Pokrok díky smartphonu
Pro nás je mobil nástrojem pro komunikaci. V Africe je to však často první cesta do internetu nebo k bankovnímu účtu - a to přináší rizika.
CHRISTOPH SACKMANN
Je to zřejmý pokrok, když keňská žena telefonuje svému manželovi, který se večer nevrátil domů. Velká část Keňanů nepoužívá mobilní telefon jen pro telefonování, ale také jako mobilní platební službu. Ta se nazývá M-Pesa a stojí za ní společnosti Vodafone a Safaricom. Svou SIM kartu si mohou dobít penězi na každé pumpě nebo v supermarketu OE to je důležité v zemi, kde neexistuje bankovní systém. Peníze lze z mobilu také velmi jednoduše posílat. Keňští dělníci pracující ve městě posílají peníze svým rodinám na venkově. V červnu roku 2011 bylo do projektu zapojeno 24 milionů uživatelů, kteří v tento měsíc převedli 594 milionů amerických dolarů. Pro srovnání: to je zhruba měsíční obrat společnosti HTC.
Úspěch služby M-Pesa bude dále růst, protože trh s mobily čeká v Africe velký boom. Od roku 2005 je tempo rozšiřování mobilních telefonů v rozvojových státech rychlejší než ve zbytku světa. A nejrychleji se mobily šíří v Africe. 90 % populace žije na území pokryté mobilním signálem, takže rozšíření telefonů nic nebrání. Dokonce i výrobci chytrých telefonů si uvědomují obrovský potenciál Afriky. Například čínský koncern Huawei uvedl na keňský trh model Ideos X3. Smartphone se systémem Android, který zde v přepočtu vyšel na 2 000 Kč, si zde koupilo 300 000 zákazníků. Samsung plánuje spustit prodej levného smartphonu co nevidět. Afrika je jedním z posledních trhů, kde není pořádná mobilní síť," žíká Chase Burn, poradce společnosti Vodafone. A přidává čísla: Africký trh s mobilními telefony vzrostl v roce 2010 o 38 %, využití mobilních dat dokonce o 44 %. To jsou pro operátora pohádková čísla, která nenajdete nikde jinde na světě. Jenže velké koncerny, jako je Apple, Nokia, Google nebo Samsung, které vydělávají všude po světě, z Afriky mnoho peněz nemají. Většina místních telefonů je totiž použité zboží z Evropy OE nejčastěji se jedná o Nokie. Operátory jsou místní africké firmy. Vodafone a Orange, mobilní divize francouzského Telekomu, mají jen dohodnutou spolupráci s místními operátory, jako je tžeba Safaricom nebo Celltel.
Mikropráce: Vydělávání pomocí SMS
Spolupráce vede k mnoha malým projektům, které jsou určeny jen pro konkrétní státy. Afrika totiž není jeden celek. Některé státy, jako je tžeba Egypt, Tunis nebo JAR, jsou mnohem rozvinutější než tžeba Niger, Čad nebo Súdán. To vede k markantním rozdílům. Zatímco Jihoafrická republika má postaveno 3 200 základových stanic LTE, o kterých se nám ani nezdá, v jiných zemích ani nezačala výstavba 3G sítí. Nejoblíbenější jsou zde SMS zprávy," žíká holandský afrikanista Jasper Grosskurth. Současná síť stačí pro posílání peněz systémem M-Pesa. Dokonce i konkurenční služba Orange Money" v západní Africe funguje na stejném principu. Pomocí SMS si mohou Afričané peníze i vydělávat. Americké firmy si nechávají dělat krátké překlady nebo dotazníky a za to registrovaným členům připisují dolary na jejich M-Pesa účet.
Mobilní telefony zkracují týdny na pouhé minuty."
JASPER GROSSKURTH, afrikanista a znalec trhu z Holandska
Kromě toho jsou mobily zdrojem informací: Afričané nepoužívají mobilní telefony jinak než my," žíká profesor Hans Peter Hahn, etnolog na univerzitě ve Frankfurtu. Prováděl výzkum používání mobilních telefonů v západní Africe. Telefony jsou zde používány pro hovory s příbuznými a přáteli. V Africe je časté, že muž odchází pracovat do města a k rodině se vrací jen o víkendu. Mobil tak bývá jediným dorozumívacím prostředkem. Orange zde úspěšně prodává službu hovor na účet volaného". Služby se zde jmenují Call me Back" nebo Pay for Me" a fungují na stejném principu OE hovor se spojí jen tehdy, pokud volaný souhlasí s tím, že zaplatí náklady na hovor. Pokud se volá z města na vesnici, je to problém, protože zde není signál. Až když vesničané přijdou k veřejnému telefonu, mohou zavolat na mobil do města - a náklady platí volaný.
Jenny C. Akerová z univerzity v Kalifornii prováděla v roce 2008 výzkum, jaký mají mobilní telefony vliv na cenu obilí v Nigeru. V jedné z nejchudších zemí světa žijí lidé pouze se dvěma dolary na den, z toho připadají na nákup obilí. Mohou však značné množství prostředků ušetřit, pokud obilí koupí na jiném tržišti. Náklady na cestu k dalšímu tržišti ale mohou být až 20 dolarů. Jakmile se rozšířily mobilní telefony, mohli si vesničané zjišťovat ceny mnohem levněji. K čemu to vedlo? Tržiště s obilím prakticky srovnaly ceny a snížily je, jinak by hrozil odliv zákazníků. Smartphony jsou také důležité z hlediska medicíny. Veterináři v Etiopii jsou vybaveni mobily s GPS přijímačem. Pomocí SMS tak odesílají polohu, kde jsou mrtvá zvířata, a tím se pomáhá zabránit šíření epidemií. Rovněž se rozšiřuje „vyšetření přes telefon“, kdy lékař nemusí být v místě „zásahu“. Nechybí ani speciální aplikace pro smartphony, kterými se vesničané mohou testovat na AIDS a další choroby.
Co hledají analfabeti na internetu?
Africký mobilní trh může spustit zlatou horečku. „Hrajeme důležitou roli ve zlepšování životů místních obyvatel,“ říká Chase Burns z Vodafonu. Má však své kritiky: „Rozvoj nijak nesouvisí s mobilními telefony,“ kontruje etnolog Hahn. „Teze, že africká společnost není rozvinutá kvůli nedostatku informací a lepší komunikace povede k rozvoji, je scestná,“ dodává Hahn. Uvádí jednoduchý příklad: Pokud je špatná úroda a chybí potraviny, tak ani telefon nic nezmůže. Někdy se stává, že telefon více uškodí. Hrozí, že majitelé telefonů se zadluží. Vždyť 17 % jejich příjmů padne právě na používání mobilního telefonu. U nás jsou to cca 2 %. Afričané by pak mohli spadnout do nepříjemné dluhové spirály.
„Hospodářský rozvoj není závislý jen na mobilních telefonech.“
Hans Peter Hahn, profesor etnologie na univerzitě ve Frankfurtu
Zatímco v moderních částech Evropy převládají smartphony nad jednoduchými telefony, v Africe je tomu zcela jinak. Může za to především chybějící 3G síť - data v Africe jsou příliš pomalá. Na černém kontinentu je kolem 400 milionů telefonů, z toho asi jen 2 % tvoří smartphony. Ale již v roce 2015 by mělo být v Africe 100 milionů smartphonů. Chytré telefony jsou navíc často prvním krokem obyvatel na internet. Pevné připojení k internetu zde není rozšířené. „Pro uživatele je složité a těžké vidět internet nejprve na mobilním telefonu, když nevědí, co to internet je a jak funguje,“ říká Simon Dingle, technologický novinář z JAR. Kdo si vyzkoušel internet na počítači, pro toho je mnohem jednodušší na displeji mobilního telefonu. „Samotný mobilní internet však není k ničemu, pokud polovinu obyvatel Afriky tvoří analfabeti,“ dodává Hahn. I s tímto faktem však operátoři počítají. Orange nabízí službu „Voice SMS“ - počítač přečte příchozí SMS zprávu. Odchozí zprávu ale musí dotyčný napsat sám. Pomocí SMS lze dokonce zadávat dotazy na Google.
Grosskurth potvrzuje, že mobilní telefony mají pozitivní vliv na oživení ekonomiky. „Nejdůležitější je, že peněžní transakce netrvají týdny nebo měsíce, ale pouze sekundy či minuty.“ To zvyšuje produktivitu celé společnosti. Elvis Melia, který v současnosti pracuje na Univerzitě Duisburg-Essen a popisuje telekomunikační situaci v Keni, přišel na zajímavý fakt - mobily a některé aplikace jsou obrovskou motivací pro místní obyvatele, aby se naučili číst a psát.
Mobilní telefony zde mají také svůj značný politický význam. Na jaře loňského roku, při nepokojích v severní Africe, měl Facebook a Twitter neuvěřitelný vliv. Pomocí těchto sociálních sítí byly koordinovány revoluce za demokracii. Mobilní telefony mohou pomoci v boji proti diktátorům. Při posledních volbách v Zimbabwe fotografovali volební pozorovatelé volební seznamy a MMS zprávami je posílali do Jihoafrické republiky, aby ukázali na manipulaci během prezidentských voleb. Prezident Mugabe nechal fotografy násilím vyhnat ze země. Pro diktátory jsou zkrátka mobilní telefony v rukou obyvatel nežádoucí.
Jenže mobilní telefony nejsou nic jiného než nástroje a mohou sloužit jak k dobrým, tak ke špatným věcem - záleží na tom, jak je kdo použije. Grosskurth uvádí příklad, jak jsou v Ugandě vyhledáváni a pronásledováni homosexuálové prostřednictvím sociálních sítí. Diktátoři mohou prostřednictvím trojských koní v telefonech sledovat polohu opozičních politiků. Při revoluci v Keni v roce 2008 nechala vláda vypnout mobilní síť, aby se vzbouřenci nemohli domlouvat. Operátor poslal zákazníkům SMS, ve které nabádal k pokoji a smíru. 1 500 lidí přišlo o život. V moderních částech světa si uživatelé uvědomují riziko spojené se sociálními sítěmi a chrání si své soukromí. Také zde existuje (relativně) funkční soudní systém, takže občané mají možnost se bránit. Nic takového ale v Africe není a osobní profily lidí mohou být snadno zneužitelné.
Mezi nejpopulárnější sociální sítě patří samozřejmě Facebook. A dokonce jej zde využívají i politici. Když nigerijský prezident Goodluck Jonathan v září 2010 uvedl na svém Facebooku, že bude kandidovat na prezidenta, během krátké chvíle měl 10 milionů fanoušků. K dnešnímu dni jich má necelých 700 tisíc, a to by mu mohl závidět leckterý evropský politik.
autor@chip.cz
MOBILNÍ SÍŤ V AFRICE
Mapa ukazuje, kolik procent obyvatel vlastní SIM kartu. Zatímco v zemích, jako je JAR, Gabon, Botswana nebo Libye je situace stejná jako v Evropě, v chudších zemích, jako je Demokratická republika Kongo, Etiopie nebo Somálsko, je telefon nedostupným zařízením.
Pokrytí
9 z 10 obyvatel Afriky žije v místě pokrytém mobilním signálem. Ve srovnání s rokem 2003 je to značný nárust.
Rozvaj mobilů
Afrika zažívá boom mobilních telefonĚ. Již v roce 2005 měly rozvojové zemď více mobilních telefonĚ než ty vyspďlé.
Projekty v Africe
Západní operátoři, jako je Vodafone nebo Orange, připravují pro Afriku množství projektů. Tyto projekty jsou často připravovány na míru konkrétním zemím. Které jsou nejzajímavější?
Keňa
M-PESA: SOMÁLSKO UGANDA KEŇA Keňský bankovní systém
M-Pesa je ukázkovým projektem v Africe. 24 milionů zákazníků používá svou SIM kartu jako bankovní konto. Peníze jsou chráněny PIN TANZÁNIE kódem, který však nemá nic společného s PIN kódem SIM karty, který se běžně zadává při spuštění telefonu. Projekt M-Pesa byl spuštěn v roce 2007 a silnice v hlavním městě Nairobi se staly mnohem bezpečnějšími. Dříve zde byli napadáni pracovníci, kteří vezli peníze svým rodinám na venkov.
Mali
Komunitní telefon: Příjem v odlehlých oblastech
Největším problémem při stavbě mobilní sítě jsou malé vesnice a jejich okolí. Zde se nevyplatí stavět drahé základnové stanice pro pokrytí mobilním signálem. Proto Orange prodává své základnové stanice místním agentům. 10 metrů vysoká anténa pokryje oblast až do vzdálenosti 35 km. Tito agenti pak financují nákup stanice tak, že svým spoluobčanům prodávají hovory. Od října 2010 Orange postavil v Mali 190 takových základových stanic, nyní se služba rozšířila po celé zemi.
Keňa
ICO W: App pro podporu skotu
Kdy je kráva plodná? Kde najdu nejbližšího veterináře? Nejen tyto otázky dokáže zodpovědět „Aplikace roku 2010“. V Keni žije kolem 1,6 milionu chovatelů dobytka. Díky aplikaci zvýší svou produktivitu. 15 litrů mléka denně dokáže uživit chovatelovu rodinu, ale běžně získají z krávy pouze 3-5 litrů mléka. Aplikaci je možné používat i přes SMS.
Mali, Senegal, Guinea, Pobřeží Slonoviny
Orange money: Účty pro západní Afriku
Méně než 10 % Afričanů má své bankovní konto. Banky zde, vyjma hlavních měst, nemají vybudovanou infrastrukturu. Proto operátor Orange spustil službu „Money“, která umožňuje mít bankovní účet na SIM kartě. Celý systém funguje podobně jako M-Pesa. Dobít účet lze v supermarketu nebo na benzinové stanici. Dceřiná společnosti francouzské banky PNB Paribas garantuje bezpečnost a dostupnost peněz.
Další informace
Ukázané projekty jsou jen malou částí z repertoáru mobilních operátorů. U vyspělých států nechybí on-line platformy pro hudebníky a umělce, on-line videopůjčovny atd. Podrobné informace najdete na stránkách operátorů Vodafone, Orange, MTN, Safaricom a Onecell.
Foto popis| Volby v Zimbabwe: Pozorovatelé odesílali fotografie pomocí MMS do JAR, aby prokázali podvody u voleb.
Foto popis| Placení pomocí SMS je v Keni mnohem jednodušší než u nás
Foto popis| Aplikace iCow byla vyhlášena aplikací roku 2010.
Foto popis| Předplacené karty koupíte v Africe na každém tržišti. Kredit nemusíte provolat - lze takto i poslat peníze.
Foto popis| Nigerijský prezident Goodluck Jonatah je na Facebooku velmi aktivní. Během volební kampaně měl 10 milionů fanoušků.