Přejít k hlavnímu obsahu

Domácí síť na plnou rychlost

Domácí síť na plnou rychlost

Stačí málo, a vaše domácí Wi-Fi síť bude rychlejší, silnější a spolehlivější.
VRATISLAV KLEGA

Pomalá a nestabilní Wi-Fi je opravdu otravná. Proč není Wi-Fi ve všech koutech bytu? Proč se neustále odpojuje? Proč není přehrávání YouTube videí plynulé, ale stále se zasekává? Krok za krokem vám ukážeme, jak správně nastavit síť a co všechno budete potřebovat. Samozřejmě přidáme i tipy, jak dosáhnout maximálního výkonu, aniž byste utratili jedinou korunu.
Chcete mít signál i ve sklepě, abyste si z YouTube mohli pouštět kutilské videotutoriály, a také na zahradě, abyste mohli přijímat e-maily na svém smartphonu? Pak budete potřebovat zařízení, které bude mít pořádný dosah.

Signál: Co odstíní Wi-Fi

Vysokofrekvenční signál Wi-Fi se chová podobně jako obyčejné světlo. Jsou materiály, od kterých se odráží, kterými bez problémů prochází, které jej pohlcují, nebo které jej vůbec nepropouští. Čím více dokáže Wi-Fi signál procházet předměty nebo se od nich aspoň odrážet, tím lepšího pokrytí dosáhnete. Právě proto se stává, že někdy dokáže Wi-Fi prosvítit celý rodinný dům, a jindy signál zablokují dvě sádrokartonové zdi. Sílu signálu mohou ovlivnit zdánlivé maličkosti – zavřené dveře do pokoje, mokré prádlo pověšené na šňůře, kočka vyhřívající se na Wi-Fi routeru.
Vše ještě komplikují interference (překrývání signálů), které nejsou v nelicenčním pásmu ničím výjimečným. V praxi tak bude vaše Wi-Fi síť rušena sousedovou sítí, Bluetooth přenosy nebo dětskou chůvičkou. Často bývá velmi obtížné odhalit, co je zdrojem rušení, a jak tedy přenos zkvalitnit.

Jednoduché řešení: Nový router

Samozřejmě můžete zkoušet ze svého starého Wi-Fi routeru dostat maximum, ale pokud se jedná o starý model, jsou jeho možnosti limitovány. Pokud váš Wi-Fi router pochází z roku 2009, nebo je dokonce starší, pravděpodobně bude ještě starého standardu "802.11g". Až v tomto roce došlo k masivnímu nasazení nového standardu "802.11n", který nabízí větší dosah, vyšší rychlost a lepší stabilitu.
Přenosová rychlost běžných routerů pro domácí použití se zvedla z laboratorních 54 na 300 Mb/s, což v praxi znamená reálnou rychlost kolem 8 MB/s. A to už stačí pro jakoukoliv domácí práci. Nejde však samozřejmě jen o rychlost, ale také o "kvalitu" signálu. Ten je mnohem odolnější proti rušení a hlavně systém antén MIMO (multiple input multiple output) lépe využívá i odrazů vln. Jaký router tedy vybrat?
Pro domácí uživatele se dvěma počítači, dvěma notebooky a několika smartphony bude naprosto stačit router s cenou do 1 000 Kč. Důležité je vybírat router, který splňuje "N300", tedy má přenosovou rychlost až 300 Mb/s. Lákavě vypadají nabídky routerů N150, které nabízí pro Wi-Fi 150 Mb/s, věřte ale, že to jsou ty nejlacinější routery na trhu, u kterých se šetří na každé součástce. Navíc N150 routery využívají pouze jednu anténu a nemohou těžit ze všech výhod 802.11n. Pak už je vlastně jedno, jestli koupíte D-Link, ZyXEL, Airlive, TP-Link, Asus či jinou podobnou značku. Čipsety jsou buď stejné, nebo podobné, rozdíly najdete spíše jen v obsahu balení, jednoduchosti instalace či v kvalitě provedení. Za tyto peníze koupíte například ZyXEL NBG-419N v elegantní bílé barvě. Šroubovatelné antény lze v případě potřeby vyměnit za výkonnější, nabízí vše důležité. Cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.
Pokud máte doma kromě počítačů další síťové příslušenství, jako je třeba síťový disk, nebo často mezi počítači kopírujete větší množství souborů, doporučujeme připlatit za gigabitový switch. Při kopírování mezi kabelem připojenými zařízeními pak budete moci využít rychlost až 125 MB/s, díky čemuž nebude router úzkým hrdlem pro žádný síťový disk a bude na limitu možností pevných disků. Za gigabitové rozhraní přitom tolik nepřiplatíte. Například za TP-Link WR1043ND zaplatíte kolem 1 100 Kč.
Složitější je situace, pokud bydlíte v bytovém domě a spousta vašich sousedů objevila kouzlo bezdrátových sítí. Není výjimkou, že v jednom místě můžete chytit i přes deset Wi-Fi sítí. Zde je pak tak velké rušení, že není možné dosáhnout ani vysoké rychlosti, ani dostatečné stability připojení. Řešení však není nijak složité. Stačí použít router, který využívá i pásmo 5 GHz. To není ani zdaleka tak zarušené jako pásmo v okolí 2,4 GHz, takže spojení bude rychlé a stabilní. Nákupním tipem bude D-Link DIR-815 za cca 1 500 Kč. Ten nabízí jak rychlou 802.11n, tak stabilní 5GHz Wi-Fi. Kdo požaduje gigabitové porty, ten bude muset cca 800 Kč doplatit za model D-Link DIR-825.
Ve složitější situaci jsou ti, kteří mají ADSL, případně dnes už VDSL připojení. Standardně dodávaný VDSL modem Comtrend VR-3026e funguje dobře jako VDSL modem, jeho Wi-Fi část je však velmi podprůměrná. Přestože má modem rychlou Wi-Fi, její dosah je skutečně malý. Může za to pouze jedna integrovaná anténa, která nemá výkon jako běžné Wi-Fi routery.
Nabídka VDSL modemů na českém trhu je prakticky nulová. Přesto lze najít model, který svými schopnostmi strčí veškerou konkurenci do kapsy – je jím Fritz!Box Fon 7390. Co nabízí? Rychlou Wi-Fi 802.11n, ale také 802.11a v 5GHz pásmu, gigabitový switch, dvojici USB portů pro připojení USB disku (pak funguje jako NAS) nebo tiskárny pro sdílení tiskárny. K USB portu lze dokonce připojit USB modem Huawei a do sítě sdílet 3G mobilní internet. Fritz poslouží také jako pokročilá telefonní ústředna. Kromě analogového a ISDN telefonu lze provozovat i VoIP účty. K základně navíc přímo připojíte DECT sluchátka bezdrátového telefonu. Nechybí ani záznamník hovorů a tak pokročilé funkce, jako je přeposílání faxů na e-mail jako PDF příloh, případně lze i hlasové zprávy poslat e-mailem. Díky VPN je možné k souborům a do sítě vůbec přistupovat i odkudkoliv z internetu. Wi-Fi má trojici antén, a přestože se na trhu najdou rychlejší modely, nabídne vše, co náročný uživatel požaduje. Fritz jsme zkoušeli i jako VDSL modem a oproti Comtrendu od O2 dokáže nabídnout na stejné přípojce zhruba o čtvrtinu vyšší rychlost. Nevýhoda: Konfigurace pro české VDSL od O2 je o něco složitější, ale nikoliv nemožná (případný návod pošlu e-mailem na vyžádání). Zatímco na německém trhu najdete Fritz v každé druhé domácnosti, u nás jsou to jen výjimky. Důvod? Jeho cena činí 5 900 Kč, což je pro řadu zákazníků prostě příliš vysoká částka.
Před nákupem nového routeru ještě doporučujeme ověřit, zda je váš notebook vybaven kompatibilní Wi-Fi síťovou kartou. Pokud by byla jen 802.11g, nový router by nepřinesl žádné významné zrychlení. Také pokud uvažujete o 5GHz Wi-Fi, je nutné zjistit, zda je notebook vybaven kartou 802.11a. Neznáte-li z hlavy specifikace svého notebooku, na klávesnici stiskněte [Win]+ [Pause], spusťte "Správce zařízení" a u síťových adaptérů najděte bezdrátovou kartu. Většinou lze již z názvu rozklíčovat, jaké standardy karta podporuje. Třeba u bezdrátové karty Intel 4965AGN je zřejmé, že podporuje standardy 802.11a, g, n. Pokud není podpora standardů zřejmá hned z názvu, zadejte název síťové karty do Googlu a ve výsledcích již snadno najdete, které standardy jsou podporovány. Pokud zjistíte, že notebook nové a rychlé standardy nezvládá, není ještě nic ztraceno. Výměna bezdrátové karty není v notebooku tak náročná. Třeba TP-Link TL-WN961N o velikosti miniPCI vyjde cca na 400 Kč. Jak provést upgrade, to popisujeme v samostatném článku na straně 76.

Nastavení: Nejlepší kanál

Pokud je v okolí více Wi-Fi sítí, a přesto zůstáváte v pásmu 2,4 GHz, bude vhodné zvolit aspoň co nejméně zarušený Wi-Fi kanál. Wi-Fi má v Evropě k dispozici celkem třináct kanálů, od 2 412 do 2 472 MHz. Šířka každého kanálu je přitom 5 MHz, každý Wi-Fi router ale zasahuje do dvou okolních kanálů. To znamená, že pokud pro vysílání použijete kanál 3, budou zarušeny také kanály 1, 2, 4 a 5. Nejbližší volný pak bude kanál 8. Pokud budou vedle sebe dva Wi-Fi routery vysílat na stejném kanálu, budou se navzájem rušit. Co to znamená pro uživatele? Rapidně klesne přenosová rychlost, zvýší se chybovost přenosu, s tím také naroste zpoždění paketů, a co je ze všeho nejhorší – notebook se začne od routeru odpojovat.
Částečnou výhrou je, že nové Wi-Fi routery mají funkci, která automaticky vybírá nejvhodnější volný kanál. Pokud tak v okolí máte jen jednu nebo dvě sítě, Wi-Fi se naladí na kanál, který není obsazený a kde přenos probíhá bez rušení. Horší je situace, když je v okolí více Wi-Fi sítí. Pak algoritmus pro výběr nejvhodnějšího kanálu selhává. V takovém případě je lepší, pokud si ručně vyberete nejvhodnější kanál. Ale jak ho zvolit?
Nejprve je třeba provést analýzu rušení ve vašem bytě. Poslouží k tomu nástroj Xirrius Wi-Fi Inspector, který je k dispozici na webové stránce www.xirrus.com/library/wifitools.php. Jedná se o detailní nástroj pro analýzu Wi-Fi sítí. U každé sítě vám ukáže sílu signálu a další detaily, které již nejsou tolik podstatné. S notebookem pak můžete chodit po bytě a hledat, v jakých částech jsou které sítě. Třeba v obýváku mohou být úplně jiné sítě než v místě, kde je router. A právě tam, kde se s notebookem vyskytujete nejčastěji, je vhodné mít co nejmenší rušení. Pokud se vám nedaří najít vhodný volný kanál, vyzkoušejte aspoň "Speed Test" na různých kanálech. Ten kanál, který nabídne nejvyšší rychlost, si vyberte.
Pro výběr frekvence postačí i smartphone. Třeba pro smartphony s operačním systémem Android existuje úžasná aplikace Wifi Analyzer, která podává informace o okolních Wi-Fi sítích, a to velmi přehledně. Aplikace graficky zobrazí, na kterém kanále jsou jednotlivé Wi-Fi sítě a do kterých okolních kanálů zasahují – jedním pohledem tak uvidíte, kde je volné pásmo, a kam tedy můžete svou Wi-Fi síť "umístit".
Pokud je se sousedy rozumná řeč, není od věci se s nimi domluvit, kdo bude na kterém kanále. Wi-Fi dosáhne většinou tak přes dva byty v rámci podlaží a projde maximálně přes jedno patro, protože stropy a podlahy většinou signál perfektně utlumí. Nebude tak větší problém se o bezlicenční pásmo podělit. Jak by to mohlo vypadat, to ukazuje naše infografika. Přestože budou mezi sítěmi mírné překryvy a interference, nebude to mít negativní dopad na kvalitu sítě. Rovněž je užitečné, pokud se domluvíte na snížení výkonu Wi-Fi routeru. To nabízí naprostá většina z nich a zjistíte, že pro pokrytí bytu bude stačit výkon Wi-Fi na cca 25 %, přitom nebudete rušit sousedy.

Umístění: Správná poloha

Hodit router na zem, pod pracovní stůl nebo někam za počítačovou skříň je to nejhorší, co můžete udělat. Signál se odsud špatně šíří a je blokován. Ideální je, pokud je router umístěn někde u stropu, třeba na skříni. To je případ, kdy je mezi notebookem a routerem nejméně překážek. Nepodceňujte ani nastavení antén. Rozhodně by neměly být všechny antény rovnoběžné, tím by se ztrácel jejich smysl, navíc by mohlo docházet k rušení. Ideální je, pokud je jedna anténa kolmo a další dvě vychýlené cca o 20 stupňů. Využije se schopnosti odrazu signálu, takže se prostor bytu lépe pokryje. Pokud chcete pokrýt signálem i další patro, natočte jednu anténu tak, aby byla zcela vodorovně. Signál totiž vychází kolmo na antény, pokud tedy anténa směřuje vzhůru, je ideální pro pokrytí jednoho podlaží. Jestliže ji dáte vodorovně, bude "svítit" nahoru a dolů, takže lépe pokryje vícepatrový dům.
Rovněž je vhodné, aby router nebyl poblíž zdroje nějakého rušení, jako je třeba počítač, ten také dokáže snížit kvalitu Wi-Fi přenosu.

Příjem: Na klientovi také záleží

Stejně dobrý, jako je router, musí být také přijímač, tedy nejčastěji notebook. Komunikace je obousměrná, na kvalitě příjmu na notebooku tak záleží úplně stejně jako v případě routeru. Notebooky mají většinou antény jen velmi krátké, prakticky jsou to jen kablíky vyvedené z miniPCI karty. Není tedy divu, že nejsou nijak výkonné. Pokud tedy potřebujete u notebooku pořádný příjem, nevyhnete se nákupu externí síťové karty – do USB portu. Musíte ji ale umět také správně použít. Jen tak ji vložit do USB portu by nebylo nejlepší řešení. Lepší je koupit USB kolíbku, do které Wi-Fi dongle umístíte. Proč? Bude dále od notebooku, a tedy zdroje rušení. Ještě lepší je situace, kdy je dongle vybaven závity na připojení externí antény. Pokud pak připojíte k donglu výkonnou, třeba 5dB anténu, budete mít špičkový příjem. Naším tipem je AirLive X.USB-3. Standardně se dodává "jen" s 3dB anténami, na druhou stranu jsou ale tyto antény dvě. Použit je kvalitní čipset Atheros, AirLive podporuje obě pásma – 2,4 i 5 GHz. Díky 802.11n je přenosová rychlost až 300 Mb/s. Zařízení může fungovat až s výkonem 23 dB, ale pozor: takový výkon není v České republice povolen. Výstupní výkon při této hodnotě činí 200 mW, což dvojnásobně překračuje limit stanovený ČTÚ. Nevýhodou je vyšší cena, za tuto bezdrátovou kartu dáte cca 1 000 Kč ve verzi bez antén, případně 1 100 Kč ve verzi s 3dB anténami.

Posila: Repeater

Je-li váš dům skutečně velký, stěny silné a signál přes ně nemůže projít, bude jediným řešením repeater. Repeater umístíte tam, kde se pomalu začíná ztrácet signál, třeba do mezipatra, do pokoje "uprostřed" bytu apod. Repeater funguje jako zesilovač. Přijímá signál z routeru či notebooku, zesílí jej a pošle dál. Tím se přibližně o polovinu prodlouží dosah signálu. Režim repeater (většinou označený jako WDS – Wireless Distribution System) nabízí naprostá většina dnešních Wi-Fi routerů. Instalace je velmi jednoduchá, stačí router zapojit do elektřiny, není třeba natahovat žádné kabely. Konfigurace přes webové rozhraní nebývá složitá, obvykle chce router jen vědět název sítě, kterou má rozšířit, její zabezpečení včetně hesla a někdy je také požadován Wi-Fi kanál.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Jaké bude zlepšení:
O kolik se díky našim tipům zlepší vaše Wi-Fi síť?
Desktop
PCI karta (cca 1 500 Kč) nebo USB dongle (cca 1 000 Kč) s podporou 802.11n.
Rychlost +100 %
iPad
Router s výkonnějšími anténami zlepší dosah sítě (0 Kč).
Pokrytí +50 %
Router
Nový router s 802.11n zvýší rychlost, stabilitu i pokrytí (od 900 Kč).
Dosah +150 %
Smartphone
Díky repeateru budete mít pokrytí i tam, kde signál dříve nebyl (0 Kč).
Pokrytí +50 %
Repeater
Prodlouží dosah Wi-Fi sítě do všech koutů domu (cca 1 000 Kč).
Dosah +50 %
Televize
Moderní televizor naplno využije 802.11n adaptér (0 Kč).
Kvalita videa +30 %
Notebook
Wi-Fi karta s podporou 802.11n zajistí lepší dosah i vyšší rychlost (cca 1 000 Kč).
Rychlost +50 %


Rychlé tipy pro lepší Wi-Fi
Jak vylepšit Wi-Fi během několika minut bez složitých konfigurací? Naše krátké tipy pomohou.
ČÍM VÝŠE, TÍM LÉPE: Je-li to možné, umístěte router co nejvýše ke stropu. Třeba na skříň, kde nebude překážet.
NASTAVENÍ ANTÉN: Pokud má router více antén, neměly by být všechny rovnoběžné, ale vychýlené cca o 20 stupňů. Chcete-li mít pokryto více podlaží, dejte anténu do vodorovné polohy – rovnoběžně s podlahou.
VOLNÝ KANÁL: Zjistěte si, jaké jsou volné kanály pro vaši Wi-Fi. Pokud máte v okolí více sítí, zkuste se spolu se sousedy domluvit a nastavte si kanály tak, jak vidíte na našem schématu. Přestože se sítě budou částečně překrývat, rušení bude mnohem menší, nebude docházet k výpadkům.

Foto: Naklopit: Pro co nejlepší pokryti odkloňte další antény od svislého směru. Bude se také využívat odrazů, čímž se dosáhne lepšího pokryti.
Foto: Domluva: Se sousedy si rozdělte kanály tak, jak vidíte na našem schématu, rušení bude minimální. Rovněž se domluvte na snížení výkonu Wi-Fi. Byt se bez problémů pokryje i na čtvrtinu výkonu.



VDSL se silnou Wi-Fi
Od prvního dne, co jsme VDSL modem Comtrend od O2 začali používat, nám bylo jasné, že jeho Wi-Fi má velmi malý dosah. Zástupci O2 nám tvrdili (viz minulý Chip), že Wi-Fi má dostatečný výkon a může konkurovat jiným Wi-Fi routerům. Nám to ovšem nedalo a podívali jsme se, jaká je skutečnost.
DVOJICE ŠROUBKŮ
Rozmontování VDSL modemu není nijak náročné. Pohromadě jej drží pouze dva křížové šroubky. Ty se nachází v přední části routeru (tam, kde je WLAN switch), pod gumovými nožičkami. Jakmile šroubky vytáhnete, můžete od přední části začít pomalu a opatrně kryt vytahovat nahoru. V zadní části (tam, kde jsou LAN porty) je několik plastových pojistek. Pokud budete kryt odtahovat plynule, oddělí se pěkně bez poškození. Je třeba použít více síly, ale s citem.
CHUDÁ DESKA
Po oddělání krytu se vám objeví pohled na zadní část desky s plošnými spoji. Abyste desku vytáhli, je třeba zamáčknout "čudlíky", které trčí z desky do druhé části krytu. Poté již desku lehce vyklopíte, ale pozor, nevzdalujte ji od druhé části krytu – právě v něm je totiž připevněna anténa. Mohli byste ji utrhnout.
JEN JEDNA?
Zatímco běžně mají Wi-Fi routery konfiguraci antén 3×3, nižší třída používá jen dvě antény. Jen ty nejlevnější modely jsou vybaveny jednou anténou – přesně jako tento modem. Na desce je použit čip Broadcom BCM43222KFBG a z něj vede kablík k miniaturní anténě. Ta je přilepena k horní části modemu. Není tedy divu, že síla Wi-Fi je velmi slabá. Zajímavé je, že ještě na počátku prodeje Telefónica tvrdila, že modem je vybaven dvojící antén. Nyní si informaci "opravila".
PRO ZKUŠENÉ: JEDNODUCHÁ VÝMĚNA
Pokud to umíte s pájkou a máte ruce chirurga, nebude pro vás problém anténu vyměnit. Nejprve budete potřebovat anténu. Bohatě bude stačit taková, která má zisk 5 dB. TP-LINK TL-ANT2405C koupíte cca za 100 Kč a navíc má metr dlouhý kabel, takže anténu můžete vyvést třeba na stůl, aby měla lepší "rozhled". Taková anténa má ovšem standardní SMA konektor. Ten na desku přímo nepřipojíte. Ještě budete potřebovat "Pigtail U.FL – RSMA". Jednu část připájíte k čipu, do druhé části zašroubujete anténu. Taková redukce stojí kolem 40 Kč.
SESTAVENÍ
Zpětné sestavení modemu je pak mnohem jednodušší – postupuje se opačným směrem. Nejprve si desku urovnejte do horního dílu tak, aby bylo možné zašroubovat šroubky. Poté postupujte od zadní části, nebojte se kryty k sobě pořádně přitlačit, aby plastové západky zapadly. Pomocí "čudlíku" na přední straně si přidržujte desku tak, aby zadní LAN porty přesně seděly v dírách, tak jak tomu bylo ještě před rozebráním modemu. Pak můžete šroubky zašroubovat. Bude-li poznat, že jste do modemu zasahovali, přicházíte samozřejmě o jeho záruku. Vše tedy dělejte velmi opatrně!

Foto: Anténa: Od čipu vede kablík k anténě, která je přilepena ke krytu modemu. Pokud si troufáte, můžete anténu odpájet a připájet vlastní.
Foto: Na půl plynu: Použitý čip Broadcom může být vybaven dvojicí antén. Ke druhému výstupu však není u modemu od O2 žádná anténa připojena.
Foto: Zamáčknout: Při rozdělávání i sestavování je třeba zamáčknout "čudlíky", abyste desku vyndali.



Sdílení z XP do 7 a zase zpět
Sdílet soubory na počítačích s Windows 7 je velmi jednoduché a v Chipu jsme vám již ukazovali, jak síť vytvořit. Co když ale máte v domácnosti jak počítač s Windows 7, tak s Windows XP?
1) STEJNÉ SKUPINY
Aby vše fungovalo co nejjednodušeji, doporučujeme vám, aby oba počítače byly ve stejné pracovní skupině. Jde to samozřejmě i bez ní, ale pokud budou oba počítače ve stejné skupině, ušetříte si práci. Jak názvy nastavit? Ve Windows 7 stačí, když stisknete tlačítko "Start", do vyhledávacího řádku zadáte "pracovní skupina" a potvrdíte klávesou [Enter]. Dále stiskněte tlačítko "Změnit" a v části "Pracovní skupiny " zadejte nějaký název (třeba Doma). Ve Windows XP otevřete "Ovládací panely | Systém | Název počítače" , zde opět klikněte na tlačítko "Změnit" a zadejte stejný název pracovní skupiny. Oba počítače doporučujeme restartovat. Rovněž doporučujeme vypnout firewally.
2) NASDÍLET VE WINDOWS 7
Nejprve je třeba, abyste ve Windows 7 nasdíleli složku, kterou chcete mít přístupnou na počítači s XP. Klikněte na složku pravým tlačítkem myši a zvolte "Sdílet s | Domácí skupina (čtení/zápis)". Pokud chcete, aby uživatel složku jen viděl, ale nemohl ji upravovat (přidávat soubory, adresáře, mazat, přejmenovávat,…), zvolte jen "Domácí skupina (čtení)".
3) NALEZENÍ V XP
Ve Windows XP nyní otevřete "Tento počítač ". V levé části okna uvidíte položku "Další místa". Zde klikněte na "Místa v síti". Dále klikněte na "Zobrazit počítače ve skupině". Nyní již uvidíte počítač s Windows 7. Pokud jej nevidíte, máte zapnutý firewall – vypněte jej. Dvojitě klikněte na počítač, uvidíte vše, co systém sdílí – složky i tiskárny. Pokud máte na počítači rozdílný login a heslo, budete vyzváni k jeho zadání. Pochopitelně zadáváte ten login, kterým se hlásíte do Windows 7. Pak budete mít kompletní přístup ke sdíleným složkám v počítači. Náš tip: Klikněte pravým tlačítkem myši na některou ze složek a zvolte "Připojit síťovou jednotku". Pak můžete složku z druhého počítače vidět jako nový disk v počítači.
4) Z XP DO WINDOWS 7
Pokud chcete z XP sdílet složku do Windows 7, opět na ni klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "Sdílení a zabezpečení ". Není-li ještě nastaveno žádné sdílení, klikněte na tlačítko "Pokud jste si vědomi…" a vyberte "Povolit pouze sdílení souborů". Dále zatrhněte položku "Složka sdílená v síti" a nastavení potvrďte kliknutím na "OK". Ve Windows 7 nyní otevřete "Počítač" a v části "Síť", v levé části okna, uvidíte počítač s XP a také sdílenou složku.

Náš tip: Pokud není počítač vidět a firewall je vypnutý, zadejte do průzkumníka IP adresu vzdáleného počítače ve tvaru \\IP adresa, tedy například \\192.168.1.10. IP adresu zjistíte tak, že spustíte na vzdáleném PC příkazový řádek a zadáte příkaz "ipconfig ". To platí jak pro XP, tak pro Windows 7.

Foto: Připojit: Vzdálenou síťovou složku můžete připojit do systému jako nový disk.


Foto: AirLive X.USB-3: Dvojice výkonných antén bude přijímat signál i tam, kde se notebookové integrované antény nechytají. Ideální je umístění do "USB kolíbky", dále od notebooku.
Foto: D-Link DWA556: Karty s PCIe slotem jsou zase vhodné pro PC. Antény však doporučujeme vyvést dále od počítače.