Přejít k hlavnímu obsahu

Časová osa: Microsoft

Časová osa: Microsoft

Devět z deseti majitelů počítačů používá produkty Microsoftu – tato gigantická společnost je jedničkou na trhu s operačními systémy a kancelářskými programy. Podívejme se ale zpět: má za sebou tvrdý konkurenční boj, období velkých inovací i neúspěchů.
SEBASTIAN SPONSEL

Společnost Microsoft ještě ani neexistovala, když v roce 1975 tehdy devatenáctiletý Bill Gates prodal svůj první softwarový produkt. Stalo se to asi takto: Firma MITS právě uvedla na trh svůj první domácí počítač Altair 8800. Mladý student Harvardu a jeho blízký přítel Paul Allen v tom viděli velkou příležitost: chtěli být prvními, kdo začnou vyvíjet software pro zcela nový trh s domácími počítači. Gates a Allen tedy kontaktovali firmu MITS a slíbili, že jsou schopni poskytnout pro její počítač Altair 8800 programovací jazyk, a to aniž by tento počítač předem viděli. Přesto během několika týdnů na univerzitním počítači Unicomputer na Harvardu společně vytvořili Altair BASIC. Paul Allen vymyslel název nové společné firmy během letu do Albuquerque, kde měli své výtvory poprvé představit: Micro-Soft – software pro mikropočítače.
První software pro uživatele domácích počítačů s sebou brzy přinesl i první problémy se softwarovým pirátstvím, protože mnoho uživatelů počítačů Altair 8800 používalo ukradené děrné pásky (později magnetické) s jazykem Altair BASIC. Bill Gates si na to postěžoval v otevřeném dopise adresovaném domácím uživatelům s tím, že tohle "parazitování" zbaví profesionální programátory jejich práce a jejich výdělků.

Mnoho chytrých nápadů i chyb

Gates a Allen uměli být ve správný čas na správném místě. Spolupráce s firmou IBM se postarala o rychlý růst jejich společnosti Microsoft. Firma IBM tehdy potřebovala operační systém pro svůj připravovaný nový produkt – PC (Personal Computer, osobní počítač). Gates a Allen slíbili, že ho zajistí, a to opět aniž by měli hotový produkt v ruce. Zakoupili od společnosti Seattle Computer Products cca za 75 000 USD práva na operační systém QDOS a bez okolků ho přejmenovali na MS-DOS. Do poloviny 90. let pak tato softwarová společnost dosáhla vedoucího postavení na trhu se svými produkty DOS, Microsoft Office a Windows.
Pro udržení a posílení tohoto postavení se Microsoft někdy uchyloval k ne zrovna férovým, ale osvědčeným prostředkům. Domlouval se s jinými softwarovými firmami, aby vyvíjely produkty pouze pro OS Microsoftu, a omezoval tak soutěž. Aby se prosadil na rychle se vyvíjejícím internetu, dával Microsoft svůj Internet Explorer k dispozici zdarma a zbavil se tak konkurenčního Netscapu.
Tyto metody rozhněvaly řadu uživatelů. Kvůli tomu se stal Bill Gates 4. února 1998 terčem dortového útoku, a do útoku přešly i vládní úřady. Microsoftu hrozilo nucené rozdělení a dostal několik pokut. Bill Gates odstoupil, nejprve z funkce prezidenta, později i z funkce generálního ředitele a předsedy. Microsoft je však stále nezpochybnitelným lídrem trhu v oblasti operačních systémů a kancelářských programů.
Microsoft má ale za sebou i řadu neúspěšných projektů. Zatímco Apple triumfoval se svým přehrávačem iPod, Microsoft zareagoval příliš pozdě a špatně se svým Zune. Hladce nezvládl ani přechod na smartphony a tablety. A objevil se další vážný konkurent – Google, který se prosazuje na poli operačních systémů (Android) a hlavně na webu. Zde Microsoft jen těžko konkuruje se svým vyhledávačem Bing a stále více uživatelů přechází na Google Chrome.
Zda jisté zaostání Microsoft dožene, to je v oblacích, a na oblacích (cloudu) bude do budoucna také hodně záležet. I v této oblasti jsou Apple a Google velkými konkurenty. Je ale možné, že Microsoft přijde včas a na správném místě s nějakým dobrým nápadem – načasování byla od počátku jeho silná stránka.
AUTOR@CHIP.CZ

Časová osa

1975    
Altair BASIC:
Bill Gates a Paul Allen zakládají Microsoft a vyvíjejí programovací jazyk pro domácí počítač Altair 8800 firmy MITS.
1976
Otevřený dopis nadšencům (Open Letter to Hobbyists):
V tomto dopise poukazuje Bill Gates na problém pirátství a stěžuje si, že se Altair BASIC distribuuje především pomocí nelegálních kopií.
1980
XENIX:
Prvním operačním systémem od Microsoftu byla unixová varianta licencovaná telekomunikačním gigantem AT&T.
1981
MS-DOS
Licenční kontrakt s IBM na systém MS-DOS položil základní kámen k úspěchu společnosti Microsoft.
1985
Windows 1.0
První verze grafického rozhraní Microsoftu s názvem Windows potřebovala jako základ DOS a neumožňovala překrývání oken.
1986
Microsoft Works:
Programový balíček (zpracování textu a správa kontaktů) s omezeným rozsahem funkcí se stal předchůdcem balíku MS Office.
1993
Windows NT:
První 32bitový operační systém, se kterým Microsoft přišel. Podle tvrzení Forbesu se tak z něj stala "nejinovativnější společnost USA".
1995
Windows 95:
Čistě na "oknech" založený operační systém odzvonil éru 16 bitů a základu v podobě MS-DOS.
Válka browserů:
Rozjela se nelítostná bitva o nadvládu na internetu mezi MS Internet Exporerem a Netscape Navigatorem.
1998
Bill Gates odstupuje
Zakladatel společnosti nejprve opustil funkci prezidenta, později i generálního ředitele, ale zůstává jako hlavní softwarový architekt. Jeho nástupcem se stává Steve Ballmer (zaměstnanec Microsoftu s číslem 24).
2001
Windows XP:
Úspěšný systém Windows založený na architektuře NT je dodnes nejrozšířenějším operačním systémem.
Xbox:
Microsoft vstupuje na rozjetý trh s herními konzolemi a poměrně rychle se etabluje jako třetí významný hráč – kromě Sony a Nintenda
2002
Windows Mobile:
Operační systém pro mobilní zařízení, později přejmenovaný na Windows Phone.
2003
Patchday:
Místo záplatování jednotlivých mezer systému se pevným dnem pro aktualizaci systému stává druhé úterý v měsíci.
2009
Windows 7:
Úspěšný nástupce systému Windows XP (Vista se příliš nepovedla) postupně nahrazuje starší systémy.
2010
Kinect:
Poprvé je pro herní konzoli Xbox použit speciální ovladač (kamera) – pro ovládání her slouží uživatelovo tělo.
2012
Windows 8:
Microsoft chce s přicházejícím operačním systémem dobýt nejen trh s osobními počítači, ale i trh s tablety a smartphony.
TREND
Microsoft chce ve spolupráci s největším světovým výrobcem mobilních telefonů Nokia dohnat svoji ztrátu v oblasti smartphonů. Office 365 a Windows Live SkyDrive dostávají produkty Microsoftu do prostředí cloudu. Navíc existují náznaky, že společnost vyvíjí vyhledávač pro sociální sítě.