Přejít k hlavnímu obsahu

Praktické vychytávky na cesty

Praktické vychytávky na cesty

Odjezd na dovolenou je vždy spojen s balením. Jakou přidat do kufru či batohu elektroniku, to záleží hlavně na tom, kam jedete, kde se budete pohybovat a zda si jedete odpočinout, nebo zda budete muset i trochu pracovat.
MICHAL BAREŠ, PAVEL TROUSIL

Ze všeho nejvíc doporučujeme při dovolené nepracovat a pokud možno nechat notebook doma. Dovolená má být obdobím klidu a odpočinku, a i jeden jediný mail dokáže zkazit náladu na celý den. Ideální je na dovolenou odcestovat jen s platební kartou (a hotovými penězi převážně ve formě drobných pro případ, že se někde kartou platit nedá), knihou a ručníkem. Většinou se také spíše vyplatí mít s sebou kvalitní oblečení než kvalitní elektroniku. Vše ale záleží na tom, kam a za jakým účelem jedete. Výbava se bude lišit podle toho, zda plánujete chodit pěšky jen s batohem v extrémních horských podmínkách, nebo zda vyrazíte vozem do tuzemského kempu.

S fotoaparátem do hor

Budete-li během dovolené nosit kompletní výbavu na zádech, pečlivě zvažte výběr každé položky a neberte si s sebou nic zbytečného – každý gram navíc se totiž pronese. Bez většiny věcí se v klidu obejdete, v každém případě však doporučujeme vzít si s sebou mobilní telefon, který vám může v nouzi i zachránit život. Jedeteli do zahraničí, zkontrolujte si, zda máte aktivovaný roaming. Dovolenou si nedokážeme představit ani bez digitálního fotoaparátu, nemusí to ale za každou cenu být těžká zrcadlovka. Kompaktní fotoaparáty jsou menší a pořizují leckdy lepší snímky než zrcadlovky se setovým objektivem. Budete-li se delší dobu pohybovat mimo přístup k elektrické energii, může být ideálním řešením fotoaparát napájený klasickými AA bateriemi, které dnes mají dostatečnou kapacitu pro pořízení stovek snímků a navíc v batohu skoro nic neváží. Výhodou je, že kromě přístupu k elektrické energii nemusíte nosit ani proprietární nabíječku od výrobce fotoaparátu. Velmi dobrým fotoaparátem napájeným dvojicí AA baterií je FujiFilm FinePix HS20, kterému jsme naměřili nečekanou výdrž až 1 730 fotografií na jednu sadu 2 900mAh akumulátorových baterií. Nabízí 30násobný optický zoom a produkuje velmi kvalitní fotografie. Daní za velký zoom je však hmotnost 720 gramů a cena okolo 10 000 Kč. Levnější a lehčí variantou s výdrží až 1 130 snímků je Nikon Coolpix L120 s 21násobným zoomem a hmotností 420 gramů, který lze sehnat za 5 000 Kč. Až 780 fotografií na jednu sadu kvalitních baterií AA pořídíte s kompaktem Canon PowerShot SX130 IS (cca 3 800 Kč), který váží 308 gramů a disponuje 12megapixelovým snímačem s 12násobným objektivem. Pokud vám stačí pouze malinký fotoaparát do kapsy, doporučujeme levný Canon PowerShot A800 IS (cca 1 700 Kč), který váží jen 185 gramů a dokáže na sadu AA baterií vyfotit až 1 210 snímků. Variantou k fotoaparátům napájeným tužkovými bateriemi je nákup několika záložních akumulátorů, které před cestou nabijete. Vzhledem k tomu, že většina kompaktních fotoaparátů dokáže na jedno nabití svého proprietárního akumulátoru vyfotit 400 až 700 snímků, pro dvoutýdenní cestu do hor většinou stačí dva akumulátory, a nemusíte s sebou tahat nabíječku. Výjimkou je nedávno představený špičkový kompakt Canon PowerShot G12, který při našem měření dokázal na jedno nabití bez blesku zaznamenat až 1 970 fotografií, s bleskem však jen 210 fotografií. PowerShot G12 dále disponuje odolným tělem, skvělými funkcemi a produkuje velmi dobré snímky, zároveň ale patří s cenou okolo 11 900 Kč k nejdražším kompaktům na trhu. Cena náhradních akumulátorů se liší, většinou se ale pohybuje v rozmezí 750 až 1 500 Kč.

S fotoaparátem k moři

Fotoaparát na tužkové baterie se hodí především na delší výpravy. U moře, na vodě nebo v tropických oblastech naopak oceníte modely odolné vůči vodě. Hodí se samozřejmě i například do hor nebo na náročnější výlety, protože jsou kromě vody odolné i proti pádu. Kromě fotoaparátů odolných vůči vodě (těm nevadí stříkající voda, prach nebo déšť) existují i speciální vodotěsné modely, se kterými se můžete i potápět, a to až do hloubky cca deseti metrů. Ty se samozřejmě hodí především potápěčům.
Cena odolných fotoaparátů je přece jen vyšší než u běžných kompaktů – pohybuje se cca od 3 500 asi do 13 000 Kč. Přístroje vám vyšší náklady vynahradí svou životností a navíc je vysoká cena jen relativní – pokud byste si chtěli k běžnému kompaktu dokoupit podvodní pouzdro pro potápění, zjistíte, že za něj dáte téměř tolik jako za nový kompakt. Uvažujete-li o podvodním fotografování, kupte si rovnou odolný model.
Nemusíte mít strach, že pořízením odolného fotoaparátu přijdete o nějaké funkce nebo že je zbytečně velký. Odolné kompakty totiž nejsou až na výjimky příliš objemné a váží kolem 170 gramů (nejmenší a nejlehčí je Samsung WP10 s hmotností 141 g, nejtěžší Ricoh G700SE má dvojnásobnou hmotnost). Mají optický zoom s 3×–5× rozsahem, většina má stabilizaci obrazu, dokážou nahrávat videosekvence (některé dokonce i v HD kvalitě) a jsou poměrně rychlé. Také displeje (i když samozřejmě řádně vyztužené) mají dostatečnou velikost i světelnost.
                                                                             Dovolená slouží k odpočinku od každodenního stereotypu
Ani rozlišení snímků nezaostává za běžnými kompakty. Snad jen světelnost objektivů je o něco nižší než u špičkových kompaktů. Nechybí jim ani funkce, jako je rozpoznávání obličeje nebo motivové programy, a navíc mají většinou i speciální program pro fotografování pod vodou.
V našem žebříčku odolných fotoaparátů dopadl nejlépe model Sony Cyber-shot DSC-TX10. Má výbornou obrazovou kvalitu, snadno se ovládá a je rychlý. Pořídíte ho zhruba za 7 000 Kč a potopit se s ním můžete do hloubky pěti metrů. Kdo chce ještě hlouběji, tomu doporučujeme druhý v pořadí Panasonic Lumix DMC-FT3 (cca 8 000 Kč), se kterým můžete až do dvanácti metrů, popřípadě levnější model od Panasonicu, který nese označení Lumix DMC-FT2.
Odolný robustní kompakt nabízí i Canon – jde o model PowerShot D10 se slušnými parametry, ale robustnějším tělem a nižším rozlišením videosekvencí. Společnost Olympus má v nabídce hned několik robustních modelů – například Tough TG-810 nebo Tough TG-310. K dispozici je dále Ricoh G700SE, Pentax Optio WG-1 nebo velmi levný a malý Samsung WP10.
Nevýhodou digitálních fotoaparátů byla v minulosti vysoká cena a malá kapacita paměťových karet, kvůli které si nadšenci pořizovali speciální fotobanky nebo museli nosit notebook, do kterého snímky každý večer přehrávali. Dnes ale stojí 16GB SDHC karta cca 500 Kč, 32GB karta vyjde přibližně na tisíc korun a zaznamenáte na ni několik tisíc fotografií. Lepší než vozit s sebou kvůli stahování fotografií notebook je nákup několika SD karet.

Videokamera ve fotoaparátu

Naprostá většina moderních digitálních fotoaparátů dokáže kromě statických snímků zaznamenávat i videosekvence, a to leckdy kvalitněji než samotné videokamery. Pravda, videokamery se lépe drží a mívají větší zoom, ale také je musíte nějak napájet a něco váží, tak proč s sebou nosit více zařízení. Oblíbenější než "poloprofesionální" videokamery jsou dnes levnější a rozměrově menší kamerky s možností přímého odesílání klipů do sociálních sítí nebo levné odolné kamery, kterým neuškodí pád z malé výšky nebo potápění v bazénu. Zajímavou volbou především pro děti je v tomto ohledu Toshiba Camileo BW10, která sice neoslní kvalitou 5Mpx záznamu, ale je vodotěsná do dvou metrů.
Zajímavou novinku v tomto směru nedávno představily společnosti Sony a Cisco. Cisco Flip Video MinoHD se prodává ve dvou variantách, které umožňují na interní 4GB nebo 8GB paměť zaznamenat jednu nebo dvě hodiny záznamu v rozlišení HD Ready (1 280 × 720 bodů). Největší výhodou tohoto zařízení jsou miniaturní rozměry 10 × 5 × 1,6 cm a hmotnost 116 gramů. 4GB verze přijde cca na 2 900 Kč, 8GB pak cca na 3 300 Kč. Full HD video dokáže zaznamenat miniaturní kamerka Panasonic HM-TA1SP-H, která je kromě rozměrů 53 × 104 × 17,8 mm a hmotnosti 141 gramů zajímavá hlavně cenou cca 3 900 Kč.

Abyste se neztratili…

Na delší výlet do míst, kde nevedou turistické značky, se hodí podrobná turistická mapa. I ta papírová může dobře posloužit (navíc jí nikdy nedojdou baterky a je přehledná), ještě lépe pak v kombinaci s navigací GPS. Většina smartphonů je vybavena "džípíeskou", a jsou tedy schopné zjistit vaši aktuální polohu (souřadnice). Podle nich se v mapě (ať už elektronické, nebo papírové) dozvíte, kde se právě nacházíte, a snadno se zorientujete.
Kromě automobilových a sportovních navigací existují i speciální navigace do terénu, označované jako turistické nebo outdoorové. Podobně jako odolné fotoaparáty jsou uzpůsobeny pro práci v terénu. Některým modelům nevadí ani voda (nejsou ale vodotěsné ve větších hloubkách – stejně by tam nefungovaly), pád z menší výšky nebo prach a vlhkost.
Hlavním dodavatelem turistických navigací je firma Garmin. Nabízí mapové i nemapové navigace několika řad. Klasické jsou "džípíesky" řady eTrex, dále Garmin nabízí mapové modely s dotykovým displejem o velikosti 2,6", 3", nebo dokonce 4" a s různým rozlišením. Kromě velikosti displeje se liší i další výbavou, jako je velikost paměti, integrovaný fotoaparát apod. Navigace jsou pojmenovány Dakota, Oregon a Montana a stojí zhruba od 4 500 do 12 000 Kč.
Pro náročné uživatele je pak určen model Garmin GPSMAP 62st PRO s vynikajícím příjmem signálu a s displejem, který je velmi dobře čitelný i na sluníčku. Navigace má ale vyčnívající anténu a větší rozměry a stojí okolo 12 000 Kč. K navigacím se většinou dodává mapa TOPO Czech.
V nabídce obchodů (především internetových) pak najdete i outdoorové navigace dalších značek, jako například Magellan, Holux nebo Trimble.

Mobilní telefon a smartphone: Pozor na datový roaming!

Kromě záznamu vzpomínek z dovolené je důležitý i kontakt s blízkými a možnost zavolat v případě nouze o pomoc. Mobilní telefon je samozřejmost, kterou používáme už nejen doma, ale i v zahraničí. Každý ví, že volání ze zahraničí je dražší než volání v rámci tuzemské mobilní sítě, ale s rozmachem smartphonů si ještě ne všichni uživatelé uvědomili, kolik stojí mezinárodní datový roaming. Pokud chcete během zahraniční dovolené využívat mobilní datové připojení, rozhodně doporučujeme zakoupit před odjezdem speciální datový balíček, protože bez něj vás může stát 1 MB mobilních dat až 300– 400 Kč. Jeden mail s větší obrázkovou přílohou si tak můžete nevědomky stáhnout i za 1 000 Kč. Problém je, že ne všechny smartphony umožňují uživatelsky snadné a stoprocentní vypnutí mobilního datového přenosu. Obzvlášť náchylné k připojování na internet bývají "dotované" smartphony, kterým mobilní operátor upravil firmware tak, aby se uživatel dostal co nejrychleji (a často bez vědomí a bez potřeby) na internet a platil za data, která nechce a nepotřebuje, ale která přenášejí různé aplikace smartphonu. U některých solidních smartphonů lze samostatně vypínat Wi-Fi, Bluetooth i mobilní datové přenosy, některé smartphony ale jednoduché vypnutí mobilních datových přenosů vůbec neumožňují a uživatel tak musí být hodně technicky zdatný, aby ručně přepsal připojovací údaje v telefonu a nasměroval jej na neexistující server. Příkladem dobře provedeného smartphonu s uživatelsky snadno vypnutelnými mobilními datovými přenosy je iPhone.

Elektronické knihy v tabletu a Kindlu

Umíte-li bezpečně vypnout mobilní data nebo pořídíte-li si speciální datový balíček, pak vám může smartphone na dovolené nahradit řadu přístrojů, od notebooku přes digitální fotoaparát a skypový telefon až po GPS navigaci, MP3 přehrávač a čtečku elektronických knih. Při čtení elektronických knih ale narážíme na omezenou úhlopříčku chytrých telefonů. Mnohem lepší mobilní knihovnou (s výjimkou papírových knih, které jsou ale pro nošení v batohu hodně těžké) je čtečka elektronických knih využívající technologii elektronického inkoustu, ideálně v současnosti nejlepší model Amazon Kindle 3. Mezi jeho výhody patří nízká hmotnost 240 gramů, kapacita dostačující pro uložení stovek knih, možnost okamžitého zakoupení a stažení knih ze serveru Amazon, geniálně příjemný, nelesklý a neblikavý displej, výdrž okolo jednoho měsíce (bez zapnuté Wi-Fi) a v neposlední řadě i možnost Wi-Fi připojení k internetovým stránkám, přístup k elektronické poště, přehrávání MP3 skladeb a řada integrovaných funkcí, z nichž některé výrobce nepopisuje ani v uživatelské příručce (po stisknutí kombinace kláves Shift + Alt + M se zapne hra Minesweeper, tedy hledání min, a poté po zmáčknutí klávesy G ještě hra GoMoku, známá u nás pod názvem piškvorky). Amazon Kindle 3 je rozhodně jednou z hraček, kterou doporučujeme na dovolenou přibalit, protože nízkou hmotností mnohonásobně vyváží těžké papírové knihy, nouzově funguje i pro přístup k internetu a hlavně zbytečně neotravuje pocitem, že knihu musíte číst rychle, aby vám nedošly baterky.

Tablet místo notebooku a hlavně pro děti

Na dovolené se spíše hodí digitální obsah konzumovat než vytvářet, a tak pokud se bez nějaké formy počítače neobejdete, doporučujeme raději než notebook přibalit buď netbook, nebo tablet. Netbook má výhodu klávesnice, takže se na něm dají v podstatě i tvořit texty (určitě alespoň tak rychle, jak průměrný člověk přemýšlí), z tabletu budou nadšené hlavně děti. Na obou zařízeních můžete prohlížet e-mail, internet a sledovat internetové vysílání televize (na netbooku v prohlížeči, na tabletech prostřednictvím stažených freewarových aplikací), větší zábavu při poslouchání hudby či sledování filmů ale zažijete s tabletem. Androidové tablety či iPady jsou navíc menší a lehčí než netbooky a díky dotykově ovládaným displejům jsou ideální pro hraní her. Děti se tedy nebudou nudit ani při delších cestách automobilem.

Energie ze slunce

Nejste-li na dovolené v dosahu elektrické energie ani nemáte možnost mobilní elektronická zařízení občas dobít v autě, může být pro vás řešením sluneční energie a přenosné akumulátory. Jak solární panel, tak baterii s vysokou kapacitou spojuje vynikající zařízení Powertraveller PowerMonkey eXtreme cca za 3 700 Kč. Skládá se ze dvou částí – z 9 000mAh Li-Ion akumulátoru ve vodotěsném a vůči prachu odolném obalu a dvoukřídlého solárního panelu, který dokáže napájet bateriový článek pomocí USB kabelu. Součástí dodávky je pak sada konektorů pro připojení nejběžnějších mobilních telefonů a sada zástrček pro zapojení nabíječky do všech světových elektrických zásuvek. Akumulátor váží cca 250 gramů a solární panel cca 230 g. Solární panel má maximální výstupní výkon 3 W/h při 5 V a zásobuje akumulátor s kapacitou 33,3 Wh (9 000 mAh, 5 V). Kromě mobilních telefonů dokáže napájet i iPad, iPhone nebo jakýkoliv smartphone či tablet. Během testu jsme s nabitým akumulátorem bez dobíjení ze solárního panelu dokázali 6× plně nabít baterii mobilního telefonu Nokia e52, který má při běžném telefonování výdrž okolo týdne, takže pokud si PowerMonkey eXtreme vezmete na dovolenou, můžete odjet mimo dosah elektrické energie téměř na dva měsíce a stále budete na příjmu.
Před prázdninami jsme dostali tiskovou zprávu o uvedení netbooku Samsung NC215S, který ve víku displeje integruje i solární nabíjecí panel. Od začátku července je možně jej předobjednat na americkém Amazonu za 399 USD, ale nelze jej objednat do České republiky. Ani české zastoupení Samsungu zatím neví, kdy a zda bude u nás v prodeji (bude záležet na zájmu na větších trzích, buď bude zájem velký a na netbook si počkáme, ale časem bude, nebo bude zájem malý a netbook se nebude prodávat vůbec). Podle dostupných informací od Samsungu má být solární panel schopen za dvě hodiny na slunci nabít netbook na hodinu práce. I když si jej na tyto prázdniny s sebou ještě nepřibalíme, těšíme se, až jej budeme moci vyzkoušet.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ


Telefon, který plave
Zvláště na dovolenou se může hodit mobilní telefon, které je nejen vodotěsný, ale navíc umí i plavat na hladině. Model Evolve Phantom jsme sice neměli možnost do uzávěrky tohoto čísla vyzkoušet, ale pokud opravdu plave na vodě a umí alespoň telefonovat a psát textové zprávy, pak se jej hodí koupit i jen na prázdniny. Konec konců stojí jen 2 500 Kč. Podle výrobce splňuje požadavky specifikace IP57 a je odolný nejen vůči vodě, ale také vůči prachu a nárazu. Podporuje Bluetooth a kromě funkce telefonování má integrovaný FM tuner a je vybaven svítilnou.


Co vzít s sebou, a co nechat doma?
Na dovolenou byste měli odjíždět hlavně kvůli tomu, abyste si odpočali od práce a od každodenního stereotypu. Pracujete-li s počítačem, půl dne strávíte "na mobilu" a občas vás vyvede z míry i večerní telefonování kamarádů, nechte elektroniku doma a jeďte někam, kde není ani signál, ani kolegové z práce. Jestliže vám ale hektický životní styl vyhovuje a nestresuje vás, klidně si s sebou vezměte něco, čím budete moci přes Facebook naštvat kolegy, kteří už se z dovolené vrátili. Jedete-li na dovolenou s dětmi a chcete-li si tak trochu odpočinout i od nich, přibalte čtečku elektronických knih, tablet se spoustou filmů a her a klidně i nějaký levný a odolný podvodní fotoaparát či kameru.
JEDEME NA ČUNDR DO HOR
Zapomeňte na vše kromě mobilního telefonu, ideálně s integrovaným GPS modulem, a kompaktního fotoaparátu. Jedete-li do neznámých a vyšších hor, doporučujeme přibalit papírovou mapu a k ní ještě samostatnou navigaci napájenou tužkovými bateriemi, například Garmin Oregon. Při delších výpravách můžete uvažovat o digitálním fotoaparátu napájeném tužkovými akumulátory či bateriemi. Vlastníte-li zrcadlovku pouze se setovým objektivem a dobrý kompaktní fotoaparát, přibalte spíše kompakt – je menší, lehčí a fotí možná lépe. Na opravdu extrémní cesty můžete přibalit kombinaci externího akumulátoru a solárního panelu PowerMonkey eXtreme.
JEDEME AUTEM K MOŘI
Můžete si s sebou vzít vše, co se do auta vejde a co vás nebude na dovolené rušit a otravovat, ale počítejte s tím, že o to můžete přijít, takže se adekvátním způsobem pojistěte a před odjezdem si elektronické hračky alespoň vyfotografujte, abyste si ulehčili případnou komunikaci s pojišťovnou. Děti ocení hlavně možnost pustit si během dlouhé cesty film či hudbu nebo si zahrát nějakou hru, takže ideální je netbook či tablet. Smartphone a tablet s datovým mobilním připojením jim ale raději do ruky nedávejte. Bojíte-li se poplatků za datový roaming, vyberte tablet bez 3G modulu nebo z něj vytáhněte SIM kartu. Ideální je Apple iPod, který bez Wi-Fi poslouží jako MP3 přehrávač či malá herní konzole a po připojení k Wi-Fi i jako prohlížeč internetu, e-mailu nebo digitálního internetového vysílání televize.


Foto: FujiFilm FinePix HS20: 30násobný zoom není vše. Pro cestovatele je zajímavý i napájením dvěma tužkovými bateriemi. Na akumulátory zvládne až 1730 fotografií.
Foto: Sony Cyber-shot DSC-TX10: Momentálně nejlepší vodě odolný fotoaparát a současný vítěz našich srovnávacích testů.
Foto: PowerMonkey: Sada skládacího solárního panelu a vysokokapacitního akumulátoru (9 000 mAh, 5 V). Plný vystačí na 6násobné nabití Nokie e52.