Přejít k hlavnímu obsahu

Malé a výkonné s procesorem Sandy Bridge

Malé a výkonné s procesorem Sandy Bridge

13,3" notebooky si kupují hlavně profesionálové, kteří je potřebují každodenně přenášet a kteří kladou důraz jak na výkon, tak na rozměry a hmotnost. Je to poněkud exkluzivní kategorie notebooků – neprodávají se sice v takových objemech jako 15,6" notebooky či netbooky, výrobci si však u nich mohou dovolit bohatší výbavu, protože zájemci jsou za ně ochotni zaplatit více.
MICHAL BAREŠ

Podle našich informací se 13,3" notebooků prodává asi o polovinu méně než notebooků se 14" či 15,6" displejem. Je to vcelku logické, protože 13,3" notebooky nebývají vybaveny optickou mechanikou a často ani výkonnou dedikovanou grafikou pro hraní her, takže většinu domácích uživatelů neosloví. Na druhou stranu profesionálním uživatelům nevadí, že mají jen malou úhlopříčku, protože je v práci připojují do dokovací stanice či jen k externímu monitoru a na cestách zase ocení hlavně malé rozměry a hmotnost. Díky vysoké mobilitě zajištěné moderními procesory Intel Sandy Bridge tak právě tyto notebooky nabízí nejlepší kombinaci výkonu, přenositelnosti i úhlopříčky, která dostačuje pro plnohodnotnou práci s textovými i tabulkovými dokumenty.

Špičková výbava, SSD již standardem

Důkazem toho, že právě tato kategorie notebooků je pro výrobce extrémně zajímavým segmentem, je množství v poslední době uvedených modelů i bohatá výbava a vesměs prvotřídní provedení, kterými se snaží blýsknout před korporátními zákazníky. Naprostá většina testovaných 13,3" notebooků je vybavena SSD diskem, který v testovacích benchmarcích i při každodenním použití katapultuje (v porovnání s notebooky vybavenými obyčejnými, magnetickými disky) jejich výkon o třídu výše. Ne všechny SSD disky jsou sice tak rychlé, jak bychom čekali, každopádně jsou ale minimálně dvakrát rychlejší, co se týče přenosových rychlostí, a řádově rychlejší, co se délky přístupové doby týče.
Kromě SSD disků patří k bonusové výbavě i čtečky otisků prstů, displeje s matným povrchem, moduly pro datový 3G přenos, klávesnice odolné proti polití tekutinou, dokovací porty a řada dalších prvků. Velmi zajímavé je i konstrukční řešení těchto notebooků, protože výrobci se musí vyrovnat s problémem, jak skloubit vysokokapacitní akumulátory, tenký profil těla notebooku a pokud možno snadný přístup k vyměnitelným komponentám, jako jsou pevné disky, paměťové moduly nebo například Wi-Fi či 3G adaptéry. Vzhledem k převážně velmi výkonným komponentám je pro výrobce a designéry důležité přemýšlet nad co nejlepším odvodem tepla z těla notebooku. Je třeba počítat nejen s odvodem tepla z CPU, ale pokud je notebook vybaven i dedikovanou grafickou kartou, musí se vývojáři postarat o to, aby v případě vysokého vytížení grafického adaptéru grafické komponenty zbytečně nezahřívaly zrovna CPU. Právě s ohledem na pokročilé inteligentní systémy teplotního řízení by snadno mohlo dojít k tomu, že by byl k CPU notebooku odváděn teplý vzduch právě z grafického adaptéru, který by CPU přehříval, a tak by jej jeho interní ochranný mechanismus automaticky podtaktoval na mnohem nižší než nominální hodnotu. Právě s tímto konstrukčním problémem se potýkají jinak velice výkonné a cenově dostupné notebooky Acer Aspire 3830TG. U nich jsme v rámci testů zaznamenali, že při spuštění náročného herního benchmarku došlo za několik desítek minut ke zvýšení teploty směřující k CPU, což způsobilo automatické snížení jeho frekvence, a tedy i snížilo skóre v herním benchmarku. Ačkoliv je tedy Acer Aspire 3830TG vybaven svižným procesorem Intel Intel Core i5-2410M a výkonným grafickým adaptérem nVidia GeForce GT 540M, jeho reálný herní výkon se po několika desítkách minut hraní náročné hry řádově sníží. Vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o konstrukční chybu, bude pro Acer celkem obtížné vyřešit tento problém pouhou aktualizací BIOS. Pokud ale často nehrajete hry, což u majitelů notebooku s 13,3" displejem ani nepředpokládáme, můžete v klidu tento notebook zvolit, protože žádný z testovaných strojů nenabízí tak dobrý poměr mezi cenou, výkonem a použitými materiály.

SSD disk je výkonově důležitější než procesor

Náš test opět ukázal, do jaké míry dokáže SSD disk zrychlit celkový výkon notebooku. Bez SSD disku dnes nemá ani notebook s nejrychlejším procesorem šanci obstát proti modelům s papírově pomalejším procesorem. Zvláště patrný rozdíl uvidíte v tabulce při porovnání výsledků komplexních benchmarků PC Mark 7 a PC Mark Vantage s jednoúčelovými testy Cinebench, které měří pouze hrubý výpočetní výkon CPU, a ne reálný výkon celé sestavy v praktických aplikacích. Zatímco notebook Fujitsu LifeBook S761 je vybaven špičkovým procesorem Intel Core i7-2620M s frekvencí 2,7 GHz a klasickým magnetickým diskem, jeho celkový aplikační výkon je o třetinu nižší než u Aceru Aspire 3830TG s procesorem Intel Core i5-2410M (2,30 GHz). Ještě markantněji je pak rozdíl vidět u notebooku HP ProBook 5330M s procesorem Intel Core i5-2520M, který má reálný výkon téměř dvojnásobný. Přitom Core i7-2620M vykazuje při renderování scény v testech Cinebench (tedy v čistě výpočetních testech) přibližně o čtvrtinu vyšší výkon než Core i5-2410M. Jak je rovněž vidět z porovnání výpočetního výkonu benchmarku Cinebench, tento test nebere kromě samotného procesoru v potaz ani velikost operační paměti (srovnejte identický výkon v Cinebench u notebooků Fujitsu LifeBook S761 a Dell Latitude E6220).
Výrobci jsou si vědomi, že dnešní poučení uživatelé fakta o vlivu SSD disku na výkon počítačové sestavy znají, a tak nabízejí u většiny 13,3" notebooků variantu s HDD nebo SSD diskem. V každém případě doporučujeme dát při výběru přednost rychlým a nemechanickým SSD diskům před velkou kapacitou disků magnetických, ale i v tomto případě je dobré dát si pozor nebo se podívat do našich srovnávacích testů. Zatímco pokud si kupujete SSD disk pro stolní počítač, lze celkem snadno najít pravdivé údaje o rychlosti jednotlivých modelů, výrobci notebooků většinou původ a označení použitého SSD disku neradi zveřejňují. Při výběru notebooku s SSD diskem totiž hrozí stejná situace, jakou jsme zažívali před několika lety po uvedení SSD disků, kdy jsme naráželi na drahé a leckdy pomalé modely SSD disků. Doporučujeme tedy dobře si před nákupem prostudovat dokumentaci notebooku, podívat se na něj fyzicky v nějaké prodejně či showroomu nebo si občas přečíst naše testy. Podíváte-li se podrobně do výsledkové tabulky tohoto testu, najdete v ní zajímavý údaj o celkovém výkonu benchmarků PC Mark 7 a PC Mark Vantage v případě dvojice notebooků HP ProBook 5330M (cca 24 000 Kč) a Lenovo ThinkPad X1. Oba notebooky jsou vybaveny shodným procesorem Intel Core i5-2520M (2,5 GHz) a SSD diskem, ale zatímco HP ProBook 5330M je vybaven 128GB SSD diskem JMicron a dosahuje celkového výkonu v PC Mark Vantage 12 125 bodů, Lenovo X1 je s diskem Toshiba THNSNC128G a výkonem 11 240 bodů cca o 8 procent pomalejší. Přibližně 10% výkonnostní rozdíl v neprospěch Lenova je vidět i u benchmarku PC Mark 7, i když je pravda, že výkon procesoru i SSD disku u Lenova trochu sráželo osazení pouze 2 GB RAM. Jinými slovy, není SSD disk jako SSD disk, ale pod víkem notebooku je od sebe těžko rozpoznáte. Jakýkoliv notebook s SSD diskem však v tomto testu převálcoval notebooky s magnetickými HDD.

Kvalitní provedení šasi i klávesnice

Dobrou zprávou pro všechny zájemce je vesměs vysoká kvalita použitých materiálů a až na drobné výjimky přehledně rozložené klávesnice. Malé notebooky jsou určeny pro časté přenášení, a proto u nich hraje odolnost a pevnost šasi mnohem důležitější roli než u notebooků, které většinou jen leží na stole a málokdy s majitelem někam cestují. Zvláště nás potěšilo, že výkonný a přenosný notebook s dobrým hliníkovým tělem se dá sehnat i za cenu pod 20 000 Kč, jak ukazuje příklad modelů HP ProBook 4330s a Acer Aspire 3830TG.
Nejkvalitnějšími klávesnicemi bývaly historicky vybaveny notebooky ThinkPad. V případě modelu X1 se však Lenovo – asi z designového důvodu – rozhodlo použít klávesnici z levnější řady Edge. Klávesnice je sice vzorně přehledná s dostatečně velkými tlačítky, ale není už tak přesná, jak bývaly staré thinkpadovské klávesnice. Velmi příjemně na nás působí klávesnice notebooků Fujitsu. Jsou jednoduché, bez zbytečných tlačítek, přesné a velké. U HP máme problémy se zbytečnými sloupci pomocných kláves "lifestylových" modelů Pavilion, které se spíše pletou, než pomáhají, ale u profesionálních modelů Pro-Book se HP naštěstí soustřeďuje hlavně na funkčnost. Přesto se ale HP (stejně jako Acer) nevyhnulo sloupci "funkčních" kláves na pravé straně klávesnice. Tyto klávesy jsou umístěny až za Shiftem a Enterem, a než si na ně zvyknete, často je omylem zmáčknete. Oba modely HP ProBook mají příliš tenký Enter a ne zrovna ideálně umístěná a rozdělená kurzorová tlačítka (zvláště nepříjemné je rozdělení šipek nahoru a šipek dolů do velikosti jedné klávesy). Ideální a geniálně jednoduchou klávesnicí s velkými tlačítky disponuje Dell Latitude E6220. Klávesnice modelů Sony Vaio VPC SB1V9E/B a Toshiba Portege R830-10V jsou rovněž bezchybně přehledné a snadno ovladatelné, bez zbytečných a otravných prvků.

Přístup ke komponentám a nové trendy

Výrobci notebooků dnes čelí dilematu, zda konstruovat svá šasi jako monolitické celky bez možnosti snadného přístupu k pamětem, pevnému disku a akumulátoru, nebo zda nabídnout uživatelům maximální možnost modularity svých zařízení. S konceptem monolitického šasi přišel Apple u svých MacBooků Pro a Air, se kterými slaví už pár let velký úspěch. Monolitické tělo přináší ucelenější design a vyšší konstrukční pevnost, ale má i své nevýhody. Pomineme-li možnost snadného upgradu operační paměti a výměny disku za rychlejší nebo novější, je pes zakopán právě v napevno zasazené baterii. Tento koncept totiž lze akceptovat u "lehkého" operačního systému, jakým je MacOS X, který je i díky menšímu množství ověřených aplikací stabilní, ale u notebooků s Windows občas dojde k zatuhnutí operačního systému takovým způsobem, že uživateli nezbývá než počítač odpojit od napájení a vyjmout akumulátor. Tento problém lze řešit zapuštěným hardwarovým tlačítkem Reset, jen se ujistěte, že vybraný model jím disponuje, jinak budete muset v případě zatuhnutí systému čekat několik hodin, než dojde baterie. V tomto ohledu nás velmi potěšil notebook HP ProBook 5330s, jehož vnitřnosti jsou skryty pod dvěma snadno odmontovatelnými kryty, takže ačkoliv navenek působí jako monolitická kopie MacBooku Pro (včetně podobného šasi z leštěného hliníku), nabízí na spodní straně snadný přístup nejen k operačním pamětem, akumulátoru a pevnému disku, ale také k ventilátoru, který lze v případě nutnosti snadno a rychle vyčistit od prachu. Snadné čištění umožňuje rovněž notebook Fujitsu LifeBook S761, který je vybaven lehce přístupným prachovým filtrem, nacházejícím se mezi vstupním ventilačním otvorem a vnitřnostmi notebooku. Velice chytré a zároveň konstrukčně jednoduché řešení! Horší přístup k akumulátoru má ale Fujitsu LifeBook S SH531, jehož baterii lze vyjmout, pouze pokud vám narostly tři ruce.

Dlouhá výdrž při práci

Díky pokročilému power managementu procesorů Intel Sandy Bridge s integrovanou grafikou Intel HD Graphics a v některých případech i technologii nVidia Optimus, která dokáže inteligentně přepínat mezi výkonným a úsporným grafickým čipem notebooku, dosahovaly testované modely poměrně dlouhé výdrže na baterii. Výdrž samozřejmě nejvíc záleží na kapacitě použitého akumulátoru, přičemž výrobci musí opět volit mezi nízkou hmotností a dlouhou výdrží, a samozřejmě zohledňují i fakt, že vysokokapacitní akumulátor stojí víc než základní baterie s kapacitou okolo 40 Wh. V ideálním případě bychom uvítali, aby se notebooky dodávaly jak s malým akumulátorem, který stačí na čtyři až pět hodin provozu a nezatíží zbytečně kabelu, tak s baterií o kapacitě vyšší, kterou použijete v případě, že budete muset pracovat více než šest hodin. Toto řešení je samozřejmě možné, ale zbytečně by prodražovalo nákup notebooku, a tak si uživatelé musí zvolit kapacitu akumulátoru již při nákupu zařízení. V nabídkách prodejců se většinou neuvádí přesná kapacita akumulátoru, pouze údaj o počtu jeho článků. Záleží samozřejmě na konfiguraci notebooku, všeobecně lze ale říct, že jeden lithiumiontový bateriový "článek" v kombinaci s procesorem Sandy Bridge (a jeho integrovanou grafikou) a 13,3" displejem stačí tak na hodinu a půl při práci s dokumenty a internetem.
Některé notebooky, jako například Dell Latitude E6220, se v základu dodávají s malou a lehkou baterií, ale lze k nim samozřejmě dokoupit i větší akumulátor. Právě tento notebook pak nabízí i možnost připojit za chodu druhou baterii na spodek těla, která prodlouží výdrž na dlouhé a dlouhé hodiny. Možnost připojení dvou akumulátorů však z testovaných modelů nabízely pouze notebooky Dell Latitude E6220 a Sony Vaio VPC SB1V9E/B.
V případě Dellu jsme se základním, 30Wh akumulátorem naměřili maximální výdrž o délce 4:37 hodiny. V rámci testu jsme k němu připojili i volitelně dokoupitelný 58Wh akumulátor, na který notebook pracoval 8:15 hodin (přičemž hmotnost notebooku vzrostla z 1 520 gramů s 30Wh baterií na 1 697 gramů s 58Wh baterií). Vzhledem k tomu, že ke spodku notebooku lze připojit ještě obří, 98Wh akumulátor, jsme se rozhodli, že spojíme jeho výkon s 58Wh baterií, a dosáhli jsme extrémní výdrže 25 hodin a 23 minut. Té dosáhnete ale pouze v případě, že dokoupíte oba vysokokapacitní akumulátory a smíříte se s nárůstem hmotnosti na 2 320 gramů. Druhým notebookem, ke kterému je možné připojit druhý externí akumulátor (rovněž na spodní část notebooku), je Sony Vaio VPC SB1V9E/B. Základní akumulátor má kapacitu 52 Wh, přídavný pak 49 Wh. Na oba vydrží notebook pracovat v úsporném režimu Stamina něco přes 11 hodin, jeho hmotnost však vzroste z 1 703 gramů na 2 214 gramů. Přídavný akumulátor je v tomto případě také za doplatek. Všechny ostatní notebooky jsme měřili s akumulátory, které jsou zahrnuty do prodejní ceny. Se základním, 93Wh akumulátorem vydržela Toshiba Portege R830-10V pracovat 13 hodin a 38 minut, přičemž kombinace této baterie a notebooku váží 1 595 gramů. Bez baterie váží jen 1 147 gramů. Dlouhou, téměř desetihodinovou výdrž prokázal notebook Acer Aspire 3830TG, v jehož základní konfiguraci se nachází 66Wh akumulátor. Ještě delší výdrž nabízí nový Acer TravelMate 8481TG, který jsme ale kvůli 14" displeji nezařadili do srovnávacího testu a jehož recenzi si můžete přečíst v sekci krátkých testů na str. - 103. Zbytek testovaných notebooků vydržel při práci s dokumenty a internetem pracovat po dobu šesti až sedmi hodin. Měření výdrže akumulátoru provádíme pomocí benchmarku MobileMark07 se sníženým podsvícením displeje na 40 %.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Vítězem testu se díky kombinaci vysokého výkonu, malých rozměrů, vysokokapacitního akumulátoru a bohaté výbavy stal notebook Toshiba Portege R830-10V. Dobrou zprávou je, že bychom vám s klidným srdcem mohli doporučit každý z testovaných notebooků, ale pokud vám jde o výkon, vyberte si některý z modelů osazených SSD diskem. Výbornou kombinaci mobility, výkonu, výdrže, výbavy a dostupné ceny představuje Acer Aspire 3830TG, který je za méně než 20 000 korun téměř neodolatelnou nabídkou.


Foto: HP ProBook 5330M: Klávesnice je dobře rozložená, ale Enter je malý, kurzorové šipky mají malý prostor a na pravé straně je neprakticky umístěný sloupec kláves.
Foto: Přídavná baterie: Některé notebooky mají možnost připojit druhý akumulátor, který výrazně zvyšuje jejich výdrž (Dell Latitude E6220).