Přejít k hlavnímu obsahu

Tuning smartphonů

Tuning smartphonů

Některé funkce výrobci smartphonů u svých zařízení blokují. Pokud se k nim chcete dostat, musíte je "odemknout". Ukážeme vám jak.
FREDERIK NIEMEYER

Více výkonu, zakázané funkce nebo pracovní plocha na míru. A také množství aplikací, které vám měly zůstat navždy skryty. Vylepšit můžete nejen Android, ale dokonce i Apple iPhone se systémem iOS. Telefon je vlastně jen hardwarová krabička, do které si můžete nainstalovat jakýkoliv operační systém. Vlastní ROM v telefonu vám zpřístupní zcela nové funkce a možnosti. Pro iOS existuje alternativní market s aplikacemi – Cydia. Zde najdete i programy, které Apple neschválil. Takové aplikace nemají žádná omezení, nemusí se řídit přísnými pravidly Applu. Abyste však tyto funkce získali, musíte provést výrazný zásah do telefonu. U iOS se mu říká "jailbreak", u telefonů s Androidem zase "root". Oběma těmito zásahy porušíte licenční podmínky, které jste odsouhlasili při používaní telefonu, takže je tento zásah vlastně nelegální. A samozřejmě přijdete o záruku. Teoreticky je však možné vše vrátit zpět.
UPOZORNĚNÍ: Veškeré zásahy do telefonu jsou nebezpečné, a měli byste je proto dělat obzvláště pečlivě, aby nedošlo k nevratnému poškození zařízení.

Jailbreak u iPhonu

Ačkoliv jailbreakem neztratíte žádná data, rozhodně doporučujeme provést zálohu celého zařízení. Tu provedete velmi jednoduše přímo z iTunes. Připojte telefon k počítači, spusťte iTunes a počkejte, až telefon uvidíte v části "Zařízení" v levé části okna. Klikněte na název telefonu a poté zvolte "Zálohovat". Automaticky dojde k zazálohování celého telefonu. Pokud by se něco nepodařilo, budete mít všechna data ze svého telefonu zase k dispozici.
Všechny verze iOS až do 4.3.3 (prozatím) odemknete jednoduše tak, že přímo v zařízení otevřete webovou stránku www.jailbreakme.com. Webová stránka automaticky rozpozná vaše zařízení (iPhone, iPad nebo iPod) a vy si odsud stáhnete vše potřebné, abyste do iPhonu získali aplikaci Cydia, což je zmíněný alternativní obchod.
Pokud už jste stihli svůj iPhone aktualizovat na iOS verze 5, bude postup složitější. Výše zmíněná stránka v době přípravy článku neumožňovala iOS 5 odemknout. Ze stránky http://blog.iphone-dev.org/redsn0w-iOS5 si stáhněte program "redsn0w", se kterým iOS odemknete. Pokud pracujete ve Vistě nebo Windows 7, doporučujeme soubor redsn0w.exe spouštět v režimu kompatibility s Windows XP a také s právy správce. Aplikace se spustí. Nyní klikněte na tlačítko "Jailbreak ". Zobrazí se instrukce, které je třeba pečlivě dodržet. Nejprve připojte iPhone k počítači. Až když je připojený, tak jej vypněte. Jakmile je iPhone vypnutý, ještě než kliknete na tlačítko "Next" v průvodci, přečtěte si instrukce.
Zařízení je třeba dostat do tzv. DFU modu. To provedete tak, že horní tlačítko určené pro zapnutí iPhonu budete držet pět sekund stisknuté. Dále přidržíte tlačítko HOME a obě tlačítka budete držet po dobu deseti sekund. Pak horní tlačítko pustíte a tlačítko HOME budete držet ještě asi dalších patnáct sekund. Že vše proběhlo úspěšně, to poznáte podle toho, že se do systému začne instalovat nový ovladač. Naše doporučení: Začněte s tímto postupem a až poté klikněte na tlačítko "Next", protože pokud začnete později, nestihnete vše provést tak, jak program očekává. Pokud vše stihnete, bude nástroj chvíli pracovat. Nakonec se zobrazí okno, ve kterém ponechte zatrženou volbu "Install Cydia", a pokračujte kliknutím na "Next". Nyní se opět rozběhne krátký proces, který aplikaci Cydia nainstaluje. Verze programu redsn0w, která byla k dispozici v době přípravy článku, měla jednu nevýhodu – odemknutí trvalo jen do vypnutí telefonu, poté bylo třeba je provést znovu. Je však velmi pravděpodobné, že až budete číst tento článek, bude už možné ponechat změny natrvalo.

Zabezpečení odemknutého iPhonu

Jako první byste měli provést zálohu SHSH, pro případ, že byste potřebovali iPhone vrátit do původního stavu. Co to vlastně SHSH je? Zařízení Apple mají čip s unikátním ECID číslem. Podle tohoto čísla servery Applu zjišťují, zda je možné nahrát konkrétní verzi softwaru (především je to pro zabránění tomu, aby si uživatelé nahrávali starší verze iOS, které jsou odemknuté). ECID lze však obejít pomocí SHSH (signature hash).
Cydia umí přímo uložit SHSH automaticky. Pokud se tak nestane, zvolte v hlavním menu Cydia "Make my life easyier".
Pak budete muset změnit výchozí heslo pro Secure Shell (SSH). K tomu budete potřebovat aplikaci MobileTerminal. Tu si stáhnete pomocí repozitářů. Spusťte aplikaci "Cydia", přejděte do "Manage", zvolte "Sources" a přidejte nový repozitář kliknutím na "Edit | Add". Jako adresu zadejte http://www.ijailbreak.com/repository a potvrďte kliknutím na "Add Source". Poté přímo v Cydii vyhledejte aplikaci MobileTerminal, spusťte ji a zadejte následující sekvenci příkazů: "su", "alpine", "cd", "passwd" a nové heslo. Pak heslo zopakujte pro "passwd mobile". Nyní je jailbreak skutečně dokončen a můžete instalovat všechny aplikace, které najdete na Cydii. Tímto způsobem můžete odemknout vlastně všechna zařízení Applu, která používají iOS, tedy nejen iPhone, ale také iPad nebo iPod.

Odstranění jailbreaku

Pokud se chcete jailbreaku zase zbavit, postačí nahrát do iPhonu aktualizaci. Ta vždycky nastaví systém do stavu, jaký požaduje Apple. Pokud není aktualizace zrovna k dispozici, můžete jailbreak odstranit i ručně, a to tak, že telefon převedete do výchozího stavu. To provedete opět pomocí DFU modu. Horní tlačítko určené pro zapnutí iPhonu budete opět držet pět sekund. Dále přidržíte tlačítko HOME a obě tlačítka budete držet po dobu deseti sekund. Pak horní tlačítko pustíte a tlačítko HOME budete držet ještě asi dalších patnáct sekund. Nyní otevřete iTunes a v nabídce uvidíte tlačítko "Obnovit ". Kliknete na něj. Zařízení se dostane do výchozího stavu, bude tedy bez jailbreaku.

Odemčení Androidu jedním kliknutím

Operační systém Android nabízí mnohem větší svobodu než iOS, i když jej nemáte nijak odemčený. Smartphony lze jednoduše připojit k počítači jako mass storage, aplikace můžete instalovat nejen z oficiálního marketu, ale prakticky úplně odkudkoliv, změny vzhledu také nemají žádné limity. Android je zkrátka mnohem svobodnější. Přesto je pro některé složitější činnosti vhodné, pokud má systém udělaný tzv. "root", kdy máte plný přístup ke všem součástem telefonu.
Udělat "root" na Androidu je naštěstí mnohem jednodušší než popisovaný postup v případě iOS. Stačí k tomu jediná jednoduchá aplikace, která se nezývá SuperOneClick. Svou domovskou stránku má na webu http://shortfuse.org, ke stažení je na adrese http://tinyurl.com/chiproot. Dále je potřeba přepnout telefon do USB debugging modu. Proto na svém Androidu zvolte "Nastavení | Aplikace | Vývoj " a zatrhněte položku "Ladění USB". Nyní spusťte SuperOneClick a klikněte na tlačítko "Root". Tím je root dokončen.

Rootování Samsung Galaxy S

SuperOneClick funguje bleskově a jednoduše, ale nerozumí si se všemi telefony. Poté je třeba zvolit složitější postup – nahrát speciální "rootnuté" jádro nebo změnit bootloader. Bohužel u každého zařízení je postup jiný. Každopádně na webových stránkách www.xda-developers.com najdete postupy pro všechny typy telefonů.
Mezi telefony, které není možné odemknout jedním kliknutím, patří i populární Samsung Galaxy. Ten je vybaven systémem Android 2.3.3 Gingerbread. SuperOneClick si na tomto smartphonu vyláme zuby, přesto existuje postup, jak root vytvořit.
Nejprve je třeba zjistit, zda je možné Galaxy S přepnout do bootloader modu. Vypněte jej, odpojte od počítače a v jednom okamžiku stiskněte tlačítko pro zeslabení zvuku, pro zapnutí a tlačítko Home. Po několika sekundách byste měli vidět žlutý varovný symbol. Pokud se nezobrazí, máte smůlu a další kroky neprovádějte – zařízení byste mohli zničit. Podržte tlačítko pro napájení po dobu patnácti sekund, tím tento mod zase opustíte. V telefonu zvolte "Nastavení | Info o telefonu" a ujistěte se, že máte Android verze 2.3.3. Oficiálně se tato verze jmenuje "GINGERBREAD.XWJVI". Pro "rootnutí" použijte soubor "CF-Root-XW_DBT_JVI-v3.7-CWM3RFS". Pokud byste měli jinou verzi, podívejte se na webovou stránku bit.ly/aMXFXU, kde podle své verze telefonu najdete správnou verzi jádra. Zde najdete i odkazy ke stažení jednotlivých jader – jsou zabalena v archivech ZIP.
Připojte telefon k počítači a nainstalujte potřebné ovladače (třeba pomocí oficiálního softwaru od Samsungu). Spusťte program Odin3, který si stáhnete ze stránky http://tinyurl.com/chipodin. Přepněte Galaxy opět do bootloader modu a spojte jej s PC. V programu Odin3 klikněte na "PDA" a TAR soubor nahrajte do kořenového adresáře. Pokud jste tak ještě neučinili, zatrhněte "Auto Reboot" a "F. Reset Time" a ujistěte se, že není zatrženo "Re-Partition". Kliknutím na "Start" nahrajete rootnuté jádro. Tím se také vytvoří speciální záchranná partition, pomocí níž můžete později vytvořit svou vlastní ROM telefonu. Po novém spuštění již bude Galaxy S rootnutý a budete moci používat všechny aplikace, které vidíte v tabulce napravo.

Vlastní ROM na Galaxy S

Ještě o krok dál jdou uživatelé, kteří do telefonu nahrávají speciální modifikovanou ROM. Doporučujeme provést kompletní zálohu telefonu. Doporučujeme tedy, abyste si uložili třeba i IMEI telefonu, občas se totiž může ztratit. Pomocí správce souborů, který má "root přístup", jako je například File Expert, běžte do systémové složky telefonu a složku "efs" uložte na SD kartu. IMEI telefonu najdete v menu "Nastavení | Info o telefonu | Stav | IMEI" a zde uvidíte sériové číslo telefonu. Nyní si můžete nahrát jakoukoliv vlastní ROM. Na serveru http://forum.xda-developers.com jich najdete obrovské množství, s různými funkcemi i vzhledy, vybírat je skutečně z čeho. Doporučujeme především verze, které jsou založené na Androidu verze 2.3.5. ZIP soubor rozbalte do vnitřní paměti telefonu (ne na paměťovou kartu). Vypněte telefon, zapněte jej v nouzovém režimu (podržíte najednou tlačítko Home, zvýšení hlasitosti a Power) a počkejte, než se dostanete do menu nouzového režimu. Pomocí šipek pro změnu hlasitosti vyberte "wipe data/factory reset" a výběr potvrďte klávesou "Home". Nyní vyberte "Yes" a opět potvrďte klávesou "Home". Zopakujte postup pro "wipe cahce partition" a "Advanced | Wipe Dalvik Cache". Pomocí klávesy "Zpět" se dostanete zpět do základního menu. Novou ROM nainstalujte volbou "install zip from sdcard | choose zip from sdcard". Nakonec vyberte vlastní ROM a potvrďte požadavek výběrem "Yes" a stisknutím klávesy "Home".

Odstranění stop z Galaxy S

Chcete-li se zbavit pozměněné verze a chcete zase tu původní, budete muset najít oficiální firmware. Opět doporučujeme zapátrat na http://forum.xda-developers.com, firmwary se totiž stále vyvíjejí, tak abyste měli nejnovější verzi. ROM nahrajte do složky na počítači. Přepněte telefon do nouzového režimu, spusťte Odin3 a spojte PC se smartphonem. V Odin3 v části "PIT" vyberte soubor s koncovkou PIT, jako je třeba "s1_ odin_20100512.pit", v části "PDA" vyberte soubor, který začíná názvem PDA, jako je třeba "PDA_XWJVI_Sbl.tar.md5", v části "PHONE" vyberte soubor, který začíná názvem phone, jako je třeba "PHONE_XJVO.tar.md5", a v části "CSC" vyberte soubor, který začíná názvem CSC, jako je třeba "CSC_DBTKV2.tar.md5". Pokud tomu tak není, nastavte zatržení u "Re-Partition", "Auto Reboot " a "F.Reset Time". Nakonec klikněte na tlačítko "Start". Tím se telefon dostane do výchozího stavu.
AUTOR@CHIP.CZ


iOS jailbreak
Blokování SMS a hovorů
Aplikace iBlacklist umí zablokovat nežádoucí spam.
Bleskové nastavení
Aplikace SBSettings nabídne bleskové nastavení stavu telefonu.
Povolený multitasking
Aplikace Backgrounder umožní, aby i aplikace na pozadí dále běžela.

Android root
Změna frekvence procesoru
SetCPU mění frekvenci CPU. Když je třeba, dodá výkon, jinak šetří baterii.
Přístupová práva
LBE Privacy Guard podrobně nastavuje přístupová práva aplikací.
Anonymní surfování
Aplikace Orbot zajistí anonymní surfování. Používá kaskádovité servery, pro zamaskování identity.


JAK NAINSTALUJETE NOVOU VERZI ANDROIDA
S vlastní ROM můžete zcela změnit možnosti svého smartphonu, třeba Samsungu Galaxy S i9000. Navíc do něj můžete dostat i novější verzí Androidu, konkrétně verzi 2.3.5. Ta je rychlejší a bezpečnější.

Foto: Příprava: Vypněte telefon. V jednom okamžiku stiskněte tlačítka pro zeslabení, pro zapnutí a tlačítko Home, dokud se telefon nezapne.
Foto: Příprava na PC: Připojte Galaxy S k počítači. Spusťte nástroj Odin3, který flashování provede. Flashování spustíte tak, že v části PDA vyberete správné jádro systému a kliknete na tlačítko "Start". Po dokončení telefon vypněte a zapněte.
Foto: Vlastní ROM: V jednom okamžiku stiskněte tlačítka pro zesílení, pro zapnutí a tlačítko Home. Zde provedete flashnutí systému.
Foto: Android v novém: Alternativní systém je nainstalován. Zde vidíte Easter E1 s Androidem 2.3.5 a množstvím nových funkcí