Smartphony - Otázka systému
Závod o nejlepší operační systém vstupuje do dalšího kola. Někteří účastníci odpadli, zůstává tak silná trojka. Srovnali jsme mobilní operační systémy Applu, Googlu a Microsoftu.
FREDERIK NIEMEYER
Miliony smartphonů, a jen tři operační systémy: Apple iOS 5, Android 4 Ice Cream Sandwich a Windows Phone 7.5 Mango mají šanci v letošním roce uspět. Všechny slibují více komfortu, vyšší rychlost a lepší funkce. Podrobně jsme otestovali všechny tři operační systémy a přinášíme hodnocení jak z hlediska výkonnosti, tak z hlediska zabezpečení a ovládání. Úspěch iPhonu ukazuje, že uživatelé dávají přednost jednoduchému ovládání a komfortu před technickými výstřelky. V případě iOS 5 Apple rovněž pokročil v integraci cloudových služeb. Výměna dat je díky iCloud mnohem jednodušší.
Souboj systémů: Dva proti Applu
Operační systém iOS je pod tlakem ze dvou stran. Z jedné strany na něj tlačí rozmanitý, divoký a progresivní Google s Androidem 4, který bude k dispozici jak na levných telefonech, tak na špičkových smartphonech. Tento systém je velmi variabilní a měl by přinášet jednodušší ovládání, než je tomu nyní. Systém stále zůstane svobodný.
Windows Phone pak tlačí z druhé strany. I když je fakticky nováčkem na trhu (klíčové smartphony s Windows Phone od Nokie budou na našem trhu dostupné až od 1. února), nabízí Microsoft kompletní ekosystém. Windows Phone si nejlépe rozumí s produkty Microsoftu, ale třeba i s Facebookem, jehož je Microsoft spoluvlastníkem. Nechybí žádná důležitá aplikace, propojení na cloudové úložiště SkyDrive je bezchybné.
Který koncept se nám nejvíce zamlouvá, to se dočtete na následujících stranách.
autor@chip cz
TŘI SYSTÉMY, TŘI EXPERTI
Naši experti z testlabu zkoušeli tři platformy a hledali silné a slabé stránky.
TORSTEN NEUMANN
Od roku 1999 pracuje tento elektroinženýr v Chipu. Jako vedoucí testovací laboratoře vyvinul zkušební metody a postupy. Torsten je naším expertem na Microsot Windows Phone 7.
STEPHAN HARTMANN
Odborník na systémovou integraci v informatice, v laboratořích Chipu se však nejraději věnuje spotřební a zábavní elektronice. Stephan je naším expertem na Google Android.
KLAUS BAASCH
Po vystudování elektrotechniky v roce 1999 přišel Klaus přímo do redakce Chipu. Tady se věnuje především notebookům a počítačům, je expertem také na Apple iPhone.
V ČEM SE LIŠÍ
Výkon a ovládání
Ovládání je alfou a omegou mobilů. Právě mobilní operační systém musí reagovat rychle a mít přehledné menu. Abychom ověřili intuitivnost všech tří systémů, dávali jsme nezkušeným uživatelům i expertům různě složité problémy. Pro jednodušší vyhodnocení jsme výsledky natáčeli na kameru.
Funkce
Telefon by měl nabídnout dostatečné množství funkcí a také by měl mít jednoduchý přístup k novým aplikacím prostřednictvím marketu. Jen tak si může uživatel vybírat, které funkce skutečně chce.
Bezpečnost
Bezpečnost u smartphonů je často podceňována, a přitom zařízení znají ty nejtajnější firemní informace, fotografie a kontakty. Bezpečnost systému by měla hrát při výběru klíčovou roli.
iOS 5: Ucelený komfort
Nespočet funkcí, bezplatné zálohy do cloudu a ještě více rychlosti: iOS 5 posouvá laťku zase o něco výš.
Když v roce 2007 přišel Apple s iPhonem, znamenalo to revoluci v oblasti smartphonů. I dnes si iOS drží mírný náskok. Nejnovější funkcí je zálohování bez kabelů. Nyní se iOS 5 umí spojit s iTunes na počítači také bez kabelů, a dokonce je možné použít cloudové úložiště Applu, nazvané iCloud. Jak iPhone, tak iPad je tak nyní možné nechat zálohovat na internetový disk. 5 GB bezplatného prostoru sice není mnoho, ale na důležité fotografie, kontakty a aplikace to stačí. Uživatelé měli ke starším verzím iOS mnoho připomínek, většina z nich byla do iOS 5 zapracována. Práce s telefonem je tak nyní jednodušší a příjemnější. Rovněž hlasová asistentka Siri je velký krok vpřed, dostupná je však jen pro iPhone 4S a není k dispozici v češtině. Škoda.
Apple iCloud: Užitečný, ale neúplný
To nejlepší ještě v České republice chybí – iTunes přes cloud. Pokud si na iTunes koupíte hudbu, můžete ji stáhnout do svých Apple zařízení. Vždy je ale nutné připojit zařízení kabelem k počítači. Proč nefunguje streamování ze serverů přímo do zařízení, aby bylo skutečně nezávislé na PC? To funguje právě až díky cloudu v iOS 5.
„Apple mě sice omezuje, ale iOS 5 běží bez problémů.“
Klaus Baasch testovací inženýr
Nový iOS 5 umí na přání ukládat všechny vyfotografované obrázky automaticky na iCloud. Díky službě FotoStream pak mají všechna zařízení se stejným user ID přístup ke všem fotografiím. Jenže FotoStream má kapacitu maximálně 1 000 obrázků, fotografie starší než 30 dní tedy budou smazány. Sdílení fotografií přes tuto službu však není možné, takže rozhodně nenahrazuje služby, jako je Google Picasa, Flicker nebo Microsoft SkyDrive. Uživatel si bude muset snímky z cloudu stáhnout do PC a zde je zazálohovat, případně dále upravovat.
Oznamovací centrum: Sofistikované a elegantní
Skutečně užitečné je oznamovací centrum, které funguje podobně, jako to nabízí Android. Otevře se stejným způsobem – přejetím prstem po displeji shora dolů. Takto okamžitě vidíte zmeškané hovory, nové zprávy, nadcházející schůzky, upomínky, informace o počasí atd. Kliknutím na konkrétní položku se automaticky dostanete do správného programu – třeba kliknutím na zprávu se spustí Zprávy. Navíc centrum je funkční, i když máte iPhone zamčený. I z uzamčené obrazovky lze rychle spustit fotoaparát, což je praktické pro rychlé pořízení momentky.
Skvělou funkcí je připomínkovač. Ten vás neupozorní jen v konkrétní čas, ale může vás upozornit i podle místa. Jak to funguje? V přípomínkovači si zadáte konkrétní místo, a jakmile tam dorazíte, spustí se upozornění. K čemu je to dobré? Třeba když dorazíte do obchodu, iPhone vám připomene, abyste nezapomněli koupit brambory.
Nelíbila se nám špatná synchronizace kontaktů mezi iCloudem a jinými zdroji. Kontakty na Google mailu je třeba nejprve exportovat do souboru vCard z webového rozhraní Gmailu a poté je do iCloudu naimportovat. Pokud Gmail používáte podobně jako Exchange, iCloud kontakty nepřevezme. Velkým minusem iOS jsou přísné restrikce systému. Stále není možné iPhone připojit jako mass storage, takže nelze přistupovat k souborům na iPhonu ani je tam nijak nahrávat.
Závěr
Apple iOS 5 staví na ověřených základech a přidává jen málo funkcí. Uživatelské rozhraní zůstává rychlé a přehledné a zároveň je největší výhodou iPhonu. Zlepšil se i Apple iTunes, především svými funkcemi.
Nové funkce
Siri: Největší novinkou je hlasová asistentka Siri. Bohužel nerozumí česky.
Rychlé fotografování: Ze zamčeného telefonu spustíte fotoaparát jedním dotykem.
Rychlá odpověď: Pokud přijde SMS zpráva, jedním přesunutím prstu můžete začít psát odpověď i ze zamčeného telefonu.
Sociální: Apple zapracoval na sociálních sítích. Twitter je tak součástí systému.
Záloha: Pro data vám Apple věnuje 5 GB prostoru na disku iCloud.
Zpracování obrázků: Jednoduchý editor umožní třeba oříznutí fotografie.
TECHNICKÁ DATA
počet aplikací cca 500 000
velikost firmwaru podle zařízení 600-800 mb
jádro xnu 1878.4.43
podpora vice jader cpu více jader
multitasking omezený
bezpečnostní koncept sandbox/podepsané Apps
grafické prostředí openGL
HODNOCENÍ
celkové hodnocení 94,8
funkce 96
výkon 94
bezpečnost 94
Benchmark: Měření
Apple iOS 5 běží plynule a rychle. Funkce najdete tam, kde je očekáváte, nedostatky má pouze při práci se soubory. Plocha systému bohužel nepodporuje widgety.
Systémové funkce
Plus: Velmi rychlé a přehledné menu se snadným přístupem
Minus: Tlačítko zpět je vlevo nahoře, někde zcela chybí
E-Mail
Plus: V doručené poště mohou být e-maily z různých účtů
Minus: Přidat obrázek ke zprávě je zdlouhavé.
Internetový prohlížeč
Plus: Jasné menu, rychlé načtení stránky, skvělé scrollování
Minus: Nepodporuje stopy po surfování se mažou složitě
Fotoaparát a video
Plus: Fotoaparát lze jedním dotykem spustit i ze zamčené obrazovky
Minus: Málo možností nastavení
Kontakty a kalendář
Plus: Kontakty lze komfortně posílat e-mailem nebo přes SMS
Minus: Obrázek kontaktu je viditelný jen v detailním náhledu
Benchmark: Začátečníci
Systém iOS 5 se ovládá rychle a jednoduše. To ukazuje i náš test, ve kterém několik nezkušených uživatelů mělo provádět stejné úkony jako naši experti. Jako nejsložitější se ukázala práce se soubory. Přidat fotografii k e-mailu zabralo začátečníkům v průměru 150 sekund.
Android 4: Rozmanitý a otevřený
Nová verze Androidu přináší vylepšené uživatelské rozhraní, nové funkce fotoaparátu a ovládání gesty.
Apple iPhone sice nastartoval trh se smartphony, ale Android jej bez potíží dohnal. Hlavní výhodou Androidu je otevřenost platformy, která dává výrobcům softwaru mnohem více svobody. Android je rozšířený i proto, že není doménou jen drahých smartphonů, ale i jednoduchých zařízení, která stojí doslova pár tisíc. Android 4 alias Ice Cream Sandwich v tomto trendu bude pokračovat a během roku 2012 se objeví množství smartphonů s tímto systémem. Doménou těch drahých bude především výkon – na dveře totiž klepou smartphony se čtyřjádrovými procesory.
Mutlitasking, složky, škálovatelné widgety
Android 4 je již dokončen, ale je zřejmé, že úpravy ještě budou probíhat. Když jsme totiž testovali Samsung Galaxy Nexus (samostatný test na straně 81), nebyl systém ještě vůbec stabilní. Stejně na tom ale byly všechny nové verze Androidu, lze tedy očekávat, že Google stabilitu vypiluje. Nová verze systému přináší řadu vylepšení, jako jsou lepší sociální sítě, hlubší integrace Google+ nebo odemčení telefonu pomocí rozpoznání obličeje. Posledně jmenovaná funkce však sklízí kritiku po celém světě za nízkou úroveň zabezpečení.
„Moderní systém s množstvím bezplatných aplikací.“
Stephan Hartmann měřící technik
Největší změnou je systém ovládání. Tlačítka již nejsou hardwarová, ale softwarová, mění svůj význam i polohu na displeji. Kromě tlačítka »Zpět« a »Home« zde najdete tlačítko pro přepínání aplikací a kontextové menu. Chytré, ale je třeba si chvíli zvykat, ovládání nového Androidu není triviální.
Pozitivně hodnotíme právě tlačítko pro změnu aplikace. Starý způsob, kdy bylo třeba držet tlačítko »Home«, byl značně nepohodlný a řada uživatelů tak možnost multitaskingu vůbec nevyužívala. Nyní stačí stisknout jediné tlačítko, a okamžitě uvidíte přehled běžících aplikací. Jenže přehled není tak dobrý, jako tomu bylo u Androidu 2.x. Na jedné obrazovce vidíte 3–4 aplikace, pro další je třeba scrollovat, což samozřejmě zdržuje. Ukončení běžící aplikace bohužel není tak jednoduché, jak bychom si představovali, což je škoda. Aplikace, které běží na pozadí, mají nízkou prioritu a fakticky jsou pozastavené, ale takto to dělá i iOS a Windows Phone. Výkon kapesních zařízení není tak velký a baterie nemají takovou kapacitu, aby všechny aplikace na pozadí běžely na plný výkon.
Google přidal správu složek. Aplikace na ploše tak můžete skládat do složky podobně, jako to umí iOS. Také widgety prošly množstvím inovací, nyní mohou mít flexibilní velikost (jak na výšku, tak na šířku), v případě Gmailu si tak sami můžete vybrat, kolik e-mailů najednou uvidíte.
Nové foto- a videofunkce
O kontakty, e-maily a schůzky se stará Google Mail, fotografie a videa jsou doménou služby Google Picasa. Ta nabízí vše, co chybí službě FotoStream od Applu. Fotografie lze editovat, mazat, upravovat a dále publikovat. Kdo má účet na Google+, ten může nahrávat neomezené množství fotografií, které zde budou neomezeně dlouhou dobu. Systém fotografie pouze zmenší, a to na rozlišení 4 Mpx. Fotoaparát dostal mnoho nových funkcí, nicméně jedna z nejdůležitějších chybí – HDR. Fotoaparát lze také spustit ze zamčené obrazovky. Velkou pochvalu si zaslouží rozpoznávání řeči v českém jazyce, dokonce lze i diktovat SMS zprávy a úspěšnost není špatná. Inteligentní asistentka, jako je třeba Siri, však systému chybí.
Závěr
Android 4 boduje především tím, že je otevřený a nabízí moderní plochu. Ovládání může méně zkušeného uživatele zmást, Google by měl pracovat především na vylepšení stávajících funkcí a integraci nových služeb. Android jde správným směrem, ale oproti iOS 5 nebo WP7 mu chybí jasná koncepce.
Nové funkce
Libovolná velikost: Velikost widgetu lze měnit dle libosti.
Nové menu: To je nyní členěno na záložky, kromě programů jsou zde widgety.
Widgety: Nyní se nepřidávají podržením tlačítka na místě, kam chcete widget umístit, ale lze je přidat přímo z menu.
Lepší prohlížeč: Lze zakázat zobrazování mobilních verzí webů.
Fotoaparát: Ze zamčené obrazovky stačí jedno přejetí ke spuštění fotoaparátu.
TECHNICKÁ DATA
počet aplikaci cca 350 000
velikost firmwaru cca 170 mb
jádro linux 3.0.1
podpora vice jader cpu více jader
multitasking libovolný (podle aplikace)
bezpečnostní koncept virtuální slroj: Dalvik
grafické prostfředí openGL
HODNOCENÍ
celkové hodnoceni 85
funkce 95
výkon 80
bezpečnost 75
Benchmark: Měření
Android 4 umí využít grafický čip pro vykreslení grafického rozhraní, což celý systém zrychluje. Uvidíme, zda takto rychlé budou i levnější Androidy.
Systémové funkce
Plus: Velmi bohaté možnosti nastavení
Minus: Změna některých nastavení je příliš složitá
E-mail
Plus: Obrázky k e-mailům lze přiložit velmi snadno
Minus: Přidat kontakt do „kopie e-mailu“ se provádí zbytečně přes menu
Internetový prohlížeč
Plus: Karty v prohlížeči jsou snadno dostupné a mění se rychle
Minus: Nezobrazuje se průběh načítání stránky
Fotoaparát a video
Plus: Fotoaparát lze jedním dotykem spustit i ze zamčené obrazovky
Minus: Pokud však používáte ochranu heslem, tak se fotoaparát nespustí
Kontakty a kalendář
Plus: Kontakty se zobrazují i s velkou fotografií
Minus: Hledání kontaktů je zbytečně složité
Benchmark: Začátečníci
Android 4 není složitý a uživatelům stačí jen chvíle, aby se naučili se systémem pracovat. I profesionálové si však musí na nový vzhled chvíli zvykat, ovládání iOS je určitě jednodušší.
Windows Phone 7.5: Dobré spojení
WP7 byl vždy rychlý. Díky aktualizaci na verzi 7.5 Mango je stejně dobrý jako iOS a Android.
Dlaždice místo oken: Microsoft se zcela odtrhl od Windows Mobile a přináší více stylu a komfortu. Před konkurencí již nemusí sklánět hlavu. Obchod nabízí 50 000 aplikací, všechny podstatné a klíčové již tedy existují i pro tuto platformu. Ke každému telefonu náleží také cloudové úložiště SkyDrive, které má velikost 25 GB. Aktualizace 7.5 Mango odstraňuje dětské nemoci a integruje sociální sítě nejlépe ze všech systémů. WP7 nabízí v porovnání s konkurencí skutečnou přidanou hodnotu.
Inovace: Dlaždice a huby
Nejtypičtějším rysem Windows Phone 7 jsou aktivní dlaždice na domovské stránce. Tzv. Live Tiles nemá žádný jiný operační systém. A nefungují jen jako zástupce programů, ale jsou skutečně živé – obsahují informace z kalendáře, zprávy, obrázky kontaktů, zkrátka cokoliv. Kdo si domovskou stránku ručně nakonfiguruje, ten uvidí veškeré informace na první pohled.
Další specialitou systému od Microsoftu jsou tzv. huby. Ty spojují vše, co je důležité a patří k sobě. Třeba hudbu a video tak, aby ovládání bylo jednodušší. Nejdůležitější hub má název Lidé. Zde najdete své kontakty, které máte v telefonu, na serveru, na Facebooku, Twitteru nebo LinkedIn účtu. Velkou výhodou, kterou žádný jiný systém nemá, je to, že všechny kontakty budou inteligentně spojené pod jedno jméno. Windows Phone tak konečně udělá pořádek v kontaktech, které jsou roztříštěné.
Novinky: Multitasking a Internet Explorer 9
Od Windows Phone verze 7 Microsoft zapracoval na vylepšení multitaskingu. Aplikace třetích stran mohou být odsunuty na pozadí, v tom případě se ale pozastaví. Podle potřeby jsou však pravidelně probouzeny, takže třeba každých 30 minut si mohou stáhnout informace z internetu, zkontrolovat soubor nebo zobrazit uživateli hlášku. Tento systém multitaskingu šetří výkon smartphonu a především baterii. Podržením tlačítka »Zpět« se zobrazí běžící aplikace, kliknutím na konkrétní aplikaci dojde k jejímu oživení. Náhledová okna aplikací jsou však zbytečně velká, takže se zobrazí jen několik posledních aplikací (záleží na velikosti displeje zařízení).
„Windows Phone 7 běží plynule a je velmi inovativní, občas ale nepřehledný.“
Torsten Neumann vedoucí laboratoře Chipu
Velký krok vpřed udělal Microsoft s internetovým prohlížečem Internet Explorer 9. Ten podporuje hardwarovou akceleraci, díky podpoře HTML je zobrazování skutečně rychlé. Videa z YouTube běží plynuleji než na jiných platformách a hlavně není třeba žádný dodatečný modul nebo aplikace. Je škoda, že prohlížeč nepodporuje Flash, na druhou stranu množství stránek se právě od Flashe odvrací a přechází na HTML5. Prohlížeč je stejně rychlý jako ten u iPhonu nebo u nejlepších androidových telefonů, k ovládání také nemáme připomínky. Výhoda Internet Exploreru 9 s hardwarovou akcelerací bude ještě větší, jakmile se rozšíří stránky, které budou umět této akcelerace využít.
Přehlednost systému je lepší než u Androidu, samotný systém ale není tak jednoduchý jako u iPhonu. Systém se nezbavil různých podmenu, která orientaci neusnadňují. Příliš se nám nelíbí, že poštovní funkce jsou zbytečně svázané s microsoftským e-mailem Hotmail. Stejně jako iPhone ani WP nepřipojíte k počítači pomocí USB kabelu jako mass storage, restrikce jsou podle nás zbytečné. Chválíme obecnou rychlost systému, nebýt různých animací, byl by WP jednoznačně nejrychlejší.
Závěr
Windows Phone 7.5 je skutečně plnohodnotnou alternativou k iOS a Androidu. Systém je rychlý, bezpečný, s jednoduchým rozhraním. Občas narazíte na zbytečné animace, ale konkurence na tom není lépe. Svou renesanci systém zažije 1. února, kdy u nás Nokia začne prodávat modely Lumia 710 a Lumia 800. Ty by mohly podíl tohoto systému na trhu katapultovat vzhůru.
Nové funkce
Ideální na hraní: Windows Phone úzce spolupracuje s Xboxem.
Spojené kontakty: Z jednoho místa můžete provést hovor, napsat SMS, chatovat přes Facebook nebo messenger.
Prohlížeč: Windows Phone sází na internetový prohlížeč IE9, který znáte z Windows. Dokonce má i hardwarovou akceleraci.
Multitasking: Přehled běžících aplikací je trochu nepřehledný, aplikace jsou zbytečně velké.
Vylepšení hledání: Vyhledávač Bing funguje v telefonu velmi dobře.
TECHNICKÁ DATA
počet aplikací cca 50 000
velikost firmwaru cca 200-400 mb
jádro CE 6.0R3/CE7.0
podpora vice jader cpu jedno jádro
multitasking omezený
bezpečnostní koncept sandbox/podepsané aplikace
grafické prostředí Direct3D (DirectX 9)
HODNOCENÍ
celkové hodnoceni 78,2
funkce 79
výkon 74
bezpečnost 85
Benchmark: Měření
Windows Phone 7 běží extrémně plynule, některé animace však práci zbytečně zdržují. Velké symboly často znepříjemňují přehlednost celého systému a tím také pracovní tempo.
Systémové funkce
Plus: Vše důležité najdete na jedné obrazovce
Minus: Zbytečné animace zpomalují práci s telefonem
E-Mail
Plus: Obrázky k e-mailům lze přiložit velmi snadno
Minus: Přidat kontakt do „kopie e-mailu“ se provádí zbytečně přes menu
Internetový prohlížeč
Plus: Stopy po surfování lze z telefonu odstranit jedním kliknutím
Minus: Okna se ovládají přes podmenu, neumí flash
Fotoaparát a video
Plus: Fotoaparát lze spustit jedním dotykem odkudkoliv
Minus: Kameru nelze spustit jen pomocí dotykového displeje
Kontakty a kalendář
Plus: Agenda v kalendáři je velmi přehledná
Minus: Místy složité ovládání
Benchmark: Začátečníci
Ovládání mobilního operačního systému by mělo být jednoduché a intuitivní, nezkušení uživatelé se však často ztráceli. Rozdíl mezi zkušenými uživateli a začátečníky byl v tomto případě největší.
Výsledky testu
Operační systém iOS 5 nabízí nejlepší kompromis mezi rychlostí, funkčností a bezpečností. Uživatel nemá takovou svobodu jako v případě Androidu, navíc cena iPhonu je vyšší než cena konkurenčních produktů. To platí především pro Android, jehož smartphony stojí pár tisíc. Android je velmi pokrokový, ale není určen pro méně zkušené uživatele, ti by se v něm ztratili. Windows Phone 7 přichází s dokonalou integrací sociálních sítí, ovládá se jednoduše a přináší mnoho příjemných drobností.
Funkce: Zde iOS 5 vyhrává díky App Storu. Ať si vzpomenete na cokoliv, existuje na to aplikace. Ty jsou obvykle mnohem jednodušší než u Androidu, protože Apple má přesnější požadavky na ovládání aplikace. Na druhou stranu Android nabízí více bezplatných aplikací a aplikace pro Android, jelikož nejsou vázané restrikcemi, toho často umí mnohem více. Windows Phone 7 sází na inovativní huby, jeho obchod ale nabízí o řád méně aplikací.
Výkon: Android 4 na výkonném hardwaru bude ještě rychlejší než Android 2.x. Apple iOS je však ještě rychlejší a plynulejší. Windows Phone 7 by byl stejně rychlý, kdyby jej nezdržovaly časté animace a složitější podmenu.
Bezpečnost: Co se bezpečnosti týče, nikdo není vítězem. Apple sice pro iOS 5 vydává časté aktualizace, které chrání před trojskými koňmi, na druhou stranu samotný Apple má „na triku“ několik afér, při kterých neoprávněně nakládal s informacemi uživatelů. Microsoft jde zatím s čistým štítem, bohužel systému chybí pokročilejší šifrovací funkce telefonu. Zato Android je obrovskou bezpečnostní hrozbou. Na oficiálním marketu se objevily zavirované aplikace, sami výrobci dávali do telefonů různé špionské trojské koně.
Vlastnosti: Nastavení, App store
Smartphony spravují kontakty, termíny, organizují fotografie, přehrávají hudbu, surfují po internetu, navigují a mnoho dalšího. Všechny tři systémy to zvládají dobře. Co je dále důležité?
Funkční výbava je základem každého chytrého telefonu. Kontakty by měly být řazeny inteligentně, spojené z více míst do jednoho bodu. Praktické je, umí-li smartphone upravit nafocení fotografie a natočené video. Rovněž funkce navigace nejsou k zahození, pokud se ztratíte. Líbilo by se nám, kdyby bylo možné použít telefon i jako USB disk, a chybět by neměla funkce tethering, která nasdílí mobilní internet přes Wi-Fi.
App Store je nedílnou součástí každého mobilního operačního systému. Všechny tři se liší – jak velikostí, tak jednoduchostí ovládání a nabídkou služeb. Obchody nabízí kromě aplikací také hudbu nebo filmy, cena za stejné aplikace je v různých obchodech různá!
Výkon: Jak rychlá je každodenní práce
Není nic otravnějšího než pomalý a trhaný operační systém. Bohužel nestačí, aby byl systém rychlý, musí být také logicky strukturovaný a jednoduchý. Pokud musíte dlouze procházet složitá menu, v ničem vám nepomůže, že je systém rychlý.
Systémové funkce: Hodnotíme, jak rychlý je mobil v každodenních situacích, jako je rychlost změny jasu displeje, nastavení budíku, vyhledávání Wi-Fi nebo telefonní a datové funkce.
E-mail: Elektronická pošta je nedílnou součástí všech systémů. Jak rychle se otevře zpráva? Jak složité je na e-mail odpovědět? Kolik kliknutí je třeba pro přidání fotografie k e-mailu? Všechny tyto parametry měříme.
Internetový prohlížeč: Měl by umět rychle otevřít webovou stránku, nabízet komfortní záložky a okna, ale také třeba rychle odstranit stopy po surfování, jako jsou cookies, cache nebo historie.
Fotoaparát a video: I tyto funkce patří ke smartphonům. Fotoaparát by mělo být možné bleskově spustit i ze zamčené obrazovky, nastavení blesku, ostření a filtrů by mělo být dostupné jedním kliknutím.
Kontakty a kalendář: Jak jednoduché je vytvořit novou položku v kalendáři? A jak se pracuje s kontakty, třeba když chcete naplánovat schůzku?
Bezpečnost: Ochrana před malwarem a ztrátou dat
Tři body hrají klíčovou roli v bezpečnosti smartphonů: ochrana před útoky sociálního inženýrství, jako je třeba phishing, ochrana před malwarem a ochrana dat v případě krádeže nebo ztráty smartphonu.
Útoky sociálního inženýrství: Je to stará hra, jak přesvědčit uživatele, aby otevřel internetovou stránku a zadal sem údaje, prostřednictvím kterých lze vybílit bankovní konto. A neustále funguje. Žádný systém nenabízí proti tomuto útoku ochranu, proto byste měli být opatrní.
Malwarová ochrana je nutností především u Androidu. Tento operační systém je děravý jako cedník, záplaty přichází pozdě, někdy vůbec. Uživatelé se pak diví, kdo z jejich mobilního telefonu odesílá prémiové SMS zprávy, kdo jim mění hesla na účtech apod. Applu a Microsoftu se tyto problémy netýkají, oba výrobci mají přehled o tom, co uživatelé do svých telefonů instalují. Naproti tomu se na Android Marketu objevovaly aplikace, které obsahovaly trojské koně. Chip radí: Instalujte jen ty aplikace, které jsou prověřené a které skutečně využijete.
Šifrovat obsah telefonu umí iOS 5 i Android 4, Windows Phone prozatím ne. To je nepříjemné pro ty, kdo používají telefon s citlivými firemními daty. Na druhou stranu jak Windows Phone, tak iOS 5 je možné vypátrat na dálku, u Androidu to lze provést jen přes externí aplikaci. Při podrobnějším nastavení lze všechna zařízení na dálku také smazat, což se může při ztrátě hodit. Microsoft a Apple umožňují zálohovat telefony do cloudového úložiště, to je praktické.
Andreas MARX
Ředitel bezpečnostního institutu AV-Test je expertem na antivirové programy, nám pomohl hodnotit bezpečnost mobilních systémů.
Foto | Apple má největší nabídku aplikací, Android jich má zase nejvíce bezplatných. Aplikací pro Windows Phone je nejméně, ale přibývají nejrychleji.
Foto | Pomocí vysokorychlostní kamery a speciální LED kamery se měří, jak je systém plynulý.