Nový Chip
Vážení čtenáři,
patrně jste si už podle titulní stránky všimli, že Chip je jiný. Snažíme se měnit tak, jak se mění zvyklosti a potřeby našich čtenářů. Naším neskromným cílem je dělat pro vás nejlepší technický magazín. Chceme, aby náš časopis byl i nadále vaším užitečným průvodcem v této často nepřehledné digitální éře.
Asi se budu opakovat, ale znovu musím poznamenat, že z technického hlediska žijeme v době, která nám kvůli svým rychlým a často nepředvídaným změnám nedopřává klid. Všichni na ten rychlý vývoj nějak reagujeme, někteří s nadšením, jiní spíše z povinnosti a nutnosti. Počítače a digitální technika nám otevírají skvělé možnosti, usnadňují práci, dodávají informace, šetří čas a nabízejí lákavou zábavu. Na druhou stranu mohou čas i krást, nedopřávat oddych a být zdrojem problémů. V každém případě díky nim měníme svůj život a své zvyklosti víc, než si možná sami připouštíme.
Podle aktuální studie agentury comScore stráví průměrný internetový uživatel 50 minut denně sledováním online videa. (O to méně tedy kouká na tradiční televizi nebo čte tradiční noviny a časopisy.) Raketově roste počet uživatelů tabletů a smartphonů – agentura Flurry Analytics odhaduje, že v prosinci se denně průměrně aktivovalo na jeden a půl milionu zařízení s iOS nebo Androidem, první vánoční svátek pak dokonce 6,8 milionu. Noví majitelé mobilních zařízení si následně stahují stamiliony aplikací a vytvářejí tak obrovský nový trh. V Jižní Koreji se začala prodávat první elektronická čtečka knih s displejem Mirasol, který je stejně úsporný jako tradiční E-ink, ale konečně zvládá barvy a zobrazování rychlého videa. Co to vše udělá s čtením knih a časopisů?
Chápeme, že žijeme s Chipem v hodně konkurenčním prostředí. Proto se budeme ještě více snažit, abyste u nás našli seriózní a užitečné informace, které zdarma na webu jednoduchým zadáním do vyhledavače nenajdete. Nabízíme vám lepší orientaci v časopise, nové rozdělení rubrik s charakteristickými informačními prvky a grafikou. Rozšiřujeme tematický záběr o nové trendy, které právě teď hýbou světem IT. Témata budeme probírat více do hloubky, těm nejzajímavějším dáme více prostoru – jako například v tomto čísle testu mobilních operačních systémů na straně 60. Snažíme se vám také nabídnout více nápadů pro praktické využití – projekty pro samostatné vylepšování a tvorbu, jako je článek o netradičním nasazení staršího hardwaru (str. 108). No a přitom všem nesmí samozřejmě chybět tipy na zajímavé přístroje, osvěžující témata a také zábava.
Doufáme, že se nám bude i nadále dařit Chip směrovat tak, aby byl pro vás i při své nemalé ceně dostatečně užitečný a atraktivní. Už nějaký čas máte navíc na výběr i jeho elektronickou verzi pro Apple iPad. Takže vám teď už popřeji jen hodně zábavy a užitku s novým Chipem. V redakci se budeme těšit na vaše ohlasy.
Josef Mika
josef.mika@chip.cz
Postřehy redakce
- Chromebooky se neujaly: Ani Samsung, ani Acer se svými modely notebooků založených na OS Google Chrome díru do světa neudělaly. U nás se od jejich představení v létě 2011 ani nezačaly prodávat a v USA se nyní vyprodávají za sníženou cenu. Hlavní kritiku sklidily za chybějící možnost využití v off-line režimu.
+ Podíl Internet Exploreru 6 klesl pod jedno procento. Stařičký prohlížeč od Microsoftu konečně uživatelé nahrazují jeho modernějšími verzemi. Aktuální informace o podílu najdete na www.ie6countdown.com.
+ Internetové knihkupectví Kosmas.cz prodalo za poslední dva měsíce minulého roku 3 950 e-knih.
- V rámci jednání Rady EU o problematice zemědělství a rybolovu byla odsouhlasena kontroverzní dohoda proti padělatelství (známá pod zkratkou ACTA). Co má ale společného porušování práv duševního vlastnictví v online prostředí se zemědělci a rybáři?
- Intel prodal méně CPU, a na vině jsou opět záplavy v Thajsku, které omezily výrobu pevných disků a zapříčinily jejich následné zdražení. Kvůli tomu se vyrobilo i méně počítačů. Intel tak musel snížit svoji původní prognózu obratu za čtvrtý kvartál 2011 ze 14,7 miliardy USD o celou jednu miliardu.
+ Rupert Murdoch začal na Nový rok používat Twitter. Prý se na Silvestra nudil na své padesátimetrové jachtě. Za dva dny měl sto tisíc následovatelů. Copak zajímavého nám o sobě tento tiskový magnát asi sdělí?
+ Internetová encyklopedie Wikipedia, respektive její nadace Wikimedia obdržela v posledních měsících na svůj provoz dary ve výši přesahující 20 milionů USD. Financování jejího provozu na rok 2012 je tak zajištěno. I přes finanční krizi výše darů pro tento chvályhodný projekt každý rok roste.