Patenty zdraží smartphony
250 000 patentů chrání svět chytrých telefonů. Celou patentovou válku však stejně zaplatí ti, kdo smartphony kupují.
VRATISLAV KLEGA
Apple proti HTC, Oracle proti Googlu, Microsoft proti Motorole, Nokia proti Samsungu. Technologičtí obři si jdou po krku. Jablkem sváru jsou patenty na mobilní telefony, které platí po celém světě. Patenty se přitom často týkají naprostých detailů, jako jsou vyskakovací okna, způsob odemknutí klávesnice nebo nabíjecí napětí. Z každého patentu, který používá konkurence, může mít jeho vlastník slušný příjem prostředků. Náklady na soudní procesy pak rostou do astronomických výšin. Problém je, že tak jako tak vše zaplatí zákazník, který si smartphone koupí. Cena naroste minimálně o několik stokorun.
Podle expertů jsou smartphony chráněny asi 250 000 patenty. Pouze telefonní funkce jsou zatíženy cca 7 000 patenty. Je proto prakticky nemožné vytvořit telefon, který nebude porušovat nějaká autorská práva. Mnohým výrobcům se však přestalo líbit, že za patenty musí platit velké částky, a přišli s novou taktikou – porušováním patentů. To logicky vede právě k soudním sporům, ale také k různým zákazům prodejů.
Díky obrovskému množství patentů je prakticky vyloučeno, aby se na trh dostala nová platforma smartphonů. Společnosti Google, Apple a Microsoft jsou tak silné, že mezi sebe nikoho nepustí, respektive by dotyčný platil za patenty takové částky, že by to smartphone prodražilo o tisíce korun.
15 dolarů za každý Android
Licenční smlouvy mezi velkými společnostmi jsou přísně tajné, takže není jednoduché zjistit, kdo komu kolik platí. Známý je fakt, že výrobce čipů Qualcomm díky svým patentům dostává 5,5 % z prodejní ceny smartphonu. Pokud tedy zařízení stojí 10 000 Kč, dostane výrobce 550 Kč. Microsoft zase drží patenty, díky kterým dostává za každé prodané zařízení s operačním systémem Android 15 dolarů. Jelikož se se denně prodává kolem 300 000 zařízení s Androidem, vydělává Microsoft na Androidu mnohem více peněz než na svém vlastním systému Windows Phone. A postupem času náklady porostou. Z koncové ceny zařízení bude několik tisíc korun tvořit cena za licence.
Patentové války se staly zcela běžnou záležitostí. Firmám se však takové jalové pře přestávají líbit. Martin Fichter, ředitel HTC pro Ameriku, uvádí: "Řešení patentových problémů nás stojí energii, čas a peníze. Přitom jsou zcela zbytečné." Jeho firma musela koupit patenty od Googlu, aby se před soudy mohla bránit žalobám Applu. "Měli bychom naši energii investovat do lidí a lepších technologií," dodává.
Osm let na patent
Bez patentů bychom fungovat nemohli. Vynálezce, který investoval množství času, peněz a energie do vývoje nákladné technologie, musí mít zaručeno, že konkurent nebude moci použít jeho výsledek. Jenže patenty nejsou zadarmo. V každém státě na světě jsou ceny jiné, platí se tzv. "udržovací poplatek". Maximální délka patentové ochrany je dvacet let.
Ne všechno ale může být patentováno. Vynález musí být nový, tedy nesmí se nikde jinde vyskytovat. Musí být skutečně vynalezen a vynález musí být průmyslově využitelný. Jinak není možné podle zákona č. 527/1990 Sb. patent udělit. Patentovat tak nelze teorie, matematické metody, úpravy výrobků, plány, ale třeba ani počítačové programy.
Česká republika není patentovou velmocí. V roce 2010 podali domácí přihlašovatelé 868 přihlášek. Zahraniční přihlašovatelé byli u nás aktivnější a získali 3 697 patentů. V sousedním Německu bylo ve stejném roce podáno přes 60 000 patentů. Udělování patentů je ale byrokratické peklo. Udělení obvykle trvá tři roky. Není ale výjimkou, že na udělení patentu se čeká i dlouhých osm let!
Konkurent pak nemůže používat patentem chráněný vynález. Pokud jej chce používat, musí se dohodnout s vlastníkem patentu a platit mu licenční poplatky. Tyto poplatky by měly pokrýt náklady na vývoj vynálezu. A ty rozhodně nejsou malé. Třeba Nokia investovala do vývoje smartphonů již 43 miliard eur. A své vynálezy si chrání tisíci patenty. Podobně je na tom také Microsoft nebo Motorola.
Právě Motorolu nedávno koupil Google a tím se dostal k 17 000 patentům. Google za Motorolu zaplatil 12,5 miliardy USD.
Na trhu jsou však i výrobci, kteří si své patenty chrání a za žádnou cenu je neprodají. Tím je třeba Apple. Má jediný cíl – vytlačit konkurenci z trhu.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
APPLE ŽALUJE HTC
Mimo jiné i kvůli těmto patentům.
Inteligentní napájení fotoaparátu
Přesouvání ikon prstem po displeji
Push notifikace při aktualizaci aplikací
HTC ŽALUJE APPLEE
HTC bojuje proti Applu pomocí patentů, které získal od Googlu. Co si HTC nárokuje?
Vyskakovací okno u příchozích hovorů
Systém napájení pro smartphony
Systém třídění a organizace e-mailů
KDO PROTI KOMU?
U soudů leží stovky případů, ve kterých se společnosti navzájem žalují. Na infografice vidíte malý výřez, kdo s kým se právě teď žaluje.
PĚT NEJVĚTŠÍCH DŮVODŮ ŽALOB
1. Synchronizace 25 %
2. Dotykový displej 9,1 %
3. Mobilní přenos dat 8,4 %
4. Operační systém 5,4 %
5. Zpracování obrázků 4,4 %
Patentovaný obdélník
Snad každý zaznamenal spor mezi Applem a Samsungem kvůli zařízení Galaxy Tab 10.1. Výsledkem sporu je zákaz prodeje tohoto tabletu. Zlí jazykové přitom tvrdí, že Apple si nechal patentovat obdélník. Je tomu skutečně tak?
V článku je uvedeno, co přesně lze patentovat, a co nikoliv. A patentovat obdélník skutečně nelze. Jenže lze chránit design. V zahraničí se používá výraz "community design", u nás se říká "průmyslový vzor". Ten chrání design výrobku, především linie, obrysy, barvy, tvar, strukturu a materiál. Zákaz tedy nebyl kvůli patentům nebo nějakému konkrétnímu hardwaru, ale skutečně proto, že vzhled nového tabletu od Samsungu příliš připomínal iPad.
Foto: Obdélník: Apple nemá patentovaný obdélník, jedná se o průmyslový vzor.
LG PENTOUCH TV
Dotykový televizor nejen pro domácnosti
Nový plazmový televizor LG PENTOUCH TV je zajímavý tím, že má dotykovou obrazovku. Zahrnuje v sobě výhody multimediálních televizorů a využívá plazmový zobrazovací panel (PDP). Pro kreslení přímo na televizor se používá speciální pero. Výhodou oproti jiným řešením je štíhlý design a nízká cena televizoru. Dotykový televizor může sloužit pro surfování na internetu i pro obyčejné kreslení.
Funkce Pentouch se aktivuje stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Poté mohou uživatelé pomocí speciálního pera využívat všech možností televizoru, třeba přistupovat k souborům, které obsahují prezentace v PowerPointu. Ovládání je přitom podle výrobce jednoduché a intuitivní. Televizor může být současně ovládán dvěma pery. Baterie do ovládacích per se mohou dobíjet z USB portu televizoru. Pomocí dodávaných aplikací je možné na televizor kreslit, obrazy lze ukládat jako soubory, pokud se v domácnosti nachází tiskárna, nakreslené obrázky si vytisknete. Aplikace Gallery vytvoří prezentaci fotografií. Televizor používá speciální ochranu displeje proti poškrábání. Technologie LG Pentouch TV bude dostupná na televizoru LG PZ850 za doporučenou cenu 49 999 Kč vč. DPH.
INFO: lg.com/cz
Windows 7 předhonila XP
Podle statistik firmy StatCounter se podíl počítačů se systémem Windows 7, které se připojují k internetu, zvýšil a překonal tak podíl počítačů se starším systémem Windows XP. Systému Windows 7 přitom stačily k překonání svého úspěšného předchůdce dva roky. Posle statistik nyní Windows 7 využívá 40,5 % uživatelů a u Windows XP zůstalo 38,45 %. Následuje Vista s 11,18 a MacOS s 7,18 %. Na Linux zůstalo pouhých 0,84 %. Podíl systémů Windows XP a Windows Vista neustále klesá, zatímco "sedmičky" a MacOS jsou na vzestupu.
INFO: http://gs.statcounter.com
Yarvik Tablet 7"
Levný tablet s Androidem
V nabídce firmy TN TRADE je i nový 7" tablet Yarvik. Založen je na operačním systému Android ve verzi 2.3 (Gingerbread). Rezistivní displej má úhlopříčku 7" a rozlišení 800 × 480 bodů. K dispozici jsou 4 GB paměti a slot na karty typu MicroSD. Tablet má vestavěnou kamerku s rozlišením 0,3 Mpx a má i microHDMi výstup. Frekvence procesoru Telechips TCC8902 ARM11 je 1 GHz. Rozměry tabletu jsou 203 × 133 × 17 mm a hmotnost 365 g. Cena vč. DPH je 3 167 Kč.
INFO: tntrade.cz
Nejvyhledávanější témata
Podle seznamu skokanů internetu prvního školního měsíce se lidé pomalu začali vracet do "pracovního režimu" a sledovali více dění kolem sebe. Na prvních místech se objevovala témata jako nový dopravce na našich železnicích – RegioJet – a jeho jízdní řády, informace o státních dluhopisech nebo druhý ročník televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Nebylo by to ovšem září, kdyby se mezi skokany neobjevilo i něco spojeného se školáky – šlo o rozvrh hodin k vytištění. Českou republiku a stejně tak i skokany zasáhla havárie letounu přepravujícího hokejisty Lokomotiv Jaroslavl.
INFO: seznam.cz
Garmin Lifetime
Doživotní navigace jsou levnější
Navigační přístroje řady Garmin Lifetime s doživotní bezplatnou aktualizací map jsou nyní k dispozici za zvýhodněné ceny. Za pozornost stojí především širokoúhlý Garmin nüvi 1390T Lifetime s 4,3" displejem za 3 990 Kč nebo model s velkým, 5" displejem Garmin nüvi 1490T Lifetime za 4 990 Kč. V obou případech navigace obsahují navigační mapy 45 zemí Evropy se zárukou bezplatné doživotní aktualizace. I přes příznivou cenu nejsou navigace ochuzeny o žádnou z důležitých navigačních funkcí. Ve výbavě najdete mimo jiné asistenta řazení do jízdních pruhů, přijímač aktuálních dopravních informací, Bluetooth handsfree nebo turistické mapy ČR umožňující využití navigace i mimo automobil.
INFO: garmin.cz
Internetová anketa
Nejlepší firemní weby
Koncem října byly slavnostně předány ceny vítězům soutěže WebTop100, která oceňuje kvalitu zpracování firemních internetových prezentací. V hlavním žebříčku, který hodnotí pouze 100 nejvýznamnějších firem dle CZECH TOP 100, vyhrály stránky ČSOB Pojišťovny (www.csobpoj.cz). Jako druhý se umístil web společnosti Telefónica Czech Republic (www.o2.cz), třetí skončil Penzijní fond České pojišťovny (www.pfcp.cz). Odborná porota v letošním roce hodnotila přesně 207 prezentací.
INFO: www.webtop100.cz
Nokia Lumia
Finský Windows Phone
Nokia představila první dva telefony se systémem Windows Phone. Jmenují se Lumia – Lumia 800 a 710.
Uvnitř jsou skoro stejné. Navenek se liší vzhledem a cenou. Model 800 má přijít cca na 10 000 Kč, model 710 jen na 6 800 Kč.
Lumia 800 je hranatější, podobá se N9 a bude nabízena i ve stejných barvách. Lumia 710 je zaměřena na cenovou dostupnost – připomíná řadu C. Bude dostupná v černé nebo bílé, anebo ve spojení těchto odstínů s modrou, žlutou nebo růžovou. Uvnitř obou telefonů je 1,4GHz procesor Qualcomm (MSM8255) a 512 MB RAM. Lumia 800 má 16GB úložiště, zatímco 710 jen poloviční. Oba modely mají 3,7" displej s rozlišením 840 × 480 pixelů, jen v osmistovce je to AMOLED, zatímco v modelu 710 jen LCD. Oba telefony obsahují kamerku Carl Zeiss; v osmistovce je osmimegapixelová, zatímco v 710 pětimegapixelová.
Oproti jiným telefonům s Windows Phone mají navíc několik služeb Nokie – především Nokia Drive, bezplatnou autonavigaci s možností stažení map pro užití off-line, a Nokia Music včetně nového MixRadio – bezplatného streamování stovek hudebních kanálů.
INFO: www.nokia.cz
eReading.cz First Edition
Čtečka knih s Wi-Fi
V prodejnách EURONICS bude možné koupit novou čtečku knih eReading.cz. Nová elektronická čtečka knih umožňuje přímé stahování českého obsahu – je vybavena přístupem na internet přes zabudované Wi-Fi a kromě vestavěného webového prohlížeče si můžete přes portál eReading.cz nechat do čtečky automaticky zasílat nejrůznější česká periodika či přímo vybrané knihy.
Čtečka je vybavena e-ink displejem o úhlopříčce 15 cm (6") a s rozlišením 800 × 600 bodů. Ve srovnání s tradičním LCD displejem má tento minimálně dvě velké výhody: lepší čitelnost, blížící se pocitu z opravdového papíru, a výrazně delší provozní dobu při práci na akumulátor. Energii čtečka odebírá jen tehdy, když se zapisuje nová stránka, tedy při jejím "otočení". Výsledkem je, že First Edition dokáže na jedno nabití zobrazit až 8 000 stran, v praxi tedy vydrží na desítky a desítky hodin čtení. Za cenu 3 499 Kč dostanete 2 GB paměti, které můžete rozšířit SD kartou až o dalších 16 GB, dále pak kožený obal, sluchátka pro poslech audioknih (podporován je i formát MP3) a navíc kredit 200 Kč na nákup e-knih. EReading.cz First Edition váží včetně akumulátoru 240 g, pracuje v češtině a umožňuje uživateli nastavit si vyhovující velikost písma. Podporuje formáty PDF, DOC či PDB, ale je tu například i EPUB a DjVu.
INFO: euronics.cz
Podíl IE klesl pod 50 %
Poprvé v historii neovládá Internet Explorer více než polovinu trhu s internetovými prohlížeči. Podle organizace Net Applications, která vzala při své analýze v úvahu kromě počítačů i mobilní zařízení, již Internet Explorer nemá přes 50 % trhu. Teprve po přičtení mobilní verze prohlížeče je podíl 52,63 procenta. Zajímavé je porovnání s rokem 2004, kdy měl tento prohlížeč na trhu podíl rovných 95 %! Od tohoto roku pravidelně ztrácí svůj tržní podíl. Největším konkurentem je nyní pravděpodobně Chrome. Podíl druhého nejoblíbenějšího prohlížeče Firefoxu zůstává nezměněn.
INFO: netapplications.com
Epson MG-850HD
Projektor s konektorem pro iPod
Projektor Epson MG-850HD je kromě obvyklých konektorů vybaven i konektorem pro Apple iPad. Uživatelé tedy nemusí stahovat žádné aplikace ani připojovat další příslušenství, pouze připojí zařízení iPod, iPhone nebo iPad k dokovacímu konektoru. Projektor tak umožňuje sdílet a poslouchat hudbu, sledovat filmy a prohlížet si fotografie.
Jde o projektor HD-Ready 3LCD (má tedy rozlišení HD-Ready 720p) pro domácí kino, který disponuje integrovanými 10W stereoreproduktory. Je schopen zobrazit obsah z tradičních přehrávačů disků Blu-ray a DVD, počítačů, televizních přijímačů a herních zařízení. Jas projektoru je 2 800 lumenů a vysoký je i kontrastní poměr – 3 000:1. Projektor MG-850HD bude možné zakoupit od listopadu 2011.
INFO: epson.cz