Megatest: Nejlepší televizory
Televizor už není jen hloupou bednou. Moderní televizory se staly inteligentním mediálním centrem obývacího pokoje. Ukážeme vám, co všechno dokážou tzv. chytré televizory se 40“ a větší úhlopříčkou.
Michael Eckstein
Příští rok se podle odhadů analytiků prodá dvakrát víc televizorů s připojením k internetu než v roce 2010. Poptávka bude hlavně po přístrojích s velkou úhlopříčkou. Televizory se 40“ až 46“ úhlopříčkou dnes představují běžný mainstream.
Nejluxusnější kategorii televizorů dnes tvoří přístroje se 60“ úhlopříčkou. Nové modely se od svých předchůdců liší řadou drobných vylepšení. Porovnáme-li současné modely s rok starými televizory, zjistíme, že výrobci znatelně vylepšili optimalizaci kvality SD, HD i 3D obrazu. Řady vylepšení se dočkaly i funkce zajišťující přímý přístup televizorů k internetu. Prakticky všechny současné modely jsou vybaveny připojením k internetu, které chytrým televizorům umožňuje prohlížení internetu prostřednictvím téměř plnohodnotných prohlížečů i přehrávání komprimovaných a nekomprimovaných video- a audiosouborů běžných multimediálních formátů. Multimediální a internetové funkce ale ne vždy fungují bez problémů – viz str. 73.
Abychom výběr ideálního televizoru ulehčili, podrobili jsme 23 nejnovějších modelů s úhlopříčkou od 40 do 60 palců pečlivému měření, zkoumání a testování v naší testovací laboratoři. Všechny vybrané televizory prošly zkoumáním kvality panelu, kvality reprodukce TV/video signálu, kvality 3D obrazu, zvuku, výbavy, ergonomie a spotřeby. Testování trvalo 200 hodin a výsledkem bylo naměření 35 milionů dat a udělení 12 500 hodnoticích bodů. Všechny hodnoty jsme analyzovali a ve zjednodušené podobě jsme je seřadili do výsledkové tabulky, díky níž budete moci na první pohled zjistit přesně ty údaje, které vás zajímají nejvíce.
Velké rozdíly v kvalitě 3D obrazu a zvuku
Všechny moderní televizory zvládají reprodukci TV a videosignálu vesměs výborně, při zkoumání kvality 3D videa a zvukové reprodukce jsme však zaznamenali podstatné rozdíly. Výrobci budou muset dále zapracovat na funkční výbavě svých produktů. Dříve než si půjdete koupit televizor s velkou úhlopříčkou, měli byste si uvědomit, že modely s obřími panely vyžadují pro instalaci dostatečně velký prostor.
Minimální vzdálenost pro sledování testovaných 40- až 60“ úhlopříček činí 2,5 metru. Budete-li sledovat obraz z kratší vzdálenosti, můžete sptařit rušivé mřížkování obrazu. Plánujeteli sledovat hlavně 3D obraz, budete mít volbu správného televizoru ještě omezenější. Některé z testovaných televizorů nedokážou 3D obraz zobrazit vůbec, jiné, jako například Philips 46PFL8505K, reprodukují 3D obraz pouze podprůměrně.
Všechny testované modely nabízejí srovnatelnou funkční výbavu. Do standardní výbavy moderních televizorů patří čtyři HDMI konektory, z nichž jeden podporuje ARC (Audio Return Channel), dva nebo tři USB porty, integrované tunery pro příjem analogového, digitálního, kabelového a satelitního vysílání a CI+ slot pro příjem vysílání kódovaného. Při výběru televizoru si však musíte dát pozor na funkci USB portů. Ne všechna zařízení umožňují připojení USB paměťových médií a reprodukci na nich uložených obrazových a zvukových souborů a videosouborů (viz tabulka na str. 74).
Co se týče kvality zvukové reprodukce, musíte se vesměs připravit na kompromis. Od televizoru nelze očekávat procítěné podání hlubokých tónů, prokreslené středy ani křišťálově čisté výšky. Výhodu v tomto ohledu mají produkty s větší úhlopříčkou, které mají také objemnější tělo, do kterého lze vložit kvalitnější reproduktory. Nejlepší zvuk se line z televizoru Sony KDL-46HX925. Je příjemně prokreslený a hlasitost stačí pro kvalitní pokrytí celého obývacího pokoje. Pokud si potrpíte na stejně kvalitní reprodukci zvuku jako obrazu, nevyhnete se pořízení kvalitní zvukové sestavy.
Dva odborníci, dva pohledy
Náš test byl zaměřen hlavně na kvalitu produkovaného obrazu, ale důraz jsme kladli i na „chytré“ funkce moderních televizorů.
Martin Jäger, hlavní tester
Moderní televizory se proměnily v zábavní centra, schopná přehrávat multimediální obsah z externích disků, internetu i domácího serveru. Martin Jäger zkoumal, do jaké míry zvládli výrobci implementaci chytrých funkcí do televizorů.
Robert Kraft, tester
Robert Kraft měl na starosti hodnocení kvality výsledného obrazu i technických parametrů panelů všech zkoumaných televizorů, a to jak v režimu 2D, tak 3D projekce. U 3D obrazu se soustředil hlavně na srovnání polarizační a závěrkové technologie.
Foto popis| Měření crosstalku ukazuje, jak dobře dokážou dodávané brýle vytvářet 3D efekt bez rušivých zdvojených kontur.
Foto popis| Díky nabídce aplikací pro iOS i Android můžete chytré televizory ovládat i prostřednictvím smartphonů.
Foto popis| Ne všechny dálkové ovladače jsou dobře ergonomicky zpracované.
Kvalita obrazu: Pouze drobné výhrady
Téměř všechna zařízení obdržela v testu zpracování TV a videosignálu vysoké bodové hodnocení. V režimu 3D reprodukce jasně vede technologie polarizačního filtru.
I ty nejslabší televizory v testu nabízejí dobrou kvalitu obrazu a všechny testované modely jsou vybaveny technologicky pokročilými panely. Přesto však nejsou všechny naprosto dokonalé. Výrobci například do teď úplně nezvládli vyřešit kvalitu a rovnoměrnost LED podsvícení. Zvláště modely s Edge LED podsvícením trpí nerovnoměrnou intenzitou jasu. Navzdory zažité pověře netrpí nerovností podsvícení panelu obrazovky s větší úhlopříčkou víc než modely s úhlopříčkou menší. Tři testované televizory s plazmovými obrazovkami neměly v tomto ohledu žádné problémy, ale vykázaly nižší jas a vyšší spotřebu elektrické energie než modely s LCD panely.
Viditelné zlepšení kvality obrazu
K dosažení co nejlepší reprodukce TV signálu je kromě parametrů panelu důležitá i správná funkce technologií pro optimalizaci obrazu. V minulosti jsme byli při testech televizorů často svědky chyb v podobě trhání či rozmazání obrazu v rychlých scénách, zubatých hran a podobně. Po testu můžeme potvrdit, že výrobci udělali v tomto ohledu za poslední rok ohromný pokrok a obrazovou kvalitu výrazně vylepšili. Nejlepší obraz vykazoval televizor Panasonic TX-P55VT30, kterému jsme udělili maximální počet bodů.
Viditelné rozdíly v podání 3D obrazu
Téměř všechny testované televizory dokážou zobrazovat 3D obraz, jeho kvalita se však výrazně liší. Současné televizory vytvářejí 3D obraz buď pomocí aktivních brýlí, nebo brýlí s polarizačním filtrem. Technologie polarizačního filtru bývá nesprávně chápána jako levnější a méně dokonalá, ale jak ukázala naše nedávná anketa (viz článek Testujeme třetí rozměr v Chipu 11/2011), většina z 99 účastníků testu oceňovala kvalitu a ergonomii 3D obrazu vytvářeného prostřednictvím polarizačního filtru výše než kvalitu 3D obrazu s aktivními závěrkovými brýlemi. Televizory s polarizačním filtrem vykazovaly lepší 3D obraz i v tomto testu. Kromě lepšího obrazu mají výhodu i v tom, že ke sledování 3D obrazu stačí pasivní polarizační brýle bez interní elektroniky a baterií, které jsou tedy lehčí i levnější než aktivní brýle závěrkové. Televizory s polarizačním filtrem dopadly dobře i v testu měření crosstalku. Z běžné sledovací vzdálenosti není prakticky rozpoznatelný ani jejich hlavní technický nedostatek, který spočívá ve snížení vertikálního rozlišení obrazu na polovinu. Bezproblémový 3D obraz s aktivními závěrkovými brýlemi nabízely z testovaných zařízení pouze dva modely: Samsung UE40D7000 a UE55D8000. Největším problémem plazmových 3D televizorů je výrazné snížení jasu obrazu v 3D režimu.
Analýza panelů
Nejdůležitějším kritériem je při testu televizorů vždy kvalita produkovaného obrazu. Největší důraz jsme proto kladli na zkoumání parametrů použitých panelů a na hodnocení výsledného 2D i 3D obrazu z různých videozdrojů. Všechna zařízení prošla shodnou standardizovanou procedurou.
Stabilita úrovně jasu v závislosti na úhlu pohledu
Odchylka gamma ukazuje, do jaké míry dokáže použitý panel zobrazit různé úrovně jasu. V případě televizoru Philips 40PFL6606K 1 činila naměřená odchylka 7,6 %, takže při sledování z ostřejšího úhlu začnou pozorovateli splývat některé odstíny šedé. Oproti tomu televizor Samsung UE55D8000 2 s mnohem nižší odchylkou na úrovni 1,6 % dokáže lépe rozlišit jednotlivé odstíny i při pohledu ze strany.
Rovnoměrnost intenzity podsvícení
Panel s ideálně rovnoměrným podsvícením by na těchto snímcích byl celý žlutý. Na snímku obrazovky televizoru Philips 50PFL7956 1 vidíme světlejší a temnější místa. Od ideálu se odchyluje o 10 %. Toshiba 42VL863G 2 se od ideálního stavu odchyluje jen o 3,9 %. V praktickém provozu zaznamenáme nevyrovnané podsvícení pouze v zatemnělé místnosti při sledování tmavých scén.
Režim dvou hráčů na jedné 3D obrazovce
Zajímavé využití 3D obrazu: televizor Philips 46PFL9706K 1 nabízí zajímavou funkci. Mohou na něm proti sobě hrát dva hráči, přičemž každý z nich sleduje obrazovku z jiného úhlu a vidí jen obraz určený pro něj. Na jiných televizorech 2 vidí oba hráči i pohyby soupeře.
Zdvojený 3D obraz (crosstalk)
Měření hodnoty crosstalku ukazuje míru, do jaké trpí 3D obraz nechtěnými dvojitými konturami. U panelů, kterým jsme naměřili menší než 3% crosstalk, si této chyby při praktickém provozu pouhým okem nevšimnete, ale větší než 3% crosstalk je již jasně patrný. Téměř všechny testované modely, nezávisle na tom, zda používají technologii polarizačního filtru, nebo aktivních závěrkových brýlí, se s crosstalkem dokázaly úspěšně vyrovnat.
Smart televizory: Zas ne tak chytré
Moderní TV se čím dál víc podobají počítačům a jsou vybaveny multimediálními přehrávači, přístupem k internetu i řadou aplikací. Ne vždy ale pracují dobře.
Chytré neboli „Smart“ televizory jsou dnes v módě, kterou si nemůže dovolit ignorovat žádný z výrobců. Termínem „Smart TV“ se označují modely vybavené přístupem k internetu, integrovaným přehrávačem multimédií a jednoduchými aplikacemi. Všechny televizory lze připojit do domácí sítě prostřednictvím LAN, ale bohužel jen některé (Philips, Sony, Samsung) lze bezdrátově připojit k Wi-Fi routeru.
Přehrávání souborů prostřednictvím sítě
Do základní výbavy Smart TV dnes patří klienti pro přehrávání streamovaného obsahu, webové prohlížeče s podporou flashe a možnost rozšíření funkcí televizoru specializovanými aplikacemi. Mediacentrum televizorů Samsung dokáže z USB portu přehrát většinu používaných formátů včetně populárního HD formátu MKV, videí s DTS zvukem nebo 3D obsahu. Při přehrávání multimediálního obsahu ze síťového disku jsme však přišli na jeden problém. Zatímco streamovací přehrávače s certifikací DLNA dokážou spolehlivě přehrát většinu formátů HD videa, opakovaně jsme zaznamenali problémy s přehráváním souborů v MKV. Pouze televizory Samsung umí na všech USB portech spolupracovat s paměťovými médii se systémem souborů NTFS.
Moderní chytré televizory by dále měly podporovat nový systém HbbTV (Hybrid broadcast broadband TV), který je v podstatě nástupcem klasického teletextu. Prostřednictvím HbbTV mohou jednotlivé televizní kanály k vysílanému programu přenášet přes internet dodatečný obsah v podobě dalších videoklipů, informací či mediálních knihoven. Výhodou je, že k HbbTV obsahu nemusí uživatelé přistupovat prostřednictvím internetového prohlížeče, ale stačí jim jen stisknout červené tlačítko dálkového ovladače, čímž se spustí portál s informacemi k právě vysílanému programu. Implementaci nového standardu HbbTV zvládli výrobci vesměs dobře, ale vzhledem k tomu, že se jedná o naprostou novinku, která bude například v České republice dostupná až během roku 2012, se toho stále dá hodně zlepšovat. Nejlépe si s HbbTV zatím poradil Philips, jehož rozhraní je přehledné, snadno ovladatelné a uživatelsky příjemné. Na druhou stranu ovládání HbbTV u Sony je nepohodlné, až nepoužitelné.
Funkce moderních televizorů lze snadno obohatit pomocí specializovaných aplikací. Střední třídu televizorů od Sony a Samsungu lze díky speciální aplikaci připojit ke Skypu. Využití Skypu na televizi má ale jeden háček. Žádný z testovaných televizorů totiž neobsahuje kameru, kterou si musíte dokoupit. Nabídka kamer je ale omezená, jsou předražené a mají žalostně špatnou kvalitu obrazu. Všichni výrobci vybavili své televizory možností připojení k nejznámějším sociálním sítím.
Prohlížení internetu na televizoru
Při hodnocení „chytrých“ funkcí moderních televizorů zkoumáme řadu různých hledisek. Důležité body získávají v testu ovladatelnosti a technických vlastností.
Prohlížení internetu a menu multimediálních funkcí
Ovládací menu má v různých televizorech různou podobu. Někteří výrobci zvolili cestu obsáhlého grafického menu, jiní (jako například Sony 1 ) očesali menu tak, že neobsahuje ani názvy položek. Rozhraní televizorů LG 2 je přehlednější a nabízí i náhled dostupných multimediálních souborů.
Implementace HBBTV funkcí
Výrobci televizorů se s podporou nového standardu HbbTV dokázali vyrovnat s různým úspěchem. Zatímco po stisknutí červeného tlačítka dálkového ovladače televizorů Sony 1 se zobrazí ne příliš praktické menu, ovládací menu televizorů Philips 2 s podporou HbbTV nabízí více informací a přehlednější strukturu.
Nové aplikace přinášejí více funkcí
Praktické využití chytrých televizorů můžete zvýšit instalací nových aplikací. Tyto aplikace lze stáhnout ze specializovaných „App storů“, provozovaných právě výrobci televizorů. Zatímco služba společnosti Philips 1 nenabízí ke stahovaným aplikacím dostatek informací, Panasonic 2 má přehlednější nabídku aplikací seřazených podle kategorií a poskytuje k nim i detailnější popisky.
Přehrávání videa z internetu
Přístup k videosouborům umístěným na nejznámějším serveru YouTube nabízí všichni výrobci, ale s připojením k internetovému archivu českých televizních stanic jsou na tom televizory o poznání hůře. Například ke skvělému archivu České televize se z žádného testovaného modelu prozatím nedostanete. Panasonic pak nabízí přístup k archivu televize Nova a přístup na stránky tn.cz.
Jak Chip testuje
Test jednoho televizoru zabere v podmínkách naší laboratoře celý jeden den. Podívejte se, jaká kritéria televizoru zkoumáme:
Kvalita zpracování TV/video obrazu (25 %): Kvalitu reprodukce PAL i HD obrazu zkoumáme prostřednictvím vybraných filmových scén. Kvalitu reprodukce detailů zjišťujeme například sledováním tmavých částí scény.
Výbava (25 %): V rámci hodnocení výbavy udělujeme televizorům body za dostupné konektory a funkce. Jednotlivé položky hodnotíme podle toho, zda se jedná o výbavu běžnou ve většině konkurenčních zařízení, nebo zda jde o skutečně inovativní prvky.
Ergonomie (20 %): Body při hodnocení ergonomie udělujeme za dobrý přístup k důležitým konektorům a ovládacím prvkům televizorů a například i za možnost nastavení panelu tak, aby byl co nejlépe natočen k divákům. Hodnotíme rozložení dálkového ovladače i strukturu a funkce menu.
Kvalita panelu (15 %): Hodnocení technické kvality displeje. Zkoumáme při něm maximální úhly pohledu, maximální úroveň jasu a kontrastu, rovnoměrnost podsvícení, rozsah barevného gamutu, odchylku neutrality bílého bodu, dobu odezvy atd.
Kvalita 3D obrazu (5 %): Hodnocení kvality reprodukce 3D obrazu provádíme sledováním vybraných scén a k měření intenzity rušivého zdvojení 3D obrazu (tzv. crosstalku) používáme speciální přístroje.
Kvalita zvuku (5 %): Hodnocení odráží maximální úroveň hlasitosti, frekvenční charakteristiku a čistotu reprodukovaného zvuku. Za jakékoliv nechtěné vibrace či rezonance body odebíráme.
Energetická úspornost (5 %): V rámci testování zkoumáme kromě úspornosti televizorů v různých provozních režimech i přítomnost senzoru měření intenzity okolního osvícení a centrálního vypínače.
Výsledky testu
Všechny testované modely produkují velmi kvalitní obraz i zvuk. Tomu odpovídá i vysoké bodové hodnocení s minimálními rozestupy. Během podrobného testování jsme zaznamenali rozdíly v parametrech a výkonu jednotlivých zařízení, zvláště pak v oblastech, které se přímo neodráží v kvalitě reprodukovaného obrazu. Ne všechny televizory umožňují záznam obrazu na externí USB flash disk či pevný disk a ne všechny podporují nejnovější standard HbbTV. Pouze některé z testovaných přístrojů lze bezdrátově připojit k internetu.
Vítězem testu se stal televizor Philips 46PFL9706K. Produkuje dokonalý obraz ze všech zdrojů videosignálu, nabízí opravdu bohatou výbavu, prvotřídní ergonomii a velmi slušný zvuk. Těsně za ním skončil v testu televizor Samsung UE55D8000, který má o poznání větší, 55“ úhlopříčku a přitom stojí skoro stejně. Pokud máte doma dostatek místa pro jeho umístění a hodláte často sledovat 3D obsah, doporučujeme zvolit právě tento model. Vysoké bodové hodnocení a celkově čtvrtou pozici získal i televizor s největší úhlopříčkou v testu: 60“ model Samsung UE60D8000. Produkuje špičkový 2D obraz, ale je hodně drahý a zaostává v kvalitě zobrazení 3D obsahu. Panasonic TX-P55VT30 se obzvláště hodí pro sledování televizního signálu v rozlišení PAL. Díky výkonné elektronice produkuje famózní obraz bez jakýchkoliv rušivých artefaktů, ale nějaké body jsme mu museli odečíst kvůli vyšší spotřebě a rezervám v ergonomii, kvalitě 3D reprodukce a poněkud slabšímu zvuku, takže celkově skončil až na 22. pozici.
I s omezeným rozpočtem si můžete pořídit televizor se špičkovým obrazem, ale budete se muset spokojit s modely s menší úhlopříčkou a skromnější výbavou. Milovníkům 3D obrazu doporučujeme televizor Philips 42PFL7606K, který skončil na výborném pátém místě, a přesto se prodává za příznivou cenu na hranici 20 000 Kč. Díky polarizačním brýlím vytváří kouzelně realistický a dostatečně jasný 3D obraz bez viditelného crosstalku. Vynikajícím poměrem mezi výkonem a cenou se může pyšnit televizor Philips 40PFL6606K, který nás příjemně překvapil jednoduchým a logickým ovládáním a cenou okolo 17 000 Kč, ale nepodporuje zobrazení 3D obsahu. Velmi dobrou volbu v kategorii 46“ televizorů představuje Sony KDL-46EX725 cca za 27 000 Kč. Jen o 7 000 Kč víc ale stojí opravdu velkoplošný 55“ model Philips 55PF6606K, ani ten ale neumí zpracovat 3D obraz.
Foto popis| Hlavním nástrojem pro zjišťování opravdových parametrů televizních panelů je fotometr. Tato kamera měří úroveň jasu a barevnou koordinaci.
Foto popis| Televizor Philips 46PFL9706K obdržel nejvyšší hodnocení ve všech kategoriích testu a po zásluze jej vyhrál.
Foto popis| Samsung UE60D8000 je z testovaných televizorů vybaven největší úhlopříčkou, nabízí vysoce kvalitní obraz, vzhledem k velikosti obrazovky má však i vysokou spotřebu.
Foto popis| Sony KDL-46EX725 nabízí skvělý obraz za rozumnou cenu.
Foto popis| Televizor Philips 50PFL7956 má nezvyklý poměr stran 21:9. Je tak vhodný hlavně pro přehrávání hollywoodských filmů z Blu-ray přehrávače.