Roaming: Po EU se nebojíme
Jedete do zahraničí? Od 1. července zaplatíte za služby zase o něco méně – tedy pokud neopustíte hranice Evropské unie. Poradíme vám, jak na roamingu ušetřit.
VRATISLAV KLEGA
Bylo nebylo. V jedné Evropské unii bylo množství operátorů, kteří měli velmi drahé služby za volání ze zahraničí do domácí sítě. Zákazníci platili nehorázné ceny za příchozí hovory, za odchozí hovory, za SMS, MMS, a vůbec nejvíc platili za přenesená data. Pak jednou přišla Viviane Redingová, lucemburská politička, která označila ceny "za okrádání". A tak Evropská unie usoudila, že ceny bude vhodné regulovat (oblíbená to činnost EU). A tak se také stalo. Bylo to pro dobro euroobčanů? Ale jistě. Je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly? Jak jinak.
Regulace není zadarmo
Co udělá podnik, který má jen velmi malou konkurenci na trhu a jeden z jeho příjmů je uměle snížen? Samozřejmě si dorovná příjmy na jiných službách. A tak se také stalo. Český telekomunikační úřad pravidelně posílá EU reporty o vývoji českého telekomunikačního trhu. Tento dokument si můžete přečíst (v angličtině) na http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/docs/cons11/cz.pdf. V otázce 23 se EU zajímá, zda regulace cen měla dopad na národní tarify. Odpověď ČTÚ je jednoznačná: Regulace cen roamingových služeb měla vliv na zvýšení ceny mezinárodních SMS u všech tří operátorů. Operátoři Telefónica O2 a T-Mobile restrukturovali své tarify na úkor spotřebitelů. Neboli: O co máme nižší ceny roamingu, o to více platíme za ostatní služby. Docela nás překvapuje, že jindy spící ČTÚ si tohoto faktu všiml. To je ale vlastně všechno, co může ČTÚ dělat. Otázkou pak jen zůstává, zda potřebujeme úřad s ročním rozpočtem kolem jedné miliardy korun.
Cestujeme po EU
Pokud se chystáte cestovat v rámci Evropské unie, nemusíte mít z roamingu prakticky vůbec žádný strach. Minuta odchozího hovoru vás vyjde cca na 10 Kč, účtování je navíc velmi příjemných 30+1. To znamená, že za hovor zaplatíte nejprve půl minuty (5 Kč) a poté je účtován po sekundách. Takže hovor s délkou 31 sekund vyjde na 5,32 Kč, což není nic strašného. Ještě příjemnější jsou příchozí hovory. Za ty zaplatíte 3,24 Kč, účtování je od počátku po sekundách. Za stejnou částku (3,24 Kč) si pošlete SMS.
VODAFONE: Zvýhodnění Passport, které Vodafone nabízí, se při volání z EU rozhodně nevyplatí. Passport se začíná vyplácet až při dlouhých hovorech – jak příchozích, tak odchozích. Pokud nejsou všechny vaše hovory delší než pět minut, Passport se nevyplatí.
T-MOBILE: Ani u T-Mobilu nemá smysl hledat zvýhodnění – nevyplatí se nikdy.
O2: Pokud v rámci EU jedete na Slovensko, do Bulharska, Itálie, Španělska, Francie nebo Řecka, má smysl aktivovat tarif O2 Smart Roaming. Získáte totiž 30 volných minut na příchozí hovory z ČR, což se vyplatí. Do ČR voláte za 12 Kč. V ostatních zemích EU je lepší O2 Eurotarif.
DATA V EU: Pokud chcete na mobilu používat data stejně jako u nás, sáhněte po některém z předplacených balíčků, rozhodně se vyplatí. O2 Eurodata stojí 480 Kč měsíčně a je v něm 250 MB dat. Travel&Surf na měsíc od T-Mobilu vyjde na 490 Kč a je zde 200 MB dat. Pozor na ceny u Vodafonu, balíček Připojení ze zahraničí na stálo vyjde na hrozivých 1 600 Kč a je v něm objem pouze 200 MB dat. Vyplatí se Vodafone Passport data, který ale neplatí ve všech zemích EU.
Zbytek Evropy
Státy, které nejsou v EU, ale jsou v Evropě, patří do zóny 2. Každý operátor však přidává ještě další státy z celého světa. Zde žádná regulace není, vyplatí se hledat výhodné balíčky.
VODAFONE: Do tzv. zóny 2 přidává Vodafone kromě zemí Evropy i Egypt, USA nebo Kanadu. Odchozí hovor vyjde cca na 30 Kč, příchozí na 18 Kč. V případě zvýhodnění Passport zaplatíte za odchozí hovor 50 Kč a dále platíte dle svého tarifu jako po ČR. Za příchozí hovor platíte 50 Kč za každých 20 minut. Passport se tedy vyplatí pro hovory nad cca 2 minuty.
T-MOBILE: Pokud jedete do země, kde má T-Mobile svou síť, vyplatí se tarif Cestovatel. Za odchozí hovor zaplatíte 34,80 Kč za sestavení + 4,80 Kč za minutu. Příchozí hovor vyjde na 34,80 Kč za jeden hovor. Zajímavé je zvýhodnění Příchozí volání. Za 599 Kč měsíčně můžete v celé Evropě přijímat hovory zdarma.
O2: V Chorvatsku můžete využít tarif O2 Smart Roaming, který popisujeme v předchozím odstavci (platí pro něj stejné podmínky). Jinak je jedno, jestli máte O2 Eurotarif, nebo O2 Smart Roaming – ceny jsou stejné.
DATA: Na data mimo EU od našich operátorů zapomeňte, za ty peníze si mohou datový roaming strčit za klobouk. Operátor Abroadband (www.abroadband.com) nabízí 0,59 eura za MB po celém světě. 100 MB kdekoliv vás tedy vyjde cca na 1 475 Kč, ať jste kdekoliv. USB modem vyjde na 20 eur.
Prakticky to samé platí pro ostatní země na světě. Jen je třeba počítat s mnohem vyššími cenami a s tím, že T-Mobile má ještě jednu zónu navíc. V těchto zemích se již rozhodně vyplatí koupit třeba i předplacenou kartu místního operátora a využívat ji. S českými operátory byste se nedoplatili.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
Webová aplikace
Nové služby Microsoftu
Společnost Microsoft spustila nové internetové stránky nazvané "Vstupte do digitálního světa" (www.microsoft.cz/digitalnisvet), které jsou určeny především domácím uživatelům. Ti se díky nim budou moci rychle a přehlednou formou zorientovat v produktech Microsoftu určených pro spotřebitele. Internetové stránky mají způsob navigace zaměřený na co možná největší přehlednost a dostupnost hledaných informací. Úvodní strana nabídne návštěvníkům interaktivní přehled nejpoužívanějších produktů, jako jsou například operační systém a kancelářský software, telefony nebo herní konzole. Navigační lišta v horní části stránky je pak rozčleněná podle nejčastějších potřeb uživatelů, jako jsou focení, video, hudba, hry nebo domácí kancelář.
Komentář redakce: Společnosti Microsoft v případě internetových služeb ujel vlak, a tak se snaží alespoň najít nádraží, ze kterého odjely vlaky společností Google nebo Apple. Svědčí o tom kromě výše popsaného webu také nedávné představení cloudové služby Office 365 (www.office365.cz).
INFO: www.microsoft.cz
Trh s mobilními telefony
GfK: Letos se u nás prodá 200 000 "Androidů"
Letos bude na českém trhu prodáno kolem 200 000 smartphonů s operačním systémem Android od Googlu. Přitom každý osmý telefon, který se během prvních čtyř měsíců letošního roku u nás prodal, byl značky LG. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK. Nejvíce mobilních telefonů se prodává v prosinci, rok co rok roste zájem o telefony s dotykovým displejem.
Z průzkumu vyplývá, že v loňském roce se v České republice prodalo téměř 2,3 milionu kusů mobilních telefonů, z toho 111 tisíc kusů smartphonů s operačním systémem Android. Podobné množství telefonů se prodalo také v roce 2009, ale smartphonů se systémem Android bylo jen poloviční množství. Podle tohoto trendu se předpokládá, že v letošním roce se množství smartphonů se systémem Android opět zdvojnásobí a prodá se jich přes 200 000 kusů. Trhu však nadále dominují proprietární (uzavřené) systémy, které se na celkovém počtu prodaných telefonů podílí z více než tří čtvrtin. Nejvíce telefonů se prodává v prosinci, nejméně v lednu.
Zákazníci, kteří si kupují smartphone, očekávají od telefonu více než jen telefonování. Chtějí telefon, který zvládá rychlá data, nabízí špičkový displej, bohatou konektivitu, kvalitní fotoaparát, nahradí MP3 přehrávač i GPS navigaci. V roce 2010 byla čtvrtina telefonů vybavena GPS, což je dvojnásobný nárůst oproti roku 2009. Zřejmý nárůst je také u telefonů s dotykovým displejem, kterých se v loňském roce prodalo přes 750 tisíc.
INFO: gfk.cz
Android 3.2
Již brzy (patrně v srpnu) bychom se měli dočkat nové verze operačního systému Google Android pro smartphony a tablety. Tato informace se objevila na několika serverech a navíc společnosti Asustek a Huawei Technologies chystají v nejbližší době nové, 7" tablety s touto verzí operačního systému. Verze 3.2 by měla vylepšit kompatibilitu aplikací a systému, zvýšit možnosti hardwarové akcelerace a dodat nové funkce aplikacím, jako je Movie Studio, Movies a Music. Systém je také optimalizován pro procesor Snapdragon. Nová verze bude použita i v tabletech Acer Iconia Tab A100 a HTC může upgradovat svůj Flyer.
INFO: android.com