Přejít k hlavnímu obsahu

Přestěhování bez nové instalace

Programy k tomuto článku, včetně plných verzí, které zmiňujeme v textu, najdete na Chip DVD pod indexem Přesun

Přestěhování bez nové instalace

Jde to i bez stresu: S migračními nástroji přesunete systém i aplikace jedním kliknutím.
VRATISLAV KLEGA

Nové PC je sestaveno. Jak do něj ale dostat programy a soubory, které jste používali na starém PC, aniž byste strávili dlouhé hodiny instalacemi?
Chip vám ukáže, jak můžete systém ze starého PC přesunout na nový počítač. Přesun systému Windows, aplikací i souborů bude zcela automatický. To ušetří čas potřebný na novou instalaci i nervy při konfiguraci programů. Nástroje se o vše postarají samy, abyste nezapomněli na nic důležitého.
Dokonce ani přesun na SSD disk nebude žádný problém. Stačí vložit Chip DVD do mechaniky, a akce "Kulový blesk" může začít.

Klonování Windows XP

Bootovací kopii pevného disku vytvoříte jednoduše pomocí nástroje pro zálohování nebo virtualizací vytvoříte nový počítač. Programy pak není třeba znovu instalovat.
Nový počítač s Windows 7 je nainstalován, ale perfektně nastavených Windows XP se vzdát nechcete? Máte zde aplikace, které musí běžet na Windows XP? To není problém – bude stačit, když vytvoříte dokonalou kopii celého diskového oddílu s XP, včetně bootsektoru.
Abyste vytvořili klon fyzického počítače, nainstalujte si z Chip DVD program Paragon Backup&Recovery Free. Program je distribuován zdarma, jen je třeba provést registraci na stránkách výrobce. Spusťte nainstalovaný program a zvolte "Wizards | Back Up Disk or Partition". Označte disk s operačním systémem – musíte zahrnout i MBR, aby systém mohl bootovat – a celý disk uložte na nové úložiště, tzn. jiný disk, externí disk, případně síťový disk.

Nové PC: Umístěte partition

Klon systému Windows je připraven, nyní je tedy třeba jej převést na nový počítač. Předpokládáme, že nový počítač je vybaven operačním systémem Windows 7 a že XP budete chtít jako alternativní systém – tak aby výběr systému probíhal hned po nabootování.
Nyní si na disku v novém počítači vytvořte dostatečně velké místo pro diskový oddíl, abyste sem mohli přenést oddíl s Windows XP. To bohužel bezplatná verze Paragonu neumí, proto je třeba sáhnout po jiném nástroji. Na Chip DVD najdete Partition Wizard Home Edition, který poslouží k tomuto účelu výtečně.
I na nový počítač s Windows 7 nainstalujte Paragon Backup&Recovery Free, tentokrát se ale již nemusíte znovu registrovat, stačí použít číslo, které jste získali před chvílí. Poté v programu klikněte na "Restore" a v průvodci na "Next". Zvolte "Switch to File View" a najděte zálohu, kterou jste předtím vytvořili – hledejte formát souboru PBF. Soubor vyberte a pokračujte kliknutím na "Next". V dalším kroku je třeba vybrat, co chcete obnovit – ponechte zvolený celý disk. V dalším kroku budete vybírat, kam se má disk uložit. Vyberte tedy volné místo, které jste si vytvořili v předchozí aplikaci. Poté počkejte, až dojde k obnovení obrazu disku na volné místo. V přehledu disků pak uvidíte nový oddíl, který bude obsahovat Windows XP. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte "Assign Drive Letter". Vyberte libovolné písmeno abecedy. Kliknutím na "Apply" proveďte všechny změny.
Teď je ještě třeba upravit bootování. Je možné použít několik způsobů, my doporučujeme sáhnout po specializovaném programu – EasyBCD. Spusťte jej, klikněte na tlačítko "Add New Entry". V části "Type" vyberte "Windows NT/2k/XP/2k3" a potvrďte kliknutím na "Add Entry". Při příštím startu systému si budete moci vybrat, zda chcete stará XP, nebo nová Windows 7.

Alternativa: Virtuální počítač

Pokud rádi pracujete s virtuálními počítači, máte ještě jednu možnost – starý počítač jednoduše zvirtualizujete a budete jej používat na novém PC jako virtuální stroj. Při výkonu dnešních moderních procesorů a 4 GB paměti, kterými jsou dnes vybaveny i levné počítače, to není žádný problém.
Opět spusťte na XP program Paragon Backup&Recovery a v části "Virtualization Tasks" klikněte na "P2V Copy". Spustí se průvodce. Vyberte, který disk chcete virtualizovat. Samozřejmě vyberte ten s Windows XP. V dalším kroku je třeba zvolit, jaký výstup chcete vytvořit. Program nabízí výstup pro VMware aplikace, pak pro Virtual PC od Microsoftu a také pro VirtualBox od Oraclu. My doporučujeme sáhnout právě po Microsoft Virtual PC. Paragon vytvoří virtuální počítač na míru. Ten jen přenesete na nové PC, přiřadíte k virtuálnímu počítači a spustíte.

Klonování PC do oblak

Díky rychlému internetovému připojení není problém vytvořit kopii starého počítače na pevný disk v internetu. Tak jednoduše přenesete starý počítač a ještě budete mít data zabezpečená.
Uživatelům notebooků se začíná líbit možnost zálohovat do disku v internetu. Externí disk totiž může být ukraden, DVD jsou časem nečitelná, ale on-line úložiště, i přes všechny dětské nemoci, kterými si prošla, jsou velmi pohodlná. Jejich používání s sebou však přináší značná bezpečnostní rizika. Ještě než své citlivé informace uložíte k někomu na disk, měli byste dodržet několik bezpečnostních zásad.
Pro náročné uživatele doporučujeme službu Memopal (www.memopal.com). Za velmi rozumných 49 USD ročně (cca 820 Kč) získáte on-line disk o velikosti 200 GB. Jednoduchá aplikace dokáže zazálohovat celý pevný disk. Navíc pokud nejste nároční, může vám stačit i prostor 3 GB, který je k dispozici zdarma. Pokud jste méně nároční a nechcete za službu platit, doporučujeme službu ADrive. Ta nabízí zdarma prostor o velikosti 50 GB. Placený (trial verze) je jen komfortní klient pro PC. Komu stačí pouze 25 GB, ten může klidně sáhnout po službě Windows Live SkyDrive od Microsoftu.
A jak vytvořit klon disku? Pomůže vám s tím třeba nástroj Paragon Backup& Recovery. Výhodou je, že umí aktivovat i poměrně silnou kompresi, takže pak po internetu nepřenášíte tak velké množství dat. Nezapomeňte aktivovat také šifrování!
Alternativně můžete postupovat tak, jak jsme popsali na předchozí stránce – tedy vytvořit virtuální počítač a ten zašifrovat. K tomu nejlépe poslouží nástroj TrueCrypt, který také najdete na Chip DVD.

Nahrávání: Bezpečnostní mezera

Někteří poskytovatelé on-line disků nabízí možnost šifrování – ta se ale obvykle aktivuje až na jejich serveru a data tak mohou internetem procházet zcela nezabezpečená. To je z hlediska bezpečnosti zcela nepřijatelné. Když budete nahrávat data na jakýkoliv on-line disk, mějte už je tedy zašifrovaná. Je přitom celkem jedno, jestli to uděláte pomocí funkce, kterou nabízí zálohovací nástroj, nebo externím programem, jako je třeba zmíněný TrueCrypt.
Vše přitom může fungovat velmi jednoduše a zcela automaticky. Jak na to? Vytvoříte si virtuální diskovou jednotku, která bude vše šifrovat. Na ni uložíte zálohu počítače a ta se automaticky a na pozadí, už zašifrovaná, přenese na on-line úložiště. Nejprve spusťte aplikaci TrueCrypt a klikněte na tlačítko "Vytvořit svazek". Spustí se průvodce. Zde ponechte volbu "Create an encrypted file container" a pokračujte dvakrát kliknutím na "Další".
Nyní klikněte na tlačítko "Vybrat soubor". Bude třeba zadat místo, kde bude zašifrovaný soubor s vašimi daty uložen. A to je právě to správné místo pro on-line úložiště. Je přitom jedno, jestli máte vzdálený on-line disk připojený jako síťovou jednotku, nebo jestli se jedná o nějaké místo v síti. Sem soubor uložte a zvolte mu libovolný název. Zbytek průvodce je již zřejmý. Nastavíte heslo, novou diskovou jednotku naformátujete, připojíte a pracujete s ní jako s běžným místním diskem.

Nový disk

Koupili jste si nový velký a rychlý disk? Pak na něj přesuňte celý systém. Pomůže vám s tím plná verze programu O&O DiskImage Professional z Chip DVD.
Plná verze programu O&O Disk Image slouží k vytváření záloh kompletního obsahu pevných disků počítače – tedy nejen všech uživatelských dat, ale i instalace Windows a používaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů či nastavení. Pomocí speciálního spouštěcího DVD nebo USB flash disku, vybaveného příslušnými nástroji, pak můžete z vytvořené zálohy obnovit kompletní obsah počítače na nový disk – a je docela jedno, jestli jej jen přenášíte na nový disk z důvodu koupě většího, nebo kvůli tomu, že starý havaroval. Bohatá nabídka funkcí programu umožňuje například i nastavení pravidelného automatického zálohování.
Samotný postup je vlastně velice jednoduchý. Po nainstalování programu klikněte na tlačítko "Clone Drive". Vyberte starý disk se systémem, poté se zobrazí nové okno. V něm označte nový disk a klikněte na tlačítko "Map". Pak už jen jednoduše klikněte na tlačítko "Clone". Tím se starý disk přenese na nový. Starý disk pak můžete odpojit od počítače, ten se automaticky nastartuje z nového. Starý disk můžete nechat doma v šuplíku, třeba jako starou zálohu. Pokud jej budete chtít prodat do bazaru nebo na Aukru, nezapomeňte skartovat všechna data!
Složitější je situace, pokud výměna probíhá u notebooku, ke kterému lze připojit pouze jeden pevný disk. To pak není jiná možnost, než připojit USB disk nebo síťový disk.
DiskImage toho ale umí ještě mnohem více. Třeba velice zajímavá je funkce pro připojení obrazu disku. Program dokáže vytvořit přesný obraz disku a uloží jej jako jediný soubor. Tento soubor můžete mít třeba na síťovém disku nebo na USB disku. V aplikaci DiskImage pak můžete tento soubor připojit tak, že se pro operační systém tváří jako nová disková jednotka, se všemi výhodami. Obraz disku může být samozřejmě zašifrovaný a zkomprimovaný. Windows 7 také umí pracovat s obrazy disků, ale nesetkáte se s touto funkcí u "domácích" distribucí.

Ruční přesun

Chcete zkusit přesunout nastavení programu ručně? Třeba nastavení prohlížeče a dalších aplikací? Od Windows Vista je takový přesun velmi jednoduchý. Stačí, když přesunete složku "users\[jméno uživatele]". Pokud přesunete tuto složku na nový počítač, budete mít s sebou nastavení veškerých aplikací. Součástí složky jsou také veškeré dokumenty, takže se nemusíte zvlášť starat o jejich přenos.
Jak ale správně soubory přenést? Složku zkopírujte tak, jak leží a běží, třeba na externí nebo síťový disk. Je třeba počítat s tím, že složka je hodně velká, běžně může mít desítky gigabajtů. Na novém počítači pak nainstalujte všechny aplikace a až poté složku ze starého počítače překopírujte na nové PC. V případě dotazů na přepsání některého souboru potvrďte přepsání, je třeba, aby výchozí konfigurace právě nainstalovaného programu byla přepsána konfigurací z vašeho starého počítače.
Podobně funguje složka " Documents and Settings" ve Windows XP. Ne všechny programy pro XP však byly programovány "podle příručky", takže ne všechny aplikace zde mohou mít svá nastavení. Takové ty "běžné" aplikace, jako jsou browsery, ICQ nebo programy od Microsoftu, však takto přenést můžete.

Profesionální přesun

Chcete přejít z Windows XP na Windows 7? Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Migration Kit for Windows 7, který vše složité udělá za vás.
Balík Migration Kit for Windows 7 se skládá ze dvou nástrojů – programu O&O DiskImage, který jsme představili na předchozí stránce, a programu PCmover Professional 5. Díky kombinaci těchto nástrojů je přesun starého systému opravdovou hračkou. Při přechodu na Windows 7 přenese Migration Kit for Windows 7 nejen všechna vaše data, ale i instalaci aplikací (pokud jsou kompatibilní s Windows 7) a uživatelská nastavení. Nezáleží přitom, zda přenášíte data ze starého počítače na nový, s instalovanými Windows 7, nebo instalujete nejnovější operační systém od Microsoftu namísto svých současných Windows XP nebo Vista.
PCmover je třeba vždy instalovat do starého i nového počítače. Program se po instalaci automaticky spustí a firewall ve Windows vás pravděpodobně požádá o odblokování přístupu programu na internet. To provedete tlačítkem "Odblokovat". Pak může program kontrolovat dostupnost aktualizací na internetu. PCmover vás ještě upozorní na možné komplikace s přenosem aplikací do nového operačního systému, proto označte volbu "I have read and understand this message" a pokračujte tlačítkem "Další" k výběru počítače k migraci.

Přenos

Pokud přenášíte data do nového počítače, volte z nabídky "NEW computer". Pak následuje výběr způsobu přenosu dat. Ten je možný v rámci místní sítě, ke které jsou připojeny oba počítače, přes síťový kabel propojující oba stroje, pomocí přenosu dat na CD, DVD, USB flash disku nebo externím disku, s využitím nástroje na podporu migrace na Windows 7 a pomocí speciálního USB kabelu. Po výběru způsobu přenosu dat vám PCmover nabídne analýzu obsahu nového počítače, která určí, které aplikace, data a nastavení nebude nutné ze starého počítače přenášet. Výsledek analýzy je třeba uložit na externí disk, který později připojíte ke starému počítači. Tento krok vám může ušetřit čas při migraci dat.
Po spuštění nástroje PCmover zvolte pro přípravu migrace dat na starém počítači možnost "OLD computer" a v následujícím kroku pokračujte tlačítkem "Další". PCmover vás zde jen upozorňuje na vhodnost vytvoření kompletní zálohy obsahu počítače (pomocí O&O DiskImage). V dalším okně opět následuje výběr způsobu přenosu dat a poté možnost použít data získaná v novém počítači, postupem popsaným v předchozím odstavci. Pokud je nemáte, pokračujte volbou "Skip this step. Migrate without a snapshot". Velmi důležitý je další krok, ve kterém volíte mezi plnou migrací ("Full migration"), při které jsou přeneseny uživatelské soubory, nastavení a aplikace, přenosem souborů a nastavení ("Files and Settings only"), nebo přenesením pouze uživatelských dat ("Files only"). Podrobněji lze migraci nastavit v dalším kroku po kliknutí na tlačítko "Customize Migration".
Můžete například zakázat přenos obsahu poštovního klienta Outlook Express nebo nastavení Internet Exploreru.
Máte-li v počítači nastaveno více uživatelských účtů, umožní vám PCmover výběr těch, které chcete přenést i do počítače nového. Při označení volby "Migrate User Profiles Only" přenese PCmover jen uživatelské profily a související nastavení, nikoli uživatelská data. Podobně můžete nastavit také disky a diskové oddíly, jejichž obsah bude do nového počítače přenesen, včetně výběru konkrétních složek, které nechcete migrovat. Další krok nastavení umožňuje ještě výběr typů souborů, které nebudou přeneseny. Pro přenos všech dat ponechte označeny všechny disky, diskové oddíly a složky a v dalším nastavení ponechte označenou předvolbu "Do not exclude any file types". Poté, co projdete nastaveními migrace, vyhledá PCmover všechny instalované aplikace a nabídne vám seznam, ze kterého si můžete vybrat, které programy budou přeneseny do nového počítače. Pamatujte na to, že starší programy z Windows XP nemusejí ve Windows 7 fungovat a některé placené aplikace bude možná nutné opět aktivovat. Po výběru aplikací k migraci vygeneruje PCmover počet souborů a nastavení k migraci a spočítá celkový objem dat k přenosu. Pak už stačí jen zadat název balíčku s přenášenými daty a jeho umístění na disku (je možné jej uložit rovnou na externí disk nebo USB flash disk). Pokud budete přenášet data na CD nebo DVD, nabízí PCmover rozdělení balíčku na menší části.
Samotné vygenerování balíčku dat k přenosu zabere několik minut, samozřejmě podle toho, kolik dat se bude mezi počítači přenášet. Výsledkem je jediný soubor. Ten nahrajte a spusťte v novém počítači. PCmover Control Center otevře balíček s daty k migraci a nabídne vám možnost spárování uživatelských profilů na starém a novém počítači a stejně tak přiřazení obsahu disků a diskových oddílů. Poté proběhne přenos dat, po jehož dokončení stačí restartovat počítač.


Zvláštní případ: Přesun na SSD
Stále více uživatelů podléhá kouzlu extrémně rychlých SSD disků. Pokud Vistu nebo Windows 7 instalujete na SSD disk, tak už to systém pozná a ukládá data tak, aby byla přístupná plnou rychlostí. SSD disk totiž nemá data uložena ve stopách na disku. Pokud starý systém na SSD jen naklonujete, bez instalace, bude kvůli špatné logice adresace sektorů až o 50 % pomalejší.
SPECIÁLNÍ NÁSTROJ NEBO RUČNĚ
Společnost Paragon na tento problém rychle zareagovala a přišla s nástrojem Drive Copy 11 Professional (cca 900 Kč). Ten pomůže naklonovat starý systém na SSD zcela korektním způsobem. Chcete-li ušetřit, můžete zkusit přesun ručně. Stačí do Googlu zadat "move system to SSD", a najdete spoustu návodů.


Nouzový plán: Vždy připraven
Bojíte se, že váš pevný disk brzy "odejde"? Důležité pravidlo: Vždy zálohujte. DiskImage poslouží pro zálohování velmi dobře. Vytváří totiž kopie celého disku, což je při případném obnovování velmi komfortní.
1) Co zálohovat

Spusťte program O&O DiskImage a klikněte na tlačítko "Jobs". Poté klikněte na "Creating" a dále na "Imaging ". Vyberte disk, který chcete zálohovat, a klikněte na "Add as job".
2) Kdy zálohovat
Pojmenujte zálohu a přepněte se do záložky "Time Scheduling ". Zde nastavte termín zálohování podle svých představ. Doporučujeme provádět zálohování aspoň jednou týdně.
3) Kam zálohovat
Přepněte se do záložky "Image" a v části "Storage Path" vyberte, kam se má výsledný obraz se zálohou ukládat. Použijte buď druhý fyzický disk v počítači, nebo externí USB disk.
4) Obnova
Data můžete obnovit na nové PC pomocí záchranného CD, nebo lze na jiném PC obraz vytvořeného disku jednoduše připojit jako novou diskovou jednotku.


Foto: Výběr: Při startu si pak zvolíte, zda chcete Windows 7, nebo XP.
Foto: Přesun: Windows XP uložíte na volné místo nového disku.
Foto: 50 GB zdarma: Služba na adrese www.adrive.com nabízí pro osobní použití prostor o velikosti 50 GB.
Foto: SSL: Některé síťové disky šifrují již přenášená data.
Foto: Šifrovaný: Nejkomfortnější je, pokud si vytvoříte virtuální disk, který bude již automaticky šifrovaný.
Foto: Ruční přesun: Složka Users ve Windows 7 a Vistě obsahuje nastavení všech programů, včetně třeba internetového prohlížeče. Stačí ji celou překopírovat na nový PC a nastavení zůstane zachováno.
Foto: Bez opakované instalace: PCmover sice přenese instalace používaných programů, pod novým operačním systémem ale nemusejí starší aplikace pracovat.
Foto: Způsoby migrace: Data je možné mezi počítači přenést po síti nebo na externím disku a PCmover pomůže i při upgradu z Windows XP na nejnovější Windows 7.