Odložené přístroje mohou být ještě užitečné
Stačí jen pájka a trocha nadšení, a ze starého a odloženého hardwaru můžete sestavit zajímavé funkční přístroje. Navíc u toho můžete dát průchod svým kutilským schopnostem.
Christoph Schmidt
Spousta starého elektronického harampádí čeká jen na to, až mu dáte druhou šanci. Ještě že si technici Chipu rádi hrají s pájkou.
Výrobci a prodejci hardwaru nás neustále lákají k nákupu nových a nových produktů. Většinou je ani nepotřebujeme, protože staré přístroje stále fungují. Funkční zařízení tak většinou končí někde v krabici či v šuplíku, ze kterého se dostanou, jen když se nově pořízený přístroj rozbije a my nutně potřebujeme náhradu. Většina z nich však časem stejně skončí ve sběrném dvoře, tak proč si s nimi předtím trochu nepohrát? Z mobilního telefonu se dá udělat praktický dálkový spínač, ze staré nabíječky nabíječka univerzální, nepotřebný router můžete přeměnit ve funkční repeater, který zajistí pokrytí Wi-Fi signálem i na půdě nebo v garáži. Naše tipy nevyžadují extrémní technickou zručnost, jen základy práce s pájkou a trochu trpělivosti.
Mobilní telefon jako internetové rádio
1 Starý mobil s aplikací pro příjem internetového rádia K výrobě malého internetového rádia se hodí každý chytřejší mobilní telefon s Wi-Fi adaptérem, který dokáže přistupovat pomocí aplikací nebo webového prohlížeče ke zdrojům internetového rádia, například starší smartphone s Windows Mobile Phone nebo třeba Nokie E52, kterou jsme použili i my. Nevadí, že má telefon starou baterii, protože bude stejně zapojen do nabíječky, baterie ale musí být funkční, protože většinu mobilních telefonů nelze bez baterie zapnout. V telefonu nemusíte mít vloženu SIM kartu.
2 Připojení k externím reproduktorům Chcete-li mobil používat jako internetové rádio, musíte jej nejprve připojit ke zdroji napájení a k externím reproduktorům. Hlasitost mobilního telefonu zvyšte na maximum. Napájení telefonu i reproduktorů je nejlepší připojit do vypínatelné rozdvojky, aby zařízení v nečinnosti zbytečně nespotřebovávalo energii. Zkušenější kutilové mohou systém reproduktorů a telefonu uložit do dřevěné krabice, která zároveň poslouží jako rezonátor málo výkonných reproduktorů.
3 Správný software Mobilní telefon Nokia E52 v sobě již program pro přehrávání internetového rádia obsahuje. Nachází se v menu Média/Rádio/Internetové rádio. Pro systém Windows Mobile 6.5 existuje řada aplikací, populární je například openwebradio.mobi. Majitelům telefonů se starším Androidem doporučujeme aplikaci Winamp (hledejte nabídku "Shoutcast"), která umí přesměrovat na tisícovky stanic internetového rádia.
USB nabíječka z napájecího adaptéru
1 Výběr správného napájecího adaptéru Náhradní USB nabíječka se vám často může hodit. Většina moderních mobilů je napájena prostřednictvím mikro-USB konektoru, takže pokud použijete právě ten, vytvoříte si vlastní univerzální nabíječku. Budete potřebovat nějakou vysloužilou nabíječku, například ze staršího mobilního telefonu, a klasický propojovací USB kabel s mikro-USB konektorem. Při výběru starší nabíječky hleďte na to, aby na výstupu měla alespoň 5 V a víc ampérů, než kolik požaduje zařízení, které chcete napájet.
2 Spájení kabelů Od staré nabíječky odřízněte napájecí konektor a stejně tak přeřízněte propojovací USB kabel. Odstraňte vrchní vrstvu obou kabelů tak, abyste měli přístup k jednotlivým drátkům, a odstraňte bužírku z černých a červených drátků. Bílé a zelené vodiče můžete ohnout stranou nebo ustřihnout tak, aby se vám nepletly. Přes hlavní kabel přetáhněte silnější smršťovací bužírku a menší smršťovací bužírky přetáhněte i přes černý a červený vodič. Nyní můžete napájet černý vodič k černému vodiči a červený k červenému.
3 Zabezpečení spoje Přetáhněte menší smršťovací bužírky přes spájené spoje na červeném a černém vodiči. Bužírka se smrští po zahřátí malou letlampou. Přesvědčte se, že jsou oba spoje dobře zaizolovány, přetáhněte přes ně větší smršťovací bužírku a i tu zahřejte letlampou tak, aby došlo k pevnému překrytí obou spojů.
NAS server ze starého počítače
Vlastníte starší počítač, který už výkonově nestačí na běžnou práci? Můžete z něj udělat vlastní NAS server až s 12TB úložnou kapacitou.
1 Zkontrolujte konektory V ideálním případě si vyberte starší PC se skříní typu Midi tower a podporou sběrnice Serial ATA (SATA). Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlejší a dostupnější než starší IDE disky a mají i větší kapacitu. Celkový počet pevných disků, které budete moci do plánovaného NAS serveru vložit, závisí na počtu SATA konektorů na desce staršího PC a na tom, kolik volných pozic pro uložení pevného disku se nachází ve skříni počítače. Nedisponuje-li jeho zdroj dostatečným počtem napájecích SATA konektorů, můžete použít redukci z napájecích konektorů IDE na SATA.
2 Osazení skříně Osaďte skříň novými disky. 3,5" disky můžete vložit jak do 3,5" šachet, tak pomocí redukce i do šachet 5,25", které byly původně určeny pro optické mechaniky. Redukci můžete buď koupit, nebo si ji vyrobit ze starší odložené optické mechaniky. Můžete odstranit všechny optické mechaniky, protože k instalaci operačního systému lze použít USB flash disk.
3 Instalace disků V našem případě disponuje skříň dvěma 3,5" šachtami a dvěma šachtami 5,25". Do 3,5" pozic jsme namontovali dva pevné disky a nyní nahradíme pevnými disky i dvě optické mechaniky. Od zadní strany DVD mechaniky odpojte datový kabel, napájecí kabel, a pokud je připojen, tak i drobný audiokabel vedoucí ke zvukové kartě. Uvolněte šrouby, kterými je mechanika připevněna z boku ke skříni. Optickou mechaniku vysuňte ze šachty a nahraďte ji pevným diskem vloženým do redukce.
4 Instalace softwaru Do nového NAS disku nainstalujte z USB flash disku (min. kapacita 2 GB) systém FreeNAS. Všechny nástroje najdete na našem DVD pod kódem "hardware". Nejprve pomocí utility PhysGUI nahrajte na USB flash disk image instalačního disku. Připojte NAS server k monitoru, klávesnici a myši, zasuňte do něj USB flash disk s instalací OS. Nastavte v BIOS možnost bootování z USB flash disku a spusťte PC. Po dokončení instalace vyjměte USB flash disk, restartujte počítač a poznamenejte si IP adresu serveru.
5 Konfigurace NAS serveru Po zapojení NAS serveru do domácí sítě, zadejte do internetového prohlížeče pracovního počítače IP adresu serveru (»http://[IP adresa serveru]«). Napoprvé se přihlásíte pomocí standardního nastavení: login je »admin« a heslo je »freenas«. V nabídce »Storage Volumes Create Volume« vyberte pevné disky a přiřaďte jim souborový systém »ZFS«. Máte-li jen dva disky, je z hlediska bezpečnosti dat nejlepší zapojit disky do režimu zrcadlení ("mirror"). Je-li NAS server vybaven alespoň třemi pevnými disky, vyberte zapojení disků do režimu »RAID-Z«. Kliknutím na tlačítko »Add Volume« spustíte přeformátování. Disky aktivujete volbou služby CIFS v položce »ServicesControl Services« a jejich sdílení v síti povolíte v nabídce »Sharing Windows Shares«. K datům uloženým na NAS disku budete z klientských stanic moci přistupovat po zadání IP adresy.
Starý mobil jako dálkový spínač
Zavoláním na upravený starý mobil můžete zapnout počítač nebo jiné zařízení. Potřebujete jen několik levných součástek a pájku.
1 Nákup správného relé Mobilní telefon, který k tomuto účelu chcete použít, musí být vybaven vibračním vyzváněním, jako například Siemens S55, který jsme zvolili my. Stejnou službu ale zastane i většina starších mobilů, jako Motorola Razr nebo Nokia 3210. Ke zprovoznění dálkového spínače budete potřebovat aktivní SIM kartu a miniaturní relé se správným nominálním napětím, které koupíte ve specializovaném obchodě nebo na internetu. My jsme zvolili relé, které nabízí Conrad pod objednacím číslem 505145 (cca 75 Kč) a které má jmenovité napětí 5 V/DC. K rozmontování telefonu budete potřebovat hvězdičkový šroubovák, pájku a několik drátků.
2 Odhalení kontaktů Relé připojíme k napájení vibračního motorku. Pokud nechcete, aby se zařízení spínané mobilním telefonem spouštělo pokaždé, když někdo zavolá na telefonní číslo použité SIM karty, stačí v menu telefonu nastavit, aby se vibrační zvonění aktivovalo pouze z určitého čísla. Siemens S55 lze otevřít po odšroubování čtyř hvězdičkových šroubů, které se nacházejí v prostoru pod baterií. Vibrační motorek poznáte snadno. Nachází se ve spodní části mobilního telefonu, je pohyblivý a lze jej snadno vyjmout. Kontakty, ke kterým je vibrační motorek připojen a ke kterým budeme připojovat relé, jsou umístěny přímo naproti motorku.
3 Spájení kontaktů K napájecím kontaktům vibračního motorku napájejte dva vodiče. Pájejte pečlivě, ale šetřete cínem. Studený spoj může způsobit nefunkčnost nebo zkrat. Vodiče po napájení vyvedeme ven z telefonu okolo baterie a napájecího otvoru. Nyní můžete telefon zpět sestavit do funkční podoby.
4 Zapojení relé Vodiče směřující od napájení vibračního motorku přivádějí napájecí napětí a připojíme je na dva napájecí kontakty našeho relé. Spínací kontakty relé jsou seřazeny do dvou skupin po třech kontaktech. Jeden z vodičů vedoucích ke spínanému zařízení (tedy v našem případě k vypínači základní desky PC) napájíme k prostřednímu kontaktu, druhý k jednomu ze dvou dalších kontaktů zvolené trojskupiny.
5 Zapnutí přístroje mobilním telefonem Počítač se zapíná spojením dvou kontaktů na základní desce. Tyto dva kontakty jsou označeny v manuálu a většinou i na základní desce jako "Power SW". Pro připojení vodičů vedoucích od relé na tyto dva kontakty jsme použili klasické svorky, ale můžete je napájet i na klasické nasunovací koncovky. Poté, co zavoláte na připojený mobilní telefon, relé se se slyšitelným cvaknutím sepne, propojí hlavní vypínač počítače a PC se zapne. Vypínač PC funguje tak, že po spojení kontaktů vypnutého počítače dojde k jeho zapnutí, ale po spojení kontaktů vypínače běžícího počítače dojde k jeho vypnutí. Při dálkovém zapínání PC tak nechte telefon zazvonit jen jednou, jinak dojde k jeho opětovnému vypnutí. Vyrobený dálkový spínač lze použít k zapnutí jakéhokoliv zařízení se snadno přístupnými spínacími kontakty.
3D fotografie pomocí starších kompaktů
1 Sežeňte dva stejné fotoaparáty 3D snímky budeme pořizovat prostřednictvím dvou identických digitálních fotoaparátů připevněných k dřevěnému podstavci. Vlastníte-li starý digitální kompaktní fotoaparát, stačí jen levně v bazaru nebo na internetu dokoupit shodný model. Pokud jej nevlastníte, budete dále potřebovat i dálkové ovládání. Pro snadné uchycení obou aparátů na dřevěnou podložku budete dále muset koupit dva 1/4palcové šrouby UNC (shodná velikost, jako se používá na stativech).
2 Upevnění fotoaparátů Oba fotoaparáty připevníte k dřevěnému hranolu o tloušťce 3 cm, tak aby byly středy objektivů od sebe vzdáleny 6 cm. Do dřevěného hranolu vyvrtejte dva otvory se stejným průměrem, jako mají stativové šrouby, ze spodní strany hranolu vyvrtejte okolo těchto otvorů ještě dostatek místa pro skrytí hlavic stativových šroubů.
3 Fotíme 3D snímky Simultánní sepnutí spouště obou aparátů zajistí infračervené dálkové zařízení. Snímky z obou fotoaparátů zpracujete prostřednictvím programu StereoPhoto Maker (na našem DVD) a výsledný 3D snímek uložíte ve formátu MPO. Tento typ fotografií dokážou z USB flash disku či paměťové karty přímo zobrazit 3D televizory Panasonic a LG. Pokud by nebyly kompatibilní s vaším televizorem, můžete například použít čtečku s přehrávačem Fujifilm HDP-L1.
Wi-Fi repeater ze starého routeru
1 Potřebné komponenty Přejete-li si ze starého Wi-Fi routeru vyrobit funkční repeater, který bezdrátovým signálem pokryje i vzdálená místa vašeho bytu či domu, budete kromě staršího routeru potřebovat jen síťový LAN kabel a správný firmware.
2 Instalace firmwaru V případě, že firmware vašeho staršího routeru nepodporuje funkci repeateru, podívejte se na stránku dd-wrt.com, zda je váš router na seznamu podporovaných zařízení, kompatibilních s firmwarem DD-WRT. My jsme použili router Linksys WRT54GL, který jsme museli před instalací nového firmwaru "natvrdo" hardwarově resetovat za pomoci tlačítka Reset. Poté již proběhla instalace firmwaru DD-WRT bez potíží.
3 Nastavení přemostění Pomocí síťového LAN kabelu propojte starý router s počítačem. Do prohlížeče zadejte adresu »http://192.168.1.1«, která vás přivede do ovládacího menu DD-WRT. V nastavení bezdrátového režimu vyberte možnost "Repeater Bridge". Postup nastavení je snadný, ale celý se nám do tohoto článku nevejde. Najdete jej buď na stránce ddwrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge, nebo v Chipu 4/2011 na str.
Palubní počítač ze staršího nettopu
Nestačí váš starý nettop na moderní náročné aplikace? Miniaturní počítač můžete proměnit v palubní počítač do vašeho vozu.
1 Volba vhodné skříně Nettopy jsou postaveny na základní desce formátu mini-ITX o rozměrech 17 x 17 cm. Taková deska se vejde i do skříně velikosti 2 DIN, která se běžně používá k výrobě palubních počítačů do automobilů. Podobných skříní není na trhu moc, ale můžete použít například model Casetronic Travla C138 (cca 4 000 Kč), který lze objednat na internetu na stránkách cartft.com. K této skříni jsme připojili 7" dotykový USB displej Nanovision Mimo UM-720F (cca 3 400 Kč) a jako úložné médium jsme použili starší SSD disk, který se dá na internetu koupit přibližně za 1 000 Kč. Do sestavy jsme nainstalovali operační systém Windows XP se speciálním rozhraním cPOS, které najdete i na našem DVD.
2 Montáž základní desky Ve zvolené 2 DIN skříni je málo místa, takže k instalaci základní desky budete potřebovat trochu trpělivosti. Nejprve ze skříně odstraňte všechny kabely. Desku držte za chladič procesoru, takže ji budete při zandávání do skříně moci natočit do správného úhlu. Jakmile desku přišroubujete, připojte k ní kabely vedoucí do předních USB portů, k LED diodá a k vypínači.
3 Osazení desky Pro provoz Windows XP s nástavbou cPOS stačí 1 GB RAM, ale vzhledem k nízkým cenám pamětí můžete použít i 2GB modul. Před nákupem se ale přesvědčte, jaký typ pamětí podporuje vaše deska. Naše pracovala s moduly DDR-DIMM, řada starších nettopů však používá moduly SO-DIMM. Nettopy jsou většinou vybaveny i Wi-Fi adaptérem. Pokud jej vaše deska má, nechte jej připojený a palubní počítač bude možné pomocí smartphonu připojit k internetu.
4 Instalace SSD disku Vzhledem k velkým otřesům za jízdy doporučujeme použít místo magnetického HDD disk typu SSD. Díky pevným paměťovým buňkám se SSD za provozu netočí a nemůže tak při přejezdu přes nerovnosti dojít k jeho poškození. Nemusíte použít velký ani rychlý SSD disk, bohatě stačí 16GB model, například Transcend TS16GSSD25H-M, který seženete již za cca 1 000 Kč. Na disk nahrajeme pouze OS a základní aplikace. Sbírku hudby a filmů můžete uložit na externí USB flash disk, který připojíte k přednímu USB portu palubního počítače.
5 Připojení dotykové obrazovky Palubní počítač automobilu používá k ovládání a zadávání dat pouze dotykovou obrazovku. Pomocí USB kabelu k počítači připojte 7" dotykový LCD displej Nanovision Mimo UM-720F. Jeho výhodou je i fakt, že prostřednictvím USB kabelu je kromě vstupně-výstupních informací přenášeno i napájení, takže k palubnímu displeji povede pouze jeden kabel. V našem případě ani nevadí omezené schopnosti dotykového ovládání systému Windows XP, protože většinou budeme k ovládání počítače používat dedikované rozhraní dotykově optimalizovaného programu cPOS.
6 Instalace softwaru Náš počítač poběží na Windows XP, které můžete nainstalovat buď z DVD, nebo z USB disku. Bootovatelný instalační USB flash disk s Windows XP můžete vytvořit pomocí nástroje WinSetupFromUSB (na našem DVD) a instalačního DVD disku Windows XP. Před zavedením ovladačů pro dotykový USB displej budete muset při instalaci OS pracovat s externím VGA monitorem, klávesnicí a myší. Jakmile zprovozníte USB displej (tedy jakmile začne fungovat jeho dotykové ovládání) a další ovladače (hlavně ovladač zvukové karty), můžete instalovat program cPOS. Jeho rozhraní umožňuje nejen přehrávání hudby, videa, fotografií, ale i ovládání mobilního telefonu a dalších systémů automobilu.
7 Instalace do palubní desky Skříň Casetronic Travla C138 je určena pro montáž do dvou DIN slotů, které se nacházejí ve většině automobilů a mají standardní velikost. Dříve než začnete počítač zasouvat do palubní desky, protáhněte otvorem všechny zezadu připojené kabely, tedy napájení a zvukové konektory. Jelikož zvuková karta počítače není vybavena zesilovačem, budete potřebovat externí zesilovač (lze jej koupit od 1 000 Kč), který bude regulovat hlasitost reprodukce. Můžete jej přimontovat do prostoru pod volant a propojit jej s počítačem. V případě, že váš automobil nedisponuje dvěma DIN pozicemi nad sebou, můžete palubní počítač nainstalovat do kufru, budete ale potřebovat delší audiokabely a delší USB kabel k displeji.
8 Instalace displeje Displej lze do palubní desky připojit různými způsoby, ale nejjednodušší je jeho zavěšení na klasický držák na přední sklo, jaký používají běžné navigace. Mezi výhody tohoto způsobu uchycení patří i možnost natočit displej směrem ke spolujezdci. Poměrně nepříjemné ale je, že displej připevněný k přednímu sklu se může za jízdy kývat a rušit řidičovo periferní vidění. Displej lze uchytit pevněji přímo na palubní desku pomocí dodávané lepicí destičky nebo jej můžete našroubovat do přídavného stojánku přímo do palubní desky.
9 Instalace palubního systému Pro naše potřeby jsme zvolili volně šiřitelný program cPOS, který lze v režimu celé obrazovky provozovat pod operačním systémem Windows XP. Na rozdíl od linuxových řešení umožňuje používat snadno konfigurovatelné programy a ovladače pro Windows, které lze spouštět i z prostředí rozhraní palubního systému (volba »Preferences, External Applications«). V menu »Preferences« lze přistupovat i k jiným než defaultním adresářům s uloženou hudbou a videoklipy. K výhodám tohoto systému rovněž patří možnost ovládání funkcí mobilního telefonu a sledování elektronických senzorů automobilu.
10 Používání palubního systému Odměnou za poměrně obtížnou montáž a instalaci palubního počítače vám může být jeho univerzální rozšiřitelnost a prakticky neomezená funkčnost. Můžete pomocí něj přehrávat nejen skladby ve formátu MP3, ale v dopravní zácpě si můžete pustit i film, a pokud k počítači připojíte i DVB-T USB klíč, budete moci sledovat i televizní vysílání. Do systému můžete nahrát navigační software, který bude komunikovat s připojeným USB GPS receiverem. K počítači můžete připojit obyčejnou, levnou USB kameru, která může neustále sledovat situaci před automobilem a v případě nehody může posloužit i jako "černá skříňka" se záznamem okamžité situace. Výhodou je samozřejmě i fakt, že máte neustále i v automobilu k dispozici plnohodnotný počítač s připojením k internetu, ke kterému můžete v případě potřeby připojit i klávesnici a myš.