Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows 7
Snížení výšky superbaru
Nový hlavní panel v poslední edici Windows, tzv. superbar, je praktický. Podle vašeho názoru by však jeho lišta mohla být trochu nižší a přenechat tak více místa aplikacím
TIP - Na superbar klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte kontextový příkaz "Vlastnosti". Nyní na kartě "Hlavní panel " v sekci "Vzhled hlavního panelu" zaškrtněte volbu "Použít malé ikony". Nakonec tuto změnu potvrďte tlačítkem "OK". Operační systém pak výšku superbaru zredukuje. Beze změny zůstane jen tlačítko "Start", takže nyní trochu přečnívá nad zbývající lištu – dá se to dokonce interpretovat i jako elegantní efekt.
Foto: Méně je více: Chcete-li na ploše získat více místa pro aplikace, použijte malé ikony.
2. Windows 98, XP, Vista
Načasované vypnutí počítače
Počítač se právě zabývá delší úlohou, která nevyžaduje vaši přítomnost. Abyste se kvůli jeho vypnutí nemuseli vracet zpět, měl by se korektně vypnout samočinně.
TIP - Takové přání vám splní freewarový nástroj Vista Shutdown Timer, který si můžete zavést do počítače z internetové adresy vistashutdowntimer.toflo.de. Za tím účelem na konci webové stránky za "Version 1.8:" klikněte na odkaz "here" u uložte soubor "Vista-ShutdownTimer1.8.exe" do libovolného adresáře. Žádná speciální instalace není zapotřebí. Vista Shutdown Timer spustíte prostě dvojitým kliknutím na jeho položku v Průzkumníku. Podle údajů výrobce běží nástroj pod Windows Vista, XP, 2000, ME a 98. V našem testu se bez problémů a spolehlivě zhostil svého úkolu také pod Windows 7.
S nástrojem Vista Shutdown Timer můžete v naplánovaném okamžiku uživatele odhlásit od systému (volba "Log off"), uvést Windows do režimu spánku nebo úsporného režimu, iniciovat restart nebo operační systém kompletně ukončit a počítač vypnout. Požadovanou akci definujete prostým kliknutím na příslušné tlačítko.
V rozšířené spodní části dialogu můžete zvolenou akci tlačítkem, jako například "Restart now", vyvolat ihned, nebo jí přiřadit pozdější čas. Zde máte znovu k dispozici dva režimy: buď určíte požadovanou čekací dobu v jednotkách "minutes", nebo v dalším řádku stanovíte přesný denní čas.
Nejlepší je zrušit zaškrtnutí u volby "minimize to System Tray", abyste měli nástroj při běžícím timeru kdykoli dosažitelný přes hlavní panel. Na závěr můžete zvolit "Run Timer".
Abyste při práci nebyli náhle překvapeni samovolným vypnutím, krátce před uplynutím lhůty se na obrazovce objeví zřetelná upozornění na blížící se akci, která se opakují ve zkracujících se intervalech. Posledních 15 sekund odpočítává nástroj jako countdown. Zhruba pět sekund před akcí nabídne Vista Shutdown Timer navíc možnost odpočítávání zastavit kliknutím na jednoduché tlačítko.
Foto: Časovaná roznětka: S nástrojem Vista Shutdown Timer se může počítač v libovolném okamžiku automaticky vypnout.
3. Windows Vista, 7
Vybavení uživatelských účtů náhodnými hesly
Svůj pracovní počítač sdílíte s dalšími osobami. Díky různým uživatelským účtům chráněným hesly to není žádný problém. Obtížné však bývá zvolit bezpečné heslo.
TIP - Náhodná hesla pro jednotlivé uživatelské účty si můžete nechat vygenerovat. Taková hesla obsahují malá i velká písmena, číslice i zvláštní znaky, takže obecně platí za bezpečná – byť jsou s osmi znaky relativně krátká.
V nabídce Start klikněte na "Start | Všechny programy | Příslušenství | Příkazový řádek" a v místní nabídce zvolte příkaz "Spustit jako správce". Tento příkaz možná budete muset autorizovat výběrem uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla.
Potom do příkazového řádku zapište příkaz "net user
Upozornění: Windows vytvoří heslo, vypíší jej v příkazovém řádku a obratem jej přiřadí udanému uživatelskému účtu. Proto si vypsané heslo bezpodmínečně musíte ihned poznamenat. Bez tohoto hesla se už nebudete moci k danému účtu přihlásit. Proto byste také vždy měli mít nejméně jeden účet s oprávněním správce, jehož heslo jste nevytvářeli náhodným výběrem. Tento účet můžete použít v případě nouze, abyste hesla pro každý jiný účet přepsali přiřazením pokaždé nového hesla.
Foto: Heslo, prosím: V režimu příkazového řádku vytvoříte bezpečné heslo a přiřadíte je danému uživatelskému účtu.
4. Windows Vista, 7
Personalizace PowerShellu pomocí profilů
V PowerShellu Windows se dají pro příkazy a funkce definovat pohodlné přezdívky (aliasy). Poněvadž však vždy platí jen pro aktuální seanci, chtěli byste si je uložit a v případě potřeby opět zavést.
TIP - V PowerShellu slouží profily k uložení uživatelských přizpůsobení a vlastních nastavení, která se při spuštění automaticky zavedou a provedou. Funguje to podobně jako dříve příkazy v dávkovém souboru "autoexec.bat" při bootování. Přitom je pro jednotlivého uživatele možný profil, který je uložen v souboru "Microsoft.PowerShell_ profile.ps1" v uživatelských datech. To ale funguje také obecně pro PowerShell, pokud se nachází v souboru "profile.ps1" v instalační složce PowerShellu.
Nejprve spusťte PowerShell. Pomocí "Test-Path $profile" zjistíte, zda už profilový soubor existuje. V případě záporné odpovědi "False" musíte soubor nejprve založit. K tomu použijte příkaz "New-Item -path $profile -typefile -force". Tím je potřebný textový soubor vytvořen. Napříště jej pro zpracování v editoru budete moci rychle otevřít příkazem "notepad $profile".
V profilu nyní definujte taková nastavení, přezdívky a příkazy, které chcete mít neustále k dispozici. Jestliže například skripty ukládáte v určité složce, můžete PowerShell hned při spuštění navést na tuto složku, namísto abyste pokaždé začínali od základní složky uživatelského profilu pod Windows. K tomu použijte příkaz jako například "Set-Location G:\data\ skripty". Kromě toho je pro snadnější obsluhu vhodné uložit zde také přezdívky. Budete-li například chtít vyvolávat "notepad " rychleji zkratkou "np", můžete si ji zřídit pomocí "set-alias np notepad.exe". Do profilového souboru patří také obecně použitelné funkce.
Upozornění: Používání vlastních přezdívek je praktické, je ale třeba se ho pokud možno vystříhat v hotovém skriptu, poněvadž ten by pak eventuálně nemusel fungovat na jiném počítači.
5. Windows XP, Vista, 7
Zabránění přerušení automatického přihlašování
Pro potřeby předvádění potřebujete u počítače zajistit, aby se i při restartu vždy dostal do definovaného výchozího stavu s automaticky přihlášeným uživatelským účtem.
TIP - Také při automatickém přihlašování k počítači je za normálních okolností možné zaváděcí proces stiskem klávesy [Shift] přerušit a přihlásit se pod jiným uživatelským jménem. Pomocí položky v systémovém registru se však i tato cesta dá účinně zablokovat.
Za tím účelem otevřete v nabídce Start příkaz "Spustit", do vstupního pole – nebo od verze Vista přímo do hledacího pole – zadejte "regedit" a stiskněte [Enter]. Ověřovací dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte, podle verze systému, tlačítkem "Další" nebo "Ano".
V editoru registru navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ Winlogon". Potom klikněte do pravé části okna a otevřete příkaz "Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota". Jako název položky zadejte "IgnoreShiftOverride" a stiskněte [Enter]. Novou položku teď pro zpracování otevřete dvojitým kliknutím. Změňte její hodnotu na "1" a akci potvrďte tlačítkem "OK". Editor registru zavřete. Napříště už přihlašování k jinému uživatelskému účtu prostřednictvím [Shift] při bootování nebude možné. Budete-li později chtít obnovit standardní chování počítače, hodnotu nově založené položky registru nastavte na "0" nebo ji odstraňte.
Foto: Zajištěno: V systémovém registru lze také potlačit možnost alternativního přihlášení uživatele k počítači.
6. Rychlé tipy
PŘEPÍNÁNÍ NÁHLEDOVÝCH OKEN
Ve Windows 7 přepnete zobrazení náhledových oken kombinací [Windows]+[ T], po stisku [Alt]+[Shift]+[Tab] spatříte jejich celkový přehled.
ROZŠÍŘENÍ NABÍDKY START
Ve Windows XP za tím účelem myší přetáhněte jednotku nebo složku z Průzkumníka jako zástupce do nabídky Start.
ZMĚNA VELIKOSTI IKON
Chcete-li pod Windows 7 změnit velikost ikony na ploše, klikněte na ni, podržte stisknutou klávesu [Ctrl] a otáčejte kolečkem myši.
SPRÁVA POMOCNÝCH PROGRAMŮ
Kombinací [Windows]+[U] otevřete přímo "Správce nástrojů" nebo "Centrum usnadnění přístupu" z Ovládacích panelů.
PROHLEDÁNÍ PRŮZKUMNÍKA
Pro rychlou navigaci na první nebo další požadovaný prvek stiskněte jednou nebo víckrát odpovídající začáteční písmeno.
7. Windows Vista, 7
Snadná a rychlá změna ovládacího jazyka plochy
Dočetli jste se, že pro verze Business a Ultimate jsou k dispozici přídavné jazykové balíky pro přizpůsobení ovládací plochy. Rádi byste věděli, zda a jak by to eventuálně fungovalo i u vás.
TIP - Přijede-li k vám například návštěva z Francie, můžete jí své zajímavé kousky předvést pod francouzskými Windows. S freewarem Vistalizator se to podaří u každé verze, neboť nyní si můžete Microsoftem poskytovaný jazykový balík bezplatně stáhnout a nainstalovat.
Vistalizator najdete na webové adrese http://download.chip.eu/cz/Vistalizator_ 6146223.html. Nástroj bez další instalace rovnou spusťte. Hledání jazykových balíků zahajte kliknutím na "Help". V následném dialogu nejprve zvolte druh jazykových balíků vhodný pro váš systém podle toho, zda používáte Vistu nebo Windows 7, a to v 32bitové nebo 64bitové verzi. Obecně musíte používat MUI pakety (Multilingual User Interface), poněvadž LIP pakety (Language Interface Pack) pro Vistu většinou používají jako základ anglickojazyčná Windows. Nahoře tedy klikněte na vyhovující kategorii. Pak v seznamu vyhledejte požadovaný jazyk a přejděte na odkaz pro přímé stažení od Microsoftu.
Přibližně 200 MB velký balík uložte na pevný disk. Nyní klikněte na "Add languages ", navigujte na stažený EXE soubor a spusťte jej tlačítkem "Otevřít". Pokyn k expresnímu režimu potvrďte tlačítkem "OK". Přesto neměňte nastavení na "Internal ", neboť tato instalace je na jednom počítači možná jen jedinkrát. Klikněte na "Install language" a počkejte na dokončení. Na závěr schvalte tlačítkem "Yes" přepnutí na právě nainstalovaný jazyk. Nejprve zavřete všechny ostatní otevřené aplikace. Potom ve Vistalizatoru klikněte na "Exit" a potvrďte bezpečnostní dotaz, čímž systém spustíte s novými jazykovými nastaveními.
Foto: Internacionál: Vistalizator rychle naučí různé cizí jazyky i Home verze Visty a Windows 7.
8. Windows Vista, 7
Potlačení varovných zpráv při přístupu k síťové jednotce
Jestliže v připojené síťové jednotce kliknete pravým tlačítkem myši například na ZIP soubor, objeví se varovné hlášení od Windows nebo Internet Exploreru.
TIP - Windows zřejmě vaši lokální síť správně nepoznala a akci považují za internetový přístup k potenciálně nebezpečnému souboru, kdy by varování bylo oprávněné. Problém se dá odstranit odpovídajícím nastavením intranetu.
Za tím účelem klikněte v Ovládacích panelech na "Síť a internet" a potom na "Možnosti internetu". Aktivujte kartu "Zabezpečení". V sekci výběru zón označte ikonu "Místní intranet" a níže pak klikněte na "Weby". Tam by především měla být aktivována volba "Automaticky zjišťovat intranetovou síť". Klikněte na "Upřesnit ". Zde nadefinujte jiný počítač vaší lokální sítě jako člena intranetové zóny. Poněvadž se zde vlastně zadávají webové stránky, nejraději použijte formát "file://název počítače".
Upozornění: Pokud správný název počítače neznáte, klikněte na jiném počítači v Ovládacích panelech na "Systém a zabezpečení " nebo pod Vistou na "Systém a údržba" a potom na "Systém". Dole v dialogu se objeví hledaný název počítače.
Znovu se vraťte k prvnímu počítači a potvrďte zapsaný název tlačítkem "Přidat ". Pak otevřené dialogy zavřete. Tak jste druhý počítač zařadili do zóny "Intranet ", aniž byste změnili relevantní bezpečnostní nastavení.
Upozornění: Musíte-li přiřadit více počítačů nebo se přiřazení nepodaří, můžete také obecněji uvolnit intranetové stránky a síťové cesty. Za tím účelem znovu otevřete "Místní intranet" v sekci "Možnosti internetu" a klikněte na "Weby". Deaktivujte volbu "Automaticky zjišťovat intranetovou síť" a namísto toho aktivujte následující tři volby. Nastavení potvrďte tlačítkem "OK". Při této variantě dbejte, aby všechny síťové cesty byly považovány za důvěryhodné, což eventuálně může přece jen představovat bezpečnostní riziko. Lepší je proto varianta popsaná v úvodu.
Foto: Pro interní použití: Jasné přiřazení počítačů do zóny "Intranet" zabrání překvapivým varovným zprávám.
9. Windows 7
Trvalé zabránění náhodnému snížení hlasitosti
Často se stává, že Windows zřetelně sníží hlasitost reprodukce různých zdrojů. Pak musíte znovu nastavit úroveň hlasitosti manuálně. Chtěli byste znát příčinu tohoto jevu a také mu do budoucna zabránit.
TIP - Windows na pozadí sledují, zda je aktivní nějaká komunikace, například přes Skype. Tak jako ztišujete rádio při telefonování, Windows tuto úlohu přebírají za vás. Jakmile tedy takový proces rozpoznají nebo se nedopatřením domnívají, že jej rozpoznala, samočinně sníží hlasitost ostatních zvuků. Ty pak často zůstanou ztlumené i nadále. Mnohdy se efekt projeví i bez aktivní komunikace.
Pokud hudbu pozastavujete sami nebo Skype vůbec nepoužíváte, raději si automatiku odřekněte. Za tím účelem v Ovládacích panelech klikněte na "Hardware a zvuk" a v následném dialogu v sekci "Zvuk" na odkaz "Změnit systémové zvuky ". Pak přejděte na kartu "Komunikace", změňte volbu na "Neprovádět žádnou akci ", provedené změny potvrďte tlačítkem "Použít" a dialog zavřete tlačítkem "OK".
Foto: Pán v domě: Chcete-li se vyhnout problémům, zakažte Windows obecně svévolné rozhodování o úrovni hlasitosti.
10. Windows Vista, 7
Použití systémových proměnných v PowerShellu
Ve vlastních skriptech, které vytváříte ve Windows PowerShellu, byste rádi jako v Průzkumníku přistupovali k běžným systémovým proměnným, jako jsou třeba "%appdata%" nebo "%windir%".
TIP - V PowerShellu můžete pohodlně přistupovat k systémovým proměnným a používat je ve vlastních skriptech. Tak se skripty stanou méně závislými na konkrétní instalaci, a dají se tedy snáze přenášet na jiné počítače. Kromě toho si můžete načíst určité systémové informace, jako například specifikace procesoru, a dále je použít.
Proměnné prostředí jsou k dispozici v PowerShellu v jednotce "Env:". Příkazem "get-childitem env:" tedy získáte kompletní seznam existujících systémových proměnných s jejich konkrétními hodnotami. Na některé z těchto hodnot se lze odkázat ve tvaru "$env:windir", takže je možný přístup prostřednictvím předřazeného údaje logické jednotky i z jiných míst.
Metody a vlastnosti použitelné pro takový objekt vám prozradí příkaz "get childitem env: | getmember". Chcete-li naproti tomu vypsat vlastnosti určité položky, použijte například příkaz "get item env:windir | format list -property*". Tento příkaz zde například načte proměnnou "windir" jako objekt a předá ji příkazu uvedenému za znakem "pipe" k vypsání seznamu všech vlastností.
K přejmenování proměnné prostředí použijte "commandlet" "rename item" například ve tvaru "rename item env:tmp -newname tmp2". Podobně jednoduše můžete také změnit obsah pomocí "Set Item" s parametrem "-value". Například příkazem "set item env:TMP -value "C:\ Data\Temp"" nově nadefinujete dočasnou složku. Tímto způsobem lze také kombinovat funkce. Tak třeba příkazem "set item env:path -value (get content env: path+";C:\Test")" načtete proměnnou cesty v systému a doplníte složku "C:\ Test".
Upozornění: Změny v proměnných prostředí platí jen pro aktuální seanci. Trvalá nastavení musíte sami zařídit v profilu PowerShellu nebo v systému. Ale předdefinované systémové proměnné byste měli měnit nebo přejmenovávat jenom tehdy, jestliže účinky svých akcí přesně znáte.
Foto: Pomocníci: Využitím proměnných prostředí můžete zjistit důležité vlastnosti systému a použít je ve vlastních skriptech.
11. Windows Vista, 7
Zrychlení netbooku nebo staršího notebooku
Na cestách používáte nepříliš výkonný přenosný počítač s Vistou nebo Windows 7. Programy na něm nabíhají velmi pomalu a také pracovní rychlost je spíše malá.
TIP - Výpočetní výkon podstatně závisí na velikosti dostupné paměti (RAM). Máteli operační paměti 1 GB nebo méně, častěji dochází k odkládání jejího obsahu na pevný disk (stránkování), což může zejména v mobilních přístrojích citelně brzdit výpočet. Od Visty je k dispozici ve Windows 7 dále vylepšená metoda ReadyBoost, která systému poskytuje přídavnou flash paměť jako rozšíření RAM. Použít můžete běžnou USB paměť, a pohodlně dokonce i rychlou SD kartu.
Přitom by velikost přídavné paměti měla být dvoj- až čtyřnásobkem kapacity RAM. Kromě toho musí čtecí a zápisová rychlost vyhovovat určitým minimálním požadavkům, aby to celé vůbec fungovalo. Ale má-li být nějaký výsledek opravdu patrný, musí být tyto podmínky výrazně překročeny. Jedině tak se dá dosáhnout znatelného zrychlení. V mnoha případech je vhodné nasadit například SDHC kartu o kapacitě 4 GB a alespoň se zatříděním "Class 6". To zaručuje, že karta dosahuje zápisové rychlosti nejméně 6 MB/s.
Kartu zasuňte do slotu přenosného počítače a pak v dialogu "Přehrát automaticky " klikněte na "Zrychlit počítač". Karta zde nemusí být prázdná, stačí jen dostatečně velký volný prostor. Potom se automaticky otevře dialog "Vlastnosti" nové jednotky na kartě "Readyboost". Tam aktivujte volbu "Použít toto zařízení" a pomocí posuvníku určete rezervovanou velikost paměti. Minimálně je zde zapotřebí 230 MB, ale čím více, tím lépe. Nastavení potvrďte tlačítkem "Použít" a vše zavřete tlačítkem "OK".
V Průzkumníku je jednotka se zbývajícím paměťovým místem nadále normálně použitelná. Rezervované místo se nachází v souboru "ReadyBoost.sfcache ", který v běžném provozu na tomto počítači nesmíte odstranit. Po korektním vyjmutí jednotky se soubor vymaže a při novém připojení k původnímu počítači znovu automaticky založí. Pro pozdější všeobecné uvolnění místa prostě ReadyBoost v uvedeném dialogu zase vypněte.
Co zrychlení přinese a které nastavení je optimální, to si musíte na svém počítači vyzkoušet. Kdo ale například surfuje se čtyřmi otevřenými "taby", ten by měl zaznamenat citelné zlepšení. Vzhledem k tomu, že jsou dnes SD karty mimořádně levné, toto speciální nasazení určitě stojí za pokus.
12. Windows XP, Vista, 7
Současné zavření všech programů pod Windows
Chcete-li například instalovat nový software nebo vypnout počítač, pokaždé musíte postupně zavřít jednotlivé otevřené aplikace. To přece musí jít rychleji!
TIP - Opakované klikání pro zavření každého programu si můžete ušetřit s freewarem Close All Windows. Malý anglický nástroj najdete na našem Chip DVD. Rozbalte ZIP archiv a pak zkopírujte soubor "CloseAll.exe" do zvoleného místa. Instalace není potřebná. Praktické je například připnout programový soubor přetažením myší na hlavní panel Windows 7, abyste k němu měli stálý přístup. V dřívějších verzích Windows se k tomuto účelu doporučuje panel Snadné spuštění.
V budoucnu pak principiálně postačí kliknutí myší na ikonu nástroje, aby se všechny otevřené programy korektně zavřely. Může se ale stát, že budete muset ještě zodpovědět několik dotazů ohledně neuložených dokumentů, takže pár kliknutí přibude. Zato ale žádná data neztratíte. Volitelně se jednotlivé programy dají vyloučit z působnosti nástroje. Mohli byste tak třeba vyjmout "firefox.exe", aby nedopatřením nedošlo k zavření rozsáhlé relace v browseru.
Foto: Padla!: Malý freewarový nástroj Close All Windows automaticky zavře všechny otevřené aplikace – jediným kliknutím.
SOFTWARE
13. Word 2003, 2007, 2010
Zajištění funkce automatických oprav
Zatímco kontrola pravopisu vždy uživatelem definované položky spolehlivě rozpozná, integrované automatické opravy v některých případech selhávají. Žádná nastavení jste přitom neměnili.
TIP - Na rozdíl od standardního uživatelského slovníku kontroly pravopisu jsou položky automatických oprav vždy navázány na aktuální jazyk, a platí tedy v normálním případě jen pro české texty.
Problém může vzniknout i "samovolně", jestliže v českém textu použijete odborné termíny a cizí slova, takže Word v důsledku automatického rozpoznávání jazyka samočinně a nepozorovaně změní formát příslušného odstavce.
V takovém případě označte celý dokument klávesovou kombinací [Ctrl]+[A]. Ve Wordu 2003 otevřete příkaz "Nástroje | Jazyk | Nastavit jazyk". Od verze 2007 přejděte v pásu karet na kartu "Revize". Tam v sekci "Kontrola pravopisu" klikněte na ikonu "Nastavit jazyk" nebo ve Wordu 2010 na ikonu "Jazyk" a pak na "Nastavit jazyk kontroly pravopisu". Potom zvolte jazyk "Čeština", níže deaktivujte volbu "Automaticky rozpoznávat jazyk" a potvrďte tlačítkem "OK".
UPOZORNĚNÍ: Pokud často píšete cizojazyčné texty, měli byste si potřebné položky v automatických opravách zřídit pro každý další jazyk extra, když na takovém textu právě pracujete. Podmínkou přirozeně je, že Word jazyk korektně rozpoznal. Po takové přípravě bude kontrola pravopisu ve všech textech bezchybně fungovat – v kterémkoli jazyce.
Foto: Nouzové vypnutí: Pokud automatické rozpoznávání jazyka působí potíže, tuto funkci jednoduše deaktivujte.
14. Rychlé tipy
VÝPIS PŘÍKAZŮ ABOUT
Přehled všech použitelných about příkazů získáte zadáním "about:about" do adresního řádku Firefoxu 4 a stiskem [Enter].
HLEDÁNÍ ZÁSTUPNÝCH ZNAKŮ
Chcete-li v Office programech hledat zástupný znak jako "*", musíte pro maskování hledacímu pojmu předřadit znak tilda "~".
RYCHLÉ POZNÁMKY
S OneNote si uložíte oblast obrazovky jako poznámku tak, že stisknete [Windows]+[ S] a oblast označíte myší.
ZVÝŠENÍ POČTU ZPĚTNÝCH KROKŮ
Za tím účelem otevřete v PowerPointu "Nástroje | Možnosti" a na kartě "Úpravy" stanovte "Maximální počet kroků zpět".
ZRCADLENÍ TABULKY EXCELU
Po aktivaci "Nástroje | Možnosti" si na kartě "Mezinárodní" můžete zvolit "Zobrazit aktuální list zprava doleva"
15. Excel XP, 2003, 2007, 2010
Zjištění četnosti výskytu pojmu v určité oblasti buněk
V tabulce potřebujete zjistit, kolikrát se určitý pojem vyskytuje v dané oblasti buněk. Tak se například dozvíte, jak často je ve vašem seznamu uvedeno jméno nějakého města.
TIP - Obecně se pro takovou úlohu používá maticový vzorec, aby se pro příslušnou oblast sdružily jednotlivé funkce a podmínky. Exaktní definice vzorce závisí na tom, zda chcete rozlišovat velká a malá písmena a zda záleží na přesné shodě s hledacím pojmem.
Nejrychleji získáte kýžený výsledek pomocí maticového vzorce "{ =POČET(HLEDAT("pojem";oblast))}",
přičemž vzorec zadáte bez složených závorek, zato jej však jako maticový vzorec ukončíte klávesovou kombinací [Ctrl] +[Shift]+[Enter]. Tato varianta však najde a započítá všechny výskyty zadaného řetězce nezávisle na způsobu zápisu. Hledáteli třeba město "Bor", bude nalezena například i "Borovnice" ap.
Chcete-li nacházet pouze samostatně stojící pojmy, doplňte ve vzorci prázdný znak před a za hledací pojem a stejně tak upravte údaj oblasti. Vzorec pak bude vypadat například takto:
=POČET(HLEDAT("•"&"Bor"& "•";"•"&B2:B14&"•"))
Pokud naproti tomu musíte rozlišovat přesný způsob zápisu, budete potřebovat jiné porovnání než to, které nastoluje funkce "HLEDAT". Namísto ní použijte funkci "NAJÍT" se stejnými argumenty. Upozornění: Při nasazení maticových vzorců musíte jak při prvním zadání, tak po každém jejich zpracování dbát, abyste příslušnou akci uzavírali klávesovou kombinací [Ctrl]+[Shift]+[Enter]. Kdybyste například po změně vzorce stiskli jenom [Enter], příznak maticového vzorce by se ztratil. Pak máte ale možnost vzorec klávesou [F2] znovu otevřít pro úpravy a uvedenou kombinací jej znovu uložit jako maticový.
Foto: Kdo hledá, najde: Maticovým vzorcem zjistíte i počet nálezů hledaného pojmu ve zvolené oblasti
16. Office 2010
Zálohování a přenos vlastní konfigurace pásu karet
Pás karet v nových verzích Office jste si individuálně přizpůsobili a rozšířili o vlastní funkce. Teď chcete tuto konfiguraci přenést i na jiné počítače nebo zazálohovat.
TIP - Všechna individuální přizpůsobení pásu karet můžete exportovat do souboru. V Office 2010 se tak děje odděleně pro každou aplikaci Office. Za tím účelem otevřete například ve Wordu příkaz "Soubor | Možnosti" a vlevo zvolte kategorii "Přizpůsobit pás karet". Nyní vpravo dole klikněte na tlačítko "Import/Export" a pak na "Exportovat veškeré vlastní nastavení ". Poté navigujte na požadovanou složku a navržený název souboru s koncovkou ".exportedUI" ponechte beze změny. Následné kliknutí na "Uložit" zapíše upravenou konfiguraci do speciálního XML souboru, který se zavádí při každém spuštění. Postup zopakujte analogicky také v ostatních programech sady Office.
Na témže místě můžete příkazem "Importovat soubor vlastního nastavení" vlastní konfiguraci například po reinstalaci znovu nahrát nebo přenést do jiného počítače. Za tím účelem je třeba otevřít příslušný soubor typu "exportedUI" a bezpečnostní dotaz na přepsání nabídek potvrdit tlačítkem "Ano".
UPOZORNĚNÍ: Uvědomte si, že například vlastní makra pro tlačítka nejsou v této záloze obsažena. Takto definujete pouze potřebná volání příkazů. Makra musíte – jako v jiných případech – zálohovat a přenášet odděleně.
Foto: Osobní Office: Nastavení nabídek se dá tímto způsobem pohodlně zálohovat, přenášet a rekonstruovat
17. Excel 2010
Snadné a rychlé odstranění duplikátů
V rozsáhlé tabulce potřebujete odstranit zdvojené položky a hledáte rychlé a elegantní řešení, které by se obešlo bez filtrů nebo komplikovaných vzorců.
TIP - Označte oblast buněk, v níž chcete odstranit zdvojené položky. Potom v pásu karet klikněte na kartu "Data" a tam na tlačítko "Odebrat stejné". V následném dialogu můžete určit, které sloupce oblasti mají být zahrnuty do porovnávání jednotlivých řádků. Nemusí tedy všechny buňky dvou řádků vykazovat identický obsah, aby řádky byly vyhodnoceny jako duplikát. V sekci "Sloupce " prostě zrušte zaškrtnutí před sloupci, které mají být při porovnání ignorovány. Nakonec klikněte na "OK".
UPOZORNĚNÍ: Jestliže do porovnávání nezahrnete všechny sloupce, a tedy mezi jednotlivými řádky existují rozdíly, uchová si Excel vždy první (nejvýše nahoře ležící) řádek v seznamu řádků rozpoznaných jako duplikáty. To je důležité v případě, že dříve vyloučené buňky ještě budete později potřebovat.
Foto: Utajená dvojčata: Ačkoliv sloupec B vykazuje různé hodnoty, Excel při tomto nastavení rozezná duplikát.
18. Word 2007, 2010
Správa seznamu literatury pro vyloučení plagiátů
Píšete diplomovou nebo doktorskou práci a vzhledem k velkému rozsahu vaší literární rešerše doufáte v pomoc Wordu při správě seznamu literatury.
TIP - Od verze 2007 disponuje textový editor Microsoftu integrovanou správou citátů a seznamem literatury. Potřebné příkazy najdete v pásu karet na kartě "Odkazy " pod "Citace a bibliografie".
Když chcete do své práce vložit první literární odkaz, klikněte v ní na "Vložit citaci " a pak na "Přidat nový pramen". V následném dialogu "Vytvořit pramen" shromáždíte k tomuto zdroji všechna relevantní data. Nejdůležitější informací je klasifikace typu zdroje, například jako "Kniha", "Elektronický zdroj" nebo "Film". Word k tomu nabízí různé typy na výběr. Po zvolení typu pak uvidíte jemu odpovídající vstupní pole pro další informace. V případě knihy můžete vyplnit například pole "Autor", "Název", "Rok" a také "Město" a "Vydavatel". U filmu jsou naproti tomu zajímavé pouze "Název", "Režie" a "Rok".
Jakmile své zadání tlačítkem "OK" potvrdíte, textový editor váš citát opatří odpovídajícím odkazem. Chcete-li k tomu doplnit ještě příslušný počet stránek, pravým tlačítkem myši klikněte na odkaz a zvolte kontextový příkaz "Upravit citaci ". Máte-li znovu citovat už dříve definovaný zdroj, můžete jej prostě zvolit v nabídce "Vložit citaci". Seznam literatury přidáte prostřednictvím "Bibliografie | Vložit bibliografii ".
Obecně se zobrazení odkazů a seznamu literatury určuje v pásu karet po aktivaci příkazu "Styl". Nejlepší je si různé styly předem jednoduše vyzkoušet. Zásoba sahá od čistě numerického odkazu až po údaj obsahující autora, titul a rok vydání. Zvolený styl se přitom týká také nabízených vstupních polí v dialogu "Přidat nový pramen".
Takto během práce narůstá počet Wordem spravovaných odkazů. Program přitom rozlišuje mezi hlavním seznamem se všemi spravovanými zdroji a výpisem zdrojů použitých v aktuálním dokumentu. Pod "Vložit citaci" prezentuje Word výhradně odkazy použité v aktuálním dokumentu a také jen tyto zdroje přebírá do seznamu literatury. Nové referenční zdroje však Word doplňuje i do hlavního seznamu.
Chcete-li seznam pro aktuální dokument jednoduše doplnit z hlavního seznamu, aktivujte "Spravovat prameny". Následný dialog zobrazí oba seznamy, přičemž položku z hlavního seznamu pohodlně převezmete do seznamu pro aktuální dokument tlačítkem "Kopírovat".
Foto: Knihovník: Při správě a citacích zdrojů vás Word podporuje také prostřednictvím různých dokumentů.
19. Excel XP, 2003, 2007, 2010
Kombinované zobrazení v Excelu
V Excelu potřebujete v tabulce vidět nejen aktuální hodnoty, ale také vzorce které tyto hodnoty vygenerovaly. Jak na to?
TIP - Nejprve spusťte Excel a otevřte v něm sešit, v němž chcete současně pozorovat vzorce i jimi vypočítané hodnoty.
Potom v pásu karet verzí 2007 a 2010 na kartě "Zobrazení" klikněte na tlačítko "Nové okno". Excel pak zobrazí tentýž soubor ve dvou různých oknech. Teď klikněte na příkaz "Zobrazit vedle sebe", načež se obě okna podělí o plochu monitoru. Doporučuje se ještě také aktivovat volbu "Synchronní posuv". Tak zajistíte, aby se v obou oknech vždy objevoval tentýž výřez tabulky. Šířku sloupců v náhledu vzorců zvětšuje program samočinně.
U starších verzí Excelu se k témuž stavu dopracujete postupem "Okno | Nové okno", "Okno | Uspořádat". V následném dialogu zvolte například "Vodorovně" nebo "Svisle " a volbu potvrďte tlačítkem "OK".
Nakonec klikněte do jednoho z obou oken a klikněte na "Vzorce| Zobrazit vzorce ". Excel pak v tomto okně zamění hodnoty buněk za příslušné vzorce. Opětovným použitím tohoto příkazu se náhled přepne zpět na zobrazování vypočítaných hodnot.
INTERNET
20. Firefox 4
Zobrazení "tabů" – jako dříve – pod navigační lištou
Nová "vyklizená" ovládací plocha trochu ruší, poněvadž "taby" jsou nyní zobrazeny nad navigační lištou. Chtěli byste je proto mít v pozici, na kterou jste byli zvyklí.
TIP - Chcete-li navzájem zaměnit lištu tabů a navigační lištu, pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo v navigační liště nebo v hlavní nabídce. V kontextovém menu pak deaktivujte volbu "Panely navrchu". Zde také určujete, které další lišty budou viditelné. Hlavní nabídku můžete standardně nechat vypnutou, nebo ji vypnout, pokud po aktualizaci ještě zůstala zobrazena. Získáte tak více místa, přičemž jinak strukturovaný přístup k hlavní nabídce je nyní možný přes tlačítko "Firefox" v titulním řádku. Pokud v novém tvaru nabídky něco hned nenajdete, můžete si její obvyklou podobu zase rychle dočasně zobrazit stiskem klávesy [Alt]. Kromě toho ve Firefoxu 4 chybí stavový řádek a také jej už nelze přímo zapnout. Kdo tuto lištu přece jen pro určité doplňky jako například Foxytunes potřebuje, přes kontextové menu nyní aktivuje možnost "Lišta doplňků".
21. Internet Explorer 9
Aktivace nabídkových a nástrojových lišt podle přání
Nový Internet Explorer 9 působí bez lišt nabídek a nástrojů docela uspořádaně. Poněvadž však některé lišty přesto postrádáte, chtěli byste je opět zapnout, aby rozhraní vypadalo pokud možno jako dříve.
TIP - Se svým minimalistickým ovládacím prostředím se Internet Explorer zřejmě přiklání k trendu, který odstartoval Google Chrome. Po přivyknutí se toto uspořádání začne jevit jako docela výhodné, neboť tak zbývá více místa na webové stránky, a obsluha přesto zůstává podobně jednoduchá. Kdo se však přece jen nedokáže rozloučit s navyklými lištami, může si je rychle nechat opět zobrazit.
To se však neděje prostřednictvím voleb v nastavovacím dialogu. Místo toho klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v titulním řádku. V kontextové nabídce pak postupně zvolte například příkazy "Řádek nabídek" nebo "Stavový řádek ". Kromě toho se odtud dá také aktivovat "Panel příkazů" ve stylu Windows Vista a "Panel Oblíbené položky".
Poněkud matoucí je skutečnost, že "taby" (karty panelů) jsou umístěny vedle adresního pole. To sice šetří místo, mnohdy však také způsobuje záměny mezi tabem a adresním polem a snižuje počet současně zobrazitelných tabů. Pokud chcete mít všechny taby zobrazeny odděleně od adresního pole, klikněte opět pravým tlačítkem myši na volné místo v titulním řádku a v místní nabídce zvolte příkaz "Zobrazit záložky na samostatném řádku".
Upozornění: Pokud se rozhodnete pro kompaktní ovládací plochu, lištu nabídek vždy vyvoláte klávesou [Alt].
Foto: Vyklizeno: Přídavné řídicí a informační lišty se v Internet Exploreru 9 zapínají už jen na požádání.
22. Firefox 4
Použití starších doplňků v novém Firefoxu
Při přechodu na verzi 4 Firefoxu nejprve přijdete o mnoho dosud používaných rozšíření. Chtěli byste však mít možnost alespoň několik nejdůležitějších doplňků ihned nasadit ve Firefoxu 4.
TIP - Ve verzi 4 jsou mnohá rozšíření standardně deaktivována, poněvadž jejich kompatibilita s verzí 4 dosud nebyla zkontrolována a produkty uvolněny. Pro řadu zásuvných modulů jsou už sice pohotově nabízeny vhodné aktualizace, ale také jiná rozšíření jsou v mnoha případech technicky s Firefoxem 4 schopna spolupracovat. Abyste je mohli používat, musíte proto vypnout kontrolu kompatibility.
To zařídíte nastavením rozšířené konfigurace. Napište tedy do adresního řádku "about:config" a stiskněte [Enter]. Následnou varovnou zprávu potvrďte kliknutím na "Budu opatrný, slibuji!". Nyní klikněte do okna pravým tlačítkem myši a zvolte kontextový příkaz "Nová předvolba | Logická hodnota". Zadejte označení "extensions.checkcompatibility.4.0" a stiskněte [Enter]. V dalším dialogu zvolte nastavení "false" a klikněte na "OK". Panel s konfigurací zavřete. Napříště bude možné formálně nainstalovat také všechna starší rozšíření. Uvedené nastavení se přitom ale nestará o kompatibilitu, nýbrž prostě jen obejde její kontrolu. Může se proto stát, že některé nezkontrolované doplňky nebudou s Firefoxem 4 správně fungovat. Pak ovšem musíte počkat na aktualizaci od dodavatele.
Upozornění: Přesné označení přídavné položky závisí na použité verzi Firefoxu, kterou lze zjistit na konci názvu. Uvedená hodnota se vztahuje na konečnou verzi. Eventuálně byste místo toho nebo dodatečně mohli potřebovat ještě položky "extensions.checkcompatibility.4.0rc" pro "kandidáta na uvolnění" (release candidate) a "extensions.checkcompatibility.4.0b" pro beta verzi, jimž pokaždé přiřadíte hodnotu "false".
Foto: Obejití testu: Bez kontroly kompatibility se dají nainstalovat i stará rozšíření.
23. Thunderbird
Symbolické zobrazení země původu e-mailů
Zajímá vás, odkud k vám proudí ta spousta obdržených spamových a reklamních zpráv, nebo byste se chtěli dozvědět, ze které země ve skutečnosti pochází nový e-mailový kontakt.
TIP - S bezplatným rozšířením Country Lookup díky přiřazené ikoně vlajky na první pohled poznáte zemi původu e-mailové zprávy. To vám umožní rychlou kontrolu, zda zpráva opravdu pochází z Česka nebo od vašeho známého kontaktu z Německa, Rakouska, Francie či z USA. Pokud mail vašeho domnělého přítele naproti tomu pochází z neznámé země, měli byste s jeho obsahem zacházet skepticky a opatrně.
Country Lookup si můžete zdarma stáhnout ze známé internetové adresy https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/country-lookup/. Nejprve stáhněte XPI soubor. Pak v Thunderbirdu otevřete příkaz "Nástroje | Doplňky" a klikněte na tlačítko "Instalovat". Nyní můžete navigovat na nový XPI soubor a otevřít jej. Kliknutím na "Instalovat nyní" k tomu ještě udělíte potřebné povolení. Nakonec musíte restartovat Thunderbird.
Rozšíření nepotřebuje žádnou dodatečnou konfiguraci. Napříště se v záhlaví i v náhledu zpráv automaticky zobrazí vlajka příslušné země. Podržíte-li kurzor myši na vlajce, objeví se informace, která v některých případech obsahuje navíc k názvu země i město, v němž leží poslední uzlový bod.
24. Internet
Šikovné hledání informací o osobách na internetu
Pátráte po starém spolužákovi a rádi byste věděli, jaké možnosti vám v tomto směru může nabídnout internet. S Googlem jste při prvních pokusech moc nepochodili.
TIP - Vedle obecných vyhledávačů jako Google jsou na internetu také specializované služby pro hledání osob, například 123people nebo Yasni. Rešerši zahajte otevřením webové stránky www.123people.com. Potom v hledacím poli doplňte kompletní jméno, vedle případně změňte zemi a klikněte na "Search".
Služba pracuje na základě dotazování různých zdrojů v reálném čase, takže vyhledání může chvilku trvat. Pak obdržíte tematicky rozdělené nálezy v rubrikách jako telefonní seznam, e-mailové adresy, domény a webové odkazy, ale také další informace jako fotky, blogy, dokumenty a společenské sítě. V každé rubrice můžete vyvolat další nálezy. Ke každé položce najdete jako předřazený symbol zdroj informace, takže můžete rychle přejít na příslušnou stránku. Na výsledky však slepě nespoléhejte. Jednoznačné přiřazení zaručeno není.
Často se objeví více osob se stejným jménem, takže například není jasné, který blog nebo která fotka patří ke které osobě. Mnohdy jsou nalezeny nějaké fotografie z internetové stránky, na níž se hledané jméno vyskytuje. Kdo však hledá spolužáka, jistě sám pozná, které nálezy jsou relevantní.
Upozornění: Zkuste si někdy vyhledávat své vlastní jméno. Tak zjistíte, co se o vás ostatní mohou rychle na síti dovědět nebo také co se o vás domnívají vědět. Navíc tak můžete své obdržené výsledky lépe posoudit. Chcete-li nežádoucí data týkající se vaší osoby odstranit, musíte se vždy obrátit na původní webovou stránku, poněvadž 123people žádná data nearchivuje, jenom je vyhledává.
Foto: Dobrý čich: Na stránce 123people najdete obsáhlé informace o hledané osobě. Přiřazení však musíte zkontrolovat.
25. Google Chrome
Cílevědomé ukončení "zamrzlých" panelů nebo nástrojů
Často se stává, že jednotlivé skripty nebo webové stránky jsou chybně napsány a "zaseknou se" nebo že nějaký doplněk působí v browseru problémy. Zpravidla je pak nezbytný restart browseru.
TIP - Jako první browser zavedl Chrome konsekventní oddělení jednotlivých tabů (panelů) na úrovni procesů. Můžete se o tom přesvědčit, jestliže při více v browseru otevřených panelech spustíte Správce úloh. Stiskněte tedy klávesovou kombinaci [Ctrl]+[Shift]+[Esc] a přejděte na kartu "Procesy". Při například čtyřech otevřených panelech tam uvidíte minimálně pětkrát proces "chrome.exe". Už na tomto místě byste mohli procesy ukončit – není ovšem zřejmé, který proces patří ke kterému panelu.
Právě tuto informaci dodá interní správce úloh v Chrome. Můžete jej vyvolat z programového okna Chrome stiskem klávesové kombinace [Shift]+[Esc]. Alternativou je kliknutí pravým tlačítkem myši na volné místo nad adresní lištou a volba kontextového příkazu "Správce úloh". Následný dialog pak prozradí, s kterým panelem nebo doplňkem proces koreluje. Příslušnou položku označte a klikněte na "Ukončit proces".
Přes odkaz "Statistiky pro experty" můžete vyvolat ještě podrobnější informace o využití paměti jednotlivými procesy a poznat tak například, které webová stránka si nárokuje nejvíc paměťového místa. Přehled kromě toho ukazuje také obsazení paměti všemi ostatními momentálně otevřenými browsery. Tak můžete například bez problémů ukončit "zatuhlý" Flash Player nebo zavřít panel s chybnou webovou stránkou, aniž byste jakkoli ovlivnili ostatní činnost browseru. Zavřená stránka zobrazí v tabu odpovídající upozornění, a dokonce umožní okamžité znovuzavedení stránky.
Foto: Smart Shut down: Google Chrome nabízí možnost zavřít jednotlivé panely, pokud "zatuhly" nebo havarovaly.
26. Browser
Připnutí webových stránek k seznamům odkazů v hlavním panelu
Seznamy odkazů ve webových prohlížečích ukazují často nebo naposledy použité elementy. Pomocí malého triku se tam dají zcela cílevědomě ukotvit také určité webové stránky, aby se daly rychleji otvírat.
TIP - Které prvky Windows v seznamech zobrazují, to závisí na použitém browseru. Všem surfovacím programům je ale společné, že se elementy dají natrvalo připnout. Za tím účelem otevřete seznam odkazů kliknutím pravým tlačítkem myši na příslušnou ikonu v hlavním panelu. Poté opět pravým tlačítkem myši klikněte na požadovaný prvek a zvolte kontextový příkaz "Připnout do tohoto seznamu". Alternativně můžete kliknout na ikonku připínáčku vpravo od příslušné položky.
Pohodlně to funguje také pomocí přetažení myší. Chcete-li připnout právě otevřenou stránku, klikněte do adresního řádku browseru a předřazenou favikonu se stisknutým levým tlačítkem myši přetáhněte na ikonu browseru v hlavním panelu. Přitom je většinou možné dokonce přiřazení k jinému browseru. Jestliže například přetáhnete favikonu z Firefoxu na ikonu Internet Exploreru, bude daná stránka připojena rovnou tam. Pouze odkazy z Opery se tímto způsobem nedají přenášet. Odkaz přetažený přímo na volné místo v hlavním panelu bude přitom automaticky připojen ke standardnímu browseru.
Foto: Sedí: Aby se častěji používané webové stránky daly otevírat přímo, můžete je aktivně připnout k seznamu odkazů.
KOMUNIKACE
27. Skype
Zpřístupnění doplňků
Po aktualizaci na nejnovější verzi Skypu jste zažili nemilé překvapení – v nové verzi zcela chybí správce doplňků. Jsou vaše oblíbené šachové partie po Skypu minulostí?
TIP - Proces ukončení podpory aplikací třetích stran trvá již od roku 2009, kdy Skype přestal certifikovat nové aplikace. Prostřednictvím správce doplňků však bylo možné hry a nástroje ještě téměř dva roky používat. Tento stav ukončila až aktuální verze 5.3.0.120.
Pokud byste přece jen ještě nějakou dobu hry nebo nástroje rádi používali, můžete si poslední verzi podporující doplňky stále ještě stáhnout ze stránky shop.skype.com/extras. Ale pozor! Po spuštění instalačního průvodce je nejprve potřeba kliknout na "Možnosti" a zatržítkem aktivovat volbu "Instalovat Správce doplňků Skype". Až poté proveďte instalaci.
Foto: Minulost: Se současnou podobou správce doplňků se v nových verzích Skypu již nesetkáme.
28. Facebook
Nastavení viditelnosti na chatu
Při návštěvě Facebooku byste si rádi vybrali, pro koho chcete být na chatu viditelní a pro koho nikoliv.
TIP - Chat na Facebooku sice neumožňuje toto nastavení pro konkrétní přátele, můžete se však "zneviditelnit" pro určitou skupinu vašich přátel.
Pro vytvoření takovéto skupiny otevřete hlavní stránku a v levém menu klikněte na "Přátelé". Na nové stránce pokračujte kliknutím na "Upravit možnosti přátel" a na další stránce zvolte "Vytvořit seznam ". Nový seznam si libovolně pojmenujte a zahrňte do něj ty přátele, před kterými chcete svou přítomnost na chatu skrýt. Jakmile budete hotovi, vše potvrďte tlačítkem "Vytvořit seznam".
Nyní rozevřete panel pro chat. Přátelé, které jste zahrnuli do nově vytvořeného seznamu, budou ve své vlastní skupině. Pro přejití do stavu off-line můžete nyní použít přepínač u názvu této skupiny.
Foto: Seznamy přátel: Roztříděním svých přátel do seznamů můžete být na chatu viditelní pouze pro vybrané přátele.
29. Chrome
TweetDeck jako aplikace v prohlížeči
Přepínání mezi více účty na Twitteru není na webu řešeno příliš šikovně. Daleko lépe to zvládá desktopový klient TweetDeck. Jen kdyby nebyl tak těžkopádný…
TIP - Desktopová verze TweetDecku využívá ke svému chodu prostředí Adobe AIR, které je na systémové prostředky poměrně náročné. To může především na pomalejších strojích reakce TweetDecku nepříjemně zpomalovat.
Naštěstí existuje i skromnější verze, určená pro použití v prohlížeči Chrome. Jde o webovou aplikaci využívající HTML5 a do prohlížeče si ji můžete zdarma doinstalovat z internetového obchodu Chrome na adrese chrome.google.com/webstore. Na stránku s aplikací se v katalogu nejrychleji dostanete pomocí vyhledávacího pole, kde jednoduše vyhledejte "TweetDeck". Nutno jen podotknout, že pro instalování aplikací z obchodu je potřeba učet Google.
Po instalaci se zástupce aplikace zobrazí na šachovnici nového panelu v sekci "Aplikace". Při prvním spuštění vám aplikace nabídne tři možné způsoby přihlášení.
V případě, že na počítači máte již z dřívějška nainstalovanou desktopovou verzi TweetDecku, pokračujte na rozcestníku kliknutím na "Import from TweetDeck desktop" a potvrďte export přihlašovacích údajů do webové verze kliknutím na "OK". A to je vše, nyní můžete desktopovou verzi TweetDecku ukončit a klidně i odinstalovat, neboť přihlašovací údaje k účtům i nastavení rozmístění sloupců se překopírovalo do verze pro Chrome.
Foto: Integrace: Pokud jste TweetDeck používali již na desktopu, bude přechod na verzi pro Chrome otázkou několika sekund.
30. About.me
Osobní vizitka na webu
Za účelem osobní prezentace není od věci vytvořit si jednoduchou webovou vizitku. Nic složitého, jen pár údajů a zastřešit zde všechny své profily na sociálních sítích.
TIP - Pokud nedisponujete znalostí HTML, kaskádových stylů či Flashe pro vytvoření své webové vizitky tzv. od nuly, naklikejte si ji pomocí služby about.me na stejnojmenné adrese. Po registraci na úvodní stránce získáte prostor pro svoji vizitku na adrese ve tvaru about.me/vašejméno. V dalším kroku průvodce doplňte informace o své osobě. Chcete-li umožnit návštěvníkům vaší vizitky kontaktovat vás prostřednictvím e-mailu, aktivujte zatržítkem volbu "Allow visitors to your profile to email you".
Klinutím na "Next" přistoupíte ke grafické úpravě vizitky. Služba je specifická v tom, že namísto malé profilové fotografie je možné na vizitku umístit pouze jedinou fotografii na celou plochu stránky. Je samozřejmě pouze na vás, jaký obrázek nebo fotografii si vyberete.
Přepnutím do příslušné nabídky můžete dále měnit barvu textu, styl písma a přidávat odkazy na své profily na sociálních sítích. Veškeré změny se provádí ihned, nic není potřeba ukládat nebo potvrzovat, takže hned vidíte výsledek.
Pozor! Přednastavený font "Proxima Nova" si neporadí s českou diakritikou. V nabídce "Fonts" je naštěstí na výběr spousta dalších fontů, které tímto neduhem netrpí.
Foto: Bez programování: Efektní webovou vizitku si můžete jednoduše naklikat.
31. Gmail
Pokročilé možnosti vyhledávání
Pokud chcete ve schránce dohledat nějaký e-mail, obvykle stačí zadat klíčové slovo do vyhledávacího pole a výsledek je na světě. Nejste-li si však použitým klíčovým slovem příliš jisti, vyplatí se vyhledávací dotazy lépe specifikovat.
TIP - Zpřesnění vyhledávání můžete dosáhnout kliknutím na "Zobrazit možnosti hledání" a použitím nabízených kritérií. Pokud však ani to nevede k cíli, můžete dále využít následující vyhledávací operátory:
Operátor Význam
OR Hledat v e-mailech obsahujících alespoň jedno z klíčových slov
– (minus) Vyloučit z hledání zprávy obsahující klíčové slovo za tímto operátorem
is:unread Hledat v nepřečtených zprávách
has:attachment Hledat ve zprávách s přílohou
in:anywhere Hledat i ve spamu a koši
from: Hledat ve zprávách od konkrétního odesílatele
to: Hledat ve zprávách odeslaných konkrétnímu příjemci
before: Hledat ve zprávách odeslaných před datem ve tvaru RRRR/MM/DD
after: Hledat ve zprávách odeslaných po datu ve tvaru RRRR/MM/DD
is:starred Omezí hledání pouze na zprávy označené hvězdičkou
Klíčová slova je potřeba psát za dvojtečkou a minusem bez mezery. Operátory lze libovolně kombinovat a ve složitějších kombinacích použít spolu se závorkami. Takže například příkaz
from:eliska@email.cz (dovolená OR dovolenou)
vyhledá všechny e-maily od eliska@ email.cz obsahující slovo "dovolená" nebo "dovolenou".
Úplný seznam operátorů najdete na stránce mail.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=7190.
UPOZORNĚNÍ: Při zadávání klíčových slov mějte na paměti, že v Gmailu nelze použít hvězdičku jako zástupný znak. Pokud si proto nejste jisti, zda je správné hledané slovo "výplata", nebo "výplatu", použijte operátor OR. Gmail také neumí vyhledávat v přílohách.
Foto: Upřesnění: Vyhledávání v poště můžete zefektivnit doplněním klíčových slov o operátory.
32. Muzeit
Song na míru
Každý romantik to zná – chcete někomu sdělit svou náladu, pocity nebo přání, ale pouhými slovy to nejde vyjádřit. A předávat toto sdělení po internetu je ještě horší.
TIP - Ať už chcete vyjádřit radost, lítost nebo jen popřát k narozeninám, jistě byste k tomuto účelu našli vhodnou písničku. A právě pro tyto případy je vám k dispozici služba Muzeit na adrese www.muzeit.net. Nabídka písní je zde víc než dostatečná, Muzeit je totiž provázán s YouTubem. Služba však není určena pro běžné přehrávání celé skladby, ale nanejvýš půlminutového úseku. Díky tomu můžete v písni vyzdvihnout tu nejdůležitější část sdělení.
Máte-li vlastní představu, jaká píseň by vaše sdělení nejlépe vystihovala, zadejte její název do vyhledávacího pole na úvodní stránce a stiskněte [Enter]. Ve vybrané skladbě poté klikněte na "Make your own Muze" a posuvníkem dolaďte začátek a konec úryvku.
Pokud tuto představu ještě nemáte, můžete se nechat inspirovat – na úvodní stránce klikněte na "Start Here" a poté si vyberte z nabídky v předpřipravených kategoriích. Výhodou je, že tyto skladby již mají vyznačenu nejdůležitější část. V případě, že je těchto úryvků vyznačeno více, můžete mezi nimi přepínat pomocí nabídky "More cuts".
Jakmile budete mít úryvek připraven, klikněte na "Share" a vyberte, zda toto sdělení chcete sdílet na Facebooku, Twitteru či odeslat e-mailem.
Foto: Romanticky: Když slova nestačí, nechte své sdělení zazpívat.
33. Rychlé tipy
PŘEHLEDNÝ VÝPIS MAC ADRES
Hledání MAC adresy v sáhodlouhém výpisu informací si můžete ušetřit, když v příkazové řádce namísto obvyklého ipconfig /all použijete příkaz getmac /V /NH.
FACEBOOK CHAT V SAMOSTATNÉM OKNĚ
Pokud v jakémkoliv prohlížeči zadáte adresu www.facebook.com/presence/popout.php, můžete se svými přáteli chatovat nestísněně v samostatném listu prohlížeče.
SKRYTÍ POČTU NEPŘEČTENÝCH E-MAILŮ
Jestliže vás v Gmailu stresuje pohled na počet nepřečtených zpráv, můžete toto počítadlo vypnout. V nabídce "Možnosti | Nastavení služby Mail | Laboratoř" vyhledejte volbu "Skrýt počty nepřečtených položek", přepněte přepínač na "Aktivovat" a změnu uložte.
PŘEHRÁVÁNÍ VIDEA V OKNĚ KONVERZACE
QIP Infium od verze 9044 a QIP 2010 build 5300 a novější umožňují přehrávat videa z YouTube přímo v okně konverzace.
WEBOVÝ MESSENGER
Komunikovat v síti Windows Live Messenger lze také na webu, stačí se pomocí Windows Live ID přihlásit na messenger.live.com.
AUTOMATICKÉ ZKRACOVÁNÍ NA TWITTERU
Vložíte-li do svého příspěvku na Twitteru dlouhý odkaz, dojte k jeho zkrácení již zcela automaticky.
DATA V CIZINĚ
Pokud se bojíte drahého datového připojení v cizině, zakažte u operátora roamingová data. U O2 stačí poslat SMS ve tvaru BPR na číslo 999111. Jednoduché je také pozměnit APN v telefonu, místo "internet" stačí napsat třeba "XXinternet" a data přestanou fungovat.
DIGITÁLNÍ FOTO
34. Profesionální tip
Fotografie jako z kinofilmového fotoaparátu Lomo
Zatímco digitální zrcadlovky poskytují téměř vždy perfektní fotografie, uživatelé fotoaparátů Lomo jsou v podstatě nadšeni z jinak nechtěných efektů, jako je silná vinětce, ztráta ostrosti snímku u okrajů a další vady, které snímkům dodávají jistý půvab.
PŘÍPRAVA V PROGRAMU CAMERA RAW
Začněte tím, že spustíte program Adobe Camera RAW a upravíte vyvážení bílé. Proto použijte nástroj "Vyvážení bílé" v okně napravo. Jako "Vyvážení bíle" nastavte "Vlastní" a potom upravte hodnoty u "Teploty" a "Odstínu". "Odstín" nastavte na hodnotu "0", "Teplotu" přidejte podle uvážení. Dále upravte "Živost" a "Sytost", a to na hodnoty okolo 20.
UPRAVTE SNÍMEK VE PHOTOSHOPU
Zduplikujte vrstvu pozadí a použijte na ni filtr "Rozostření | Gaussovské". Hodnotu "Poloměru" nastavte na 25. Přepněte se na původní vrstvu a vytvořte novou vrstvu úprav typu "Úrovně". Otevřené dialogové okno potvrďte pomocí "OK", aniž byste cokoli v nastavení měnili.
POUŽIJTE VRSTVY
Přidejte ořezovou masku vrstvy. Vyberte v paletě nástrojů nástroj "Přechod". Jako typ přechodu vyberte v nabídce vlevo nahoře typ "Černá, bílá". Potom klikněte na střed obrázku a táhněte myší ke kraji obrázku – tím se vytvoří černobílý přechod. Napoprvé to asi hned nevyjde, takže postup klidně několikrát opakujte, než budete s výsledkem úplně spokojeni.
PŘIDEJTE VINĚTACI
Vytvořte kopii nejvyšší vrstvy. Potom v nabídce "Filtr | Deformace" vyberte typ deformace, který se jmenuje "Korekce objektivu" (ve Photosopu 5 a vyšším najdete tento typ deformace přímo v nabídce filtrů). Změňte hodnotu "Viněta" (napravo uprostřed) na hodnotu "-30" a potvrďte pomocí "OK". V nabídce nastavení vrstev vyberte režim prolnutí a zvolte "Násobit".
OPTIMALIZACE SNÍMKU
Na závěr byste si znovu měli zkusit "pohrát" s nastavením úrovní a také s nastavením přechodu. Vytvořte proto novou vrstvu úprav (černobílá kruhová ikona umístěná dole v paletě vrstev) a zvolte "Odstín a sytost". Nastavte "Sytost" na hodnotu "20". Následně vytvořte ještě další vrstvu úprav – tentokrát vrstvu "Úrovně…", černý regulátor nastavte na hodnotu "8" a bílý na hodnotu "245". Tím je úprava hotova.
35. Zpracování obrázků
Získejte lepší výsledky díky kalibraci monitoru
Chcete si své snímky vytisknout na profesionální tiskárně, což nebude levné. Nejste si však jisti, zda barvy budou vypadat tak, jak si představujete a jak je vidíte na svém monitoru.
TIP - Správa barev slouží k zajištění konzistentního barevného pod