Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows 7
Skrytí uživatelských jmen při přihlašování k Windows
Na uvítací obrazovce uvádějí Windows všechny uživatelské účty a prozrazují tím jména uživatelů také nepovolaným třetím osobám. Tomu byste chtěli zabránit.
TIP - Aby nepovolaným zvědavcům nestačilo pouze uhádnout heslo, klikněte na "Start" a pod "Prohledat programy a soubory " zapište pojem "regedit". Windows vám pak výsledek hledání sdělí přímo v nabídce Start. Pod "Programy" klikněte na "regedit.exe", čímž spustíte editor registru. Pokud pracujete v uživatelském účtu bez oprávnění správce, musíte si práva nejprve zjednat. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na "regedit.exe" a zvolte kontextový příkaz "Spustit jako správce".
Ve stromové struktuře na levé straně okna navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_ MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\System". Na pravé straně nyní najdete mj. hodnotu "dontdisplaylastusername". Pro úpravu ji otevřete dvojitým kliknutím a v následném dialogu změňte hodnotu na "1". Zadání potvrďte tlačítkem "OK". Napříště budete muset na uvítací obrazovce kromě hesla účtu uživatele zadávat také jeho jméno. Tak nežádoucím osobám znesnadníte spuštění svého systému, poněvadž by kromě platného hesla musely znát, nebo dokonce odhadovat označení jednotlivých účtů.
Foto: Bezpečnostní plus: Je-li navíc k heslu vyžadováno také zadání jména uživatele, podstatně to ztíží prolomení vašeho systému.
2. Windows Vista, 7
Zvýraznění klávesových kombinací a písmen pro přímý přístup
Už jste si zvykli na to, že při obsluze nabídek jsou alternativní klávesy vždy označeny podtržením, takže si při práci mimochodem osvojíte i obsluhu z klávesnice (klávesové zkratky).
TIP - Od Visty je nápověda pro nabídky vyjádřená podtrženými písmeny standardně vypnuta ve prospěch lepší čitelnosti i při vysokých rozlišeních. V "Centru usnadnění přístupu" se však tato praktická a nenápadná pomocná funkce dá rychle znovu aktivovat.
Za tím účelem klikněte v Ovládací panelech na "Usnadnění přístupu" a pak na "Centrum usnadnění přístupu". Tam přejděte na odkaz "Usnadnit používání klávesnice". Aktivujte možnost "Podtrhávat klávesové zkratky a přístupové klávesy ". Dialog postupně potvrďte tlačítky "Použít" a "OK", eventuálně "OK" pod Vistou. Změna začne působit bez restartu. Tato podtržení ovšem nejsou všude, nýbrž především v klasických nabídkách, a například také ne v panelu nástrojů Průzkumníka.
Foto: Pomůcka pro prsty: Příkazové klávesy v nabídkách je i nadále možné zvýraznit podtržením.
3. Windows Vista, 7
Vystředění ikon běžících aplikací v hlavním panelu
Ikony spuštěných aplikací umísťují Windows v hlavním panelu nebo v superbaru bezprostředně vpravo vedle tlačítka "Start". Přístup k nim byste ale chtěli mít centrálně uprostřed.
TIP - Windows nejsou schopna zobrazovat v hlavním panelu ikony aplikací vycentrovaně. Budete-li však chvilku experimentovat, dospějete ke kýženému výsledku jinou cestou. Budete k tomu potřebovat novou složku, kterou založíte v Průzkumníku na libovolném místě své adresářové struktury. Za tím účelem v pravé části okna pravým tlačítkem myši klikněte na prázdné pozadí a zvolte kontextový příkaz "Nový | Složka". Název navržený Windows nahraďte pokud možno nejvýstižnějším označením, jako například "Ikony hlavního panelu". Do této složky pak uložte zástupce všech programů, které budete chtít napříště vyvolávat z hlavního panelu. Potom pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo hlavního panelu a v případě potřeby deaktivujte v následné místní nabídce volbu "Uzamknout hlavní panel". Potom znovu otevřete kontextovou nabídku hlavního panelu.
Tentokrát však otevřete příkaz nabídky "Panely nástrojů | Nový panel nástrojů…", v následném dialogu navigujte na dříve založenou složku a použijte "Otevřít" nebo "Vybrat složku". Windows pak vlevo vedle oznamovací oblasti zobrazí nový panel nástrojů s vámi založenými zástupci. Ukazatel myši naveďte na levý okraj panelu nástrojů. Jakmile se zobrazení kurzoru změní, stiskněte levé tlačítko myši a podržte je stisknuté. Panel nástrojů popotáhněte doleva, až operační systém vyobrazí zobrazené ikony přibližně centricky. Levé tlačítko myši uvolněte. Pokud vás titul a popisky v novém panelu nástrojů ruší, klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo panelu, zrušte zaškrtnutí u "Zobrazit název" a "Zobrazit text". Následně aktivujte zpočátku vypnutou volbu "Uzamknout hlavní panel" tak, že v místní nabídce hlavního panelu příslušnou položku opět zaškrtnete.
Takto "centricky" zobrazené ikony jsou vlastně obyčejní zástupci. Jestliže ve Windows 7 kliknete pravým tlačítkem myši na jednu z těchto ikon, objeví se proto vždy jen normální kontextová nabídka, a nikoli seznam odkazů.
Foto: Finta: Windows neumějí zobrazovat ikony v hlavním panelu centrovaně. Toho lze dosáhnout vytvořením nového panelu.
4. Windows XP, Vista, 7
Zobrazení a extrakce ikon z DLL souborů
Při hledání ostatních programových a desktopových ikon byste si chtěli prohlédnout také v počítači obsažené DLL soubory. Tímto způsobem se však ikony nedají kopírovat.
TIP - V počítači s Windows se nachází mnoho DLL souborů, které jako knihovny často obsahují vedle procedur i různé ikony, zčásti využívané také systémem. Abyste tyto symboly mohli použít také jinak, musíte je buď extrahovat z DLL souboru a uložit jako samostatný ICO soubor, nebo přinejmenším znát indexní číslo ikony uvnitř knihovny. Obě úlohy vyřešíte snadno a rychle pomocí nástroje IconsExtract od firmy NirSoft.
IconsExtract samozřejmě najdete na našem Chip DVD. Po krátké instalaci nebo rozbalení ZIP archivu můžete přenosný nástroj ihned spustit.
Nejprve se automaticky otevře dialog "Search For Icons". Volbu "Scan icons in files " ponechte aktivní a pod ní zadejte úplnou cestu k příslušnému souboru, který ikony obsahuje. V zásadě můžete pro toto hledání zadat také složku s podsložkami nebo celou jednotku. Na "C:" se to však nedoporučuje, mohlo by to totiž trvat až několik minut. Prostřednictvím "More Options" se dá výběr ještě omezit na určité vlastnosti ikon. Po kliknutí na "Search For Icons" zobrazí hlavní okno všechny nalezené ikony.
Každé je přiřazen název souboru původu a v závorkách indexní číslo uvnitř tohoto souboru. Tuto hodnotu budete například potřebovat, abyste v systémovém registru mohli odkazovat na určitou ikonu v souboru. Indexní číslo nelze zjistit odečítáním v jiných dialozích.
Všechny ikony je také možné jednotlivě exportovat do ICO souborů. Za tím účelem označte jednu nebo několik ikon, případně se stisknutou klávesou [Ctrl]. Potom otevřete příkaz "File | Save Selected Icons", změňte cílovou složku a akci spusťte kliknutím na "Save Icons". Všechny ikony pak budou ve tvaru jednotlivých souborů, které k původnímu názvu souboru obsahují ještě indexní číslo.
Foto: Knihovník: S nástrojem IconsExtract najdete a extrahujete ikony v DLL knihovnách pro použití na jiném místě.
5. Windows Vista, 7
Vyvolání Řízení uživatelských účtů bez přerušení Windows
Když se hlásí Řízení uživatelských účtů, automaticky ztmavne obrazovka a Windows deaktivují aktuálně probíhající proces. Tohoto obtěžujícího chování byste se chtěli zbavit.
TIP - Ke změně chování systému při vyvolání Řízení uživatelských účtů je nutný zásah do systémového registru. Za tím účelem otevřete editor registru klávesovou kombinací [Win]+[R], následovanou příkazem "regedit" v dialogu "Spustit". Potom navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\ system". Nyní v pravé části okna otevřete pro zpracování položku "PromptOnSecureDesktop ".
Její hodnotu změňte z "1" na "0" a akci potvrďte tlačítkem "OK". Úprava je okamžitě platná bez restartu počítače. Můžete to vyzkoušet tak, že ihned ještě jednou spustíte editor registru, poněvadž při tom pokaždé zasahuje Řízení uživatelských účtů. Budete-li chtít později zase aktivovat standardní chování, změňte uvedenou hodnotu opět z "0" na "1".
Foto: Bez zastavení: "Hackerským" zásahem do systémového registru přimějete Řízení uživatelských účtů k tomu, aby pokračovalo ve všech procesech – i když nejsou zodpovězeny nevyřízené dotazy.
6. Windows 7
Přesunutí trvale viditelné ikony koše do hlavního panelu
Na ploše je koš většinou zakrytý okny, a je proto využíván zřídka. Připnutí na hlavní panel by umožnilo jeho trvalou přímou dosažitelnost – proti tomu se však Windows vzpírají
TIP - Jednoduché připnutí koše k Průzkumníku nepřináší prakticky žádný užitek. Je pak sice dostupný ze seznamu odkazů Průzkumníka, trvá to však stejně dlouho jako vyvolání přes plochu, kterou je většinou nutno předem uvolnit. Abyste tedy mohli koš používat analogicky jako ve skutečném životě a odpadky do něj prostě přetahovat myší, měl by být přímo k dispozici například v hlavním panelu.
Poněvadž Windows tam připnutí přímo nepodporují, vytvořte si namísto toho nového zástupce, který se pak už připnout dá. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné plochy a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Zástupce". Jako cíl zadejte "%systemroot%\explorer.exe shell:RecycleBin Folder" a klikněte na "Další". Změňte název a dialog potvrďte tlačítkem "Dokončit".
Teď byste ještě měli nahradit standardně přidělovanou ikonu Průzkumníka. Proto na tohoto zástupce klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte kontextový příkaz "Vlastnosti ". Na kartě "Zástupce" klikněte na "Změnit ikonu". Program "explorer.exe" předem obsahuje několik dalších ikon, z nichž pochopitelně zvolte koš a potvrďte tlačítkem "OK". Můžete ovšem použít také ikonu z jiného zdroje, například ze souboru "shell32.dll". V následném dialogu klikněte postupně na "Použít" a "OK". Na závěr už můžete hotového zástupce přetáhnout myší na hlavní panel a tam jej připnout.
Foto: Post-it: Jako přímé vyvolání složky se dá koš také jednoduše připnout na hlavní panel a je tak vždy rychle k dispozici.
7. Windows XP, Vista, 7
Převzetí cest a názvů souborů do příkazového řádku
Při navigaci v příkazovém řádku se musíte probírat jednotlivými cestami nebo kompletní cílovou cestu zadat ručně. Tuto únavnou a k chybám náchylnou práci byste si chtěli usnadnit.
TIP - Správný postup přenášení cest a názvů souborů do příkazového řádku závisí na konkrétní verzi Windows a jiných parametrech. Pod Vistou a Windows 7 se například doporučuje nejprve navigovat v Průzkumníku a potom prostřednictvím příkazu "Zde otevřít příkazové okno" rozšířené kontextové nabídky (pomocí klávesy Shift) otevřít příkazový řádek rovnou ve správné složce.
Pružnější přebírání cest a názvů souborů pro použití v příkazech je možné už pod XP přetahováním elementů z Průzkumníka do příkazového řádku. Zatímco Vista tento postup zakázala, ve Windows 7 už opět funguje, pokud ovšem nebyl příkazový řádek spuštěn s oprávněním správce. Tak můžete například zadat "type" a potom přetáhnout soubor z Průzkumníka. Jeho název bude vložen korektně a případně i s vloženými uvozovkami, takže příkaz můžete doplnit. Pod Vistou zbývá jen pracná cesta přes dialogy. K tomu klikněte v Průzkumníku při stisknuté klávese [Shift] na příslušný prvek a zvolte kontextový příkaz "Kopírovat jako cestu". Potom přepněte na příkazový řádek a tam rovněž pravým tlačítkem myši klikněte do okna. Data nyní převezme kontextový příkaz "Vložit".
Foto: Kooperace: Přetahování myší je většinou nejefektivnější metoda spolupráce s příkazovým řádkem – a tak jednoduchá!
8. Rychlé tipy
ZRYCHLENÍ NABÍDKY START
Docílíte jej tak, že v editoru registru pod "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\ Desktop" nastavíte hodnotu položky "MenuShowDelay" na "0".
POTLAČENÍ ZOBRAZENÍ KOŠE
Nechcete-li neustále vidět koš, pravým tlačítkem myši klikněte na plochu, zvolte "Přizpůsobit" a "Změnit ikony plochy " a deaktivujte "Koš".
ODSTRANĚNÍ INFORMACÍ O SOUBORU
V dialogu "Vlastnosti" můžete na kartě "Podrobnosti" prostřednictvím odkazu "Odebrat vlastnosti a osobní informace " po libosti uklidit.
PŘIPNUTÍ POLOŽKY K NABÍDCE START
Chcete-li připnout program k nabídce Start, prostě jej myší přetáhněte na tlačítko Start nebo rovnou na příslušné místo v menu.
ZAPNUTÍ PŘÍDAVNÝCH FUNKCÍ
Dialog pro aktivaci nebo deaktivaci dalších funkcí via "telnet" vyvoláte pod Windows 7 přímo příkazem "optionalfeatures ".
9. Windows 7
Uchování seznamů odkazů vzdor aktivnímu úklidovému nástroji
Ve Windows 7 se vám občas ztrácejí některé ze založených seznamů odkazů v hlavním panelu. S nimi však chcete pracovat trvale, a hledáte proto příčinu problému a možnost jeho řešení.
TIP - Za vymazávání seznamů odkazů mohou nástroje jako CCleaner. Dá se ale nastavit, aby se ve Windows 7 neodstraňovaly seznamy odkazů zároveň. Za tím účelem spusťte CCleaner a vlevo zvolte kategorii "Čistič". Na kartě "Windows" najděte sekci "Průzkumník". V ní deaktivujte volbu "Poslední dokumenty".
10. Windows Vista, 7
Zvýraznění aktivní složky v Průzkumníku / struktuře registru
Pro lepší orientaci v Průzkumníku nebo v klíčích systémového registru byste chtěli momentálně otevřený element zobrazovat jinak než ostatní, neboť standardně se ikony dají od sebe sotva rozlišit.
TIP - V systému neexistuje přímé nastavení pro použité složky. Poněvadž však Windows rozlišují stavy, dají se pro ně přinejmenším prostřednictvím systémového registru také přiřazovat rozdílné ikony.
Do hledacího pole nabídky Start napište "regedit" a stiskněte [Enter]. Dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Ano" nebo "Další". Potom navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer". Tam vyhledejte podklíč "Shell Icons" nebo jej vytvořte příkazem "Úpravy | Nový | Klíč". Ten teď otevřete a příkazem "Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota" do něj doplňte hodnotu "4". To je interní identifikační číslo pro systémovou ikonu otevřené složky. Pro zpracování teď na tuto novou položku dvojitě klikněte.
Jako hodnotu přiřaďte požadovanou ikonu. Použijte zde například "shell32.dll,-46". Tento údaj odkazuje uvnitř knihovny na ikonu složky s přidanou zelenou šipkou. Můžete také použít ještě nápadnější ikonu jako například "shell32.dll,-290" nebo libovolný jiný symbol. Nezapomeňte ale, že indexnímu číslu ikony vždy musí předcházet znak minus. Pro hledání vhodné ikony můžete použít nástroj jako IconsExtract.
Položku potvrďte tlačítkem "OK" a zavřete editor registru. Od příštího spuštění Průzkumníka nebo editoru registru bude změna v platnosti.
Foto: Nápadně: Podle změněné ikony ve struktuře vlevo zřetelně poznáte otevřenou složku.
11. Windows Vista
Chronologické řazení naposledy použitých dokumentů
V nabídce Start umožňuje položka "Naposledy otevřené položky" rychlý přístup k nedávno použitým dokumentům a souborům. Windows však jednotlivé záznamy neřadí chronologicky.
TIP - Pořadí ikon zobrazených v nabídce Start ovlivnit nemůžete. Malá odbočka přes Průzkumníka vám však poskytne podporu při chronologickém hledání určitého souboru jako například naposledy použité tabulky Excelu.
Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na "Start | Naposledy otevřené položky" a zvolte kontextový příkaz "Otevřít ". V Průzkumníku se objeví složka "Naposledy otevřené položky" a v ní uvidíte naposledy použité soubory a složky jako normální zástupce.
Klikněte na "Zobrazení" a zvolte "Detaily ". Následně klikněte na nadpis sloupce "Datum změny", abyste tak položky chronologicky seřadili podle jejich poslední změny. Potom najdete v seznamu naposledy zpracovanou tabulku Excelu nebo text napsaný jako poslední.
Mimochodem: Počet souborů uvedených v nabídce Start určíte v systémovém registru hodnotou DWORD "MaxRecent Docs" v klíči "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\ExplorerAeroSnap".
12. Windows Vista, 7
Doplnění gest myši nyní i do Průzkumníka
Ze svého browseru znáte praktickou funkci myších gest a teď byste ji rádi využívali i při práci s Průzkumníkem Windows. Zajímá vás proto, zda by to šlo nějak zařídit.
TIP - Také obsluhu Průzkumníka Windows můžete dále vylepšit používáním gest myši. Budete k tomu potřebovat například freeware Gest. Nástroj najdete na našem Chip DVD.
Pro jeho instalaci spusťte "Gest.exe". Po krátké době bude nástroj k dispozici v oznamovací oblasti hlavního panelu. Dotaz na automatické spuštění programu potvrďte tlačítkem "Ano". Poté se dostaňte do konfiguračního dialogu. I v případě, že žádné změny nejsou potřebné, věnujte teď trochu času nácviku předdefinovaných gest pro řízení pomocí pohybů myši na kartě "Gestures". Sentence písmen zde označují posloupnosti pohybů, přičemž "L" znamená vlevo, "R" vpravo, "U" nahoru a "D" dolů. Písmeno "O" označuje kroužek. Tomu byste se však měli raději vyhýbat, neboť krouživý pohyb myši bývá většinou interpretován jako posloupnost jednotlivých pohybů. Všechny položky je možné měnit. Další možná gesta pro tuto akci se oddělují čárkou. Vedle "New window" klikněte na "Select folder" a pak určete, ve které složce má být takto otevřené nové okno Průzkumníka spuštěno, neboť standardní náhled na knihovny by zde eventuálně mohl být nežádoucí. Vedle zvláštních složek jako "Počítač" nebo "Ovládací panely" můžete také prostřednictvím "Other folder" definovat složku sami. Změny nakonec převezměte pomocí "Apply" a "OK". Konfigurační dialog později podle potřeby znovu otevřete klávesovou kombinací [Ctrl]+[ Shift]+[F2] nebo gestem myši "DUD", tedy pohybem "dolů-nahoru-dolů".
Pro vykonání gesta myši podržte stisknutou pravou klávesu myši a proveďte příslušné pohyby. Modrá stopa ukazatele myši přitom znázorňuje průběh. Navíc vám "Gesture Box" vlevo nahoře ukazuje rozpoznané pohyby. Pokud dotyčná sekvence dosud jako heslo není definována, můžete ji v zobrazeném dialogu doplnit. Mimochodem, gesta myši fungují také v oknech podobných Průzkumníku, například v Ovládacích panelech.
13. Windows 7
Plasticky působící stín pro hlavní panel
Zatímco okna v designu Aero jsou obklopena ozdobným stínem, ten u hlavního panelu standardně chybí. Rádi byste tento výtvarný prvek doplnili i k němu.
TIP - Zařídí to za vás malý freeware "Taskbar Shadow". K bezplatnému stažení jej najdete na adrese tinyurl.com/6e8r983.
Po rozbalení ZIP archivu spusťte "Shadow.exe". Po kliknutí pravým tlačítkem myši na zobrazený stín můžete příkazem "Opacity" upravit hustotu stínu a potvrdit ji tlačítkem "OK". Příkaz "Exit" nebo dvojité kliknutí na stín hříčku ukončí. Kdo chce vidět stín stále a bez přičinění, může si k tomu založit zástupce ve složce Po spuštění.
Foto: Se stínem: Kdo chce mít u hlavního panelu elegantní stín jako u oken, může si tento designový element doplnit.
SOFTWARE
14. Word 2007, 2010
Použití textového editoru pro zveřejnění v blogu
Čas od času vytváříte nové příspěvky pro svůj blog. Texty píšete většinou ve Wordu a pak je pracně po kouskách kopírujete do formulářů příslušné webové stránky.
TIP - Běžný Word podporuje přímé publikování v blogu. Chcete-li je využít, nejprve zřiďte potřebná přístupová data a pak zahajte přes vhodnou šablonu nový blogový příspěvek. K tomu však musíte disponovat blogem například u WordPressu. Ten si zřiďte prostřednictvím příslušné webové stránky.
Potom ve Wordu otevřete příkaz "Office| Nový". Z dostupných předloh označte "Nové vystavení blogu" a klikněte vpravo na "Vytvořit". Objeví se nové okno s dialogem pro registraci. V něm klikněte na "Zaregistrovat nyní". V rozevíracím poli "Blog" zvolte svého poskytovatele, jako třeba "WordPress", a klikněte na "Další". V následném dialogu zřiďte příslušné spojení. Položku u "Adresa URL příspěvků do blogu" upravte tak, aby odkazovala na váš vlastní blog. Dbejte přitom na to, aby na konci zůstalo "xmlrpc.php", jinak by registrace neproběhla. Pak ještě doplňte přihlašovací data "Uživatelské jméno" a "Heslo ". Aktivujte volbu "Zapamatovat heslo" a dialog potvrďte tlačítkem "OK". Pokud byste dostali chybovou zprávu, zkontrolujte správnost zápisu přístupových dat a přesný tvar URL. Kromě toho musí být v samotném blogu eventuálně ještě uvolněn přístup přes API.
Teď napište a uložte blogové příspěvky jako obyčejné dokumenty Wordu. Na kartě "Příspěvek do blogu" můžete svůj příspěvek tlačítkem "Publikovat" přímo publikovat v blogu. Odtud se dají také spravovat účty, aby bylo možné ošetřovat několik blogů. Prostřednictvím "Otevřít existující" máte také možnost pohodlně zpracovávat již zveřejněné příspěvky.
UPOZORNĚNÍ: Vzhledem ke změnám na straně serverů u poskytovatelů a aktualizacím Wordu se může stát, že přístup z Wordu ne vždy zafunguje. Obecné řešení tohoto problému není momentálně k dispozici. V takovém případě pak zbývá jenom přestup na specializovaný blogový editor, jako je například Windows Live Writer.
Foto: Brána do světa: Své blogové příspěvky můžete jednoduše přímo vytvářet ve Wordu a také je z něj spravovat.
15. Excel 2003, 2007, 2010
Nápady na zmenšování souborů
Při týmovém zpracování si často posíláte rozsáhlé excelovské sešity e mailem. Velikost souboru přitom brzdí práci, nebo dokonce u mnohých poskytovatelů přenos přímo znemožňuje.
TIP - Jestliže tabulku Excelu pravidelně zpracováváte po delší dobu, její velikost z různých důvodů narůstá. Abyste soubor zmenšili, odstraňte už nepotřebné požírače místa, jako jsou grafiky a diagramy. To samé platí i pro obrázek na pozadí, který Excel samostatně ukládá pro každou tabulku. Pak soubor uložte pod novým názvem, zavřete jej a znovu otevřete. Excel sice neukládá žádné informace pro zpětné kroky, optimalizuje však ukládání použitých vzorců. Metoda manuálního kopírování listů a obsahů do nového sešitu sice zmenší velikost souboru, přitom se však také ztratí mnoho informací například o nastaveních pro VBA, soubor a sdílení i různé vlastnosti, které případně bylo nutné rovněž zkopírovat.
Hlavní příčinou vzniku neobvykle dlouhých souborů je často příliš mnoho různých formátů pro jednotlivé buňky a zbytečně dlouhé oblasti buněk, pro něž musí být ukládány formátovací informace. Na každém listu proto použitou oblast zkontrolujte a přebytečné buňky odstraňte. Za tím účelem stiskněte klávesovou kombinaci [Ctrl]+[End], čímž skočíte na konec použité oblasti. Odtud postupně označte všechny řádky a sloupce, které mimo oblast tabulky už nejsou zapotřebí. Ty pak vymažte příkazem "Odstranit | Odstranit buňky" nebo klávesovou kombinací [Ctrl]+[–]. Klávesa [Del] naproti tomu odstraňuje jenom obsažené hodnoty, nikoli formáty. Úspěch poznáte teprve po příštím otevření souboru.
Foto: Více místa: Také změnový protokol zabírá v excelovském souboru místo, které opět můžete uvolnit.
16. MusicBrainz Picard
Automatické rozpoznání a korekce hudebních souborů
Ve vaší hudební sbírce jsou některé tituly nesprávně označeny nebo neobsahují dostatek metadat pro titul. Chybějící informace byste chtěli doplnit a neznámé tituly správně pojmenovat.
TIP - K rozpoznávání neznámých nebo špatně označených titulů se hodí speciální nástroj, jakým je například freeware "MusicBrainz Picard". Nástroj najdete na našem Chip DVD. Po jednoduché instalaci můžete ihned začít s prací.
Chcete-li chybné soubory automaticky zároveň přejmenovávat, nejprve zařiďte k tomu potřebnou konfiguraci. K ní se dostanete přes příkaz nabídky "Options | Options". Vlevo vyberte kategorii "File naming" a aktivujte volbu "Rename files when saving". V oblasti "Name files like this" uvidíte standardní schéma pro vytváření názvů z "tagů". To se dá kompletně individuálně přizpůsobit. Především v kategoriích "Tags" a "Metadata " je ještě mnoho nastavení pro přesné ošetření tagů.
Prostřednictvím "Add files" nebo "Add folder" zavedete hudební soubory, které chcete prozkoumat. Přitom je podporována většina běžných formátů kromě WAV. Po kliknutí na "Open" budou nové tituly uvedeny vlevo jako "nepřiřazené soubory". Jeden nebo několik z nich označte a nahoře klikněte na ikonu "Search" pro rychlé vyhledání metadat. Bylo-li hledání úspěšné, rozpoznané tituly budou automaticky přesunuty doprava a doplněny o přídavné tagy. Pro nerozeznané tituly nyní ve druhém kroku použijte pomalejší metodu "Analyze". Ta pořídí pro titul "otisk prstů" a pomocí porovnání na webu může ještě přiřadit další skladby. Rozpoznané tituly pak identifikujete podle předřazeného zeleného čtverečku. Tyto tituly označte a klikněte na "Save".
Foto: Forenzní analýza: I bez předběžných informací většinou Picard podle melodie a délky stopy najde správný titul.
17. Word XP, 2003
Potlačení návrhů na doplnění aktuálního data
Jakmile napíšete aktuální letopočet, Word vám navrhne jeho nahrazení dnešním datem. Návrh sice nemusíte akceptovat, přesto se vám takové vnucování příliš nelíbí.
TIP - Chcete-li toto chování změnit, otevřete příkaz nabídky "Nástroje | Možnosti automatických oprav". V následném dialogu otevřete kartu "Automatický text" a deaktivujte volbu "Nabízet položky automatického textu". Volbu potvrďte tlačítkem "OK". Všechny verze Wordu vydané po XP a 2003 už ostatně ve volbách pro automatický text od návrhů vyplňování upustily.
18. Outlook 2010
Současné odstranění všech termínů před určitým datem
Abyste si v PST databance (Personal Store) Outlooku zjednali více místa, chtěli byste ze svého osobního kalendáře vymazat všechny termíny zaznamenané až do určitého data.
TIP - Výmaz všech termínů, které leží před určitým datem, se nejlépe podaří v tabulkovém zobrazení. Nejprve proto aktivujte kalendář tak, že v navigační oblasti komunikačního softwaru kliknete na "Kalendář". Potom na kartě "Zobrazení" v pásu karet Outlooku klikněte na tlačítko "Změnit zobrazení" a v následné nabídce zvolte položku "Seznam".
V dalším kroku setřiďte zobrazené termíny podle okamžiku začátku nebo konce kliknutím na nadpis požadovaného sloupce. Zkontrolujte, zda Outlook termíny skutečně seřadil chronologicky sestupně, a v případě potřeby znovu klikněte na nadpis sloupce, dokud posloupnost nebude v pořádku. V seznamu vyhledejte první položku pod datem, před kterým chcete všechny termíny odstranit, a označte ji. Potom odlistujte až na konec seznamu a označte také poslední položku kliknutím myší při stisknuté klávese [Shift]. Tak samočinně označíte všechny termíny mezi oběma krajními položkami. Nyní tyto termíny vymažte klávesou [Del]. Outlook nejprve přesune odstraněné termíny jenom do složky "Odstraněné objekty". Dokud ta není vyprázdněna, můžete případně omylem vymazané termíny obnovit.
Foto: Terminátor: Nejlépe a nejrychleji odstraníte termíny do určitého data v tabulkovém zobrazení.
INTERNET
19. Outlook 2010
Ukládání kontaktních adres v podobě univerzálního CSV souboru
V Outlooku uložené kontaktní údaje byste chtěli dále zpracovat v jiné aplikaci, například v Excelu nebo Accessu. Hledáte proto jednoduchou možnost výměny dat.
TIP - Nejvhodnějším formátem pro export kontaktů z Outlooku je jednoduchý, a tudíž velice rozšířený textový formát CSV. Kromě něj ovládá Outlook také další souborové formáty, jako například Microsoft Access nebo Microsoft Excel. U nich však může docházet k problémům mezi různými verzemi. Zato ale všechny tyto programy ovládají import CSV souborů, takže tento formát prostě vede nejjistěji k úspěchu.
Pro export nejprve v Outlooku otevřete kontakty tak, že v navigační oblasti aplikace kliknete na "Kontakty". Pak kliknutím myší v pásu karet otevřete kartu "Soubor" a pak klikněte na funkce "Otevřít" a "Importovat ". Zvolte "Exportovat do souboru" a klikněte na "Další".
Na další stránce označte "Hodnoty oddělené čárkami (Windows)" a pokračujte znovu na "Další". Označením "hodnoty oddělené čárkou" se nedejte zmást, jde totiž o doslovný překlad z anglického "Comma Separated Values"; za příponu tohoto formátu proto byla zvolena právě zkratka CSV.
Nyní označte složku kontaktů a pokračujte tlačítkem "Další". Na závěr definujte pro cílový soubor požadované umístění a název. Potom spusťte export kliknutím na "Další" a "Dokončit". Takto vytvořený CSV soubor můžete otevřít a zpracovat v libovolném textovém editoru. Přitom ovšem musíte dbát, aby jednotlivá pole byla i nadále oddělena čárkou a nesmazali jste nějaké zdánlivě zbytečné čárky. Pohodlněji však další zpracování funguje v Excelu.
Chcete-li soubor zavést například do Excelu 2010, tabulkový kalkulátor spusťte a na kartě "Data" v oblasti "Načíst externí data" klikněte na "Z textu".
Potom zvolte CSV soubor a prostřednictvím "Importovat" spusťte průvodce konvertováním textu. Na první straně průvodce aktivujte volbu "Oddělovač". Na druhé straně zrušte zaškrtnutí u "Tabulátor" a místo toho zaškrtněte "Čárka". Na třetí straně není žádné přizpůsobení nutné. Po importu zjistíte, že ne každá importovaná buňka se jeví smysluplně. U takových buněk se často jedná o komentáře, které jste v kontaktech komunikačního softwaru vytvořili jako "Poznámky". Takové nedostatky se však dají rychle napravit.
Mimochodem, také prosté dvojité kliknutí na CSV soubor spustí Excel a soubor zavede. Ovšem v tomto případě neodpovídá konverze potřebným nastavením, takže všechny údaje pro nějakou osobu skončí v jediné buňce.
Foto: Otázka formátu: Univerzálním formátem pro export dat je CSV, který podporují také Outlook a Excel.
20. Internet Explorer 9
Odhalení brzd zavádění browseru palubními prostředky Windows
Po zpočátku rychlém spouštění se nový Internet Explorer na vašem počítači postupem doby rozbíhá stále pomaleji. Chtěli byste vědět, které komponenty za to mohou.
TIP - Při spouštění prohlížeče se zavádějí různé doplňky, což si vždy vyžádá různě dlouhou dobu. V Internet Exploreru ale můžete rychle zjistit, který z doplňků je za zpoždění hlavně zodpovědný. Za tím účelem klikněte vpravo nahoře na ikonu nastavování a otevřete poté zobrazený příkaz "Spravovat doplňky".
Browser vám nyní v různých kategoriích vypíše všechny nainstalované doplňky. Pro kategorii "Panely nástrojů a rozšíření" je v seznamu veden také sloupec "Čas načtení " s hledanými informacemi. Zkontrolujte zde, který element potřebuje na zavedení relativně dlouhou dobu. Poté, co příslušnou položku označíte, můžete tento doplněk zakázat. To však může na určitých webových stránkách vést k újmám na funkčnosti. Proto musíte v každém jednotlivém případě rozhodnout, zda se tohoto řešení úplně vzdáte, nainstalujete si jinou, třeba i rychlejší alternativu, nebo se smíříte se zpožděním ve prospěch potřebné funkčnosti.
UPOZORNĚNÍ: Filtr aktivního ochranného programu byste například zásadně neměli vypínat. Různé "toolbary" se naproti tomu často dají postrádat – především jsou-li informace samostatně aktualizovány.
Foto: Analýza spouštění: Internet Explorer přesně protokoluje, jak dlouho potřebují jednotlivé doplňky k zavedení.
21. Firefox
Rychlá kontrola aktuálnosti doplňků browseru
Zatímco u nainstalovaných rozšíření se pravidelně kontrolují aktualizace, doplňky browseru v systému často zůstávají ve starých verzích a je nutno je obnovovat manuálně.
TIP - Už drahnou dobu existuje on-line kontrola, která za vás přezkouší aktuálnost nainstalovaných doplňků. Až dosud jste tuto webovou stránku museli vyvolávat sami z adresy www.mozilla.org/cs/plugincheck/
Ve Firefoxu 6 ji sice stále ještě musíte spouštět sami, v browseru je už nyní integrován alespoň odkaz. Postupujte takto: Otevřete příkaz "Nástroje | Správce doplňků " a vlevo zvolte kategorii "Zásuvné moduly ". Pak aktivujte odkaz "Zkontrolovat aktuálnost zásuvných modulů". Webová stránka vypíše všechny u vás nalezené doplňky s čísly verzí a vedle nich ty aktuální označí zeleně. Při žlutém nebo červeném tlačítku je nutný zásah. V každém případě ale vede toto tlačítko na oficiální stahovací stránku příslušného doplňku.
Kontrola se dosud ještě omezuje na doplňky, které Mozilla zná, funguje ale kupodivu také s mnoha jinými browsery, jako Chrome, Safari, Opera, a dokonce Internet Explorer.
Foto: Zkontrolováno: Také doplňky browseru byste měli kontrolovat a pravidelně aktualizovat, abyste uzavřeli bezpečnostní mezery.
22. Outlook 2010
Zabránění velkým odstupům mezi odstavci
Vaše normálně vyhlížející mailové zprávy dostává příjemce s velkými odstupy mezi řádky nebo odstavci. Tento nehezký vzhled byste chtěli potlačit.
TIP - Problém vzniká při psaní zprávy ve formátu HTML vlivem kódování použitého v Outlooku. Jestliže při zápisu v HTML formátu chcete zalomit řádek a použijete k tomu klávesu [Enter], komunikační software nepoužije značku
jazyka HTML, která je v něm vyhrazena pro zalomení (konec) řádku. Outlook interpretuje [Enter] jako zalomení odstavce, a použije zde tedy konsekventně značku
pro HTML odstavce. To pak vede k větším odstupům mezi (jednořádkovými) odstavci. Pokud následně vložíte ještě další prázdný řádek, vyskytnou se hned dvě značky
po sobě a odstup mezi oběma odstavci roste a roste.
Při psaní mailové zprávy se proto pro odřádkování vyvarujte použití samotné klávesy [Enter] a namísto ní používejte kombinaci [Shift]+[Enter], která skutečně generuje zlom řádku.
Stejné chování můžete ostatně pozorovat u textového editoru Microsoft Word. Pokud v něm použijete [Enter], skočí kurzor rovněž na nový odstavec, zatímco [Shift]+[Enter] má za následek jednoduchý konec řádku uvnitř odstavce.
23. Thunderbird
Pohodlné převzetí e-mailových adres do adresáře
Většinou pracujete s odpovídací funkcí pro e maily. Nyní byste chtěli rozšířit adresář o všechny důležité kontakty, nemáte však chuť všechna data vkládat ručně.
TIP - Pravidelnou péči a aktualizaci adresáře mnoho uživatelů zanedbává. Jestliže však všechny důležité kontakty vkládáte korektně a aktualizujete, můžete je například přenesením z adresáře do mobilního přístroje také v něm rychle zpřístupnit.
Zdlouhavé manuální práce při údržbě a aktualizování kontaktů vás může dalekosáhle zbavit rozšíření "Email Address Crawler".
Chcete-li si jej nainstalovat, spusťte Thunderbird a otevřete v něm příkaz "Nástroje | Správce doplňků". Pak klikněte na "Instalovat", navigujte na odpovídající XPI soubor a otevřete jej. Kliknutím na "Instalovat nyní" udělíte potřebné povolení k instalaci. Na závěr musíte "Restartovat Thunderbird ".
Nyní pravým tlačítkem myši klikněte na složku "Doručená pošta" nebo jinou složku ve struktuře a zvolte kontextový příkaz "Crawl folder for email adresses". Nyní ještě nadefinujte "Search parameters". K tomu aktivujte podle potřeby volbu "Search subfolders ". U sporných polí nejraději aktivujte políčko "From" pro adresu odesilatele.
Pod tím ponechte aktivovanou volbu "Fill into an adressbook" a zvolte vybraný adresář. K tomu je vhodná varianta "Sebrané kontakty", poněvadž při ní obsah vlastního adresáře zůstane zpočátku ještě nezměněn. Později pak můžete sami rozhodnout, která data ze shromážděných adres chcete skutečně převzít. Například z adresáře nepotřebujete odesilatele zpravodajství. Kliknutím na "OK" pak hledání spustíte.
Foto: Archivováno: Adresy odesilatelů je možné automaticky shromažďovat a vkládat do adresáře.
24. Firefox
Vyhledání pojmu současně ve všech otevřených panelech
Při rešerši shromažďujete údaje paralelně v separátně otevřených panelech. Poněvadž se tak informace vyskytují zdvojeně, brzy v nich ztrácíte přehled. Pro jistotu byste tedy chtěli hledat ve všech panelech najednou.
TIP - Normální hledací funkce ve Firefoxu se vztahuje vždy jen na aktuální panel. Při práci s více panely by ale byla žádoucí přídavná varianta, která by brala v potaz všechny otevřené panely. Takovou funkcí si můžete Firefox dovybavit díky rozšíření Search Tab. Doplněk najdete na přiloženém Chip DVD. V browseru otevřete XPI soubor. Pak povolte instalaci kliknutím na "Instalovat nyní". Na závěr musíte Firefox restartovat.
Nejsou nutná žádná nastavení a rozšíření je okamžitě aktivní. K přístupu slouží vstupní pole vpravo v doplňkové liště. Tam zadejte příslušný hledací pojem a stiskněte [Enter]. Firefox teď skočí na příští pozici v libovolném panelu, v němž je hledaný pojem obsažen. Pro navigaci na další nález prostě znovu stiskněte klávesu [Enter]. Pokud není žádný výsledek nalezen, zobrazí se ve vstupním poli hlášení, že hledání nebylo úspěšné.
Foto: Ohař: Search Tab nabízí užitečnou hledací funkci, která prohledává obsahy všech otevřených panelů.
KOMUNIKACE
25. Chytré telefony
Multiplatformní náhrada za SMS a MMS
Mobilní služby u nás patří k nejdražším na světě – nelze se proto divit, že se alternativní způsoby komunikace těší velké oblibě. Jedno takové řešení nabízí i aplikace WhatsApp – svým uživatelům zpřístupňuje vzájemné zasílání zpráv a multimédií i sdílení údajů o aktuální GPS pozici.
TIP - Hned na začátku jedno velké upozornění: Používání WhatsApp se vyplatí pouze tehdy, máte-li neomezený datový paušál. V případě, že WhatsApp nenajde dostupné připojení k internetu přes Wi-Fi, začne bez ptaní využívat datové připojení přes operátora, a to i v případě, že v nastavení WhatsApp upřednostníte připojování přes Wi-Fi.
Pokud s tímto nemáte problém a jste běžně k internetu připojeni přes operátora neustále, máte vyhráno. Mezi největší přednosti WhatsApp patří široká podpora nejpoužívanějších systémů, k dispozici je verze pro iOS, Android, BlackBerry, Symbian i Windows Phone 7. Rozcestník pro stažení najdete na adrese www.whatsapp.com/download.
Po instalaci a registraci, ke které je třeba zadat své telefonní číslo, můžete dalším uživatelům WhatsApp zasílat zprávy, fotografie v původní velikosti, videa, libovolné zvukové soubory. Je-li telefon vybaven také GPS, lze odeslat i údaje o aktuální pozici.
Aplikace porovnáním vašich kontaktů se svou databází rozpozná, kteří lidé z vašeho adresáře WhatsApp již používají, a zařadí je do "Favorites". Žádné ruční přidávání kontaktů, pokud někoho takového máte v adresáři, automaticky jej uvidíte v této kategorii.
Příjemce je na příchozí zprávu nebo soubor upozorněn pomocí tzv. push notifikace – tedy obdobně jako například na novou SMS. WhatsApp tedy stačí nechat běžet na pozadí, a o nic víc se nemusíte starat.
Vzájemná komunikace je zobrazena v podobě bublin. Po úspěšném odeslání zprávy najdete u každé bubliny nejprve jednu zelenou fajfku, po úspěšném doručení zprávy příjemci se zobrazí i druhá. Volbou "Chats | New group" můžete vytvořit také diskusní skupinu čítající až deset účastníků.
CENA: WhatsApp je možné používat bez funkčních omezení jeden rok zdarma, poté je roční používání zpoplatněno.
Foto: WhatsApp: Aplikace podle telefonních čísel rozpozná, kteří lidé z vašeho adresáře WhatsApp používají, a zařadí je do "Favorites".
26. Skype
Překladač konverzace v chatu
Pokud se vám stane, že při chatování na Skypu v cizím jazyce si zrovna nevzpomenete na význam některého slova, obvykle se krátce přepnete do on-line slovníku a tam si slovo přeložíte. Časté přepínání však zdržuje od probíhající konverzace.
TIP - Chcete-li mít při "louskání" cizojazyčných textů ihned po ruce alespoň nějakou nápovědu, nainstalujte si bezplatný nástroj Clownfish. S ním je možné příchozí i odchozí zprávy překládat automaticky, bez potřeby cokoliv kopírovat.
Stránku pro stažení Clownfish najdete na adrese www.clownfish-translator.com/download.html. Stahování zahájíte kliknutím na "Download now". Po stažení a nainstalování Clownfish spusťte. V následující hlášení Skypu klikněte na "Povolit přístup". Tím se spolu Clownfish a Skype propojí.
Pro nastavení nástroje slouží ikona Clownfish u systémových hodin. Klikněte na ni proto pravým tlačítkem myši a jako první nastavte pod nabídkou "Translate Incoming Messages" jazyk, do kterého chcete příchozí zprávy překládat. Pokud nyní dorazí zpráva v cizím jazyce, který překladač podporuje (ve výchozím stavu je použit překladač Google s podporu více než padesáti jazyků), objeví se překlad v pop-up okně. Překládat lze také odchozí zprávy. Za tím účelem stačí zvolit z nabídky "Google settings | To language" jazyk, do kterého chcete překládat. Clownfish poté doplní pod každou odchozí zprávu překlad v závorce.
Kromě hlavní, překladatelské funkce disponuje Clownfish také řadou doplňkových funkcí:
PŘEDČÍTÁNÍ TEXTU: Pod volbou "Text to Speech" najdete funkci pro předčítání textu. Díky předinstalované hlasové sadě v systému Windows 2000, XP, Vista i 7 je možné tuto funkci využít pro čtení zpráv v angličtině.
KONTROLA PRAVOPISU: Clownfish umožňuje automatickou kontrolou pravopisu, avšak ve svém základu neobsahuje žádný předinstalovaný slovník, podle kterého by pravopis kontroloval. Lze si jej šak jednoduše doinstalovat. Za tím účelem si z adresy wiki.services.openoffice.org/wiki/Dictionaries stáhněte archiv s požadovanou jazykovou verzí, rozbalte jej a soubory s příponou AFF a DIC překopírujte do adresáře "C:\Program Files\Clownfish\dic". Po opětovném spuštění Clownfish kontrolu aktivujte v nabídce "Spell Check".
NAHRÁVÁNÍ HOVORU: Další užitečnou funkci najdete pod volbou "Voice Call recorder ". Jde o funkci pro nahrávání probíhajícího hovoru. Nahrávání lze spustit buďto automaticky (aktivováním volby "Automatic Recording…"), nebo ručně (tlačítkem "Start record"). Než však obsah hovoru zaznamenáte, měli byste o tom ještě uvědomit druhého účastníka. Adresář s nahraným hovorem ve formátu WAV lze jednoduše vyvolat kliknutím na "Show recored calls".
HLASOVÝ SYNTETIZÁTOR: Pro ozvláštnění hovorů můžete vyzkoušet funkci "Voice Changer". Na výběr je několik efektů, pomocí kterých můžete pozměnit vyznění svého hlasu.
PŘÁNÍ: Pokud komunikujete na Skypu v angličtině, může se vám hodit nabídka přání pod nabídkou "Greetings".
ČESKÉ PROSTŘEDÍ: Rozhraní programu je ve výchozím stavu v angličtině, do češtiny jej můžete přepnout postupem "Preferences | Interface Language | Czech". Ale pozor, překlad je proveden zatím pouze strojově, některé funkce proto nejsou v češtině pojmenovány zcela korektně.
Foto: Nápověda: Instalací nástroje Clownfish získáte oboustranný překladač chatu.
27. Google Chrome
Připojení ke vzdálené ploše skrze prohlížeč
Potřebujete z notebooku vzdáleně přistupovat ke svému domácímu počítači? Než začnete instalovat specializovaný software, co takhle zkusit využít to, co již v počítači máte – internetový prohlížeč?
TIP - Google Chrome nabízí snadný a rychlý způsob, jak mezi dvěma počítači zprovoznit vzdálené ovládání. Na obou stranách totiž stačí doinstalovat malý doplněk z internetového katalogu doplňků pro Chrome. Propojení navíc funguje bez ohledu na použitý operační systém.
Pro stažení zadejte na stránce chrome.google.com/webstore do vyhledávacího pole "Vzdálená plocha Chrome" a poté tento doplněk přidejte do Chromu. Před instalací ještě budete požádáni o přihlášení ke Google účtu, který je pro používání vzdálené plochy potřeba.
Po instalaci se nová funkce zobrazí na šachovnici nové karty v sekci "Aplikace". Při prvním spuštění je jednorázově potřeba odsouhlasit řadu oprávnění. Poté již stačí vybrat, zda se chcete připojit ke vzdálené ploše, nebo naopak umožnit sdílení vlastní plochy.
Kliknutím na volbu "Přístup do sdíleného počítače" se zobrazí výzva k zadání přístupového kódu, který protistrana vygeneruje volbou "Sdílet tento počítač".
Tento kód je vždy unikátní a po ukončení spojení jej znovu nelze použít. Pokud zadaný kód souhlasí a nevypršela jeho platnost, naváže se spojení a na kartě se zobrazí pracovní plocha druhé strany.
Foto: Chrome: S nainstalovaným doplňkem si můžete vzdálenou plochu jednoduše "vypůjčit" přímo ve svém prohlížeči.
28. Facebook
Smajlíci v chatu
Komunikace na Facebooku a smajlíci patří k sobě a několik obligátních jich v chatu používá snad každý. Do zpráv je však možné vkládat i takové, o kterých jste nejspíš ani nevěděli.
TIP - Na rozdíl od Skypu a ICQ nabídku dostupných smajlíků na Facebooku nikde nenajdete. Pro vložení smajlíků do textu proto použijte uvedenou posloupnost znaků z tabulky:
29. Trillian 5.1
Komunikace na všechny způsoby v jediném programu
Facebook, ICQ, Jabber, Skype – denně využíváte nepřeberné množství komunikačních kanálů a pro každý z nich vlastní aplikaci. Nebylo by lepší mít všechno pohromadě?
TIP - Podpora sociálních sítí, posílání zpráv přes veškeré myslitelné IM protokoly, přehled o nových e-mailech, podpora Skypu a přístup k účtu přes webové rozhraní – to vše nabízí Trillian zcela zdarma.
Zatímco verze 5.0 vyžaduje pro komunikaci v síti Skype paralelně spuštěnou oficiální klientskou aplikaci, nejnovější betaverze Trillian 5.1 pro Windows již zvládá chat, hovory i posílání souborů v této síti zcela nezávisle. Do doby, než vyjde finální verze, můžete tuto beta-verzi stahovat z adresy www.trillian.im/get/windows/beta. V případě, že Skype nevyužíváte, sáhněte raději zatím po poslední finální verzi 5.0 ze stránky www.trillian.im/windows.
Pokud se rozhodnete Trillian vyzkoušet, při proklikávání instalačního průvodce si dejte pozor, abyste si do prohlížeče nenainstalovali zbytečnou nástrojovou lištu, jejíž instalace vám bude nabídnuta.
Po instalaci a spuštění Trillianu je nutné provést jednoduchou registraci, jejímž výsledkem bude nový Trillian účet, který je možné využít také pro přihlášení k webovému rozhraní Trillian. V posledních krocích úvodního průvodce můžete Trillian rovnou propojit s několika nejpoužívanějšími sociálními sítěmi, IM účty a nastavit přístupové údaje k e-mailu. Po úvodní nastavovací části začněte v okně programu kliknutím na "Start", čímž dojde k přihlášení ke všem nadefinovaným účtům.
Pokud vám nevyhovuje angličtina, můžete Trillian hned na začátku přenastavit do češtiny postupem "Trillian | Preferences | Language & Startup | Česky".
IM: Podpora IM protokolů zahrnuje ICQ, Jabber, Google Talk, Skype, MSN a další. Účty je možné přidávat, měnit a odebírat v nabídce "Předvolby | Účty". Pokud to síť umožňuje, bez problému funguje posílání souborů i hovory.
Pro rychlé nalezení kontaktu napříč všemi účty můžete využít vyhledávací pole ve spodní části programu. Do upozornění na příchozí zprávu je možné zadat rychlou odpověď.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Díky úzkému propojení s Facebookem můžete v Trillianu komentovat i hodnotit příspěvky přátel, psát vlastní statusy a nechybí ani Facebook chat. Z Twitteru je dostupná kompletní timeline i listy. Při psaní tweetu se přehledně odpočítávají znaky a dlouhé odkazy jsou automaticky zkracovány. Kliknutím na tweet pravým tlačítkem myši můžete jednoduše retweetovat a ukládat do oblíbených.
MAIL: Trillian sice e-mailový klient nenahrazuje, ale pokud jej propojíte také se svým e-mailovým účtem, můžete se nechat upozornit na každý nový e-mail.
WEBOVÉ ROZHRANNÍ: Tam, kde nechcete nebo nemůžete Trillian instalovat, můžete využít webovou verzi na adrese www.trillian.im/chat. Pro přihlášení slouží váš Trillian účet.
Foto: Náhrada za vše: Hovory v síti Skype dokáže Trillian obstarat sám. Skype nemusí být dokonce ani nainstalován.
DIGITÁLNÍ FOTO
30. Profesionální tip
Vytvořte pohádkové HDR se Zoner Photo Studio 14
Občas se před vámi vyloupne krásná fotogenická scéna, kterou si nemůžete nechat uniknout. Ne vždy je však takový okamžik doplněn ideálním světlem. Mnoho fotografií, které jsou povedené kompozičně, ale přesto jim něco chybí, přitom snadno ozvláštníte metodou Tone mappingu.
NIC NENÍ ZTRACENO!
Mnohdy stačí jen malý krůček, aby se snímek oživil a získal neopakovatelnou atmosféru. Hlavním problémem je obvykle mdlá barevnost, nízký kontrast a celkově plochý snímek, jako na naší fotografii. Barvy jsou nevýrazné a kresba není úplně zachována ani ve stínech, ani ve světlech. Jednou z cest ke zlepšení takovéhoto snímku je tvorba HDR (high dynamic range) fotografie, která je specifická širokým dynamickým rozsahem. V praxi to znamená, že za pomoci softwarových úprav můžete vytáhnout kresbu ve stínech i ve světlech, čímž snímky ožijí a budou působit plastičtěji.
MAPUJTE SE ZONEREM
Jedním z nejefektivnějších postupů pro tvorbu HDR je mapování tonality. Pro takovou úpravu je možné využít řady nástrojů – my jsme na úpravu použili novou verzi programu Zoner Photo Studio 14, která pokročilou funkci mapování tonality přináší. Složitým úpravám nyní můžete dát vale a velmi jednoduše aplikovat HDR efekt s mapováním tonality na jakoukoliv fotografii. Stačí fotografii, ideálně ve formátu RAW, otevřít a v Editoru v menu použít "Efekty | Mapování tonality".
Samotné mapování tonality je pak v programu velmi jednoduché a názorné. V novém okně stačí nastavit jeho sílu, míru saturace a intenzitu stínů a světel. Za pomoci těchto čtyř základních parametrů můžete vykouzlit zcela novou fotografii. Zjednodušeně platí, že čím jsou posuvníky více vpravo, tím víc "malovaný" efekt, čím více vlevo, tím realističtější výsledná fotografie.
CHCETE VÍC?
Jestliže požadujete opravdu brilantní výsledky, pak využijte k efektu více shodných fotografií pořízených s rozdílnou expozicí a výsledný snímek složte. Tím získáte maximální šíři detailů a dynamickou hloubku. V hlavním okně "Správce" stačí vybrat fotografie a zvolit v menu "Vytvořit | HDR mapováním tonality". I v tomto případě si pro lepší výsledek vyzkoušejte různé kombinace parametrů efektu.
31. Filtr
Základní vybavení pro začátečníky s ambicemi
Koupili jste si digitální jednookou zrcadlovku a jako začátečník nevíte, jaký filtr si k ní pořídit a zda si ho vůbec pořizovat. Je určen jen pro profesionály a musíte ještě počkat, než se jim přiblížíte?
TIP - Filtrem, který byste nikdy neměli opomenou přibalit do své fotografické brašny nebo batohu, je kruhový polarizační filtr. Tento filtr totiž umožňuje překonat problémy s rušivými odrazy světla, například při fotografování skleněných předmětů, nebo vodní hladiny. Kromě toho tento filtr zvyšuje sytost barev a zvyšuje kontrast, a to, jak zjistíte, je velice užitečné při fotografování krajinek nebo architektonických objektů. Hodit se bude i při fotografování za mlhavých dnů, se kterými se na podzim často setkáte.
Užitečný může být i tzv. neutrální šedý (ND, Neutral Density) filtr, a to především pro fotografy, kteří mají slabost pro delší expoziční časy. Filtr slouží pro snížení množství světla, které dopadá na obrazový snímač. Existuje řada filtrů s různým stupněm propustnosti, která se nejčastěji označuje ND x, kde x je číslo označující faktor filtrace. Díky filtru pak můžete získat zajímavé snímky i z míst, kde svítí přímé sluneční světlo, a hlavně můžete použít delší čas bez rizika přesvícení snímku. Prodloužení expozice slouží například pro rozmazání pohybu – pro zajímavé snímky tekoucí vody nebo pohybu stromů a listí. Existují i další typy filtrů, jako UV nebo Skylight – ty ale nemají na výsledný snímek téměř žádný viditelný účinek. Velká výhoda jejich použití však spočívá v ochraně objektivu fotoaparátu proti poškrábání a znečištění.
Foto: Polarizační filtr: Levný, a přesto užitečný. Pomocí filtru minimalizujete nežádoucí odlesky a zvýšíte kontrast.
32. Možnosti uložení
Ukládejte pořízené snímky rovnou na počítač přes Wi-Fi adaptér.
Fotografujete často doma ve svém ateliéru nebo jen na nějakých akcích v interiéru? Pokud jste zvyklí pořizovat hodně snímků, pak vám možná paměťová karta za chvíli nebude stačit. Můžete si pořídit "nekonečnou" kartu.
TIP - Pro uživatele, kteří pořizují hodně snímků, může být praktická paměťová SD karta kombinovaná s bezdrátovou síťovou kartou (WLAN). Stačí do počítače jednou nainstalovat její ovladače, a pak už můžete bezstarostně fotografovat. Místo na paměťovou kartu se totiž snímky z fotoaparátu rovnou ukládají na pevný disk počítače, který má mnohem větší kapacitu. Budete je mít navíc mnohem rychleji a pohodlněji k dispozici. Nemusíte z fotoaparátu kartu vyjímat nebo fotoaparát připojovat k počítači. Některé fotoaparáty jsou pro tuto speciální kartu nazvanou Eye-Fi rovnou připraveny – například Canon EOS 600D – a její nastavení najdete přímo v menu přístroje. A pokud se s fotoaparátem vybaveným Eye-Fi kartou náhodou dostanete mimo dosah WiFi sítě, nevadí – změní se na standardní flash kartu a snímky se ukládají na ni. Jakmile se spojení obnoví, automaticky se přenesou na pevný disk počítače. Z technologických příčin ale není bezdrátový přenos tak rychlý jako v případě, že použijete čtečku paměťových karet. Není ale nutné bezdrátový přenos používat neustále. Eye-Fi karta může mít kapacitu 4 nebo 8 GB. Počítejte také s tím, že výdrž na baterie se u fotoaparátu s Eye-Fi kartou snižuje, protože má vyšší spotřebu než klasická SD karta.
Foto: Eye-Fi: Kombinace paměťové flash karty a bezdrátové síťové karty je praktická hlavně v případě, že pořizujete hodně snímků a fotíte doma.
33. Nastavení rozlišení
Více snímků, nebo větší rozlišení? Co je důležitější?
Na poslední dovolené jste bojovali s nedostatkem místa na paměťové kartě. Aby se na ni vešlo fotografií víc, nastavili jste mnohem nižší rozlišení. Otázkou vša je, zda má tento postup vůbec smysl.
TIP - Je sice docela lákavé snížit rozlišení snímků a tím získat možnost vyfotografovat jich víc, ale moc moudré to často nebývá. Později totiž můžete litovat, že máte sice hodně fotografií, a některé jsou i pěkné, ale jejich použití je pak omezené. Nemůžete si z nich udělat fotografii většího formátu – ztrácí se ostrost a kvalita. Doporučujeme spíše zakoupit další paměťovou kartu s větší kapacitou – pořídíte ji většinou i na exotické dovolené. Nebo si dejte práci a pečlivě vybírejte, co budete fotit – pořiďte fotografií méně, ale takové, které budou stát za to.
Foto: Nikdy nevíte: Čím více detailů na snímku je, tím více možností máte při jeho zpracování a použití.
34. Objektivy
Lepší detaily snímků i přes nižší ohniskovou vzdálenost
Ke své zrcadlovce jste si pořídili nový zoom objektiv Tamron s ohniskovou vzdáleností 18–270 mm. Nicméně jste zjistili, že váš starý objektiv Canon s rozsahem 18–250 mm pořizuje snímky ve větším detailu.
TIP - Z parametrů objektivů Canon EF (ohnisková vzdálenost 55-250) a Tamron (ohnisková vzdálenost 18–270 mm) by se zdálo jasné, že detailnější snímek pořídíte pomocí objektivu Tamron. Jak je ale z ukázkových snímků vidět, není tomu tak. Jde o to, jak se parametry přepočítají, a také o to, jaká je vnitřní struktura objektivu. Menší záběr objektivu Tamron tedy není jeho chybou nebo specifickým problémem, ale vlastností, která vyplývá z principu stavby objektivu a zákonů optiky.
Foto: Větší detaily: Z parametru ohniskové vzdálenosti u objektivu nemusíte přesně poznat, jaký detail pomocí něj zaměříte.
35. Zpracování snímků
Jemné doostření portrétních snímků
Pro portrétní snímek může být přínosem, když se trochu doostří. Nehodí se to ale u všech snímků, navíc musíte postupovat opatrně a vědět, jaké možnosti optimalizace obrazu jsou k dispozici.
TIP - Filtr nazvaný Doostřit ("Filtr | Zostření | Doostřit") je jedním z nejdůležitějších nástrojů Photopshopu. Intenzitu ostrosti můžete podle potřeby nastavit, a to pomocí parametrů "Míra",