Přejít k hlavnímu obsahu

Chip Timeline: Gadgety

Chip Timeline: Gadgety

Pro někoho jsou to jen malé technické hračičky, které nemají valné využití. Pro jiné jsou „gadgety“ součástí životního stylu a šikovnými pomůckami dennodenní potřeby.
DOMINIK HOFERER

Jednoho letního dne v roce 1980 bylo na hamburské letiště nahlášeno UFO (neidentifikovaný létající předmět). Létající těleso bylo asi tři metry dlouhé a vznášelo se v oblacích nad hanzovním městem, kde vystrašilo dva piloty a dispečera letového provozu. Brzy se však samozřejmě našlo logické vysvětlení – navzdory návodu k použití (který vylučoval provoz v blízkosti letiště) si děti pouštěly solární zepelín, který byl přibalen ke komiksovému časopisu Pif.
Šlo o jeden ze šikovných "gadgetů", malých šikovných hraček nebo přístrojků, které byly součástí časopisů pro mladší čtenáře, jako byl například Pif, jež vycházely především v sedmdesátých letech (u nás byly omezeně dostupné v prodejnách zahraničního tisku). Dostali jste nebo složili například malý katapult, periskop, detektivní lupu nebo třeba hodinky s vodotryskem. Redakční tým vybíral z mnoha zajímavých hračiček a došlo i na zmíněný solární zepelín, který se vznesl do výšky poté, co se od sluníčka zahřál vzduch uvnitř. Často se dostal i stovky metrů vysoko, a tak došlo k tomu, že byl omylem považován za UFO.
Ale "gadgety", to samozřejmě nejsou jen hračky z komiksových časopisů. Časem byly vyžadovány stále šikovnější hračky a z jejich výroby se stalo celé průmyslové odvětví. V současné době existuje i řada technologicky vyspělých zařízení pro dospělé, která jim pomáhají řešit složité úkoly či ulehčují práci, nejčastěji ale slouží pro jejich pobavení. Hranice mezi užitečným a čistě stylovým, případně úplně zbytečným zařízením se neustále posouvá, a v případě gadgetů navíc platí, že každý na ně může mít jiný názor.
Pro někoho je vzrušující objednat si vstupenku přes nový Tablet PC, jiný to považuje za nesmysl a raději si koupí mnohem "praktičtější" skvělé tričko s integrovaným antiperspiračním deodorantem. Další pak nebude nadšen žádnou z těchto hraček a raději si sedne ke kávě, o jejíž teplotu se stará ohřívač připojený k USB portu notebooku. Gadgety jsou prostě oblíbené, a to i přes to, že ne každý je využije. V současné době jsou již všudypřítomné a masovou záležitostí se staly díky tomu, že jsou snadno použitelné a nabízí rozmanité funkce. Jsou zábavné a fascinující, protože je nepoužívají jen technicky orientovaní nadšenci, ale oblíbili si je a denně je používají i lidé, kteří jinak elektronice nebo počítačům vůbec nerozumí.

Symbol postavení: Malé stylové zařízení

Na novinky od firmy Apple tak netrpělivě čekají nejen studenti z oblasti informačních technologií, ale v podstatě všichni. Ať už jde o iPad, nebo o digitální zrcadlovku s GPS modulem, v průběhu let se mnoho malých a drahých elektronických zařízení stalo jakýmsi symbolem společenského postavení. Ten, kdo má jednu z těchto moderních hraček s atraktivním designem a stylem (iPad apod.), se stává součástí moderní a high-tech komunity, a nikoli vysmívaného počítačového kroužku nerdů.
V následujících letech bude kolem takovýchto technologických vymožeností živo ještě více. Miniaturizace hardwaru umožní vývoj ještě menších a mnohem výkonnějších hračiček s tenčím displejem. Podstatné snížení výrobních nákladů by zase mělo vést k produkci malých zařízení určených na jedno použití. Je tedy klidně možné, že jednorázovými výrobky, které vyhodíte po relativně krátké době používání, se stanou i smartphony a tablety. Zatímco hardware je u těchto zařízení stále méně důležitý, většího významu nabývá software včetně malých pomocných aplikací, kterým Microsoft s oblibou říká "widgety" – umělé slovo, které v sobě obsahuje část slova "gadget".
AUTOR@CHIP.CZ

Časová osa

1897
Kapesní nůž "švýcarák":
Švýcarský armádní nůž obsahoval tradiční nástroje. Ty se postupem doby měnily a i díky tomu je tento nůž stále všestranný. V současnosti koupíte i nůž vybavený USB flash diskem.
1959
Kreslicí destička:
Hliník a styren zajišťovaly, že to, co jste na destičku napsali, jste mohli i smazat. Stačilo s ní šikovně zatřepat.
1965
Vesmírné pero (Space pen):
Výzkumníci vyvinuli speciální kuličkové pero, které fungovalo i ve vesmírném prostoru. Pracovalo na principu natlakované náplně a psalo i ve stavu beztíže, vzhůru nohama, v různých úhlech, pod vodou, na mastný papír a podobně. Bylo i odolné.
Potlesk:
Pomocí tlesknutí jste si mohli pustit rádio nebo zhasnout lampu. Mělo to ale i své mouchy: elektrický spínač občas zareagoval i na kašel nebo na štěkání psa.
1969
Pif gadget:
Začal vycházet kreslený komiksový časopis Pif, doplněný vždy o nějakou zajímavou plastovou hračku nebo legráckou (stříkací brýle, prak apod.). Časopis bylo možné omezeně zakoupit i v České republice.
1976
Digitální ping-pong:
Elektronický ping-pong si bylo možné zahrát již dříve, ale na mnohem větších a dražších zařízeních. Pong byla první domácí konzole.
1979
Walkman
Kultovní záležitost: Inženýři společnosti Sony údajně vyvinuli tento slavný přenosný kazetový přehrávač proto, aby mohl jejich šéf a zakladatel Akio Morita poslouchat opery během zámořských letů.
1980
Magická kostička:
Kdo neměl Rubikovu kostku, ten byl "out". Tento populární hlavolam se dal správným otáčením rychle vyřešit – Australan Feliks Zemdegs to stihl v rekordním čase 6,65 s.
1981
Digitálky s kalkulačkou:
Mít na zápěstí hodinky s kalkulačkou, to bylo něco. O několik let později nabízelo Casio i hodinky s funkcemi dálkového ovladače pro televizor.
1989
Game Boy
Přenosná herní konzole, na které byla zpočátku jen hra tetris, se stala velice populární. Prodalo se 120 milionů kusů.
1997
Tamagoči:
Malá elektronická hračka ve tvaru vajíčka. O "domácího mazlíčka" jste se museli neustále starat, například ho krmit a hrát si s ním. Verze Oceangoči měla dotykový displej, do Evropy se ale nedostala.
2001
iPod:
Produkt firmy Apple, který se stal téměř synonymem pro MP3 přehrávač. Nyní už se prodává několikátá generace.
2007
Trička pro nerdy:
Příkladem je tričko s LED diodami, které svítí, když je v blízkosti Wi-Fi síť.
Kancelářský raketomet
Stačí jen připojení přes USB a můžete touto "zbraní" začít střílet po kanceláři plastové raketky.
2010
iPad
Úspěšný tablet, který doposud v podstatě nemá vážnou konkurenci, nechal zapomenout na neúspěšné PDA Newton, představené Applem v devadesátých letech.
TREND
V budoucnu budou "gadgety" ještě šikovnější, inteligentnější a budou mít víc funkcí. Umožní to mimo jiné IPv6 a webové rozhraní. Zapojí se také více do našeho každodenního života, budou nám pomáhat s prací, nákupem, řízením i domácími pracemi a budou nám také poskytovat skvělou multimediální zábavu.