Přejít k hlavnímu obsahu

Z testlabu – Chip Top 10

Z testlabu – Chip Top 10

Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL

Na jinak rychlé odvětví IT to sice trvalo poměrně dlouho, ale pevné disky typu SSD jsou konečně standardní součástí počítačů. Stále více notebooků je vybaveno právě tímto typem disku a zcela běžné budou SSD disky u tzv.ultrabooků – malých, tenkých a výkonných notebooků s dlouhou výdrží na akumulátor. Důvody pro použití SSD jsou jasné – vyšší rychlost, nižší spotřeba a vyšší robustnost. SSD disky už také pravidelně nacházíte v naší rubrice Top 10, a můžete tedy sledovat i to, jak klesá jejich cena (na rozdíl od ceny klasických disků, jejichž cena vzrostla na dvojnásobek!).
Jsou ale i specialitky, které v našem žebříčku nenajdete. Jde o superrychlé SSD disky, které jsou rychlejší než SATA sběrnice, a musí proto pro připojení používat PCI Express sběrnici a RAID. Článek o těchto discích najdete na straně 40. Přenosová rychlost až 1 378 MB/s je ohromující. Jak se ale dozvíte v článku, který vyjde v příštím čísle Chipu, ani SSD disky nejsou zcela ideální a už se připravují zajímavější alternativy, konkrétně paměti MRAM (Magnetoresistive Random Access Memory), FeRAM (Ferroelectric RAM) a PCM (Phase Change Memory).
Na zmíněné ultrabooky jsme samozřejmě zvědavi. První modely už by měly dorazit k nám do testlabu, takže vás s výsledky brzy seznámíme. Intel si od těchto produktů hodně slibuje, investuje do jejich vývoje i propagace a na název "ultrabook" má ochrannou známku. Správný ultrabook by měl být tlustý maximálně 2 cm, měl by vážit pod 1,4 kg a vydržet na baterii alespoň pět hodin. A samozřejmě by měl využívat procesor Intel i5 nebo i7 s nízkou spotřebou (Sandy Bridge CULV s TDP 17 W). Příští rok by ho měla nahradit verze Ivy Bridge a následně Haswell.
Z požadavků na rozměry a výdrž pak vyplývá, že displej ultrabooku má okolo 13" a optická mechanika se do něj nevejde – nakonec k čemu je dnes ještě dobrá. Místo dedikované grafiky si musí vystačit s grafikou procesoru (Intel HD 3000), která pro většinu činností dostačuje. Ultrabook si také přímo říká o použití SSD disku. Svoje modely už představily Acer, Asus, Toshiba i Lenovo. Podle plánů Intelu by už koncem tohoto roku mělo být 40 % všech prodaných notebooků právě z této nové kategorie.
Důvod, proč se Intel tak snaží ultrabooky prosadit, je celkem jasný. O netboocích už se příliš nemluví a v centru pozornosti jsou nyní tablety, kde Intel zrovna silnou pozici nemá. Navíc se u ultrabooků dá očekávat vyšší marže. I když jejich cena nebude vysoká (cca 1 000 USD by byla ještě před pár lety za ultratenký notebook cena snů), pro výrobce tam přece jen zůstane více "prostoru" než u netbooku za pár tisíc.

LCD monitory – 24"

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Levnejší monitory mají sice jen panel typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Multimediální centra

Multimediální obsah už většinou uživatelé nemají na disku CD, nebo DVD, ale na pevném disku. Snadné přehrávání oblíbených formátů (AVI, MP3, MKV a pod) na televizoru umožňují domácí multimediální centra. Liší se stylem ovládání, výbavou a podporou různých formátů.

Interní pevné disky – 3,5"

Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 3 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.

SSD disky

Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme patnáct SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí.

Wi–Fi routery

Nové Wi-Fi routery 802.11n umí většinou více než jen přenášet data. Mají také firewall (ať už jednoduchý, nebo složitější) nebo funkci pro průchod VPN a DynDNS, kterou potřebujete v případě, že váš provider vám dynamicky mění vaši IP adresu a vy potřebujete přistupovat k síti z vnějšku. Objevují už se i routery, které mají port USB (k připojení USB disku nebo tiskárny).


Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída     (100–90,0)
Vyšší třída     (89,9–75,0)
Střední třída     (74,9–45,0)
Nelze doporučit     (44,9–0)