Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rychlá jsou Windows 8

Jak rychlá jsou Windows 8

Vzhled rozhraní nových Windows už je poměrně známá věc. My jsme ale prozkoumali, co se skrývá "pod kapotou", a získali jsme překvapivé výsledky.
MARKUS HERMANNSDORFER, PETR KRATOCHVÍL

Microsoft tvrdí, že příští Windows nabídnou bleskový start za pouhých osm sekund, díky USB 3.0 i rychlé přenosy dat, snadné surfování úžasnou rychlostí a také bombastickou herní grafiku. Kolik z těchto slibů bude ve skutečnosti splněno, to se dozvíme až při uvedení finální verze. My jsme se ale rozhodli, že se na nová Windows podíváme již teď a ukážeme vám, jak pokračuje jejich vývoj. Pomocí specializovaných nástrojů otestujeme každou "novou" zkušební verzi a výsledky zařadíme pro snadné porovnání do přehledné tabulky. Takto si budete moci snadno zjistit, jakých pokroků vývojáři dosáhli a ve kterých oblastech je ještě potřeba zapracovat. Testovací počítač se během celého "pokusu" nezmění, tuningové nástroje nebo úpravy systému budou tabu. V tomto čísle otestujeme verzi "Developer Preview", která byla pro veřejnost představena na vývojářské konferenci, a porovnáme ji s Windows 7 Service Pack 1. Díky tomu si můžete udělat "obrázek" o tom, jaké pokroky (ve srovnání s předchůdcem) pro vás Microsoft připravuje.

Bootování s myší

Instalace Developer Preview nepatřila k těm nejsnadnějším, odměnou za naši trpělivost byl ale hned v úvodu bootovací manažer, který lze ovládat pomocí myši.
Při první instalaci jsme ve Virtual Clone drive integrovali ISO soubor s Developer Preview a nainstalovali jsme ho ze systému Windows 7 na čerstvě naformátovaný 20GB oddíl na disku.
Pokud na DVD vypálíte 4 GB velký ISO soubor a nabootujete z něj, nelze si nevšimnout že instalační soubor je větší než jeho předchůdce. Nicméně u Windows 8 je instalační čas delší jen o osm minut. Při spouštění nového systému se objeví startovní obrazovka a později i zcela nový boot manažer, ve kterém si pomocí myši můžete vybrat operační systém. V seznamu bohužel chyběl oddíl s Windows XP, protože boot manažer bere na vědomí pouze operační systémy od Windows Vista. Prostřednictvím tlačítka "Change Defaults" (změnit výchozí nastavení) můžete provést různé úpravy, jako například zkrácení doby zobrazení boot manažeru. Chybí zde ale možnost integrace Windows XP – s tím by měl Microsoft rozhodně něco dělat. Boot manažer je přizpůsoben UEFI BIOS, ale na starších PC se chová divně: pokud vyberete starší operační systém (například Windows Vista), počítač se před startem vybraných Windows restartuje.
V každém případě je ale vidět, že na startu systému vývojáři z Redmondu pracovali opravdu důkladně – doba spuštění je ve srovnání s běžnými Windows 7 přibližně poloviční! Tipujeme, že příčina bude v počtu spuštěných programů a služeb – zde Microsoft splnil naše stará tajná přání: Windows 8 nebudou jednoduše hned aktivovat všechny dostupné služby jako předchozí verze, ale jen ty opravdu nezbytné. Vytváření stínových kopií, rodinný filtr v Internet Exploreru a mnoho dalších funkcí, které používá jen zlomek lidí, je vypnuto a musí být aktivovány manuálně pravým tlačítkem myši. Pokud ale aktivujete všechny služby, bootovací čas se opět přiblíží obvyklému času systému Windows 7.

Rychlý start aplikací

V novém systému se také do značné míry změnilo spouštění velkých aplikací. Spouštění programů, jako je Adobe Photoshop, je nyní stejně hladké jako spouštění aplikací na tabletech a smartphonech. Kromě toho nové rozhraní Metro umožňuje spouštět programy jako integrované aplikace. Máte-li dotykovou obrazovku, stačí se dotknout jediné "dlaždice" (na kterou lze ale také kliknout i myší). Windows 8 mají kromě nového designu také přinést celou řadu dalších odlišností od Windows 7. Například Windows 8 kontrolují, zda lze instalované aplikace spustit také v novém operačním systému. My jsme však dokázali bez problémů i v Developer Preview nainstalovat téměř všechny programy, které běží na Windows 7.
Instalaci lze nejrychleji provést tak, že kliknete na ikonu "Windows Explorer" a poté ve správci souborů dvojitým kliknutím spustíte instalační soubor. Windows 8 automaticky vygenerují novou ikonu, pomocí které můžete program později spustit. Aby byla tato ikona vidět, posuňte se rolovacím tlačítkem do pravé spodní části obrazovky – Windows 8 umisťují nové ikony na "konec". Pokud vám tato pozice nevyhovuje, stačí ikonu přetáhnout na jiné místo.
Spuštění standardních programů Windows, jako jsou Poznámkový blok nebo Malování, je poněkud neobvyklé. Nejprve musíte pomocí ikony "Desktop" změnit rozhraní, které silně připomíná Windows 7. V něm klikněte na tlačítko Start, kde ale neuvidíte obvyklé vyhledávací pole, ale opět ikony. I přes to přesuňte ukazatel myši na tlačítko Start a otevře se nabídka, ve které musíte vybrat "Search". Poté na pravém okraji obrazovky klikněte na tlačítko "Apps" a zadejte název programu, který hledáte. Kliknutím na výsledek vyhledávání se nástroj spustí – viditelně rychleji než ve Windows 7. Standardní programy Windows jsou nově vybaveny pásem karet, který již znáte z kancelářského balíku Office. Ten sice na první pohled moc prakticky nevypadá, ale jakmile si na něj zvyknete, budete používat programy rychleji a efektivněji.

Kolik energie ještě zbývá?

S novým a výrazně lepším Správcem úloh získáte lepší přehled o "vnitřní" situaci ve Windows 8. Na Chip DVD ale najdete i další referenční nástroje, které vám pomohou s měřením výkonu systému. Nabídku pro výběr Správce úloh vyvoláte jako obvykle kombinací kláves [Ctrl]+[Alt]+[DEL]. Ihned po startu nástroj ukáže všechny běžící procesy v silně optimalizovaném zobrazení. Ve sloupcích můžete vidět, jak moc jednotlivé procesy zatěžují procesor, kolik potřebují RAM a jak pracují se sítí či pevným diskem. Ucelený pohled na zatížení systému můžete získat kliknutím na "Performance", zatímco starý známý přehled najdete pod tlačítkem "Details". Obzvláště vítáme nové položky "Startup" a "Services", které ukazují, které programy se spouští při startu Windows, a umožňují vypnout zbytečné systémové služby. V Developer Preview jsme prozatím nenalezli "Windows performance index", a i to je důvod, proč jsme k testu použili specializované nástroje, jako je benchmark PCMark. Výsledky prozradily viditelně vyšší výkon, který srážely jen aplikace s vysokými požadavky na grafiku. U běžných úkolů, jako je komprese souborů do ZIP archivu, jsme ale ve srovnání s Windows 7 na žádné známky zlepšení nenarazili. Surfování na webu je s novým Internet Explorerem podle výsledků měření o něco rychlejší, většina uživatelů ale tuto změnu pravděpodobně nezaznamená. Vykreslování obrazu pomocí ray-tracingu trvá přibližně stejně dlouho jako ve Windows 7, ale tato situace se rychle změní, jakmile budou k dispozici grafické karty, které podporují DirectX 11.1.

Bleskově rychlé vypnutí

Microsoft nejen zřetelně urychlil spouštění Windows 8, ale zapracoval i na jejich rychlejším vypínání. Zde jsme narazili jen na jeden problém: tlačítko "Vypnout" je dobře skryto.
Přesuňte kurzor myši na tlačítko Start a v nabídce zvolte tlačítko "Settings". Poté klikněte na pravém okraji na "Power" a vyberte možnost "Shut down".
Windows 8 se vypnou velmi rychle, podle "záznamu událostí" na to potřebují jen sedm sekund – jejich předchůdce na to potřeboval minimálně dvojnásobný čas, který často ještě prodlužovaly další procesy a služby běžící na pozadí. Aby nedošlo k problémům, musely být navíc vypnuty ve správném pořadí. Protože ve Windows 8 Developer Preview jsou mnohé z těchto služeb neaktivní a celá řada procesů byla odstraněna, tento problém zde nevzniká. A my doufáme, že to tak zůstane i v následujících verzích.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Dokonce i první verze Windows 8 nás v zátěžových testech ohromila: na spuštění potřebuje polovinu času než "vyladěná" Windows 7, to samé platí i pro dobu vypnutí. Znatelně rychleji se spouští i velké aplikace, jako například Photoshop CS5.5. Microsoft by měl zlepšit grafiku a převody videa, v těchto oblastech se pravděpodobně díky integrovanému rozhraní DirectX 11.1 určitě brzy dočkáme znatelného pokroku. "Dlaždicové" rozhraní Metro sice není při použití s myší příliš vhodné, v Developer Preview je ho ale možné vypnout úpravou registrů.

Instalace měřeno stopkami
Win 7      21 min.
Win 8      30 min.
Videa přehrávání
Win 7     19 fps
Win 8     18 fps
Doba vypnutí Podle Prohlížeče událostí
Win 7     12 s
Win 8     7 s
Grafický výkon Benchmark pro hry
Win 7     1 844 3DMarks
Win 8     904 3DMarks
Surfování s Internet Explorerem 10
Win 7     7,5 stránky/s
Win 8     7,7 stránky/s
Celkový výkon Rychlost počítače
Win 7     1 502 PCMarks
Win 8     1 579 PCMarks
Video konverze
Win 7     1 226 Kb/s
Win 8     1 940 Kb/s
Komprimace 317 MB souboru pomoocí 7-Zip
Win 7     114 s
Win 8     113 s
Velký program start programu Photoshop CS5.5
Win 7     10 s
Win 8     4 s


Windows 8 v prvním zátěžovém testu
Ne každý je ochoten si pro Windows 8 koupit nový počítač. Proto otestujeme Developer Preview (stejně jako pozdější verze) na systému s procesorem Intel Core 2 Duo (2,4 GHz), 2 GB RAM a grafickou kartou nVidia GeForce 7600 GS. S využitím grafického rozhraní DirectX 11.1 počítáme pouze v případě, pokud je k dispozici vhodný hardware a funkční ovladače.
Aby bylo možné posoudit výkony Windows 8, budeme měřit celkový výkon pomocí současných benchmarků (včetně PCMarku 7, který najdete na Chip DVD), stejně jako dobu spuštění počítače anebo rychlost surfování s novým Internet Explorerem 10. V tabulce (nyní na straně - 42) tak můžete sledovat, jak probíhá vývoj nových Windows.


VirtualBox: Vyzkoušejte si Windows 8 bez rizika
Chcete si sami vyzkoušet Windows 8 Developer Preview? Pak raději ne na pracovním počítači, protože kombinace rané fáze vývoje, nového operačního systému a "zákonu schválnosti" vám může způsobit nepříjemné problémy, včetně ztráty dat.
Vhodným řešením je tedy instalace ve virtuálním počítači, který si můžete vytvořit pomocí nástroje VirtualBox (najdete ho na Chip DVD). Dále budete potřebovat ISO soubor Windows 8 Developer Preview, který najdete zdarma ke stažení na webu Microsoftu (nebo na Chip DVD 11/2011).
JAK BEZ PROBLÉMŮ SPUSTIT WINDOWS 8
Jakmile máte vše připraveno, nainstalujte VirtualBox a příkazem "New" vytvořte nový virtuální počítač. Poté zvolte v průvodci jako operační systém Windows 7. Pokud jste si stáhli 64bitovou verzi Windows 8 Developer Preview, zvolte "Windows 7 (64 bitů)". Novému počítači přiřaďte alespoň 1 GB RAM a 20GB (virtuální) pevný disk. Pokud máte vše nastaveno, připojte pomocí "Mass storage" ISO soubor s Windows 8. Nakonec ještě nezapomeňte v nabídce "System | Motherboard" aktivovat volbu "Activate IO-Apic". V opačném případě nebude možné Windows 8 spustit. Potvrďte vše kliknutím na "OK" a spusťte virtuální počítač. Poté už se rozběhne instalace systému. Po přibližně půl hodině si budete moci sami vyzkoušet nový operační systém.


Aplikace: Které fungují a které ne
Zde pro vás máme především dobré zprávy: ve Windows 8 Developer Preview budou fungovat téměř všechny aplikace, se kterými jste pracovali ve Vistě nebo Windows 7. Jediný problém, na který jsme narazili, byl u hry, která byla naprogramována pro úzkou spolupráci s hardwarem, a také u antivirového programu.

Aplikace    Win 8

Acronis True Image 2011    lze spustit
Adobe Photoshop CS5.5    lze spustit
Adobe Reader 10    lze spustit
Avira Free Antivirus 12    jen s omezením
Crysis 2    nelze spustit
Firefox 7    lze spustit
iTunes 10    lze spustit
MS Office 2010    lze spustit
Nero Multimedia Suite 10    lze spustit
Skype 5.6    lze spustit


Naměřené hodnoty: Windows 8 nabídnou slušné výkony již nyní
Za nová Windows prozatím soutěží s předchůdcem pouze Developer Preview, ale i rychlý pohled na výsledky testů vám prozradí překvapivý fakt: i "nedokončená" verze byla v některých zkouškách podstatně rychlejší!