Nirvána pro čtenáře
Kvalitní, bez softwarových chyb, s ergonomickým ovládáním a velmi příjemnou cenou – to jsou aktuální čtečky pro rok 2012. My jsme tři novinky postavili v testu proti lídrovi trhu, čtečce Amazon Kindle 3.
PETR KRATOCHVÍL
Jsou to přibližně dva roky, co se v Chipu objevil první test čteček elektronických knih. A i když jsme v té době byli z nové technologie nadšeni, nešlo si u přístrojů nevšimnout celé řady dětských nemocí ve firmwaru, ergonomii i v ovládaní. Vše navíc korunovala nehorázná cena, která se blížila levnějším, ale i tak mnohem schopnějším notebookům.
Nyní však můžeme bez obav prohlásit, že je ten správný čas na "e-knižní" revoluci. Nejnovější čtečky se zbavily většiny problémů, jejich provedení je na standardní úrovni a cena celé řady přístrojů příjemně balancuje mezi tří- a čtyřtisícovou hranicí. Jaký přístroj si tedy pořídit k Vánocům?
Provedení a ergonomie
Pokrok v oblasti čteček elektronických knih je nejlépe vidět na jejich provedení. Jak Amazon, tak i Barnes&Noble pro své čtenáře připravili přístroje, které si můžete položit v kavárně na stůl, aniž byste se museli bát o ztrátu "stylu". Především nový Kindle se svým "kovovým" vzhledem vzbuzuje dojem mnohem dražšího přístroje. Jedinou výjimkou je zde Hanlin, který je sice relativně robustní, jeho plastovým vzhledem ale nikoho neohromíte. Na druhou stranu je také nutné poznamenat, že například cenou za "elegantní design" jsou u Nooku minimalistická tlačítka pro otáčení stránek, která vyžadují poněkud robustnější stisk. Naopak "gumový" zadní kryt přístroje přispívá ke snadnějšímu držení. Tlačítka nového Kindlu jsou sice elegantnější než u předchozí verze, ta na nás ale působila podstatně robustnějším dojmem.
Z hlediska ergonomie už lze čtečkám vytknout jen detaily – například u Hanlinu se ještě neprosadil praktický trend v podobě tlačítek na otáčení stránek na obou okrajích přístroje. Tuto roli zde plní dvě malá tlačítka vlevo dole. Moc jsme také nebyli nadšeni ze změny zapínání Kindlu – posuvný ovladač nahradilo klasické tlačítko, náchylné k nechtěnému zapnutí čtečky.
Displej a rychlost
Na výrazné rozdíly mezi jednotlivými displeji čteček jsme mohli narazit pouze v první generaci, těsně po jejich technologické premiéře. U testovaných přístrojů už byly rozdíly minimální – běžný čtenář nemá šanci jednotlivé displeje od sebe poznat. Při detailním zkoumání mají sice přístroje od Amazonu nepatrný náskok, ale vzhledem k tomu, že má Nook dotykový displej, je to pro něj rozhodně pochvala. Podobná shoda panuje i v oblasti rychlostí – i zde jsou rozdíly minimální a o něco málo rychlejší načtení knihy do Kindlů nemá v praxi význam. Maličko pomalejší úvodní zapnutí přístroje také nemá cenu komentovat, protože k němu u většiny uživatelů dojde jednou "za život". Vzhledem k technologii displeje čteček, který spotřebovává energii pouze při otáčení stránky, je zbytečné přístroje vypínat a uživatel tak bude po dočtení pouze "zamykat klávesnici" (případně přepínat do tzv. standby režimu). Přechod z něj do režimu čtení je pak otázkou sekundy.
Schopnosti a výbava
Už tradičně nejlepší výbavu i schopnosti mívají přístroje z "Východu", a nejinak je tomu i u naší čtveřice. Hanlin V3+ už v základu nabízí vše, co náruživý čtenář potřebuje. Kromě standardního adaptéru a USB kabelu tu jsou i sluchátka, poutko a kožené pouzdro. Nechybí ani podpora tří formátů paměťových karet nebo přehrávání MP3. Jedinou "slabinou" přístroje od firmy Jinke tak zůstává disk – z 512 MB je navíc uživatelsky přístupných pouze 390 MB, což nemusí náročnějším uživatelům stačit. Z hlediska vybavení najdete u obou Kindlů a Nooku jen nezbytný standard. Kindle 4 navíc na rozdíl od svého předchůdce přišel o klávesnici, audiopřehrávač a přibližně 1 GB paměti.
Podobná situace je i v oblasti "softwarových schopností". Neexistuje žádný důležitý formát e-knih, který by Hanlin nedokázal přečíst, zatímco u Kindlů lze narazit na celou řadu omezení. Nepříjemné překvapení na nás čekalo u Nooku, který podporuje jen minimum formátů (pouze ePub a PDF).
Který přístroj zvolit
I když v tabulce najdete téměř jednoznačného vítěze, v reálu není volba až tak snadná. Oba přístroje od Amazonu totiž mají nepříjemnou "vlastnost", která může být pro domácí zájemce překážkou. Některá internetová knihkupectví totiž nabízí své e-knihy pouze ve formátech s Adobe DRM, který Amazon ve svých čtečkách pochopitelně (jako konkurenční formát) nepodporuje. Než se tedy rozhodnete pro Kindle, zjistěte si, v jakých formátech nabízí knihy vaše oblíbené knihkupectví. Těsně třetí Hanlin ztrácí jen díky svému "plastovému vzhledu" a o něco málo horší ergonomii. Pokud se s tím dokážete smířit, zjistíte, že Hanlin V3+ je mimořádně schopný přístroj za vynikající cenu – navíc s pouzdrem v základní výbavě, což vám ve srovnání s konkurencí ušetří několik dalších stokorun. Výsledná volba je tak pouze otázkou preferencí a chybu neuděláte nákupem ani jedné čtečky z první trojky.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
Novinky na trhu
Rychle se vyvíjející trh se čtečkami elektronických knih čeká v listopadu a prosinci doslova smršť novinek, které mohou být zajímavým tipem na vánoční dárek.
AMAZON BODUJE
Při uvedení nového produktu na trh je častokrát obvyklou taktikou výrobců "přeleštit" starý výrobek, přidat dvě funkce a s náležitou přirážkou ho nabídnout zájemcům. O to sympatičtější je nám novinka od Amazonu, která se vydala opačnou cestou – čtečka Kindle 4 je levnější než její předchůdkyně. Přišla sice o klávesnici (kterou nahradila virtuální) a vcelku zbytečný audiopřehrávač, zato její cena prolomila magickou třítisícovou hranici! Navíc Amazon začal nabízet u většiny svých čteček dvě verze – standardní a "dotovanou", která je přibližně o 600 Kč levnější. Ta se od prvně jmenované liší pouze v tom, že se v reklamním proužku v menu a po "vypnutí" čtečky i na obrazovce objeví místo portrétů spisovatelů reklama. Rozhodování, kterou verzi koupit, navíc usnadňuje i zajímavý přístup Amazonu. Pokud si zakoupíte verzi s reklamou a zjistíte, že vám reklama vadí, můžete jí rychle a snadno "odstranit". Stačí se jen přihlásit na svůj účet u Amazonu a doplatit rozdíl proti ceně čtečky bez reklamy.
SONY DOTYKOVĚ
Před Vánoci končí i současná modelová řada Sony PRS-350/650/950 a nahradí ji model PRS-T1. Ten je vybaven 6" černobílým dotykovým displejem a čtenáři nabídne například vylepšené ovládání, možnost vkládat do textu poznámky nebo označovat části textu. Z hlediska podpory formátů žádné změny nečekejte: kromě klasických textů (TXT) a dokumentů (PDF) mohou nadšenci číst knihy už jen ve formátu ePub. Standardem zůstává podpora připojení přes Wi-Fi a USB, nechybí ani integrovaný prohlížeč. Hitem by mělo být tlačítko umožňující půjčování knih přímo z knihoven.
POCKETBOOK 612, 912
Spíše evoluci než revoluci nabídnou modely s označením 612 a 912, které se na první pohled od těch předchozích (602 a 902) příliš neliší – jedinou významnou změnou je dotykový displej. Z hlediska hardwaru zůstává vše při starém – o práci s daty se stará procesor 533 MHz, který spolu s 256 MB RAM umožňuje solidní rychlost načítání knih. Konektivitu obstarává Wi-Fi (802.11b/g) a Bluetooth, data lze ukládat na flash disk o velikosti 2 GB. Pokud by to uživateli nestačilo, k dispozici je Micro SD slot s podporou karet až do velikosti 32 GB. I v nových modelech najdete to, co činí přístroje této firmy mezi čtečkami unikátními: předinstalované výkladové slovníky a integrovanou funkci "text2speech". I zde je funkce "předčítání" dostupná celkem v 26 jazycích.