Programy k tomuto článku najdete na DVD pod indexem Minimum
Počítač za jedničky
Samé jedničky na vysvědčení si bezpochyby zaslouží odpovídající odměnu, kterou může být třeba nový počítač. Dostatečně výkonný hardware nemusí stát velké peníze a stejně tak můžete ušetřit i za softwarovou výbavu.
RADEK KUBEŠ
Běžně prodávané počítače, notebooky či výkonově přece jen slabší netbooky nemají problém uspokojit svou hardwarovou výbavou požadavky uživatele související s prací s dokumenty, internetem, fotkami nebo s přehráváním hudby a filmů. Samozřejmě zde nehovoříme o výkonných herních strojích, ale o počítačích určených k použití při studiu, k vytváření například školních prací a k dalším běžným účelům. Vhodnou volbou softwarové výbavy pak můžete připravit počítač na všestranné použití a zároveň přitom zbytečně neutrácet peníze, které lze vhodněji investovat do rychlejšího procesoru nebo větší kapacity operační paměti či pevného disku. Ukážeme si, jak vybavit méně výkonný počítač či netbook nebo výkonnější stroj s rychlým procesorem a velkou operační pamětí.
Operační systém: Snadná volba
Volbu operačního systému za vás často provede již výrobce počítače, jelikož drtivá většina hotových počítačů a notebooků se prodává s předinstalovaným operačním systémem Windows. V kategorii počítačů, kterým se věnujeme v tomto článku, jde přitom nejčastěji o Windows 7 v edici Home Premium ve 32bitové nebo (dnes již častěji) 64bitové alternativě.
V zájmu úspory se vám však může vyplatit nechat si poskládat počítač z jednotlivých komponent, což vám zároveň nabídne i větší volnost při výběru operačního systému. Optimální hardwarovou výbavou se, s ohledem na výkonnostní parametry, jeví kombinace procesorů Intel Core i5 nebo i7 (s architekturou Sandy Bridge), případně AMD Phenom II X6, s operační pamětí o kapacitě alespoň 4 GB. Pak je vcelku jasná i volba operačního systému, kdy nelze než doporučit 64bitové varianty Windows 7.
Pro běžnou práci vám přitom postačí edice Home Premium (cca 2 000 Kč za OEM verzi), vestavěné virtuální Windows XP nabídne edice Professional (cca 3 000 Kč za OEM) a například funkci BitLocker pro zašifrování obsahu disku najdete v edici Ultimate (cca 4 000 Kč za OEM). OEM verze operačního systému Windows jsou vázány na jeden konkrétní počítač, ke kterému byly pořízeny. Pro dodržení licenčních podmínek Microsoftu byste měli OEM verzi Windows navíc zakoupit současně s počítačem. Klasické "krabicové" verze toto omezení nemají, jsou však podstatně dražší.
Pro výkonově slabší počítače (s procesory Intel Atom, Celeron Dual-Core apod.) určitě není alternativou použití operačního systému Windows XP či Vista – i kdyby se vám je náhodou podařilo legálně koupit (což je velmi nepravděpodobné). Zatímco podporu Windows XP již Microsoft postupně ukončuje a můžete mít i problém s ovladači pro moderní hardware, Windows Vista mají stejné nároky na hardwarovou konfiguraci jako Windows 7, proto si jejich použitím nijak nepomůžete. I slabší počítače, pokud mají alespoň 2 GB operační paměti, by si však měly s Windows 7 poradit.
Váháte-li mezi pořízením 32- nebo 64bitové verze Windows 7, měli byste vždy vsadit spíše na 64bitové varianty – už kvůli možnosti budoucího rozšíření operační paměti počítače. Windows ve 32bitové verzi totiž neumějí spravovat více než 2 GB operační paměti. OEM verze se navíc pořizují zvlášť pro 32- a 64bitové edice, zatímco krabicové verze obsahují vždy 32- i 64bitové instalátory. Alternativou k Windows jsou samozřejmě různé distribuce Linuxu, například oblíbené Ubuntu.
Netbooky pořídíte nejčastěji s Windows 7 Starter Edition, případně s operačním systémem Android. Pamatujte na to, že Windows 7 Starter Edition nelze zakoupit samostatně. Alternativně můžete použít cloudový operační systém, jako je například Joli OS (www.jolicloud.com), který umí fungovat zcela samostatně, spuštěný z DVD nebo USB flash disku. Cloudový operační systém, stejně jako Android, však využijete nejlépe pouze v případě, že je váš počítač připojený k internetu – ať už pomocí Wi-Fi, nebo 3G modemu a sítě některého z mobilních operátorů. Podrobný popis operačního systému Joli OS najdete na květnovém Chip DVD.
Specifickou kategorií netbooků jsou stroje s procesory ARM, na kterých nelze instalovat Windows 7 (ani ve verzi Starter Edition). Tyto počítače se dodávají s operačním systémem Android, případně se speciální verzí Linuxu. Jakkoli je tedy například Toshiba AC100 velmi levný (cca od 5 500 Kč) a velmi zajímavý stroj, bez připojení k internetu toho s ním moc nenapracujete. Architekturu ARM by měl podporovat až operační systém Windows 8.
Zabezpečení z oblak: Antivir pro každý počítač
Také další softwarovou výbavu počítače můžeme odlišit podle toho, zda se jedná o rychlý, nebo výkonově slabší stroj. To se týká i antivirového programu, základního prvku výbavy každého nového počítače.
U silnějších počítačů s velkou operační pamětí, kde není třeba tak úzkostlivě hledět na náročnost antivirového programu, vám můžeme doporučit především speciální plnou verzi AVG Internet Security 2011 Chip Edition. Jedná se o kompletní bezpečnostní software, obsahující kromě antiviru i firewall a dále například i nástroje na ochranu před nebezpečnými internetovými stránkami, napadením ze sociálních sítí i nevyžádanou poštou. Licenci AVG Internet Security 2011 Chip Edition je třeba pravidelně obnovovat pomocí prodlužovací utility na Chip DVD.
Méně výkonné počítače je možné zabezpečit například pomocí antiviru Panda Cloud Antivirus. Bezplatně použitelný antivir využívá technologii cloudu k odhalení nejnovějších typů virové nákazy a pro kontrolu podezřelých souborů, které jsou odesílány na vzdálený server. Při zjišťování nových typů virů a škodlivého softwaru se využívají i data od ostatních uživatelů cloudového antiviru. I ze stručného popisu je jistě zřejmé, že Panda Cloud Antivirus pracuje nejlépe, pokud je počítač připojený k internetu.
TIP: Na ochranu počítače před viry a další havětí můžete použít i Microsoft Security Essentials. Zdarma použitelný antivir od Microsoftu nabízí permanentní kontrolu stahovaných a otevíraných souborů, plánované kontroly i automatickou aktualizaci.
Práce s dokumenty: Kancelář zdarma
U školáka či studenta očekáváme, že se bude kromě Facebooku věnovat i domácím úkolům a dalším činnostem, ke kterým se mu budou hodit kancelářské aplikace pro práci s dokumenty, tabulkami či prezentacemi. Pokusíme se pro studenta najít alternativu k Microsoft Office 2010 v edici pro studenty a domácnosti, která přijde na bezmála 2 000 Kč.
Na výkonnějších počítačích určitě najdete dostatek místa i výkonu pro sadu OpenOffice.org nebo LibreOffice. Oba kancelářské balíky jsou svými funkcemi téměř identické, jelikož aktuální verze LibreOffice vychází přímo z OpenOffice.org. Do budoucna se bude možná balík LibreOffice vyvíjet rychleji, jelikož není přímo podřízený společnosti Oracle, jako je tomu u OpenOffice. org. V tento okamžik je ale celkem jedno, kterou z alternativ zvolíte pro zpracování vašich dokumentů, tabulek či prezentací.
Při občasné práci s textovými dokumenty se však můžete obejít i bez kompletního kancelářského balíku, který by jinak většinu času jen zbytečně zabíral místo na disku. Společně s Windows 7 se totiž instaluje i jednoduchý textový editor WordPad, který najdete v menu Start pod nabídku "Příslušenství ". WordPad umí pracovat s běžnými typy dokumentů ve formátech DOCX, ODT, RTF a TXT a v nabídce jeho funkcí najdete například různé formátování textu nebo vkládání obrázků.
Do kancelářské výbavy můžeme jistě zahrnout i aplikaci pro práci s e-maily, jejíž funkci v balíku Microsoft Office zastupuje Outlook. Pro jeho pořízení byste však museli zvolit dražší edici pro podnikatele. Existují ale i velmi dobře vybavené alternativy.
Jestliže nemusíte tolik hledět na zbývající kapacitu pevného disku svého počítače, prozkoumejte sadu aplikací Windows Live Essentials 2011. Jedním ze zdarma použitelných programů je i Windows Live Mail, šikovný e-mailový klient, použitelný k propojení se schránkami na serverech, jako je Hotmail, Gmail, Seznam a další. Windows Live Mail vám pomůže i se správou kontaktů a kalendáře.
Bohatou nabídkou funkcí disponuje také původem česká poštovní aplikace eM Client, zdarma použitelná pro synchronizaci se dvěma e-mailovými účty. Mezi zajímavé funkce patří především integrace s Facebookem, Skypem či ICQ nebo synchronizace kontaktů a kalendáře se serverem Gmail.
TIP: Nejen že si nemusíte kancelářské aplikace kupovat, ale ani není třeba je instalovat. Pro běžné použití si totiž bez problémů vystačíte s on-line kancelářskými aplikacemi od Microsoftu (office.live.com) nebo Googlu (docs.google.com). Podrobný popis on-line kancelářských programů najdete v minulém Chipu.
Pracujeme se soubory: Nezbytné doplňky
Pro pohodlnou práci s obsahem počítače se vám bude hodit i několik nepostradatelných aplikací. Typicky jde třeba o souborový manažer, pomocí něhož lze snadno provádět nejčastější operace se soubory a složkami. Bez ohledu na výkon vašeho počítače vám bude dobrým pomocníkem FreeCommander, se dvěma panely pro práci se soubory a složkami, vestavěným FTP klientem, nástrojem na hromadné přejmenovávání souborů, jejich kompresi, rozdělování nebo třeba spolehlivou likvidaci.
Zcela jistě se neobejdete ani bez nástroje na vytváření a rozbalování komprimovaných archivů. Mnoho různých formátů podporuje open-source aplikace 7-Zip se všemi potřebnými funkcemi pro vytváření komprimovaných archivů, včetně jejich rozdělování na menší části nebo šifrování. K dispozici jsou 32- a 64bitové verze programu.
Pokud jde o prohlížeče PDF dokumentů, je zbytečné instalovat nabobtnalý Adobe Reader, vybavený pouze základními funkcemi. Daleko lepší službu zastane PDF-XChange Viewer, který umí do PDF dokumentů zaznamenávat revize a poznámky nebo třeba exportovat jednotlivé stránky jako obrázky. Rovněž PDF-XChange Viewer má verzi pro 64bitové operační systémy. Pro rychlé prohlížení PDF dokumentů lze použít i minimalistickou aplikaci Sumatra PDF.
TIP: Při práci se soubory a složkami může dojít k nehodě, kdy si nechtěně smažete důležitá data. Dokud ještě nejsou soubory přepsány novými daty, můžete být velmi úspěšní při jejich obnově. Pomůže vám s tím zdarma použitelný program Recuva.
Ideální prohlížeč: Jak na internet
Kvůli problémům s předinstalovaným prohlížečem Internet Explorer musel Microsoft začít prodávat verzi Windows bez integrovaného prohlížeče (kterou pochopitelně nikdo nekupuje) a navíc musí čerstvě instalovaná Windows 7 (ve všech edicích) nabízet výběr z alternativních prohlížečů k instalaci.
Z alternativních prohlížečů vám můžeme doporučit Firefox, moderní bezpečný prohlížeč se stovkami šikovných rozšíření. Bohužel je Firefox i poměrně zdatným konzumentem operační paměti. Proto se hodí spíše pro výkonnější stroje.
V netboocích s operačním systémem Android najdete pochopitelně internetový prohlížeč Chrome, vyvíjený rovněž Googlem. Prohlížeč Chrome je vhodnou volbou i pro běžné počítače – je velmi svižný v načítání stránek a neklade si přehnané nároky na výkon procesoru a kapacitu operační paměti.
Bohatá je i nabídka aplikací pro komunikaci v síti – ať už jde o chatování a telefonování v síti Skype, ke kterému je třeba mít stejnojmennou klientskou aplikaci, nebo s dalšími komunikátory. Jestliže chcete být on-line ve všech komunikačních a sociálních sítích, které používáte, vyzkoušejte Digsby, program, který integruje sítě ICQ, MSN, Facebook, Twitter nebo LinkedIn a který nabízí i notifikaci příchozích e-mailů do schránek na serverech Gmail, Hotmail a dalších.
Velice kompaktní je komunikátor QIP, který si ve verzi 2010 poradí se sítí ICQ, protokolem Jabber i připojením k sociálním sítím Twitter a Facebook. QIP má minimalistické uživatelské rozhraní a konzumuje velmi málo systémových prostředků. Pouze si při instalaci dejte pozor na přesměrování domovské stránky a primárního vyhledávače v internetovém prohlížeči.
TIP: Určitě neuděláte chybu, nebudete-li do počítače instalovat alternativní internetové prohlížeče a použijete předinstalovaný Internet Explorer, nejlépe v nejnovější verzi s číslem 9. I alternativní prohlížeče však stojí alespoň za vyzkoušení.
Multimédia: Zábava v počítači
Pro práci s multimédii se pochopitelně hodí spíše výkonnější počítač, který si k tomu zaslouží i patřičnou výbavu. Určitě začněte kodeky pro přehrávání různých formátů videa a zvuku. Pro Windows 7 se hodí sada Windows 7 Codecs, která má i doplněk pro 64bitové edice operačního systému. Při instalaci vždy použijte nejdříve balíček pro 32bitovou verzi Windows 7 a teprve poté instalátor doplňků pro verzi 64bitovou. K nastavení je obrovské množství parametrů, již ve výchozím stavu byste však neměli mít problém přehrát jakýkoli film v některém z běžně používaných formátů. Zdatným parťákem pro přehrávání videa bude kodekovému balíčku kompaktní přehrávač Media Player Classic Home Cinema, který má rovněž 64bitovou verzi. Pokud jde o přehrávání hudby, není mnoho důvodů hledat alternativu k vestavěnému Windows Media Playeru.
Pro plnohodnotnou práci s videem ve vysokém rozlišení, mixování prostorového zvuku a mnoho dalších úkolů se nabízí použití balíku Nero Multimedia Suite 10 Platinum HD. Najdete zde nástroje na stříhání a úpravy videa, vypalování i přehrávání Blu-ray disků a řadu dalších nástrojů. S ohledem na bohatou výbavu se necelých 2 000 korun za licenci jeví jako přijatelná cena.
Jestliže se chystáte pracovat s videem spíše výjimečně, poslouží vám i bezplatně použitelný nástroj Windows Live Movie Maker. Program, který najdete v sadě Windows Live Essentials 2011, si rovněž poradí s videem ve vysokém rozlišení a obsahuje všechny nezbytné funkce pro základní úpravy videa. Vypálit jej jako filmový Blu-ray disk ovšem neumí.
Pro třídění, úpravy a prezentaci digitálních fotografií nelze než doporučit jednu z aplikací Google Picasa nebo Windows Live Fotogalerie. Obě jsou k dispozici zdarma a svými funkcemi beze zbytku pokryjí potřeby amatérského fotografa. Podrobněji jsme o obou programech psali již mnohokrát.
Díky vhodně navržené architektuře zvládnou video ve vysokém rozlišení přehrávat i počítače s dvoujádrovým procesorem Intel Atom a čipovou sadou nVidia ION. S dekódováním videa přitom pomáhá i grafický procesor. Media Player Classic Home Cinema tuto funkci bez problému podporuje.
Do méně výkonných počítačů není nutné instalovat kompletní kodekový balíček, spíše se vyplatí zvolit vhodný přehrávač, který si poradí s běžnými formáty videa i bez další podpory. Takovým přehrávačem je open-source program VLC, s podporou přehrávání DVD, kontejnerů MKV či různých typů MPEG formátů a videa streamovaného z internetu.
TIP: Ani editor digitálních fotografií není nutné instalovat do počítače. Zkuste si on-line aplikace jako pixlr (www.pixlr.com), Adobe Photoshop Express (www.photoshop.com/tools) nebo třeba Picnik (www.picnik.com).
Pro PC i netbooky: Software pro každého
Bohatá nabídka hardwaru za rozumnou cenu dává možnost pořídit školákům či studentům za vysvědčení jak vysoce výkonný počítač pro náročné úkoly, tak i kompaktní netbook, který mohou nosit kamkoli s sebou, aniž by to zruinovalo váš rodinný rozpočet. Ve všech případech najdete vhodný software, za který většinou nemusíte zaplatit ani korunu navíc. V našem článku jsme přitom ani zdaleka nevyčerpali možnosti programové výbavy, ale nabídli jsme vám základní návod, po jakých aplikacích se poohlédnout.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
Nejnovější ovladače
Přestože si Windows 7 poradí s většinou běžného hardwaru i bez dodatečných ovladačů, nemusí vždy jít o optimální volbu. Minimálně ke zprovoznění všech funkcí základní desky a zpřístupnění detailních nastavení grafického či zvukového procesoru je třeba instalovat příslušné ovladače. Pochopitelně je můžete najít na stránkách výrobce, je k tomu však třeba znát přesné modelové označení hardwaru. Tento problém za vás vyřeší aplikace Driver Genius nebo Driver Magician, které umí diagnostikovat hardware vašeho počítače a vyhledat i stáhnout příslušné ovladače v nejnovějších verzích. Kompletní sadu ovladačů je rovněž možné zálohovat pro případ pozdější reinstalace počítače. Cena sice činí u obou programů několik set korun, jejich funkce jsou však velmi užitečné.
Foto: Potrava pro hardware: Driver Genius prověří hardwarovou výbavu vašeho počítače a nabídne vám ke stažení nejnovější verze příslušných ovladačů.
Hromadná instalace
K instalaci softwarové výbavy do nového počítače můžete samozřejmě použít aktuální Chip DVD, na kterém najdete všechny programy zmíněné v článku. S instalací dalších, bezplatně použitelných programů vám pomůže internetová služba Ninite (www.ninite.com).
Na stránkách Ninite si jednoduše vyberete programy k instalaci a služba vám vytvoří instalační balíček ke stažení. Nabídka softwaru je opravdu bohatá, zahrnuje například internetové prohlížeče, komunikátory, multimediální přehrávače a editory, kodekové balíčky, kancelářské aplikace, grafické editory, bezpečnostní software i další nástroje. Ninite se výborně hodí na instalaci doplňků nezbytných pro spouštění různých dalších programů a internetových aplikací. Typicky jde o Javu, Flash přehrávač, Silverlight, .NET Framework nebo prostředí Adobe Air.
Veškerý software nabízí Ninite v aktuálních verzích a s upraveným instalátorem, který zabrání instalaci různých zbytečností, jako jsou nástrojové panely pro internetové prohlížeče a další haraburdí. Použití instalační služby je velmi jednoduché a samozřejmě zcela zdarma.
Foto: Stačí si jen vybrat: Internetová služba Ninite vám připraví instalační balíček na míru, stačí jen zvolit požadované programy, a Ninite vám poskytne aktuální verze k instalaci.
Vymeťte smetí
Pokud si pořizujete nový počítač od značkového výrobce, s předinstalovaným operačním systémem, jen zřídkakdy máte to štěstí, že vám výrobce čerstvě instalovaný stroj nezaplevelí hromadou zbytečných programů. Tento tzv. crapware nejčastěji zahrnuje různé zkušební verze antivirů, vypalovacích či kancelářských programů a dalších zcela zbytečných doplňků, které jen zpomalují start počítače a vybízejí ke koupi plných verzí.
Nejlepší, co můžete s tímto softwarovým dárečkem udělat, je rychle se veškerého crapwaru zbavit. Pomůže vám s tím program Decrapifier, který je pro nekomerční použití k dispozici zdarma. Decrapifier prohledá obsah počítače a vypíše seznam programů, které můžete bez následků odstranit. Konečné rozhodnutí, kterých předinstalovaných programů se zbavíte, je samozřejmě na vás.
Decrapifier se nijak neinstaluje, stačí jej pouze spustit. Program umí vytvořit i bod obnovení systému, pomocí kterého se můžete později vrátit k výchozí konfiguraci počítače.
Foto: Nechtěná pozornost: Výrobci počítačů se starají o to, aby vám nechyběla spousta zbytečných programů – nejlepším řešením je zbavit se jich.
Foto: WordPad: Pro psaní jednoduchých dokumentů není třeba instalovat hned celý kancelářský balík – vystačíte si s aplikací WordPad z výbavy Windows 7.
Foto: Software v oblacích: Operační systém Joli OS lze spouštět i bez instalace do počítače a využívat v něm desítky různých aplikací.
Foto: Poslední záchrana: Nechtěné smazání souborů ještě nemusí znamenat katastrofu. Program Recuva umí vyhledat smazaná data a pokusí se o jejich obnovu.
Foto: Automatická konfigurace: Bezplatně použitelná poštovní aplikace eM Client obslouží dva e-mailové účty, většinou stačí zadat jen adresu a heslo ke schránce.
Foto: Přehraje každé video: Balíček Windows 7 Codecs vybaví váš počítač pro přehrávání všech běžných formátů videa i zvuku, jeho rozsáhlá nastavení zpravidla není nutné měnit.