Přejít k hlavnímu obsahu

Jeden disk, umí všechno

NA DVD

Na Chip DVD najdete archiv, který stačí rozpakovat na USB flash disk. K tomu nechybí výběr ISO obrazů různých linuxových distribucí. Vše najdete pod indexem Portable.

Jeden disk, umí všechno

Balíček programů z Chip DVD udělá z vašeho USB flash disku multifunkční nástroj, který nahradí veškerou softwarovou výbavu počítače.
VRATISLAV KLEGA

Mít kancelář k dispozici na každém počítači na světě? Surfovat anonymně, přehrávat DVD, obnovovat ztracená data? To všechno zvládne jeden USB flash disk, který může mít více funkcí než švýcarský nůž. Potřebovat budete pouze USB flash disk, ideálně s kapacitou 4 GB, a také Chip DVD, na kterém najdete vše potřebné, navíc nachystané s plným komfortem. Jediný archiv stačí rozbalit na USB flash disk, a nic dalšího dělat nemusíte. Na disku pak budete mít komfortní startovní menu, na jaké jste zvyklí z Windows. Z něj můžete spouštět všechny aplikace nebo jednoduše přistupovat k dokumentům na disku. Balík 10v1 obsahuje vše, co budete potřebovat. Použití je přitom maximálně jednoduché. Spustíte archiv z Chip DVD – ten je samorozbalovací, necháte jej tedy jen rozpakovat přímo do kořenového adresáře USB disku. Podle rychlosti USB disku může rozbalení a zkopírování trvat i půl hodiny, buďte tedy trpěliví. Takový disk však funguje jen v běžících Windows. Pokud má USB flash disk sloužit i jako záchranář, je třeba, aby dokázal opravit i počítač, který nestartuje. K tomu jsme přichystali návod v boxu na pravé straně.

ANTIVIRY: Žádná šance pro malware

Pokud virus zablokoval přístup do systému, pomůže jen záchranný systém. Máte-li pouze podezření, že je systém napaden, budou stačit jen aplikace, které najdete na svém USB disku.
- KASPERSKY RESCUE CD: Na Chip DVD najdete vše potřebné k tomu, abyste si vytvořili záchranný USB disk od tohoto výrobce antivirů. Použití je pak velmi jednoduché. Jednoduše nabootujete počítač z tohoto USB disku a necháte vyčistit celý počítač. Před spuštěním kontroly nezapomeňte z internetu stáhnout nejnovější virové signatury.
- CLAMWIN, SPYBOT, SPYDLL REMOVER: Pokud spouštíte antivirus přímo ze systému, vyberte v řádku "Categories" položku "Antivirus ". Zde máte k dispozici celkem tři nástroje. ClamWin je standardní antivirus, který hledá škůdce všech druhů. Přes internet se dokáže sám aktualizovat, aktualizaci nabídne hned po svém startu. Druhý nástroj, Spybot Search & Destroy, se pro změnu specializuje na různé špiony, keylogery, malware, spyware a vůbec spíše nestandardní typy škůdců, jejichž účelem není poškodit vaše soubory nebo systém, ale spíše z vás udělat zdroj informací, případně výkon vašeho počítače používat pro nelegální činnosti. Podobně funguje třetí nástroj SpyDLLRemover, jenž pomůže odstranit i malware, který se brání smazání.

ZÁCHRANA DAT: Rychlá pomoc po pádu

Jestliže se systém nechce spustit po předchozím pádu, budete jej muset opravit. A pokud jste smazali nějaké soubory a chcete je zpět, pomůže nástroj ve Windows.
- SYSTEMRESCUE-CD: Na Chip DVD najdete vše potřebné pro vytvoření záchranného USB disku, který bude obsahovat základní nástroje pro opravu systému. V SystemRescue CD tak najdete fdisk pro práci s diskovými oddíly, souborový manažer pro práci se soubory, editor registru Windows, různé nástroje pro kontrolu hardwaru i opravu poškozených oddílů. Systém je určen pro zkušenější uživatele, na druhou stranu na internetu je spousta tutoriálů, které pomohou vyřešit přesně váš problém.
- PC INSPECTOR FILE RECOVERY: Podařilo se vám smazat soubor a vysypat koš a teď chcete soubor zpět? Nebo se určitý soubor prostě jen znenadání ztratil? Zachovejte chladnou hlavu a spusťte tento nástroj, který na USB flash disku najdete v kategorii "Záchrana dat". Prohledá pevný disk a najde soubory, které je ještě možné zachránit.

ANALÝZA SYSTÉMU: Všechny informace o PC

Hirens's BootCD obsahuje výběr nástrojů, které prozradí veškeré podrobnosti o hardwaru i softwaru počítače. Kromě toho dokáže tento systém provést důkladnou analýzu, takže zjistíte, zda jsou komponenty počítače v pořádku.
- HIREN'S BOOTCD: Na Chip DVD najdete vše pro vytvoření. Pomocí řady nástrojů pak můžete pečlivě analyzovat celý počítač. Třeba pomocí nástroje Speccy se dozvíte úplně vše o hardwaru, HD Tune zase zjistí propustnost pevného disku.
- DAPHNE, SYSTEM EXPLORER, SYSTEM INFORMATION: Na svém USB disku najdete trojici nástrojů pro analýzu systému. Program Daphne vám podá velmi detailní informace o běžících procesech, dvojice dalších přinese podrobné informace o softwaru i hardwaru. V kategorii "Správa disků" pak ještě najdete program "CrystalDiskInfo", který vypíše všechny detaily o vašem pevném disku. Pokud byste chtěli změřit i výkon svého disku, použijte nástroj CrystalDiskMark, který najdete ve stejné kategorii.

ŠIFROVÁNÍ: Ochrana před zloději dat

Když šifrovat, tak pořádně. Nestačí šifrovat jen soubory, ale také e-maily, chat, internetové připojení, zkrátka všechno. Jako bootovací řešení se nabízí systém Privatix, jako aplikace pro šifrování skvěle poslouží TrueCrypt.
- PRIVATIX: Šifrovací systém je jednoznačně určen pro náročnější uživatele. Po načtení systému spusťte Root terminál (najdete jej v "Applications | Accessories") a zadejte příkaz
fdisk•/dev/sda
Poté stiskněte na klávesnici klávesu [p], tím se vypíše seznam diskových oddílů Windows. Pokud se tak nestane, zadejte příkazy
mkdir•/media/sdaX
mount•/dev/sdaX•/media/sdaX

kde X označuje číslo diskového oddílu. V systému je pak k dispozici skript, který pomůže data zašifrovat.
- TRUECRYPT: Na USB flash disku najdete program v kategorii "Šifrování". Program má velmi jednoduché ovládání a průvodce vás provede procesem zašifrování. Princip funguje tak, že program přidá do systému novou virtuální jednotku. Ve skutečnosti se jedná o šifrovaný soubor, ale veškeré aplikace mohou používat tuto "diskovou jednotku", takže jakákoliv aplikace pracující s daty využívá šifrování.

ANONYMNÍ SURFOVÁNÍ: Na internet beze stop

Surfování na počítači v hotelové hale je skutečné riziko. Nemůžete si být jisti, zda na počítači nejsou nainstalované keylogery, špioni odchytávající vaše hesla a vůbec je bezpečnost na mizerné úrovni. Problém dokonale řeší operační systém T(A)ILS. Zkrátka jen z USB disku nastartujete počítač a máte zaručeno bezpečí.
- T(A)ILS: Linuxová distribuce zajišťuje naprostou anonymitu a bezpečnost. Internetový prohlížeč IceWeasel automaticky používá oblíbenou kaskádu proxy serverů Tor, takže perfektně zamaskuje vaši identitu.
- SRWARE IRON, XB BROWSER: Dvojici internetových prohlížečů můžete používat i ve Windows. Oba zajistí, že na počítači po vás nezůstanou stopy. Prvně jmenovaný je velmi rychlý, využívá totiž engine Google Chrome, druhý zase automaticky používá kaskádu proxy Tor, takže nebudete vysledovatelní.

MULTIMÉDIA: Hudba a filmy všude

Přehrávač integrovaný ve Windows si neumí poradit s velkým množstvím formátům. Proto na svém USB flash disku najdete VLC a SMPlayer. Ještě luxusněji funguje linuxová distribuce GeeXboX.
- GEEXBOX: Tato miniaturní linuxová distribuce (jen 20 MB) slouží jako multimediální centrum. Přehraje hudební CD i DVD, startuje přitom přímo bleskově. Poradí si i s filmem s titulky.
- SMPLAYER, VLC: Tato dvojice aplikací přehraje naprosto všechny multimediální formáty, na které narazíte. Oba přehrávače mají v sobě již integrované kodeky, takže přehrávání je bezproblémové a zcela automatické.

ODDÍLY: Nové rozvržení disku

Nástroj integrovaný do Windows zvládá jen základní práci s diskovými oddíly. Pro náročnější práci můžete sáhnout po specializovaném programu, případně přímo po operačním systému specializujícím se na správu disků.
- GPARTED: Linuxová distribuce rozpozná všechny disky a oddíly zcela automaticky, ovládání je stejně jednoduché jako u programů z Windows, nejsou třeba žádné speciální linuxové příkazy
- DRIVEIMAGE XML: V kategorii "Správa disků" najdete na svém USB tento nástroj, který zvládá kompletní práci s diskovými oddíly. Pomocí nástroje "Tools | Set new Disk ID" můžete nastavit aktivní oddíl pro bootování.

KANCELÁŘ: Práce na každém PC

Má smysl mít kancelářské aplikace na USB disku? Jejich cloudové varianty jsou stejně dobré, takže stačí jen webový prohlížeč, a máte po ruce všechny oblíbené aplikace. To ale platí pouze v případě, že je počítač připojen k internetu – navíc rychle a kvalitně. Je-li počítač off-line, budou se kancelářské programy na USB skutečně hodit.
- YLMF OS: Tato čínská distribuce Linuxu na první pohled připomíná XP. Nezkušený uživatel by si dokonce mohl myslet, že se skutečně jedná o Windows od Microsoftu. Na pozadí však ve skutečnosti běží oblíbené Ubuntu a díky Wine je možné spouštět řadu aplikací z Windows. Důležité ovšem je, že YlmF OS obsahuje OpenOffice 3.2, takže poslouží jako kancelářský systém.
- OPEN OFFICE: Pro vyznavače pravých Windows jsme na USB disk přichystali kompletní sadu OpenOffice.org, která je v kategorii "Kancelář". K dispozici jsou všechny nástroje tohoto kancelářského balíku.

HRY: Zkrácení času na cestách

Dáváte přednost linuxové distribuci, nebo samostatným hrám? Na USB disku najdete strategii a 3D střílečku.
- LIVE.LINUX-GAMERS: Linuxová distribuce obsahuje téměř dvacítku her nejrůznějších žánrů. ISO na Chip DVD je z menší edice, má necelých 700 MB, ale náruživí hráči si z webu http://live.li– nux-gamers.net mohou stáhnout verzi, která má přes 4 GB a obsahuje více (náročnějších) her.
- CUBE, FREECIV: Cube je First-Person střílečka. Úspěšný je ten, kdo je rychlý. Bojujete proti mimozemšťanům a cíl je jednoduchý. Co nejvíce jich rozstřílet a pokud možno se nenechat zabít. Freeciv je určena spíše pro stratégy. Jedná se o hru na téma kolonizace světa.

VÝUKA: Školní úkoly v kapse

Jak splnit školní úkoly? Pomůže jak speciální školní verze Linuxu, tak samostatné programy.
- EDUBUNTU: Linuxová distribuce byla připravena speciálně pro školáky. Vyvíjeli ji nejen programátoři a linuxová komunita, ale také samotní studenti, a dokonce i učitelé.
- FREEMAT, GOLDENDICT, MARBLE, STELLARIUM: Čtveřice programů je užitečná pro všechny studenty. FreeMat je určen pro pokročilejší studenty, jedná se o matematický program. Slovník GoldenDict využije každý, kdo se učí cizí jazyky. Marble je virtuální globus, Stellarium pak virtuální planetárium, které ukáže nejen hvězdy, ale i další kosmická tělesa na obloze.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


MULTIFUNKČNÍ DISKY CHIPU
BOOTOVACÍ: Nevyžaduje žádný operační systém, linuxová distribuce obsahuje vše, co je potřebné. Nejlepší řešení pro opravu Windows i anonymní surfování.
PŘENOSNÉ PROGRAMY: Programy jsou na USB flash disku a můžete je spouštět z operačního systému Windows XP a novějších. Komfortní přístup k nim zajišťuje startovací menu. Komfortní přístup k nim zajišťuje startovací menu.
KOBINACE: Na jednom USB flash disku můžete mít kombinaci obou – jak linuxovou distribuci, tak přenosné programy. Podle potřeby si vyberete nejlepší řešení.


Bootovací disk
Antivir nebo nástroj pro správu diskových oddílů je lepší spouštět ze samostatného operačního systému, který je nezávislý na Windows.
Pokud nastartujete počítač z USB disku, je jeho používání mnohem bezpečnější. Windows, která bývají obvykle nainstalována, totiž mohou být prošpikována malwarem, spywarem, keylogery a dalšími škůdci, kteří chtějí ukrást vaše přihlašovací údaje, hesla nebo čísla platebních karet. Pokud spustíte svůj systém, jste v čistém prostředí.
JAK BOOTOVAT
Vložte USB disk do USB portu počítače a restartujte jej, případně jej spusťte. Standardně startují počítače z pevného disku s Windows, proto je třeba změnit pořadí bootování. Většina BIOS umožňuje změnit pořadí dočasně tím, že mačkáte určitou klávesu – nejčastěji [F8] nebo [F12]. Která klávesa to je, to se vypisuje po startu PC. Musíte však číst rychle nebo výpis pozastavit klávesou [Pause] na klávesnici. Poté se zobrazí okno s výběrem, z jakého média chcete bootovat. Vyberte USB disk.
Pokud BIOS tuto funkci nenabízí, je třeba se dostat do plného rozhraní BIOS. To nejčastěji provádíte klávesou [Delete] nebo [F2]. Zde pak najděte položku s názvem připomínajícím "Boot priority" a USB přesuňte na první místo.
VYTVOŘENÍ BOOTOVACÍHO DISKU
Dříve nebylo jednoduché vytvořit bootovací USB disk, řadě uživatelů se to nedařilo. Na Chip DVD proto najdete program YUMI, který vytvoří bootovací disk s maximálním komfortem. Jak to funguje?
YUMI se nemusí instalovat. Stačí, když jej zkopírujete na pevný disk a odsud jej spustíte. Vložte svůj USB disk do počítače a v části "Step 1" vyberte písmeno jednotky. Nemusíte mít strach, že přepíšete bootování pevného disku, program skutečně nabídne jen USB disky. V části "Step 2" pak vyberte, kterou distribuci chcete na USB disk nainstalovat. V článku podrobně popisujeme, co která distribuce umí, výběr je tedy na vás.
V části "Step 3" pak ukažte na ISO obraz disku, který je požadován. Ten najdete na Chip DVD již buď stažený, nebo najdete na Chip DVD přesný odkaz na stažení. Poté, co máte vybráno, klikněte na tlačítko "Create". Program vytvoří bootovací USB.
Další výhoda programu YUMI: Po vytvoření se vás zeptá, zda chcete na USB disk přidat další systém. Pokud zvolíte, že ano, budete moci přidat další linuxovou distribuci. YUMI automaticky vytvoří spouštěcí menu, takže na jednom disku můžete mít více bootovacích systémů.

Foto: Bez práce: Yumi vytvoří bootovací USB disk pomocí několika kliknutí.


Disk s programy
Na jakémkoliv PC s Windows stačí vložit USB disk do USB portu a zobrazí se komfortní startovací menu s výběrem aplikací.
Většina aplikací se musí instalovat. Taková aplikace si přidává záznamy do registrů, používá systémové knihovny a nastavení ukládá do složky podle přihlášeného uživatele. Ne tak tzv. portable programy, které stačí jen spustit.
PŘENESENÍ NA USB DISK
Na Chip DVD jsme nachystali archiv, který má již vše nastaveno. Stačí tedy, pokud vezmete prázdný USB disk (doporučujeme jej předem naformátovat) a archiv z Chip DVD rozbalíte přímo na disk. Upozornění: Rozbalení musí být přímo do kořenového adresáře, tedy nikoliv do nějaké složky na USB disku.
Nyní je třeba se obrnit trpělivostí: náš kompletně vybavený USB disk má totiž 1,3 GB a obsahuje téměř 20 000 souborů. Kopírování tedy zabere nějaký čas, a to v závislosti na tom, jak rychlý je váš USB disk.
Máte-li povolen autorun, automaticky se po vložení disku do počítače spustí startovací menu. Většina z vás jej má však z bezpečnostních důvodů zakázaný, takže je třeba spustit soubor "USBStickStarter.exe", doporučujeme jej spustit s právy správce. Po několika sekundách se již spustí startovací menu, které znáte z Windows. Nejprve uvidíte seznam všech aplikací, v části "Categories" je ale můžete filtrovat podle v článku popsaných kategorií. Navíc na pravé straně najdete zástupce pro dokumenty, obrázky, hudbu a video. Zástupci vedou do složek na USB disku, takže všechny soubory máte jednoduše dostupné přímo z tohoto menu.
DOPLNĚNÍ PROGRAMŮ
Chybí vám v našem výběru nějaká aplikace? Doplnění je velmi jednoduché. Nejprve je třeba, abyste si aplikaci stáhli. Na internetu existuje řada serverů, které nabízí přenosné programy, vyzkoušet můžete třeba www.portablefreeware.com. Program stáhněte a nakopírujte do složky "Applications", kterou najdete na USB disku. Poté se vraťte do startovacího menu a klikněte na "New Entry".
Zobrazí se nové okno pro přidání aplikace. Nejprve klikněte na "Browse" a ukažte cestu ke spustitelnému souboru. Tím se automaticky vyplní i název aplikace, jen je třeba vyplnit popis, tedy Description. Dále je třeba v části "Category" vybrat, do jaké kategorie chcete program umístit. Kliknutím na "OK" vše dokončíte a program uvidíte v přehledu aplikací.

Foto: Komfortní spouštění: Aplikace z Chip DVD přidá vašemu disku komfortní startovací menu. Při minimalizaci se menu skryje v systémové liště vedle hodin, odkud jej zase můžete vyvolat.
Foto: Rozšíření: Startovací menu si můžete velmi jednoduše rozšířit o vlastní nabídku programů.



Kombinovaný disk
Nejuniverzálnějším řešením je disk, který v sobě kombinuje několik řešení. Ten využijete v každé situaci.
Na něco je lepší samostatný systém, jindy skvěle poslouží jen jednoduchá utilita. Pokud nemáte rádi kompromisy, bude váš USB disk zvládat všechno.
VÍCE SYSTÉMŮ I PROGRAMŮ
Jak vytvořit USB disk, který bude obsahovat více operačních systémů, to popisujeme v jiném infoboxu. Tím ale možnosti nekončí. I když máte takto vytvořený bootovací USB disk, stále na něj můžete nahrát aplikace, které se spouští z Windows. Tak budete mít na disku k dispozici všechna řešení pro všechny případy.
ZKONTROLUJ A PRACUJ
Ideálně se disk hodí pro případy, že budete třeba několik dnů pracovat na cizím počítači. Nejprve jej zkontrolujete z linuxového systému – zjistíte si, zda neobsahuje viry nebo malware, a pokud uvidíte, že je počítač bezpečný, můžete používat standardní operační systém a spouštět programy z USB disku.
KONTROLA STRUKTURY
Jak poznáte, že je na disku vše potřebné? Stačí, když jej otevřete. Měl by zde být adresář "multiboot", který ukazuje, že disk je bootovací a bude možné z něj spustit počítač. Pokud zde uvidíte i soubor "Autorun.inf", bude se spouštět startovací menu.

Foto: Kontrola: Disk obsahující adresář multiboot je bootovací, pokud na něm najdete i Autorun.inf, obsahuje nejspíš i přenosné aplikace.


TŘI CESTY, JEDEN CÍL
Kromě dvou popsaných metod (portable aplikace a bootovací flash disk) můžete využít ještě třetí variantu: cloudový operační systém. Které řešení je nejlepší?

PŘENOSNÉ PROGRAMY
Jejich použití je velmi jednoduché, stačí spustit program, což zvládne úplně každý. Aplikace startuje velmi rychle, často se jedná o stejné programy, které znáte ze svého počítače.
+ Rychlý start aplikace
+ Známé prostředí programu
+ Bez potřeby internetu
+ Obvyklá lokalizace do českého jazyka
+ Bez zásahu do hostujícího PC
- Omezená bezpečnost
- Závislost na operačním systému

Vhodný pro: Krátkou práci ve specializovaném programu na cizím počítači, který není připojen k internetu

BOOTOVACÍ DISK
Pokud máte svůj systém na disku, nejste nijak závislí na operačním systému počítače. Ale zase musíte mít přístup k nastavení bootování a celá procedura je díky bootování zdlouhavější. Systém je mnohem bezpečnější, budete pracovat bez malwaru.
+ Vysoká bezpečnost
+ Velká nabídka operačních systémů
+ Nezávislost na hostujícím OS
- Potřeba přímého přístupu k BIOS
- Spuštění systému trvá déle
- Linuxové prostředí

Vhodný pro: Internetové bankovnictví, anonymní surfování, pro všechny případy, kdy je třeba vysoká bezpečnost

CLOUDOVÝ SYSTÉM
Cloudové systémy jsou teprve na počátku (viz strana 80), již dnes si ale můžete spustit operační systém v browseru prohlížeče. V cloudu pak běží vzdálené aplikace, máte k nim přístup z jakéhokoliv PC připojeného do internetu.
+ Nemusíte s sebou nosit USB flash disk
+ Data i programy máte uloženy v cloudu
+ Výkon PC neovlivňuje rychlost aplikací
+ Bleskový start
- Nutné trvalé připojení k internetu
- Potřeba moderního prohlížeče

Vhodný pro: Jakoukoliv práci, kdy s sebou nechcete nosit USB flash disk a data máte uložena na disku v internetu.


Foto: Podrobné informace: SIW vypíše všechny detaily o softwaru i hardwaru počítače.
Foto: Hiren's BootCD: I takto ergonomický systém můžete mít na USB flash disku.
Foto: Bojovník: Spybot je vytrvalý bojovník se spywarem a malwarem.
Foto: Anonymní surfování: Operační systém T(A)ILS slouží jako bezpečný prohlížeč internetu. Po spuštění automaticky aktivuje Tor, aby vás nikdo nevysledoval.
Foto: Práce s disky: DriveImage XML toho umí hodně. Třeba i zkopírovat celé disky.
Foto: Linux pro školáky: EduBuntu byl navržen pro školáky a studenty.