zaměření na požadavky uživatele). Funkční týmy se skládají z n vývojářů, n testerů a n/2 programových manažerů, přičemž všechny jsou integrovány do sedmi větších skupin. Díky této „taktice“ by měl vývoj nového operačního systému zůstat štíhlejší a měl by se soustředit na nejdůležitější faktory.
Beta-verzi si může vyzkoušet kdokoliv
Pro Windows 8 je plánována pouze jedna beta-verze. Ta bude dostupná v druhé polovině února 2012. Za normálních okolností by to byla jediná verze, kterou Microsoft zpřístupní nový operační systém pro širokou veřejnost. Protože je ale cílem „přivést“ k novému systému co nejvíce lidí, je možné, že se pro testování objeví i další verze. Pro Microsoft tentokrát bude důležitá zpětná vazba především u některých „kritických oblastí“ – například u spuštění počítače pomocí UEFI. U Windows 7 Microsoft stejným postupem shromáždil více než jeden milion kombinací zařízení a chyb, což mu pomohlo vyladit systém k plné spokojenosti uživatelů.
O důležitosti zpětné vazby pro vývojáře z Remondu svědčí i skutečnost, že v beta-verzi již budou k dispozici jak všechny důležité funkce, tak i všechna programová rozhraní aplikací. Ve srovnání s „betou“ by pak nové verze mohly mít jen minimum novinek, změny se ale očekávají například ve spouštěcí nabídce, kde určitě přibudou doplňkové možnosti pro úpravu uživatelského rozhraní Metro.
Jsme zvědavi, jak chce Microsoft zrealizovat beta-testování ARM verze, která je pro něj ze strategického hlediska velmi důležitá, protože výše popsaný scénář s novým OS funguje docela dobře na klasických počítačích a noteboocích, ale nikoliv na tabletech pracujících s ARM procesory. V této oblasti zatím Microsoft hraje se skrytými kartami. Je například možné, že bude úzce spolupracovat s „hardwarovými partnery“ a provede s nimi testy interně. Další alternativou je vypracování seznamu referenčních tabletů, na kterých může testovat beta-verzi Windows 8 třetí strana.
Největší problém: Na tabletech je obvykle již operační systém nainstalován. Na rozdíl od PC se tedy u této verze systému Windows 8 neuvažuje o tom, že by si uživatel systém instaloval sám.
Před provedením externího testování se v Microsoftu provádí interní test: jsou plánovány tisíce a tisíce zkušebních instalací Windows 8. Tím také začíná tzv. dogfooding, tj. interní přeorientování Microsoftu na Windows 8. I v tomto případě jsou shromažďovány údaje týkající se kompatibility programu, stejně jako například podrobnosti o výkonu ovladačů.
Release Candidate: Žádné další chyby
Na rozdíl od beta-verze by verze „Release Candidate“ (RC) měla znamenat již téměř finální stav. Microsoft si ale stále nechává otevřená zadní vrátka pro změny a modulace, protože zpětná vazba od uživatelů se shromažďuje i pro verzi Release Candidate. Odlišnost od beta-verze: To, co Microsoft v této verzi mění, je vždy zdůvodněno a podrobně zdokumentováno. Nakonec bude do RC verze integrován „hardware“ různých výrobců a firmy budou moci vyrábět počítače, které obsahují logo „Designed for Windows 8“. Mnoho společností také vytváří testovací prostředí založené na verzi RC, díky kterému mohou výrobci softwaru připravit pro Windows 8 své programy. Ve verzi RC už není téměř žádný prostor pro inovace: všechny návrhy, které způsobí vetší změny v systému, je nutné shromáždit až pro „Service Pack“, případně pro další verzi Windows. Změny v RC verzi už mohou ovlivnit pouze detaily – například přidat jednu či dvě ikony v rozhraní, upravit funkci Průzkumníka nebo vylepšit systémový nástroj Windows. Naopak se stává, že Microsoft na poslední chvíli mění názvy funkcí.
Aktualizace ovladačů pro finální verzi
Na konci cesty k finálnímu produktu už Microsoft práci na kódu Windows omezuje na minimum až do chvíle, kdy je připravena verze RTM (Release To Manufacturing), která je k dispozici partnerům několik týdnů před uvedením výrobku do prodeje. Mezi RTM a konečnou verzí nebo GA (General Availability), jak se označuje zveřejnění Windows 8, jsou rozdíly především v aktualizacích ovladačů. Výrobci hardwaru vytvářejí své nejnovější ovladače vhodné pro Windows 8 a současně produkují nové, které jsou pro Windows 8 přímo navrženy. V říjnu 2012 by mělo být jasné, zda Microsoft bude dále dominovat nejen na „Intel platformě“, ale také zda se stane dalším konkurentem v oblasti tabletů, kde zatím dominuje Apple a Google.
autor@chip.cz
Časová osa
Milestone I
22. září 2010
Poprvé se na internetu objevila verze Windows 8, již s novým GUI využívajícím dlaždice.
Milestone II
25. duben 2011
Tato verze sloužila pouze k interním testovacím účelům. V ní Microsoft pracoval pouze na souborovém systému.
Milestone III
29. květen 2011
První Microsoftem oficiálně představená verze Windows 8. Steven Sinofsky při prezentaci ukázal „mřížky“ pro aplikace a dotykové funkce pro Internet Explorer 10.
18. červen 2011
Opět unikl „image“ s novými funkcemi, jako například podpora posílání SMS, virtuální klávesnice a změněná bootovací obrazovka.
Developer Prewiew
13. září 2011
První oficiální verze Windows 8, určená testerům a všem zájemcům o nové technologie. Hlavní výhody: rozhraní Metro a nástroje pro ovládání gesty.
Betaversion
ÚNOR 2012
Nová beta-verze se zřejmě objeví v nejbližší době a měla by již mít všechny funkce, včetně přihlášení do Windows „AppStore“ pomocí Live ID.
Release Candidate
květen 2012
Microsoft pravděpodobně představí různé verze „Release Candidate“, poslední příležitost k získání zpětné vazby od uživatelů.
Release to Manufacture
červenec/srpen 2012
Systém Windows 8 bude připraven a bude zahájena jeho distribuce partnerům společnosti Microsoft, stejně jako zákazníkům multilicenčních programů.
Final
říjen 2012
Nový systém bude k dispozici pro běžné uživatele, se stejným kódem jako ve verzi RTM. Eventuální zpoždění závisí na tom, jaký bude brát Microsoft ohled na své partnery.