Papír nebo displej: můžete si vybrat
Vážení čtenáři,
už je to více než měsíc, co jsme si připomněli třicet let od zrodu prvního počítače standardu PC – vyrobila ho tehdy společnost IBM, která už dnes počítače, respektive jejich hardware, vlastně ani nedělá. Nebyl to sice ve své době už žádný technický zázrak, ale chytrá skládanka, která nabídla poprvé v historii otevřený standard. Ten si vzaly za své stovky a možná tisíce výrobců a bez nutných licenčních poplatků pak začaly vytvářet vlastní více či méně vydařené klony, které postupně zaplavily bez přehánění téměř celý svět.
ČASY SE ALE MĚNÍ. Dnes má PC, tak jak jsme ho doposud znali – krabice s klávesnicí a monitorem –, namále. I když ho ještě skoro všichni občas používáme a běží na něm mnohdy důležité a výkonné aplikace, žádné zázraky už od něj nikdo neočekává. Jeho místo převzaly nejprve notebooky a teď už především přenosné a lákavé tablety, smartphony a čtečky. Můžeme diskutovat o tom, zda tyto nové přístroje jsou, nebo nejsou osobní počítače, pravda ale je, že už je rozhodně používáme jinak než staré dobré PC. A se způsobem a oblastmi využívání nových zařízení jde ruku v ruce i vývoj dalších oborů. Největší obraty se softwarem se realizují v obchodech s miniaplikacemi, knihy se stahují z internetu a čtou na displejích a noviny a časopisy si už někteří ani nekupují v trafikách. A proto se měníme i my – tedy časopis Chip.
PO ZKUŠEBNÍM VYDÁNÍ CHIPU PRO APPLE IPAD, které jsme uvedli začátkem letních prázdnin, je Chip od zářijového čísla k dostání také na App Store jako pravidelný měsíčník. Jen na vás tedy záleží, které variantě dáte přednost. Obě mají z hlediska obsahu a využití své plusy. Samozřejmě že výhody papíru jsou neoddiskutovatelné, navíc je tu hodnotná příloha v podobě Chip DVD. Pro iPad jsme se zase snažili každý příspěvek a článek přizpůsobit technickým a grafickým možnostem moderního zařízení – najdete v něm obsah jak ve verzi "na výšku", tak doplňkové materiály, fotografie a informační grafiku, pokud překlopíte tablet "na šířku" . Součástí ipadovského čísla jsou také "Download tikety", které částečně nahrazují Chip DVD a umožňují stažení programových balíků a vybraných plných verzí softwaru k článkům.
SAMI JSME ZVĚDAVI, JAK SE BUDE SVĚT ELEKTRONICKÝCH MÉDIÍ DÁLE VYVÍJET. Do předpovědí se nemá smysl pouštět, ještě bychom dopadli jako slavní odborníci se svými výroky o budoucnosti IT (čtěte na str. 44). Jakkoliv se to může zdát zpátečnické, na papír (a polymerový DVD kotouč) si zatím nedáme sáhnout, ale Chip pro iPad je prostě naším aktuálním příspěvkem k digitální budoucnosti, která nicméně už nastala. To si uvědomuji, kdykoliv jdu po ulici nebo jedu metrem a vidím to množství lidí s mobilem, čtečkou nebo tabletem v ruce, jak si se zaujetím prohlížejí, čtou, chatují, poslouchají…
Přeji vám, abyste z Chipu v jakékoliv jeho podobě měli i nadále hodně užitku a zábavy. Doufám, že to splní i toto říjnové číslo.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ RÁMEČKY KOLEM DISPLEJŮ SE ZMENŠUJÍ, a tak už řada výrobců notebooků uvádí nové modely pod hesly "patnáctka v těle čtrnáctky" nebo "14palcový notebook v těle 13palcového". Příjemné ulehčení při zachování velikosti displeje.
- STEVE JOBS KONČÍ ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ ve vedení společnosti Apple. To je smutná zpráva nejen pro akcionáře. Schopných ředitelů a vizionářů spojených se svojí firmou je bohužel málo.
+ TWITTER OZNÁMIL, ŽE DOSÁHL POČTU 100 MILIONŮ UŽIVATELŮ. Připomeňme, že služba odstartovala před pěti lety. Její původně plánovaný vstup na burzu se zatím odsouvá, Twitter prý má v současné době dost vlastních peněz na financování dalšího růstu a vývoje.
- 2:0, takové je aktuální skóre sporu Apple versus Samsung. Po předběžném zákazu evropského prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 dosáhl Apple podobného "úspěchu" i s modelem Galaxy Tab 7.7. Samsung ho dokonce stáhl i z probíhajícího veletrhu IFA v Berlíně. Pro uživatele je to určitě škoda.
- ANDROID se podle analytiků McAfee stal nejčastěji napadaným a nejméně bezpečným mobilním OS. Odhadují, že počet napadených mobilů s Androidem aktuálně stoupl na 75 milionů a překonal všechny další platformy.
- CELKOVÁ SPOTŘEBA ELEKTRICKÉ ENERGIE SPOLEČNOSTI GOOGLE je podle slov jejího šéfa infrastruktury Urse Hoelzleho 260 MW. To odpovídá spotřebě jednoho až dvou set tisíc obytných domů ve větším městě. Zdá se vám to moc, nebo málo?
+ IBM PLÁNUJE LEPENÉ ČIPY. Ve spolupráci s 3M vyvíjí lepidla, pomocí kterých bude moci produkovat třírozměrné polovodičové čipy. Nové mikroprocesory by měly být složeny až ze sta navzájem slepených vrstev samostatných čipů. Umožní to větší míru integrace a údajně až 100násobné zrychlení oproti dnešním procesorům.