Přejít k hlavnímu obsahu

Z testlabu – Chip Top 10

Z testlabu – Chip Top 10

Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL

Kde jinde byste se měli dočíst o nových procesorech a grafických čipech než v Chipu? Od toho je tu především naše pravidelná rubrika Top 10 a přehled CPU a GPU. Tentokrát jsme se však podrobněji věnovali i jejich budoucímu vývoji, a to v článku "Procesory pro rok 2012". Jak se dočtete, čekají nás opět výkonnější a úspornější procesory.
Například Intel chystá 22nanometorvé CPU s kódovým označením Ivy Bridge, a v oblasti notebooků a osobních počítačů bude tedy mít opět co nabídnout. Když se však podíváte na náš test tabletů (strana 44), v tabulce, ve které je uveden i procesor, na kterém je tablet založen, ani jeden produkt Intelu nenajdete. To samé platí i pro smartphony, které jsme testovali v minulém čísle. To je tedy oblast, kde se této firmě evidentně nedaří. Chce to samozřejmě dohnat a na své konferenci IDF, která se nedávno konala v San Franciscu, představila chystané novinky v kategorii procesorů Atom a ohlásila spolupráci s Googlem, která by měla směřovat k optimalizaci operačního systému Android pro procesory Intel. Vedle tabletů, notebooků a netbooků chce Intel prosadit i novou třídu přenosných počítačů – takzvané ultrabooky. Podle specifikací vypadají výborně – tenké elegantní pracovní nástroje, které by měly vydržet pracovat na baterii dokonce celé dny. První z nich se mají na trh dostat ještě před Vánocemi a hlavní nástup má začít příští rok už s novými procesory. Snad se s vámi o první dojmy brzy podělíme.
Vývoj firmy Intel je téměř od začátku spojen s Microsoftem. Ani téhle firmě se přes veškerou snahu (pokus o vlastní smartphony, vývoj Windows Tablet PC Edition, nákup Nokie a Skypu apod.) nedaří nějak zásadněji na trh s tablety a smartphony proniknout. Problém spočívá u obou firem v tom, že musí přizpůsobit svoje výkonné a propracované produkty do menších zařízení. Odspodu a od nuly to jde možná lépe, než tlačit velké do malého. Teď se navíc Microsoft snaží přizpůsobit i operační systém pro desktopy mobilní verzi. Plocha nových Windows 8 bude vypadat podobně. Nakonec vyzkoušet si ji můžete i vy. Na našem DVD najdete její beta verzi. Po ní bude následovat Release Candidate a nakonec verze konečná, takzvaná RTM (Release to Manufacturing). Čím Microsoft prošel a jaké postupně představil produkty, to si přečtete v příštím vydání Chipu v rubrice Časová osa. Mimo jiné se dozvíte, že první Windows (1.0) představil Microsoft už v roce 1985.
Do příštího vydání dále chystáme článek o nejrychlejších discích, jaké si dnes můžete pořídit. Při čtení se můžete dostat až na rychlost 1 378 MB/s! Nejde samozřejmě o běžný disk, ale o speciální SSD disk, který se instaluje do PCIe slotu. V tomto případě už by totiž i rozhraní SATA 6 disk brzdilo. A je jasné, že zrovna levně tenhle disk nepořídíte.

LCD monitory – 26–30"

Pokud zvažujete nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD monitorů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokážou dát i hraní her.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete 27 nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Externí 2,5" pevné disky

Externí disky velikosti 2,5" jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

HD kamery

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 5 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením.

Projektory

Velkoformátové televizory jsou krásné – kdo chce ale doma zažívat pocit jako v kině, neobejde se bez projektoru. V současné době jsou už špičkové přístroje k dostání za méně než 30 000 Kč, rozlišení HD se stává standardem, a dokonce i chronické slabiny, jako je vysoká spotřeba nebo hlasitý provozní hluk, již u mnoha přístrojů definitivně patří minulosti.

Externí 3,5" pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat – to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

TV – 40 až 42"

V současné době se nejlépe prodávají LCD televizory s úhlopříčkou 40 nebo 42 palců, to je 102 nebo 107 centimetrů. Důvod je celkem jasný – tato velikost je optimální pro většinu obývacích pokojů a televizory těchto rozměrů mají lepší poměr mezi cenou a výkonem než menší nebo větší velikosti.

Blu–ray přehrávače

České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu–ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test 15 přehrávačů nejnovější generace.


Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída     (100–90,0)
Vyšší třída           (89,9–75,0)
Střední třída        (74,9–45,0)
Nelze doporučit     (44,9–0)