TOP10 NA WEBU
Aktuální hardwarové žebříčky naleznete na www.chip.cz/top-10
Z testlabu – Chip Top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL
Máloco stárne tak rychle jako počítačový hardware a moderní mobilní zařízení, a to se nás ještě výrobci snaží přesvědčit, že jde o spotřební zboží, které by se mělo po několika letech vyhodit a nahradit novější verzí. Opravy a náhradní díly jsou drahé a třeba z výměny baterie se může stát složitý proces, který se nevyplatí. Baterie totiž často není uživatelsky přístupná, a za výměnu tedy musíte zaplatit nebo se vybavit vhodným zařízením (šroubováky). Máme pro vás ale několik rad, které vám pomohou životnost vašeho hardwaru prodloužit.
V dalším našem hardwarovém článku se dozvíte, jak správně a jak vůbec taktovat svůj procesor. Pokud s ním nejste spokojeni, můžete si novější a cenově zajímavý model najít v naší tabulce procesorů. V poměru cena/výkon teď dost často vedou procesory Intel "Sandy Bridge" – a na ně jsme se zaměřili i v našem srovnávacím testu 14- a 15palcových notebooků.
V příštím čísle na tento test navážeme a představíme vám výsledky testu modelů s úhlopříčkou okolo 13 palců. Těch se v poslední době objevilo hodně a mají výhodu v menších rozměrech při zachování vysokého výkonu.
Notebooky jsou stále populární a většina uživatelů chce mít vždy všechno pěkně u sebe – systém, programy i data –, a ne někde v "cloudu". Cloudová řešení se k nám ale také už brzy dostanou. Do příštího čísla připravujeme srovnání dvou "chromebooků", speciálních notebooků, které jsou postaveny na systému Chrome OS, který vám v postatě jen zprostředkuje prohlížeč Chrome, a vše ostatní spouštíte a máte v "cloudu". Výhodou je jednoduchost, rychlý start a nízké náklady. Má to ale samozřejmě i své nevýhody, například v podobě neustálé potřeby připojení.
Podrobnosti rozebereme příště, je ale zajímavé, jak se, ač poměrně krátká, historie počítačů někdy opakuje. Zpočátku se k sálovým počítačům používaly terminály. S modernějším nápadem jednoduchého počítače (tenkého klienta) připojeného k síti přišla kolem roku 1996 firma Oracle. Malý síťový počítač "Network Computer – NC" bez pevného disku a disketové mechaniky měl nahradit v té době drahé, zbytečně komplikované a těžko spravovatelné osobní počítače. Hodně se o této koncepci psalo, dokonce se na trh dostaly i reálné produkty: designově zajímavý síťový počítač JavaStation od firmy Sun Microsystems (kterou později Oracle koupil) byl založen na 110MHz procesoru MicroSPARC IIe a operačním systému JavaOS, který byl doplněn webovým prohlížečem Hotjava.
Toto řešení se však na trhu neprosadilo – stanice byly příliš drahé (nakonec v podstatě dražší než zatracované osobní počítače, které toho nabízely přece jen víc), nasazení poměrně složité a ne vše fungovalo, jak mělo. Síťové počítače tedy nepřežily rok 2000. Teď jsou samozřejmě možnosti připojení mnohem lepší, ani tak ale nelze s masivním nástupem chromebooků počítat – a to i přes to, že řada uživatelů zapíná počítač jen kvůli tomu, aby si spustili internetový prohlížeč
Blu–ray přehrávače
České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu–ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test 15 přehrávačů nejnovější generace.
Digitální fotoaparáty
Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete 25 nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.
Externí 2,5" pevné disky
Externí disky velikosti 2,5" jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.
Interní 2,5" disky, SATA
Disky se používají především v přenosných počítačích, externích discích, ale i síťových discích. Mají malé rozměry a nízkou spotřebu.
LCD monitory – 26–30"
Zvažujete–li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD monitorů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete–li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída (100–90,0)
Vyšší třída (89,9–75,0)
Střední třída (74,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0)