Přejít k hlavnímu obsahu

Napněte své slechy

PLNÉ VERZE

Vedle zmiňovaného nástroje CyberGhost VPN na zamaskování IP adresy počítače, která vám umožní přístup ke službám určeným jen americkým uživatelům, jako je Google Music nebo Pandora, najdete na Chip DVD také program Audials Radiotracker 8. Snadno ovladatelný nástroj slouží k přehrávání a především nahrávání hudby z tisíců internetových rádií všech žánrů.
Programy najdete pod indexem Muzika.

Napněte své slechy

Stejně jako je YouTube nepřebernou videotékou, existují na internetu služby pro pohodlný poslech hudby vašeho oblíbeného žánru, aniž byste zaplatili jedinou korunu.
RADEK KUBEŠ

Společnost Apple přestala po letech obcházet český trh s online hudbou a na konci září zpřístupnila svůj internetový obchod iTunes Store uživatelům z České republiky. Podle našeho názoru se tak stalo značně pozdě a bude velmi těžké, ne-li zcela nemožné, naučit české hudební fanoušky, již léta "nakupující" hudbu ve vysoké kvalitě zcela zdarma na serverech typu Ulož.to, pořizovat si hudbu za peníze. Abychom však nestavěli Apple iTunes Store do nerovného souboje se stahovacími servery, představíme si i několik internetových služeb, které vám nabídnou poslech vašich oblíbených interpretů a hudebních žánrů legálně a zcela zdarma. Nemáme přitom na mysli internetová rádia, ale služby, ve kterých můžete sami ovlivnit, jakou hudbu budete právě poslouchat.

Apple iTunes: Konečně i u nás

Spuštění internetového obchodu iTunes Music Store pro nakupující z České republiky vyvolalo obrovské diskuse, ve kterých byli nejaktivnější především lidé, kteří by za hudbu na internetu nezaplatili, ani kdyby celé album stálo dvacetikorunu. Vžijme se ale na okamžik do kůže milovníka hudby, který neváhá svoje oblíbené interprety podpořit legálním nákupem hudby na internetu a příliš se nezatěžují myšlenkami, jaká část z jeho investice opravdu doputuje až k hudebníkovi. Kdo by si snad myslel, že si album na iTunes koupí stejně snadno jako elektronickou knihu na Amazonu, je na omylu. Nákup hudby na iTunes Store začíná instalací aplikace iTunes. Program iTunes je zcela nepostradatelný pro majitele produktů Apple, slouží k synchronizaci obsahu telefonů, přehrávačů i tabletů s počítačem. Ostatní uživatelé jej mohou využít k organizaci své sbírky hudby a třeba i k poslechu internetových rádií.
My se však budeme věnovat nákupu hudby na internetu, a proto po spuštění programu použijeme volbu "iTunes Store ". Po připojení k internetovému obchodu můžete procházet jeho nabídkou, která kromě hudby obsahuje i filmy a elektronické knihy. Chvályhodné je jistě rozsáhlé zastoupení českých interpretů, ke kterým se snadno propracujete prostřednictvím vyhledávače. Ceny alb začínají přibližně na 5 eurech (za koruny si v iTunes Store nic nekoupíte), obvyklá cena je kolem 10 eur. Na iTunes Store lze nakupovat i jednotlivé skladby, za které zaplatíte kolem jednoho eura. Samozřejmostí je možnost poslechu ukázky každé skladby.
Pro samotný nákup vybraného alba nebo jeho zařazení na seznam přání je třeba si vytvořit uživatelský účet, tzv. Apple ID. Jde o běžný proces zahrnující souhlas s licenčním ujednáním, vložení e-mailu a volbu hesla. Ostražitým zákazníkům internetového obchodu s hudbou bude možná vadit nutnost zadat údaje z platební karty hned při zakládání uživatelského účtu, nikoli až při platbě za pořízenou hudbu. Uložení údajů z platební karty zjednodušuje opakované nákupy hudby, jistě se však najde nemálo uživatelů, pro které bude tento fakt nepřekonatelnou překážkou.
Velmi diskutována byla i kvalita a další parametry hudby nakoupené na iTunes Store. Pro uživatele zařízení nepocházejících od Applu je jistě klíčový fakt, že hudba pořízená v iTunes Store není chráněna pomocí DRM. To znamená, že nakoupené skladby přehrajete nejen v počítači, ale třeba i v mobilu s operačním systémem Android a jakémkoli jiném přehrávači s podporou formátu AAC (soubory s koncovkou M4A). Datový tok na úrovni 256 kb/s sice není úplnou špičkou, ale při běžném přehrávání určitě ostudu neudělá.
Pokud tedy pomineme nutnost instalace aplikace iTunes do počítače, najde se jen málo výtek proti prakticky jedinému internetovému obchodu s hudbou pro české zákazníky.

MusicJet: Hudba zdarma

Jen několik dní po zpřístupnění iTunes Store pro české zákazníky byl spuštěn hudební server MusicJet (www.musicjet.cz). Pro zpřístupnění hudební nabídky čítající 1 500 000 skladeb je nezbytné si na stránkách MusicJet vytvořit uživatelský účet. K tomu je třeba poslat ověřovací SMS, abyste získali identifikační kód. Do počítače si následně musíte stáhnout a instalovat aplikaci MusicJet. Přihlášení je možné provést i pomocí účtu (e-mailu) na serveru Seznam.cz, na adrese software.seznam.cz/musicjet.
MusicJet nabízí hned tři různé varianty poslechu hudby. Varianta Raz-Dva vás bude stát jen 3 koruny za potvrzovací SMS, budete se však muset smířit s reklamou mezi přehrávanými skladbami. Placené alternativy Start a Naplno reklamou neobtěžují, v případě varianty Naplno pak můžete poslouchat hudbu i v mobilu a s využitím vyrovnávací paměti pro načtení skladeb i bez připojení k internetu.
Aplikace MusicJet obsahuje vedle žebříčků oblíbených a nejnověji přidaných skladeb i jednoduchý vyhledávač, do kterého stačí zadat název skladby či jméno interpreta. Databáze je skutečně bohatá a jen málokdy narazíte na oznámení, že nelze vyhledat ani jedinou skladbu dle zadání. Nalezené skladby můžete třídit podle různých kritérií (album, délka, popularita) a řadit na vlastní playlisty. Reklama přehrávaná mezi skladbami má délku 15 až 30 sekund a doplňují ji i reklamní bannery v okně aplikace MusicJet.
MusicJet nabízí rozumný koncept bezplatného poslechu velkého množství hudby, působí však značně nedotaženým dojmem. Velmi nepříjemný je například fakt, že neexistuje možnost zaslání registračních údajů poté, co třeba zapomenete heslo. Na každé mobilní číslo lze navíc provést registraci pouze jednou. Pokud se uklepnete při registraci, musíte poslat další SMS z jiného čísla. Jednou zvolené uživatelské jméno a heslo již nelze změnit. Namísto dlouhého seznamu podporovaných mobilních zařízení by bylo jistě lepší přímo nabídnout stažení aplikace MusicJet pro mobilní platformy Symbian a Android, tak jako je to připraveno pod odkazem m.musicjet.cz.

YouRadio: Rádio na přání

Podobnou službu jako MusicJet nabízí již delší dobu server Koule.cz (www.koule.cz). Po kliknutí na odkaz YouRadio se můžete bez dalších okolků pustit do vyhledávání a poslechu hudby svých oblíbených interpretů. YouRadio vám bude servírovat skladby dle zvoleného hudebního žánru a vy můžete snadno přeskočit ty, které se vám nebudou líbit. Pro využití pokročilejších funkcí je třeba si založit uživatelský účet, což ovšem nic nemění na tom, že můžete YouRadio používat zcela zdarma. Kromě založení nového účtu lze pro přihlášení ke službě YouRadio použít i účet na Facebooku.
Po přihlášení máte k dispozici i funkci pro hodnocení skladeb, podle kterého se upravuje playlist. Užitečnou funkcí je i nastavení tzv. nálady, kdy si zvolíte mix hudebních žánrů a podíl zařazení svých oblíbených skladeb. Nálad si můžete uložit více, pro různé příležitosti.
Oproti službě MusicJet si nemusíte pro poslech hudby s YouRadio instalovat další aplikaci, na druhou stranu však nelze přímo vybírat z nabídky skladeb konkrétních interpretů. K dispozici je i aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Ani poslech hudby na YouRadio samozřejmě není tak docela zdarma. Skladby jsou prokládány reklamou a okno s přehrávačem zobrazuje reklamní bannery.

Grooveshark: Jukebox v prohlížeči

Za dalšími zajímavými hudebními servery musíme vyrazit do zahraničí. V základní verzi můžete zdarma používat například oblíbenou internetovou službu Grooveshark (www.grooveshark.com). Uživatelské rozhraní v prostředí internetového prohlížeče je z podstatné části přeloženo do češtiny a je velmi přehledné. Je na něm celkem jasně vidět, kde se inspirovali tvůrci aplikace MusicJet. Po jednoduché registraci nabídne Grooveshark vyhledávání interpretů i skladeb, jejich třídění a zařazování na playlisty. Pokud se vám hudbu nechce vybírat, můžete spustit funkci rádio, která začne přehrávat skladby vašeho oblíbeného žánru. O informace o vašich oblíbených skladbách se můžete podělit s přáteli na Facebooku či Twitteru. Grooveshark funguje i bez registrace, avšak bez užitečných personalizovaných služeb.
Databáze hudby na serveru Grooveshark je tvořena skladbami, které do ní nahráli sami uživatelé. Přispět můžete i vy, pomocí funkce pro nahrávání hudebních souborů na server Grooveshark. Příliš vám to však nedoporučujeme, jelikož tento způsob sdílení hudby je u nás v rozporu se zákony na ochranu autorských práv.
Model placeného poslechu je prakticky identický se službou MusicJet. Za měsíční poplatek 6 dolarů posloucháte hudbu bez reklamy, pokud si předplatíte 9 dolarů měsíčně, můžete poslouchat hudbu i na cestách s mobilem. V aplikaci pro mobilní telefony (kterou si můžete stáhnout na m.grooveshark.com) je v bezplatné verzi aktivní pouze funkce rádia.

Last.fm: Rádio na přání

Internetová služba Last.fm (www.last.fm) vyhledává a doporučuje hudbu na základě podobnosti s vašimi oblíbenými interprety. Hudbu si tedy vybíráte nepřímo (stejně jako na YouRadio) a celkově Last.fm funguje spíše jako internetový obchod s hudbou. Je velmi pravděpodobné, že se v proudu hudby z Last.fm svého oblíbeného interpreta dočkáte, ovšem pořadí jeho zařazení nelze ovlivnit. V bezplatné verzi navíc můžete přehrát jen 50 skladeb.
K dispozici jsou i aplikace pro instalaci do počítače, iPhonu nebo telefonu s operačním systémem Android. Za 3 dolary měsíčně lze Last.fm využívat bez reklamy a omezení počtu skladeb, s přístupem do VIP zóny se statistikami.

Pandora a Yahoo!: Česku zapovězeno

Zatímco Grooveshark si s autorskými právy hlavu příliš neláme, hudební server Pandora zobrazí na adrese www.pandora.com všem uživatelům mimo USA pouze zdvořilé odmítnutí. Server Pandora kontroluje původ uživatelů prostřednictvím IP adresy, a pakliže stránky otevřete běžným způsobem, k hudebnímu obsahu se nedostanete. Toto omezení lze však velmi snadno překonat pomocí plné verze programu CyberGhost VPN z Chip DVD. V aplikaci si pro připojení zvolte americký server Monroe, a teprve po sestavení připojení, skrývajícího vaši pravou IP adresu, otevřete v prohlížeči odkaz www.pandora.com.
Drobnou lest musíte použít ještě při vytvoření uživatelského účtu, kdy je třeba zadat platný ZIP kód některé z oblastí Spojených států amerických (obdoba našich PSČ). Použijte například 20555, což je ZIP kód Washingtonu, D.C. Pak už se můžete pustit do poslechu skladeb vašich oblíbených interpretů a hudebních žánrů. Pandora funguje podobně jako Last.fm – určíte prvního interpreta, a aplikace vám nabízí jeho skladby i hudbu v podobném stylu.
Výhodou je především přehlednější uživatelské rozhraní a subjektivně i relevantnější výběr související hudby. Oproti Last.fm není nijak omezen počet přehraných skladeb v neplacené verzi služby. Limitován je počet přeskočených skladeb v generovaném hudebním streamu za jednu hodinu. Řešením je opětovné použití vyhledávače a spuštění nového streamu. Také Pandora má svoji placenou alternativu, která nezobrazuje reklamu a nabízí vyšší kvalitu hudebních dat.
Stejný trik se záměnou IP adresy za americkou pomocí CyberGhost VPN se vám bude hodit také pro využití hudebních služeb provozovaných společností Yahoo.
Na adrese music.yahoo.com najdete pod odkazem "Radio" službu podobnou Last.fm a Pandoře. Výběrem prvního interpreta spustíte proud hudby podobného žánru. K dispozici máte šest přeskočení skladby v rámci spuštěného hudebního streamu. Pokud nebudete mít americkou IP adresu, odkáže vás Yahoo! na server Last.fm.

Video on Demand: Lepší než DVD

Až doposud jsme se věnovali pouze hudbě, kterou lze zdarma a přitom zcela legálně přehrávat na internetu nebo v mobilu. Díky dostupnosti více než dostatečně rychlého internetového připojení však můžete stejnou cestou a za podobných podmínek čerpat i filmový obsah. Pro přenos videa ve vysokém rozlišení vám přitom stačí dnes již celkem běžná rychlost 6 Mb/s.
Můžeme celkem jasně oddělit nabídku placeného obsahu, jako je například Videotéka, provozovaná v rámci O2 TV, služba HBO On Demand nebo VOYO+ z oblasti internetových aktivit televize Nova, od filmového obsahu dostupného zdarma. Video na vyžádání přitom nemusíte přehrávat jen na počítači v prostředí internetového prohlížeče, ale pomocí speciálních aplikací také přímo v televizi, Blu-ray přehrávači, herní konzoli nebo jiném multimediálním zařízení připojeném k internetu. S integrací služeb video on demand dnes počítají všichni přední výrobci televizí, jako je Sony, Samsung, LG či Philips. Další cesty videa na vyžádání pak samozřejmě vedou i do mobilních telefonů a tabletů.
Prakticky všechny české televize dnes provozují obsáhlé internetové archivy svého vysílání, kde jsou zdarma k dispozici pořady, ke kterým televize drží příslušná autorská práva. Archiv České televize (www.ivysilani.cz) tak dnes obsahuje video v souhrnné délce téměř 2 000 dní, Nova (www.voyo.cz) kombinuje bezplatně dostupné pořady se zatím nevysílanými díly seriálů a filmy připravenými ke sledování za poplatek a Prima (www.iprima.cz/videoarchiv) či Barrandov TV (www.barrandov.tv/video) dávají zdarma ke zhlédnutí vlastní seriály, zpravodajské relace či zábavní pořady.
Ve světě je však situace ještě podstatně zajímavější. Především americké televize poskytují ve svých videoarchivech přístup k nejnovějším epizodám seriálů a například server Hulu (www.hulu.com) umožňuje zdarma přehrávat i celé filmy (se zobrazováním reklamy). Podle očekávání jsou tyto služby určeny pouze americkým uživatelům, proto je pro přístup k nim nutné opět použít proxy server s americkou IP adresou a dostatečnou rychlostí přenosu dat.
Specifickou roli hraje na trhu s multimediálním obsahem server YouTube (www.youtube.cz), který je nejen obrovskou databází hudebních skladeb (ať už s videoklipy, nebo bez nich), ale i nepřebernou sbírkou filmů, seriálů a videa. Nelegálně publikovaný filmový obsah se provozovatel serveru snaží odstraňovat, ovšem YouTube se stává platformou preferovanou i držiteli autorských práv k filmové tvorbě. Z posledních případů můžeme jmenovat například zpřístupnění plné verze filmu Czech Made Man nebo třeba všech dílů seriálu 30 případů majora Zemana legálně a zcela zdarma na YouTube.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ

Google Music
Vlastní hudební služby začal, zatím ve fázi beta-verze, nabízet i Google. I pokud již však máte u Googlu svůj účet, najdete na adrese music.google.com pouze omluvu, že je služba zatím dostupná jen uživatelům ve Spojených státech amerických. S tím vám pomůže plná verze aplikace CyberGhost VPN z Chip DVD, se kterou se ke Google Music připojíte prostřednictvím proxy serveru Monroe v Americe, a tedy i s americkou IP adresou.
Druhou překážkou v otestování služby Google Music je nutnost získat pozvánku. Poté, co změníte svoji IP adresu na americkou a přihlásíte se ke Google účtu, zobrazí adresa music.google.com uvítací stránku s tlačítkem "Request invitation". Po vyžádání pozvánky je bohužel nutné čekat blíže nespecifikovanou dobu, než vám pozvánka přijde na e-mail použitý při registraci. Může to trvat i více než den.
Jakmile vám pozvánka konečně dorazí do e-mailové schránky, klikněte na "Get Started". Otevře se internetová stránka Google Music, kam se již můžete bez problému přihlásit ze své běžné IP adresy. Pokračujete přijetím podmínek použití služby a výběrem svých oblíbených hudebních žánrů, ke kterým vám Google bezplatně poskytne výběr několika stovek skladeb do vaší nové hudební sbírky na Google Music.
Následuje ještě instalace aplikace Music Manager, která vám pomůže se synchronizací hudby mezi vaším počítačem a internetovým úložištěm. Music Manager spolupracuje s knihovnou iTunes i Windows Media Playeru a umí nahrát všechny nebo jen zvolené skladby na server Googlu. To samé zvládne i s hudbou uloženou v běžné složce. Synchronizace probíhá pouze směrem z počítače na server Google Music a pouze v přírůstcích. To znamená, že Music Manager aktualizuje nové skladby na server, ale neodstraní z něj skladby, které jste třeba již v počítači smazali.
V přehledném prostředí internetové aplikace Music Beta najdete skladby nahrané Googlem a aplikací Music Manager, které si sami můžete skládat do playlistů, vyhledávat v nich a třídit je. Pomocí výběru jedné skladby a funkce "Instant mix" vám aplikace automaticky vytvoří playlist 25 skladeb na základě analýzy jejich podobnosti.
Hudbu ze serveru Google Music můžete poslouchat i na cestách pomocí aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Program přitom sjednotí hudební obsah vašeho telefonu i úložiště Google Music. Aplikace Hudba, označená v Android Marketu jako Music, vám pravděpodobně nepůjde instalovat přes market (opět z důvodu lokálního omezení na USA), proto použijte instalační soubor APK z Chip DVD.
Poněkud komplikovaný způsob získání pozvánky ke službě Google Music můžete osmi svým kamarádům usnadnit pomocí pozvánek, které máte k dispozici k rozeslání. Na serveru Google Music je pro vaši hudbu připraven prostor na 20 000 skladeb, bez ohledu na jejich velikost. Služba je zatím poskytována bezplatně.

Foto: Google Music: Poté, co získáte pozvání, vám Google zdarma nadělí i několik stovek hudebních skladeb do základní výbavy.
Foto: Hudba v telefonu: Aplikace pro telefony s Androidem vám zpřístupní hudbu z internetového úložiště i na cestách.


Foto: Obchod s muzikou: Po zpřístupnění nakupujícím z České republiky je iTunes Music Store jedním z mála použitelných způsobů prodeje hudby po internetu – a to i české.
Foto: Hudba ze Seznamu: MusicJet je velmi zajímavá služba, sice s nevydařenou registrací, ovšem s velmi bohatou knihovnou hudby.
Foto: Posluchači posluchačům: Obrovskou databázi hudby na serveru Grooveshark vytvořili sami uživatelé, celá aplikace se ovládá v prostředí internetového prohlížeče.
Foto: Změna IP adresy: Program CyberGhost VPN a připojení k internetu přes americký proxy server Monroe vám umožní získat pozvánku ke službě Google Music.
Foto: Nonstop rádio: YouRadio na serveru Koule.cz kopíruje zahraničí služby typu Last.fm, naštěstí bez nepříjemných omezení.
Foto: Filmy zdarma: Server Hulu obsahuje celé filmy i díly seriálů, které si mohou uživatelé s americkou IP adresou přehrávat zdarma, jen musí zhlédnout i reklamu.
Foto: Pandořina hudební skříňka: Hudební služba Pandora je dostupná pouze uživatelům v USA, toto omezení lze však poměrně snadno obejít.