Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows Vista, 7
Přenesení uživatelského profilu pro jistotu na jiný disk
Kvůli silnějšímu oddělení systému od dat byste chtěli přenést svůj uživatelský profil ze systémového disku na některý jiný. Windows však něco takového zřejmě nepodporují.
TIP - Standardně se uživatelský profil pod Windows nedá přesouvat. Malým trikem však můžete data profilu přemístit na jiné místo podle vlastní volby a ponechat Windows v domnění, že je vše tak, jak má být.
Za tím účelem zřiďte "junction" (spojení). Předpokladem je ovšem souborový systém NTFS. Poněvadž následující kroky v běžících Windows nefungují spolehlivě, spusťte počítač s instalačním DVD a kroky provádějte až po výběr jazyka. Klávesovou kombinací [Shift]+[F10] nyní otevřete okno příkazového řádku. Příkazem "dir" zkontrolujte jednotlivá písmena jednotek, neboť ta se mohou lišit od běžících Windows. Potom existující profilová data zkopírujte via "robocopy" na nové místo.
Jako volby použijte "/mir" pro úplné převzetí adresářové struktury, "/sec" pro kopírování bezpečnostních informací a konečně "/xj", chcete-li případně už existující junctions vyloučit. Poněvadž nemá valný smysl přesouvat jen jediný uživatelský profil a ostatní profily ponechat na místě, aplikujte akci na celou složku "c:\users". Vyvolání pak vypadá například takto: "robocopy c:\ users d:\uživatel /mir /sec /xj", pokud chcete jako zde v příkladu ukládat profily pod "d:\uživatel ". Potom musíte původní složku příkazem "rd c:\users /s /q" kompletně vymazat. Nakonec pomocí "mklink c:\users d:\ uživatel /j" vytvořte v souborovém systému potřebnou junction. Poté okno příkazového řádku zavřete a instalaci přerušte. Windows se teď dají zcela normálně spustit a použijí profily z nového umístění.
Upozornění: Nová cesta musí být trvale k dispozici. Pomocí obnovení systému se akce nedá vzít zpět. Chcete-li uživatelský profil opět vrátit na původní místo, musíte naznačené kroky podobným způsobem odvolat. Za tím účelem nejprve vymažte junction příkazem "rd c:\users". Pravá data na cíli "uživatel" přitom zůstanou zachována a lze je zase zkopírovat na systémovou jednotku do "c:\users".
Foto: Přenos dat: Data profilu nejprve pomocí "robocopy" přeneste na požadované nové umístění.
2. Windows 7
Doplnění oblíbených položek v Průzkumníku
V levé části okna Průzkumníka nabízejí Windows různé cíle pro rychlý přístup, jako je například "Plocha", "Stažené soubory" a "Naposledy navštívené". Tyto složky však ani náhodou nepatří k vašim oblíbeným.
TIP - Kombinací [Win]+[E] otevřete Průzkumníka a navigujte na složku, kterou byste chtěli mít mezi oblíbenými. Pak na pravé straně klikněte na ikonu složky a podržte levé tlačítko myši stisknuté. Ikonu přetáhněte na položku "Oblíbené položky " v navigační oblasti a tlačítko uvolněte – a už patří také tato složka k vašim favorizovaným.
Chcete-li nějakou položku z oblíbených odstranit, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz "Odebrat".
Foto: Podle svého: Složku do seznamu doplníte přetažením myší a tak určíte své vlastní oblíbené položky.
3. Windows Vista, 7
Přímé spuštění antimalwarového nástroje Windows Defender
K pátrání po softwarových záškodnících čas od času používáte Windows Defender. Abyste tento proces zautomatizovali, chtěli byste mít možnost spouštět potřebné kontroly také pomocí skriptu.
TIP - Windows Defender se dá spouštět také přímo nástrojem příkazového řádku "mpcmdrun.exe". Pro různé úlohy mu přitom pokaždé předáváte vhodné parametry. Nástroj sám se v systému nachází ve složce "Program Files\Windows Defender". K nasazení nástroje je zapotřebí oprávnění správce. U svých skriptů proto dejte pozor, abyste vždy použili správnou cestu k vyvolání nástroje a skript vyvolávali s oprávněním správce. Nejdůležitějšími příkazy jsou "mpcmdrun signatureupdate" pro aktualizaci seznamů signatur a "mpcmdrun scan 1" pro rychlou kontrolu systému, resp. "mpcmdrun scan 2" pro úplnou kontrolu. Informace o dalších možnostech, především o protokolování práce, získáte v příkazovém řádku po zadání "mpcmdrun ?".
Foto: Velitel: Verze Windows Defenderu pro režim příkazového řádku umožňuje důležité akce i uvnitř skriptů.
4. Rychlé tipy
OTEVŘENÍ NOVÉHO OKNA
Příkazem "explorer /n", například pod "Start | Spustit", otevřete nové okno Průzkumníka na nejvyšší úrovni jednotek.
ZOBRAZENÍ VERZE WINDOWS
Hodnota DWORD "PaintDesktopVersion " = "1" v klíči "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" ovládá indikaci verze vpravo dole na ploše.
ZRYCHLENÍ SPOUŠTĚNÍ
Klávesovou kombinací [Win]+[R] přímo otevřete dialog "Spustit" jako jinak postupem "Start | Spustit" pro vstup příkazů.
PŘIZPŮSOBENÍ UŽIVATELSKÉHO ÚČTU
K nastavením uživatelského účtu v Ovládacích panelech se přímo dostanete kliknutím na obraz účtu vpravo nahoře v nabídce Start.
PROVÁDĚNÍ PŘÍKAZŮ
Přímá volání příkazů jako "regedit" můžete také rovnou zadávat do adresního řádku Průzkumníka namísto do hledacího pole nabídky Start.
5. Windows XP, Vista, 7
Náhledové obrázky v Průzkumníku v podobě atraktivního filmového pásu
V Průzkumníku používáte integrovanou přehlídku obrazů a kladete si otázku, zda by se dala vytvořit ještě elegantněji – a co všechno byste k tomu potřebovali.
TIP - Do obrazové přehlídky v Průzkumníku se dají přidat jednoduchými "palubními" prostředky jednotlivé rámečky. Tak můžete své miniatury například opatřit filmovým pásem. Potřebné nastavení najdete v systémovém registru.
Do hledacího pole nabídky Start napište "regedit" a potvrďte klávesou [Enter]. Pod XP aktivujte "Spustit" a zadejte "regedit ". Nyní navigujte na klíč "HKEY_ CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\ image". Dbejte přitom na přesný způsob zápisu. Poté v pravé části okna dvojitě klikněte na hodnotu DWORD "Treatment". Pokud tam nebude, vytvořte ji příkazem "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD". Jako hodnotu nyní zadejte "3" a potvrďte tlačítkem "OK". Tak každý obrázek obdrží rámeček ve stylu filmového pásu. Hodnota "0" rámečky kompletně vypne, ale úzké rámečky s hodnotami "1" a "2" jsou sotva patrné, a tudíž spíše nevhodné. Editor registru zavřete a restartujte Průzkumníka. V "kachlíkových" náhledech nebo alespoň se středně velkými ikonami jsou teď jednotlivé obrázky opatřeny děrovanými rámečky, jak je známe z klasických filmových pásů.
Foto: Retrolook: Svým vlastnoručně pořízeným digitálním fotografiím můžete také propůjčit trochu šarmu ve stylu někdejších filmových pásů.
6. Windows 7
Znovupoužití hledacích dotazů v Průzkumníku
Průzkumníku často znovu kladete vyhledávací dotazy se stejnými hledacími pojmy a nastaveními. Opakované provádění těchto úkolů je otravné a navíc stojí mnoho času.
TIP - Zkuste tento postup: Otevřete Průzkumníka kombinací [Win]+[E]. V levé části okna navigujte na jednotku nebo složku, v jejíž podřízené struktuře chcete soubory hledat. Do vstupního pole u horního pravého okraje napište hledací pojem. Už během zadávání vám operační systém předkládá první výsledky a při každém dalším písmenu výběr v seznamu redukuje.
Následně ještě můžete vyhledávání zjemňovat zadáváním dalších kritérií. Za tím účelem klikněte do vstupního okna a v následné nabídce zvolte odkazy "Název položky", "Datum změny", "Typ", "Velikost", "Složka". Pokaždé se objeví další nabídka nebo jednoduchý dialog, v němž určíte požadovaná omezení. Pouze u "Název položky" a "Složka" musíte hledaný znakový řetězec přímo zapsat za dvojtečku. Zástupné znaky jako "*" jsou zbytečné, poněvadž Windows vypíší všechny výsledky, které vstup na některém místě obsahují. Pokud některou ze jmenovaných možností nemůžete najít, přesuňte kurzor k levému okraji vstupního pole, podržte stisknuté levé tlačítko myši a pole roztáhněte.
Chcete-li si právě definovaný hledací dotaz uložit pro pozdější opětovné použití, klikněte na "Uložit hledání". Příkaz najdete mezi adresní lištou a navigační nebo detailní oblastí. V následném dialogu přidělte hledání výstižný název a klikněte na "Uložit".
Windows spravují váš hledací požadavek s příponou ".search ms" pod vaším profilem v adresáři "Hledání". Chcete-li hledání zopakovat,v Průzkumníku dvojitě klikněte na položku tohoto uloženého souboru.
7. Windows XP, Vista, 7
Testování přenesených dat na přenosové chyby
Při kopírování rozsáhlých objemů dat byste chtěli přezkoušet, zda se opravdu všechno správně dostalo na místo určení. Pro takovou kvalitativní kontrolu proto hledáte vhodný nástroj.
TIP - V podobě "fciv.exe" nabízí Microsoft málo známý nástroj, který vypočítává kontrolní součty a hašovací hodnoty souborů. Název programu přitom znamená "File Checksum Integrity Verifier", tj. kontrolní program pro integritu kontrolních součtů souborů. Nástroj tedy můžete využít ke kontrole průběhu kopírování. Najdete jej na našem Chip DVD.
Spusťte instalaci s oprávněním správce pomocí kontextového příkazu "Spustit jako správce". Po přijetí licenčních podmínek klikněte v následném dialogu na "Procházet" a navigujte do složky Windows. Tam můžete program rozbalit, aby byl později k dispozici přímo na systémové cestě.
Pro použití programu otevřete příkazem "cmd" v nabídce Start příkazový řádek. Prostřednictvím "fciv /?" získáte doplňující informace o použití jednotlivých parametrů. Nástroj v principu vytváří kontrolní součty výchozích dat a ukládá je v databance například ve formátu XML. Tyto hodnoty můžete později porovnat s vypočítanými kontrolními součty zkopírovaných dat.
Chcete-li například zkontrolovat soubory z "C:\data", vypočítejte kontrolní hodnoty vyvoláním "fciv c:\data - bp c:\ data xml kontrola.xml". Přepínač "r" zde udává, že mají být rekurzivně zahrnuty všechny podsložky, a volba "bp c:\data" to, že, základní cesta "c:\data"nemá být respektována. Výsledky budou uloženy v souboru "kontrola.xml". Později zkontrolujte zkopírovaná data oproti databance s kontrolními součty. K tomu použijte například příkaz "fciv v bp g:\data xml kontrola.xml". Ten porovná složku "g:\ data", která v příkladu obsahuje zkopírovaná data, oproti kontrolním součtům v "kontrola.xml".
Pokud se něco nezdaří, obdržíte chybovou zprávu, v opačném případě dostanete potvrzení, že všechna data jsou úspěšně zkontrolována.
Kromě toho můžete nechat vypsat kontrolní součty všech jednotlivých souborů, a to pomocí "fciv list xml kontrola.xml".
Foto: Porovnání: Že jsou obsahy zkopírovaných dat správné a úplné, to zaručí kontrolní součty.
8. Windows XP, Vista, 7
Posouzení stavu a životnosti SSD jednotek
Jednotku SSD používáte jako superrychlý disk. Poněvadž její životnost je omezená, chtěli byste zkontrolovat její stav, abyste eventuální problém mohli ještě včas zažehnat.
TIP - Freeware SSDLife vám zjistí aktuální parametry nainstalované SSD jednotky a na základě vašeho typického uživatelského chování pro ni předpoví zbývající životnost. Nástroj najdete zdarma na Chip DVD i na internetu, tam navíc i jako placenou verzi s více funkcemi, pod ssd-life.com.
Vpravo pod downloady najděte odkaz na "freeware version". Normálně postačí zde obsažený rozsah funkcí. Jenom ten, kdo chce kontrolovat stav jednotky pravidelně a v termínech a získávat přídavné informace nebo kdo současně používá více těchto jednotek, bude potřebovat placenou verzi Pro.
Pro nainstalování dvojitým kliknutím otevřete MSI balík a pokračujte podle pokynů programu.
K provádění programu je nutné oprávnění správce, takže dotaz Řízení uživatelských účtů musíte zodpovědět kladně. Krátce poté nástroj rozpozná vaši SSD jednotku a zobrazí o ní četné informace. Vedle modelu a velikosti se zde také dozvíte, jak dlouho už jednotka běží a jak často z ní bylo bootováno. Spolu s přenesenými daty v GB získáte prognózu ohledně z toho odhadnuté zbývající životnosti.
Přídavné SMARTparametry nejsou ve freewarové verzi bezprostředně dostupné. Lze se na ně však přesto jednoduše dotázat. Za tím účelem klikněte na tlačítko "S.M.A.R.T." a v následném dialogu na "Ne". Data budou upravena jako webová stránka a zobrazena ve standardním browseru.
Upozornění: Hodnoty pro propustnost dat a očekávaná životnost u úplně nové jednotky ještě nejsou k dispozici a zobrazují se až po nějaké době používání. Pokud provádíte rozsáhlé instalace, může nejprve výrazně klesnout odhadovaná zbytková životnost. To se však po čase opět znormalizuje, neboť program vychází ze střední frekvence zápisových operací.
9. Windows 7
Deaktivace nové funkce Aero Shake ve Windows
"Odsypání" neaktivních oken několika krátkými pohyby myši je sice docela praktické, ale spíše vás ruší, neboť se při přesouvání okna mnohdy vyvolá samovolně.
TIP - Samotná Windows nenabízejí žádnou možnost vypnutí funkce Aero Shake. Můžete toho však dosáhnout přídavnou položkou v systémovém registru. Do hledacího pole nabídky Start proto napište "regedit" a stiskněte [Enter]. Dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Ano". Potom navigujte na klíč "HKEY_ CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\Advanced ". Klikněte do pravé části okna a otevřete příkaz "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD". Napište označení "DisallowShaking "a stiskněte [Enter]. Nyní novou položku otevřete dvojitým kliknutím, její hodnotu nastavte na "1" a změnu potvrďte tlačítkem "OK". Editor registru zavřete. Napříště je Aero Shake úplně deaktivován, a tedy už ani není spustitelný klávesovou kombinací [Windows]+[Home], která k tomu jinak slouží za normálních okolností.
Upozornění: Ponecháte-li Aero Shake aktivní, můžete omylem "odsypaná" okna ostatně stejně rychle opět zrekonstruovat. Stačí k tomu prostě znovu "zatřást" zbylým oknem.
Foto: Odsypat, nebo zamíchat?: Pokud vás "odsypávání" jiných oken irituje, můžete Aero Shake deaktivovat v systémovém registru.
10. Windows XP, Vista, 7
Záchrana dat z USB pamětí a paměťových karet
Omylem jste si smazali soubory v USB paměti nebo fotografie na SD kartě. Poněvadž zde není k dispozici koš, obvyklá cesta k obnovení dat není možná.
TIP - Žádná záruka záchrany dat tu sice neexistuje, nicméně často se k odstraněným souborům můžete znovu dostat. Důležité je především to, abyste na příslušné jednotce po výmazu už neprováděli žádné zápisy, neboť tak by pravděpodobně došlo k přepsání hledaných údajů. Pro záchranné práce si na pevný disk nainstalujte bezplatný nástroj Recuva, který najdete na Chip DVD.
Po rychlé instalaci se spustí průvodce, aby vám pomohl při dalších krocích. Tam nejprve zvolte hledaný typ souboru – například "Pictures" nebo "Documents" – nebo pro kompletní hledání použijte variantu "Other". Po kliknutí na "Next" zadejte umístění. Chcete-li záměrně prohledávat datový nosič, navigujte se na něj prostřednictvím tlačítka "Procházet".
Seznam ukáže všechna vymazaná data a také hned barevně zvýrazní, zda se dají rekonstruovat. Klikněte na tlačítko s možností rozšířených nastavení a budete moci každý nalezený soubor označit, vpravo vidět jeho náhled a na kartě "Info" odečíst podrobné stavové informace. U červeně označených souborů, které se nedají obnovit, nicméně alespoň uvidíte, čím byly přepsány. Pro rekonstruování zaškrtněte u požadovaných souborů příslušné políčko a pak klikněte na "Recover…". Jako umístění bezpodmínečně zvolte složku na jiné jednotce a potvrďte tlačítkem "OK".
Upozornění: V podstatě se rekonstrukce může podařit i u defektních souborů, přičemž výsledek pak bude pravděpodobně chybný. U textového souboru to přesto může být trochu užitečné, budou-li pak alespoň některé části textu opět čitelné.
11. PROFESIONÁLNÍ TIP PRO WINDOWS 7
Navrácení staré verze souboru pod Windows 7
Po několikahodinové práci s hrůzou zjišťujete, že jste se vydali špatnou cestou. Nejraději byste proto vrátili čas zpět a dále pracovali s dřívější verzí souboru.
Máte možnost přistupovat k verzím souborů, které existovaly při vytváření bodů obnovy. Přitom je třeba dbát jednoho předpokladu: Pro požadované jednotky s takovými objemy dat musíte aktivovat ochranu počítače.
Pod Windows 7 za tím účelem otevřete "Start | Ovládací panely". Nejprve klikněte na "Systém a zabezpečení" a potom na "Systém". V klasickém zobrazení Ovládacích panelů klikněte přímo na "Systém". Potom v levé části okna přejděte na "Ochrana systému". Tuto akci budete podle okolností muset autorizovat volbou uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla.
Windows otevřou dialog "Vlastnosti systému". Zde na kartě "Ochrana systému " pod "Nastavení ochrany" zvolte jednotku, na kterou chcete v nouzi obnovit soubory. Ověřte si, že ve sloupci "Ochrana " vpravo vedle jednotky je nastavena volba "Zapnuto". Jinak zvolte "Konfigurovat " a pod "Obnovit nastavení" aktivujte "Obnovit pouze předchozí verze souborů" nebo "Obnovit nastavení systému a předchozí verze souborů".
Ve Vistě se do dialogu "Vlastnosti systému " dostanete podobnou cestou. "Systém a zabezpečení" se zde však jmenuje "Systém a údržba". Potom musíte na kartě "Ochrana systému" v sekci "Automatické body obnovení" zaškrtnout všechny pevné disky, jejichž ochranu chcete aktivovat. Svou volbu pokaždé potvrďte tlačítkem "OK" a jím ukončete i zbývající dialogy.
OBNOVENÍ STARŠÍCH VERZÍ SOUBORŮ
Pro přístup ke starším verzím souborů klikněte v Průzkumníku na soubor pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz "Obnovit předchozí verze". Nyní se objeví dialog "Vlastnosti" pro soubor a zobrazí kartu "Předchozí verze". Tam systém pod "Verze souborů" vypíše všechny dostupné verze s přesným datem a exaktním časem uložení. Chcete-li některou verzi obnovit, požadovanou položku označte a klikněte na "Obnovit".
Prostřednictvím "Kopírovat" můžete označenou verzi pod libovolným názvem uložit do volitelného adresáře. Tak získáte aktuální znění souboru. Tato akce je zvláště užitečná, chcete-li starší verzi před obnovením důkladně překontrolovat a porovnat s aktuální podobou.
Upozornění: Díky tomuto postupu můžete znovu vyčarovat dokonce i odstraněné soubory z koše – i kdyby byl mezitím vysypán. K tomu použijte dřívější verzi adresáře, ve kterém byl soubor ještě obsažen. Tady je však nutná nejvyšší opatrnost: Poněvadž Windows "exhumují" nejen smazaný soubor, také všechny ostatní soubory umístí do příslušného adresáře v jejich stavu k bodu obnovení.
VLASTNÍ TVORBA BODŮ OBNOVENÍ
Jak bylo popsáno, přistupovat lze výhradně k verzím souborů, které už existovaly při vytváření bodů obnovení. Ne každá změna souboru však vede k bodu obnovení. Proto byste neměli slepě spoléhat na tento mechanismus. I nadále se musíte zodpovědně starat o pravidelné zálohování svých dat a popsaný postup můžete použít jen v nouzové situaci.
Nemusíte však také pokaždé čekat, až Windows zapíší body obnovení z vlastní vůle a tak umožní přístup k verzím souborů. Na kartě "Ochrana systému" v dialogu "Nastavení ochrany" si můžete vytvoření bodu obnovení kdykoliv vynutit. Za tím účelem prostě klikněte na "Vytvořit" a v následném dialogu zadejte co nejvýstižnější označení nového bodu obnovení. Poté jej můžete vytvořit.
Foto: Stroj času: Windows vypíší všechny starší verze souborů s datem a časem vytvoření.
Foto: Záchranná kotva: V případě nouze můžete bod obnovení vytvořit sami.
SOFTWARE
12. Word 2007, 2010
Překlad dokumentů přímo z Wordu
Hotový, v češtině napsaný dokument byste chtěli bez velké námahy přeložit například do angličtiny. Znáte sice několik on-line služeb, ty jsou ale pro vás příliš nepohodlné.
TIP - Máte-li Office, můžete dokument pohodlně odeslat on-line překladatelské službě a vyžádat si jeho strojový překlad. Musíte se přitom sice smířit s tím, že kvalita takového překladu nebývá právě nejlepší, jako výchozí základ pro vaše dopracování však může vždy posloužit. Než některou z těchto služeb můžete použít, musíte ale textovému editoru nejprve sdělit její internetovou adresu.
Za tím účelem aktivujte v oblasti úloh rešeršní možnosti. U novějších verzí klikněte v pásu karet na kartě "Revize" na "Zdroje informací". Potom na spodním konci oblasti úloh zvolte "Možnosti zdrojů informací". Ve stejnojmenném dialogu klikněte na "Přidat služby…". Nyní do pole "Adresa" zadejte internetovou adresu on-line překladatelské služby – pro Microsoft Translator například "www.microsofttranslator.com/OfficeTrans/Register.asmx". Klikněte na "Přidat", čímž spustíte instalaci služby. Po jejím dokončení bude Word připraven plnit svou novou úlohu.
Budete-li chtít nechat přeložit označenou textovou pasáž, otevřete oblast úloh "Zdroje informací" a pod "Hledat" otevřete položku "Překlad". V oblasti "Překlad " pak pod "Z" zvolte původní jazyk a pod "Do" cílový jazyk. Zde můžete vedle běžných jazyků, jako je angličtina, němčina a francouzština, vybrat i různé jiné jazyky, třeba i thajštinu. Ve spodní části oblasti vám Word strojový překlad předvede. Přitom označí, zda k němu byl použit slovník nebo on-line služba.
Pro překlad celého dokumentu použijte malou bílou šipku na zeleném podkladě vedle "Přeložit celý dokument". V jednoduchém dialogu potvrďte prostřednictvím "Odeslat", že Word má vaše data předat po internetu. Výsledek vám služba předvede v browseru.
Pokud jste si nainstalovali více překladatelských služeb, můžete kliknutím na "Možnosti překladu" detailně určit, kterou službu má textový editor pro který překlad používat. Za tím účelem v následném dialogu jednoduše zvolte v rozevíracích polích vedle různých překladů požadovanou službu.
Foto: Polyglot: S využitím internetové překladatelské služby teď Word zvládá strojový překlad i samostatně.
13. Excel 2003, 2007, 2010
Vnitřní protokolování data poslední změny souboru
V buňce tabulky byste vždy chtěli poznat, kdy byl příslušný soubor nebo jednotlivá tabulka naposled změněn. Toto datum by měl Excel automaticky vkládat a aktualizovat.
TIP - K vyřešení této úlohy budete v pracovním sešitu potřebovat kousek VBA kódu, takže se o aktualizaci samočinně postará makro. Za tím účelem otevřete příslušný sešit a zvolte příkaz "Nástroje | Makro | Makra". Od Excelu 2007 aktivujte v pásu karet kartu "Zobrazení" a tam klikněte na "Makra | Zobrazit makra". Pak zadejte nové označení jako název makra a klikněte na "Vytvořit" nebo při již existujících makrech na "Upravit". Ve VBA editoru navigujte vlevo nahoře ve struktuře Projectexploreru pod "VBA Project" aktuálního souboru na položku "Sešit1". Zde dvojitým kliknutím otevřete příslušné okno kódu, které teď čeká na vaše vstupy.
V pravém rozevíracím seznamu vyberte systémovou proceduru "SheetChange", načež se dole vloží vhodná kostra makra. Všechny další řádky doplňte podle tohoto vzoru:
Private SubWorkbook_SheetChange (ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
Application.EnableEvents = False
Sh.Range("A1").Value = Date
Application.EnableEvents = True
End Sub
Uvedený kód se vyvolá událostí změny v aktuálním sešitu. Pak se v tomto sešitu do buňky "A1" vloží hodnota aktuálního data. Vypnutí ošetření události uvnitř makra je u tohoto příkladu bezpodmínečně nutné, neboť jinak by změna buňky automaticky vyvolala další SheetChange událost. To by nutně vedlo k nekonečné rekurzi. Namísto separátní položky pro každou tabulku také můžete přistoupit k vlastnosti dokumentu a tu vždy aktualizovat centrálně v téže tabulce. Pak pokaždé zároveň zadejte příslušný sešit, tedy například
Worksheet("Tabulka1").Range("A1"). Value = ThisWorkbook.BuiltinDocumentProperties(12)
Tento příkaz vždy změní buňku A1 v tabulce Tabulka1 a přiřadí jí pokaždé vlastnost dokumentu, která udává poslední změnu. To je právě ta informace, která se dá také vyvolat ve vlastnostech souboru pod Windows. Po zadání skriptu zavřete VBA editor a uložte soubor Excelu ve své složce dokumentů. Při každém vyvolání sešitu dbejte, aby byla obsažená makra aktivována – jinak bezpečnostní nastavení zabrání provedení makra.
14. iTunes
Minimalizace programu v hlavním panelu nebo v oznamovací oblasti
Často u vás iTunes přehrává hudbu na pozadí. Vadí vám však, že ikona nástroje zabírá místo v hlavním panelu, ačkoliv přístup k ní vlastně potřebujete jen velmi zřídka.
TIP - V možnostech programu můžete nastavit, že se jeho ikona automaticky minimalizuje do oznamovací oblasti hlavního panelu. Tam také rozhodnete, zda bude ikona trvale vidět, nebo zda se bude vypínat.
Za tím účelem zvolte v iTunes příkaz "Edit | Preferences" a nahoře klikněte na ikonu "Advanced". Tam aktivujte volbu "Show iTunes icon in systém tray". Je to sice zavádějící, neboť ikona se zobrazuje tak jako tak, tato volba ale posouvá zobrazení do oznamovací oblasti. Pak ještě dodatečně aktivujte možnost "Minimize iTunes window to systém tray" a potvrďte tlačítkem "OK".
Okno programu bude po příští minimalizaci viditelné už jen v oznamovací oblasti a pod Windows 7 také odtud zakrátko zmizí, poněvadž je systém potlačí. Kdo by však chtěl ikonu v oznamovací oblasti i nadále vidět trvale, může tam kliknout na malý dvojitou šipku a pak na odkaz "Přizpůsobit ". Vyhledejte položku "iTunes" v seznamu a vedle vpravo v příslušném rozevíracím poli změňte nastavení na "Zobrazovat ikony a upozornění". Po kliknutí na "OK" je ikona opět viditelná.
UPOZORNĚNÍ: Jako praktická alternativa zde může posloužit tzv. minirežim iTunes. Chcete-li jej vyvolat, při minimalizovaném okně programu klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v hlavním panelu. Pak zvolte kontextový příkaz "Panely nástrojů | iTunes". Obě tyto úsporné varianty se však vzájemně vylučují. Pouze je-li iTunes minimalizován normálně, spatříte místo ikony programu ovládací minilištu, která vám umožní přístup k nejdůležitějším funkcím regulace reprodukce a hlasitosti.
Foto: Přizpůsobení: Jednoduchým nastavením programu dostanete ikonu iTunes ve zmenšené podobě do oznamovací oblasti hlavního panelu.
15. Kaspersky Internet Security
Přímé spuštění důležitých úloh snadno a rychle
Vedle automatické obrany proti ohrožením chcete pravidelně provádět kontroly, jako hledání slabých míst v systému. Často kvůli tomu musíte pročesat celou nabídku.
TIP - V nastaveních pro Kaspersky Internet Security Suite můžete pro pravidelně používané úlohy založit nové zástupce pro přímé spouštění. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu programu v oznamovací oblasti hlavního panelu a pak zvolte kontextový příkaz "Nastavení".
Nyní v okně "Nastavení" klikněte vlevo nahoře na ikonu lupy a přesuňte se do sekce "Kontrola". V kategorii "Obecná nastavení" poté najděte v sekci "Rychlé spuštění" tlačítka. Jimi vždy vytvořte vlastního zástupce pro "Úplná kontrola", "Kontrola kritických oblastí " nebo také "Kontrola zranitelností". Kliknete-li na ně, můžete ještě cílové umístění "Plocha" změnit na nějaké jiné – méně viditelné – místo a vytvořit zástupce kliknutím na "Použít".
V jiných dostupných kategoriích, jako například "Úplná kontrola", ještě máte také možnost zřídit automatické časované provádění jednotlivých úloh, totiž pomocí volby "Režim spuštění". Založený zástupce má také tu výhodu, že jeho vyvolání můžete pohodlně zabudovat do skriptů nebo úloh plánovače a tak potřebné akce jednoduše zautomatizovat.
Foto: Nastavení: V nastavení programu lze aktivovat i virtuální klávesnici.
INTERNET
16. Outlook 2007, 2010
Posílání zpráv s termínem propadnutí
Rozesíláte zprávy vázané na časový termín, například pozvánky. Přitom byste chtěli, aby příjemce, který zprávu otevře příliš pozdě, obratem zrušený termín zaznamenal.
TIP - V Outlooku můžete svým zprávám přiřadit "datum trvanlivosti". Správně to však funguje jen v případě, že jejich příjemce rovněž pracuje s Outlookem – například při přijetí v Thunderbirdu by toto nastavení zůstalo bez účinku.
Chcete-li podmíněně platnou zprávu poslat, v Outlooku nejprve vytvořte nový e-mail. Pak přejděte na kartu "Možnosti". V pásu karet v sekci "Další možnosti" klikněte dole na malou ikonu šipky, abyste otevřeli "Možnosti zprávy". V sekci "Možnosti doručování" zaškrtněte "Nedoručovat před". Pomocí obou sousedních rozevíracích polí nastavte datum a čas propadnutí. Dialog zavřete. Nyní můžete svou zprávu odeslat jako obvykle.
UPOZORNĚNÍ: Propadnutí působí stejnou měrou také v přehledu odeslaných objektů. Oproti jinak vyznívajícím podmínkám ale obsah a přístup ke zprávě zůstávají i po vypršení lhůty zachovány. V Outlooku je pak zpráva šedě stínována a označena proškrtnutím. Tak na první pohled vidíte, co už není relevantní.
Foto: Po termínu: Své maily můžete v Outlooku opatřit lhůtou propadnutí, která se zobrazí také příjemci.
17. Thunderbird
Praktické využití komfortního vyhledávání zpráv
Často hledáte nějakou zprávu, na kterou si vzpomínáte jen matně. Víte ale, že zpráva měla v příloze soubor nebo že došla v určitém časovém rozmezí.
TIP - Od verze 3.1 disponuje Thunderbird v okně programu vpravo nahoře komfortním vyhledávacím polem. Napište do něj hledací pojem. Už po třetím zadaném znaku pod ním Thunderbird zobrazí e mailové adresy odpovídající dosud zadanému řetězci. Tak můžete kliknutím na vyhovující položku rychle omezit výběr na jednu určitou adresu. Jinak vstup hledacího pojmu ukončete klávesou [Enter], čímž vyvoláte fulltextové hledání ve všech účtech. Pokud žádný vhodný pojem neznáte, použijte část mailové adresy s doplněnou hvězdičkou jako zástupným znakem.
Výsledek hledání se objeví v novém panelu. Tam můžete aktivovat filtry a například sledovat jenom zprávy, které obsahují "Přílohy". Dále zde můžete vybrat určitý kontakt ze zobrazeného seznamu častých kontaktů a hledání omezit na složku poštovní schránky nebo na mailový účet.
Novinkou je pohodlné časové omezení vyhledávání. Vpravo nad seznamem nálezů klikněte na ikonu diagramu. Odstupňovaná časová lišta pak pomocí pruhů vizualizuje četnost příhodných e-mailů za časový úsek. Kliknutím na jednotlivé šedé úseky pruhu v této liště diagramu lze časové rozlišení zjemnit. Na závěr klikněte na modrý pruh diagramu, aby se zobrazily všechny příhodné zprávy z tohoto časového úseku. Tak například rychle najdete přílohu, kterou jste dostali k narozeninám, ačkoliv už nevíte, od koho a přes který mailový účet zpráva dorazila a do které složky byla uložena.
18. Google mapy, internet
Uvolnění nových přídavných funkcí
Google mapy s oblibou používáte jako on-line atlas. Pro ještě větší komfort byste však uvítali nějakou doplňkovou funkci a chcete vědět, zda je v tomto směru možné rozšíření.
TIP - Google neustále vyvíjí nové vymoženosti – také pro své on-line mapy. Dokud se inovace nacházejí ještě v testovací fázi, jsou sice standardně nedostupné, přesto je už můžete zvolit a používat. Vedle měřiče vzdáleností lákají především různé vylepšené zoomovací možnosti.
Otevřete maps.google.cz. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností a tam na "Laboratoř Map". V následném dialogu jsou na výběr všechny přídavné funkce včetně stručného vysvětlení. Pro každou požadovanou funkci klikněte na sousední výběr "Aktivovat". Kliknutí na "Uložit změny" okno zavře. Aktivované služby zůstanou trvale zachovány.
"Nástroj na měření vzdálenosti" se nyní například dá vlevo dole vedle stupnice tras pomocí ikony zapnout a opět vypnout.
Kliknutím do mapy definujete výchozí a cílový bod měření trasy. Zvolená trasa se přitom vyznačí červeně. Můžete doplnit libovolně mnoho cílových bodů a docela dobře tak také napodobit zahnutou trasu. Trasa zůstane v této formě zachována i při jiných akcích, dokud ji nezrušíte tlačítkem vlevo. Poněvadž to funguje ve všech měřítkách, dají se vedle cestovních tras předem naplánovat například také cyklistické túry nebo procházky městy a přesně je proměřit.
Další velmi praktickou přídavnou funkcí je "Přiblížit přetažením". Ta pod obvyklou zoomovací lištou zobrazí novou ikonu. Jakmile na ni kliknete, můžete myší označit pro vás zajímavou oblast mapy a tím ihned nazoomovat do požadované části mapy, aniž byste mezitím museli upravit polohu okna.
Foto: Rozšířeno: Mnohé užitečné přídavné funkce v Google mapách musíte před jejich využitím jednotlivě aktivovat.
19. Firefox, Thunderbird
Kopírování víceřádkových odkazů a adres
Příležitostně dostáváte v e-mailech dlouhé odkazy, které jsou zkomoleny zalomením řádků. Musíte je proto pokaždé nejprve správně sestavit a zajímá vás, jak by se s nimi napříště dalo zacházet lépe.
TIP - Oproti rozšířenému názoru přijímá browser v adresním poli bez problémů také víceřádkové URL včetně znaků konce řádku jako jednu položku. Funguje to dokonce i u jiných aktuálních browserů.
Odlišně to probíhá jenom při vkládání textových polí jako například v Google Mail. Ve víceřádkových polích, jako třeba v poli pro text zprávy, se kopírované texty vkládají vždy s obsaženými zlomy řádků. V jednořádkových textových polích, jako pro "Předmět", však toto chování závisí na skrytém nastavení.
Chcete-li toto nastavení změnit, zapište do adresního řádku "about:config " a stiskněte [Enter]. Varovnou zprávu potvrďte kliknutím na "Budu opatrný, slibuji!". V poli "Filtr" teď napište označení "editor.singleLinepastNewlines ". Pro další zpracování dvojitě klikněte na položku v seznamu. Zatímco hodnota "0" vloží vše beze změny, hodnota "1" převezme obsah jen po první konec řádku. Tak to bylo ve Firefoxu 2 a je tomu tak ještě stále v Internet Exploreru. Od Firefoxu 3 je hodnota standardně nastavena na "2" a způsobuje nahrazení konců řádků mezerami. Někdy je ovšem vhodnější zalomení řádků kompletně odstranit nebo nahradit čárkami, čehož dosáhnete hodnotami "3", resp. "4". Potom změnu potvrďte tlačítkem "OK"a browser restartujte.
V Thunderbirdu existuje toto konfigurační nastavení také. Působí například, když při vytváření nové zprávy kopírujete adresy do pole "Komu". Aby se adresy správně interpretovaly, musí být odděleny čárkou. Proto zde má pro konfigurační nastavení většinou smysl hodnota "4".
Foto: Dobrý čich: Flexibilní a komfortní hledací funkce najde zprávy i v případech, kdy o nich už mnoho nevíte.
KOMUNIKACE
20. Club Cooee
On-line komunikace ve 3D
Pokud máte čas a chuť zpestřit si komunikování přes internet, vyzkoušejte komunikačního klienta Club Cooee. Je tak trochu jiný.
TIP - Club Cooee rozšiřuje zažité způsoby on-line komunikace o další rozměr. A to doslova. Uživatelé totiž spolu komunikují pomocí svého 3D avataru. Na rozdíl od celosvětově známého Second Life však není Club Cooee jeden velký virtuální prostor, ale dělí se na jednotlivé místnosti, mezi kterými se uživatelé mohou pohybovat. A i když se tento způsob on-line komunikace nejspíš nikdy nestane masovou záležitostí, zatoužíte-li občas po změně, stojí Club Cooee určitě alespoň za vyzkoušení.
Nejlepší představu o možnostech Club Cooee získáte z videa na adrese http://youtu.be/D2SpwAIqau4, a pokud se rozhodnete Club Cooee sami vyzkoušet, zaregistrujte se na adrese en.clubcooee.com/signup. V prvním kroku si vyberte prvotní podobu svého avataru, vyplňte požadované údaje a potvrďte kliknutím na "Sign Me Up". Poté budete přesměrováni na další stánku, kde si stáhněte klientskou aplikaci kliknutím na "Download Now! For Free!". Po stažení a nainstalování Club Cooee spusťte. Pokud nechcete, aby se klient spouštěl při každém startu operačního systému, ještě před přihlášením zrušte volbu "Start with Windows". Po přihlášení se otevře hlavní ovládací panel a zobrazí váš avatar.
Pro vstup do nabídky místností klikněte v hlavním panelu na tlačítko "Enter Room". V okně poté můžete přepínat mezi českými místnostmi (volba "Show my country") nebo obrovským množstvím různojazyčných ("Show any country"). Číslo za "Occupants" udává počet uživatelů, kteří se uvnitř právě nacházejí. Pro vstup do místností slouží tlačítko "Join". Do té vlastní můžete přejít kliknutím na "My rooms".
Pro komunikaci s okolím slouží textové pole na hlavním panelu. K odeslání zprávy použijte klávesu [Enter]. Pro neveřejnou komunikaci klikněte pravým tlačítkem myši na avatar a z nabídky zvolte "Whisper". V Club Cooee funguje také přidávání dalších uživatelů do přátel (volba "Add as a Friend").
Pokud se chcete pustit do vylepšování "svého" zevnějšku nebo vybavení vlastní místnosti, klikněte v hlavním panelu na tlačítko "Go shopping" a vyberte některou kategorii. Otevře se nabídka "Club Cooee shops", kde podle zvolené kategorie najdete předměty a různá vylepšení.
21. Hotmail, Outlook 2010
E-maily, kalendář a kontakty z Hotmailu v Outlooku
Bezplatný poštovní klientský program Windows Live Mail lze zcela bez problému propojit s účtem na Hotmailu. To stejné se však již nedá říct o Outlooku. Jak je možné, že ačkoliv jde o produkty jedné firmy, nelze Outlook s Hotmailem podobně jednoduše propojit?
TIP - Pro přístup k Hotmailu v Outlooku je nutné nejprve nainstalovat doplněk Outlook Hotmail Connector. Ke stažení 32bitové verze tohoto doplňku otevřete stránku http://jdem.cz/qda55. V případě, že vlastníte 64bitovou verzi Outlooku, použijte http://jdem.cz/qda89.
Po stažení a nainstalování doplňku spusťte Outlook a postupem "Soubor | Přidat účet" nastavte propojení s Hotmailem. V závislosti na objemu přenesených dat najdete v Outlooku během několika chvil hotmailovou poštu, kontakty a položky v kalendáři. Synchronizace mezi Outlookem a Hotmailem probíhá následovně:
E-MAILY: Spolu s poštou jsou synchronizovány i seznamy bezpečných a blokovaných odesílatelů. Máte-li ve službě Hotmail nadefinována pravidla, projeví se také v Outlooku, a to i v případě, že Hotmail není v Outlooku nastaven jako primární účet.
KONTAKTY: Veškeré kontakty se z Hotmailu do Outlooku stáhnou do oddělené složky. Změny, které v Outlooku provedete, budou automaticky synchronizovány s webovou schránkou Hotmailu.
KALENDÁŘ: Synchronizovány jsou také položky v kalendáři, a to včetně kalendářů jiných uživatelů, kteří vám umožnili jejich sdílení. Výhodou Outlooku oproti Hotmailu je možnost přehledně zobrazit více kalendářů vedle sebe.
Foto: Hotmail: Po nainstalování přibude v Outlooku nový typ účtu.
22. Windows 7
Minimalizace komunikačního klienta do oznamovací oblasti
Zažitý způsob minimalizace komunikačních klientů funguje ve Windows 7 nezvykle – i po kliknutí na křížek zůstává ICQ, Skype i Windows Live Messenger na hlavním panelu, kde zabírají cenný prostor. Jako by nestačilo mít jednu ikonu v oznamovací oblasti u systémových hodin.
TIP - Donutit tyto aplikace ke způsobu minimalizace z dob Windows XP lze naštěstí celkem snadno:
Do vyhledávacího pole v nabídce Start zadejte název komunikačního klienta, ve výsledcích hledání poté na tento program klikněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte "Vlastnosti ". Přejděte na kartu "Kompatibilita ", kde aktivujte volbu "Tento program spustit v režimu kompatibility pro", a v rozevíracím seznamu vyberte "Windows Vista (Service Pack 2)". Po potvrzení tlačítkem "OK" spusťte komunikačního klienta.
Kliknutím na křížek zmizí klient z hlavního panelu a přesune se do oznamovací oblasti.
Foto: Uskromnění: Po krátkém nastavení lze roztahovačné aplikace vystrnadit z hlavního panelu do oznamovací oblasti.
23. SkyDrive
Práce na dokumentu společně s dalšími uživateli
Přehazovat si vzájemně e-mailem dokument kvůli množství drobných úprav je poněkud neefektivní. Daleko vhodnější by bylo spolupracovat na dálku v reálném čase.
TIP - Pomocí webové kancelářské sady Office Web Apps můžete dokumenty, sešity a poznámkové bloky nově upravovat spolu s dalšími uživateli ve stejný čas, navíc pro nekomerční použití bezplatně a s podobným komfortem jako v desktopové aplikaci.
Pro přístup k webové kanceláři je potřeba účet Windows Live. Pokud žádný nemáte, můžete jej získat na adrese live.com. Po přihlášení najdete webové protějšky aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote pod nabídkou "SkyDrive". Tlačítkem příslušné aplikace zde můžete buď vytvořit soubor nový, nebo jej pomocí "Přidat soubory" nahrát z počítače. Omezovat se přitom zrovna nemusíte, nahrávat můžete až 100MB soubory, celková kapacita SkyDrive činí 25 GB.
Pro přístup dalších uživatelů SkyDrive k souboru je potřeba nastavit sdílení. Za tím účelem klikněte u souboru na tlačítko "Zobrazit informace", čímž se vpravo zobrazí kontextová nabídka. Tam pokračujte na "Upravit oprávnění".
Na stránce nastavení přístupu zadejte e-mailovou adresu nebo jméno z kontaktů uživatelů Windows Live, se kterými chcete soubor sdílet. Pomocí rozbalovacího pole u každého přidaného uživatele můžete dodatečně nastavit buďto plné oprávnění k úpravám, nebo pouze přístup pro čtení. Po uložení nastavení můžete volitelně na další stránce odeslat uvedeným uživatelům oznámení o povolení přístupu. Uživatelé s takto uděleným přístupem najdou váš soubor na hlavní stránce svého SkyDrive pod nabídkou "Dokumenty sdílené s vámi".
UPOZORNĚNÍ: Až do této chvíle byl postup univerzální a nezáleželo na typu souboru. Mezi úpravou dokumentu, sešitu, poznámkového bloku a prezentace však existují rozdíly.
WORD: Promítnutí změn v daném dokumentu provedených jinými uživateli proběhne vždy po stisknutí tlačítka "Uložit". Pro lepší přehlednost jsou provedené změny od dalších uživatelů zvýrazněny zelenou barvou. Přepnutím na "Zobrazení | Další autoři" můžete sledovat, kteří uživatelé na dokumentu právě pracují.
EXCEL: Provedené změny se automaticky vzájemně aktualizují přibližně každých pět sekund. V pravém dolním rohu sešitu můžete zjistit, kteří uživatelé právě provádějí úpravy. Na rozdíl od dokumentů Wordu nejsou změny od dalších uživatelů barevně odlišeny a při společných úpravách nelze přejít z webové aplikace do Excelu v počítači.
ONENOTE: Synchronizace probíhá s mírným zpožděním automaticky. I při vzájemné spolupráci na jednom poznámkovém bloku je možné přepnout z webové aplikace do OneNote 2010 v počítači. Starší verze OneNote nejsou podporovány.
POWERPOINT: Prezentaci může v jeden okamžik upravovat pouze jeden uživatel. Ostatním uživatelům je prezentace k dispozici pouze pro čtení.
Foto: Kolektivně: Úpravy je možné provádět ve stejnou chvíli spolu s dalšími uživateli.
24. Opera 10.50
Náhled na nové e-maily v nabídce rychlého přístupu
Mít Gmail v nabídce rychlého přístupu je zkrátka výhoda. Věděli jste ale, že do matice webových stránek můžete doinstalovat daleko praktičtější miniaplikaci pro nahlédnutí přímo do schránky?
TIP - Panel rychlého přístupu v Opeře od verze 10.50 lze použít nejen pro připnutí webových stránek, ale lze do něj doinstalovat také řadu praktických doplňků. Jedním z nich je i Gmail on speed dial. Tento doplněk zobrazí v panelu rychlého přístupu vždy aktuální náhled na nové e-maily v doručené poště Gmailu, a i když má tento náhled pouze informační charakter (na e-maily nelze kliknout ani s nimi nijak jinak manipulovat), je toto řešení oproti běžnému zástupci daleko praktičtější.
Pro nainstalování doplňku do prohlížeče klikněte v panelu rychlého přístupu na prázdnou pozici jako při přidávání webové stránky a zvolte "Získat další rozšíření ". Otevře se webová galerie s doplňky, kde do vyhledávacího pole napište "Gmail on speed dial" a potvrďte klávesou [Enter]. U vyhledaného doplňku klikněte na "Install" a pak zvolte "Instalovat ". Mezi webovými stránkami na panelu rychlého spuštění nyní najdete náhled s aktuálním výpisem posledních nepřečtených e-mailů. Kliknutím na tento náhled otevřete samostatný list s Gmailem.
Foto: Náhled: Nové e-maily na panelu rychlého přístupu.
25. Rychlé tipy
TELEFONNÍ SEZNAM PŘÁTEL Z FACEBOOKU
Seznam telefonních čísel všech přátel, kteří tento kontakt ve svém profilu vyplnili, vyvoláte z levého menu hlavní stránky postupem "Přátelé | Správa seznamu přátel | Kontakty".
ZOBRAZENÍ VÍCE ZPRÁV NAJEDNOU V GMAILU
Počet zobrazených zpráv na jedné stránce můžete navýšit až na 100. Slouží k tomu volba "Maximální velikost stránky" v nabídce "Možnosti | Nastavení služby Mail | Obecné".
ŠKODLIVÉ SKRIPTY NA FACEBOOKU
Pokud jste na Facebooku narazili na stránku, která vás pod lákavou záminkou vyzývá, abyste do adresního řádku prohlížeče zkopírovali určitý kód, nedělejte to. Jde o škodlivý skript.
POKROČILÉ OVLÁDÁNÍ HOTMAILU
Vytvořit nový e-mail, uložit koncept a další běžné úkony můžete provádět ve své webové schránce pomocí klávesových zkratek – jejich kompletní seznam najdete na adrese http://jdem.cz/qhzy6.
TŘÍDÉNÍ KONTAKTŮ VE SKYPU
Pokud máte ve Skypu velké množství kontaktů, můžete je pro lepší přehlednost roztřídit do skupin. Jednotlivé skupiny vytvoříte postupem "Kontakty | Skupina kontaktů | Nová Kategorie".
ZMĚNA ROZLOŽENÍ VE GMAILU
Aktivováním funkce "Podokno náhledu" v laboratoři Gmailu můžete přepnout rozložení schránky do podoby známé z Outlooku (svislé rozdělení) nebo Thunderbirdu (vodorovné rozdělení). Přepínač rozložení najdete po aktivování funkce v pravé části panelu nástrojů.
DIGITÁLNÍ FOTO
26. Profesionální tip
Kreativní tipy pro perfektní video
Abyste natočili pěkné video, nemusíte být zrovna profesionální fotograf nebo kameraman s dlouholetými zkušenostmi. Kvalitních výsledků můžete dosáhnout pomocí několika jednoduchých tipů a triků.
PERFEKTNÍ PORTRÉTNÍ ZÁBĚRY
Velké snímače digitálních jednookých zrcadlovek a kvalitní objektiv neumožňují pouze pořízení pěkných záběrů, ale i nastavení hloubky ostrosti. Rozmazané pozadí za natáčeným objektem má na celkové vyznění záběru velký vliv a přitahuje pozornost diváka k modelu. V případě digitálních zrcadlovek tento efekt snadno ovlivníte pomocí správného nastavení clony. Čím více otevřete clonu (nastavíte menší clonové číslo), tím bude pozadí rozmazanější a efekt výraznější. Pokud ale k natáčení videa používáte kompaktní fotoaparát, tuto možnost nemáte. Podobného účinku však dosáhnete pomocí malého triku. Při něm je důležité, aby osoba, která má být zachycena na záběru, stála několik metrů od pozadí a vy jste stáli několik metrů před osobou. Pomocí zoomu potom zvolíte požadovaný výřez obrazu a fotoaparát zaostříte na osobu. Díky větším vzdálenostem pak bude pozadí rozostřené. Aby se zabránilo roztřesení záběru kvůli vyššímu zoomu, doporučujeme při natáčení použít stativ.
POUŽIJTE BAREVNÉ FILTRY
U mnoha digitálních fotoaparátů můžete použít integrované barevné filtry nejen při fotografování, ale i při natáčení videa. Stačí pak jen několik nastavení v nabídce fotoaparátu, a videozáběry dostanou úplně jiný nádech a náladu – například při použití černobílého nebo sépiového filtru. Není samozřejmě nutné použít tyto filtry hned při natáčení. Pokud si chcete nechat ještě všechny možnosti otevřené, můžete použití filtrů nechat až na postprocessing.
AKČNĚJŠÍ ZÁBĚRY SE ZMĚNOU PERSPEKTIVY
Film by se měl skládat z více střihů. Je-li záběr dlouhý a scéna je zaznamenána pouze z jednoho úhlu, stává se video příliš monotónní a diváky patrně nezaujme. Náš tip: Zaznamenejte scénu z různých úhlů. Na delších záběrech ukažte model společně s okolím, aby se divák mohl zorientovat. Další zajímavý záběr může být z boku, kdy osobu natočíte postupně od hlavy až po boky, a můžete udělat i několik detailních záběrů na obličej a na ruce a využít pohled přes rameno. Záběry musíte samozřejmě vhodně sestříhat. Při sledování filmu pak budou vítanou změnou.
POZOR PŘI ZOOMOVÁNÍ
Přiblížení musí být prováděno pečlivě, protože později se může ukázat jako příliš rychlé nebo hektické. Abyste mohli se záběrem, při kterém použijete zoom, později pracovat, doporučujeme natáčet ještě tři sekundy po zoomování.
27. Fotografování
Ostré záběry díky perfektnímu stativuČíslo: 21
Chcete-li fotografovat něco víc než jen pár záběrů z dovolené nebo z rodinných oslav, brzy zjistíte, že budete potřebovat stativ. Jaký typ stativu však vybrat, aby splňoval vaše požadavky?
TIP - Pokud fotografujete krajinky nebo třeba v lese, nebudou vám řešení jako "Gorillapod" nebo monopol (stativ s jednou tyčí) v podstatě k ničemu. Budete potřebovat stativ typu tripod. Nehledě na to, zda je vyroben z kovu, nebo třeba z uhlíkových vláken, je tento typ stativu se třemi teleskopickými nohami velice stabilní. Tripod je ideální při fotografování rovných horizontů, perfektních výřezů nebo při čekání na první sluneční paprsky. Kromě hmotnosti a dalších vlastností pro vás bude důležité i to, aby vám vyhovoval svou výškou – abyste se nemuseli zbytečně krčit.
Foto: Klasika: Stativ se třemi nohami (tripod) je ideální volbou a lze jej použít téměř v jakékoli situaci.
28. Vybavení
Použijte levné polarizační filtry pro jasnější barvy
Pořídili jste svým fotoaparátem spoustu venkovních záběrů, ale na počítači jste zjistili, že na mnoha z nich jsou nežádoucí odlesky, kterých jste si při fotografování nevšimli.
TIP - Do vybavení fotografa, který hodně cestuje a fotografuje venku, by měl patřit i polarizační filtr. To proto, že tento filtr pomůže zlepšit fotografie: například odstraní nežádoucí účinky slunečního svitu a změní barevné podání – světlo je při jeho použití přirozenější.
Důležité: Pro digitální jednookou zrcadlovku jsou za jasného počasí vhodné pouze kruhové polarizační filtry. Díky nim je pak například obloha modřejší a tmavší a celkově se díky filtru fotografie zdokonalí. Řeka je při jeho použití tyrkysovější a šedý písek získá přirozenější barevné podání. Vzduch je čistší, protože nedochází k žádným nežádoucím odleskům světla. Kromě filtrování těchto odlesků dochází i k potlačení klasických odrazů světla: fotografování přes průhledné sklo nebo fotografování vodní plochy je stejně jednoduché jako zachycení okenních tabulí bez odrazu, například při fotografování moderní architektury.
Foto: Polarizační filtr: Pro lepší barvy a pro odstranění nežádoucích odlesků na fotografiích můžete použít kruhový polarizační filtr.
29. Fotografování zvířat
Vyfoťte v zoo velké, živé a pěkné snímky
Celý den jste příjemně strávili v zoologické zahradě. S pořízenými fotografiemi ale nejste úplně spokojeni, i když zvířat je na nich zachyceno hodně. Příště na to chcete jít trochu jinak a získat lepší výsledky.
TIP - Pokud chcete v zoologické zahradě pořídit působivé fotografie zvířat, musíte se vybavit fotoaparátem s dobrou optikou s velkou ohniskovou vzdáleností (teleobjektivem). Nemusí to být ale jen digitální zrcadlovka. Použít můžete i některé kompaktní megazoomy, jako například Fujifilm F100fs. Jeho maximální ohnisková vzdálenost je totiž výborných 400 mm, takže s ním můžete pořídit detailní záběry z poměrně velké vzdálenosti. Jeho rozlišení je přitom 11,1 megapixelu, což představuje i značnou rezervu pro případné další úpravy a výřezy.
Co se týká rozlišení, majitelé digitálních zrcadlovek budou mít ještě větší výhodu, protože rozlišení jejich přístroje bude patrně ještě vyšší, stejně jako kvalita snímků. I přes to se vyplatí k zrcadlovce pořádný objektiv. Zkuste si i třeba jen na den zapůjčit objektiv s velkou světelností a ohniskovou vzdáleností. Důležitým rysem se v tomto případě stává i stabilizace obrazu v objektivu nebo fotoaparátu. Pomoci by měl ale hlavně stativ, který bude důležitý především při fotografování tmavších oblastí nebo při realizování nějakých speciálních fotografických nápadů.
Foto: Teleobjektiv: Kromě tripodu se do zoo vybavte i objektivem s velkou ohniskovou vzdáleností, dostatečnou pro vyfotografování vzrušujících portrétů zvířat.
30. Digitální zrcadlovky
Použití levnějšího telekonvertoru místo drahého objektivu
Chystáte se na dovolenou, kde chcete pochopitelně i fotografovat. Hodil by se vám i objektiv s větší ohniskovou vzdáleností, který je ale příliš drahý. Uvažovat však můžete i o ekonomičtější variantě – zvětšit ohniskovou vzdálenost svého stávajícího objektivu můžete i prostřednictvím telekonvertoru.
TIP - Telekonvertor se vkládá mezi tělo fotografického přístroje a objektiv a prodlužuje ohniskovou vzdálenost objektivu fotoaparátu. Při prodloužené ohniskové vzdálenosti se zmenšuje úhel záběru a bohužel se i snižuje světelnost objektivu. To je samozřejmě nevýhoda tohoto řešení, se kterou se musí při fotografování počítat. V případě 2× telekonvertoru to znamená v podstatě dvojnásobnou ztrátu jasu objektivu. Pokud byla například jeho světelnost 1:2,8, sníží se po instalaci telekonvertoru na 1:5,6.
Telekonvertor má však i své výhody – jde o jednoduché a poměrně levné zařízení, které je navíc mnohem menší než druhý objektiv. A pokud máte základní objektiv s dobrou světelností, neměl by být tak velký problém s jejím snížením. Při výběru konvertoru musíte samozřejmě dbát o to, aby byl kompatibilní s vaším fotoaparátem a objektivem. Vyhnete se pak nepříjemnému překvapení v podobě obrazových chyb nebo celkové nefunkčnosti. Telekonvertor se osazuje mezi fotoaparát a objektiv a v mnoha případech na něj není elektronika fotoaparátu připravena – fotografie pak mohou být rozmazané, protože nefunguje automatické zaostřování. Musíte tedy vypnout automatiku a ostřit pouze ručně.
Telekonvertor je ovšem skvělou volbou, pokud jde o cenu. Stojí totiž jen zlomek ceny, kterou by stál nový objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností. I přesto byste si ale měli vyzkoušet, jestli jeho zakoupení bude stát za to. Pokud tedy můžete, vypůjčete si ho na zkušební dobu nebo zvolte takový typ prodeje, abyste v případě nespokojenosti mohli telekonvertor vrátit bez udání důvodů.
31. Nahrávání videa
Jak otočit video do správné pozice
Se svým digitálním fotoaparátem jsme natáčeli video. V zápalu filmování jste ale nějak zapomněli, že natáčet na výšku není tak úplně nejlepší nápad a že video je pak otočené. Jsou to ale cenné záběry, které už se nebudou opakovat, a tak byste je chtěli mít ve správné poloze.
TIP - Se svým fotoaparátem fotografujete často a často také používáte záběry na výšku. Otočíte fotoaparát a fotíte, přičemž s takovýmito snímky nejsou v počítači žádné problémy. Teď jste si ale pustili video, které jste také bohužel natáčeli na výšku, a to už tak bezproblémové není. Naštěstí to lze vyřešit pomocí softwaru. Uživatelé Windows 7 si mohou stáhnout program Windows Live Movie Maker a video jednoduše otočit pomocí ikony "Otočit doleva" (případně doprava) v nabídce "Domů". Dále můžete použít oblíbený, volně dostupný nástroj VirtualDub, který stáhnete z internetu – nabízí funkci "Otočit". Podporuje ale jen soubory AVI, takže se hodí pro fotoaparáty Canon, Nikon a Casio. Pokud chcete otočit video jiného formátu, použijte třeba nástroj Super 2011 (www.erightsoft.com/SUPER.html). Ten má ale určité omezení – při konverzi totiž dojde ke zhoršení kvality obrazu.
Foto: Na výšku: Pokud takhle nějak vypadá vaše video, něco se během nahrávání nepovedlo. Dá se to ale zachránit pomocí softwaru
HARDWARE
32. Profesionální tip
Upgrade ATI Radeon HD 6950
S novým firmwarem můžete zvýšit výkon své postarší grafické karty ATI Radeon HD 6950, která pak bude výkonnostně odpovídat mnohem dražší kartě ATI Radeon HD 6970. Chip vám ukáže, jak na to…
Vaše grafická karta Radeon HD 6950