Přejít k hlavnímu obsahu

IFA 2011

IFA 2011

3D TV bez brýlí, chytré televizory, video na vyžádání, nové tablety a služby – v Berlíně se prezentovaly nové produkty a trendy.
CHRISTOPH SACKMANN, PAVEL TROUSIL

Mezinárodní výstava IFA (německy Internationalen Funkausstellung), která se koná na začátku září v Berlíně, je příležitostí pro výrobce televizorů, aby předvedli, co všechno jejich produkty umí: jsou samozřejmě "tři dé", jsou chytré (smart) a dokážou přehrát vše, co se po nich chce. I video na vyžádání (Video on Demand). Málokterý přístroj přijde na trh bez těchto funkcí. Ten, kdo má doma ještě starý, "hloupý" televizor, jej pak může pomocí šikovné "krabičky" naučit spoustu nových věcí. Některé firmy šly ještě dál a na výstavě ukazovaly například 3D TV bez brýlí (Toshiba a LG). Integrovaná kamera si najde tvář diváka a upraví obraz tak, aby se mu správně zobrazil. Něco podobného už v předstihu ukázala firma Toshiba u svého 3D notebooku, který dokáže zobrazit 3D i 2D obraz najednou. Ten sice běžel na systému Windows, jinak se to ale na výstavě IFA hemžilo tablety, netbooky a smarthony se systémy Android, Chrome OS nebo MeeGo a Samsung představil i nové telefony se systémem Bada. Windows už rozhodně navrch nemají, a osobní počítače už vůbec ne – nových tabletů bylo na výstavě více.

Foto: 3D-TV: Philips Dual View   Celá obrazovka místo poloviční: Pomocí nové polarizační technologie televizorů Philips mohou dva diváci vidět dva různé obrazy
Foto: Celý obraz   Doposud se na herní konzoli hrály hry pro více hráčů na rozdělené obrazovce. Philips dokáže pomocí technologie "Dual view" zobrazit oběma hráčům hru na celé obrazovce. LG nazývá podobnou technologii "Dual Play".
Foto: 2D obraz s 3D brýlemi   Obraz je polarizován podobně jako v případě 3D zobrazení. Brýle však v tomto případě ukážou jen obraz, který je určen jednomu z hráčů.

3D & Smart TV

Hlavním tématem výstavy IFA 2010 bylo 3D zobrazení s aktivními brýlemi. Tato technologie ale už po dvanácti měsících tak trochu ustupuje do pozadí a magickým slovem se stává "polarizace". Pasivní brýle jsou lehčí, levnější a nemusí se nabíjet. Dostali jste je například hned při vstupu do haly firmy LG, kde bylo skoro vše "3D". Ani ve vizuální kvalitě tato technologie nijak nezaostává a obraz není ani rozmazaný, ani zdvojený. Obraz je sice rozdělen na dvě poloviny, tudíž rozlišení je poloviční, toho si ale v praxi možná ani nevšimnete. Nejen brýle, ale i televizory jsou v tomto případě levnější a koupíte je za cenu cca od 1 000 eur. TV se závěrkovými brýlemi jsou asi o 500 eur dražší. Toshiba a LG prezentovaly i 3D televizory, které můžete sledovat bez jakýchkoli brýlí. Obraz sice ještě není dokonalý, ale náznak možného budoucího směru tu jistě je.
A další trend: obrazovky televizorů spotřebovávají opět o něco méně energie. Od 30. listopadu 2011 mají být televizory označeny "energetickou třídou", což je patrně jedním z motivačních aspektů výrobců k výrobě úspornějších zařízení. Jen ty neúspornější TV dostanou označení "A", podobně jako u ledniček nebo praček. Některé televizory pomocí webkamerky monitorují, zda před nimi někdo sedí, a podle toho se zachovají. Pokud je nikdo nesleduje, vypnou se.
Moderní tablety a smartphony byly vidět i u výrobců televizorů. Dají se totiž pomocí nich ovládat – je to jednodušší než pomocí dálkového ovladače, především když máte například zadat webovou adresu. Aplikace jsou dostupné pro iPad a iPhone nebo pro Android. Navíc můžete například tablet použít jako vzdálenou obrazovku a sledovat televizní program na něm. Televizory dnes už neslouží jen ke sledování televizních programů – po připojení k internetu si na nich můžete pustit film z "půjčovny", podívat se na webové stránky, zobrazit si HbbTV (nástupce teletextu), připojit se na domácí síť nebo si spustit různé aplikace a hry. Pomocí televize si můžete i objednat pizzu, zkontrolovat předpověď počasí a naplánovat návštěvu supermarketu.

Toshiba 55ZL2

3D bez brýlí

Televizory s 3D zobrazením nejsou rozhodně žádnou novinkou, ale těch, které zobrazí 3D obraz bez brýlí, mnoho není. Jedním z nich je televizor 55ZL2 firmy Toshiba. Má úhlopříčku 139 cm (55") a jde navíc o první televizor, který má obrazovku s rozlišením Quad Full HD (čili čtyřnásobné plné vysoké rozlišení – 3 840 × 2 160 bodů). Televizor je také vybaven funkcí automatické kalibrace a funkce sledování obličeje optimalizuje obraz pro konkrétní polohu diváka. U televizoru 55ZL2 konstruktéři využili zvláštního uspořádání lentikulárních čoček, které se u takto velkoplošného televizoru určeného pro spotřební trhy nachází poprvé.
Cena: nestanovena. Dostupnost: prosinec 2011.

Qosmio F750

2D i 3D najednou

Ve stánku firmy Toshiba si bylo možné prohlédnout první notebook s 3D displejem, pro jehož sledování nepotřebujete žádné brýle. Webová kamerka notebooku rozpozná, kde má uživatel oči, a čočky v displeji se pak odpovídajícím způsobem nastaví, aby se zajistil co nejlepší 3D obraz. Displej je navíc schopen zobrazit najednou 2D i 3D obsah a 3D zobrazení lze v případě potřeby snadno vypnout. Pomocí ovladačů nVidia se do 3D mohou převést i hry.
Cena: cca 38 000 Kč. Dostupnost: ihned

LG ST600 Smart TV Upgrader

Pro hloupé televize

Pokud máte doma ještě "hloupou" televizi, která nepřehraje multimediální soubory, nedostanete se s ní na internet a nenabídne vám ani možnost zahrát si nějaké hry nebo si s někým popovídat, nezoufejte. Většina výrobců dodává k televizím "chytré" doplňky. Například LG má Smart TV Upgrader, Philips Smart Media Box a Toshiba například Store.E TV 2. Tyto doplňky zvládnou to samé co moderní televizory a stačí je propojit s vaší starou TV pomocí HDMI konektoru. Cena těchto zařízení se pohybuje okolo 2 500–3 000 Kč.
Cena: 2 999 Kč. Dostupnost: ihned.

Smart TV: Šikovný rozcestník
Inteligentní televizory: Moderní TV nabízí díky připojení k internetu mnoho zajímavých dodatečných funkcí.

Foto: Webový prohlížeč   Ponechme stranou otázku, zda je vhodné procházet internetem pomocí dálkového ovladače TV. Každopádně jsou do moderních televizorů prohlížeče integrovány. K jejich ovládání můžete ale často použít telefon nebo tablet.
Foto: On-line půjčovna   Nemusíte do půjčovny, a přesto se můžete podívat na nejnovější filmové trháky nebo na poslední díl televizního seriálu, který vám unikl. Výrobci TV nabízí ve svých produktech televizní archivy (například ivysilani České televize) nebo půjčovny (Topfun).
Foto: Domácí síť   Stačí připojit televizor do domácí sítě, a můžete si na něm prohlédnout fotografie a filmy nebo pustit hudbu uloženou na serveru, PC nebo notebooku.
Foto: TV aplikace   Podívejte se na YouTube, objednejte si jídlo nebo si prohlédněte předpověď počasí a vývoj akcií – speciální televizní aplikace vám to umožní.

Mobilní zařízení

Léta vládla trhu s mobilními telefony firma Nokia a úspěšný byl i její operační systém Symbian. Nyní se však pozornost uživatelů soustředila především na iOS Applu a na výstavě IFA vládly zejména telefony a další mobilní zařízení s Androidem. Apple chystá uvedení systému Apple iOS 5 a Android se ukáže ve verzi 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Kromě Androidu má Google i systém Chrome OS, určený spíše pro netbooky – podrobněji o něm píšeme na straně 66. Symbian už to má nejspíše spočítané – Nokia vsadila na systém Microsoft Windows Phone a spíše zajímavostí je nový telefon N9 se systémem MeeGo. Na výstavě IFA se přesto objevily i novinky se Symbianem ve verzi Belle – telefony Nokia 700 a Nokia 701 s OLED displejem o velikosti 3,2” a 3,5” a s 1GHz procesorem. Samsung kromě systému Andoid stále vyvíjí i svůj systém Bada – nyní je dostupný ve verzi 2, a to u telefonu Wave 3. Hon za výkonem a 3D se nevyhnul ani mobilním telefonům, a tak už některé mají dvoujádrové procesory a 3D displeje. Vyrábí je například LG, nebo HTC. Některé z nich už najdete v prodeji i našem testu na straně 46.

Sony Personal 3D Viewer (HMZ-T1)

Trojrozměrně a jen pro sebe

Pokud chcete mít skutečně "osobní" kino, můžete si vyzkoušet Personal 3D Viewer od firmy Sony. Jde o speciální brýle, které mají místo skel 0,7" OLED displeje s rozlišením 1 280 × 720 bodů. Do každého oka se může promítat jiný obraz, takže "brýle" zobrazují i prostorově a mají simulovat sledování zhruba 20metrového plátna ze vzdálenosti 20 metrů. Zařízení můžete připojit pomocí HDMI konektoru k různým zdrojům videa a má samozřejmě i sluchátka. Na výstavě IFA se "promítalo" z konzole Sony PlayStation 3. Zážitek je to zajímavý.
Cena: 780 USD. Dostupnost: listopad 2011.

Nokia N9

MeeGO: Unikátní záležitost

Ještě před uvedením telefonu se systémem MeeGo, který finská firma Nokia vyvíjela společně s Intelem, se v podstatě rozhodlo o konci tohoto projektu. Nicméně Nokia N9 je na světě, a možná tedy bude jediná svého druhu. V průběhu příštích let by měl být ale systém ještě podporován a aktualizován. Zajímavostí je, že telefon je vybaven čipem NFC, takže s ním lze provádět bezhotovostní platby.
Cena: nestanovena. Dostupnost: podzim/zima 2011.

Chromebooky

Chrome OS: On-line operační systém

Samsung a Acer jsou prvními výrobci, kteří ve svých přenosných počítačích použili operační systém Googlu Chrome OS. Jeho specialitou je to, že jde v podstatě jen o browser Chrome a vše probíhá prostřednictvím webu a webových aplikací. Při práci tedy musíte být v podstatě neustále on-line a také data se ukládají do cloudu. Je to jistě zajímavé řešení, které má ovšem i svoje nedostatky. Podrobnosti najdete v našem článku na straně - xx.
Cena: cca od 400 eur. Dostupnost: v ČR se zatím neprodává.

Samsung Wave 3

Elegantní smartphone se systémem Bada

Firma Samsung používá pro své mobilní telefony a tablety OS Android, stále ale vyvíjí i svůj systém Bada. Ten je teď dostupný ve verzi 2 a Samsung ho použil u nového telefonu Wave 3. Na rozdíl od předchůdce (Wave 2) má Wave 3 větší (čtyřpalcový) displej typu Super AMOLED a rychlejší procesor (1,4 GHz). Smartphone má kovové tělo s tloušťkou pouze 10 mm a celkovou hmotnost 122 g. Kapacita paměti je 3 GB a k dispozici je slot na paměťovou microSD kartu. Samsung Wave 3 má 5Mpx fotoaparát s autofokusem a LED bleskem, který dokáže pořizovat i HD videa (720p se 30 snímky/s). Na přední straně asistuje VGA kamerka, určená pro videohovory.
Cena: cca 10 000 Kč. Dostupnost: listopad 2011.

Foto: Browser Chrome OS nezapře, že má něco společného se stejnojmenným internetovým prohlížečem. Ten je zde v podstatě jako pracovní plocha.
Foto: Apps Téměř vše na Chrome OS provádíte pomocí webových aplikací. Jedinou výjimkou je primitivní správce souborů.

Tablety

Rok 2011 má být rokem tabletů, a projevilo se to samozřejmě i na výstavě IFA. I když prim zatím stále hraje firma Apple a její iPad 2, konkurence už se začíná konečně zmáhat. Pro Apple, zdá se, až nebezpečně, o čemž svědčí její patentový spor s firmou Samsung, který se projevil právě i na této výstavě. Nové tablety GalaxyTab 10.1 zde nemohly být vystaveny a zde uvedený 7" model Galaxy Tab 7.7 byl k vidění jen první dny. Následovalo předběžné opatření soudu a stažení tohoto produktu z výstavy. My jsme ale měli možnost ho vidět. Samsung kromě tohoto produktu představil i novou kategorii zařízení – Galaxy Note. Velikostně a zaměřením jde o něco mezi tabletem a smartphonem. Zajímavý je i nový tablet Samsung SLATE PC série 7 s operačním systémem Windows 7.
Po uvedení systému Android Honeycomb se nabídka tabletů rozšířila a na výstavě IFA jsme mohli vidět novinky od firem Sony, Toshiba nebo Acer. Některé z nich jsou skutečně zajímavé. Doufejme jen, že nejsou příliš podobné iPadu a ujdou pozornosti soudu. Zajímavá byla i nabídka doplňků pro tablety, tedy především pro zmíněný iPad.

Samsung Galaxy Tab 7.7

Tenčí a s AMOLED displejem

Po dlouhou dobu konkuroval iPadu v podstatě jen jeden tablet – Galaxy Tab od Samsungu. Ten se dočkal upgradu a nová verze je mnohem tenčí a je vybavena displejem Super Amoled Plus, který je v této velikosti (7,7") skutečně unikátní a doslova září. Došlo samozřejmě i k dalším vylepšením a inovacím, včetně nasazení nového systému Android 3.2. Tablet je silný jen 8 mm, hmotnost činí 335 gramů a je také rychlejší (má nyní dvoujádrový 1,4GHz procesor).
Cena: nestanovena. Dostupnost: nestanovena

Toshiba AT200

Znovu a lépe

Tablety AT100 a FOLIO 100 uživatele příliš nenadchly, a tak to Toshiba zkouší znovu, a zdá se, že lépe. Na výstavě IFA byl představen zatím nejtenčí 10,1" tablet označený AT200. Je silný jen 7,7 mm a váží 558 gramů. Založen je na systému Android 3.2 a jeho displej formátu 16:10 má rozlišení 1 280 × 800 bodů. Tablet nabízí celou řadu portů, včetně micro-USB a micro-HDMI (video si tedy můžete pustit na větší TV), a nechybí mu GPS modul, gyroskop a kompas. Vybaven je dvěma kamerkami s rozlišením 5 a 2 megapixely.
Cena: nestanovena. Dostupnost: konec 2011.

Sony Tablet S a Tablet P

Penál, nebo raději knížku?

Sony Tablet S vypadá ještě poměrně tradičně – jde o 9,4" elegantní tablet se systémem Android a řadou vylepšení (například na něm můžete provozovat hry pro PS1), který vypadá z boku tak trochu jako tenká kniha. Model P je však hodně netradiční – je skládací (zavřený vypadá jako penál nebo pouzdro na brýle) a má dva displeje, z nichž jeden lze použít pro zobrazení i jako dotykovou klávesnici. Může se z něj snadno udělat i herní konzole PSP – na spodním displeji se pak zobrazí typická ovládací tlačítka, a můžete si začít hrát. Tento produkt skutečně vybočuje z řady.
Cena Sony Tablet S: 479 eur. Cena Tablet P: 599 eur. Dostupnost: listopad 2011.

A další novinky

Výstava IFA je spíše zaměřena na spotřební elektroniku, jako jsou televizory, hudební přehrávače a elektrospotřebiče do kuchyně. Přesto zde bylo představeno několik zajímavých novinek z oblasti výpočetní techniky, řada zajímavých doplňků k počítačům, tabletům nebo MP3 přehrávačům a praktická periferní zařízení. Apple neudává designový směr jen u tabletů, ale i u přenosných počítačů. Jeho MacBook Air je skutečně hodný následování, a některé firmy se o to možná i nechtěně pokouší. Například velmi malý notebook Lenovo U300s, představený právě na výstavě IFA, k němu má velmi blízko – má štíhlé kovové tělo, ladné křivky a dostatečný výkon. Takovýchto produktů by se mělo objevit víc – Intel je nazývá ultrabooky. Zajímavý je i notebook Samsung Series 7 CHRONOS s 8 GB vyrovnávací paměti na základní desce.
Firma Apple sice na výstavě IFA nebyla, jejích produktů (hlavně tabletů) tam přesto bylo dost a ještě víc různých doplňků. Zaujala nás například rozkládací klávesnice od firmy Logitech, různé reproduktory pro iPod, iPhone a iPad (od Logitechu, Philipsu nebo Creative Labs) nebo softwarová výbava včetně nových navigací. Nakonec navigacím byl věnován samostatný pavilon. Například univerzální navigace Garmin Montana 650t vypadá velmi dobře.

TomTom for iPad

Navigace pro iPad

Tak velký displej hned tak nějaká navigace nemá – automobilovou navigaci TomTom si totiž můžete nainstalovat kromě iPhonu i na iPad. Tedy zatím ne, ale podle výrobce, který ji na IFA ukazoval, to bude možné již velmi brzy. Aplikace TomTom pro iPad přinese vyšší obrazové rozlišení, ostřejší grafiku a více intuitivní ovládání, které bylo vyvinuto speciálně pro iPad. Zákazníci, kteří již mají zakoupenu verzi pro iPhone, si budou moci bezplatně stáhnout také aplikaci pro iPad.
Dostupnost: podzim 2011.

Logitech Fold-Up Keyboard a Keyboard Case

Klávesnice k iPadu

Kromě periferních zařízení pro počítače se Logitech stále více soustřeďuje i na tablety. Na výstavě IFA nás zaujaly dvě nové klávesnice pro tablet Apple iPad 2. Jedna se jmenuje Keyboard Case a jde v podstatě o kryt iPadu, který zároveň slouží jako klávesnice, ve které iPad na výšku nebo na šířku drží. Připojení probíhá přes Bluetooth. Větší pohodlí nabízí klávesnice Fold-Up, která se rozloží a nabízí více prostoru. Také ona poslouží jako kryt a stojánek pro iPad a připojuje se také bezdrátově. Dalším zajímavým doplňkem pro iPad je pak gumový joystick, který usnadňuje hraní her prostřednictvím dotykového displeje.
Cena: 99 a 129 USD. Dostupnost: ihned.

Philips Fidelio Docking Stations for Android

Hudba z Androidů

Philips už delší dobu prodává reproduktory určené pro iPody. S nástupem telefonů a tabletů s Androidem se soustředil i na tuto platformu. Zařízení se v této hudební rozšiřující stanici nabíjejí (pohyblivý micro USB konektor by měl vyhovovat různým typům) a spojí se s ní i pomocí Bluetooth. K dispozici je aplikace pro Android, která spárování zjednoduší a usnadní i přehrávání hudebního obsahu.
Cena: neuvedena. Dostupnost: neuvedena.

Seagate GoFlex Satellite

Bezdrátově na disk

Externí disky jsou díky jednoduchosti použití velmi populární. Seagate to chce ještě zjednodušit a představil externí disk, který funguje i bezdrátově. Jeho kapacitu tak může využít v podstatě jakékoli zařízení s Wi-Fi připojením, tedy například telefony a tablety (tedy i iPad, který nemá USB port). Disk má vlastní baterii, která podle výrobce vydrží na pět hodin provozu. Kapacita disku je 500 GB a připojit se k němu mohou až tři zařízení najednou. Použít ho můžete i jako běžný externí disk s rozhraním USB 3.0.
Cena: 199 USD. Dostupnost: ihned.

Samsung Series 7 CHRONOS

Flash paměť na základní desce

Výrobci se snaží zrychlit start systému a aplikací a celkový výkon mnoha způsoby. Samsung to tentokrát u svého výkonného notebooku s hliníkovým krytem Series 7 Chronos zkusil s 8GB vyrovnávací pamětí umístěnou přímo na základní desce (tzv. ExpressCache). Sloužit má podobně jako SSD disk nebo hybridní disky nejen ke zrychlení startu systému. S funkcí nazvanou Quick Boot nabootuje notebook podle výrobce za 19 sekund. Na notebooku je zajímavý i displej – tzv. Superior LCD s rozlišením HD+ (1 600 × 900 bodů).
Cena: od 999 USD. Dostupnost: listopad 2011.