Co přijde v roce 2012
Ohebné displeje, 3D obraz bez brýlí, internet v mobilu s rychlostí 100 Mb/s – Chip vám ukáže, co vás možná nadchne v roce 2012.
CH. Sackmann, M. Schreiber, P. Trousil
V roce 2012 už možná budete moct svůj smartphone snadno složit a strčit do kapsy a navíc jím pořídíte parádní ostré fotografie: umožní to ohebné flexibilní displeje a nové technologie snímání. První vzorky nových trendů už si ale můžete pořídit hned: první přenosné počítače nazvané ultrabooky jsou tenké jako tablet a pořídíte je za cenu cca od 20 000 Kč. Intel chce představit novou generaci těchto tenkých a lehkých notebooků ještě na jaře. A nejen Toshiba se snaží o to, aby se 3D televizory, které u nás doposud nejsou příliš populární, staly masovou záležitostí – tím, že se zbaví protivných 3D brýlí. Její televizní přístroje řady ZL2, které 3D bez brýlí podporují, se začnou prodávat právě v roce 2012. Na rychlejší mobilní internet LTE si ale budeme muset počkat o něco déle – nicméně v zahraničí už dostupný bude. A další trendy: kapacita klasických pevných disků by se měla vyšplhat na 5 terabajtů, SSD disky budou mít kapacitu 1 TB, jednooké zrcadlovky dostanou kvalitní OLED hledáček a přes síť WLAN budeme posílat data rychlostí jeden gigabit za sekundu.
MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ
ULTRABOOKY
Notebooky s funkcemi tabletu
Intelu se zatím průnik do oblasti tabletů příliš nepovedl, a tak tento výrobce čipů navrhl novou třídu přenosných zařízení – tzv. ultrabooky. Tenké a lehké notebooky, které jsou podobné Apple MacBooku Air, však stojí mnohem méně. Proto Intel navrhl pro ultrabooky hardwarovou specifikaci, která zahrnuje vlastnosti, jež mají i tablety – například „instant on“ a „instant connect“ (téměř okamžité zapnutí a připojení). Další generace ultrabooků by měla po otevření nastartovat za několik sekund a stejně rychle by se měla připojit k síti WLAN. Druhá generace těchto notebooků nové třídy by se měla v obchodech objevit už na jaře. V ultraboocích nahradí přece jen už postarší procesory Sandy Bridge nové procesory Ivy Bridge vyráběné 22nanometrovou výrobní technologií. Nabídnou nižší spotřebu, o 30 procent vyšší grafický výkon a asi o 20 procent vyšší výpočetní výkon. Kromě toho budou mít ultrabooky USB 3.0 a PCI Express 3.0. Nebudou mít samozřejmě optickou mechaniku – ta by se do přenosného počítače s tloušťkou 15 mm ani nevešla a nemají ji ani tablety.
OHEBNÉ OLED DISPLEJE
Flexibilní smartphony ovládnou trh
Ohebné displeje už jste mohli v posledních letech spatřit na výstavách a veletrzích, u reálně dostupných produktů se však zatím neobjevily. Zdá se ale, že se doba jejich využití v praxi přiblížila – alespoň u Samsungu. Tento korejský výrobce chce uvést svůj první smartphone s technologií FOLED (Flexible OLED) v polovině roku 2012.
FOLED displej Samsungu je 0,27 mm tenký, nabízí rozlišení 800 x 480 bodů a má úhlopříčku 4,5 palce. Podstatnou výhodou je to, že na rozdíl od klasických displejů můžete FOLED displej nejen ohnout, ale je také odolný proti nárazům a poškození. OLED (Organic light-emitting diode) je typ displeje využívající technologii organických elektroluminiscenčních diod. Zatímco v případě standardních OLED displejů jsou citlivé aktivní vrstvy chráněny dvěma skleněnými deskami, museli vývojáři u FOLED displeje použít ohebný plast vyrobený mimo jiné z křemíku a nitridu křemíku. Vhodný plast se vyvíjel dlouho – u předchozích návrhů byla jeho propustnost příliš velká (aktivní vrstva je citlivá na kyslík a vlhko) a displej ztrácel lesk a barevnost. Výrobci to vyřešili použitím několika tenkých vrstev místo jedné tlustší. Kromě Samsungu pracuje na výrobě FOLED displejů také LG, Sony a Nokia a chtějí je použít na „zasouvací“ notebooky nebo svinovací monitory.
Foto popis | FOLED SMARTPHONE - Organické elektroluminiscenčnídiody jsou potaženy několika vrstvami plastu, aby se zabránilo zlomeni displeje nebo jeho poškozeni kvůli vlivům vnějšího prostředí.
BOT TO GECKO
Jedna aplikace pro všechny systémy
Ať už jde o iOS, Android, nebo o systém Windows Phone, každá platforma má svůj pro výrobce výnosný „ekosystém“. Každý vývojář je pak nucen přizpůsobit svoji aplikaci pro daný systém a uživatel je pak s vybranou platformou svázán a musí hledat aplikace pro ni dostupné nebo musí přejít na jinou a o všechno přijít. Nový OS Boot to Gecko, vyvinutý firmou Mozilla, by tomu měl zabránit. Systém je určen především pro tablety a smartphony a jeho cílem je nahradit aplikace psané pro konkrétní OS čistě webovými aplikacemi. Obchodní model by se tak úplně změnil. Mozzila nabídne v podstatě jen systém typu webového rozhraní (něco jako Chrome OS), který slouží jako rozhraní mezi smartphonem a aplikacemi nezávislých tvůrců. Se systémem Boot to Gecko tedy Mozzila přímo nekonkuruje zavedeným systémům, ale vytváří standardizované rozhraní API, které může být svobodně integrováno do každého prohlížeče. Hlavní částí nového systému je jádro webového prohlížeče Firefox, které se startuje ze základu systému Android. Celý projekt se však zatím nachází v rané fázi. Podívejte se na wiki.mozilla.org/B2G.
PŘESUN APLIKACI NA CLOUD
Prostřednictvím systému Boot to Gecko chce Mozilla nabídnout nové webové aplikační rozhraní, díky kterému budou moci vývojáři nabídnout své aplikace nezávisle na operačním systému (například iOS nebo Android) a ty tak poběží na jakémkoli smartphonu nebo tabletu.
APLIKACE NFC
Zaplaťte mobilem
Near Field Communication (NFC) je už dlouho známá komunikační technologie, sloužící k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost (asi 20 cm) nebo na dotyk. První smartphony jako Galaxy Nexus už tuto přenosovou technologii podporují. Komunikovat spolu mohou jen zařízení s příslušným NFC čipem. Masově by se tato zařízení měla objevit právě v roce 2012, protože doposud chyběly aplikace pro využití této technologie. Podporu NFC už najdete například v Androidu 4 – Google umožní například to, aby si uživatelé NFC smartphonů mohli vyměňovat třeba trasy v mapách nebo kontaktní údaje. Hlavní nasazení NFC se ale chystá v oblasti bankovnictví a plateb. Pomocí telefonu si budete moci koupit lístek nebo zaplatit menší částky za nákup. Bude přitom stačit přiblížit NFC zařízení ke speciální čtečce.
ČTYŘ JÁDROVÉ TABLETY
Mobilní čtyřjádové CPU
Až doposud je pro mobilní čtyřjádrový procesor Tegra 3 v podstatě jen jedno grafické demo. I to je ale působivé – kulička se valí po hrací ploše doplněné klaunem a dalšími prvky a vše je pěkně barevné. Čtyřjádrový procesor s kódovým označením Kal-El hladce počítá světla, odlesky, gravitaci, pohyby záclonek a odrazy kuličky. Jádra pracují s maximální frekvencí 1,5 GHz a svoji sílu uplatní hlavně u graficky náročných her. Zvládnou samozřejmě hravě i plynulé přehrávání HD videa. K dispozici je i tzv. páté společné jádro, které zvládne synchronizaci mailů nebo přehrávání hudby. To pracuje na max. frekvenci 500 MHz a má minimální spotřebu. Prvním tabletem s tímto procesorem, který si u nás budete moct koupit, bude Asus Transformer Prime.
TV
ROZLIŠENÍ 4K
Čtyřnásobné Full HD
Rok 2012 nebude věnován jen rozvoji 3D zobrazení, ale v centru pozornosti je i vysoce kvalitní zobrazení 2D obrazu. Rozlišení Quad Full HD vzniklo z jednoduchého HD rozlišení. Tzv. 4K displeje nabízí rozlišení 4 096 × 2 160 bodů, což je více než čtyřnásobné rozlišení oproti běžnému Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 bodů. Panasonic již představil prototyp 4K panelu s úhlopříčkou 152 palců – ovšem za dost vysokou cenu okolo 500 000 eur. Šikovnější a hlavně cenově dostupnější modely by se měly objevit v roce 2012, a to nejlépe i s podporou 3D bez brýlí. V současné době také není dostatek materiálu, který by se dal na takovémto televizoru přehrát, ale i to se může rychle změnit. Například YouTube už nabízí speciální video s rozlišením 4K. A britská BBC by chtěla jít ještě o krok dál. V průběhu olympijských her v Londýně, které se budou konat v létě 2012, plánuje dokonce vysílání v rozlišení 8× Full HD, patrně ale pouze pro veřejné promítání her pomocí speciálních projektorů – vhodné televizory ještě v té době nebudou k dispozici.
AKTIVNÍ POLARIZACE
Polarizace a Full HD
Polarizační technologie se používá u stále více Full HD televizorů. Především proto, že polarizační brýle jsou mnohem jednodušší a levnější než závěrkové 3D brýle a teoreticky jsou kompatibilní se všemi televizory s polarizační 3D technologií. Nicméně v současné době používaná technologie má také řadu technických nedostatků. Obraz je filtrován řádek po řádku pro pravé a levé oko, a proto má také výsledný 3D obraz poloviční rozlišení oproti Full HD rozlišení. Nicméně právě přicházející televizory s aktivní polarizací dokážou zobrazit 3D obraz v plném rozlišení, podobně jako když se použijí závěrkové brýle. Filtry v tomto případě polarizují obraz ve Full HD rozlišení zvlášť pro levé a pravé oko.
Foto popis| Polfitr se závěrkovou technologií Televizory s aktivní polarizací kombinují dohromady výhody polarizační technologie a technologie se závěrkovými brýlemi. 3D obraz je zobrazen v kvalitě Full HD.
Foto popis| Krátké zpoždění Televizor mění polarizaci v rychlých cyklech
Foto popis| Polfiltr Polarizační vrstva se rychle přepíná a vytváří se tak jeden obraz pro pravé a jeden pro levé oko.
Foto popis| Levné brýle 3D obraz zpracuje televizor, takže pasivní polarizační brýle jsou pro zobrazení dostatečné.
GIGABITOVÁ WLAN
Bezdrátové vysokorychlostní sítě
Pokud chcete doma připojit do sítě Blu-ray přehrávač, herní konzoli, mediální centrum a NAS server a nechcete použít protivné LAN kabely, můžete rychle narazit na technické limity Wi-Fi. Ačkoli je současný WLAN standard dostatečně rychlý pro přenos videa v HD rozlišení, pokud síť intenzivně využívá více členů domácnosti, nemusí její kapacita stačit. S příchodem gigabitové WLAN sítě by se tento problém měl stát minulostí. Podle nového standardu IEEE 802.11ac budou data přenášena přenosovou rychlostí 1 000 Mb/s, tedy více než jeden gigabit za sekundu. Přenosová rychlost by se podle plánu měla v roce 2013 zvýšit dokonce na 6,9 GB/s. I v případě, že by reálná rychlost (podobně jako u předešlých standardů) byla zhruba jen poloviční, byla by to dostatečná rychlost pro bezdrátové připojení všech zmíněných zařízení. V případě gigabitové WLAN sítě se spoléhá spíše na optimalizaci než na nové technologie: silnější modulaci, větší šířku pásma a využívá se více antén. Jen zvýšením modulační rychlosti z 64 QAM (Quadrature Amplitude Modulation) na 256 QAM se může zvýšit výkon i 33 %. Kromě toho se využije širšího pásma zabírajícího 80 nebo 160 MHz (zatímco u 802.11n je to maximálně 40 MHz). Nový standard pak bude využívat jen frekvenci 5 GHz a opustí tak „zašuměné“ pásmo 2,4 GHz. Pro přenos se využije až osm antén a technologie MU-MIMO (Multi User - Multiple input, Multiple Output). MIMO rádiová komunikace využívá fenoménu vícecestného šíření ke zvýšení propustnosti a dosahu nebo ke snížení počtu přenosových bitových chyb. První zařízení standardu 802.11ac by se měla objevit v první polovině letošního roku.
Foto popis| Více antén Nové routery budou pracovat na frekvenci 5 GHz a budou využívat až osm antén.
Foto popis| MULTI-USER-MIMO Router rozpozná několik klientů a pomocí technologie MU-MIMO jim může všem poskytovat optimálně data ve stejnou chvíli.
3D BEZ BRÝLÍ
Třetí generace třetího rozměru
Při sledování první generace 3D televizorů jste potřebovali drahé a nepraktické závěrkové brýle. V minulém roce se začaly prosazovat televizory s levnějšími, polarizačními brýlemi, které se používají i v kinech. Přešla na ně většina výrobců televizorů. Pro sledování 3D televizoru roku 2012 už možná nebudete muset používat žádné brýle. Takovouto 3D televizi třetí generace už například nabízí Toshiba (model Toshiba ZL2) – zvládne zobrazit prostorový obraz v rozlišení 720p. Stereoefekt je pozorovatelný jen z některých úhlů – podle Toshiby je jich devět. Aby obraz nebyl dvojitý, má obrazovka speciální přední vrstvu z lentikulárních čoček. Nevýhodou je, že pro zobrazení bodu 3D obrazu je potřeba devět pixelů. Obrazovka tak musí mít rozlišení nejméně 4K (klasické 2D programy tedy zobrazuje ve čtyřnásobném vysokém rozlišení). Kvůli tomu je ale dost drahá. Toshiba ZL2 stojí kolem 8 000 eur.
SMART TV
Aplikace pro dálkové ovládání
Smartphony a tablety se mohou velmi snadno stát univerzálním dálkovým ovladačem televizoru. Musí však jít o „chytrý“ televizor (Smart TV) a uživatel si musí stáhnout příslušnou aplikaci pro ovládání. Chytrý televizor musí být připojen k domácí síti, nejlépe přes WLAN. V budoucnu možná nahradí tablet klasické ovladače s infračerveným rozhraním. Teoreticky můžete smartphonem ovládat i klasické televizory, ale museli byste si pořídit Bluetooth adaptér, který přeloží vstupy na infračervené rozhraní a pošle je do televizoru. Využití aplikací pro ovládání Smart TV je šikovné, protože na smartphonu nebo tabletu mnohem snadněji napíšete například URL webových stránek (na klasickém ovladači je to dost obtížné). Výrobci zařízení většinou poskytují svoji vlastní aplikaci přizpůsobenou přesně pro něj. Někdy je to výhodné, protože například aplikací Philips můžete ovládat i Blu-ray přehrávače této firmy. Pokud ale máte spotřebiče více výrobců, budete muset instalovat více aplikací různých firem.
PC
VĚTŠÍ FLASH PAMĚTI
1terabajtový SSD disk
V roce 2012 budou SSD disky opět větší než kdy jindy. Různí výrobci (například Samsung, MemoRight) ohlásili modely s kapacitou 800 GB. S modelem Octane firmy OCZ se dostanete až na kapacitu 1 TB – bude stát okolo 33 000 Kč. Výrobci těchto nových disků počítají v tomto roce s obratem ve výši jedné miliardy dolarů (jen v oblasti serverů) a v roce 2015 očekávají obrat okolo čtyř miliard USD. 2,5“ a 3,5“ SSD disky budou samozřejmě vhodné i do běžných osobních počítačů, pokud se najdou nadšenci, kteří si je budou chtít pořídit. Z důvodů větších rozměrů však „mega“ SSD disky nebudou vhodné do přenosných počítačů.
GRAFICKÉ KARTY
Vyšší výkon a nižší spotřeba
Příliš se zahřívají, jejich ventilátory jsou zbytečně hlučné a spotřebují mnoho elektrické energie: současná generace grafických karet pracuje na hranici technologických možností. Připravované grafické karty nové generace firem nVidia a AMD proto nebudou jen pouhým „upgradem“, ale budou mít zcela novou architekturu. A nejdůležitější novinkou obou výrobců bude přechod na novou výrobní technologii – ze 40 na 28 nanometrů. O připravovaných grafických kartách firmy nVidia s kódovým označením Kepler toho zatím moc známo není. O kartách řady Radeon HD7000 firmy AMD však přece jen něco na veřejnost proniklo. Podle dostupných informací mají mít vlajkové lodi HD7970 a 7950 2GB paměť – ovšem úspornou 800MHz paměť XDR2, místo paměti GDDR5. Když se zkombinuje s mnohem úspornější a menší GPU, je jasné, že ve výsledku by karta měla mít mnohem nižší spotřebu i při zvýšeném výkonu. Pro srovnání: nejvyšší model HD7970 s kódovým označením Tahiti XT by měl spotřebovat maximálně 190 wattů, současná špičková grafická karta HD6970 potřebuje kolem 250 wattů. Pokud tomu tak bude, dvouprocesorové řešení by se také mohlo vejít do limitů specifikace PCIe se spotřebou do 375 wattů.
Foto popis| VÝKONNÁ GRAFIKA OD AMD AMD Radeon HD 7970 je asi o 30 procent rychlejší a presto je energeticky úspornejší, než soucasný model HD 6970
HD 6970 (stará) HD 7970 (nová)
GPU
Jméno Cayman XT Tahiti XT
Technologie 40 nm 28 nm
Clustery 24 32
Shadery 1536 2048
Frekvence 880 MHz 1000 MHz
PAMĚT
Typ GDDR5 XDR2
Velikost 2 GB 2 GB
Frekvence 5500 MHz 8000 MHz
Rychlost 176 GB/s 256 GB/s
Spotřeba 250 W 190 W
PEVNÉ DISKY
Pět terabajtů do PC
Disky typu Solid State Disk jsou na vzestupu a o klasických pevných discích se už moc nepíše. I ty ale prochází vývojem a rok 2012 přinese opět výrazné zvýšení jejich kapacity. Například Seagate oznámil představení prvního disku s kapacitou 5 TB už na leden (na obrázku). Disk by mel mít pet ploten – každá s kapacitou 1 TB. I další výrobci oznámili alespoň 4TB modely svých disku, ať už interních, nebo externích. Velkou výhodou klasických pevných disku je jejich cena. I pres výrazný nárůst jejich ceny kvůli povodním je stále mnohem nižší než u SSD disku. Poměr ceny by se nemel v budoucnu měnit, ale u obou typu by mela cena postupně klesat.
SATA EXPRESS
Nové rozhraní pro superrychlé SSD
Úzkým hrdlem zpomalujícím osobní počítače byly dlouhou dobu pevné disky – s nástupem SSD disků se to změnilo. Nejnovější generace SSD disků na bázi flash paměti však dosáhla na hranici technologie SATA: 6 Gb/s, tedy asi 600 MB/s, které SATA nabízí, už nestačí. Rychlejší SSD disky, jako například OCZ Revodrive, totiž dosahují rychlosti až 1 300 MB/s, a proto musí být připojeny k výrazně rychlejšímu rozhraní PCIe. Toto řešení ale nefunguje tak úplně bez problémů.
Proto společnost SerialATA International Organization (SATA-IO) začala pracovat na nové specifikaci SATA rozhraní nazvaném SATA Express (SATA + PCI Express), která by měla tento problém vyřešit. SSD disky by mohly díky tomuto rozhraní převádět data bez dalších adaptérů pomocí směrnice PCI Express 3.0. Na základní desce by měly být dva typy konektorů – jeden by sloužil k připojení k PCIe a druhý si musí zachovat kompatibilitu se staršími SATA disky (viz obrázek). Výrobce desky si pak vybere, které typy konektorů použije. Organizace SATA-IO nastavila přenosovou rychlost SATA Express na 8 Gb a 16 Gb za sekundu. Přenosová rychlost by tedy mohla dosahovat až 1 nebo 2 GB/s. První základní desky s novým rozhraním SATA Express by se na trhu měly objevit někdy v polovině roku 2012 – v závislosti na tom, kdy bude dokončena specifikace SATA 3.2.
Foto popis| Kombinované připojení SATA Express využije pro datový přenos rozhraní PCIe – přenosová rychlost by se tak mohla zvýšit až na hranici 16 Gb/s.
Foto popis| PCIe konektor Nový konektor pro základní desky a SSD disky, které se připojují na SATA Express.
Foto popis| SATA konektor Použít bude možné i starší konektory a starší SATA disky a mechaniky.
Foto popis| SATA Express Nové základní desky budou mít konektory kompatibilní se SATA.
IVY BRIDGE TRIGATE
3D procesor
Moderní označení 3D dostanou v roce 2012 i procesory. Firma Intel totiž začne dodávat procesory s kódovým jménem Ivy Bridge, které mají „trojrozměrné“ tranzistory nazývané Intelem Trigate. Důvodem zdánlivě podivného jména je jedna součást tranzistorů – kanál, který bude od nynějška vyčnívat z jinak ploché vrstvy (viz obrázek). Trigate tranzistory (a procesory na nich založené) pracují mnohem efektivněji při stejné velikosti. Vzhledem ke své svislé konstrukci brání kanál protékání elektřiny tranzistorem, když je vypnutý. Úniky proudu by jinak bránily konstrukci tranzistorů menších rozměrů. Proto mohou být Trigate tranzistory jen 22 nanometrů široké, tedy o 10 nm tenčí než u tranzistorů současných procesorů Sandy Bridge. Na stejnou plochu se tedy vměstná mnohem více tranzistorů. Intel tuto technologii využije dvěma způsoby: u procesoru Ivy Bridge může použít mnohem více tranzistorů a tím zvýšit jeho výkon až o 50 procent nebo může u procesoru uspořit místo, použít stejný počet tranzistorů a ušetřit až 40 procent elektrické energie, přičemž navíc nebude docházet k takovým únikům. To je samozřejmě výhodné u procesorů pro mobilní zařízení. Výkonnější verze bude použita u osobních počítačů, kde spotřeba nehraje takovou roli.
FOTO
JEDNOOKÉ ZRCADLOVKY
OLED hledáček
Tato technologie bude v roce 2012 používána ještě ve větším měřítku, ačkoli elektronické hledáčky „zrcadlovek bez zrcátka" vyvolávaly u některých uživatelů úsměv. Nebylo v podstatě ani divu, protože toto řešení nebylo ideální – ve srovnání s optickým hledáčkem byl elektronický hledáček temnější a obecně méně kvalitní (vzhledem k rozlišení). Nicméně nový OLED hledáček představený firmou Sony nastavil v této oblasti nový standard. Jde o hledáček s nejvyšším rozlišením I2.3 milionu pixelů], a tím o nejlepší řešení, jaké kdo nabídl. Díky technologii OLED je zobrazený náhled velmi jasný a kontrastní - a to i u snímků s nízkou intenzitou světla. Kromě toho hledáček zobrazuje 100procentní obraz přenášený z optického snímače. Žádná část obrazu zobrazená po stranách se tak neztratí, jako se to stává u mnoha optických hledáčků. Do elektronického hledáčku lze také integrovat například informace o nastavení. Firma Sony tedy ukázala, jak to může vypadat, a konkurence ji bude určitě v roce 2012 následovat.
FOTOAPARÁTY „LIOHT FIELD"
Už nikdy nepořídíte rozmazané snímky
Máte před sebou dokonalý záběr, stisknete spoušť - a až následně zjistíte, že je fotografie rozmazaná nebo je zaostřena na nesprávném místě. Tahle chyba se vám s novým fotoaparátem Lytro Light Field Camera nestane. Stačí stisknout spoušť, a obraz je pak možné v počítači jakkoli přeostřit, vytáhnout detaily a změnit světelnost částí scény. Při fotografování se neostří, prostě se jen zaznamená celá scéna, nikoli 2D obraz, ale 4D světelné pole. Neostrý snímek s tímto fotoaparátem tedy nepořídíte. Fotoaparát se nezaměřuje na konkrétní oblast, ale zpracovává intenzitu a úhel dopadu paprsků světla. Stovky a tisíce drobných čoček (podle modelu fotoaparátu) jsou umístěny v přední části přístroje před obrazovým snímačem. Aby se vědcům ze Stanfordovy univerzity podařilo zaznamenat 4D pole z rozlišením 16 megapixelů, museli použít 90 000 čoček. Takovéto fotoaparáty se už používají v komerční sféře, ale pro spotřebitelskou oblast byly zatím příliš drahé. Prvním cenově dostupným řešením bude zmíněný fotoaparát Lytro. Rozlišení tohoto aparátu v megapixelech výrobce neudává, udává pouze hodnotu 11 ..megarays", což je počet světelných paprsků, které jsou zachyceny mikročočkami. Cena fotoaparátu Lytro by měla být okolo 400 eur.
Foto popis| ULOŽENÉ SVETLO Light-field fotoaparáty neukládají obrázek pixel po pixelu, ale měří a zachycují světlo a jeho paprsky (úhly dopadu).
Foto popis| POLE MIKROZRCÁTEK Každá čočka láme světlo trochu jinak. Snímač pak kromě intenzity světla zaznamenává i jeho směr.
Foto popis| ZMĚNA ZAOSTŘENÍ Stisknutím spouště se pořídí surová data. Pomocí softwaru až zpětně určíte, která část snímku bude zaostřena.
Foto popis| MRÍŽKOVÁ STRUKTURA Fotoaparát se skládá i z až 90000 jednotlivých čoček.
VIDEOKAMERY
3D video
Digitální kamery a kamkordéry představené v roce 2012 budou stále častěji nabízet natáčení 3D záběrů. Používají se pro to tři konkurenční technologie. Kamkordéry většinou používají dvě čočky - jedna čočka zaznamenává obraz pro levé oko a druhá pro pravé oko. Procesor zkombinuje obě části a vytvoří 3D obraz. Použit je jen jeden senzor pro oba snímky, takže rozlišení je nižší. Další možnost spočívá v tom, že jsou obě části obrazu snímány s časovým zpožděním. Zaznamenávat se tak mohou i trojrozměrné panoramatické snímky. Tato technologie ale není vhodná pro natáčení videa, právě kvůli časovému zpoždění. A další technologii používá firma Sony - obraz pro levé i pravé oko je zaznamenáván pouze jedním objektivem. Za objektivem je umístěno zrcátko, které rozděluje jednotlivé kanály obou částí snímků v plném rozlišení do dvou různých senzorů.
INTERNET / SOFTWARE
HTML5
Konec plug-inů
V roce 2012 se přiblíží konec plug-inů do webových prohlížečů. Nová verze jazyka pro popis webových stránek, HTML5, do nich totiž dokáže integrovat i audio, video a další grafické prvky. To pak všechny plug-iny, jako Adobe Flash player, odsoudí k vyhynutí. Výsledkem budou více interaktivní webové stránky nebo hry v prohlížeči. Vývojáři mobilních her už programují a předělávají svoje výtvory, aby byly kompatibilní s HTML5. Ačkoli vývoj nového jazyka stále pokračuje, hotové části je už možné používat. Téměř všechny nejnovější verze internetových prohlížečů už podporují dokončené části HTML5 specifikace. V HTML 5 jsou proto zavedeny nové tágy, které jsou určeny na strukturování stránek a které umožní rychlejší práci vyhledávačů.
LTE-LONG TERM EVDLUTION
Rychlý mobilní internet
Jestli se nové technologie LTE určené pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích u nás dočkáme v roce 2012, to zatím není jasné. V mnoha evropských zemích ale již tato technologie funguje. Tuto technologii lze použít jak v mobilních telefonech nebo tabletech, tak jako náhradu pevné linky ADSL. Teoretická rychlost stahování Idownlink) je 172,8 Mb/s a odesílání (uplink) 57,6 Mb/s, ale reálná rychlost při surfování je mnohem nižší. Mobilní radiostanici a její kapacitu totiž musí sdílet více uživatelů. To si také vyžádá objemové limity pro různé tarify - podobně je tomu i u současných tarifů internetového připojení Iznámý FUP). Měsíční limit by se mohl pohybovat mezi 5 a 30 GB přenesených dat. To je sice mnohem více, než kolik můžete přenést za současných podmínek (většinou desítky či stovky megabajtů), není to ale stále technologie vhodná například pro Full HV videostreaming.
WINDOWS 8
Inteligentní aplikace
S OS Windows 8 představí Microsoft nové uživatelské rozhraní Metro (barevné dlaždice), které je známé už z Windows Phone 7. Do systému bude také začleněna podpora HTML5. Mobilním světem se Microsoft inspiroval i v jiných věcech - například aplikace pro Windows 8 Metro budou dostupné pouze a jen přes Microsoft App Store. V optimálním případě by měly být informace o aplikacích ukládány do on-line paměti SkyDrive a uživatel by mohl bez problémů využívat aplikace například na počítači i tabletu. Společnost Microsoft také představila nové aplikační programové rozhraní WinRT (Windows Runtime). Jako rozhraní pro aplikace budou fungovat části „Communication & Data", „Graphics & Media" a „Devices & Printing" (viz obrázek). Při vývoji aplikací bude možné použít dva frameworky (softwarové struktury sloužící jako podpora při programování) - v prvním případě můžete aplikace napsat v jazycích C/C++, Visual Basic a XAML, ve druhém případě pak můžete programovat v HTML a JavaScriptu. Jako vývojové prostředí bude možné použít připravované Microsoft Visual Studio 11.
Foto popis| VÝVOJ APLIKACÍ Metro aplikace mohou být vytvořeny například v HTML5 (framework II). Jako rozhraní slouží nové API WinRT.