Přejít k hlavnímu obsahu

Odposlouchávání na Facebooku

Odposlouchávání na Facebooku

Kdo používá sociální sítě, ten hodně riskuje své soukromí. Policie a tajné služby ve světě však využívají Facebook mnohem více, než si vůbec dokážete představit.
FELIX KNOKE

Jaké to je, když státní úřady využívají Facebook, to si na vlastní kůži vyzkoušel Joachim H. Přišla mu domů pokuta za nedovolené předjíždění. Dotyčný prohlásil, že automobil neřídil a že pokutu platit nebude. S tím se však úřední moc nechtěla smířit. Vyšetřovatel prošel Joachimův Facebook a sesbíral neprůstřelné důkazy. Po zhlédnutí důkazů Joachim H. stáhl své odvolání a bez řečí zaplatil 400 eur.
Tento případ vyděsil řadu uživatelů Facebooku a ochránců soukromí. Kam až může státní moc zajít?

Veřejné surfování: Vyšetřovatelé na Facebooku

Z právního hlediska je situace velmi jednoznačná. Vyšetřovatel používá veřejně dostupné informace, které jsou na internetu. U podezření na spáchání vážného trestného činu mohou policisté odposlouchávat hovory, to je ale poměrně náročné. Surfování na internetu a prohlédnutí profilu na Facebooku je práce na pár minut. Pokud je informace veřejně dostupná, neexistuje důvod, proč by vyšetřovatel nemohl informaci použít.
V praxi se však jedná spíše o výjimečné případy, než aby byl Facebook hlavním zdrojem informací. Řada policistů nemá s Facebookem velké zkušenosti a neví, jakým způsobem by měli informace vyhledávat. Ještě více zde ovšem platí, že vše, co řeknete, může být použito proti vám. Jenže jak ověřit, že profil na Facebooku je skutečně váš? Od začátku června je Facebook vybaven funkcí pro hledání a rozpoznávání obličejů. Díky tomu se Facebook stane největší celosvětovou databází tváří s bleskovým vyhledáváním. Je tak jen otázkou času, kdy státní orgány začnou využívat této databáze. Státy se mohou radovat. Lidé dobrovolně poskytují své informace a fotografie, které jsou navíc aktuální. Mohl by si Velký bratr přát vůbec něco lepšího?

Horor: Automatické rozpoznávání obličejů

Je to dárek, který ocení uživatelé Facebooku, nebo spíše špiclové? Prozatím neexistuje žádný postup, jak může policie nebo vyšetřovatelé této funkce využít. Vše je ale jen otázkou času. Taková databáze obličejů bude v budoucnu nepostradatelným pomocníkem. Na ochránce soukromí a občanských práv jdou z takových scénářů mdloby.
To, že internet může fungovat ve službách státu, se již několikrát prokázalo. Známá je kauza, kdy si finanční úřad nechal z aukčních serverů, jako je třeba Aukro, poslat seznam prodávajících, a pokud nepřiznali příjmy z prodeje, měli s finančním úřadem problémy. Přitom nešlo o žádné velké ryby, často se jednalo o maminky na mateřské dovolené, které prodávaly třeba starší kočárek. Podle paragrafu 7 zákona o dani z příjmu je třeba zdanit všechny příjmy. Výjimku mají ti, kdo si takto nepřivydělají ročně více než 15 000 Kč.
V zahraničí není situace o nic lepší. Německé úřady používají software XPider (eXtended sPider), který automaticky prohledává internet a hledá informace o prodejích v aukcích, jako je třeba eBay. Software srovnává to, kolik zboží uživatel prodal na aukcích a jaké bylo jeho daňové přiznání. Pokud čísla neodpovídají, navštíví "obchodníčka" daňový inspektor. Přestože má mít software především preventivní účinek, aby lidé věděli, že je někdo kontroluje, investice do něj se vrátila velmi brzy.
Velmi podobný software by mohl být nasazen také na Facebook. Je podnikatel již několik let v minusu, ale čtyřikrát ročně ukazuje na Facebooku fotografie z exotické dovolené nebo obrázek svého nového mercedesu? To by mohl být podnět pro finanční úřad, aby provedl u dotyčného kontrolu, zda je všechno v pořádku. Pokud by takový systém začal fungovat, mohlo by to přinést množství peněz do bezedných státních kas. A že by mohl podobný systém fungovat třeba na kradené automobily nebo mobilní telefony? Jistě, ale koho to zajímá? Pokud vám policie najde kradené auto, stát z toho žádné peníze nemá. Pro něj je výhodnější, když si koupíte nové.

Práskač Facebook

Vše lze poměrně jednoduše vyřešit, máte-li na Facebooku pečlivě nastavené soukromí a pokud vaše statusy nebo fotografie mohou vidět pouze vaši přátelé, které si vyberete a potvrdíte. Tato situace je však dost možná dočasná. Je velmi pravděpodobné, že státy zareagují a donutí Facebook k úzké spolupráci tak, aby měli vyšetřovatelé přístup ke všem vašim údajům, aniž byste to povolili nebo o tom byť jen věděli. Vše je otázkou legislativy. Naštěstí pružnost státních orgánů je katastrofická, takže ještě pár let budeme mít skutečné soukromí. V USA již ale Facebook spolupracuje se státními úřady a dodává informace, které si vyžádají. Které to jsou, to si přečtete v samostatném infoboxu.

e, co napíšete, bude použito proti vám

V Chipu neustále nabádáme, abyste obzvláště na Facebooku brali své soukromí vážně a pořádně si rozmýšleli, jaké fotografie, videa nebo texty sem umístíte. Dobré ponaučení nám dali přímo naši představitelé. Asi nikoho nemohla minout kauza úředníka Bátory, který urazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Jak se to stalo? Nebyl to výstup do žádných novin ani v žádném rozhovoru, jen komentář na Facebooku. Jaký to mělo dopad? Prakticky ochromení vlády.
Další příklad? Při nepokojích v Londýně byly rabovány obchody. Jeden z buřičů byl hloupý do té míry, že fotku s uloupenou kořistí umístil na svůj Facebook. Tvrdý trest jej nemine.
Je ale bláhové si myslet, že pokud neděláte nic špatného, žádné nebezpečí vám nehrozí. Nikdo neví, kde a kdo sleduje Facebook, i když máte detailně nastavené soukromí. Nikdy nevíte, kdy bude cokoliv z toho, co napíšete, použito proti vám. Myslete na to vždy, když budete přidávat status, zajímavý odkaz nebo fotografii.
AUTOR@CHIP.CZ

Masové rozpoznávání obličejů
Na začátku června spustil Facebook novou funkci pro rozpoznávání obličejů. Když nyní budete nahrávat fotografie, na které jsou lidé, automaticky budou rozpoznány obličeje. Na vás pak bude, abyste k obličejům přiřadili jména – to ale uděláte jen párkrát. Jakmile se Facebook konkrétního člověka naučí "poznávat", už bude stačit jen potvrzení, že se skutečně jedná o něj. Facebook tak vytváří databázi 600 milionů uživatelů, které bude možné časem bezpečně rozeznat jen podle obličeje. Kam se hrabou tajné výzvědné služby!
Pokud nechcete, aby váš obličej figuroval v něčí databázi, můžete "tagování" zakázat. V nastavení Facebooku zvolte "Účet | Nastavení soukromí " a dále u položky "Jak funguje označování" klikněte na "Upravit nastavení". V seznamu se zobrazí pět položek, u části "Návrhy na označení, když přátelé nahrají fotky, které vypadají jako vy" klikněte na "Zapnuto" a v nově zobrazeném okně vyberte "Zakázáno". Doporučujeme také v části "Kontrola označení u označení, která přátelé chtějí přidat do vašich příspěvků", kliknout na "Zapnuto".

Foto: Automatické rozpoznávání: Nechcete být součástí "systému"? Tak zakažte své rozpoznávání.

Tyto informace o vás zveřejní Facebook
Facebook o vás ví mnoho osobních údajů. Ví, kde a s kým se scházíte, kde jste byli, odkud jste se připojili k internetu… A navíc není žádný tajnůstkář – spoustu informací na vás bez ostychu prozradí.
V USA již legislativu stihli upravit, a pokud úřady chtějí, Facebook o vás musí prozradit tyto informace.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:  Jako je váš login, datum registrace, e-mailovou adresu, telefonní číslo a datum posledního přístupu.
UŽIVATELSKÁ DATA:  Kontaktní informace, sdílený obsah (odkazy, videa, text, poznámky, zeď,…), aktualizace statusu, vaše přátele, skupiny, události i videa, dokonce i soukromé zprávy.
FOTOGRAFIE:  Vaše fotografie, ale také fotografie vašich přátel, na kterých jste označen.
IP ADRESA:  Facebook údajně neukládá vaši IP adresu, resp. ji neukládá pravidelně. V případě potřeby ji ale může úřadům předat.


Foto: Raboval: Hlupákem roku se stává tento zloděj. Raboval obchody při nepokojích v Londýně a na svůj Facebook dal fotografii "s lupem". Policii ušetřil vyšetřování.
Foto: Malé ryby: Finanční úřady kontrolují, co jste prodali v on-online aukcích. Pokud příjmy nezdaníte, budete mít potíže
Foto: Mluvka: Stačil jeden komentář jednoho úředníka, a několikatýdenní skandál byl na světě. Dejte si pozor, co píšete na Facebooku.