Knižní revoluce
Amazon nabídl americkým čtenářům neodolatelnou kombinaci levné čtečky a internetového knihkupectví. U nás se o toto propojení nyní pokouší eReading.cz.
PETR KRATOCHVÍL
Na českém trhu s elektronickými knihami (a čtečkami) panuje v současné době chaos. Téměř deset internetových knihkupectví prodává knihy v několika navzájem "nekompatibilních" formátech (některé navíc s DRM ochranou) a zmatek jen podtrhuje nabídka několika desítek čteček, které se (mimo jiné) liší i podporou zmiňovaných formátů. Zkušenější čtenář nad tímto stavem jen mávne rukou – koupí si čtečku, která mu vyhovuje, a knížky si pro ni pomocí sofistikovaných nástrojů upraví. Nelze ale zavírat oči nad faktem, že existují tisíce lidí, kteří potřebné technické znalosti nemají a chtějí si jen sednout s e-bookem do křesla a číst. A právě pro ty je určena čtečka eReading.cz.
Jde to i jinak
Na podzim loňského roku se ve stojatých vodách českého rybníku s elektronickými knihami objevil dravec. Server eReading.cz se od většiny konkurence lišil hned v několika oblastech: prvním a největším plusem byla nabídka knih, která se neomezovala jen na poměrně úzký rámec jednoho vydavatelství, ale sdružovala nabídky od více subjektů. Už v době startu projektu bylo možné na serveru najít knihy od přibližně dvaceti (!) vydavatelství. V současné době v tomto internetovém knihkupectví najdete více než 1 500 knih od několika desítek vydavatelů. Dalším rozdílem, který potěší především čtenáře, je široká nabídka formátů a především velký počet knih bez DRM ochrany. Většina knih je zde totiž k dispozici alespoň ve formátech PDF a ePub, u některých titulů najdete ještě populární formát mobi. Za zmínku také stojí, že pokud už u knihy najdete DRM ochranu (obvykle od Adobe), jsou zde k dispozici nástroje pro více platforem – tzv. Adobe Digital Editions pro PC/Windows, Bluefire Reader pro iPad/iPhone a Aldiko pro Android. Knížky z eReading.cz tak můžete číst skutečně všude. Dalším přelomovým krokem, ke kterému se eReading.cz letos odhodlal, byla nabídka hardwarové čtečky.
Miliony místo miliard
Nadšení čtenáři to u nás až doposud neměli lehké. Pravidelná návštěva knihkupectví či knihovny jim "kradla" buď peníze, nebo alespoň čas. S příchodem elektronických knih se tato újma o něco zmenšila, i tak ale měla situace k ideálu hodně daleko. Až teprve obchodní model Amazonu ukázal, jak může vypadat knihomolův ráj – knížku si můžete objednat kdykoliv a odkudkoliv, svou knihovničku si můžete nosit v kapse a během několika sekund si můžete číst vše, na co si vzpomenete. I to byl důvod, proč například v roce 2010 vykázal Amazon čistý zisk 1,15 miliardy dolarů a oznámil, že v tomto roce poprvé prodal více elektronických knih než těch tištěných. A i když je anglicky "mluvící" knižní trh nesrovnatelně větší než ten domácí, díky silné čtenářské kultuře zde určitě milionový potenciál je. A právě na ten se svou čtečkou zaměřil pozornost eReading.
Hardware je základ
Na první pohled nelze čtečce od eReadingu nic vytknout – robustní přístroj svým vzhledem sice neohromí, stydět se něj ale rozhodně muset nebudete. Po spuštění vás přivítá české prostředí, které zjednoduší (už tak přehlednou) orientaci v přístroji a ani naprostý začátečník zde nebude mít problém s nakupováním nebo čtením knížek.
Zkušenější bibliofilové si při pohledu na přístroj řeknou, že "tohle už někde viděli" – a budou mít pravdu. Čtečka od eReadingu je "maskovaný" Jinke Hanlin V60, na který jste mohli narazit například v testu čteček elektronických knih v Chipu 2/2011 (test najdete i na webu Chipu). A protože zde skončil na nelichotivém posledním místě (z šesti čteček), je důležité prozradit proč. Ačkoliv přístroj zabodoval z hlediska výbavy či přehlednosti, na úplné dno ho srazil nedoladěný firmware a ovládání. Výtku jsme měli především k pomalým reakčním časům, které způsobovaly, že nedočkavci stiskli tlačítko víckrát, než bylo potřeba, a výsledkem byla překvapivá reakce přístroje. Typickou ukázkou může být pohyb v nabídkách, kde pomalá reakce na stisk tlačítka k "nepravostem" přímo svádí. Na drobná ovládací tlačítka si nebudou stěžovat jen lidé s velkými prsty – nepraktické jsou především malé šipky, sloužící k navigaci v nabídkách. Další výtka putovala na adresu procesoru, který někdy viditelně nestíhá. Časový interval mezi zapnutím přístroje z režimu standby a zobrazením textu knihy je pod hranicí jedné sekundy, ale pokud například zabrouzdáte v nabídce "nastavení systému" (aniž byste ale cokoliv změnili), pokračovat ve čtení můžete až přibližně po deseti sekundách.
Důležité ale je, že Jinke na zlepšování svých modelů neustále pracuje, o čemž svědčí už pátý nový firmware jen za letošní rok. S aktualizací firmwaru čtečky podle vyjádření Martina Liperta počítá i eReading.
Po přečtení výše uvedených výtek se určitě většina čtenářů zhrozí, jaký že to šunt se vám eReading.cz pokouší vnutit. Skutečnost je ale trochu jiná. Většina výtek je zde z pohledu náročného a dlouhodobého uživatele Kindlu – pokud držíte čtečku e-knih v ruce poprvé, bude vám vadit jen pár drobností. I ty se ale rychle při čtení rozplynou a zůstane jen radost z elektronického "papíru" a zajímavých knih z rozsáhlé nabídky obchodu eReading.cz. Když si k tomu připočítáte relativně příznivou cenu a kompletní výbavu (včetně sluchátek a koženého pouzdra), nelze než uznale pokývat hlavou. Podpora adresářové struktury (která například nativně chybí Kindlu), díky kvalitnímu displeji příjemné čtení a především české "ovládání" znamenají, že přes drobné dětské nemoci je pro nadšené čtenáře eReading dobrým nákupním tipem a my ho můžeme jen doporučit.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
Revoluce místo evoluce
Není nejmenších pochyb, že server eReading.cz přinesl na český trh tolik očekávanou revoluci. Ta ale díky některým výtkám nemusí dopadnout tak, jak bychom si přáli. Názory optimisty a pesimisty vám naznačí, kterým směrem se naše myšlenky ubírají.
Optimista očekává, že nabídka hardwarové čtečky propojené s internetovým obchodem bude tím posledním kamínkem, který spustí lavinu podobných projektů od konkurence a tím podstatně rozšíří nabídku "čtiva" pro domácí čtenáře. Drobné nedostatky čtečky, které lze přičíst na vrub dětským nemocem projektu, budou výzvou pro ostatní a umožní jim lehce nabídnout "něco lepšího".
Pesimisté tvrdí, že čtenáři, kteří se díky tomuto projektu poprvé dostanou k čtečce elektronických knih, budou zklamáni. Hanlin V60 možná akceptovali technologičtí nadšenci před pár lety, pro které byl čtenářský přechod z mobilního telefonu (nebo Palmu) na (byť problematickou) čtečku vítězstvím. Ovšem soudobý čtenář rozmazlený bezproblémovým hardwarem bude z tohoto přístroje zklamán a může nad elektronickými knihami zlomit hůl.
JDE TO I BEZ ŘEČÍ
Sliby chyby a bláznova radost. Staré české přísloví přesně ukazuje, jak může vypadat realita na českém knižním e-trhu. Na jaře roku 2011 společnost Euromédia (stojící například i za Knižním klubem) otevřela na adrese www.ebux.cz nový obchod s e-knihami a podle slibů z tiskové konference měla v průběhu léta nabídnout i hardwarovou čtečku (prý podobnou Kindlu) s cenou pod tři tisíce korun, spolupracující přímo s obchodem. Kombinace silného subjektu a moderních technologií nás naplňovala optimismem a v pravidelných debatách s malověrnými nám umožňovala malovat budoucnost e-knih na růžovo. S přibývajícími měsíci a mlčením na straně portálu Ebux hladina našeho optimismu klesala až na samotné dno, odkud nás dostal až eReading.cz.
Balíček od eReadingu
Doporučená koncová cena čtečky činí 3 499 Kč s DPH, obsahuje však další bonusy v hodnotě přibližně 1 100 Kč. Zákazník v ceně získává pouzdro za 499 Kč, tři knihy od nakladatelství Torst v celkové hodnotě 395 Kč a počáteční kredit na nákup e-knih na portálu eReading.cz v hodnotě 200 Kč. Hlavním prodejním partnerem čtečky eReading.cz (First Edition) je internetový obchod KASA.cz.
Foto: Česky a přehledně: S ovládáním čtečky nebudou mít problém ani začátečníci.
Foto: Rozsáhlá nabídka: Z více než 1 500 knih si zde vybere i ten nejnáročnější čtenář.