Jsou už PC mrtvá?
Osobní počítače nám sloužily dlouhá léta. Nyní se však zdá, že přichází konec jejich éry. Přece jen už nepraktické a velké počítače nahrazují v současné době elegantní mobilní zařízení.
PETER GLASER
Zdá se, že Thomas J. Watson bude mít nakonec pravdu. Tento muž, který byl do roku 1956 předsedou správní rady společnosti IBM, pronesl v roce 1943 legendární větu: "Myslím si, že na světovém trhu je dohromady poptávka asi tak po pěti počítačích." Tento odhad byl samozřejmě dlouhá léta zesměšňován, pokud však jde o osobní počítače, mohl by se stát v blízké době aktuálním. Přibývá totiž indicií, které naznačují konec éry osobních počítačů. Nové, malé a přitom výkonné mašinky nabízí více svobody – uživatelé chtějí komunikovat, přistupovat k datům a využívat nové služby v podstatě kdykoli a kdekoli a nechtějí být omezeni velikostí a funkcemi osobního počítače.
Začátek konce: Desktopové počítače ztrácejí na významu
Klasický desktopový počítač, trůnící pouze na stole a vyluzující hluk z ventilátoru, je pro "nový svět" příliš neohrabaný, příliš statický a neflexibilní. Tento koncept prostě zastaral a nastal čas pro multifunkční přenosná zařízení, jako jsou audiopřehrávače, smartphony a ultratenké tablety pro komunikaci a přehrávání médií – vejdou se pohodlně do kapsy a tvoří nový typ sítě. Jsou přitom dostatečně výkonná, přičemž tento výkon je kdykoli k dispozici – stačí například tablet zapnout, a můžete začít pracovat stejně snadno a rychle, jako když otočíte kohoutkem s vodou. Osobní počítač startuje zbytečně dlouho a nikdo už není ochoten čekat.
V prvním čtvrtletí roku 2011 se na celém světě prodalo asi 84 milionů počítačů. Zdálo by se tedy, že posílat "písíčka" do věčných lovišť je přece jen trochu přitažené za vlasy a hlavně předčasné. Je ale nutné počítat s tím, že svět se mění velmi rychle – především ten digitální.
Když společnost IBM podepisovala v roce 1980 s tehdy malou firmou Microsoft smlouvu o vývoji operačního systému pro připravovaný osobní počítač IBM PC, uviděla ráno sekretářka přicházet Billa Gatese do kanceláře v obleku. Gates přitom obvykle chodil oblékaný velmi nenuceně, se zbytky pizzy na tričku a s věčně zapatlanými brýlemi. Řekla mu, že lidé z IBM jsou už tam. Čekající inženýři se však snažili přizpůsobit stylu Billa Gatese – a Gates se chtěl přizpůsobit jim. Když se pak tedy setkali v jeho kanceláři, on v obleku, oni v tričku, začali se všichni smát. Časem je ale humor přešel. Stalo se totiž to, co při tehdejší velikosti Microsoftu nikdo nepředpokládal – na počátku devadesátých let začala firma IBM v oblasti osobních počítačů ztrácet pozici, a ačkoli šlo v podstatě o tvůrce tohoto typu produktu a o zkratku PC, vedoucí roli převzal Microsoft a konkurenční výrobci počítačů.
Na počátku nového tisíciletí začaly analytické společnosti jako Gartner nebo IDC, které pečlivě sledují trh s osobními počítači na celém světě, pozorovat klesající poptávku. Údaje o prodaných PC se snižovaly, pouze notebookům a později netbookům se dařilo. Uživatelé začali chtít mobilní, šikovná a flexibilní zařízení se snadným přístupem k aplikacím. To je hlavní trend, který trvá doposud – snadno se připojit do sítě, bavit se, rychle vyhledávat a pracovat kdekoli a kdykoli. A to PC nenabízí. Krátkodobě se sice trh s PC díky finanční krizi oživil, ale jen krátkodobě a ve firemním sektoru – PC je prostě mrtvé, i když se tomu možná těžko věří.
Revoluce: Od těžkého monstra po multimediální zasíťovaný počítač
Termín osobní počítač se patrně poprvé objevil ve vědeckém časopise Science v říjnu roku 1968, a to v inzerátu na kalkulačku Hewlett-Packard HP 9100A. Přístroj o hmotnosti cca 20 kg stál tehdy 4 900 amerických dolarů a měl opravdu jen málo společného s tím, čemu se později začalo říkat osobní počítač. Brzy bylo jasné, že PC revoluce nebude založena pouze na hardwaru. Když přišel se svým prvním osobním počítačem na trh Apple, lidé z byznysu si mysleli, že je to spíše nějaká hračka. Až "VisiCalc", praotec všech pozdějších tabulkových kalkulátorů, který se oblevil v roce 1979 pro počítač Apple II, změnil pohled obchodníků na tyto "hračky". A pak přišel Microsoft se svým operačním systémem – nejprve s DOS, později s Windows –, a to v kombinaci s kancelářským balíkem MS Office udělalo z Billa Gatese nejbohatšího člověka na světě.
Nyní, díky softwaru, může mít každý doma stroj (počítač), který se změní v úžasné množství nejrůznějších zařízení (psací stroj, přehrávač filmů, střižnu, fotolab…). Na počátku devadesátých let, kdy si internet našel cestu k masám, se navíc z osamocených ostrůvků tvořených PC zrodila celosvětová komunita uživatelů, kteří spolu mohou snadno komunikovat. Osobní počítač se softwarem (internetovým prohlížečem) zavedl lidi do nového světa – do kyberprostoru.
„iVoluce": Mobilní telefony se stávají počítači na cestu
Ve stejné době jako internet se mezi uživateli začaly rozšiřovat i mobilní telefony. U nás byl začátek z historických důvodů trochu opožděn a první NMT sít tehdejšího EuroTelu nastartovala až v září roku 1991. Už v roce 2000 byl ale počet aktivních SIM karet (standardu GSM) asi 4,3 milionu. V prvním desetiletí 21. století se pak rozvíjely především sociální sítě a brzy se ukázalo, že už nežijeme v informačním věku, ale ve věku komunikačním. Všechny technologické i sociální šňůry pak v sobě svázalo jedno zařízení – smartphone. Stálý přísun digitálních dat se pro nás stal v podstatě naším novým životním prostředím a nikdo už nechce čekat na to, až se uvolní místo u jednoho domácího počítače. Chceme být v digitálním kontaktu neustále, a to se stacionárním těžkým počítačem prostě nejde.
PC revoluce tedy pokračuje v novém tisíciletí "iVolucí": především s iPodem (2001), iPhonem (2007) a iPadem (2010), se kterými vystartoval někdejší průkopník osobních počítačů, firma Apple. Tyto produkty se staly inspirací pro digitální mobilní zábavu a mobilní internet. Apple prostě ukázal uživatelům i konkurenci, že ovládat smartphone může být zábava. Naopak Microsoftu se ovládnutí mobilů nepodařilo, i když zkoušel a zkouší vyvinout operační systém, a dokonce měl i snahu prosadit se s mobilním hardwarem. Nevyšel ani pokus změnit PC na tablet PC. To Steve Jobs se už od PC distancuje a všechny nové produkty označuje jako "post PC" zařízení.
Přitom se osobní počítače zdály dlouhou dobu pevné jako skály, a to se potýkaly s nemalými problémy a útoky, které začaly už v osmdesátých letech. Pustily se do nich nejprve bootsektorové viry, které se šířily přes diskety, první internetoví červi a další nebezpečné programy, spyware, rootkity, zombie botnety a další zhoubnosti. Hranice mezi PC, které někteří považují za protějšek svého soukromí, a sítě jako virtuálního světa začaly mizet – ať už to někdo považuje za klad, nebo zápor. Přes nebezpečí virů, které se snažily proniknout co nejdál, se stejně uživatelé na síť hrnuli – už jen ze zvědavosti.
Zajímavé je, že s myšlenkou, že PC je mrtvé, přišel už před mnoha lety Scott McNealy, předseda společnosti Sun Microsystems, když prohlásil, že "síť je počítačem". Měl představu, že uživatelé budou potřebovat jen javovské terminály (Java Station), jednoduchá zařízení s přístupem na internet. V podstatě jde o dnešní myšlenku "cloudu". S touto myšlenkou však přišel příliš brzy a nápad se tehdy neujal. Teď je situace jiná a PC začíná ztrácet svoje P (už není personální). Stále větší roli hrají velká datová centra, jako například Google, která jsou neustále k dispozici a slouží k "napájení" on-line komunity, podobně jako elektrárna zásobuje stroje.
Budoucnost: Miniaturizace pokračuje, rozhraní zaostává
Nahlédneme-li do budoucnosti na základě minulosti, objeví se něco úžasného: hardware mizí a zůstávají pouze funkce. Všudypřítomná a vždy dostupná síť zajistí možnost být stále on-line, psát, číst, volat, sledovat televizní stanice, poslouchat hudbu, vyhledávat a blogovat, a to vše bez nutnosti nosit s sebou objemné vybavení.
Díky miniaturizaci komponent se dříve dvacetikilogramové PC zredukovalo do takové míry, že technické vybavení už v podstatě zůstává v pozadí. Možná bude jednou nějaký nový typ komunikačního zařízení integrován do lamp veřejného osvětlení a bude součástí veřejné infrastruktury, podobně jako je dnes stále rozšířenější síť WLAN. A nebudete muset nosit ani notebook nebo tablet a využívat hardware, jako je klávesnice nebo myš – možná tak ve virtuální podobě. Už existují systémy, které jsou schopné zobrazit obsah v podstatě na jakémkoli povrchu – na kalhotách, na dlani, na lavičce v parku, a existují i kamery, které snadno zjistí, kam ukazujete nebo jaká děláte gesta. Místo myši tedy použijete ruku a místo reálné klávesnice její vizuální projekci.
To, jak bude vypadat vývoj v mnohem delší perspektivě, je samozřejmě těžké předjímat. Možná už se uživatelé obejdou bez jakéhokoli hardwarového vybavení a získají zcela nový intenzivní pocit přítomnosti a transparentní komunikace. Dnes bychom takovému způsobu komunikace říkali magie, to samé by si však asi o zařízeních, která dnes běžné používáme, mysleli i naši předci.
AUTOR@CHIP.CZ
PETR GLASER - IT novinář a spisovatel
Čestný člen klubu Chaos Computer se podílí na vývoji
digitálního světa a moderní popkultury už přes tři desetiletí.
1998
Notebooky
Uživatelé začali používat častěji notebooky než stolní počítače.
2008
Smartphony
Prodej chytrých mobilních telefonů vzrostl a tato zařízení se stávají stále univerzálnějšími.
2003
Desktopové počítače
Ztráta dynamiky: Tržní podíl na celkovém trhu IT se zmenšuje.
2013
Tablety
Vyhánějí PC: "Ploché" počítače nahrazují desktopy.
MOBILNÍ TELEFONY: VÍCE NEŽ PĚT MILIARD UŽIVATELŮ
Na celém světě už je více než pět miliard uživatelů mobilního telefonu, ať už se smlouvou, nebo s předplacenou kartou. Ve vyspělejších zemích je z toho více než 60 % tzv. smartphonů s plnohodnotným přístupem na internet.
2006 + 21 % 2,7
2007 + 22 % 3,3
2008 + 18 % 3,9
2009 + 12 % 4,5
2010 + 9 % 5,0
FACEBOOK: MOBILNÍ UŽIVATELÉ JSOU STÁLE AKTIVNÍ
Více než 100 milionů uživatelů Facebooku přistupuje k této sociální síti prostřednictvím smartphonu. Podle studie společnosti comScore jsou tito uživatelé v porovnání s těmi, kteří mobilní přístup k internetu nevyužívají, dvakrát aktivnější.
CELOSVĚTOVÝ DATOVÝ PROVOZ MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍ
Smartphony, notebooky a tablety generovaly v roce 2010 na celém světě datový provoz o objemu cca 240 petabajtů (tedy 240 000 terabajtů) za měsíc. V roce 2014 by už mobilní zařízení měla zajišťovat větší datový provoz než stolní počítače. Velký objem přenesených dat by mělo tvořit sledování videa a videotelefonování.
Foto: 237 Uživatelé iPhonů mají průměrný měsíční datový provoz o objemu 237 MB.
VYUŽITÍ WEBOVÝCH SLUŽEB MOBILNÍMI UŽIVATELI SE ZVYŠUJE
Přístup k webovým stránkám z mobilních zařízení mezi roky 2009 a 2010 nesmírně vzrostl. Použití Twitteru vzrostlo díky iPhonu a spol. o 200 %.
UŽIVATELÉ SMARTPHONŮ SE OBEJDOU BEZ PC
Více než 2/3 internetových surfařů v Egyptě se k internetu nepřipojuje pomocí PC, ale mají jen mobilní zařízení. V USA je to zatím asi 1/4 uživatelů.